BINNENLAND. Hanotaux, ond-minister van buitenland- sclie zaken in Frankrijk, een studie mee, waarin hij zegt, dat iiet voor Frankrijk van nationaal belang is de diplomatische betrekkingen met den H. Stoel te her stellen. De Fransche anti-clericalen zullen echter zoo min het nationaal belang in het oog houden voor liet herstellen dezer betrek kingen, als zij het deden bij het afbreken. Zij hebben dit overigens gemeens met hunne Belgische geestverwanten: aan kortzichtigen en kleingeestigen anti-cle ricalen haat worden de levensbelangen der natie geotterd. M Hanotauv, die geen katholiek is, komt er eens te meer het bewijs van leveren. (Hbl. v. Antw.) Godsdienstvervolging. In naam der „vrijheid, gelijkheid en broederschap" zijin dezer dagen de Ursulinnen te Peri- gueux uit hun klooster gezet. Het was nog diepe nacht toen een gröote politiemacht, bestaande uit gendar men en stadsagenten reeds in de huurt van het convent was samengetrokken en het verkeer had gestremd. Do lantaarns in den geheelen omtrek waren uitgedraaid als om een passende omgeving voor dit werk der duisternis te vormen en enkel werd nu en dan het op vlammen gezien van "de lucifer, waarbij een of andere agent op zijln horloge tracht te te kijken of nog het oogenhlik niet was gekomen om de weerlooze Zusters aan te vallen. Toen de klok vier uur geslagen had, begon men met een ladder te beproeven de keukens binnen te dringendeze waren gesloten en een smid werd erbij geroe pen. De religieusen ontwaakten verschrikt en begrepen terstond, dat de oiïiciëefe dieven daar1 waren. Somber klonken de hamerslagen door de gangen van het ge bouw en 'deden de harten der Zusters die uit hun dierbaar- huis gingen wor den verjaagd, van smart en angst in eenkrimpen. Juist had de Engel des Heeren geluid toen de indringers hun werk hadden vol bracht en de commissaris van politie aan de .Overste verklaarde, dat zij; tien minuten had onr het gebouw te ontruimen. Twee aan twee werden de religieuzen als hadden zij zich aan de zwaarste mis daden schuldig gemaakt, tusschen agen ten weggeleid. Twee waren te zwak1 om je loopen en moesten op draagbaren worden ver voerd. Een dezer har-en brak en de zieke viel, zich bezeerend. Eigen schuld, ver klaarde een der indringers, waarom zijn ze niet vrijwillig heengegaan? Alsof die lieer zelf zou gaan, wanneer men hem dwingen wilde zijn eigen huis te ver laten. („C.") Een burgerlijk doopsel. Men zegt wel eenshet ongeloof is de aap van God. Het is waar, tot zelfs in het nabootsen der kerkelijke ceremoniën en sacramenten. Zoo heeft op het stadhuis te Angers dezer dagen een „haptème civil", „een burgerlijke doop" plaats gehad. Dr. Barot, maire der stad zetelde op het stadhuis achter een groene tafel, waaraan ook de j,beschermers" en de ouders van den kleine hadden plaatsgenomen. De heer burgemeester stond op en las op plechtigen toon eenigeartikelen uit het burgerlijk wetboek voor. Dit ter vervanging van de gebeden der Kerk. Vervolgens werd een nieuw uitgevonden formule voorgelezen waarin werd gecon stateerd, dat de heer en mevrouw...., zich ten stadhuize hadden aangemeld om hun kind, genaamdte plaatsen on der de bescherming van de openbare macht, voortgekomen uit het algemeen kiesrecht. Verder verklaren zij de volgende per sonen als meer bijzondere bescher mers te kiezen en deze betuigen de ouders te steunen in de opvoeding van liet kind tot eerbied voor anderen, verlichte ver draagzaamheid, den eeredienst van eer en recht, liefde tot arbeid en tot de Re publiek. Men zou er boos om moeten worden, maar de misselijke comedie is al te be lachelijk, zegt „Het Centrum", en bet blad heeft gelijk. Dr. P. J. F. Vermeulen. „De Tijd" meldt, dat de toestand van Dr. Vermeulen hopeloos is geworden. Het ergste staat te wachten. Jhr. Victor de Steurs. In de te Weert onder voorzitterschap van mr. W, F. N. Kolkman, burgemeester van Weert, gehouden vergadering van burgemeesters in het Kamerdistrict Weert is besloten den Kamerafgevaardigde op zijn 70sten verjaardag een album aan te bieden. De minister van Koloniën en de Gouverneur-Generaai. