VV. den l5oer. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MUZIEK. O N D E R W IJ S. den, er stond een boete op van 5 dol lars, maar toch lieten de Russen het niet. Als er een officier kwam werden de brandende sigaretten op den vloer gegooid. In dien vloer waren wijde re ten, waar een sigaret gemakkelijk door kon en daaronder lag het reisgoed der tussehendekspassagiers. Daar was aller lei brandbaars bij. Toen Badtke den Donderdagmorgen rook door den vloer zag komen, ging hij in de bagage-ruimte kijken en zag dat die al in volle vlam stond. In een te Londen gehouden vergade ring van den Nat. Bond van Matrozen en Stokers, werd met algemeene stem men besloten, te weigeren vanaf 1 Mei a s. dienst te nemen op vrachtbooten in de groote vaart, tenzij (leze van een behoor lijke draadlooze installatie van telegrafie voorzien zijn. IIKLtll K. Incident in de Belgische kamer. In de Belgische kamer heeft zich Donderdag een hevig incident voor gedaan tusschen den Katholieken afge vaardigde Delporte en den anti clericaal Buyl, waaruit blijkt hoe prikkelbaar de stemming is, Aan het kamerverslag van het H. v. Antw." ontleenen wij het volgende Afg. v. Delporte merkte op. 't Is spijtig dat er zooveel onderwijzers zijn die het onderwijs verlaten, alvorens hunne zen ding volbracht te hebben en dit om pensioen aan te vragen. (Onderbrekingen.) Afg. Buyl. 'tls onwaardig wat gij daar zegt. Afg. v. Delporte. Voor het land is het gelukkig dat gij hier Jijt, doch ik betreur dat een zoo uitstekend manals gjj zijt, niet meer in het onderwijs is. (Onderbreking.) Afg. Buyl. Gij zijt een ellendeling! (Gerucht.) Afg. v. Delporte. Mijn waarde heer, ik stuur u het woord terug, dat u zeer wel past. Afg. Buyl (naar afg. v. Delporte gaan de.) Ik vraag u wat gij hebt willen zeggen (de deurwaarders stellen zich tusschen beiden). Gij zijteen ellendeling. Afg. v. Delporte. Dank u, mijnheer, ik stuur het woord dat u past, terug. (Gerucht.) Afg. Buyl. 't Is onwaardig en hatelijk Ik vraag aan den minister van weten schappen en kunsten of ik het onderwijs niet onder de eervolste omstandigheden heb verlaten. Afg. v. Delporte. Ik heb uw naam niet genoemd, (Protestaties links.) Afg. Buyl. Heb ik al of niet het on derwijs onder volstrekt eervolle omstan digheden verlaten? Minister Poullet. 't Is klaar, maar ik heb niemand liet tegendeel hooren be weren. Afg. Buyl. Dan moet dat heerschap uitleggingen geven. Afg. v. Delporte bewijst dat hij enkel zijn leedwezen betuigde, dat zooveel onderwijzers het onderwijs verlaten en dat het zijne schuld niet is, indien afg. Buyl zich hierdoor gekwetst gevoelde. De voorzitter verklaart het incident gesloten, zeggendeMijne heeren, ik moet gewisselde gewelddaden afkeuren overigens zie ik nog niet heel klaar in het voorgevallene(Gelach). Het scheen eerst dat tegenstrevers in gramschap waren ontstokenna de twee leden in hunne uitleggingen te hebben gehoord, komt het mij waarlijk voor, dat zij el kander enkel vriendelijke woorden heb ben toegesproken. (Herhaald gelach.) nUlTSCHLAND. De L 2. Het ongeluk met de L 2 heeft bewezen hoe onbetrouwbaar ten slotte de geheele luchtvaart-techniek nog is, ondanks de mooie en geniale uitvin dingen. De L 2 stond op het punt door den Pruisischen staat te worden overgeno men. Het ging zijn laatste proeftocht doen, vandaar het groot aantal deskun digen en vertegenwoordigers van leger en marine, die zijn omgekomen. Een officieele mededeeling zegt dat het luchtschip Vrijdagmorgen opsteeg om een proeftocht in hoogere luchtlagen te houden. Niemand twijfelde aan de stabiliteit van het luchtschip, want reeds vroeger was het 40 volle uren boven gebleven. Aan boord waren bij de opstijging 28 personen. Na drie minuten, toen het schip op een hoogte van 200 M. was, zag men tusschen de voorste gondel en het om hulsel een vlammenbundel. Na twee of drie seconden stond het geheele schip in vlammen. Tegelijkertijd had een ont