Gemengd Nieuws. O N D E R W IJ S. Correspondentie. 403e Staatsloterij. Laatste Berichten. Wetenschap en Kunst Boekennieuws. Landbouw en Veeteelt. journalistiek. Afloop verkoopingen, aanbestedingen enz. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Gisterenavond werd in de zaal van dhr. Otte alhier door notaris Schram pu bliek' geveild een groote partij nieuwe rijwielen. Circa 35 kooplustigen hebben er zich van voorzien, tot grooten spijt en nadeel v-an de alhier wonende rijiwiel- handelaren. De prijtzen liepen van f 25 tot f 35 per rijwiel. Daar de voorraad grooter was dan de behoefte werden de overige, een 15-tal, maar weer naar een andere plaats ge zonden. De eerste zaak welke Dinsdag voor de rechtbank te Middelburg behandeld werd, was die tegen de vrouw C. H. uit Bors- sele, tegen wie wegens het toebrengen van een klap aan een andere vrouw f15 of 15 dagen geëischt werd. Wegens diefstal van een rijwiellantaarn stond de 31-jarige werkman J. J. de W. uit Vlissingen terecht. De eerste getuige, G. Damman, zette zijn rijwiel in een café te Vlissingen en later was een door hem van A. "Kooi man te Souburg geleende lantaarn verdwe nen. De werkman D. J. S. de Waal, broe der van beklaagde, kocht de lantaarn van hem. De eisch tegen beklaagde, die volle dig erkende, luidde f 12 of 12 dagen. Voortgezet werd de behandeling der zaak tegen den kok St., beklaagd van mis handeling van den heer Ree, commandant van de mailboot. Nadat nog de luitenant De Boer uit Leeuwarden als getuige was gehoord luid de de eisch 125 of 25 dagen. De verdediger, mr. J. Adriaanse, wees erop, dat bekl. op den bewusten avond hoogst nerveus was en dat 'hijl 'zichz'elf niet herinnert al of niet den slag te hebben gegeven. Bekl. wees er nog op, dat "de mis handelde steeds onvriendelijk is geweest, zoolang hij op zijn boot voer; daarom had hij grieven. Dit achtte de president geen reden tot mishandeling. Wegens beleediging van den sergeant der infanterie P. M. J. Beers, toen deze aan de kazernepoort te Vlissingen stond, en wegens bedreiging werd bij verstek tegen 1. J. één maand gevangenisstraf geëischt. Wegens mishandeling op 30 Augustus in de Ganzepoortstraat te Goes van Ch. van Bemen, die weigerde hem geld te lee- nen, stond terecht A. V. uit Goes. Bekl. ontkende geslagen te hebben. Doch ook de vrouw van Van Bemen verklaarde, dat bekl. geslagen heeft. De eisch luidde f20 of 20 dagen. Wegens verzet tegen een drietal veld wachters op den 's Gravenpolderschen weg, toen hij dronken op een rijwiel zat, werd bij verstek tegen C. R. f25 of 25 dagen geëischt. Op 1 September was M. O. uit Zoute- lande uit met J. Daane. Er werd met een klomp gegooid en getuige zeide tegen bekl. waarom gooi jij met een klomp. Bekl. gaf hem toen een klap met een klomp, waardoor hij licht gewond werd. Bekl. bekende dit. Eisch f 15 of 15 dagen. De laatste zaak was die tegen P. H., beklaagd van mishandeling in den nacht van 2 op 3 September, van zijn paard. Bekl. wist er niets meer van. De getuige-verbalisant, de gemeente veldwachter J. Timmerman te 'sHeer- Arendskerke, hield vol, dat hier beslist sprake was van mishandeling. Eisch f10 of 10 dagen. Uitspraak 17 October Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: niet voldoen bevel ambtenaar: J. 17 j., landbouwersknecht, Zaamslag, conform de eisch tot f7 b. s. 14 d. tuchtschool; strooperij: P. B. R., 15 j. en A. d. R., 19 j., landbouwersknechts, IJzendijke, con form de eisch, de le tot f7 b. s. 14 d. tuchtschool, en de 2e tot f 10 b. s. 10 d. 