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van koloniën, Pleijte, op dienaangaande lot hem gerichte vragen verklaard heeft, dat er voor hem geen enkele reden bestaat om een vervroegd af treden van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Idenburg te bevorderen. Oud-Minister Talma. Te Tilburg heeft zich een comité ge vormd, dat alle vereenigingen oproept om mede te doen aan eene grootsche hulde- betooging in November te houden voor den oud-minister Talma. Als hoofdrege- naar zal bij die betooging optreden mr. dr. Jan van Best, afgevaardigde der Twee de Kamer voor het district Eindhoven. (N. v. d. D.) Men seint uit Weenen aan de bladen: De Nederlandsche journalisten, die een studiereis door Oostenrijk maken, zijn he denavond uit Pilsen, waar zij de Skoda- fabrieken bezochten, te Weenen aange komen. Door het ontvangst-comité werden zij hartelijk begroet. Ook de Katholieke hoofdbladen „Maas bode", „Tijd" en „Centrum" zijn bij deze studiereis vertegenwoordigd. Red. „N. Z. Crt." Een rare dominé. Onder dit opschrift lezen we in prof. Fabius' „Studiën en Schetsen" De heer Lieftinck heeft als tijdelijk Voor zitter der Tweede Kamer gezegd, dat ook voor den uitslag der verkiezingen zelfs ge beden lis. Blijkbaar achtte spreker dat iets bijzon ders. Daarmee toonende, dat men heel oud kan zijn geworden, zelfs als Kamerlid, en evenwel zeer bekrompen kennis van het volksleven hebben. Ook schijnt de theologische opleiding van dezen gewezen modernen predikant weinig breed te zijn geweest. Tevens achtte hij naar moet worden aangenomen dit bidden iets raars. Maar begreep hij niet, dat zijne positie als tijdelijk Voorzitter weinig geschikt was om aan die meening lucht te geven. Ook het liberale lid Wijbenga wist zich destijds op die plaats niet in toom te houden. Voor de liberalen en ïte door hen vaak geroemde verdraagzaamheid schijnt zij ge vaarlijk. De heer Lieftinck deed wellicht goed, als hij nogmaals tot de functie van tijdelijk voorzitter mocht geroepen worden, eens na te slaan de tactvolle wijze, waarop in vroegere jaren een andere gewezen predi kant, de heer Donner, herhaaldelijk het tijdelijke voorzitterschap waarnam. Waarschijnlijk bad ook die voor de ver kiezingen. Wellicht tevens om wijsheid als tijdelijk Voorzitter. En deed dan minder raar. Herdenking Leiden's ontzet. Ter gelegenheid van het herdenkings feest van Leiden's Ontzet op gisteren wer den door de 3-0ctober-Vereeniging te Lei den aan niet minder dan 3577 vrouwen brood en haring en aan niet minder dan 3302 mannen tabak, pijpen, bier of koffie uitgedeeld. De feestelijkheden bestonden :inkoraalmuziek en zang, carillonbespe ling, Vischmarkt, fonteinspringen; optocht van stedelijke vereenigingen met banieren en muziek en gekostumeerde groepen; ker mis op het Schuttersveld, een revue in de Stadszaal, concerten en groot vuurwerk. De vierkante Stuiver. De Rijks Munt is dezer dagen begonnen met den aanmaak van den nieuwen vier kanten stuiver met ronde hoeken. Over eenigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden gebracht. (U. D.) Goes Eenige technische bezwaren, waaraan echter de firma Eysbouts geen schuld hoeft en die meer hun ontstaan danken aan temperatuur-invloeden, maak ten het den heer H. Vissers niet wel mogelijk, zijn klokkenconcert, dat hij Dins dagmiddag begon, te voleinden. Het ge brek zal echter weldra verholpen zijn. Dat de oorzaak zou liggen in het werken der draden zooals de „Middelb. Pourant" meldt, js onjuist. Zaterdagmiddag vergaderde alhier naar we in „De Zeeuw" lezen, in de melksalon van den heer De Witte, een groep leden van verschillende Christe lijke Zangvereenigingen en daardoor hij te dragen tot het meer en meer onder het volk brengen van den Chr. zang. Ver tegenwoordigd waren de vereenigingen van Vlissingen, Wissenkerke, Baarland, Oudelande, Kapelle en Wemeldinge. Men hoeft zich slechts tot voorbereidende werkzaamheden kunnen bepalen. Zoo is er een voorloopig bestuur samengesteld, met den heer A. de Gussinklo van Wis senkerke als voorzitter en den heer van Brakel van Wissenkerke als secretaris. De Ring stelt zich voor eventueel ieder jaar in Zeeland een concours te houden. De oorlog tusschen „Zeeuw" en „oude Zeeuw" duurt nog voort. „De Zeeuw" publiceert thans een verklaring van aandeelhouders van naam o. a. oud-minister Talma en Jhr. De Savornin Lohman waarin zij de lezers van „De Zeeuw" aansporen het blad trouw te blij ven en zich van alle tweespalt in de Zeeuwsche antirevolutionaire rangen te onthouden De „oude Zeeuw" beweert bij monde van C. Oranje Lz. de oude contractueele hanen te bewandelen en illustreert dit met teksten; dit laatste dunkt ons niet de sterkste zijde van het betoog. Deze couranten-oorlog mist zeer zeker zijn komische zijde niet, maar wat zal het einde zijn S o i r e i n t i m e. Het subcomité, dat zich tijdens het jubilée van den hoog eerwaarde heer deken belastte met de organisatie der feestelijkheden buiten de kerk, bood Dinsdagavond den heeren executanten der soirée amusante, van 17 en 18 Augustus, zoowel uit Goes als uit de overige plaatsen van het dekenaat, die hun musicale krachten daarvoor had den beschikbaar gesteld, een soirée aan in de sociëteit V. O. V. alhier. Aan eenige heeren leden van het zangkoor „St. Ceci lia" was de bijsland verzoekt voor het „enscèneeren" dezer soirée en het moet gezegd, zij hebben zich op uitnemende wijze van hun taak gekweten. De tooneel- zaal was smaakvol versierd met guirlan des, bloemenmanden, ontelbaar vele kleine en veelkleurige vlaggetjes, lampions enz. Het feestprogramma, in reuzenformaat, vermeldde in kleurige letterleekenen en zinrijke beelden, wat den gasten te wach ten stond en strekte den vervaardiger wel tot eere. De avond werd met zang en voordracht gesleten en menig nummer, dat op de soirée's in Augustus door onze stadge- nooten met zooveel ingenomenheid was aanhoord, weerklonk hier weer uit volle borst. De weleerwaarde heer kapelaan ver eerde voor een pooze het feest met zijn tegenwoordigheid en wel om namens den hoogeerwaarden heer deken, die door uit- 'stedigheid belet was zelf te komen, nog eens te memoreeren, hoe prachtig en waardig het 40-jarig jubilée van deken Baede door „St. Cecilia" en zijn hulp zangers was gevierd en daarvoor namens den geachten jubilaris nogmaals een har telijk dankwoord uit te spreken. Uok door andere heeren werden vele goede woorden gesproken, o. a. door de heeren Jos. Stieger-Koningshrugge en W. Bitter, die, de een als directeur van „St. Cecilia", de ander als afgevaardigde van het hoofdcomité van het subcomité, hun dank uitspraken voor de vele moeiten en opofferingen, die zich de zangers, voornamelijk die van buiten, getroost had den om maanden lang de repetitiën ge trouw hij te wonen. Ook allen, die Bij zonder hadden uitgeblonken door hun ver diensten, de solisten, de heeren 1'. I'en- nings en 1. Giesen, de organist, de heer A. M. van Kalmthout, de directeur van „St. Cecilia", de heer Jos. Stieger, enz. enz., werden gehuldigd. Van de genoodigden, die om de een of andere reden niet hadden kunnen komen, waren schriftelijke bewijzen van belang stelling ingekomen; ook werd een schrij ven van den heer Giesen Sr. voorgelezen uit Rijswijk, waarin