en dolines lodbakkersknecht giesen, Ê0 binnenland. feuilleton. buitenland. G SpEKI No. 123 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 18 Oct. 1913. EST A AT J.TAS. lam Boorder, irsknecht [RTS ZOON, Irogisterij 1EN te '-Heerenhoek raat A 22, GOES. T, Fotograaf, t. Kosthuis 2de Knecht, It) f0,72 p KG. fen) f 0,70 f>kt) f 0,80 liten) f 0,78 25 kilo f 0.68 10 f 0 70 in bussen van 25 en 10 van 3 kilo f 0.58 p. KG. •hamworst f 06.0 dt: „Af Utrecht". On- met 1 °/0 korting. ;recht. ran Idt men js, Hoofdpijnpastilles. ioofdpijn-Eau de Colog. [s, Kiespijnwatjes, Kies- .sdruppels van dr. D e Koortspoeders, Maag- Abdijsiroop, Druiven- Joop', Balsem, Borstpil- Borstpoeders, Borstpas- hs, Kloosterbalsem, En- [Bloedzuiverende Pillen, se echte Fosters' Rug- Zall en Maagpillen, Williams, Staal- Krugertonic, benevens of Eerste Hulp bij I 8 Ir bij J. DONKERS, te H. KOOPMAN, te duurdere soorten voor- EN en alle ONDER- lend, (5 Straat GOES r. met pr. f 1. 11-25 n 11-~ f».— if meer personen f 1.- ;ina (mat) of glanzend naar keuze. Isiddel, dat snel en zonder Eelt, Wratten en Hoorn- ll. |0 per flacon. >CHAMLE ZOON, I4b, Rotterdam. I MULDER. fcr kan (nachtarbeid). G. SPECKENS, ÏVRAAGD aar, bij A. VAN STEEN- enmaker Ovezand. (November vraagt een met inlichtingen en iden Oprit 41 Vlissingen. igd een JEVE, Huis- en Rijtuig- ihoek. 1)14 gevraagd een ar, bij A. VAN HO O- (en. De Zuiderzee. Is de drooglegging der Zuiderzee noodig, om onzen nationalen landbouwbodem tc vergrooten? vraagt K. te G. in „Onze Boerenstand", en beantwoordt in een artikel, door de redactie 'op de hoofd artikel-plaats opgenomen, deze vraag aldus Ongetwijfeld is het cr nog verre van, dat de Zuiderzee zal worden gedempt en een groote oppervlakte landbouw grond daardoor aan ons gebied zal toe gevoegd zijn. De plannen van Minister Lcly staan nog niet veel vorder dan de andere plannen, die sedert 3/, eeuw aangaande Zuiderzee-indijking ontworpen zijn Maar, soit I Laat men ook aannemen dat de drooglegging liet nu, evenmin als vroeger verder zal brengen dan het ka binet van den minister, te ontkennen valt niet dat het vraagstuk er een is van kardinaal belang. Oók voor den Zeeuwschen boer Er zal hier te lande wellicht geen streek te vinden zijn, die 'zooveel op- een-liofstede-azenden telt als Zeeland. I)e emigraties naar Noord-Holland, naar Frankrijk en Canada, de meerdere boe renzoons, die zich op den handel toe leggen, kunnen deze bewering voldoende staven. 't Ligt dus voor de hand, dat niet het minst onder den Zeeuwschen boeren stand met belangstelling wordt gade geslagen. Wellicht ware het een uitkomst voor ons aankomend geslacht, indien ginds in liet Noorden een nieuwe klei- provincie aan de zee kon ontrukt worden. Dit is de gedachtengang van velen. Oppervlakkig geredeneerd sluit dit alles dan ook als een bus en zijn allen het er over eensde Zuiderzee worde gedempt I 't Is nuttig, noodig en uit voerbaar. Tóch is schrijver dezes tegenstander van de plannen-Lely. En wel om deze reden Het is, om onzen nationalen landbouwbodem uit to breiden absoluut onnoodig, dat aau dc duizenden visschersgezinnen, die op 't oogenblik in de Zuiderzee-visclivangst hun bestaan vinden, liet brood ontnomen zal worden. Reusachtige oppervlakten heidegrond, thans tot niets dienende, niets opbren gende, niemand een bestaan bezorgend, kan Nederland nog in cultuur brengen. Ilaar schijnt niet aan te worden gedacht. En toch kan, over minder jaren, met veel geringer kosten en zonder dat men iemand in zijn levensonderhoud treft, op die manier aan Nederland veel meer landbouwgrond gegeven worden dan door de Zuiderzee droog te leggen. Noord-Brabant, Limburg, Gelderland en Drenthe liggen nog voor misschien wel Va deel onbebouwd. Honderdtallen boerderijen konden daar na 20, 30 jaren verrezen