'h. wederspannigheidC. v. T., 27 jwerk man, Westdorpe, tot f 10 b. s. 10 d. h., de helft minder dan de eisch; en mishandeling: C. J. M., 52 j., arbeider, Axel, lot f5 b. s. 5 d. h., de eisch was f25 b. s. 25 d. h.; A. J. H., 42 j., werkman, Neuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h.; M. R., 37 j., veld.arbeider, Hoedekenskerke, tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was de helft meer; E. II., 28 j., hvr. van A. d. V., zonder beroep, Aardenburg, tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was 15 b. s. 15 d. h., en I. d. K., 34 j., slager, Koudekerke, tot f5 b. s. 5 d. h., de helft minder was de eisch. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is tegen W. d. F., 56 jaar, land bouwer te Neuzen, te Middelburg gedeti neerd, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding, ter zake van brand stichting met het oogmerk om de ver- zekeringspenningen te bemachtigen. De rechtbank te Zierikzee veroordeel de J. V., oud-secretaris van Oud-Vosse- meer en ambtenaar van den Burg. Stand in verband met de gepleegde onregelma tigheden, overeenkomstig den eisch tot G maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Vier mij n werker s van 300 me ters hoogte neergestort. Op het grondgebied van Baudour, nabij Quareg- non, zijn twee nieuwe mijnputten geboord, een van 250 en een van 355 meters diepte. Den 21 September rond 5 uur 's mor gens daalden vier mijnwerkers. Hektor Mathieu, Alexander Duez, Frans Sau- doyez en Emiel Mathieu, in den diepsten put af, om er eenige werkzaamheden te verrichten. Rond 7 uur gaven ze het sein om opge haald te worden. Alle vier namen plaats in den ophaalbak. Doch toen deze tot op 60 meter van den beganen grond geko men was, bleef de motor, die den ophaal- kabel doet werken, eensklaps staan. En daar het remtoestel niet meer werkte, liep de kabel, door het gewicht der vier mannen, met bliksemsnelheid af, en plof ten de ongelukkigen met den bak neer op den bodem van den put. De machinist, van den motor begon luid keels om hulp te roepen. Het personeel van de mijn verscheen spoedig ter plaatse, en met koelbloedigheid werd met het red dingswerk aangevangen. Door de verbazende snelheid van den val was de motor geheel verbrand en onbruikbaar geworden. Vier mannen van goeden wilFrans Bouillon, Viktor Nazet, Lodewijk Tonnen en Juliaan Crusset, namen plaats in een hulpbak, die met een handspil afgelaten moest worden. Uit den aard der zaak ging dit uiterst langzaam; de daling ge schiedde slechts met eene snelheid van twee meter per minuut. In dien tusschentijd had de mare van den ramp zich in het dorp verspreid. Tegelijkertijd met de rijkswacht van Quaregnon en Baudour, die de orde moest handhaven, kwam van alle zijden volk toestroomen. Vele vrouwen, echtgenooten of zusters van hen, die zich diep onder de aarde bevonden, weenden en jammerden. Eensklaps weerklonk van uit de diepte een sein. 'tls Bouillon die, in de diepte van den put aangekomen, de alarmschei in bewe ging brengt. En boven hoort men de stemmen der redders, maar van hunne woorden begrijpt men niets. Kort daarna weerklinkt nogmaals de bel. Dit is het teeken om den hulpbak op te trekken. De spil, door een tiental krachtige armen in beweging gebracht, wentelt en knarst; langzaam begint de kabel op te rollen, maar met dit inspan nend werk is veel tijd gemoeid en het is omstreeks 1 uur, Wanneer de bak aan de oppervlakte der aarde verschijnt. De bak bevat de vier slachtoffers en een der redders. Schreeuwende en