ploffing plaats en viel het schip met den voorsteven langzaam naar beneden, tot op 40 M. boven de aarde. Toen had een tweede ontploffing plaats, waarschijnlijk van het benzine-reservoir. Bij den val op den grond had de derde ontploffing plaatshet geraamte bezweek. De pion- niers-compagnie, die het terrein afzette, schoot dadelijk toe. Ook geneesheeren waren dadelijk aanwezig. Vijfentwintig van de 28 luchtvaarders bleken door den val of de ontploffing gedood, sommigen hunner waren geheel verkoold, de meesten gruwelijk verminkt. Twee werden buiten het luchtschip aangetroffen in stervenden toestand; zij bezweken spoedig. Slechts één slacht offer |werd nog levend naar het zieken huis vervoerd, n.l. von Bleul, luitenant van het koningin Augustaregiment, doch ook hij, die onnoemelijk veel pijnen leed, bezweek 's namiddags te 5 uur. Een ooggetuige van het ongeluk met de „L 2" meldt, dat hij liet luchtschip, in vlammen gehuld, ter aarde zag storten. Het omhulsel was reeds geheel ver brand van de gasballonnen was niets meer te zien. Het geraamte met de gon dels viel met het voorschip naar beneden. De brandweer van de Albatroswerk plaats vond slechts een groote ruïne van het luchtschip, waaronder de lijken be graven lagen. Een andere ooggetuige verteldeOm 10 uur 15 zag ik liet luchtschip op het vliegveld opstijgen! Het schip was reeds de laatste vliegloodsen gepasseerd, toen ik het plotseling in de vlammen gehuld zag. Eenige seconden later volgde een hevige ontploffing, waarschijnlijk van het benzine-reservoir. Het ruiningswerk werd zeer bemoeilijkt door de gloeiende draden en slavende van de brandende gedeelten van het luchtschip. Een der ooggetuigen meende bemerkt te hebben, dat de motoren voor het op stijgen niet regelmatig werkten, zoodat het vertrek een kwartier vertraagd werd. Op het oogenblik der ontploffing was het luchtschip in kleine gele vlammetjes gehuld. Het.binnen-omhulsel is verbrand, terwijl het geraamte naar beneden stortte. Behalve de ramp met de L 2 en het ongeluk bij Bamberg (zie laatste be richten van ons vorig nummer) had Vrijdag nog een ongeluk plaats. Des mor gens om half twee steeg een militaire eendekker met den eersten luitenant von Freiberg als bestuurder, bij Doebe- ritz op, om naar Keulen te vliegen. Op de vliegmachine bevonden zich boven dien kapitein Heseier, van liet regiment veldartillerie en generaal veldmaar schalk graaf von Waldersee, van het 9e Sleeswijksehe legercorps, die door den generalen staf als verkenner afgevaardigd waren. Om 2 uur 45 moest nabij hetSchwei- nitzerbosch een noodlanding gedaan worden. Hierbij had een ontploffing plaats, waardoor de vliegmachine in brand vloog. Heseier werd gedood, terwijl von Freiberg zware brandwonden bekwam. Keizer Wilhelm bij de Be nedictijnen. Bij de audiëntie, die Keizer Wilhelm te Bonn verleende aan den abt van het klooster Maria Laaeh, Dom Ildefons Herwegen, had de keizer Donderdag 11 beloofd om Vrijdagmid dag der vorige week een bezoek aan liet klooster te brengen. Snel werden nu de noodige voorbereidingen getroffen voor een waardige ontvangst. De weg naar het klooster werd met vaantjes, groen en bloemen versierd. Prachtig weder begunstigde het bezoek. Onder het gebeier der domklokken kwam de keizer tegen half drie Vrijdagmiddag in het klooster aan. De keizer was vergezeld van Prinses Augusta Victoria, prins Adolf Adolf von Schaumburg en enkele hoogwaardigheidsbekleeders. Voor den ingang der kerk werd Z. M. door den abt ontvangen, die hem begroete en de kerk binnenleidde. In het koor nam Z. M. plaats en luisterde aandachtig naar het gezang der monniken „Laudes Hincmari." Na het einde van dit meer dan duizend jaar oude gezang bezichtig de de keizer het nieuwe St. Bonifacius- altaar, dat door de kunstzinnige zonen van den II. Benedictus als een heerlijk kunstwerk werd geplaatst in de kerk. Z. M. bezichtigde volgens de plannen voor de verdere versiering der