V Lijkverbranding. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Landbouw en Veefeelf. KERKNIEUWS. Letteren en Kunst. Laatste Bene Rechtzaken rl: nigengesticht van Prémontrés ligt en als gij dan de inrichting bezoekt, zal de zus ter u, in de afdeeling der kalme krank zinnigen, een enormen grijsaard laten zien, met athletenafmetingen, witte haren en angstige starende oogen. Hij loopt altijd met de handen vóór zich uitgestrekt, als wilde hij1 een akelig droombeeld van zich afweren, en her haalt aldoor vol afschuw PastoorsOh, ik zie niets daq pastoorsaltijd maar pastoors Als ge de eenvoudige religieuse on dervraagt, haar die eertijds een dame van de groote wereld was, en die, ter liefde van Jezus Christus, haar ouders en fortuin verlaten heeft, om zich aan dit ongelukkige deel der menschheid te wijden... als gij haar vraagt: Wat hebben de priesters dien ramp zalige gedaan?.... zal zij u antwoorden; Goedl... veel goedniets dan goed Maar waarom dan? Ik weet het ook niet.De dok ter zegt, dat het een soort „vervorming1 een deuk, een verzwering", moet wezen in zijn hersens, zooals bij drankzuchtigen. Maar de absinth is, in dit geval, vervan gen door de lectuur, door het lezen van perverse dagbladen en door het voeren van haatdragende gesprekkensommige kiemen van phobie ontwikkelen zich dan abnormaal en verstikken de andere. Om dokterstaal te bezigen, de hersenen ver wekken dan „anti-clericale sappen". Het is een belangwekkend en leerzaam boek „Zoo'n buffel"; het doet ons een juisten blik slaan in de psyche van die Fransche anticlericale wereld, die aan God en godsdienst den oorlog heeft verklaard. Toch, bij al de „faits et gestes" van dien anticlericalen bent, die u doen toor nen over zooveel opzettelijke gewilde persversiteit, over dien echt denionisohen haat jegens God en Zijn getrouwen, blijft het gevoel van diep, innig medelijden voor die slaven dei' boosheid den boventoon behouden en ontwelt een bede om ontfer ming en genade de lippen. Moge Pierre L' Ermite het beleven, dal juist het onmeedoogend ten loonstellen van het antielericalisme in zijn domheid, ver waandheid en schande de aanhangers dier richting tot inkeer brenge en hen terug- voere in de armen dier Kerk, door hen te kwader ure gehoond en bespot, maar die altijd de ark des heils blijft en de poort tot het eeuwig Vaderhuis hier boven. Alle lof aan den bewerker van „Le Grand Mufflo". Zijn boek verdiend in aller handen te komen want het is keurig, onberispelijk geschreven ondanks eenige kleinere taalfeilen, die eer als „lapsus calami" dienen beschouwd te worden. De uitgever Dieben stak het in een passend kleed met een pakkend vignet op den om slag: Buffel in zijn pelsjas met. woeden den blik starend op een vogelverschrik ker, gevormd door een priesterjas met bef en steek. Achter Buffel een snaterende gans met een pauwenstaart, het beeld van de domme verwaandheid, die priester haters en anticlericalen van het slag van Buffel eigen is. 1Louis Veuillot, geb, 11 October 1813. -J Pierre L'Ermite. Zoo'n Bufteldoor A C. E. M. De Grcot (Leiden, H, J. Dieben JVfaar- manssteeg) blz. 62—69. 3) T. a. p. blz. 110. De prijs: f 1.25 ingenaaid, f 1.75 gebonden is zeer zeker niet te hoog. (Ingezonden). Groot en klein heeft thans den mond vol van het zgn. crematorium, den lijk oven te Westerveld bij Velzen. Een nieuwigheid in ons vaderland, welke bi- zonder de aandacht trekt. Volgens de dagbladen schijnt er ver schil van meening te bestaan onder de juristen over de vraag, of de lijkverbran ding in ons land al dan niet geoorloofd is. Een feit is, dat de „Leichenverbren- nung", de „incineration", of „crémation" breekt met een goede, oude gewoonte, hetwelk altijd een wonde slaat in het hart des volks. Doch dat is niets meer dan een