weenende snelt men op hen toe, de werklieden nemen hen op in hunne armen en dragen hen in een zaal van het kolenmijnwerk. Alle vier zijn, wonder boven wonder, in leven. Het blijde nieuws gaat van mond lot mond, en weldra weerklinken van alle kanten vreugdekreten. Aan de slachtoffers, nog verdoofd door hun val, worden aanstonds de eerste zor gen verleend. Allen hebben onbeteekenen- de kneuzingen bekomen. Hektor Mathieu heeft echter ook zijn rechter sleutelbeen i gebroken. De ontsnapten némen nu plaats in een rijtuig, en worden dan naar hunne woningen vervoerd. Kort daarna komen de drie overige red ders boven. Allen worden, door het bestuur der kolenmijn, wegens hun heldhaftig gedrag, hartelijk gelukgewenscht. Vlissingen. Voordracht ter benoeming van tijdelijke leerkrachten aan de Han delsavondschool: voor de Fransche taal de heeren A. Veenstra, J. Brander en A. P. Jungcurt; voor de Duitsche taal de heeren J. Lefèvre en P. J. van Aartsen; voor de Engelsche taal de heeren: S. P. Reijne en K. F. Bartstra; voor stenografie en machineschrijven de heer Ch. J. de Neef. (M. Crt.) Correspondent St. .lansteen. Wij! kwa men reeds langs anderen weg in het be zit van een bericht over de najaarsker mis te Hulst. Red. 5e kl., 14e lijkt. Trekking 7 Oct. f 1000: 8527 15556 f 400: 921 1334 3174 5026 10838 11634 14144 15446 f 200: 6188 11403 11598 f 100: 782 2908 3489 6627 7477 8046 9558 10873 10945 12037 13582 13840 14554 16786 17207 18699 20167 20552 f 70: 5162 6090 19087 20021 20057 Nieten: 3260 4882 4893 4933 4963 4990 4991 '4992 4993 5527 6014 6018 6043 6096 6113 6160 6254 6273 7319 20036 5o kl., 15e lijst. Trekking 8 Oct. f 500002249 f 1500: 14363 f 1000: 4989 6990 8626 f 4003590 8553 9372 f 200: 13807 14784 f 100: 877 1431 2288 6524 8813 10285 12079 12242 13743 14803 16201 16535 18640 19626 20062 20629 f 70: 4892 4940 4965 5442 6011 6031 6130 6147 6174 6244 6251 6252 7301 17909 20060 Nieten: 4888 4890 6053 6060 6061 6075 6091 6145 6155 6169 6205 6220 6269 17905 19052 19078 20004 Bovenstaande trekking heeft voor zoover het de prijzen beneden f 100 be- treft_alleen betrekking op de nummers die in Zeeland zijn geplaatst. Den Haaj. De Nederlandscbe negee ring heeft de Chineesche republiek erkend. Amsterdam. De 5e kamer der recht bank veroordeelde heden den 33-jarigen schoenmaker W,. B., lid der beruchte ben de van de Prinsengracht, wegens diefstal met braak ten huize van den heer Van Nierop in Augustus 1912 tot 5 jaar met aftrek van 6 maanden preventief. Amsterdam. In de heden gehouden gemeenteraadszitting werd besloten, het monument op1 den Dam weg te ruimen. Over de verdere bestemming van bet. mo nument .zal later beslist worden. Rijswijk. De toestand van Dr. Ver meulen is nog altijd hoogst zorgwekkend. Delft Prof. v. d. Swaay heeft zijta be noeming tot lid der Ged. Staten van Zuid-Holland niet aanvaard en tevens be dankt als lid der Prov. Staten voor Delft. Tlel. De aviateur M. v. Meel zal met -een hydroplane vliegdemonstraties op de Waal geven. Naar verluidt geschieden deze oefeningen van Rijkswiegie en zullen ook door verschillende officieren worden bijgewoond. Nijmegen. De toestand der kinderen de V. en 0., die gisteren in de Groote- straat bij een ontploffing gewond werden, 'is gunstig. Men vreest slechts voor hun oogen. Parijs. Minister-president graaf Roma- nones, heeft aan den correspondent van de „Temps'' verklaardWanneer men naar aanleiding van de reis van president Poin- caré spreekt over een entente of zelfs van een Fransch-Spaansch