No. 126. Zaterdag 25 October 191-3. Negende Jaargang. - Zü Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BINNENLAND. UIT ZEELAND. NIH ZEÏUWSCHE MANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I f gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m 1191 handen, voeten of oogen. H 9 9 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 9 9 9 9 9 Voorts bij ongeneeselijke 9 199 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 9%^%^^^ verstandsverbijstering; of oog; 9 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies M gulden bij P" verlies van 9^ wijsvinger. Wm \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Nederlandsche officieren voor de Alba- neesche gendarmerie. Men meldt aan de „N. Ct." De kolonaal W. J. H. de Veer, comman dant van het 3e reg. veld-artillerie, en de majoor der infanterie L. W. J. K. Thom son zijn door de regeering aangewezen, zich naar Albanië te begeven in verband met het verzoek der mogendheden om Nederlandsche officieren beschikbaar te stellen voor de organisatie van de Alba- neesche gendarmerie. Oe tweade Dreadnought. Wederom is bij het Hoofdbestunr der Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot" eeue toezegging van een particulier inge komen, ditmaal ten bijdrage f 800 als bijdrage voor een eventueel aan de Regeering aan te bieden tweede slagschip voor Indie. Voor ditzelfde doel stelde een ander Nederlander eveneens een bedrag beschik baar, dat, evenwel nog niet mag worden genoemd. Vacature griffier arr.-rechtbank. Door de arr.-rechtbank te Maastricht is ter vtrvulhng der vacature van griffier bij haar college de navolgende alphabe- tische lijst van aanbeveling opgemaakt Mr. E. M. Driebeek, griffier bij het kantonger. te Goudamr. H. Pleyte, griffier bij de arr.-rechtbank te Zierikzee mr. Ch. J. M. H. Roebroeck, subst.-grif fier bij de arr.-rechtbank te Maastricht. Katholiek Nederland. Bij de Firma De Haas te Amsterdam is een gedenkboek verschenen van de ontwikkeling van het Katholiek Neder land in de laatste 100 jarenliet is ge titeld Katholiek Nederland 18131913. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, heeft de minister van Koloniën het voornemen om, onmid dellijk na de behandeling van de Indi sche begrooting, zich bezig te houden met de 'kwestie der uitgifte van de ipe- troleumconcessies in Djaaibi. De verwachting is dat de beslissing over de daartoe strekkende wetsontwerpen nog in dit zittingsjaar zal worden geno men. (Msbode.) Goes. Emiel Huilebroeck. De Vlaamsche liederencomponist Emiel Hul- lebroek heeft hier, uitgenoodigd door de Vereeniging voor Algemeene Wetenschappelijke Belangen, Donderdagavond veel succes ingeoogst. De opkomst van het publiek was bij zonder goed te noemen, wel een bewijs dat de Vlaamsche taalbeweging ook hier sympathie vindt. Zeer eenvoudig en zeer correct, maar tevens op zeer innemende wijze ver haalde deze kunstenaar van Vlaanderen's leven en „leute", d.w.z. blijheid, die alom onder het volk de hoogere verfransch- te" standen uitgezonderd zich open baart onder de studenten bij hun bijeen komsten, onder de landelijke bevoiking bij hun kennissen, hun jaarmarkten, hun dagen van jolijt en pleizier, als de „Reuzen" worden rondgeleid door stad en dorp enz. De heer Hullebroeck schet ste het al in ongekunstelde taal, die met de beschaafdheid van het Noord-Neder- landsch idioom het eigenaardig-bekoor- lijke van het Vlaamsche taaleigen ver- eenigde en wisselde zijn verhaal aange naam af met het voordragen van een toepasselijk lied uit zijn bundel door hemzelf op het klavier begeleid. En zang èn spel droegen beiden het cachet van