Laatste Berichten. Rechtzaken. Ingezonden Stukken. en uit anderen hoofde, met korting respect van 1, 2 en 5 pet. De rente regelt zich naar den rentestandaard van den dag en wordt jaarlijks uitbetaald. Met algemeene stemmen wordt het ont worpen reglement aangenomen. Aanvanke lijk verklaren zich negentien lieeren tot deelneming bereid. Als commissarissen worden na herstem ming in de commissie van toezicht ge kozen de heeren J. J. A. van Velthoven en H. G. de Boer, die zich die benoe ming laten welgevallen. De Secretaris leidt alsnu in de kwestie der spaarkassen door middel van zegels, waardoor men met kleinere bijdragen som men bijeenbracht, van welk geld bij ver schillende winkeliers inkoopen worden ge daan. Nu dit spaarkaswezen in Zierikzee bloeit, waardoor echter de middenstand alhier geschaad wordt, is het wensohe- lijk daartegenover te ageeren. De aan wezigen vereenigen zich met het geopperde denkbeeld. Later zal een commissie dit denkbeeld uitwerken. De voorzitter doet verschillende mede- deelingen betreffende het te houden jaar feest, dat. in den loop der maand Ja nuari zal plaats hebben. Op 9 November zal een H. Mis worden gelezen voor de levende en overleden leden der vereeniging. De voorzitter bepleit daarna de wen- schelijkheid van boekhouder voor midden standers. Zelfs de eenvoudigste boekhou ding ontbreekt bij velen. Daarin eenige wijziging te brengen is gewenscht, zelfs noodzakelijk. Aan de heeren Holty en de Boer wordt dank betuigd voor de verleende hulp bij het opmaken van hot reglement der Spaarkas. De heeren Holty en F. den Boer wor den toegevoegd aan het Bestuur ten einde een commissie te vormen met het bestuur en te overwegen, hoe het spaar- zegelwezen op de heste wijze geregeld kan worden. Van de rondvraag wordt door enkele heeren gebruik gemaakt, waarna de voor zitter nog enkele zaken van huishoudelij- ken aard ter sprake brengt en op de gebruikelijke wijze de vergadering sluit. lerseke. liet comité van de reclamanten tegen de rekeningen hunner aansluitin gen bij de waterleiding heeft na het. on derzoek, wegens den Raad van Beheer Dij enkele aangeslotenen ingesteld, een schrijven ontvangen, waariin de rechtma tigheid voor enkele perceelen wordt er kend, doch de overgroote meerderheid van de klagers zoo zegt de Raad van Eeheer hebben tot nog toe zeer ten onrechte geweigerd, hun nota te voldoen. Binnen enkele dagen zal hun de kwitan tie aangeboden worden en bij weigering, der betaling zal voor doortastende maat regelen niet langer teruggedeinsd worden. De actie wordt nog niet. gestaakt, (Z.) Vorige week arriveerde hier een vrouw uit Amerika, welke met haar drie kinderen eenige vacantiedagen bij haar ouders alhier zou komen doorbrengen. Kort na de afvaart uit. Amerika werden alle drie de kinderen aangetast door een besmettelijke keelziekte met het treurig gevolg, dat een hunner, een 3-jarig doch tertje, reeds spoedig overleed en het lijk je aan de golven van den Oceaan, werd toevertrouwd. Te Rotterdam aangekomen, moesten tot overmaat van smart de beide andere kinderen direct worden opgenomen in het ziekenhuis aldaar, zoodat de moe der haar ouderlijke woning zonder kin deren moest binnenkomen. Men kan zich den toestand der moeder indenken. Thans zijn echter de beide kinderen herstellen de en hoopt de moeder ze weer spoedig hij haar te