deze bedankte voor het fraaie souvenir, hem op den avond van 17 Augustus j.l. vereerd door het zangkoor „St. Cecilia". Op het einde van den avond vereenig- den zich de feestvierenden aan een gezel lig souper, voor welks arrangeering den heeer Sinke, kastelein der Sociëteit, een woord van lof toekomst. Hoogst voldaan over het genotene keer de men huiswaarts. Nu hoor ik iemand zeggen: U zet boven dit stuk „soirée intime" en u zet het toch in de krant. Deze opmerking doet de scherpzinnig heid van den lezer eer aan. Maar wij meenden, dat hoffelijkheid alle staketsels op zij zet, zelfs die der intimiteit. En hoffelijkheid gebood ons te gewagen van de kiesche attentie, waarmede het sub comité de diensten der executanten hoezeer die belangloos waren aangebo den meende te moeten honoreeren. Aan dat comité de eer, de jubiléefeesten van deken Baede met een voortreffelijk slot- accoord te hebben beëindigd. Zondag 11. hield de St. Josefs- vereeniging haar driemaandelijksche ver gadering op de bovenzaal van liet Café Boudeling te Goes. Aanwezig waren 40 leden, ook de Eerwaarde Heeren geestelijken waren beiden tegenwoordig. Nadat door den Voorzitter de vergadering met een har telijk welkom aan de leden was geopend werden de Notulen der vorige vergade ring voorgelezen en in orde bevonden. Vervolgens werd door den penningmees ter rekening en verantwoording gedaan van het 3e kwartaal, waarin was ont vangen de som van f 100.70, de uitgaven beliepen f 51.01 alzoo een batig saldo van f 49.70 wat gevoegd bij den stand der kas van 30 Juni n 1. f 1812,83 op 30 September een kassaldo maakte van f 1862 23. Na nog eenige voor komende zaken behandeld te hebben sloot de Voorzitter, onder dankzegging voor de trouwe opkomst de Vergadering. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Middelburg. Dinsdag te 3 uur verga derde de Kamer van Koophandel en Fa brieken onder voorzitterschap van den vice-voorzitter, den lieer C. AI. Ghijsen. Alvorens met de gewone werkzaamhe den aan te vangen, herdacht de heer Ghijsen met eenige zeer waardeerende woorden den overleden voorzitter der Kamer, den heer H. 1'. den Bouwmeester, met welke woorden de leden blijk gaven in te stemmen. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Allereerst van een schrijven van me vrouw de weduwe Den Bouwmeester dd. 19 Aug., waarin deze kennis geeft van liet overlijden van haar echtgenoot, in leven lid en voorzitter der kamer. Dit schrijven is dd. 21 Aug. namens de kamer beantwoord. Ten tweede afschriften van de brieven door de Ilollandsche IJzeren spoorweg maatschappij en de Maatschappij tot Ex ploitatie der Staatsspoorwegen gericht tot de kamer te Dordrecht, waarin wordt medegedeeld, dat de maatschappijen niet kunnen voldoen aan het verzoek om over te gaan tot het verkrijgbaar stellen van de door de kamer gewenschte tarieven. Ten derde van den consul-generaal van Cuba te Rotterdam een exemplaar van de wet van die republiek van 16 Juli 1912, regelende het merken van uit te voeren tabak, sigaren en sigaretten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door de commissie voor de maand Augustus, bestaande uit de heeren C. Boudewijnse, W. Chr. Noske en jhr. A. E. Boddaert, is advies uitgebracht naar aanleiding van de verzoeken om adhaesie te betuigen aan de adressen van de kamer te Vlaardingen en van de vereeniging van Grossiers in Rijwiel- en Automobiel-onder- deelen inzake de nieuwe voorschriften be treffende het vervoer van bestelgoederen. Naar aanleiding van die adressen merkt de commissie het volgende op Met de bedenkingen geopperd in het adres van de Vlaardingsche Kamer, na melijk, dat door den eisch van adressee ring der bestelgoederen de oneerlijke con currentie in de hand wordt gewerkt, kan de commissie zich zeer