gevoelsargument, ofschoon niet geheel waardeloos. De Katholieken echter staan op een aangegeven standpunt tegenover de crematie, daar er een bizonderc, dui delijke, op gegronde redenen berustende bepaling bestaat van de zijde der kerke lijke overheid, die de zgn. „crematio ca- daveris"allerstrengst verbiedt. Het is den Katholiek niet geoorloofd, zijn eigen „cadaver" evenmin als dat van een ander, aan de crematie over te leveren d. w. z. te doen verbranden. Zelfs is het niet geoorloofd, lid te zijn eener vereeniging, gelijk er in 1867 in ons christelijk vaderland eene is opge richt, welke ten doel heeft, de lijken te verbrandenen zoo deze vereeniging een filiaal-vereeniging der vrijmetselarij is, dan is een zoodanig lid geëxcommuniceerd, d. w. z. hij verkrijgt het vonnis, waardoor de Kerk iemand van hare gemeenschap uitsluit. Geschiedt de crematie tegen den wil van den overledene, dan mag zijn lijk (in huis of in de kerk) ingezegend worden; doch het blijft ongeoorloofd, het cadaver naar den lijk-oven te vergezellen. Wanneer iemand als zijn verlangen te kennen geeft, dat zijn cadaver zal gecre meerd worden, dan kunnen hem de laat ste H.H. Sacramenten niet worden toe gediend, hetgeen uit het omgaande dui delijk is. Zoo iemand kan niet kerkelijk begraven wordep, indien hij de opdracht tot verbranding van zijn lijk niet heeft teruggetrokken. Onwetendheid met be trekking tot het kwaad zou hem een verontschuldiging kunnen zijn. Doctoren, beambten en andere mede helpers mogen de verbranding niet be velen of tot stand brengen. Men mag niet meewerken aan iets kwaads. De beweegredenen, die veelal tot cre matie aanzetten, zijn godsdiensthaat en belijdenis van vrijmetselaarsbeginselen. De loge werkt ongemerkt dikwijls, maar vast en onvermoeid met satanische sluuw- beid aan de ondermijning van alle chris telijke beginselen. De grootste vijand onzer dagen der Roomsche Kerk, de Loge, die haar altijd en overal in den weg treedt en bestookt, ziet meestal in de lijkverbranding een uitstekend wapen tegen hare leer en godsdienstige praktijken. Daarom vooral verbiedt de Roomsche Kerk zoo ernstig de crematie Zij wil in de gemoederen harer kinderen de heerlijke, troostende gedachten levendig bewaren aan de on sterfelijkheid der ziel, liet leven hierna maals en alle materialistische wanbe grippen afweren. In veiscliillende landen, maar vooral in Italië, was het de vrijmetselarij, die onvermoeid en krachtig ageerde voor de crematie om z.g.n. gezondheidsredenen, welke echter allesbehalve steekhoudend bleken, enz. enz. De lijkverbranding blijft een symbool van antj-christelijken geest en den Katho liek eene door de Kerk verbodene prak tijk. JAN. Turnfeest op Het Loo. Te half drie is Woensdagmiddag het jaarlijksehe turnfeest ten paleizc Het Loo begonnen. Door liet ongunstige weder ging liet karakter van tuinfeest eenigszins verlo ren, daar de partij thans geheel binnen de muren van het paleis werd gehouden. Door de goede zorgen van den chef- bloemist waren evenwel de groote mid denzaal en aangrenzende zalen in win tertuinen herschapen, waar de ongeveer 400 genoodigden zich bewogen. II. M. de Koningin en Prins Hendrik onderhielden zich met verschillende mi litaire en civiele autoriteiten, en lieten zich aan anderen voorstellen. De mu ziek van het 8e regiment uit Arnhem had plaats genomen op een verhooging in de nieuwe eetzaal en luisterde de partij op, welke te half vijf eindigde, op', welke te half vijf eindigde. („C.") R. K. Juvenaat, Bisdom Haarlem De Bisschop van Haarlem heeft bij besluit van 3 October j.l. benoemd als voorzitter van het bestuur der Plaatse lijke Patron a atscommissiën en Jongelings- vereenigingen in het Bisdom van Haar lem, den ZeerEerw. heer W. van Stee, rector te Voorburg. (Z,ie