Ritueele Moord. ST DOUR No. 123. Zaterdag 18 October 1913. Negende Jaargang. :tober1913, RHANDEN v. d. REIT. ■aband. M I) <P II tigs-Bank FUNGEN, GEN. roorwaarden Veischijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- tn VIIJDAGAVOND. Dit nnmmer bestaat Dit 8 MWki EERSTE BLAD. BUITENLAND BINNENLAND. SURG UCHTEN VRiJ" ira-Ensemble. IIUMANN. Einde II uur. 3edrijf.) 3edrijf.) van cle Dames eke, A. de Weel; .IPPEAU, JOS. M. H. van Beek. lste Rang f 1,25; sbesprt'king op den L uur precies) aan ook tekstboekjes t Ruhrkolen, sche Anthraciet, ten merk B, nge Turf, Gloeibouten voor ote en kleine). IKOOPER olstoofbriketten, SSUM". eerende prijzen, aanbevelend, 5 S. zekering op 't leven. icht 8 Maart 1843 Koninklijk Besluit 8S5, No. 41. lijk kapitaal f300.000 1911: f2.077.596.325 WAALWIJK. gevraagd. eïpzIg ssert us 20 cl*, kje 20 ets. 20 ets. 20 ets. 15 ets. 121'» ets. 10 ets. 10 ets. 10 ets. 10 ets. kje 5 ots. 5.ets. ter pakje 5 ets. 10 ddinj, geknipt uit de dlge verrassing. Met fabriek, GRONINGEN. 'dig. ulden. DE WAAL, re, Zonneplffen, RU**» nnepzaap, enz. Uraan- en Meelhandel. KI1UWE MUHSCHE MP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraat C 209, GOES' Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale grijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant, De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I #1 gulden bij A gulden bij A f I I 11 I verlies I I verlies van M |jfe III vaneen III I een #11 \0 duimwijsvinger. MB w gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsclie Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. De Russische stad Kiew of Ki-jeff is thans getuige van een moordproces, dat ook ver buiten de grenzen van het Mos- kovietische rijk belangstelling wekt. Voor ruim anderhalf jaar, 20 Maart 1912, werd in een rotsholte buiten de stad het bloedlooze, met 47 steekwonden verminkte lijk gevonden van den school knaap Joesjtsjinski, die sinds den 12en Maart van dat jaar werd vermist. Als verdacht van ritueelen moord op dien knaap staat thans terecht de Is raëliet Mendel Beilis, opzichter eener tegelbakkerij te Ki-jeff en het is juist de beschuldiging van ritueelen moord, die deze strafrechtzaak voor talloozenin en buiten Rusland zoo belangwekkend maakt. Nu zij op den voorgrond gesteld, dat de Russische rechtspraak van oudsher een bijsmaak heeft van onbetrouwbaar heid. Subjectieve gevoelens van rechters en gezworenen, in de plaats tredend van objectieve beoordeeling der feiten en omstandigheden, pressie van hoogerhand, vertroebeling der rechtszaak door poli tieke inmengingen en rassenhaat zijn oorzaak, dat het juridisch princiep: „suum- cuiqueï reddere", „een ieder (naar recht en billijkheid) het zijne geven" in het Czarenrijk niet zelden in de verdrukking komt en men zich afvraagt, of vrouwe Justitia in Rusland in stede van een weegschaal een knoet in de hand houdt. Ook mag bij de beoordeeling dezer rechtzaak een beoordeeling in deze is bij de onmogelijkheid om zich per soonlijk ter plaatse van alle omstandig heden op de hoogte te stellen uitteraard moeielijk, wijl men uitsluitend moet af gaan op de verslagen der couranten niet worden vergeten, dat de stad Ki-jeff' zoo niet de bakermat dan toch het bol werk is van den befaamden bond van z. g. „echt-Russisclie mannen", die hun vaderlandslievende gezindheid het liefst openbaren door het verwekken van z- g. „progroms" of massa-moorden op de Joden, waardoor het mogelijk zou kunnen zijn, dat in dezen moord de „echt-Rus sisclie mannen" de hand hebben om zoodoende liet anti-Joodsche instinct bij de bevolking wakker te roepen en het terrein voor een nieuwe Jodenvervolging te effenen. Ten slotte is het feit, dat de instructie in deze rechtszaak