echte kunst. Ook het zwaarmoedige dat aan de Vlaamsche leute, ondanks alle luidruchtigheid niet ontbreekt, deed de heer Hullebroeck kennen door de op zang gezette brieven van Vlaamsche „Fransch- mans" (Vlamingen die in den oogsttijd naar Frankrijk trekken om er de boeren te helpen) aan familie en gelieven. Na de pauze zong de heer Emiel Hullebroeck verschillende van zijn lie deren en liet het refrein, later een geheel lied meezingen door het auditorium. Vooral het alleraardigste „De Gilde viert" van René de Clercq en het in- leutige „De Dahlia" van Lambrecht Lambrechts vielen buitengewoon in den smaak. Het laatste studeerde de heer Hullebroeck ais „zangmeester" met het publiek in, wat hem voortreffelijk afging. Daverend, herhaald applaus beloonde den Vlaamschen zanger-musicus voor het geen hij had ten gehoore gebracht. Van een herhaling van De Vlaamsche Leeuw waarmede de heer Hullebroeck den avond had geopend moest worden afgezien, daar hij verkouden was en zich reeds te veel had moeten inspannen. Het ware te wenschen, dat niet het deftige publiek van Donderdagavond maar het eigenlijke „volk" bij Hullebroeck ter schole ging. Hoe spoedig zouden de ordinaire deunen en gore liederen, die thans bij feestelijke gelegenheden nog maar al' te veel worden uigebrald, tot het verleden behooren. Dit echter is zekerbij zeer velen hier zijn thans „Vlaamsch leven en leute" meer dan ooit in eere. En niet minder het Vlaamsche lied. Zoo heeft dan ook deze avond, waarvoor wij het bestuur van „Wetenschappelijke belangen" er kentelijk zijn, het woord bevestigd op een der Noord- en Zuid Nederlandsche Taalcongressen onder donderend applaus gesproken „Wij zijn één volk, één taal Eén blijven wij ondanks der grenzen- paal''. Opening Rijkslandbouw- winterschool. Dinsdag a.s. wordt de nieuwgebouwde Rijkslandbouwwinter- school op het Ravelijn aan den Westwal alhier plechtig geopend. Verwacht wordt o.a. de directeur-generaal van den Land bouw, aan wien de school door den heer burgemeester zal worden overgedragen. Feestavond „Pius X". Onder hooge goedkeuring van den ZeerEenv. heer Baede is de R K. Propaganda- club „Pius X" alhier bezig, een feestavond te organiseeren, ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerland's onaf hankelijkheid. Met inaetitneming van de verplichtin gen welke de propagandaclub ten over staan harer begunstigers en beschermers heeft te vervullen, zal getracht worden, door een niet te hooge entrée-heffing dien feestavond voor alle Katholieken in Goes toegankelijk te stellen. Ofschojn het program in al zijn détails nog niet is vastgesteld, kan reeds worden medegedeeld, dat de soirée zal gegeven worden op den 23en November a.s in de daarvoor toepasselijk versierde con certzaal der sociëteit V. O. V. Muziek, zang en voordrachten zullen elkander afwisselen, terwijl in overeen stemming met het karakter van het feest een herinneringsrede aan de groote gebeurtenissen van 1813 zal worden uitgesproken. Tot dit laatste heeft zich op uitnoodiging gaarne bereid verklaard de Weledelge strenge heer Mr. H. C. J. Groot advocaat- procureur te Middelburg. Uit den boezem der propaganda-club heeft zicli een feestcomité geconstitueerd, wiens ijver en streven om de zaak flink aan te pakken, wel verdienen beloond te worden. Mogen onze Katholieke stad- genooten die belooning geven door groote belangstelling in de soirée, zich uitende in een zoo groot mogelijke opkomst op den avond van 23 November. Het sloopen van het huis op den hoek van den grooten Taerlinck te Goes. (Thans hoek VlasmarktStalstraat.) Vorige eeuwen mogen veel verschillen van de tegenwoordige, maar