IUU i." uil Z3 J. C. VIS No. 121. Dinsdag 14 October 1913 Negende Jaargang. FEUILLETON. L BUITENLAND. BINNENLAND. NiH mm. cooraht Abonnementsprijs p. 3 maanden toot Goes f 0.7ö, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Vmihijnl eiken MAANDAGWOENSlAfi- tn VlUDAGAVOID. Kanfoor v. d. Administratis; Ganzepoortsfraat C 209, GOES'; Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels .voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I pK gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m 1 I B I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeiingsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke 9 Z 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. J A gulden bij A gulden bij SK* I 11 I verlies I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Katholieke kiezers van het district Zierik- zee I Van U hangt het grootendeels af, of de rechtsche victorie, onlangs In Middelburg zoo prachtig begonnen, zal worden voortgezet. Stemt gij heden (Dinsdag) ALS ÉÉN MAN op den heer dan is het zoo goed als zeker, dat deze heer zijn intrede doet in de Provineiale Staten en in dat college de MEERDERHEID verzekert aan de RECHTERZIJDE. Volgt het voorbeeld uwer coalitiebroeders in Middelburg. Blijft niet thuis, maar gaat allen ter stembus en maakt het witte puntje zwart vóór den naam i. C. VIS. Drankweer en Schooljeugd. Het zijn beliartenswaardige woorden, welke de heer De Boer op de jongste vergadering der Zeeuwsche R.K. bijzon dere onderwijzers heeft gesproken.1) Inderdaad, wil men in onze Katholieke rangen het alcoholisme voor de toekomst weren, dan diene men onze jeugd mobiel te maken voor de drankweer, gedachtig het woord wie het kind heeft, heeft de toekomst. En dan is wie betwijfelt het de school de uitgelezen plaats, waar de onderwijzer in de jeugdige kinderharten reeds vroeg een afkeer kan planten van de drankzucht, die zoo onnoemelijk veel stoffelgk en geestelijk nadeel teweeg brengt. Of het is niet verschrikkelijk, wanneer men leest dat volgens den secretaris van den (Belgischen) Vaderlandschen Bond tegen het Alcoholisme sedert 1831 vijf milliard, vierhonderd vier en veertig millioen ne genhonderd en achtduizend zevenhonderd en vijftig francs (frs 5.444.908.750) door den sterken drank nutteloos zijn verzwolgendat in dat land ieder jaar 7 maal zooveel aan bier en jenever wordt door de keel gejaagd als de Staat aan het openbaar onderwijs ten koste legt. Nu ja, zegt men, dat zijn Belgische pimpelaars. Toch, in ons land weten ze ook wat „pruuven" is. En zonder onze Zeeuwsche parochies de kroon van het hoofd te nemen, kan men zeggen, dat er zijn, waar het herbergbezoek en het gebruik van sterken drank inderdaad buitenspo rig mogen heeten, en een belemmering vormen voor de in- en uitwendige ont wikkeling van een degelijk, welvarend en goed Roomsch volk. Zie verslag onder „Onderwijs" in het nummer van heden. ui 30 Spaar die moeite, zeide de burge meester, ik heb reeds een wegwijzer I en tevens wees hij op Josef. Zal ik uwer genade verders niet van eenigen dienst kunnen zijn? vroeg de waard, wien thans, behalve do wrevel over zijne achterstelling, een bang ver moeden begon te kwellen; zal ik u daarna een goed glas wijn mogen aanbieden, mis schien een glas malaga? Het eenige, wat ik van u verlang, dit is, dat gij de elf guldens aan Josef we dergeeft; ik zal u zijne rekening betalen, zend mij zo derhalve, maar nauwkeurig gespecificeerd; zend mij ze vandaag nog, of anders laat ik ze halen. Do waard stond als van den bliksem getroffen; de wrevol en de angst van een kwaad geweten deden zijn gezwollen, rood aangezicht plotseling bleek worden, en ter nauwernood kon hij de woorden nog stamelen: Gelijk uwe genade beveelt; ik ben een eerlijk manl Den ouderen echter de drankweer sympathiek maken gaat veelal met de rootste bezwaren gepaard en ondervindt ie Kruisverbonder, de matigheids-predi ker vaak de waarheid van des dichters woord„Te laat bereidt men de arsenij, wanneer op den langen duur de kwaal blijkt ongeneeselijk te zijn geworden." Daarom wordt terecht het oog ge vestigd op de jeugd en de verwachting uitgesproken, dat zij, doelmatig bewerkt, ons een nieuw geslacht zal leveren, dat tegen de noodlottige verleiding van het drankmonster