reeds anderhalf jaar duurt en twee rechters van instructie hun bemoeiingen met inhechtenisneming beloond zagen, wel geëigend om wan trouwen te wekken in het judicieel be leid dergenen aan wie de handhaving van het recht in Rusland is toevertrouwd. I)e groote beteekenis der strafzaak ligt echter in de beschuldiging van ritueelenmoor d. Onder ritueelen moord verstaat men het dooden van een mensch (uitsluitend man of mannelijk kind) met het oogmerk om het bloed van het slachtoffer te ver zamelen, teneinde dit te gebruiken bij het bereiden van ritueele (n.l. Joodsch ritueele) spijzen. liet is zeer zeker een ijselijke gedachte, dat een godsdienst zou voorschrijven zjjn natuurgenoot te dooden, om met diens bloed eene godsdienstige handeling te helpen verrichten en opluisteren en liet is dus begrijpelijk, dat in de Israë litische wereld luide protesten opgaan, nu het Beilisproces aan de meening, dat de Joden zich soms schuldig maken aan ritueelen moord, nieuw voedsel gaat geven. Dat de Israëlieten, speciaal die in Rusland, zich den ernst der zaak bewust zijn, blijkt uit de mededeeling van „Het Centrum", volgens welke de Joden te Odessa besloten hebben tijdens het pro ces te vasten en geen vermakelijkheden bij te wonen. Ook is niet van gewicht ontbloot, wat in hetzelfde blad staat aangeteekend, dat op verzoek van den Hongaarscben rabbijn Lebevic, 700 ra- bijnen uit alle oorden der wereld een met hun eed bekrachtigde verklaring hebben afgelegd dat er geen Joodsche sekte bestaat, welke bloed tot eenig godsdienstig doel aanwendt en dat Thora (d. i. de Wet) en Kaballa (de Overleve ring) zelfs het gebruik van bloed ver bieden. Van Joodsche zijde wordt ook gewezen op menige uitspraak van niet-lsraëlieten van naaui, die de ritueele-moord-idee tot een fictie stempelt. Zoo gaf de „Neue Freie Presse", een Oostenrijksch blad, dat onder Joodsche invloeden staat, dezer dagen de uiting weer van den aartsbis schop van Westminster, zonder daarbij te vermelden of de huidige kerkvorst van dat diocees dan wel een zijner vooi- gangers werd bedoeld. Volgens de „Neue Freie Presse" zou die kerkvorst (mgr. Bourne zich over het Beilisproces al dus hebben uitgelaten „Ik betreur, dat in Rusland de beschuldiging van ritu eelen moord weer is gedaan. De Katho lieke Kerk heeft zoover ik weet altijd erkend, dat deze beschuldiging noch in de godsdienstige beschouwing noch in de gebruiken van bet Joodsche volk grond vindt." Er worden en zijn naar aanleiding van het Ki-jeffsche moordproces in verschil lende landen protestvergaderingen ge organiseerd. Ook ons land had er zijn deel van o. a. werd Dinsdagavond j.l. door de Zionistenbond een dergelijke bijeenkomst te Middelburg gehouden, waar ook christensprekers het woord voerden. Nu gaan zulke protestvergaderingen veelal mank aan een tweevoudig euvel men haalt er dingen bij, die met de kwestie, waarvoor men protesteert, niets te maken hebben en men laat het ge moed meer dan het verstand aan liet woord. Het praetiscli resultaat van dergelijke vergaderingen is dan ook meestal niet geëvenredigd aan de verwachtingen, die men er op bouwde. Niet zoozeer te Middelburg maar wel op andere plaatsen des lands schijnt men op die vergaderingen de Roomsclie Kerk in een ongunstig daglicht te hebben willen stellen. Dit nu was van zulke sprekers hoogst oneerlijk en, zoo zij Israëlieten waren, ook hoogst ondankbaar. Immers, sinds het bestaan des Chris tendoms heeft de Synagoge groote ver plichtingen aan de Katholieke Kerk, die niet zelden de Joden tegenover ruwe uitspattingen van godsdiensthaat in be scherming nam. St. Bernard van Clairveaux, de groote figuur der Middeleeuwen met zijn mach tigen invloed op vorsten en volken, be hoedde reeds te zijnen