kerk als mede in de sacristie de prachtige kunst- voortbrengslen der Benedictijnen. Z. M. bezichtigde vervolgens het klooster en toonde zich op de hoogte van de geschie denis de restauratie enz. van het oude kloostergebouw. Voor alles had de liooge gast aandacht en ongedwongen onder hield hij zich met verschillende paters en liet zich herhaaldelijk door hen voorlichten. In de zoogenaamde „vorstenkamer" werd de thee gebruikt. Naar aanleiding van een door den keizer meegebrachte teekening betreffende keizer Konstantijn's „Labarum" sprak de keizer vol bewon dering over de groote beteekenis van Konstantijn voor het Christendom en herdacht daarbij de eeuwfeestviering in dit kerkelijk jubeljaar der Katholieken. Hij sprak op zeer hartelijke wijze over den ambtsvoorganger abt Ildefonsus en zond van uit het klooster een begroe tingstelegram naar den Abt primas von Stotzingen te Rome. Met droeve woorden herinnerde de keizer nog het ernstige ongeluk, hetwelk dien morgen op het Johannisthal-vlieg- veld had plaats gegrepen. Tegen 41/., uur nam de keizer afscheid van de mon niken, die van dit bezoek de heuglijkste herinneringen zullen bewaren. (De Tijd.) Een broeder van den primaat-abt van Stotzingen bekleedt een aanzienlijk ambt aan het hof van keizer Wilhelm. Talma en Nolens. l'ij Kon. Besluit is de lieer prof. dr. VV. II. Nolens, lid van den mijn raad, aange wezen als voorzitter van dien raad, en is de heer A. S. Talma, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, voor den tijd van vier jaren benoemd tot lid van den Mijnraad. Betuiging van deelneming. Namens de Nederlandsche zeemacht heeft de minister van marine aan het Duitsche marinebeslnur deelneming be tuigd in het vergaan met de equipage van het luchtschip „L 2". Opera-Avond te Goes. Het zou dwaasheid zijn, het. opera ensemble van den heer A. Schumann, dat Vrijdagavond j.l. eenige acten van Gou- nod's „Knust" en Verdi's „Troubadour" voor het voetlicht bracht, te willen rang schikken onder de operagezelschappen, die in Europa's „Groszstadté" optreden. Trouwens, de tooneelaccessoires der schouwburg „Van ongenuchten vrij" te Goes zijn niet van dien aard, dat zij aan een theatre de la Monnaic te Brussel of aan een koninklijken schouwburg te Am sterdam doen denken. Het zou echter een miskenning zijn van reëele verdiensten en een slag in bet gezicht van eerlijke kunstappreciatie, in dien wij, wat door genoemd opera-ensem ble Vrijdagavond werd gepresteerd, af maakten op eene wijze als door den loo- criticus(?) van een Zeeuwsch dagblad werd verricht. Het wil ons voorkomen, dat er voor het luisterend oor Vrijdagavond nog wel iets te genieten viel. Zoo bleek b.v. mej. Lizenda èn door haar nobel sopraange luid én door haar voordracht (zoowel wat muziek als dictie betreft) ver boven het middelmatige uil te blinken. In de kerkerscène van de Faust („Englenschaar enz.") kwamen de talenten dezer kun stenares o. i. bijzonder goed tot uiting. Hetzelfde dient zonder eenige restric tie opgemerkt van de alte A. de Weel, wier sonoor en krachtig geluid in ver band met mimische gaven van superieure beteekenis vooral als zigeunerin in de kampscène van de Troubadour te bewon deren viel. Zonder ons hier te verdiepen in de kwestie, welke paedagogische waarde aan (toelhe's letterkundig product in dienst van het tooneel is toe te kennen en de vraag terzijde latende of van kritisch- theologisch standpunt de creatie van „Mi- phistopheles" al dan niet als een misbak sel moet worden beschouwd, willen wij1, die hier hoofdzakelijk de muziek op het oog hebben, aanstippen, dal de heer Orelio den Mephisto talentvol wist uit te beel den en zijn prachtige stem in het slot- trio der kerkscène voortreffelijk tot haar recht kwam. Ook als graaf De Lima wist hij zijn auditorium te imponeeren. Afgezien van mej. Stenneke, die haar kleine rollen (o. a. liet „bloempjes liefe lijk en zoet" in de tuinscène van Faust) gansch niet