zijn. Laat men eens nagaan, welke produc tieve arbeid in die richting reeds door de Nederlandsche Heidemaatschappij ver richt werd? Neen, onnoodig is, althans in de eerste kwarteeuw dc demping der Zuiderzeeonnoodig duizenden vissehers liet brood uit den mond te stooten. We hebben behoefte aan cultuurgrond, dat is een feitgeen behoefte hebben we aan grond: dien hebben we voor alsnog in overvloedalléén, niet al le grond is cultuurklaar Laat men daaraan zijn volle aandacht eens schenken. Practise! ie Nederlanders doen toch geen dagreizen over iets, wat in enkele uren geschieden kan?! Wij hebben meermalen ongeveer het zelfde betoogd en kunnen ons met deze redeneering van een blijkbaar deskundig schrijver zeer goed vereenigen, zegt „Het Centrum". Ouderdomstoelage. Zijn onze inlichtingen juist, aldus schrijft „De Tijd",-dan zal de ouderdoms toelage, die begin December aan 70-jarige oud-werklieden van Rijkswege moet wor den uitgekeerd, veel grooter uitgaven vor deren, dan waarop is gerekend. Er moet tot dusverre bij de verschil lende Rentecommissarissen reeds meer dan 80.000 aanvragen zijn ingekomen; en al zullen daarvan door de Rijksverzeke ringsbank nog wel eenige worden uitge schift, het is nu al zeker, dat er heel wat meer dan 25000, hel cijfer, dat mi nister Talma door zijn deskundigen is voorgelegd, zullen overblijven. Aan de Rijksverzekeringsbank wordt iederen avond door tal van ambtenaren eenige uren extra gearbeid om de pape rassen te bewerken, die uit het gehecle land herwaarts zijn gekomen, en er ko men. nog handen te kort. (Tijd.) Een vraag aan Ouijs, Het in meerderheid roode gemeentebe stuur van Zaandam, waar do roode wet houder Buys de lakens uitdeelt, I eft onlangs een schrijven gezonden aan den Bond van Nedeii. Onderwijzers, afdeel ing Zaandam, om samen van gedachten te wisselen over eventueel© hervoa-mingaui op onderwijsgebied. Een zeer partijdige daad waartegen bereids door het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap werd ge protesteerd. Ook in socialistische kringen vindt die daad .afkeuring. In „Het Volle" richt, de heer J. W. Gerhard een vraag aan den lieer Duys, wethouder van Zaandam. De heer Ger hard (niet liet Kamerlid) sclirijlft: „Wat zoudt gij' zeggen van 'n liberaal gemeentebestuur, dat alleen aan 'n aid. van hetijfederl. Onderwflzers-Genootschap1, of van een Katholiek gemeentebestuur, dat alleen aan een Katholieke onderwijf- zersvereeniging een schrijven had gezon den, als het Zaandamsche gemeentebe stuur aan de afd. Zaandam aan den Bond van Nederlandsche Onderwijzers Schandelijk partijdig! Ja of neen? En wat denkt gij, dat dc leden van 'den Bond va,n zulk een gemeentebestuur 'zouden zeg gen?" De heer Duys heeft nog nooit om een antwoord verlegen gezeten, en hij zal er ook nu wel een weten Ie vinden. 'Maar het briefje van den heer Gerhard b'èwijst toch wel, dat men ook' onder de vrienden van den heer Duys diens openbare werk zaamheden een beetje verdacht begint le vinden, zegt „De Tijd". De spoodein Eindhoven- - Weert wordt 1 November voor liet publiek' geopend De openbare school en de onafhankelijk heidsfeesten. De „N. lloogeveensche Ct." schrijft: De kinderen der openbare school te Tiendeveen (bij Nieuweroord) hadden Za terdag 20 September feest. In versierde schuiten ging het naar Noordse,beschut. Voorop woei de Vaderlandsche driekleur. De Vaderlandsche? maar neen... blauw, wit, roodOnze vlag op den kop Eerst mocht er geen vlag op, doch toen liet moest dan maar op den kop. Kleingeestig socialisme Te Noordscheschut werd geen gezang gehoord. Naar iemand, die 't weten kon, meedeelde waren er geen Oranjeliederen geleerd Denk aan Ambt-Hardenberg 11 Een zwijgende stoet trok door hel. eene hek in, het andere uit van het land goed van de ingezelene van Nieuweroord, wie een