tijde de Joden voor vervolging en verschillende pause lijke voorschriften, in den loop der tijden ten gunste der Joden uitgevaardigd, zijn daar om onze bewering te staven. (Het spreekt vanzelf, dat de kwestie of de Joden al dan niet door hun gedra gingen tot uitbarsting der volkswoede hadden aanleiding gegeven, hier op het oogenblik buiten bespreking blijft.) Deze handelwijze der Katholieke Kerk vloeit voort uit Haar leer van liefde en barmhartigheid, welke Zij van haar God delijker! Stichter erfde. Daarom smeekt Zij op den eigen dag van den kruismoord op Golgotha den Goeden Vrijdag Gods barmhartigheid af over de Joden, opdat Zijne genade hun den blinddoek wegneme van de oogen hunner ziel en zij in Jezus van Nazareth hun Messias mogen erkennen. Onzes inziens wordt in de protestver- O.m. de bul van 1 nnocentim IV (Lyon 6 Juli 1248) aan de bisschoppen van iHiitscülaud en FraDkrijb, voorkomende in de Annalen van Baronius. Sommigen twijfelen echter aan de echtheid der hul. gaderingen van deze Beilis-kwestie ook te veel op het middeleeuwsche karakter van de ntueele-moord-bescliuldiging de aandacht gevestigd. De vraag is toch gewettigd, of sinds de Middeleeuwen, die van meerdere (ware of z.g.) ritueele moorden gewagen, tot op het Ivi-jeffsche geval van thans zich geen feiten 'meer hebben voorgedaan, die aan de oude beschuldiging een glans van waarschijnlijk gaven. Dit nu te be antwoorden zou' ons verre de grens doen overschrijden, welke ons voor een gewoon courantenartikel gesteld zijn, doch blijkt reeds voldoende, dat de stof, welke wij uitgaande van liet standpunt, dat een courant de loopende kwesties van den dag objectief voor hare lezefs dient te behandelen in dit artikel bespraken, met deze regelen alles behalve is uitgeput. Wellicht vinden wij binnenkort aan leiding er nader op terug te komen en zien inmiddels belangstellend den afloop van het Beilis-proces te gemoet, De ramp der „Volturno". Geheel zelfstandig van den kapitein heeft nu ook de derde officier Dessel- man, die zich op de „Grosser Kurfürst" bevond, bij zijn aankomst te New-York als zijn meening eveneens uitgesproken, dat de brand aau een ontploffing van chemicaliën is toe te schrijven. Dezè deelde ook mede hoe kapitein Inch, toen het vuur even verminderde poogde in liet voorschip door te dringen. Hij zag er vier lijkeu van matrozen liggen, doch moest met brandwonden in 't gezicht, spoedig weer terugkeeren. De „Grosser Ktirfurst" is Donderdag met 1U5 geredden te New-York aange komen, door alle schepen met vlagver toon begroet. Kapitein en bemanuing werden gehuldigd. De eerste officier van dit schip liet zich afkeurend uit over enkele schepen w.o. Engelsche, die veel te laksch waren bij het reddingswerk van de „Volturno" eii, hoewel dit zeer wel mogelijk was, geen booten uitzonden. De geredde schipbreukelingen welke door de „Czar" te Rotterdam werden aangebracht, zijn, na liefderijk in het landverhuizersgesticht „Montetiore" te zijn verpleegd en van geld en kleeding té zijn voorzien, gisteren met nieuwe scheepsgelegenheid naar Amerika ver trokken. Slechts enkelen bleven achter die naar hun land terug wilden. Yan de Haagsche passagiers van de „Volturno" is de oude mevrouw Groene- veld gered. Van de moeder en haar vier zoontjes is nog geen bericht ingekomen. Nader meldt men aan de „N. R. Crt.": In het tehuis van Montefiore is nog een belangrijke bijzonderheid aau 't licht gekomen. Een jongetje werd in allerlei vreemde talen toegesproken, maar er was niets uit het ventje te krijgen. Tot het ten slotte zei: ik wil naar bed! Daarop heeft het verteld te heeten Willem Groeneveld, dat hij 3 jaar was en in Den Haag, in de Van der Bosch- straat, liad gewoond. De waarnemende hoofdcommissaris