EIV. GOES. Nieuw he poedeltarwe. (lende soorten. C mm ORTEN. No. 119. Donderdag" 9 October 1913. Negeude Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. ers flinke korting. deren. T KLEEfVRIJ. N, GOES Mantel- s, Blouses, en GOES. eland verbouwd. ogge. infergerst. Verschijnt eiken MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. V Words, words! - 'aaistraat. zepoortstraat. IN wring van het Doorl. laart 1912 No. 35. aan liefdadige instel- ken. ondentschappen, gen of correspondent- het Hoofdbestuur, Zeeuw plaatsen n Buiten- erd zijn diening. velend, ken. erlangd salaris, etc. Ier letters C. D. NSEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. 4. AdministratisGanzepoortstraaf C 209, GOES' Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels tooi 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij gulden bij A m I 11 I verlies I I verlies van M van een VII I een duim^0 %0 wijsvinger, \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zoo zegt de practische Engelschman, als men hem met fraaie redenaties aan boord komt, die geen practisch resul taat opleveren en er op berekend zijn den aangesprokene met een kluitje in het riet te sturen. Onze onderwijzers kunnen het den Engelschman nazegden, als zij peinzen over de fraaie woorden van den huidi- gen minister van Binnenlandsche Zaken over hetgeen hun practisch, het naast aan het hart ligt, de salarisregeling. Reeds lang was bij allen, ook buiten de onderwijskringen, „in confesso", dat de positie, welke de onderwijzer in de huidige maatschappij inneemt, een ruime salarieering eischt, veel ruimer, dan de thans in zwang zijnde. Alle onderwijzers waren in dit opzicht eensgezind. Het kabinet Heemskerk was voor dezen redelijken eisch niet blind, erken de de noodzakelijkheid eener betere salarieering engaf door het toe slagwetje den met kinderen gezegenden onderwijzers-huisvaders in afwach ting van een nadere, defini tieve regeling een toeslag. Dat was een practisch resultaat, waarvoor de moeders onzer onderwijzersgezinnen den minister dankbaar waren. De politieke Junistormen dezes jaars deden de ministeriëele boot „Heems kerk" kantelen. Sinds is een nieuwe hulk te water gelaten, de „Cort v. d. Linden", voerende de vlag der vrijzin nigheid met den rooden wimpel der sociaal-democratie. Nu moest het voor onze onderwijzers vetpot worden. Een vooruitstrevend ministerie, dat aan het bewind kwam, ook door onderwijzers van den beken den Bond, wèl het zou den onderwijzers een hemeltje op aarde moeten bereiden. Minister Cort v. d. Linden, aldus de „Nieuwe Prov. Gron. Crt.", is vooruit strevend en zegt van het onderwijs eerst niets. Maar de onderwijzers brengen hem een bezoek vogels van diverse pluimageook afgevaardigden van de vereenigingen van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen. Inzake de salarissen gingen toch aUe onderwijzers saam, hoe wel ze natuurlijk niet allemaal gelijk denken over den kindertoeslag. Den Minister werden de wenschen der onderwijzers nu voorgelegd. Wat zegt nu de vooruitstrevende minister? Hij zegt, dat hij den onder wijzers een goed hart toedraagt. O, hij is van de wenschelijkheid overtuigd, dat de salarissen beter worden. Hij acht de verhooging noodig voor de onderwijzers en voor het onderwijs. Hij zal de sala ris-actie ter hand nemen, zoo gauw hij Alle kleinmoedigheid was nu geweken; levendiger en vroolijker dan vroeger ver hief zich in hem het vertrouwen. Hij be taalde den waard zijne rekening, en deze streek het geld met een spotachtigen glim lach op en achtte het nauwelijks de moeite waard hem te danken, of een gelukkige reis te wenschen. Maar hij het uittellen van het geld had Josef bemerkt, dat de goede vrouw in den uitdragerswinkel hem een zwanziger te