ovatie zou worden gebracht. Maar muziek was er lochl Een vijftal muzikanten (de Turksche trom kwam goed uit) zorgde voor schoone muziek. Onder meel' werd gespeeld het verheven lied van den Kastelein en van het bokje, dat een geitje was. Hartverheffend was de betooging tegen Bij deze woorden was do burgemees ter zeer ernstig geworden en hadden ook zijn oogen een strenger uitdrukking aangenomen. Het was hem aan te zien, hoezeer die onmenschlievenheid des waards hem ergerde. Nu ondervroeg hij Josef nogmaals aangaande de valsche daalders en deed zich eene uitvoerige be schrijving geven van liet uiterlijke des schilders en maakte aanteekening van Josefs woorden. Daarna zeide hij hem Die waard en die voorgegeven schil der, die mij volstrekt niet onbekend is, zijn een paar menschen, die spoedig rijk willen worden en tot dit einde ook van het ongeoorloofdste niet terugschrikken. De waard is dan ook rijk geworden, maar ik zou geen penning van zijn geld willen bezitten. Binnen korten tijd zult gij zien hoe de goddelijke gerechtigheid hun loon naar werken geeft. De ware rijkdom, Josef, dit is een goed geweten 'ae ge trouwe plichtvervulling en de zegen Gods. Wil naar dezen rijkdom strevenliij is meer waard dan alle kronen der aarde Josef vergat deze woorden nooitzij herhaalden slechts wat zijn eigen gewe ten hem betuigd en zijne vrome moeder hem altijd ingescherpt had. Josef vondvrouw Hillmayr niet te huis maar des avonds bezocht zij zelve zijne moeder in de herberg, en toen werd de avond even vroolijk als de middag geweest was. Vrouw Hillmayr vond een groot genoegen in Marianne' en gevoel de zich door hare vroomheid en haar ge duld ten uiterste gesticht. Marianne be dankte haar voor liet kostelijke middag maal. Het is voor mij een groote voldoe ning, dat het u van den middag goed gesmaakt heeft, maar nu moet gij en Josef ook van avond mijne gasten zijn antwoordde vrouw Hillmayr. En werke lijk, het duurde niet lang, of Gonda, kwam met haren korf binnen, en ver haalde al lachende onder het dekken van de tafel, hoe de waard en de waardin haar van de deur wezen, omdat zij eten bracht, en haar, slechts op hare bedrei ging dat zij liet den burgemeester, zou zeggen, ongehinderd den trap hadden laten opgaan. Het is ook inderdaad geene groote eer voor den waard, dat zijne gasten van elders eten bekomen, merkte vrouw Oranje, tegen het Vaderland zeer zeker niet. En dat is nu de school, waaraan de nalic gehecht is! BGIiGlIü Minister Hubert. In den loop der zitting van Woensdag heeft "M. Hubert, minister van arbeid en nijverheid, aan verscheidene volksvertegenwoordigers zijn, voornemen om binnenkort af te treden bekend gemaakt. De 'ziekte, waaraan hij onderhevig is, maakt hem met den dag het werken moei lijker en rust wordt hem volstrekt opge legd. Evenwel voorziet men niet, schrijft het „H. v. Antw." dat, vóór do stemming van do schoolwet, de minister zijn voor nemen zal uitvoeren. België's welvaart. Het maken van statistieken op de ministeries, aldus schrijft het Brussclsch „N, v. d. I). vraagt veel tijd. Nu eerst wordt de statistiek van onzen buitenlandschen handel ge durende het jaar 1911 gepubliceerd. Hij beliep tot 7764 millioen francs. Ons land, vergeleken met zijn drie groote geburen, zien wij, dat België in 1911 voor 456 francs per hoofd heeft uitgevoerd. Enge land voor 245 frs. Frankrijk en Duitsch- land ieder voor 125 frs. per hoofd. Ne men wij den in- en uitvoer samen, clan blijven dc kleine Belgen nogmaals aan de spits. Wij komen immers tot het benijdenswaardig cijfer van 1032 franck per inwoner, terwijl Engeland maar tot 635 franks geraakt. Frankrijk tot 362 francs en Duitschland zich met 242 francs per hooid moet tevreden stellen. En te zeggen voegt het blad er bij, dat de liberalen en de socialisten de menschen willen