van politie, de heer Soer, heeft dadelijk naar Den Haag geseind. Nog meldt men ons. NEW-YORK. Het stoomschip „Kroon land" is met een aantal overlevenden van de ramp der „Volturno" te New- York aangekomen. Een talrijke menschen- massa wachtte de aankomst van dit stoomschip, dat uit Antwerpen afkom stig is, op en begroette levendig den kapitein der „Vulturno" en de overige geredde opvarenden. In een onderhoud verklaarde de ka pitein der „Volturno", dat hij geen pistool heeft gebruikt oui de bemanning het noodige respect in te boezemen en aan de bevelen te doen gehoorzamen. Inte gendeel, aldus liet kapitein Inch zich uit, de bemanning heeft al bet mogelijke gedaan om de passagiers te redden en te helpen. Ook de schepen, die op de draadlooze noodseinen van de „Volturno" zoo spoedig mogelijk naar de plaats des onheils stoomden, hebben alle pogingen in het werk gesteld om de opvarenden van het ongelukkige schip te redden. Daardoor worden dus de beweringen gelogenstraft van een der officieren van de „Grosser Kurfürst" als zouden de overige schepen niet ten volle hun red- dingsplicht hebben gedaan. UELOIE De Burgerwacht. Aangaande de afschaffing van de burgerwacht, zoo meldt het Brusselsche „N. v. d. 1).", is nog niets besloten. Doch liet schijnt zeker dat de burgerwacht verdwijnen zal. Inderdaad, nu dat schier iedereen soldaat moet worden, zal bijna iedereen van de burgerwacht ontslagen zijn deze zal nog maar kunnen aangeworven wor den tusschen het klein getal ontslagenen van het leger, en door vrijwillige dienst neming. Binnen dertien jaar zullen de laatste van de tegenwoordige burger wachten hun diensttijd geëindigd hebben, en dan zal de burgerwacht afgeschaft zijn, tenzij zij vroeger door een wet afgeschaft wordt. Doch daarvoor is eene grondwetsherziening noudig. EXCiËLAlllJI. Postzegel-ver valse her. Een postzegel-vervalscher, die reeds jaren zijn „beroep" te Londen uitoefende, en heel wat verzamelaars op het vasteland be drogen moet hebben, is dezer dagen dooi de rechtbank wegens vervalschmg tot 3 jaar dwangarbeid veroordeeld. George Lowdin, zoo heette de man, was zoo lang ongestraft gebleven, dat hij hoe langer hoe brutaler optrad. Ten slotte verkocht hij voor eenigen tijd een partij van ruim 2000 valsche slnlling- zegels van koning Eduard VH, als officiëele buiten koers gestelde postze gels aan een handelaar te Londen voor 810 shilling. De zegels werden bij kunst licht afgeleverd. Den volgenden morgen ontdekte de kooper bij daglicht, dat de zegels en stempels valseh waren. Lodwin weigerde echter het geld terug te geven, onder voorwendsel, dat hij als agent was opgetreden voor een zekeren Lawrence, wiens adres hij opgaf. Dit adres bleek echter fictief. JJe eigenlijke verkooper was dus niet te vinden. Mogelijk was Lowdin, die een ergon schuldig gezicht trok, weer zijn straf ont- loopen, als hij niet dour iemand van de politie, die bij de zaak tegenwoordig was, herkend zou zijn als de man, die tien jaar geleden, toen onder den naam van Moore, als getuige gehoord was bij een geval van helerij van gestolen zegels. Genoemde politiebeambte deelde mee, dat. de juryleden in hun uitspraak inder tijd uitdrukkelijk verklaarden, dat volgens hun meening de getuige Moore ook op de bank der aangeklaagden had moeten plaats nemen. Nu kon Lodwin zich met zijn onschuldig gezicht niet meer redden. Hij werd schuldig verklaard, en het vonnis luidde 3 jaar dwangarbeid, wat tot geruststelling van de talrijke slacht offers, die de man op het vasteland ge maakt moet hebben, hier vermeld worden mag. (Msbode.) (Zie verder 2e Blad.) R. K. Sanatorium. Het R. K. Sanatorium (herstellings oord, speciaal voor tuberculose-lijders) „Dekkerswatd", gelegen tusschen Nijme gen en