verder Tweede Blad.) Goes. De courantenoorlog in de anti revolutionaire gelederen alhier is een andere phase ingetreden door het ver anderen van naam van een der combat tanten. De oude Zeeuw heeft om, zooals liet blad zegt, allen schijn van oneerlijke concurrentie te vermijden, zich thans betiteld als Zeeuwsch-Dagblad. Middelburg Aan de scheepsbouwmee sters L. Smit en Zoon te Nieuw-Lekker- lund is opgedragen het bouwen van een goederenboot voor de Zeeuwsche Stoom boot-Maatschappij „De Valk" alhier. Door de politie alhier is een man aangehouden, die hier onder verschillende namen ingeschreven stond in meerdere logementen en die nog drie dagen hech tenis moest ondergaan. Het bleek dat de man reeds geruimen tijd onder valsehe namen rondzwierf. Gisterenavond werd alhier op het politiebureau als gevonden voorwerp ge deponeerd een.groot zwart paard. Toen het juist door de politie onder dak was gebracht, kwam de eigenaar verschrikt mededeelen, dat hem zijn ros ontstolen was, hij was echter spoedig weer in liet bezit van zijn rechtmatig eigendom. Gisterenavond vervoegde zich op het •politiebureau een man, zekere J. R., die trachtte een mededeeling te doen over een vrouw, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan een misdrijf. Ilct bleek ech ter dat de man zoo onder invloed van sterken drank verkeerde, dat het beter was hem ter ontnuchtering in arrest te stellen. Bij de politie alhier is aangifte ge daan van diefstal van een handwagen. Gisterenavond werd in de melk- salon op de markt alhier een ver gadering gehouden van de afdeeling Mid delburg van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering deel de de secretaris, de heer A. A. Noske, mede, dat onderhandeld is met den alge- meenen secretaris over de mogelijkheid om de volgende afgemeene vergadering ook eens hier te doen plaats hebben; het bleek, 'dat de Bond een groot deel der kosten voor zijn rekening neemt en daarom was men algemeen van meening, dat men op het houden van zulk een vergadering alhier moet blijven aandrin gen mede niet het oog op de propaganda. Overeenkomstig het bestuursvoorstel zal dezen winter een houtsuijcursus voor zes jongens gegeven worden. Gelegenheid wordt geboden om zich bij den secre taris te voorzien van een scheurkalender zooals de bond deze uitgeeft, van deze scheurkalender zullen exemplaren wor den aangeboden door de afdeeling aan de Kazerne, het Militair Tehuis, Kinder- zorg, Werkmansvereeniging, Openbare Leeszaal en het Vincenliushuis. Indien de directrice der Huishoudschool de kook boekjes van den Bond doelmatig acht zullen haar een aantal ter verspreiding worden verstrekt. Onderzocht zal worden de mogelijkheid om op de bioscope een doorloo-pende re clame te maken. De voorzitter, de heer P. II. Veen, bracht a'Js afgevaardigde verslag uit van het in de jongste bondsvergadering be handelde en bracht o.a. ter sprake het rapport, waarin het stelsel van vrije keuze wordt aanbevolen. Na eenige bespreking werd besloten als de meening van de afdeeling kenbaar te maken, dat men te gen dit stelsel is, omdat hierdoor ge meentebesturen tot verbod van drankver koop zouden kunnen overgaan en het grond-idee van den Bond is niet door dwang, doch door overtuiging het drank misbruik tegen te gaan. Vlissingen.j In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad was on der de mededeelingen de verlies- en winst rekening der gemeente over 1912. Op eerstgenoemde komen aan de debetzijde o.a. de volgende posten voor: Openbare werken f 69.016,637/2, rente f45.328,24, al gemeen bestuur f 26.361,94y2, lager on derwijs 147.544,661/2, politie 126.282,16. Op de eredietzijÜe komen voor bouwgrond f'2.129,83, belastingen f 273.814,94 en ka pitaal voor zuiver verlies f 10.655,541/2. Op de balans