hebben. Vrijdagmiddag ontstond aan een der hoofdbuizen der waterleiding aan den Grindweg alhier een lek. Onmiddellijk werd de directie te Goes per telephoon hiermede in kennis gesteld, waarop spoe dig een auto met reperatenrs kwam op dagen en het lek nog juist, bijtijds kon worden gestopt. Hansweerd. Vrijdagmorgen is lijdens den zwaren mist, de zeesleepboot „Hil- verte" van Cherbourg, komende van Antwerpen en met bestemming naar Havre, toen zij moest uitwijken voor een zeestoomer, zoover uit den koers geraakt, dat zij ten westen van de werf „Zeeland" op den dijk is gevaren. Het zal nog al moeite kosten met hoogwater de boot er af te slepen. (Z.) Door don mist kon Vrijdag j.l. de Walsoorderboot den dienst niet waarnemen, waardoor de reizigers de eer ste aansluitingen per trein misten. Het op Vrijdag j.l. wegens mist aan den grond gevaren schip „Speculant", schipper Kosten, is nabij Vinkenis ge broken. Aan de firma Gerling is opge dragen het schip te lichten; de lading kolen wordt in lichters overgeladen en men zou trachten het gebroken schip hier heen te brengen, wat gelukt 'is. Nabij Vinkenis is een Belgische sleep boot met twee sleepschepen wegens den mist op het strand omhoog gevaren. Kloetinge. Bij den landbouwer IC. zijn uit jaar de aardappelen zoo slecht van beschot, dat ze het uitdoen bijna niet waard zijn. Hij delfde nj. van een gemet slechts 10 mud eetaardappelen, de rest. was rot en klein, terwijl men in den, regel toch plm, 60 a 70 mud van dezelfde oppervlakte heeft. Hoedekenskerke. Vergadering van de raad dezer gemeente op Vrijdag 17 Octo ber 1913 des namiddags 3 uur in het gemeentehuis. Afwezig dhr. Groenewege, met kennisgeving De voorzitter opent de vergadering. De notulen van het ver handelde in de voorgaande vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan: lo. dat door Ged. St. is goedgekeurd de gemeente-rekening 1912 zooals zij in een voorgaande vergadering door den raad voorioopig is vastgesteld. 2o. dat boeken en kas van den ge meente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. 3o. dat kasopname bij den ontvanger van het burgerl. armbestuur, door dit middel is geschied, en dat mede alles in orde is bevonden. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt een door B. en W. voorgestelde wijziging gemeente-begroo- ting 1913 na toelichting door den voor zitter, zonder verdero discussie of hoof delijke stemming goedgekeurd. Het 1ste suppletoir kohier hondenbe lasting wordt daarop vastgesteld tot een bedrag van f 7.verdeeld over 7 contri- buabelcn. Dhr. A. den Dekker gaf nog als zijn meening te kennen, dat 't billijk zoude zijn, deze belasting kwartaalsge- wijze op te leggen, waarop de voorzitter antwoordde, dit zoolang de thans be staande verordening tot hefling dezer belasting van kracht is niet mogelijk is te doen. Vervolgens is aan de orde de bespre king' inzake de noodzakelijke verbouwin gen die in verband met liet IC. B. dd. 25 Juni 1912 Stbl. 192 aan en in de openbare lagere school zullen moeten geschieden. Na uitvoerige besprekingen ter dezer zake en na toelichting door den voorzitter worden ten slotte B. en W. gemachtigd een deskundige aan te stel len, om bestek en teekening voor deze scboolverbouwing op te maken, teneinde alsdan in een volgende raadsvergadering dit punt verder ter sprake te brengen. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter zegt dhr. A. den Dekker, dat bet zand, dat voor straatreparatie op „den grint" is neergelegd, voor de Kaaistraat en Moolstraat niet deugt en hiervoor plaatzand dient te worden gebruikt, hetgeen door dhr. ,T. v. d. Linde wordt beaamd. De voorzitter antwoordt, dit zand alleen zal gebruikt worden bij verlégging van de Kerkstraat. Hij zal van het gesprokene voor de overige straten gaarne notitie nemen. Dhr. A. Walraven zegt dat het in 't belang voor de veiligheid van het verkeer zoude zijn, bij den put bij de woning van do wed. C. Hoogstrate een houten bek werd geplaatst, dit ter voorkoming van ongelukkenvoorts verzoekt hij de linde boom te Kwadendannne op te doen snoeien, daar nu de straatlantaarn aldaar in de takken staat. De voorzitter zegt in beide gevallen voorziening toe. Dhr. J. Louisse vraagt beter politietoezicht bij het vervoer van suikerbieten door het dorp. Daar bij anders vreest ongelukken niet uit zullen blijven, daar de kinderen als liet ware onder de rijdende wagens kruipen om een daarvan afgevallen sui kerbiet te kunnen bemachtigen. Dhr. J. v. d. Linde zegt hiermede ten volle in te stemmen. Zijns inziens zou der politie moeten worden opgedragen, de kinderen te verplichten de opgeraapte bieten die hun eigendom niet zijn op de kade aan den hoop te deponeeren. De voorzitter zegt op een en ander te zullen doen toezien. Daarna sluiting. Heinkenszand Heden werd in deze gemeente een 95-jarige man, Adr. Tim merman, door den dood weggenomen, waardoor thans nog slechts van de oudste ingezetenen twee weduwen van 95 en 97 in leven zijn. 's-Heer Abtskerke. De Gemeenteraad vergaderde Zaterdag 18 dezerPresent 6 leden, afwezig de heer Nieuvvenhuize. Bericht van goedkeuring van het Armenreglement door Ged. Staten, was ontvangen. Een suppletoir kohier hoofdgeld over 1913 werd opgemaakt en een dito hondenbelasting tot een bedrag van f8. Ten slotte werden geregeld de pensioen bijdragen voor de gemeenteambtenaren. De inkoop en liet eigen pensioen werd geheel voor rekening der gemeente ge nomen. Van het weduwen- en weezen- pensioen zal door de gemeente en de ambtenaren elk 2'/j pCt. worden betaald. Kapelle. Het fanfarecorps „Ons Genoe gen" bracht Vrijdagavond den lieer en mej. A. Blok-de Koeier, bij gelegenheid van hun huwelijk een serenade, waarbij bun tevens een fraai geschenk aange boden werd. De muzikanten werden onthaald. De rijwielbandelaar van de Vreugde had liet ongeluk, zicli met een beitel, aan één der handen zoodanig te kwetsen, dat geneeskundige hulp noodig was. Een dochter van dhr. J. Ossewaarde was door een wesp in de hand gestoken. Toen ze daarop aan haar huiselijke bezig heden werkzaam was, begon ze zoodanig ongesteld te worden, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen, die spoedig door dr. Knaap verleend werd en die bloed vergiftiging constateerde. Door spoi-dig genomen maatregelen werd erger voor komen. Kruiningen. Zaterdagavond is alhier eene Dames-gymnastiekvereeniging op gericht. Elf leden traden als lid toe. Eiken Zaterdagavond zal er les gegeven worden onder leiding van de heeren J. de Nooyer en L. Baars Krabbendijke, Afsluiting Spoor baan. De zoo dikwijls besproken af sluiting van de spoorbaan, bij wp. 24 alhier, bij een mogelijken of werkelijken doorbraak der zeedijken, welke tot nog