Groesbeek in een verrukkelijke streek, is Donderdagmorgen door mgr. J. Pompen, vicaris-generaal van liet bis dom 's Hertogenboscli plechtig ingewijd en 's middags officieel geopend ten over staan van den vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche Zaken en tal van autoriteiten door den voor zitter van het bestuur, Mr. W. J. Water schoot van der Gracht. Het herstellingsoord is gebouwd vol gens de plannen van architect E. Cuijpers en wordt om zijn practische inrichting zeer geroemdhet vereenigt in zich op waarlijk grandioze wijze smaak, comfort en hygiëne. Er is plaats voor 125 zieken. Later bij uitbreiding van het gebouw zal dit aantal aanzienlijk kunnen worden uitgebreid. Directeur-geneesheer is de heer dr. Jongmans. De ziekendienst wordt waargenomen door 13 zusters van St. Carolus Boro- maeus uit Maastricht. Dr. Vermeulen. „Politicus" schrijft in de „Oprechte Ilaarl Crt" over wijlen dr. Vermeulen o. a. het volgende „In het Hoogerliuis op zeer rijpen leef tijd gekomen, is dr. Vermeulen wat op den achtergrond getreden Hij behoort tot hen, die arbeidden zoolang 't voor hen dag was. Ook toen de zinkende, slin kende lichaamskracht groote iuspanning en physiek zelfbedwang van hem vorder de, nam Vermeulen zijn taak als direc teur van het te Amsterdam verschijnend dagblad „Be Tijd" steeds met de 'groot ste toewijding en plichtsbetrachting waar. Ook als journalist heeft hij zich steeds ieders achting weten te verwerven, door de loyauteit, waarmee hij den an dersdenkende bejegende, het nobele, eer lijke, ridderlijke van zijn strijdmanier. Dr. Vermeulen heeft de Katholieke zaak in Nederland daardoor meer gebaat dan ve len thans nog geloof ik beseffen. „In de Eerste Kamerspeciaal waar zaken van onderwijs aan de orde kwameD, stond hij steeds op de bres, ook wel waar zijn artistiek gemoed tot getuigen werd geroepen. Dan las hij voor zijn op papier gebrachte redevoeringen. En in lateren tijd zal 't den toebehoorder wel opgevallen zijn, dat de voordracht den spieker almeer physieke inspanning kostte, vermoedelijk in verband staande, dit, met toenemend lichaams lijden en seniele verzwakking, waarvan hij overigens, in zijn doen en bewegen, op den leek geenerlei indruk maakte. Integendeel, men dacht in dezen Vermeulen voor zich te hebben eendier krachtige senes; welgeconserveerde grij saards die bestemd zijn, na een leven van beteugeling der hartstochten en eerbiedwaardige toewijding aan al wat plicht en levensernst vorderen tot een „groenen ouderdom", 't Heeft niet aldus mogen zijn. De man, die met eerlijken ernst, met hart en ziel al wat de belangen der „droite" van de Katholieke staatspartij kon dienen heeft bevorderd en voorge staan hij is midden uit zijn werk kring, geroepen tot den grooten, verren tocht, naar het Onbekende land. „De Katholieke partij verliest in dr. Vermeulen een barer grijze voorgangers, die tevens mogen worden genoemdhare sieraden. „En de tegenstander, de andersden kende zal niet wijfelen waar van hem gevraagd wordt eeii eerekrans van wee moedige hulde neer te leggen op het graf van dezen talentvollen, kundigen en braven man. „Als politiek strijder zal hij allicht kunnen worden vervangen. „Maar menscken, zoo nobel en zoo hoogstaand als deze thans overledene, ze zijn tot welke partij zij in hun leven behoorden de „rarae aves de uitzonderingen, die wij in eerbiedige eere mogen houden, waar hun naam wordt gezegd." Enquête Middenstand in Nederland. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal binnenkort het algemeen rapport over de eenige jaren in verschillende gemeen ten van ons land ingestelde enquête naar den toestand van den middenstand in druk verschijnen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1