punten van overeenkomst zijn er toch nog te vin den. Verzuimde de Raad voorheen een nieuw aangelegde straat spoedig van een naam te voorzien, het publiek zorgde er zelf wel voor, dat ze er spoedig een bezat. Zoo ging het ook met het ons nog bekende St. Taerlinckstraatje. De leden der schutterij „de Edele Busse" stichtten een nieuw hof in de Wijngaardstraat (thans de Chr. school). Nu besloot men te trachten het huis er recht tegenover aan te koopen, dit te sloopen, en een rechte straat naar de markt aan te leggen. De koop gelukte, het huis werd gesloopt en spoedig verrezen er huizen in de straat, nu noemde het pu bliek bet blok huizen (staande Vlas markt, Stalstraat, Wijngaardstraat en het nieuw aangelegde straatje) den grooten Taerlinck. Men had immers aan de kade ook een Taerlinck, die men toen de kleine Taer linck noemde, vanzelf was de naam nu gevonden bij het publiek; St. Taerlinck straatje noemde men de nieuw aangelegde straat. De raad besloot later dat deze straat zou heeten St. Adriaanstraat, naar de patroon der „Edele Busse". Veel in- ingang heeft de naam dier straat bij het publiek sinds zijn er eeuwen verloo- pen nog niet gevonden, want, menig een kent den naam niet van deze straat. Het schoone heerenhuis op den hoek der Vlasmarkt, dat thans gesloopt wordt, heeft een geschiedenis, die, naar we ho pen, niet vergeten zal worden al is het huis thans gesloopt. Vele zeer ouden van dagen te Goes zullen zich 'kunnen herinneren, hoe op Zaterdagavond 10 Augustus 1833 er een oproerige bewe ging was onder de bevolking van Goes. De Raad had dien Zaterdagmiddag ver gaderd, en nu verhaalde men, dat er besloten was dit jaar geen kermis te houden te Goes. (In de jarenl8311833 heerschte de cholera in Nederland.) Dit besluit was echter niet genomen in den raad. Rotterdam en vele andere plaatsen hielden dit jaar geen kermis, hierdoor waren reeds vele kermisreizi gers in Goes, die het volk van Goes aanzetten tot het houden eener kermis. Geen kermis? Dat scheen voor eenigen te erg. De Burgemeester was na 4 uur toch uit de stad, dus men zou eens zien of het geen kermis zou zijn, zoo besloot men. De Burgemeester van de Nisse had op het dorp Nisse een buitenplaats, waar hij in den zomer woonde. Na 4 uur ver trok hij geregeld daarheen. Men besloot te gaan vragen bij den lsten Wethouder, dhr. Mirandolle (wonende in het huis dat thans gesloopt wordt) of het kermis was, ja of neen. Een groote menigte volk, aan welker hoofd twee vrouwen, schel den aan, en vroegen den Wethouder te mogen spreken. De dienstbode verzocht hen terug te willen komen na half 8 uur, daar Meheer niet tehuis was; him ant woord was: we moeten hem direct spre ken, waarop ze werwezen werden naar de regentenkamer van het Weeshuis, waar het burgerlijk Armbestuur op dit uur ver gaderd was, wiens voorzitter dhr. Miran dolle was. Onder luidruchtig gezang en geschreeuw ging de menigte naar de regentenkamer. Hier eischten beide vrou wen op een brutale wijze dhr. Wethou der te spreken. De Secretaris, die beide vrouwen te woord stond, zeide, dat dhr. Mirandolle hier wel voor armenzaken te spreken was, maar niet als waarnemend Burgemeester. Ze werden verzocht heen te gaan, en om half 8 uur zich te ver voegen op het stadhuis, waar ze gaarne zouden worden ontvangen. Dat doen we niet, we moeten hem nu spreken, riep het volk. Dhr. Mirandolle verscheen, Trouw W. schreeuwde hem van de straat op een brutale wijze toe, dat zij de reden moest weten, waarom het geen kermis zou zijn, dat het kermis wezen zou en moest zijn, waarop dhr. Wethouder ant woordde, dat hij meende, dat de regeering geen