iLF oesf. w lelburg. VJieuu\ No. 118. Dinsdag^ October 1913. Negende Jaargang. II III vaneen Kill een Wm\ FEUILLETON. BUITENLAND. leren. KLEEfVRIJ. 57. Tel. 6015. >osfer a paulo UIT DE PERS. versterken en te Èt vaste hand de verschijnselen, die Kn de neurasthenie, Vermoeidheid ver waarde lezer, aan Wlen lijdt, en gij I uw tegenwoordige het dan ook eens [Gebruik haar eens |slden gij zult er Wat zij voor hon- »edaan heeft, doet ordt verkocht in van ruim 300 gram 12 11. f 15.—. een eetlepel is in Alle goede apothe- Iten verkoopen San- r namaakt VAN DAM Co. [rs flinke korting. aistraat. lepoortstraat. plekken, ruwe Stationweg 14b. GEBR. MULDER orslag te beveiligen deelen zand cement, dat meerdere dikte ;e zien. oorgesclireven door wens door Belgisch ;n in meer dan 700 stverlichting) Rijks beden. Bestol werd allerhoogste onder- itecren of pleisteren. ZONNESCHERMEN - of slijmhoest, Klooster Sancta den Heer e verse»; :ns portret). e luchtpijpen en bronchitis, kink- 2.en van 1000 in den Generaal- OWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes /0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. èi Contant, De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij A gulden bij P* jl I 11 I verlies I I verlies van \0 duim\0 wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. üe uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „HoUandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Hiermede worden bezitters van aandeelen in de N. V. Nieuwe Zeeuwsche Courant eraan her innerd, dat het ie DIVIDEND BEWIJS BETAALBAAR is ten kantor der ADMINISTRATIE en worden zij uitgenoodigd hieraan spoedig gevolg te willen geven. De Directie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Uitzichten op financieël gebied. Dr. Nolens schrijft aan de N. Venl. Crt. De Nota betreffende den toestand van 's lands financiën, de milioenennota, heeft met die van vorige jaren punten van overeenkomst en punten van verschil. Ook deze nota bevredigt niet den zóó algemeen en zóó lang gekoesterden wensch naar sluitende begrootingen. Ook zij geeft geen uitzicht op herstel van het nog steeds verbroken evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten. De toestand van 's lands financiën wordt ook in deze nota „verre van roos kleurig" genoemd. En even als haar voorgangsters wijst ze erop, „dat de meest mogelijke zuinig heid zal moeten worden betracht". De uitgaven waren ook ditmaal weer hooger geraamd dan in vorige jaren, en wel stijgen ze tot een bedrag van ruim 253 milioen tegen 231 milioen voor het dienstjaar 1913. Het verschil tusschen deze nota en die van de laatste jaren ligt in hoofdzaak in de belastingvoorstellen, die ze in uitzicht stelt. Wel neemt de nieuw opgetreden Mi nister van Financiën enkele voorstellen en middelen van zijn voorganger over, maar voor de uitvallende hoogere op brengst van het tarief moet hij iets an ders zoeken. De vorige Regeering zocht het in een matige verliooging van 't bestaande tarief. Zij volgde daarin andere Staten, die er wel bij zijn gevaren, zoo wat onmid dellijk hun financiën betreft als wat de levensvatbaarheid en ontwikkeling hun ner industrie aangaat. Vooral tengevolge van de moeilijkheid om, met de stembus in zicht, het alge meen belang van bijzondere, persoonlijke en groepsbelangen te onderscheiden, is het tarief, voorloopig althans, van do baan. Het ontwerp werd ingetrokken. Misschien, naar sommiger meening zeker zal het na korter of langer tijd, onder een ander etiket, weer aan de orde komen. Hoort gij wel? die twee thalers zijn lood inplaats van zilver; ik moet u cm ander geld verzoeken! zeide hij, en schoof ze spijtig naar Josef toe. Men kan denken hoe Josef hiervan schrok. Al het bloed week hem uit de wangen; hij verhaalde den waard, hoe hij aan die thalers gekomen was. De on beschofte man begon luidkeels te lachen. Zoo? heeft hij u beet gehad? waarom zijt gij zoo'n sukkel geweest? Bij mij heeft ile schelm het ook geprobeerd. Maar