wijs maken, dat onder de Katholieke regeering 's lands wel vaart geknakt wordt. Botsing te Mee helen. Over een treinbotsing, welke plaats had nabij de stad Mechelen, meldt de „VI. Gazet" Te Mechelen aan de Zavelpoortvest, op de gemeenzame lijnen der buurtspoor wegen Mechelen-Aarsehot en Mechelen- Boom reden, in den zwaren mist, Maan dagmorgen rond half 9 uur, op de hoogte der oude kazerne, twee buurtreinen op elkander. De machinist der lijn Meche len-Boom draaide't rem toestel aan, maar te vergeefs. De botsing volgde. De beide locomotieven werden gansch vernield, evenals verscheidene wagons. Reizigers liepen verschrikt heen, ter wijl anderen bewijs gaven van groote koelbloedigheid, en de gekwetsten, die zich tussclien het puin en in de uiteen- geschokte rijtuigen bevonden, ter hulp kwamen en welker hartverscheurende kreeten slaakten. Er waren 10 gekwetsten. De stoffelijke schade bedraagt meer dan honderdduizend frank. De botsing zou te wijten wezen, heizij aan een verkeerd begrijpen van het sein aan de Neckerspoelpoort, hetzij aan een gebrek aan liet seintoestel. Het onderzoek zal dit aan liet licht brengen. De bestuurder, van de tram Boom ver klaart, dat hij intijds het sein van toe gang tot zijn lijn gesloten lieeft. Maar hoofdzakelijk is de ramp toe te schrijven aan den dichten nevel. I» lilTSCllIiAlVU Een telegram van Zaterdag uit Kiel meldt, dat bij een storm uit het Noord oosten in de Oostzee elf schepen, Duit- sche, Deensche, Noordsche enZweedsche, gebleven zijn. Verscheidene menschen zijn doodgevroren of verdronken. Hillmayr, aan, maar hem geschiedt geen onrecht en die schande lieeft Hij zich zeiven te wijten ivant hoe slecht lieeft hij u, goede menschen, niet behan deld en hoe zondig duur lieeft hij u niet laten betalen. Het avondeten was even kostelijk, als het middagmaal, en werd met vroolijke, gemoedelijke gesprekken gekruid. Aldus was er spoedig een uurtje ver vlogen en vrouw Hillmayr verliet hare gasten, duizendmaal van hen gezegend. Het ontbijt, zeide zij bij het afscheid dat moet gij morgen ochtend bij mij aan huis komen gebruiken en om zeven ure komt het rijtuig van mijnheer den burgemeester u hier afhalen en brengt u bij mij. Dit geschiedde dan ook, maar vóór dat Marianne, in de koets des burge meesters plaats nam, liet zij zich eerst door Josef in liet wagentje, naar de kerk brengen, om daar de heilige Mis te hoo ren. Vuriger dan op andere dagen ver langde zij lieden daarnaartrouwens, zij liad God voor zooveel te danken zooveel te bidden voor hare weldoeners, welke zijne goedheid haar te Pleumwal- de, eene plaats, waar zij geheel vreemd was, toegezonden had. Op den bepaal den tijd verscheen de koets 't was de- D r. D i e s el s's v e r d w ij n e n. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Mail" weet te vertellen, dat Dr. Diesel, de bekende uitvinder, wiens lijk dezer dagen werd opgevischt, werkelijk in zeer benarde linantieele omstandigheden verkeerde, zoo erg zelfs, dat liij op 13 Augustus j.l. 240 p.st. had opgenomen op zijn verzekeringspolis. Door de familie zou zelfs een vergadering van schuld- eischers zijn bijeengeroepen, om tot een vergelijk te komen. De „Maasbode" voegt hieraan toe in zijn morgenblad van Donderdag: Woensdag had te München een ver gadering plaats van de schuldeischers van den verdronken dr. Diesel. Het passief werd voorloopig op een half mil lioen geschat, terwijl bleek, dat de be zittingen van den uitvinder meestal zwaar met hypotheken belast waren. Een fail lissement zal niet worden aangevraagd. Uit de mededeelingon die ter vergadering gedaan werden, bleek dat Dr. Diesel voor den verkoop van zijn patent 4 mil lioen mark had ontvangen, die hij ge deeltelijk in huizen en landerijen belegde, 906 duizend mark besteedde hij aan zijn villa. Door processen