rekenschap schuldig was, de pu blicatie zou de reden vermelden en zoo iemand hem over deze zaak wilde spre ken, hij te half 8 uur op het stadhuis zitting hield. Het volk was niet tevreden. Ze riepen dat het bij dit en dat kermis moest zijn. Want we moeten er van leven. De menigte, die steeds aangroeide en bru taler werd, bleef wachten. De politie had handen vol werk om ze van de ramen af te houden. De liedjeszangers in dien tijd in groote menigte aanwezig op een kermis, zongen hunne liederen tot groot vermaak van het publiek. Dhr. Mirandolle verliet 7 uur de re gentenkamer, en ging naar het stadhuis, gevolgd door de menigte, hij hoopte daar het volk tot bedaren te kunnen brengen, maar helaas hij wachtte, wachtte tot half 8 uur. Niemand verscheen, hij zond de stadsboden en politieagenten onder het volk, hen verzoekende op Burgemeesters kamer te komen, en met hem te spreken over de zaak. Maar de vrouwen of ande ren hadden geen lust te gaan, ze gaven aan de herhaalde vriendelijke uitnoodigin- gen geen gehoor. Onze Wethouder keerde 8 uur, zonder iemand gesproken te heb ben huiswaarts. De menigte vergezelde hem met uitbundig geschreeuw. Eenmaal thuis zijnde, schaarde het volk zich voor zijn woning en hief bij herhaling een groot geschreeuw aan. Doch zoodra de duisternis inviel, begon men steentjes op de politie en tegen de ruiten van het huis te gooien. Wethouder Kakebeeke met eenige leden van den Raad bij dhr. Mirandolle in huis tegenwoor dig, begaven zich onder het publiek, hen toesprekende zulke baldadigheden toch niet te doen, dit was toch zeker niet het middel om weer kermis te krijgen. En hun werd tevens medegedeeld, dat de kermis door den Raad slechts eenige weken uitgesteld was. Zeker uit dank baarheid voor deze mededeeling, begon het publiek nu met groote steenen de ruiten in te werpen, zoo zelfs, dat in korten tijd al de houten stijlen der ra men en de blinden geheel verbrijzeld wa ren. Dhr. Officier van Justitie werd in kennis gesteld met het gebeurde; deze oordeelde met de leden van den raad, dat het uoodig was de schutterij op te roepen. Dhr. commandant liet per trom alarm slaan, maar geen schutter ver scheen er op 't. appèl. Eindelijk kwamen er enkele, maar wat kon men met deze doen. Dhr. Mirandolle liet den comman dant vragen, waarom hij niet met de schutters naar de Vlasmarkt kwam; deze rapporteerde, dat de meeste aanwezige schutters weigerden op te marcheeren, voorgevende toch niet tegen medeburgers te kunnen ageeren. De vrijwillige Zuid-Bevelandsche ja gers werden opgeroepen. Intusschen had de commandant der schutterij' zijn man schappen weten te bewegen met ©enige burgers (het getal schutters was 15 man van de 108 dienst doende) om op te marcheeren naar de Vlasmarkt. Hier werd post gevat voor de woning van den wethouder, maar iti- plaats van heter werd het erger, men begon deze bezetting met straatsteenen te gooien, opnieuw was weder het huis het punt, waarop geworpen werd met steenen. De heer Mirandolle was agent van den Algemeeaen Rijkskanselier, had dientengevolge een 'kantoor waar veel geld aanwezig was aan huis. Zich overgeleverd ziende aan de snoode geweldplegingen, vreesde hij plundering van zijn kantoor. Hier zouden de vrijwillige Zuid-Beveland sche jagers met eenige schutters en in gezetenen voor zorgen, deze werden in het gebouw der „Edele Busse" van pa tronen voorzien en bewaarden het kan toor. De regeering der stad ziende, dat de schutterij niets kon doen tot beteugeling der onlusten, had één ruiter naar Mid delburg gezonden om militaire hulp'. Deze kreeg van den commandant bericht mede, dat er direct 100 manschappen uit het fort Bath naar Goes moesten komen. Zoo men weet vertoefde de burgemees- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Oct. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuid Westelijke tot Westelijken wind. Zwaar bewolkte lucht met veel kans op regen, later tijdelijk opklarend. Overdag iets koeler. ter te Nisse, ook deze had men ten einde raad laten waarschuwen door een ruiter. Deze haastte zich naar Goes te 'komen, 's Nachts half 2 uur op zijn post op de Vlasmarkt aangekomen, vond hijl den ganschen raad der gemeente met den com mandant der dienstdoende schutterij bij een, deze deed hem een uitvoerig ver slag van het gebeurde. De burgemeester beantwoordde deze toespraak. Het deed hem leed, dat bereids militaire hulp was ingeroepen, daar hij liever had gezien, dat men zich met de aanwezige gewa- penden vergenoegd had, en niet dan in den uitersten nood militaire hulp had ingeroepen. Hij noodigde den heer Ka kebeeke, wethouder, uit om zich in per soon naar den gouverneur der provin cie te begeven, ten einde nader monde ling verslag te kunnen overbrengen, en zoo mogelijk de afzending van militairen terug te houden. De burgemeester gelastte den comman dant der schutterij Zondagmorgen half 9 uur met de schutterij onder de wapens te zijln voor het stadhuis. Onze burge meester was er zelf ook op; tijd, hier sprak' hij zijn verontwaardiging uit over het voorgevallene, en zijln. hoogst onge noegen, over degenen, welke niet spoedig of in 't geheel niet waren opgekomen. De Raad was door den burgemeester bij eengeroepen Zondagmorgen 9 uur. We der was het de burgemeester die zijn ontevredenheid en afkeer over de ge pleegde daden te kennen gaf; de raad besloot bij publicatie bekend te maken, dat de misdrijven zouden onderzocht en gestraft worden. Nauwelijks waren de raadsleden te huis, of de burgemeester liet ze weder samenroepen; tegen 2 uur 's middags heeft de raad weder verga derd ten huize van den heer Mirandolle. De heer Kakebeeke was inmiddels te ruggekeerd uit Middelburg en zou rapport uitbrengen. Zijn Exceilentie dankte het ge meentebestuur voor het spoedig bericht, sprak zijd leedwezen uit over het ge beurde en verzocht opsporing vaaenstren- go straf voor de schuldigen. De heer op perbevelhebber had geen lust de mili tairen in hun kazerne te laten. Hij' vond beter tot duurzame rust der stad Goes er eenigeu tijd een militaire bezetting te leggen. De raad besloot, dat deze bij aan komst zouden ingekwartierd worden bij de ingezetenen. Nogmaals hield de raad dien dag een zitting, half 8 uur 's avonds. Met leedwezen zag ze weder oproerige be wegingen onder de bevolking; hij publi catie werd hekend gemaakt, dat er geene verzamelingen moesten gemaakt worden, een kwartier uur tijds werd er gesteld om uit elkander te gaan. Voor de han delingen der kinderen werden de ouders verantwoordelijk gesteld. De omgang dei- militairen begon en alles was rustig in Goes. 18 Augustus was het weder raad. De jaarmarkt was weder het eerste punt op de algenda. Besloten werd deze uit te stellen tot October. De militairen hebben Goes niet spoedig mogen verlaten, al was de rust sinds 11 Augustus wedergekeerd. 7 September werd er verzocht aan den gouverneur tot terugroeping der militairen wegens de langdurige inkwartiering van militairen bij de ingezetenen. 14 Sept. was men er nog niet van verlost. Toen vroeg men of de officieren zelf niet voor hun inkwartiering konden zorgen. De jaarmarkt was uitgesteld tot 26 Oc tober. 3 October ontving de raad een schrij ven van den gouverneur, dat de mili-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1