onverdienstelijk vervulde, was de heer Fr. Phlippeau de zwakste der grootere sterren van dit ensemble. Deze heer schijnt het zenith zijner kunstenaars- reputatie reeds overschreden te hebben, ofschoon hem de eer niet mag worden onthouden, dat hij met, de rest zijner gaven weet Ie woekeren en dan ook soms liet zien wat hij in zijn gloriedagen was geweest, b.v. in de kerkerscène, waarin hij op zijn best was. De beer Schumann zelf, die hel eerste bedrijf van de Troubadour als Fernando inleidde, beschikte over een mooi, krach tig en beschaafd basgeluid, daarbij over een onberispelijke pronunciatie en een le vendig gebarenspel, dat onwillekeurig aan trekt.. Wij konden dan ook zijn (gezongen) beschrijving van de betoovering van graaf de Luna's kind woord voor woord volgen. Den heer II. van Beek, die het kla vier „a main de maïtre" bespeelde, komt alle lof toe voor de expressieve vertol king der niet gemakkelijke muziekpartijen in beide opera's. Summa summarum mag voor wie zijn verwachtingen niet te hoog spande, de opera-avond van Schumann's ensemble op Vrijdag j.l. niet onverdienstelijk heelen. Goes Door Mej. J. .1. Olivia de Pla.n- que is de benoeming naar Zeist aan genomen. Zierikzee Geslaagd voor acte vrije- en orde-oefeningen te Breda dhr. II. M. King- ïnans, alhier. Kruiningen Geslaagd te Venlo voor Vrije- en Orde-oefeningen do heer J. Witte alhier. Voor de vacature als onderwijzer met hoofdakte, f 100 boven 't minimum der wet, heeft zich sleehts één sollicitant aangemeld. lerseke. Door den heer 0. de Korte, klerk le klas bij de Posterijen en Tele grafie, is mot gunstig gevolg examen afgelegd voor telegraaf-radicaal. Boschkapelle. Vrijdag j 1. is te Venlo geslaagd voor het examen in Vrije- en Ordeoefeningen onze dorpsgenoot de beer R. Lafarrc, leerling der Rijkskweek school te Maastricht. Goes. In de eerste helft der maand October zijn in deze gemeente ingekomen: J. (iroenewegen, winkelier, uit Tholen, St. Adriaanstraat 65; G. Bruel, veldar- beider, Kruiningen, Rozemarijinstr. 200; J. J. Hessels, rijwielhersteller, Rotterdam, Nieuwstraat 191/92; I'. Koetze, zonder he roep, Oudelande, Oude Vischm. 66; 1'. 'YVillemse, barbiersbediende, Middelburg, Lange Kerkstraat 23; M. Schotman, kan toorbediende, Kloetinge, 'tHeer Hendriks kinderendijk 285g; W. G. Ipenburg en F. J. Klaasen, letterzetters, Amsterdam, Bees tenmarkt 205; Oranje, letterzetter, Am sterdam, Beestenmarkt 207; I. van de Putte, letterzetter Oostburg, Wijngaardstr 56a; 11. Feenstra, winkelbediende, Zut- phen, Lange Kerkstraat 41. Vertrokken: M. \V„ va.n de Weert, on derwijzer Ambachtsschool, naar Steenwijk; II. J. Dorst, ambtenaar Phytopath. dienst, Buurmalsem; Pa. van Heemst, buffel juffr., Amsterdam; 0. P. Karelse, verple ger, Deventer; Kla. Speelpenning, apothe kersassistente, Delft; de Beste, tim merman, Apeldoorn; N. P. J. Kauffmann, smid, 's GravenhageM. Lunenburg, aspi rant-landmeter, Middelburg; M. V'. Ver- plakke, bankwerker, Vlissingen; J. W. Braakman, winkelbediende, Haarlem. (M. Ct.) Ons carillon. Vrijdagmorgen werd ons carillon gedurende eenigen tijd bespeeld. Zonder eenige moeite was op te maken, dat het niet de gemeen!»- bei aardier was die zich aan d'e toetsen be vond. Wij zijn dienaangaande eens op onderzoek uitgetrokken en staken ons licht op bij onzen gemeente-bouwmeester, (lie ons volle vrijheid gaf liet volgende mee te deelenHet bespelen had plaats dooi den heer J. Morks uit Middelburg, die ook het carillon had gekeurd en volkomen in orde bevonden. Volgens diens oordeel mankeert aan het carillon totaal niets, de speel trant is gemakkelijk en zelfs lich ter dan die van het carillon te Middel burg, dat steeds door den heer Morks des Donderdags wordt bespeeld. Deze ver klaarde zich bereid, wanneer nog eenigen twijfel mocht blijven bestaan, een bespo iing te komen geven. Het door de firma E ij.shouts te Asten geleverde werk is alzoo volkomen in orde. Heden werd door den gemeente- keurmeester een uit nood geslachte koe van den koopman B. alhier voor de con sumptie afgekeurd. Het vleesch is onder politietoezicht begraven. Zaterdagnacht b'ij jtiet laden van vee bestemd voor Rotterdam, kwam een koe van den veehouder v. d. 