wel vereenigen. Daarentegen acht zij echter de door de vereeniging van Grossiers in Rijwiel- en Automobiel-onderdeelen geuite bezwaren, namelijk verzwaring van arbeid en de verzenders niet zoo overwegend, om hier op in het bijzonder de aandacht van de regeering te vestigen. De commissie stelt derhalve aan de kamer voor, laatstgenoemd adres voor kennisgeving aan te nemen, doch het adres van de kamer te Vlaardingen bij den Alinister van Waterstaat te steunen en van deze adhaesiebetuiging aan de Vlaar dingsche kamer bericht te doen. De heer Boasson betreurt het, dat de commissie niet geadviseerd heeft om beide adressen te steunen, de zaak acht hij van groot belang. De heer Boudewijnse zegt, dat het voor naamste in het adres der grossiers is de kwestie van zwaardere arbeid en dit achtte men van te weinig belang. Ook de voorzitter meent hetzelfde. Alleen de heer Boasson verklaart zich bij de stemming voor het steunen van beide adressen. Dezelfde commissie als bovengenoemd heeft advies uitgebracht over een verzoek om adhaesie te betuigen aan een verzoek van de Kamer te Deventer aan den mi nister van Justitie om te bepalen, dat ook het beleedigen van rechtspersonen strafbaar wordt gesteld. De commissie kan zich wel met de in het adres ontwikkelde denkbeelden ver eenigen. Ook zij is van oordeel, dat er alleszins termen bestaan de gewenschte strafbepalingen in het leven te roepen, weshalve zij voorstelt aan de kamer te steunen het adres van de Kamer te De venter en daarvan aan die kamer kennis te geven. Aangenomen zonder discussie of hoof delijke stemming. Aan de orde was thans de verkiezing van een voorzitter der kamer, noodig door het overlijden van den heer II. 1'. den Bouwmeester. Gekozen wordt de heer C. M. Ghijsen, thans plaatsvervangend voorzitter, met 8 van de 10 uitgebrachte stemmen. De heer Ghijsen neemt de benoeming aan, waarna wordt overgegaan tot de ver kiezing van een nieuwen plaatsvervangend voorzitter. Bij de eerste vrije stemming krijgt de heer van Adrichen Boogaert de meeste (5) stemmen; hij verklaart echter geen benoeming te kunnen aanvaarden. Bij de tweede vrije stemming verkrijgen de hee ren Ileijse en Boudewijnse de meeste stemmen en bij herstemming ieder vier, terwijl twee stemmen in blanco waren uitgebracht. Bij loling wordt thans de heer Heijse gekozen verklaard. Bij de rondvraag wees de heer Bosman op de groote schade, die vele zakenmen- schen ondervinden van het aflaten van het water in het kanaal. Na ampele bespreking dezer kwestie, waarbij gewezen werd op de geringe kans om hierin verandering te brengen, werd besloten de commissie van de maand op te dragen deze zaak nader te onderzoeken. Hierna werd de vergadering gesloten. De afdeeling der S. D. A. P. heeft besloten de kiezers in het eerste district te adviseeren zich bij! de her stemming voor den gemeenteraad op Vrij dag a.s. tusschen de heeren W. Hioolen (vrij'z.) en W. A. de Rijcke (antirev.) van stemming te onthouden. De heer Hioolen heeft op eenige hem door de afdeeling gestelde vragen voor de sociaal-democraten geheel onvoldoende antwoorden gegeven. Alaandag a.s. vergadert de afdee ling Middelburg der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappijl in de sociëteit „St. Joris" alhier. Door den heer Jac. Welleman van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 9 Oct. Matige tot zwakken Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind tijdelijk opklarend, waar schijnlijk nog regenbuien Weinig verandering van temperatuur. Krabbendijke zal een voordracht gehou den worden over de te stichten suikerfa briek. Het stoomschip „Leersum", dat met gebroken mast en kleine schade hier aankwam, zal te Botterdam worden ge repareerd. Vlissingen. De heer T. M. Lucas, insp. bij den uitvoerenden