veel gegeven had. Nog nooit had hij tot dusverre, al ware het slechts een enkelen penning behouden, die hem niet toekwam; hoe groot zijne behoefte, hoe kostbaar ieder kreutzer hem ook ware, toch liep hij aanstonds terug, 0111 het te veel ontvangene aan de rechte eigenares weder te brengen. IX. Vrouw Hillmayr had, na het vertrek van Josef, dan jas met grooter oplet- kan. Zouden de heeren hun wenschen hem nog niet eens schriftelijk willen zenden, zoodat duidelijk blijkt, wat zij willen Op schrift gesteld, kan de minister, die op dit punt trager van be grip is dan de onderwijzers, de wenschen beter nagaan. En zouden de heeren er dan niet een berekening van de kosten bij willen voegen Of de heeren mochten publiceeren wat zij met den minister bespraken O, zeker, geen bezwaar. En als ze nog eens iets hadden te adviseeren zijn deur stond al den dag open. Drie kwartier mochten de onderwij zers met Zijne Excellentie spreken denkt het u in, vijf-en-veertig minuten of te wel 2700 seconden Misschien is er nog iemand er zijn nog altijd reactionairen die vraagt, of de onderwijzers nu ook een verhoo ging krijgen Het antwoord is neen. Niet in 1914 en niet in 1915. Daarna misschien. Maar dat is de schuld van den minis ter natuurlijk niet, want er zijn zooveel uitgaven te doen, weet ge andere uitgaven, oorlog, marina, staatspensioen, eniin, andere uitgaven Words, words, zegt de Engelschman. en de Nederlandsche onderwijzer. AMERIKA. „Mevrouw, uw hoed als 't u belieft!" Het nieuwe tarief in Ameri ka geeft aanleiding tot de grootste ver schrikkingen en pijnlijke verrassingen. „Hier, mevrouw, als 't u belieft, die aigrette," zeiden verleden Zaterdag de douane inspecteurs tot de eerste dame, die met verboden veeren op den hoed haar intocht in New York wilde doen. Het was n.l. de eerste dag van de nieuwe tariefwet, die den invoer verbiedt van alle veeren van levende vogels. En het eerste slachtoffer was een Fransche dame. Zij stond daar, de mode gekleed, met een kleinen fluweelen hoed versierd met kostbare aigrettes bij haar bagage de douanebeambten te wachten. Plotse ling naderde een inspecteur met zijn boek met instructies gewapend en eisclite den hoed op. Mme De Orlagua stond paf, was spra keloos. Doch de inspecteur trok mee- doogenloos de veer af, alvorens de nieuwe bepaling der wet te verklaren. Ik wist er niets van, klaagde het slachtoffer woedend. En onder een storm van verontwaardiging werden de hoeden van een twaalftal dames eveneens mis tendheid bezien, en vervolgens hare meid, Gonda, geroepen en haar belast hem uit te kloppen, de knoopen blank te schuren en hem daarna buiten haren winkel, bij de andere te veil gebodene voorwerpen, te koop te hangen. Gonda kwam spoedig met den jas weder binnen en zeide: Zie eens vrouw, ik heb in den binnenzak van den ijas een blad papier gevonden. Vrouw Hillmayr nam het blad aan en zette toen den bril op; het was beschre ven, 'twas hetzelfde blad, waarop Josef, eenigen tijd geleden, het gebed voor zijne moeder, wat hij van den Franciskaner- broeder geleerd had, neergeschreven had. Hij had dat stuk papier, gelijk wij reeds verhaald 'hebben, in den zak van zijn jas 'bewaard, en daar was het tot nu toe in gebleven. Dit is een gebed, zeide de vrouw, en wat mooi. Luister eens, Gonda! En zij las, las het nogmaals. Haar en ook Gonda liepen de oogen daarvan over. Dat is een brave zoon, die dit gebed geschreven heeft, dien zou ik igaarne leeren kennen. Ja, 't was zeker dit jonge mensch, die mij den jas ver kocht heeft. Zijn aangezicht komt met dit gebed overeen, zoo goed en welmee- nend van hart zag hij er uit, maar ook zeer bekommerd, waarschijnlijk om zijne handeld. Een stapel aigrettes en vogels van dameshoeden bedekten weldra de tafel en kreeg dadelijk den bijnaam „Eerste tentoonstelling van oom Sams' nieuw tarief". Bij het volgende schip werd de cam pagne ijverig voortgezet en voor vele dollars veeren werden in beslag genomen tot groot verdriet van de schoone eige naressen, die niet hadden gedroomd van wetten, die haar konden beletten, zicli op te tooien. ITALID. Kardinaal Van Rossum. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" schrijft uit de Eeuwige stad aan zijn blad, dato 4 October Zooeven maakte ik mijne opwachting bij Kardinaal van Rossum, die vóór een paar dagen te Rome is teruggekeerd, na een kort oponthoud te Mühlhausen en te Milaan. Z. Em. zag er zoo gezond en fleurig uit als ooit te voren. Niets zou doen bespeuren, welke vermoeienis sen de Kardinaal bijna drie maanden achtereen heeft doorgestaan. Z. Em. sprak nog met groote ingenomenheid over de schitterende en niet minder hartelijke ontvangst, in het lieve vader land hem allerwegen bereid. Toen ik de kardinaalswoning betrad tegen het avonduur van „Ave Maria" was Zijne Em. op bezoek bij Kardinaal Gotti, prefect der Propaganda. Gisteren liad Kardinaal Van Rossum een vrij langdurig onderhoud met Z. H. den Paus, die zooals secretaris dr. Drehmanns mij verzekerde er tegenwoordig veel beter uitziet dan men volgens sommige, al te pessimistisch gestemde berichten zou vermoeden. OCirSCULAKD. Een geweldige brand brak Maandag morgen uit in een fabriek van chemica liën te Weitmar nabij Boclium. Het vuur werd veroorzaakt door de ontploffing van een grooten teerketel, breidde zich over de geheele fabriek uit, en tastte ook drie aangrenzende huizen aan. Deze gingen geheel in de vlammen op. Door den vonkenregen en de ontzet tende hitte vlogen ook verschillende wagons op het station van Weitmar in brand. Persoonlijke ongelukken zijn echter niet te betreuren. E N G E i, A M II. Door een feilen brand is Maandag morgen vroeg te Londen een groot pak huis met voorraden van Messrs Atkin son tusschen het Lambetlipalace en Vauxhall railway station gelegen, een prooi der vlammen geworden. Met veel zieke moeder. Om harentwege is hij zoo haastig weggegaan. Als ik maar wist, waar ik hem kon vinden! De meid nu, die ook eene moeder had, verzocht de vrouw: Och, laat mij dit gebed overschrijven. En zij zette zich, met verlof harer mees teres, voor de tafel in den winkel en schreef. Toen kwam er een deftig heer in den winkel: zijn vol en vriendelijk gelaat tee- kende (goedaardigheid; het fijne laken van zijn kleed, de zware gouden horlogieket- ting en de groote gouden knop op zijn Spaansch wandelstok gaven te kennen, dat hij een welgesteld man was, en in zijne houding en manieren lag eene zekere waardigheid. 'tWas de burgemeester zelf van het stadje. Hij wenschte aan de pete tante zoo noemde hij de eigenares van den winkel een goeden morgen; zij beantwoordde dien gi'oet op het vrien delijkste en Gonda beijverde zich om den genadigen heer een stoel te geven. De heer nam plaats en vernam naar de ge zondheid der vrouw, vroeg of er eenig nieuws was en weldra kwamen zij zoo in gesprek. Vrouw Hillmayr verhaalde hem nu den aankoop van den jas en overhandigde hem het gebed. moeite slaagde de brandweer er in de nabijgelegen huizen te redden. De aan gerichte schade beliep duizenden ponden. Een brandweerman viel, tijdens den brand, van een ladder en werd ernstig gewond. (Maasbode.) Kiesrechtvrouwenbetooging in de kerk. Zondag is de godsdienst oefening in de Westminster Abdij, te Londen, nogmaals verstoord door kies rechtvrouwen, die met luider stem be gonnen te zingen„God helpe Annie Kennie, Harriet Kerr en Beatrice San ders. Haar vijanden martelen haar, om dat zij weten, dat haar zaak rechtvaar dig is. Bescherm allen, die vervolgd worden en lijden ter wille van het