zal blijken gepantserd te zijn. En liet zal niet de geringste edelsteen zijn in de kroon van verdiensten, welke ons wakker Zeeuwsch Katholiek onder wijzerscorps zich zal hebben weten te verwerven, wanneer het zijn krachten zal aanwenden voor dat sclioone, dat echt Christelijke doelKerk en Maat schappij nieuwe leden toe te voegen braaf, weionderwezen en alcoholvrij. De ramp van de „Volturno". Men seinde ons Zaterdagnamiddag te half drie LONDEN. Het Stoomschip „Volturno" op weg van Rotterdam naar Canada is gisteren in brand geraakt midden op den Atlantischen Oceaan door de ontploffing van den stoomketel. De bemanning tracht te het vuur te bestrijdende passagiers bestormden de reddingsbooten. Aan boord waren 750 personen, die allen op 19 personen na, door de per draadlooze te legrafie gewaarschuwde stoomschepen gered werden. De brand woedt nog voort. Het bericht dezer sensationeele ramp werd door ons aanstonds in de stad ge- bulletineerd. Het bericht van slechts 19 omgeko menen is ontleend aan een telegram dooi de „Carmania" aan de Uraniums toom- vaartmaatschappij gezonden, waartoe de „Volturno" behoorde. Een draadbericht evenwel van de „Grosser Kürfurst", gezonden aan de Norddeutschen Llóyd van de plaats des onheils, spreekt van heel wat meer slacht offers. Het bericht luidt Op Donderdag, 's namiddags te vier uur, op 48 gr. 50 m. Noorderbreedte en 35 gr. 6 in. Westerlengte, hebben wij de noodsignalen en verzoek om hulp van de „Volturno" ontvangen We vonden de „Voiturna" reeds in brand, De brand ontstond waarschijnlijk door een hevige ontploffing in liet voorschip, waarbij ver scheidene passagiers en leden van de bemanning gedood werden. Er waren elf stoomschepen op de plaats des onheils. Er woei een hevige Noord- Dat willen wij hopen, antwoordde de burgemeester, een doordringenden blik op den ellendeling werpende, waarna hij Jo sef de enge trap op volgde naar zijne moeder, Marianne. Deze begreep niet, hoe haar die eer te beurt viel, en was hierover evenzeer verwonderd als verheugd. De burgemeester verhaalde haar nu, hoe hij met Josef kennis gemaakt had. Uit zijn mond vernam Marianne de afzetterij van den waard en de edelmoedige daad van haren zoon. Zij bedankte haren Josef slechts met een blik, maar waarin geheel de liefde en de vreugde uitgedrukt ston den, waarvan haar moederhart vervuld was. De burgemeester betuigde haar ten volle de deelneming van een goed, chris telijk hart, troostte haar vriendelijk en beloofde haar alle hulp, waartoe hij voor haar in staat zou zijn. Zoo lang God mij zoodanige helpers toezend, als gij zijt, genadige heer, en de goede vrouw Hillmayr, heb ik geen nood zeide Marianne, diep aangedaan; God beloone het u! Uwe ware helper is hij, die daar staat, antwoordde de burgemeester, op Josef wijzende; geen betere hulp voor een moeder dan de arm en het hart eens braven zoons. Maar vandaag, voeg- Wester-storm en er stond hooge zee met deining. Twee booten van de „Grosser Kürfurst" waren den geheelen nacht, van negeu uur 's avonds tot drie uur vijftien minuten in de weer. Ze konden het wrak onmogelijk naderen, en men kon zich alleen maar redden door over boord te springen. De „Volturno" zond een boot met vijf man, die opgenomen werdenonmiddel lijk nadat de schipbreukelingen waren opgenomen, zonk de boot. Door de „Grosser Kürfurst" werden 86 passagiers, twee officieren, één machi nist en zestien matrozen gered. Door alle schepen, welke hulp verleenden, werden in het geheel 523 personen gered. Nog ongeveer honderd worden vermist. De „Carmania" en de „La Touraine" zochten de plaats des onheils af. Naar twee booten van de „Volturno" vol met schipbreukelingen, wordt nog gezochtdoch waarschijnlijk zal het zoe ken geen resultaat opleveren. Het wrak blijft gevaarlijk voor de scheepvaart. De schipbreukelingen zijn goed verzorgd en geborgen en zetten de reis voort. BEIiOlE. Nestor Wil mart. Het onderzoek in de zaak Wilmart is nog lang niet geëindigd schrijft het „Nieuws van den Dag van Brussel". Van de verschillende beschuldigingen, die in 't begin van het onderzoek tegen Nestor Wilmart waren ingebracht, blijft niet veel meer over. Alleen nog de be tichting van valschheid in geschrifte en bedrog. Al het overige zelfs het bankroet, is onjuist