staan aan debetzijkle 0.a. de volgende posten openbare werken f 797.417,37y2, bouwgrond f 436.330,25 en aan de creditzijde leeningen f 1.654.076,63, tijdelijke leeningen 110.000 en kapitaal voor zuiver bezit f 432.724,78. Verdei' wordt overgelegd een vergelijking van ge noemde verlies- en winstrekening en die van 1911, waaruit blijkt, dat op bouw grond f 7.070,061/2 minder winst werd ge maakt, doch op belastingen f 25.491,91 meer. Het lager onderwijs leverde f2.154,76 minder verlies op, het middel baar daarentegen f 2.004,25 meer. Ook de armenzorg gaf een voor de gemeente grooler verlies en wel van f 2.773,85i/a. Vervolgens twee adressen inzake de pensioneering van gemeenteambtenaren en wel een van den Nederlnndschen Hond van Gemeente-Ambtenaren en den Alge- meenen Politiebond. Verder een adres van de leeraren der Burgerschool met, verzoek nog eenige wij zigingen in het reglement betreffende die school aan te brengen. Ten slotle de briefwisseling' tusschen Ged. Staten en den Minister van Binnen- landsehe Zaken betreffende de inde raads zitting va.n '25 Juli j.l. genomen besluiten ten eerste 0111 de stemming over de voor dracht van Burg. en Weth. tot benoe ming van eeu definitief onderwijzer te doen geschieden met gesloten briefjes in gevuld met „voor" „tegen" en het tweede waarhij A. L. Gerretsen niet tot definitief leeraar werd benoemd. Het resultaat van deze briefwisseling is, dat die hesluiten onveranderd gehand haafd blijven. Onder de over te leggen stukken was liet reeds vroeger vermelde adres van den heer .1. Coster, directeur der Burger school en het antwoord van B. en \V. daarop. Verder o.a. een adres van 231 bewoners van Nieuwendijk, Zeilmarkt en omliggende straten, waarin geklaagd jwordt over den stank, welke de Engelsohe kade verspreidt, doordat daar in een deel der rioleering wordt geloosd en er niet meer gespuid wordt en in zeer geruimen tijd niet gebaggerd is, waardoor de haven in een ergen staat van vervuiling is ge raakt. Adressanten vragen dringend om een grondig onderzoek en het aanbren gen van verbetering met den meest moge- lijken spoed. Aan 'den heer H. Frank werd eervol ontslag gegeven met ingang van 15 Nov. Tot lid van het bestuur van liet werk- loozenfonds werd herbenoemd de heer dr. A. Stavennan en tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer 1. L. Buising. Nader meldt men ons (per telegraaf) De gemeenteraad benoemde heden op voorstel van den heer Stavennan eene commissie van drie leden wier taak is te onderzoeken naar de gegrondheid der grieven, die de directeur der Hoogere Bur gerschool geuit heeft tegen liet beleid van Burg', en Weth. en middelen te beramen die kunnen leiden tot volledig herstel van do goede verstandhouding tusschen ge noemd college en directeur. De stemming voor een lid van de Kamer va.11 Koophandel is bepaald op Maandag 17 November en de herstem ming zoo noodig op 24 October. Krabbendijke. Installatie van Bur gemeester Well ema n. Donder dag j.l. vierde onze gemeente feest. Het dorp was reeds vroeg in feest- doscli en den arbeid liet men voor een poosje rusten om deel te kunnen nemen aan de feestvreugde. Er was een rijke vlaggetooi en 7 eerebogen waren opge richt. Van deze poorten trok vooral de aandacht die, welke aan den ingang van het dorp was geplaatst, deze was geheel uit decoratiewerk opgetrokken bovenop was een groote molen (de hoop) geplaatst, welke wegens den harden wind wel wat te vlug draaide. De ove rige poorten waren smaakvol opge trokken in groen met de spreuken „Wel kom" en „Leve de Burgemeester" ter wijl zij des avonds door lampions en vetpotjes mooi verlicht werden. Teneinde den Burgemeester tijdig te kunnen afhalen werd de stoet om half een opgesteld, op een weide van Dhr. Kakebeeke alhier. De