ge weten". Toen zij niet goedschiks wilden heen gaan, werden zij met geweld uit de kerk verwijderd, doch onmiddellijk begon een andere groep met hetzelfde gebed De geheele godsdienstoefening was er door verstoord. („Tijd".) ZWGDES. Over het algemeen is in den toestand van koning Gustaaf een aanmerkelijke verbetering ingetreden. De behandelende geneesheer deelde aan „Afl'onbladet" mede, dat geen enkel verschijnsel op kanker wijst. De geruchten daaromtrent, zegt hij, zijn ten eenenmale ongegrond. Geen slecht schrift voor een boer, zeide de burgemeester op het eerste ge zicht van het papier; hij gevoelde mede zich daar van aangedaan, vooral van het slot des gebeds, en onwillekeurig her haalde hij de woorden: Lieve God, laat mijne lieve, zieke moeder gezond worden! Ja, tante, zeide hij toen, gij hebt gelijk, dit is een zeer schoon gebed en het kwam inderdaad uit een oprecht, kin derlijk, vroom hart. Er zijn nog goede, dankbare kinderen in de wereld en al tijd doet het mij genoegen, zoo dikwijls ik van een zoodanig hoor spreken. Het zou 'mij wel wat waard zijn, dien braven jongen eens te mogen zien. Mij ook, verzekerde vrouw Hill mayr; och, of ik hem maar wat meer gegeven hadde! Indien ik wist waar hij was; aanstonds stuurde ik hem den jas en nog wat daarbij. Bij deze woorden ging zij voor de gla zen staan en riep verwonderd uit: Wat zou dat zijn? daar komt hij zelf de straat af! 'tls of hij ons gehoord heeft; en wat loopt hij, ziet maar eens aan! De burgemeester kwam mede, met een lachje van vergenoegdheid om de lippen, voor het venster staan, vrouw Hillmayr deed 'dit open, Gonda zag er ook eens EK Atü KRUK. V e u i 11 o t- f e e s t e n. Te Hoynes in Bourgogne, zijn geboorteplaats, is Zondag het eeuwfeest van Louis Veuillot fees telijk reeds gevierd, hoewel 11 October eerst de eigenlijke herdenkdag is van Veuillot's geboorte voor honderd jaren. Het feest was georganiseerd door de „Corporation des publicites ehrétiens". Het plaatsje was feestelijk gesierd en heel de bevolking nam aan de feeste lijkheden deel. Des morgens werden de leden van de Corporation van den trein gehaald en in optocht naar het stadhuis gebracht, waai de gemeenteraad hen feestelijk ontving. Om kwart over tien werd 'in de kerk een plechtige H. Mis opgedragen, waar onder abbé Fredet een toespragk hielk. Des middags zat men aan een banket aan. Talrijke toosten werden uitgebracht door den voorzitter o.m. van de corpo ration, door mgr. Heme in naam van mgr. Touehet, den bisschop van Orleans, door Erans Veuillot, den neef van Louis, kolonel Keller enz. Na afloop werd in den gevel van het geboortehuis van Louis Veuillot een ge denkplaat onthuld. De bekende P. Janvier hield daarbij een indrukwekkende rede. (Msbode). Frankrijk en de H. Stoel. Iu de „Revue hebdomadaire" deelt Gabr uit en zeide: Heer! vrouw, heeft hij u den jas verkocht? Dat is ditzelfde jonge mensch, van wien ik u verhaald heb dezelfde, die mij, zijne moeder dp een wagentje trekkende, een dag of zes ge leden, hij de nieuwe poort tegengekomen is. Hij is in de herberg „de Beer" gelo geerd. Wat zegt gij? was hij dat? nu, bij hem komt woord en werk wonderschoon overeen I Loop, Gonda, loop hard en roep hem hier naar ons toe! riep vrouw Hill mayr uit: zij was nu nog veel begeeriger om den braven jongeling te leeren kennen. Maar het was niet noodig hem te roe pen, want Josef kwam weinige oogen- blikken daarna vanzelf in den winkel. Vrouw, zeide hij met haast, gij hebt mij een zwanziger te veel gegeven. Daar hebt gij hem terug De uitdraagster schoof het stukje geld lachende terug. Te veel gegeven, zegt gij? Integendeel, ik heb u te weinig gegeven. Neem dezen zwanziger weder en uwe jas ook. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1