toe moest geschieden door het inbrengen van zware balken, waardoor te veel tijd verloren ging, is thans een groote ver andering gebracht, daar do vorige week vier zware ijzeren deuren zijn ingehangen. Deze kunnen door één man in een minimum tijds gesloten worden, zoodat men thans gerust het laatste oogenblik kan afwachten om de spoorbaan af te sluiten. De vroegere afsluiting is thans geheel vervallen. Koewacht. Gedurende dezen winter zal in de school te St. Andries een cur sus worden begonnen in landbouwkun de, die den volgenden winter zal worden voortgezet. Als onderwijzer zal optreden de heer Fl. Remery, hoofd der school. Zaterdag n.m. was het feest op den Nieuwen Molen. De gelieele buurt was met sparren en groen versierd, een paar prachtige eerebogen'met opschriften prijkten, terwijl van alle huizen de vlag wapperde. De heer A. de Blieck en zijne echtgenoote zouden van hunne huwelijks reis thuis komen, en men had besloten het jonge paar feestelijk te ontvangen. Met een rijtuig van station te Axel afgehaald, werd hot paar bij aankomst het welkom toegeroepen door een maagdeken, die de bruid een mooien bloemtuil aanbood. Voor de woning prijkte met levende bloemen „Welkom bruid en bruidegom." De heer de Blieck, zichtbaar verrast, dankte allen voor de hartelijke ontvangst en onthaalde de gi heele buurt. Zondag nam. werd ten huize van de Wed. A. van den Eeckhout eene buitengewone algemeene vergadering ge houden van de leden der geitenfokver- ceniging II. Isidorius. Het eerst aan de orde was: aanbesteding voor liet voeden en verzorgen van den vereenigingsbok voor het volgende dienstjaar. Er waren 5 biljetten ingekomen3 voor 1' 100, één voor f 75 en één van f 56. Aan den minsten inschrijver, namelijk de Wed. de Vos werd het gegund. Besloten werd, het dekgeld op 30 ets. per lid testellen. Verder werd aangenomen, dat de jonge geitjes slechts levend verkocht mogen worden aan leden der vereeniging, op boete van f 2,50. In plaats van den heer J. de Blieck. die wegens vertrek naar elders ontslag genomen had, werd tot onder-voorzitter gekozen de heer Aug. van Mossevelde. Oostburg. Heden (Maandag) is men be gonnen met de hoofdleidingen te leggen van de gasfabriek. St. Jansteen. De landbouwer De Buck alhier had Vrijdag het ongeluk1 zijn eenige koe door een ongeluk te verliezen. Daar het dier onverzekerd was, lijdt, de man daardoor een groote schadepost. - Zondagavond brandde door onbe kende oorzaak een stapel graan van den landbouwer De B. af. Een in de nabijt heid staande graanmijt kon bevrijd wor den. De afgebrande oogst was niet tegen brandschade, verzekerd. Sluiskil. Vrijdag is uit het kanaal op- gevischt het lijk van den onlangs ver misten Vermast uit Temeuzen. Eerst dacht men, dat den jongen aan de cokesfabriek, alwaar hiji werkzaam was, een ongeluk' was overkomen doch thans rjjkt bet vermoeden, dat hij; daar hij reeds eenigen tijd aan zwaarmoedigheid leed, zichzelf van bet leven heeft be roofd. IJzendijke. Vrijdagmiddag geraakte al hier een span paarden op bol, gespan nen voor een ledigen bietenwagen. Ge komen op den hoek IIoog-Nassaustraat namen de dieren hun draai te kort en liepen -op hot huis der familie Van der Boom. Toen kwam het span tot staan doch de dissel vernielde ee:n raam, ge heel, smeel een groote vogelkooi van de tafel en beschadigde een aanpalenden