bondgenootschap1, dan loopt men een beetje al te snel. Ceffinje. (Handelsblad.) Gisteren had een gevecht plaats nabij Jacova tusschen Albaneesche benden en Montenegrijinsche troepen. De iaatsten slóeg-en den aan val af en namen strategische stellingen in ter verdediging van Jacova tegen een Noordelijke aanval. Rome. Het „Giornaie d'Italia" ver- naamt uit Saloniki, dat de toestand tus schen Griekenland en Tnrkijie steeds meer en meer gespannen wordt. Men voorziet ernstige gebeurtenissen. Een nieuwe Nan sen tocht. De beroemde Poolreiziger Peter Nanssn is aan boord van het stoomschip ,,Kor- rekt" van een Nöo'rsche reis in Kras noyarsk teruggekeerd. In een interview met een journalist heeft Nansen zich gunstig over de re sultaten van zijn jongste expeditie uitge laten. „Het is", zoo zeide Nansen, „be wezen, dat de zeeweg van Europa naar Siberië door de monden van de Jenïs- sei gedurende de zomermaanden goed te gebruiken is. Op deze wijze zal' het mo gelijk zijn den kolossalen natuurrijkdom, van Siberië (hout, grafiet, visch enz.) langs goedkoopen weg naar Europa uit te voeren, hetgeen vo-or de geheeie we- reldoeconomie van beteekems is," Nansen en zijn metgezel Wostrotin, Doema-afgevaardigde, werden bijl aan komst door de bevolking bijzonder harte lijk welkom geheeten. (Z.) 2e Reeks 300 Boekbeoordeelingen F. Hendriks S. J. Hoezeer de boekbeoordeelingen van pa ter Hendriks in den smaak vallen, moge blijken uit de mededeeling, welke ons de uitgever, dhr. .1. H. Vos te Maastricht verstrekte en volgens welke van die den lsten October j.l. verschenen oplaag (1000 ex.) reeds nu 500 exemplaren zijn ver kocht. Spoedig zal alzoo een 2e druk noodig zijn. De keurige wijze waarop de bundel is uitgegeven, werkt de versprei ding ook zeer in de hand. Bietenrooier. Vorige week is bij den heer P. de Jonge- Van de Broeke te Sluiskil de bietenrooier, in werking gesteld. Het groote bezwaar bij het rooien der bie ren is het afsnijden van de koppen, De eene kop is veel te groot en een ander veel te klein. Ook het loof met de koppen worden nog al onder den grond gewoeld, zoodat een groot deel als veevoeder ver loren gaat. Het werk van de machine laat nog al te wenschen over. Worden deze bezwaren niet door verbetering weg genomen, dan zal de bietenrooier zeker weinig gebruikt worden. (Zei.) De heer O. A. van Tricht is, zoo meldt de „Nieuwe Crt.„' met ingang van 1 No vember op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd-redactenr van dat blad. De heer van Tricht wordt nu correspondent te Parijs van de „Nieuwe Courant". Aan de hoofdredactie (die aan mr. Plemp van Duiveland blijft opgedragen) is met ingang van 13 dezer verbonden de heer J J. Bruna, vroeger correspon dent te Berlijn, sedert het laatste half jaar belast met de waarneming van dien post te Parijs. Goes. Gisteren werd alhier ten over staan van notaris Neervoort in het open baar verkocht 3 41.A. weiland te 'sHeer Abtskerke. Kooper werd dhr. A. Goenste van Ovezande voor f 1700 per H.A., uit makende voor den koop de som! van f 5100, onverminderd 81/2 pCt. voor on kosten. lerseke. Uitslag aanbesteding door het gemeentebestuur van een steenen schuur tje bij de woning van hoofd der school II. Ingeschreven werd als voigt: Fr. Wa- verijh f205, J. Marteijn £177, W. Goe man f 174, Gebr. Luteijn f 164. Gegund aan Gebr. Luteijh. lerseke. Uitslag verkoop mesthoop door de gemeente. Inschrijvers: J. Tramper f45.50; Jan v. d. Velde f42.50; M. de Koeijer f41.50. Gegund aan den hoogsten (Z.) GOES. Overleden: 