'L. alhier tusschen boot en wal in de haven te recht. Met spoedig toegeschoten hulp wist men een strop om den hals van het dier te werpen, waarna het met de sloom lier van de „Admiraal de Ruyler" aan boord kon geheschen worden, liet voorval had veel bekijks. Middelburg. In een café aan den lllau wen Dijk alhier is gisterenmiddag door de politie een oude bekende van haar, ze kcre 1'. B„ die nog 3 dagen hechtenis te goed had, aangehouden. Daar li. weer onder den invloed van sterken drank ver keerde, is hij, alvorens naar het huis van bewaring te worden gebracht, op tiet bu reau in de gelegenheid gesteld zijn roes uit te slapen. Alhier worden pogingen aangewend om te komen lol de oprichting van een vrijzinnige kiesvereeiriging, welke zich zal bezig houden met liet stellen van can- (lidaten voor (len gemeenteraad. Vroeger bestond hier een dergelijke vereeniging, doch deze werd tal van jaren geleden ont bonden en de vrijzinnig-democratische kies vereeniging, (Ie eenige vrijzinnige kies vereeniging, heeft in haar reglement een artikel, waarin slaat, dat op voorstel van het bestuur of van 5 leden candidaten voor den gemeenteraad kunnen worden gesteld. Dit geschiedt echter nooit. Sinds het ontbinden van eerstgenoemde vereeni ging worden nu de candidaten door een groep kiezers gesteld, maar de wensehe- lijkheid is meermalen betoogd, dat dit weer door een organisatie zal geschieden. Binnenkort, zal nu een vergadering worden gehouden van hen die mede willen werken tot <1© oprichting van eene kiesvereeniging op vooruitstrevend-vrijziivnigen grond slag. Bij Koninklijk Besluit is aan jhr. mr. E. A. O. de Casembroot alhier, lid der Gedeputeerde Staten verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van eere-ridder der Johanniter-orde, liem door den koning va.n Pruissen geschon ken. Naar men ons mededeelt, heeft wijlen graaf van Lynden aan de ver eeniging tot bevordering van de be langen van den Dienstbaren stand te Middelburg een contante som van f 2500 vermaakt, onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat deze moet dienen tot kapi taalvorming. (Z.) Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor 7 vond de werkman der meelfabriek v. rl. \Y. aan de kant van het Kanaal een pet en zag hij in het water een lijk drijven van een ongeveer 60-jarigi manspersoon, liet lijk werd opgehaald en bleek te zijn S. L. M„ gepensionneerd militair en plantsoenwachter te Vlissin gen. Het lijk is naar het lijkenhuisje 'op de algemeene begraafplaats alhier over gebracht. ,(Z.) Vlissingen. Torpedoboot „G 13". Zaterdagmiddag werd met goed gevolg van de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te water gelaten een tor- pedoboot genaamd „G 13" bestemd r ooi de Nederlandsche Marine. De waterver plaatsing van dit vaartuig bedraagt 180 Ton, terwijl de hoofdafmetingen zijn lengte 49.50 M., breedte 5.16 M„ holte 2.90 AI. Deze torpedoboot is belangrijk grooter dan de tot nu toe voor onze Alarine gebouwde. Een vaartuig van de zelfde grootte en van hetzelfde type staat thans nog op de helling om binnen kort te water te gaan. (AI. Ct.) Ver Onze Ar 1 o o t. \rrijdagavond vergaderde in „Unitas" de afdeeling Vlis singen van de vereeniging „Onze Vloot". Twee malen werden blijkens 't jaarver slag in 't afgeloopen jaar pakjes naar 0. en W. Indië verzonden. Op verschil lende inrichtingen van onderwijs werden een 60-tal hoekjes van Neerlands Vloot voor Neerlands jeugd verspreid, terwijl 800 exemplaren van het vlugschrift ,,'s Lands AVelvaart in gevaar" in de ge meente verkrijgbaar worden gesteld. Hef ledental ging achteruit en bedraagt thans 55. De rekening over 1912 sloot met, een nadeelig saldo van f5.08. De heeren C. A. van Rentherghem en AI. van der Beke Callenfels werden als bestuurslid her kozen. (M. Ct.) Loodsdienst. De zeeloods .1. Heeres is met ingang van 1 November 1913 eervol uit den loodsdienst ontsla gen wegens lichaamsgebreken en zijn met gelijken datum benoemdtot zeeloods de loodskweekeling le kl. D. Swart, tot loods- kweekeling le kl. die der 2e kl. II. K. van Baaren en tot loodskw. 