muur. Wonder bove.n wonder liep alles af zonder persoonlijke ongelukken. (M. Ct.) Den Haag. Jhr. Mr. V. K. L. de Stners, die heden zijn 70sten verjaardag viert is benoemd tot commandeur in de Orde v. d. Ned. Leeuw. Z.Excell. de min. v. binnenl. zaken kwam in gezelschap van zijn ambtgenoot van Tmitenl. zaken persoonlijk den jubilaris complimenteeren. (Jhr. Mr. Victor de Stoers, Maas trichtenaar van geboorte, was van 18751901 referendaris, chef der af- dee'ing van Kunst en Wetenschappen van liet dep. v. bin. zaken. Als zoo danig heeft hij ontzaglijk veel ge daan voor de herleving van den kunstzin in ons vaderland en danken menig gebouw e,n monument hem bun behoud en restauratie, o.a. het sier lijke Gothische huis „Het Lanune- ken" te Veere. In 1901 werd de heer de Stuers lid der Tweede Kamer voor Weert, welk lidmaatschap nog steeds door hem wordt bekleed. Den ver dienstelijken jubilaris, die zijn vader land tot eere, der katholieke partij tot sieraad strékt, een welgemeend ad muitos annos. Red. N. Z. Ct.) Den Haa3. Het hoofdbestuur van „Onze Vloot" heeft een toezegging van f1000 gekregen voor een eventueel aan te bie den slagschip aan de regeering. Apeldoorn. Z. K. II. de Prins is gis teravond om 10.30 naar Oberharz in Thii- ringen afgereisd om aldaar een jachthon- denkéuring bij te wonen. Na, een ver blijf va.n 3 a 4 dagen zal Z. K. H. naar Döbberitz vertrékken alwaar Z. K. H. 3 weken zal vertoeven. De gezond heidstoestand van den Prins is uitmun tend. Rome. Z. H. de Paus zal in den loop van December een consistorie houden voor de benoeming van nieuwe kardinalen, zoowel Italiaansche als buitenlandsche. New-york. Een trein, die artilleristen naar Elpaso, aan de Mexicaansche grens, vervoeren moest 'is nabij Mobile ont spoord. 25 manschappen werden gedood en velen gewond. Van de gewonden wa ren bij de afzending van het bericht reeds velen stervende. Leipzig In de Blücherstrasse kwam een electrische tram in botsing met een dierenwagen van een circus. Vijf leeuwen ontsnapten en gingen op pad. Een ging hot hotel Bliicher binnen en krabde aan de deur van een kamer. De bewoner deed open en meende, nog slaapdronken een kalf te zien. Op straat viel een dame in onmacht. Ten slotte wist de politie de 5 roofdieren ie dooden. Niemand be kwam letsel. In de zitting van 20 October zijn ver oordeeld wegens overtr. Leerplichtwet: P. R., .1. v. H. te Goes, f 1 b. s. 1 d. h., W. S. te Baarland, B. L. te Hoedekenskerke, J. S. te Kloetinge, H. v. S. te Wolfertsdijk, H. K. te Goes, f3 b. s. 2 d. h., P. H. te Goes, f2 b. s. 2 d. h.; in gesloten jachttijd jagen zonder con sent en verg.L. A. te Rilland-Bath, 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d, h., verb, verkl. geweer, en M. B. te 's Heerenhoek, 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. h., verb, verkl. haas, uitl. geweer of f2 s. 1 d. h.; zonder acte pogen wild te bemachtigen: G. .1. te Hoedekenskerke, f3 b. s. 3 d. h., verb, verkl. eend; niet beletten dat hond wild opspooi'l C. M. te Kruiningen fl b. s. 1 d. h.; pogen met strik wild te bemachtigen: J. M. te Ovezande, f3 b. s. 3 d. h., verb, verkl. 