8, Marinus Joosse, 18 jr., ongeh. Van 78 Oct. MIDDELBURG. BevallenT. Baas, geb. Erts, z.; A. R. M. de Rij'cker, geb. Daane, d. Overleden: J. A. van Nederveen, eohtg. van J. J. Calliber, 73 j.; S. J. Janse, echtg. van A. A. de Bruijhe, 88 j.J. L. Hegberg, wednr. van C. Standaart, 71 j. HEINKENSZAND. Geboren: 5, Job Cor nells, z. v. Bastiaan van den Dries en Cornelia Smits; Francois Abraham, z. v. Martinus Dieleinan en Cornelia Geer- truida de Kraker; 10, Maria, d. v. Antho- nie van de Reepe en Cornelia Beenhak ker; 20, Cornelis, z. v. Jan Nijsse en Johanna Zuidweg. (Z.) 's Gravenpolder Alhier zal aanstaan deen winter een landbouwwintercursus ge houden worden, onder leiding van de heeren Polderman alhier, en dhr. Blok van Kloetinge. Reeds hebben zich enkele deelnemers aangemeld. Hansweerd. De goederenboot „Amstel 3", kapitein Witte,' met eene lading stuk goederen van Amsterdam! naar Brussel, kreeg op het kanaal defect aan de ma chine. De „Amstel 5" heeft de boot op- geepikt en naar Antwerpen gesleept, De goederenboot „Jeann-etbe" voer bij Liefkenshoek omhoog, doch kwam bij hoog water vlot en zette de reis naar Rotterdam verder voort. Het visschersvaartuig „IJe 107" is tijdens den mist dezer dagen op do Schelde bij den Zimmermanpolder om hoog gevaren, doch hij den vloed zonder schade weer losgekomen. Oostkapelle. Aan dhr. S. Louwerse al hier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als raad in het bestuur van den polder Walcheren. Sf. Philipsland. Dhr. A. Aarnoudse al hier is benoemd tot buitengewoon op zichter bij de werken voorhet aanbrengen van voorzieningen tegen ontgronding langs de boorden der Willemsvaart in de pro vincie Overijsel. Biervliet. Bevorderd tot kommies 2c klasse dhr. J. Amelunxen thans te Hon- tenisse, vroeger alhier. Hulst. Onze najaarskermis behoort weer tot het verleden; ongetwijfeld was het buitengewoon mooie weder oorzaak, dat het Zondag en Maandag zoo druk was, als het in jaren niet is geweest. Er waren allerlei tenten en kramen, die lokten tot bezoek en tot koopen, maar de groote attractie was toch het circus Libot, dat, naar men zegt, 800 toeschou wers kan bevatten, en waarin, zoowel bij middag- als bij avondvoorstelling geen plaatsje onbezet was; het was dan ook een bezoek overwaard. Zoowel op 't gebied van paardendres- suur als op 't gebied van koorddansen, ac- crobatie, gymnastiek enz. kreeg men veel interessants te zien. Daarbij heeft toet circus een echten clown, een Belg, die met zijn Belgi schen tongval zijne Ylaarosche „lache- dingen" uitmuntend wist aan den man te brengen, en het gansche circus kon doen schudden van lachen. Sluis. Zaterdag is te Oostburg eene algemeene vergadering gehouden van de aandeelhouders der Coöp. Suikerfabriek. Behandeld werd de aansluiting bij de Mid- delburgsche fabriek. Hiervoor was ech ter zeer weinig belangstelling. Slechts een 100-tal aandeelen was beschikbaar. Be sloten werd krachtig aaneengesloten te blijven tot de tram SluisBreskens zal liggen om dan te bouwen. Groede. Zondag j.l. gaf het muziekge zelschap van Breskens een concert op den Kruisdijk bij Roofak. Na het concert werd er lang „voor den dans" gespeeld door enkele muzikanten. Daar dit ver boden is op Zondag moest men er mee uitscheiden, hoewel het zeer druk en ru moerig was. Van Zondagsheiliging spreken we niet eens, maar Zondagsviering was het nog minder. St. Jansteen Het leggen der keiwegen in verschillende deelen der gemeente is thans in zooverre gevorderd, dat binnen een paar weken daarmee zal worden