2e kl. de matroos J. L. Weeber. Zierikzee. Voor de laatste maal worden onze kiezers naar de stembus geroepen. Nu geldt het een verkiezing voor den gemeenteraad, het bezetten van den zetel des heeren Schuurbeque Boeye, waaraan de kiezers Woensdag moeten deelnemen. Er zijn twee candidaten, de heeren W. den Boer en E. J. Gelderman. Wie onzen candidaat is behoeft niet gezegd. Onze confrater, de „Zierikzeesche Nieuwsbode", wijst er op, dat bij de vrij zinnigen de plicht berust om bij elke verkiezing onverbiddellijk te gehoorzamen aan de eisc.hen eener goede partijtucht. Dat is tevens een waarschuwende les voor ons. Hetzelfde blad is ditmaal al bijzonder ongelukkig met de aanbeveling voor zijn candidaat. In het bijzonder wijst het op de oprichting der Concertzaal, waartoe dhr. G. het initiatief nam. Dit is zoo. Maar elk die voelt welke een financiëele mislukkig de Concertzaal is, zal toch wel huiverig zijn een gemeentezetel te zien innemen door een candidaat, die zich wel een man van initiatief toonde, maar tevens blijk gaf het karakter van ons volk niet te kennen getuige de ge schiedenis der Graanbeurs. Den heer (i. doen wij geen verwijt, maar als aanbeveling kan zoo iets toch niet gelden. Even onkiesch is hetzelfde blad, dooi de organiseering der Onafhankelijkheids feesten voor zijn candidaat uit tc spelen: Moet de politiek dan toch overal bijge haald 't Is wel treurig Dat er echter eischen van billijkheid zijn, ten opzichte der minderheden, dat wordt vergeten. De rechtsche kiezers ver tegenwoordigen een derde deel van het aantal kiezers; dat geeft hun aanspraak op méér dan twee rechtsche zetels en daarom is het ook aller plicht om den heer den Boer in den Baad te brengen. Hij is een van de gewone burgerij, maar een man van doorzicht, aan wien de gemeentebelangen veilig zijn toe te ver trouwen. Aiogen onze kiezers ook bedenken, dat een stembusopkomst als Dij de jongste Statenverkiezing een daad van ontrouw lieteekent tegenover de rechtsche partijen in haar geheel. Niemand verzuime dus nu dezen laatsten gang ter stembus; ieder brenge zijn stem uit op den anti revolutionairen heer, ook onzen candi daat Zondagavond vergaderde de U.K. Middenstandsvereeniging in liet Patronaat. Dhr. J. W. Gudde opende als voorzitter deze vergadering op de gebruikelijke wijze met christelijken groet en welkomstwoord. De notulen gelezen door den heer J. Ideler worden goedgekeurd. Medegedeeeld wordt, dat de hoer J. H. Ideler correspondent is geworden van het Fonds Fitkeering bij Overlijden. Even eens, dat de heer G. den Dekker als li<l is aangenomen. De beste wenschen voor zijn getrouw lidmaatschap worden geuit. Aan de orde is het onderwerp Spaar- kas. De hiervoor benoemde commissie heeft een reglement ontworpen, dat aan de goedkeuring der leden wordt onder worpen. Deze Spaarkas bedoelt door jaar- lijksch persoonlijke bijdragen tot kapitaal vorming te komen, ten einde later de ge legenheid te openen tot het nemen van voorschotten. Er zullen commissarissen van toezicht zijn. De bestuursleden, bene vens twee leden uit de vergadering tc kie zen, vormen deze commissie van toezicht- Tot de Spaarkas kunnen toetreden zij. die op eenigerlei wijze tot „de Hauze"- afdeeling in betrekking staan. De jaar- lijksche inlaag bedraagt f 10, te betalen in vier kwartalen. Het lidmaatschap gaat minstens over vijf jaar. Bepalingen zijn gemaakt betreffende te teruggave der w- leggelden ingeval van overlijden, vertrek

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2