stoet (waaraan deelnamen Ruiters met de Wapenen van Krabbendijke en Nieuwlande, een 60 tal versierde paar den, 7 versierde rijtuigen en rijwielen) verliet onder de vroolijke tonen van „Concordia" om één uur ons dorp en trok in optocht naar liet gehucht Oost- dijke do grens der gemeente 0111 aldaar den Burgemeester aftewachten die om- sl reeks 2 uren in een prachtig versierde auto onder daverend gejuich arriveerde Nadat hij door een Commissielid was verwelkomd zette de stoet zich weder in beweging, tot dat de heer Welleman omstreeks drie uren als Burgemeester van Krabbendijke, in de smaakvol ver sierde raadzaal, door den oudsten Wet houder werd geïnstalleerd en hartelijke toespraken werden gehouden. Van de daarop volgende receptie werd door zeer velen ingezetenen en vreemde lingen gebruik gemaakt. Gok hier wer den vele en hartelijke woorden en hand drukken gewisseld. Van half 6 tot half 7 werd de vreugde er in gehouden door muziek en zanguivoeringen met gymnas tische oefeningen van „Sparta", welke levendigen bijval inoogstten. Om hall' 8 werd een muzikale wan deling- door liet dorp gemaakt door „Concordia" voorafgegaan door den bur gemeester en commissieleden, omstuwd en gevolgd door een ontzaggelijke volks menigte waaronder zeer vele vreemde lingen uit de omliggende plaatsen. De verlichting des avonds was prachtig, zoowel van de woningen als van de eere- poorten het huis van den burgemeester baadde in een zee van licht. Daarna werd nog een uur lang concert gegeven in de mooi versierde muziek tent. Om 10 uur stroomde liet volk naai de plaats waar liet vuurwerk zou worden afgestoken, dat in alle opzichten voldeed en een waardig slot was van den fees- telijken dag. Heden, Vrijdag wordt liet feest voortgezet, en wel voornamelijk voor de schoolkinderen (ruim 400), welke door den Burgemeester en zijne eclitge- noote worden onthaald. Het feest verliep niettegenstaande de ontzettende drukte ordelijk en netjes en werd, voor zoover ons ter 001e kwam, geen wanklank gehoord. In de gisteren gehouden raadszit ting werd dhr. I'. van Nieuwenhuijze met 4 stemmen gekozen toL eerste wethou der. Dhr. Vogelaar bekwam één stem; één stem. blanco. Naar ons uit. goede bron wordt medegedeeld is dooi' den Burgemeester een uitnoodiging gezonden aan alle deelne mers aan den optocht om deel ie nemen aan een gezamenlijke maaltijd welke Vrij dagavond zal gegeven worden. Ook is door hem aan zijn arbeiders en aan de weduwen een tulband geschonken. Nisse. Een kind (ongeveer 1 jaar oud) van den arbeider v. II. had gisteren het ongeluk al spelende een arm le breken. Donderdagavond kregen een paar vreemdelingen woorden met elkaar en begonnen te vechten. De burgemeester kwam tussehenbeide en verzocht de goede harmonie bij het feest niet te boderven. Z. Edelachtbare liep hierbij nog een paar klappen op, doch de zaak werd ten slotte in der minne bijgelegd. Kloetinge. In de hedenmorgen gehou den raadsvergadering is benoemd tot onderwijzeres aan de Ipenbare lagere school alhier Mej G. P. Braat te Vlis- singen 110. 1 der voordrachtop Mej. C. van der Hoek te Vlissingen 110. 3 voordracht, was 1 stem uitgebracht. Heinkenszand. Bij de Donderdag publieke verkooping gehouden door den notaris F. v. Cleef ten verzoeke van dhr. C. Franse alhier van huishoudelijke artike len, waaronder veel antiek, ging alles goed van de hand. Zes kleine bordjes brachten over de f 1(10 en een klein theebusje ruim f30 op. Hansweerd. Up de werf „Zeeland" al hier, viel de nageljongen E. I'. van een paar meters hooge stelling en kwam met zijn i'ug zoo ongelukkig op een paar ijzeren balken terecht, dat bij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len, waarbij bleek, dat hij inwendige kneuzingen bad bekomen. Het Nederl. Aakschip „Willempje", schipper de Bonn, met eene lading steen kolen naar België, arriveerde te Wemel- dinge met een gebroken mast, die alhier zal gerepareerd worden. Aan de spoorbrug had eene aan varing plaats tusschen het s.s. Orinoco, schipper Verberglit en het zeilschip „Nooit Gedacht", schipper van Rooij. Het eerste s.s. kreeg belangrijke averij aan het voorschip. Overand. Het ligt in de plannen van den ZeerEerw. heer pastoor en liet kerk bestuur, de plechtige inwijding der R. K. parochiale school te doen plaats hebben op 23 October a.s. Biervliet. Maandag vergaderde onze Raad. De verordening op liet rijden der klinkerwegen werd gewijzigd. Voortaan zal liet verboden zijn 0111 met geladen voertuigen door de kom der gemeente te rijden. Deze bepaling is natuurlijk niet van toepassing op voortuigen, die in de kom laden of lossen. Omtrent liet pensi oen voor gemeentewerklieden werd nog geen beslissing genomen. Er zullen 40(H) nieuwe keien gekocht worden 0111 de wegen te verbeteren. Groede. Zondag j.l. gaf alhier liet kna- penmuziek eene uitvoering in de werk plaats van dhr. Brakman. Dit korps be staat uit jongens van 12 tot 14 jaar. Er werd zeer aardig gespeeld. Een 100-tal menschen woonden de uitvoering bij Ossenisse. Alhier overleed Maandag j.l. op 81-jarigen leeftijd dhr. J. F. Rossee), oud-burgemeester onzer gemeente. Westkapelle. In onze gemeente circu leert een adres, waarbij aan de regeering gevraagd wordt geen ingezetene tot burgemeester te benoemen, daar dit niet in liet belang der plaats zou zijn. Sas van Gent De Coöperatieve Suiker fabriek heeft hare campagne 0 October jl. begonnen. Terneuzen. Door dhr A. C. Lensen alhier is bij de firma Craig Taylor en Co Ltd te Stockton on tees in Engeland een stoomschip van 4200 ton besteld, dat omstreeks Maart 1914 in de vaart zal komen. Koewacht. In deze gemeente, waarde gezondheidstoestand dezen zomer zoo uitstekend geweest is, heeft zicli weel een geval van diphteritis voorgedaan, gelukkig niet van zeer ernstigen aard. Er zijn maatregelen genomen 0111 te trachten deze gevaarlijke ziekte tot dit ééne geval te beperken. De voortdurende toename, zoowel ex tensief als intensief van de groentenitul- tuur op Zuid-Beveland maakt den aanleg van een proeftuin zeer gewenschten liet is daarom dat wij gaarne de aandacht van belangstellenden vestigen op de ad vertentie voorkomende in liet nummer van heden, waarin de definitieve tot standkoming van den groenten-proef tuin te 's Heer Arendskerke wordt aan gekondigd. Kalender der Week. van 12 October tot 19 October. Zondag 12 Oct. 22ste Zondag na Pink steren (Til. 956). Gedachtenis van de II. Birgitta, Weduwe (zie op 8 Oct. bl 1397) en van den H. Wilfridus (hl 144*). Ge beden na de stille H. Mis op blz. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69), na de hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). V e s p e rs van den Zondag (bl. 953). Gedachtenis van den H. Eduardus, Koning en Belijder (blz. 1400) en van de H. Birgitta (bl. 1397). Maandag 13 Oct. H. Eduardus (bl. 1400), 2de gebed „A cunctis" (bl. 103), 3de gebed naar verkiezing. Dinsdag 14 Oct. H. Callixtus I, Paus en Martelaar (bl. 1401). Woensdag 15 Oct, II. Theresia, Maagd (bl. 1402). Donderdag 16 Oct. Mis van den voor- gaanden Zondag (bl. 950), zonder Gloria en Credo2de gebed voor de overledenen „Fidelium" (bl. 1490), 3de gebed „A cunctis" (bl. 103). Vrijdag 17 Oct. II. Hedwigis, Koningin en Weduwe (bl. 1403); 2de gebed „A cunctis" (bl. 103) 3de gebed naar ver kiezing. Zaterdag 18 Oct. H. Lucas, Evangelist (bl. 1403). De gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op bl. 71 Louis Veuillot Het is morgen (11 October) honderd jaar geleden, dat het toonbeeld der Ka tholieke journalisten, Louis Veuillot als arme kiüperszoon