ge reed gekomen. Wanneer de werken zul len zijn voltooid, zal gerust kunnen wor den gezegd, dat d® gemeente een wegen net rijker is geworden, dat aan het internationaal verkeer zeer ten goede zal komen. Wegens diefstal stond de vrouw J. D. uit Axel terecht. Op 19 Juni verborg de eerste getuige, J. Weijer, de buurvrouw van iemand, die meermalen geld uit haar kast mistte, en die daarvan bekl. verdacht, zich, en toen bekl. weer de kamer inging en daar in de kast bezig was. Bekl. erkende, dat zij! de kast geopend te hebben, maar zij' heeft dien dag geen geld genomen. Zij vroeg wel aan getuige niets te zeggen, dat ziji in de kast was. Uit het proces-verbaal bleek echter, dat bekl. voor de maréchaussee erkend had te meenen, dat er niemand thuis was, en dat zij ging om geld te stelen. De tweede getuige, J. Hamelink', hoor de bekl. ook zeggen: „Ik zal het nooit meer jdpen"; zij1 sprak niet van het niet meer openen der Ka.st. Wegens poging tot diefstal luidde den eisch van één maand. De verdediger, mr. J. Adriaanse, wees erop, dat de bestolene geen vervolging heeft gewenscht, maar ook .'daarop, dat bekl. van 'haar slecht voornemen om te stelen op het laatst is teruggekomen, af gescheiden van het komen van de eerste getuige. Pleiter vraagt vrijspraak subsidiair een geldboete s. 10 d. h., de eisch was de helft meer. Daarvoor wijst pleiter nog op; dat bekl. belast was met het toezicht op het huis en er al jaren verkeert. Wegens mishandeling van den landbou wer Th. de Letter te Lamswaarde, stond J. VI. uit Hontenisse terecht. Op 29 Augustus liep getuige De Let ter over den dijk toen hij' bekl. tegen kwam, die zeide als je nu maar goed wil maken wat je van mij gezegd hebt en kwam hij1 met een stok op hem af; toen getuige hem die af wilde nemen, werd hij door bekl. mishandeld. Bekl. zeide, dat getuige op hem af kwam en deze viel, geslagen heeft hij niet, en ook heeft hij De Letter niet bij 'de keel gehad. Getuige J. Bogaert zag wel beide per sonen op den grond liggen «1 bekl. boven, maar van mishandeling zag hij niets. Getuige E. IJsackers heeft van de vecht partij niets gezien, maar wel, dat De Let ter gewond was. De eisch luidde vrijspraak, waarbij de verdediger, mr. J. Adriaanse, zich aan sloot; mede omdat hij meent, dat het hier een onderlinge vechtpartij! gold. Wegens mishandeling van de maré- chaussée C. J. de Backère stond J. H. uit Axel 'terecht op 29 Augustus j.l. Bekl. erkende te hebben mishandeld, doch acht het niet zoo erg. Eisch één maand gevangenisstraf. Wegens diefstal stond terecht het dienst meisje M. G. G. uit IJzendijke, bekl. van diefstal op verschillende tijdstippen ten nadeele van den hotelhouder J. C. Aerts aldaar. Deze als getuige gehoord, zeide, dat op 17 Juni zijn dochter hem twee sleu tels gaf, waarvan een op de secretaire en een op zijn geldkistje paste. Meer malen miste hij geld. Bekl. gaf hem een deel terug. Beklaagde zeide, dat ook de echtgenoote van Aerts geld nam en toen deed zij het ook maar. Zij gaf meer terug dan zij wegnam. De tweede getuige, de dochter van den eersten, vond bij bekl. op haar kamer de sleutels en gaf ze aan haar vader. Het was haar hekend, dat bekl. veel geld op de spaarbank had. Bekl. zeide, dat. het geld o-p- de spaar bank door haar van haar ouders en haar oom gekregen was. De eisch luidde drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. J. J. Ileijbe, meende, dat het mogelijk was dat het kistje open stond en bepleitte clementie.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 3