dienst bij de stoom vaart-maatschappij „Zeeland", zal toet 1 Jan. a.s. den dienst hij genoemde maat schappij verlaten. Het Ned. s,s. „Rossum" kreeg ter reede alhier schade aan de machine, doch heeft dit met eigen middelen hersteld en zoo de reis voortgezet. De torpedoboot G 13, in aanbouw op „De Schelde" alhier, zal op 18 Oct. te water worden gelaten. Van de werf van A. de Jong al hier is een voor Engelsclie rekening ge bouwd petroleumtankschip te water ge laten. Zierikzee. Het wachtschip Ramses" ten dienste der visscherij alhier is Maan dag vertrokken, gesleept door de „Sphinx". Nisso. In de heden (Woensdag) gehou den vergadering waren alle leden aan wezig. Do notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Suppletoir kohier 11.0. opgemaakt door B. en W„ wordt den raad voorgelezen en daarna vastgesteld tot eeen bedrag van f26.26. Suppletoir kohieer hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f 7. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt het reglement voor 't burgerlijk armbestuur gewijzigd inzake kasopneming. In verhand met de wet van 20 Juni 1913 wordt de verordening op de Burg. stand gewijzigd wat betreft de openstelling op Zon- en feestdagen, en werd verder besloten nog een lid hij te benoemen. Na herhaalde stemmingen wordt benoemd dhr. J. Slabbekoorn (bij loting) tusschen dhr. A. v.. d. Poest Clement. Inzake pensioneering gemeenteambtena ren wordt besloten alles voor rekening der gemeente te nemen, de inkoop; eigen- premie en id. voor weduwen en weezen. Daarna sluiting. Heinkenszand. De muziekvereeniging „Euterpe" alhier, die pl.nr. 22 jaar heeft bestaan is thans ontbonden. De vrachtrijder Zw. uit Borssele j.l. Dinsdag van den marktdag met paard en kar terugrijdende, hield in C'larens- pad even stil hij; zijne familie en hond te dien einde zijn paard aan een boom vast. Het dier rukte zich los en ging met de kar op hol. De smidsknecht van A. Nijsse had den moed het paard in zijn vollen loop bij den teugel te grijpen en tot staan te brengen. Daar er op dat uur nog al veel school kinderen op de been waren mag men van geluk spreken, dat het omgeval nog zoo goed afliep. lerseke. Voor de conversatiecluh „Groen van Prinsterer" zal alhier dezen winter in publieke vergadering optreden mej. H. H. S. Kuyper van 's Gravenhage met het onderwerp „Rome". Op zeer vreemde wijlze werden vo rige week bij een ingezetene eenige zeer antieke meubelstukken ontvreemd. Eerst dacht men aan een grap, doch thans komt men tot de conclusie, dat hier in derdaad diefstal plaats had en zoekt mon nu vergeefs den dader. -Zondag viel hier plotseling een kalf dood, zonder dat men ziekte verschijnselen had opgemerkt. De ontbo den veearts constateerde een ziekte he kend onder den naam van longworm. Het schijnt zeer zeldzaam voor te komen. (Z.) Wilhelminadorp Benoemd tot opzichter der Ned. Heide-Maatschappij de heer A. Minderhoud, adspirant-opzichter. Krabbendijke. Daar tot op heden be langhebbenden en autoriteiten het nog niet eens zijn geworden (deze zaak dient voor den Hoogen Raad) hoe en op welke wijze de dijken der Oost- en Stroodorpe- polder zullen worden verhoogd of ver zwaard en daar de oude toestand naar het schijnt niet voldoende is om de na- jaars- en winsterstormen af te wachten, is men thans begonnen met het aanvoe ren van eenige duizenden perkoenpalen welke direct geslagen zullen worden tot bescherming van den reeds gestortön steen. Naar men zegt zullen deze palen het volgende jaar er weder uitgetrokken moe ten worden, daar het slechts als een z.g. noodverband beschouwd wordt. In deze gemeente hebben zich niet minder dan 35 personen aangemeld voor de uitkeering ingevolge het aanvullings artikel van Talma's pensioenwet.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2