over zijn grondbezit verspeelde hij zeer veel geld, waarom hij ging speculeeren, met het noodlottig gevolg, dat hij in windhandel zijn fortuin gróotendeels verloor, en op zijn bezit tingen groote sommen gclds moestleenen. De liquidatie van deze zaak zal langzaam geschieden. k w e e i. a sr Bij het treinongeluk te Liverpool aan het station St. James, zijn 7 menschen gedood en ten minste 25 gewond. Naar 't heet waren verscheiden reizigers, die verongelukt zijn, op weg naar Huil en het vasteland. Woensdagavond was er een lijk herkend als dat van een vreemdeling, wiens naam was Ole Judliain wordt opgegegeven. Wij vinden verder vier Engelsche namen van gewonden en eenige van Duitschers. Naar een bericht was de achterste wagen van den trein bestemd voor Harwich en niet voor Huil. Volgens een reiziger van den ingeloo- pen trein was deze tot stilstand gebracht, doordat een medereiziger aan de rem had getrokken. Volgens andere getuigenis ging de trein al een tijd langzaam, zoo dat men dacht dat er iets haperde. De trein was net een tunnel uit, toen de tweede trein den achtersten wagen trof en vernielde, ook een haar volgende wagens leden schade. N. R. C. CHINA- I o o an -1s j i - k aDe Chineesche Republiek is nu ook door Rusland en Japan erkend zoodat zij thans met haar voornaamste buren en „vrienden" op geregelden voet staat. Van den president, Joean-tsji-kai en zijn levensloop, worden thans verschillende bijzonderheden openbaar gemaakt. Geboren in 1862 heeft hij tal van be langrijke militaire en burgerlijke ambten bekleed. Tn den tijd van den Bokser opstand hield hij den buitenlanders de hand boven bet hoofd. Vooral ook heeft hij -- als onderkoning van Tsjili ge arbeid aan do verbetering van het leger. Door op een kritiek oogenblik in de geschiedenis van China partij te kiezen voor de vermaarde oude keizerin-weduwe en tegen den hervormings-gezinden kei zer, wist hij bij de machtige vrouw in de gunst te komen. Na haar dood viel hij in ongenade en moest hij zich op zijn landgoed in een afgelegen provincie terugtrekken. Pas toen de veldwinnende omwenteling de positie van het keizerlijk huis ten zeerste geschokt had, werd joean-tsji-kai naar Peking teruggeroepen, om voor de dy nastie nog te redden wat te redden zelfde prachtige wagen met de twee schimmels daarvoor, welke Josef den vorigen dag bewonderd en hem tot het verlangen uitgelokt had, om met zijne moeder daarin te rijden. En heden, nau welijks vier en twintig uren later, zag hij dien wensch vervuld. Vol van aange name verwondering en aandoening, ver hiel' de jongeling het oog ten hemel, Don- gene lovende en prijzende, wiens al machtige hand tot zelfs het onmogelijke mogelijk maakt, de hoovaardigen verne dert en de kleinen verheft. Hij beurde dan met een opgeruimd hart zijne moe der in het rijtuig en nauwelijks durfde zij hare voeten op het geborduurde kleed zetten en op die zachte kussens plaats nemen. De koetsier bond het wagentje achter het rijtuig aan, en hierbij was hem de waard met eigene iianden be hulpzaam. Josef groette hem en de waar din bij het afscheid met den heilwensch God behoede uen klom toen bij zijne moeder in de koets. De waard nam met eerbied zijn mutsje af en bedankte hem met eene diepe buiging en met den wensch Gelukkige reis, mijnheer Josef, juffrouw Marianne En geeft ons op uwe terugreis de eer en gij zult op het beste en billijkste bediend worden, voegde de waardin er bij. was. Maar toen was het voor de Mand- chou's reeds te laat. Wel heeft Joean-tsji- kai nog gedaan wat hij doen kon, maai de dynastie te redden, kon hem niet meer gelukken. Zijn verkiezing tot voorzitter thans heeft voor het buitenland vooral deze beteekenis, dat van Joean-tsji-kai een verlichte waardeering van de voordeelen der Westersche beschaving en een zekere