gebleken. Wat de obligaties der spoorwegmaatschappij Gent Ter Neuzen betreft, daarvoor'dient nog vast gesteld te worden of er namaking en uitgifte van effecten in het spel is, of wel eenvoudig bedrog. Naar Nestor beweert mogen de effecten niet als valsch beschouwd worden, omdat zij de „echte" handteekening dragen van den raad van beheer der maatschappij. Men heeft echter nog niet onderzocht of al de handteekeningen echt zijn. Zulks is in elk geval meer dan waarschijnlijk, want Nestor had zoo'n invloed op de beheerders en commissarissen, dat dezen al wat hij hun voorlegde blindelings teekenden. Men schat ook, dat de valsche effecten maar een som van zeven millioen hebben opgebracht. Daarvan bleef de helft aan de vingers van Nestor's tusschenpersonen hangende andere helft zou in de kas van GentTer Neuzen zijn. Deze twee punten zijn echter nog niet geheel onder zocht. Men waclit op het verslag der experts, om er uitspraak over te kunnen doen. En dit zou nog eenigen tijd kunnen duren. Wilmart was in een tiental han- de hij er bij, vandaag blijft gij nog hier; dat wensch ik om meer dan eene reden. Ik wil mij voor dezen dag belasten u den kostte geven en zal u het middageten uit mijne keuken zenden. Morgen zal ik u dan verder naar Lanbenberg doen bren gen. Toen wendde hij zich tot Josef en be geerde de valsche daalders te zien. Hij onderzocht ze op het nauwkeurigste en ondervroeg hem omstandiglijk nopens den persoon, die zich voor schilder uitgaf. De daalders zijn valsch, daar is geen twjjfel aan, zeide toen de burgemeester,- geef ze mij, Josef. Met alle genoegen; ik zou ze anders toch weggeworpen hebben, verzekerde de eerlijke jongeling, opdat niemand daar mede bedrogen wordt. Bij u, gonadige heer, zijn zij in goede handen. Meent gij dat? vroeg de burgemeester lachende, nu, wij zullen er wel het rechte gebruik van maken. Maar ik zal ze toch van u inwisselen! En hij legde vier geheel nieuwe kroon- daalders op de kleine tafel neder. Lieve God, wat zou dat zijn? zoo veel goed en kostelijk geld voor valsch en slecht! Dat geld mag ik niet tot mij nemen, dat zou eene zonde zijn! delsondernemingen betrokken en er dient onderzocht te worden wat hij in elk dezer vordiende. Daarenboven moet de verantwoordelijkheid vastgesteld worden van de personen, die meegewerkt hebben tot het vervaardigen der effecten en balans van Wilmart, alsook van de tusschen-persönen, die er in toestemden als mandatarissen van Nestor op te treden. Morgen (Dinsdag) zal de Belgische Kamer weer bijeenkomen. De „Agence Vaz Dias* verneemt uit de beste bron dat door de regeering geene verklaring betreffende haar politiek programma bij den aanvang dezer nieuwe zitting zal worden afgelegd. De regeering is van meening dat het programma kenbaar gemaakt in hare verklaring na de algemeene verkiezingen, nog niet is uitgeput en acht thans de herhaling daarvan overbodig. UITNIGHLASD. Vorstelijke gift. Mgr. dr. Von Hartmann, aartsbisschop van Keulen, bracht Maandagavond der vorige week, daartoe uitgenoodigd, een bezoek aan de familie Krupp op de villa „Hügel" te Essen. Ter gelegenheid van dit bezoek deelde de heer Krupp von Bohlen und Holbach aan den deken van Essen, den zeereerw. heer Euskirchen, mede, dat hij als bijdrage voor den bouw eener nieuwe Katholieke kerk in het westelijk gedeelte der stad f 75,000 Mark beschik baar stelde. SP AS JE. Kardinaal Aguirre aartsbisschop van Toledo, primaat van Spanje, wiens toe stand plotseling zeer. verergerd was, ont ving Donderdagmiddag de laatste H.H. Sacramenten. Z.Em, is te 3uur overleden. Het lijk is gebalsemd. De lijkdienst had plaats in liet paleis van den aartsbisschop jongstleden Zondag. De eer werd bewezen als voor een kapitein-generaal. Koning en President. De Spaansehe koninklijke kinderen, zegt de „N. R. Ct.", zijn door president Poincaré bij zijn bezoek aan Madrid niet vergeten. Voor den prins des Asturiën liad hij een kleine motorboot meege bracht, voor don Jaime een miniatuur autotje, voor de twee prinsesjes elk een groote pop, de eene in het wit, de ander in het rood gekleed. De poppen hadden elk een horloge en droegen een parapluie, omdat het buiten op den dag van aankomst van den president zulk regenachtig weer wasl De koninklijke kinderen het