mij heeft hjj niet gekregen. Ik gaf hem de keus, zijn ranseltje hier te laten, of de rekening met gangbare munt te betalen. Toen kon hij wel betalen; en met u zal ik het eveneens maken. Gij zult mij beta len, of ik houd uw goed en het wagentje Nu schudde Josef de blaas ledig, keerde ze om; maar tot zijn verdriet zag hij, dat hij, na aftrek der valsche thalers niet genoeg had om den waard te betalen. Kr ontbraken nog twee guldens aan; hij telde zijn geld twee hij telde het drie maal over het was en bleef te weinig. Hij stelde den waard zijn nood, het onge- Het pas opgetreden Kabinet zoekt het noodige geld gedeeltelijk waar zijn voor ganger het meende te kunnen vinden, gedeeltelijk in andere bronnen. Vooreerst in de inkomstenbelasting, zooals die in een aanhangig wetsontwerp is voorgesteld. Dit ontwerp zal echter gewijzigd worden. Daarnaast zullen in de vermogensbe lasting de onroerende goederen berekend worden naar de werkelijke waaree, en niet meer zooals thans naar de belast, bare opbrengst. De hoogere opbrengst van een en an der wordt op 4 a 5 milioen geraamd. Mocht de nieuwe inkomstenbelasting niet op 1 Mei 1914 kunnen worden inge voerd dan blijven de veel gesmade opcen ten op de vermogens- en bedrijfsbelasting bestaan. Verder wordt beslag gelegd op het surplus van den verhoogden accijns op gedistilleerd, welk surplus, n, 1. liet be drag boven de 25,200,000, geraamd wordt op ongeveor 3,5 mihoen. Als geheel nieuw voorstel werd reeds in de Troonrede aangekondigd eene wijziging en verhooging der successiebe lasting. Deze wijziging zal ten doel hebben uitbreiding te geven aan het beginsel van progressieve heffing, en tevens onder het bereik der wet te brengen schenkin gen en bevoordeeluigen, welke thans niet aan successiebelasting onderworpen zijn, o.m. uitkeenngeu bij overlijden krachtens levensverzekeringscontracten. Eindelijk bevat de nota een algemeene verwijzing naar andere bronnen, waar aan de Minister van Financiën meent dat meerdere inkomsten kunnen worden ontleend, maar waarvan hij zich nadere mededeeling te doen voorbehoudt bij de indiening van de successiewijziging. Waarschijnlijk zuilen er in de Kamer stemmen opgaan om reeds vroeger kennis te nemen van die verdere plannen van den Minister. Voor een Minister is het niet zoo ge makkelijk als voor kamergroepen om op dergelijke vragen het stilzwijgen te be waren. In ieder geval ligt er voor de belas tingplichten nog iets in het vet. De vreugde, die in sommige kringen heerschto over het op den achtergrond raken van de tariefsherziening zal wel eenigzins getemperd worden door het uitzicht op de nieuwe belastingplannen. Seniele aftakeling. Zou men zich allengs ook bij den man van het Ornament1) op zekere senielle aftakening moeten voorbereiden? luk zijner moeder voor oogen: hij verzocht niet, dat de waard hem het te kort schen ken zoude, slechts om uitstel bad hij en beloofde hem binnen kort en zeker te betalen. Een steen zou zich erbarmd heb ben over den armen Josef, wien cle schaamte en het verdriet de tranen uit de oogen persten en zijn aangezicht deden kleuren de waard kende geen mede lijden. Dat raakt mij allemaal niets; ik moet mijn geld hebben, en dit in goede munt. Als gij het mij van dezen middag niet bezorgt, dan geef ik het bij de politie aan en breng haar die valsche thalers. Dan moogt gij zien, wat er van komt! Bij deze woorden sloeg de waard met de vuist op de tafel, alsof hij haar door midden wilde slaan, en wierp toen, met een blik vol van toorn en achterdocht op Josef, de deur achter zich toe, en liet hem ten prooi aan zijn hartzeer. Er ontbraken Josef gelijk wij gezegd hebben, nog twee guldens; doch vanwaar zou hij zich die verschaffen? wie zou hem hier, op een plaats, waar hij geheel vreemd en onbekend was, willen leenen? Indien hij ze niet op den bepaalden tijd den waard ter hand stelde, dan was hij in ge vaar, van door den ongevoeligen man niet alleen van zijn goed beroofd, maar zelfs bij de politie