voorkomendheid jegens de buitenlan ders in het Chineesche Rijk kan worden verwacht. („C.") ITALIË II e t H. College. Door den dood van Kardinaal van Aguirre y Garcia, is het aantal leden van het H. College tot 58 gedaald. Hiervan zijn er 25 door Paus Leo XIII en 31 door Paus Pius X ge creëerd, een kreeg het purper nog van Paus Pius IX en een is „in petto" ge houden. Zijn Eminentie Aguirre was de 42ste Kardinaal, die onder het pontificaat van Pius X gestorven is en de 4de, die dit jaar overleed. Naar zijn leeftijd kwam de gestorvene op de 10de plaats, tusschen kardinaal Serafino Vannutelli, die 79 en Martin de la Herrara die 78 jaar oud is. De oudste Kardinalen zijn de Kardinalen die Pitro en Oreglia, beiden 85 jaar. Op liet oogenblik bestaat het H. Col lege uit 35 ïtaliaansche en 25 niet-Ita- liaanschc leden, van welken er 4 van Spaansche afkomst zijn, terwijl er zich 3 Noord-Amerikanen onder bevinden; 5 Kardinalen resideeren in Oostenrijk-Hon- garije, 6 zijn Franschen, de 7 overigen konien resp. uit Nederland, Duitschland, Zuid-Amerika, Australië, Engeland, Bel gië en Portugal. Volgens den rang bestaat het H. Col lege uit 6 kardinaal-bisschoppen, 45 kar dinaal-priesters en 6 kardinaal-diakens. (Msbode.) M K X I C O. Het kabinet te Washington is in het bezit van een afschrift van het dekreet van president Huerta. waarbij Huerta het congres naar huis zond. Hieruit blijkt dat Huerta alles doet om alle functies naar zich toe te trekken. President Wilson en zijn medewerkers ziet hierin een vol ledige dictatuur. Dinsdag werd bekend gemaakt dat de regeering haar houding tegenover Mexico voorloopig niet zal ver anderen. Onder geen omstandigheden zal men generaal Huerta erkennen daarliet onrecht is dat hij onder de gegeven omstandigheden een verkiezing heeft uitgeschreven. BllSLANIt. Voor de Katholieken is en blijft het Russisch bewind, dat zoo nauw met de heerschappij der orthodoxe Kerk is ver bonden, een groot gevaar, zegt „Het Centrum". Te St. Petersburg bestonden o.m. twee Roómsche instellingen van weldadigheid een gasthuis voor kankerlijdsters en een opvoedingsgesticht voor jonge, verwaar loosde meisjes. Van het eerste is eere- voorzittor de Belgische gezant, van het laatste is een der regentessen de echt- genoote van den gezant van Spanje. Ja, zelfs bekostigde de Czaar vier bedden in het gasthuis. Die beide instellingen zijn gesloten, omdat haar arbeidschadelijk was. Plotseling verschenen er wagens voor het gasthuis en brachten de zieken naar andere hospitalen. Het heet, dat er eenige buitenlandsche geestelijken op bezoek zijn geweest en dat dezen... Jezuïeten waren. Ja, dat is ook wel vreeselijk. Wel foei, welke valsche menschen! zeide Marianne tot Josef, zij hebben honig op de tong en gal in liet liart! moge God hunne harten veranderen. Bij vrouw Hillmayr troffen zij tot hun ne grootste vreugde den burgemeester aan, die met zijne oude hartelijkheid hen groette en naar den toestand van Mari anne vernam. Hij gebruikte met lien en vrouw Hillmayr het ontbijt. Deze laatste liet rijkelijk opdisschen, zoodat het in Josefs oog geen ontbijt meer was, maar een deftig middagmaal. Daar was koffie en struif, vleeschsoep, metworst en ham, op een tafeltje ter zijde stonden twee gebradene hoenen en eene flescli roode wijn. Moeder Marianne dronk met veel smaak hare twee kopjes koffie, haar lieve lingsdrank, dien zij in verscheidene iaren niet meer geproefd had Josef hield zich aan de soep en de worst en durfde van de hoenen niet gebruiken, nog veel min der den wijn. dienvrouw Hillmayr hem aanbood. De burgemeester echter dronk op de gezondheid der goede gastvrouw en deed toen liet voorstel, de hoenen en den wijn aan de zieke Marianne tot ver sterking op de reis mede te geven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5