moet zulk een vroolijk troepje zijn waren Die zonde neem ik op mij, dus stelde de burgemeester hem gerust. Gij hebt de daalders ook niet voor niemendal en zij zijn mij meer waard dan gij1 meent 1 De burgemeester hoopte namelijk, door deze daalders en de beschrijving, welke Josef van den persoon des schilders gaf op het spoor der valsche munters te ko men. Hierop nam hij op zijne gewone, hartelijke wijze afscheid van Marianne en hare beste zegenwenschen begeleidden hem. Josef was er op bedacht, zijn wel doener uitgeleide te doen tot aan de deur. Toen hij daarna naar zijne'moeder wilde wederkeeren, verzocht de waardin, die heimelijk in de gelagkamer had staan luisteren, hem een paar woordjes te mo gen spreken. Thans noemde zij hem zelfs mijnheer Josef vroeger had zij hem enkel „jjj" en „jouw" toegeduwd, en de andere titels zullen wij liefst niet herha len zij vroeg hem dan, hoe hij met mijnheer den burgemeester in kennis was gekomen Josef, de oprechte Josef, verhaalde al les openhartig. Luister, mijnheer Josef, ving nu de waardin met blijkbare verlegenheid aan, er is met de rekening een abuis geweest; door eene vergissing van het buffetmeisje Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van II Oct. Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuid oostelijken wind. Lichtbewolkte lucht Droog weer. Waarschijnlijk nachtvorst. Weinig ver andering van temperatuur overdag. uitgelaten blij met de geschenken. Het duurde niet lang, of prins Jaime had zijn zusterke Beatrix in het autotje ge duwd en rende met haar door de salons, tot groot vermaak van de aanwezigen, niet het minst van de jeugdige ouders, die evenveel schik hadden als hun kinderen. Om den president te bedanken mochten de prinsjes Alfonso en Jaime zich toen gauw gaan verkleeden, de een in het uniform van een infanterist, de andere als artillerist. En in militaire houding kwamen de kinderen toen binnen marcheeren, de hand aan de kepi. Maar de koning, heel ernstig veranderde nog wat aan de uniform van zijn oudsten zoon, die niet zat zooals liet behoorde. En de prinsesje lieten met behulp van hun moeder de prachtige poppen wan delen. President Poincaré is tot Carthagena door den Spaanschen Koning uitgeleide gedaan, waar eerstgenoemde zich in scheepte op de „üiderot", nadat door beide Staatshoofden een bezoek was gebracht aan den Engelschen pantser kruiser „Invincible". Het afscheid was zeer hartelijk. ALBAXIË. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de vorst von Wied koning van Albanië zal worden. En Essad pacha heeft zich bereid ver klaard om eiken vorst van zijn land, wanneer hij maar spoedig komt, feestelijk en hartelijk te ontvangen. Hij meent, dat aan alle oneenigheid onder de Albaneezen een einde zal komen, wanneer de vorst zijn iroon maar bestijgt. Er is, zegt hij, geen twist tusschen Katholieken en Mohammedanener is maar één wensch naar nationale eenheid. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over het wets ontwerp betrekkelijk de overeenkomsten met de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen befreffenae erfpacht van gronden enz. en met de gemeente Vlis singen de heeren Roodhuijzen, Rooden- burg de Muralt, Jannink en Schaper. is u te veel aangeschreven. Zoo iets ge beurt in de beste logementen, daarom moet gij geen kwaad van ons denken. Wij hebben er insgelijks aan dat. onoplettend meisje een ernstig verwijt over gegeven. Wees daarom zoo goed en verontschuldig mij en den waard bij mijnheer den bur gemeester; zeg hem, dat er met de reke ning eene vergissing plaats vond en spreek een goed woord voor onsl Niet waar, dezen dienst wilt gij ons toch wel be wijzen? Josef beloofde haar in zijne goedhartig heid te zullen doen wat hij kon. Neem dan uw geld terug, ging de waardin voort, en legde tevens de elf gul dens in blinkend nieuw geld voor hem neder. Mijnheer de burgemeester wil voor u betalen; maar wij zullen volstrekt niets van u nemen. Wij zien nu, tot ons groot leedwezen, dat gij geheel arm zijt. Hadden wij dat maar eerder geweten! Zoo als ik zeg, wij willen volstrekt niets van u heb ben; geen enkelen penning nemen wij van u aan. Maar wees gij dan ook zoo goed en zeg dit aan den burgemeester! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1