2 strikken; visschen zonder vergunning: J. II. te Hoedekenskerke, f0.50 b. s. 1 d. h., A. S. te 's Heer Ilendrikskinderen, f 1 b, s. 1 d. h.; visschen zonder acte en vergunning: A. B. te Krabbendijke, f3 b. s. 3 d. h.; idem en visch beneden de maat niet vrij laten: A. C. de N. te Goes, 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h„ verb, verkl. fuik in verb, tijd visschen zonder acte en verg.: H. E. te Hansweerd, f5 b. s. 3 d. h., J. B. V. te Goes, f5 b. s. 3 d. h., uitl. kruisnet of f0.50 b. s. 1 d. h.; met verb, tuig visschen zonder acte en verg.: A. S. te 's Heer Hendrikskin deren f5 b. s. 3 d. h., verb, verkl. 4 welies; paling beneden de maat vervoeren: C. V„ ,T. V, te Weert, f 15 b. s. 10 d. h.; strooperij: K. S. v. B. Gz., te Kapelle, berisping, J. M. te Heinkenszand fl b. s. 1 wk. tuchtsch., H. M. te Heinkenszand, W. C. B. te Goes, f3 b. s. 1 wk. tucht school; A. G. te Goes, f5 b. s. 2 wk. tuchtsch., II. v. S. te Goes, f 5 b. s. 5 d. h.; straatschenderijL. P. M. te 's Graven polder, terugegeven aan ouders, M. de polder, teruggeven aan ouder, M. de R. te Colijnsplaat, f2 b. s. 2 d. h., S. J. v. II., C. J. S. te Goes, J. S. te 'sHeer Hendrikskinderen, f3 b. s. 3 d. h., P. W. L.Pz. te Kortgene f5 b. s. 3 d. h.; loopen over bezaaiden grond: W. C. B. te Goes, berisping; in Aug. over weiland loopen: M. v. S. te lerseke, f 1 b. s. 1 d. h. loopen over grond met, „verboden toe gang": M. V. te Kapelle, berisping; overtred. Ongevallenwet: J. D. te Bors- sele, f3 b. s. 3d. h.; spoorweg niet sluiten: S. K. te Krui ningen f 10 b. s. 4 d. h.; met vaartuig varen zonder aanduiding van naam van vaartuig en schipper: J. v. W. te Goes, f2 b. s. 2 d. h.; met paard op voetpad rijden: K. W. v. d. S. te Wissenkerke, f2 b. s. 2 d. h.; met voertuig niet uitwijken voor een hem inhalend voertuig: P. S. te Goes, f2 b. s. 2 d. h.; geen aangifte doen van uit nood ge slacht vee: II. A. H. te Wilhelminadorp, f2 b. s. 2 d. h.; fietsen over groote markt: L. K. te Goes, fl b. s. 1 d. h.; op straat schreeuwen: A. J. v. R. te Koudekerke, M. B. te Middelburg, W. D. S. te Goes, J. C. te Kloetinge, ieder f 1 b. s. J d. h., P. d. V. te 's Graven polder, J. v. D., J. d. J., M. d. J. te Hoedekenskerke, f2 b. s. 2 d. h.; straat niet wieden: W. v. B., H. J A. C. te Bath, L. v. B. te Rilland, f 1 b. s. 1 d. h. rijden met motorrijwiel en niet op eerste vordering rijbewijs vertoonen: N. K. te Goes, f2 b. s. 2 d. h. fietsen zonder bel: H. S. te Hanswoerd, fl b. s. 1 d. h.; 'savonds fietsen zonder licht: D. M. M. te Rotterdam, W. W. te Hoedekens kerke, M. M., J. M., P. D, te Oudelande, A. R. te 's Heerenhoek, J. N., J. v. II. te 'slleer Arendskerke, A. K. te lerseke, J. K. Gz. te Krabbendijke, A. H. te Baarland, A. K. te Waarde, J. R. te Schore, ieder f2 b. s. 2 d. h.; idem en niet op eerste vordering stil houden: M. D. te Kloetinge, f2 en f3 b. s. 2 maal 2 d. h.; zonder consent, en verg. anders afgeb. perc. in Schelde bevisschen: A. J. K., J. M. de T., J. P. B. te lerseke, ieder berisping, J. v. S. Cz. te lerseke, f2 b. s. 2 d. h.; in vaartuig op Schelde bot beneden de maat voorhanden hebben: A. de II. Mz. te Bergen op Zoom, f5 b. s. 3 d. h.; overtred. baggerreglementP, D. Pz., A. C. v. N. te Kamperland;, f 2 b. s. 2 'd. 