werd geboren. Zijn op voeding was verre van godsdienstig en eerst in later jaren leerde Veuillot de schoonheid van den Katholieken gods dienst. kennen en waardeeren. Maar van af de ure zijner bekeering tot aan zijn dood was hij dan ook een der beste, vurigste, talentvolste en ijverige Katho lieken van zijn vaderland. Voor de goede zaak heeft hij steeds met moed en kennis de wapenen gevoerd en was weldra om zijn machtigen, helderen, pi een der geduchtste polemis en tegenstander in eere. Katholieke dagblad ,,L' Ur aan hem, die er jaren la redacteur van was, zijn rot in lal van andere werken t uitnemende begaafdheden a de pen en nog altijd maakt nalatenschap de irols uit vai zijner ideeën. In 1840 verscheen zijn tive", een roman in briefv „L'honnête honime", in 184 penseurs", in 1861 het prl parfum de Rome", in 186oJ de Paris", in 1871 „Paris deux siéges" en „Rome pe cile". Behalve een dichtluim leuvres" verscheen later ne meling van zijn dagblad-art, stellen onder den titelMélai historiques, politiques et Veuillot was een Katt tout", innig verknocht aan gezag. Tijdgenoot van berij Heken, als Monialembert, La Guéranger, streed hij niet. vrijheid der Kerk en de re den Katholieken geest bij volk, zonder echter in alk genoemde personen mee te strijd tegen hef. staatsmono onderwijs had hij zelfs bo te ondergaan, doch dit v< zijn ijver noch zijn inzicl wankelen. Wanneer men o Veuillot, wiens intellectueele zijn jeugd vrijwel verwaarloi door eigen krachten de kl weten eigen te maken, w staat stelden de hooge plaj Fransche „intellectuels" va te nemen, welke allen, geest, tegenstanders hem loekend onwillekeurig de bewonderi Veuillot en begrijpt men, da Icnis onuitwischbaar voorth onzen en zijn naam voor H lieke geesten een leuze is. sporing tot het verrichten i edele daden. Op 30 No vei het standbeeld van Louis in 1883 stierf, in een der z. de basiliek van Montmartre -j Vlissingen. Gislerenavo mei. den Amsterdamschen m in een salonrijtuig was j hertogin van Albany aan n had een bezoek gebracht aa koningin Emima en koerde bool, „Prinses Juliana" terug. Rijswijk. Dr. P. J. F. Ve| leed gisferennamiddag in van 67 jaar. De uitvaart zullen Maandag a.s. om 10 u hebben. Heerlen. De drie Duit kers, die in de mijn Laura tend gesteente van de buiten afgesloten zijn ongedeerd t Jige positie kunnen worden Deventer. I)e burgeinoil venter W. II. F. baron vuil heeft ontslag gevraagd. Breda. Ill cle L. Vil ingebroken, lil hel. doodskapil 2 zilveren vaatjes voor bediel vermist. Van den dader geil Amsterdam. De politie aul nacht een 17-ja.rigen kellmJ door een opengeschoven ral reed maakte het Amstelhotl sluipen waar hij reeds eenil leden f 80 en een paar bil (Jok bij een hotel aan het \l pleegde hij inbraak en fori cassa, die echter ledig wal Amsterdam. Uit Tokio I Oct. aan het Handelsblad g<l de lorpedoboot „Isatsoeki" tfl Aminato door een ontploffil brak en onmiddellijk zonk. tl kwamen om, 16 gewond. I Amsterdam. Uit Petersbil den aan het Handelsblad een trein der Amour spoor' vier is gestort. Dc machinist conducteurs zijn gedood. Een moordzaak voor de Mid Rechtbank. Voor de rechtbank te Midj heden voortgezet de hehaiul zaak tegen tien 26-jarigen V boren le Amsterdam, wone en sinds 16 Maart te Middell. arrest, beklaagd van moord West-Sayville (Noord-Ami: (New-York) op Ilarmen van of omstreeks 23 Februari j. van diens horloge, diens ov geld. Zooals wij destijds melddi zaak Vrijdag j.l. geschorst wi lieid van twee getuigen getuigen-verhoor o.a. gehlei bekl. op 24 Februari j.l Amerika, vertrokken is, to- had dal, Van der Pol naar li gegaan en hij van gevondei| ken gezegd had, dat hel roe terwijl later bleek dat hei Eerst op 3 Maart werd het

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2