'h. schelpdieren rapen aan voet zeedijk: M. v. S. te lerseke, f 1 b. s. 1 d. h.; dronkenschap: J. J. C., A. S. te Goes, M. d. J. te Hoedekenskerke, A. M. te Geersdijk, P. d. V. te 's Gravenpolder J. P. W. te Rilland-Bath, E. v. E. te Hansweerd, ieder f2 b. s. 2 d. h., F. J. d. P. te Hansweerd, f3 b. s. 3 d. h., J. J. F. te Hansweerd, f10 b, s. 3 d. h., J. V. te Heinkenszand, f 15 b. s. 3 d. h.; idem bij le herh.A. v. d. P. te Oude lande, f 10 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werden: A. d. K. te Kwa dendamme en H. M. te Goes, bekl. van overtreding Leerplichtwet. (Guiten verantwoordelijkheid der Bedactie.) WelEd. Heer Redacteur 1 Naar aanleiding van een bericht in Uw blad gelilteld „St. Petruskring" van 18 Oct. j.l. zouden een paar opmerkingen niet ongewenscht zijn. De welwillende inzender berichtte „Leden-gezellen van den St. Jozefs-kring kunnen lid worden van het ziekenfonds van den St. Petrus kring, totdat, ze den leeftijd bereikt hebben van 25 jaar. Dan kunnen zij lid worden van den St. Petruskring." Ofschoon de inzender het blijkbaar goed bedoelt, is het bericht, zooals het daar ligt onjuist. Het besluit van gen. vergadering luidt als volgt„De leden der St. Jozefs-Gezellen-vereeniging kun nen lid worden van het ziekenfonds van den St. Petrus-krring, mits zij tot het 25ste levensjaar lid blijven van de St. Jos. Gez. Vereeniging." „Vóór dien tijd mogen zij geen lid worden van den St. Petrus-kring (tenzij ze gehuwd zijn). „Verlaten zij de Gizellen-vereenigmg, dan vervallen zij van de viuchten van het ziekenfonds, als zij geen lid worden van den St. Petrus-kring". Aldus gefor muleerd is er geen plaats voor minder juiste opvatting en wordt eventuöele moeilijkheid voorkomen. Gedeeltelijk onjuist was de aankon diging der z.g.n. ontwikkelingsavondeu gedurende de a s. wintermaanden, welke Vrijdag 24 Oct., zullen aanvangen en wekelijks worden gehouden. Geenszins (gelijk in vorige jaren) zullen gen. cur sussen plaats hebben op M a a n d a g, maar óf op Dinsdag öf op V r ij d a g. Belangstellenden worden geregeld en en bijtijds van den juisten dag verwittigd. Alle Katholieken boven de zestien jaar zijn welkom. UEd. dankend. Hoogachtend, HET BESTUUR DER ST.JOSEF-GEZELELN. Middelburg, 18 October 1913. Anti- Papisme in den Middelburgsohen Gemeenteraad. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U een plaatsje verzoeken voor onderstaande, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De vrijzinnige gemeenteraadsleden van Middelburg hebben een treurig bewijs geleverd van hun anti papisme. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag j.l. 15 dezer was o.a. aan de orde de benoeming van een leeraar in de Fransche taal voor het Gymnasium. Op de n i e t-alphabetisehe voordracht door B. en W. opgemaakt staat als No. 1 de Heer J. M. J. Annegarn te Amster dam, als No. 2 Mejuffrouw H. E. A. Velthuis te Hoogezaiid. Dhr. Annegarn is Katholiek en daarom brachten de 10 vrijzinnige heeren hunne stem uit op Mej. Velthuis niet-Katholiek, en dhr. Annegarn kreeg de stem van de 3 anti revolutionaire heeren plus 1 stem van een vrijzinnige, die blijkbaar niet zoo anti-paapsch gezind is. Men had hier te doen met een voor dracht b ij voorkeur, immers wanneer een voordracht niet alphabetisch is op gemaakt, dan heeft men haar als een voordracht bij voorkeur te beschouwen. De vrijzinnige heeren storen zich daaraan niet omrede No. 1 van de voor dracht Katholiek is. Op deze schandelijke partijbenoeming wenscht bijzonder de aandacht te vestigen. EEN ROOMSCH OPMERKER.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 3