aangeklaagd te wor den, en kon hij dan, wegens dat uitgeven Niemand had er op gerekend, en ware het zoo, ook ons zou het een teleurstel ling zijn. Nog altoos kwam hij zoo lier en dapper uit. En hij bleef een man uit één stuk. Alleen maar, zijn jongste brief doet toch twijfel reizen. Men verstaat hier iets van. Mr. Van Houtens machtige productie was zijn kieswet, en soms verborg hij 'tniet, hoe hij er vast op rekende, dat deze kieswet haar schepper overleven zou. Te meer dafir metterdaad het aan tal kiezers steeds aanwies, en men aan de bezwaren van deze wet nu allengs gewende. En toch, nu schijnt die wet te gaan. De concentratie staat er vlak tegenover. En evenzoo doen de socialisten. En zelfs de tegenwoordige Kabinets-formateur maakt zich op, om, nog al onverwijld, het praalbed voor deze ten doode ge doemde wet in gereedheid te brengen. Men voelt hoe dit den auteur van deze wet hard moet vallen. Te meer, daar hij kwalijk ontkennen kan, dat hij tijdens, de Stembusactie, zelf hielp om den dood steek aan het kindeke zijner voorliefde toe te brengen. Toch zou 't niet meevallen indien zulks den stoeren staatsman derwijs van de wijs bracht, dat wat nu aan zijn pen ont glipte, als maatstraf zou moeten gelden van 'tgeen we voortaan uit zijn studie kamer hebben te verwachten. Zijn critiek op 't „Christ avant tout" van'onze Koningin was, heiaas, beneden zijn waardigheid, en zijn uitrekening dat we onze Koloniën opperbest zonder vloot van beduiuenis verweren konden, verried een sluiting van de oogen voor den spannenden nood, die over heel Oost- Azië komt, zooals we het bij hem niet voor mogelijk hadden geacht. We gaven dan ook wat liefs, zoo we dezen brief uit den anders zoo interres- santen bundel konden uitscheuren. Het zou zoo schoon zijn, zoo ook Van Houten tot den einde van zijn politieke worsteling de oude van Houten uit de dagen zijner glorie bleef. („De Standaard".) De oud-minister S. v. Houten heeft eens het koningschap het „ornament" onzer staatsin stelling genoemd. lied. N. Z. Crt. De nieuwe Minister van Koloniën. De heer van Geuns schrijft in het „Soerabaische Handelsbladover den nieuwen minister van Koloniën, inr. Th. B. Pleyte „Mr. Pleyte is te kwalificeeren als der valsche thalers, in allerlei ongelegen heid geraken, zelfs in de verdenking ko men van in verstandhouding met valsche munters te staan. Hoe zou hij dan zijn lieve moeder nog te Laubenberg brengen? Het diepste zielsleed folterde den armen Josef; zijn hart dreigde van angst en ver driet te hersten. Anders was hij gewoon, in allen nood zijne moeder om raad te vragen, en haar al zijn leed te klagen. Ditmaal echter durfde hijl dit niet: reeds hij de deur keerde hij weder om. Hij, trouwens, had al het geld in bewaring; zijn moeder, dat wist hij zeker, had geen penning en kon hem alzoo niet uit den nood helpen. En de treurige tijding van het bedrog des schilders, van de hooge rekening en de hardvochtigheid des waards, moest haar op het diepste bedroe ven en haar naar lichaam en ziel smart en nadeel aandoen. Dit verdriet wilde hij zijn moeder niet laten overkomen. In de zen hoogen nood knielde hij in zijn ka mertje neder en had met gevouwene han den tot God, dat Ilij toch een middel geliefde aan te wijzen, om den waard tevreden te stellen, zijn goeden naam te bewaren en zijn moeder naar Laubenberg hij den dokter te brengen. Onwillekeurig viel zijn oog op zijn Zondagschen jas, dien hij den vorigen dag een Zondag aangehad had, en heden, voor dat hij hem in zijn ranseltje pakte, nog eerst goed wil- gewone advocaat, wel practisch en goed van den tongriem gesneden, maar zonder gezag onder zijn confrères. Tevergeefs zoekt men in de koloniale periodieken naar verhandelingen uit zijn pen gevloeid hij heeft zich beijverd in de advocatuur te Semarang, met den aanhang van een reeks commissarissen, een fortuin bijeen te garen en zich de oppervlakkige kennis van Indië te verwerven, welke het deel is van dengene, die zich koloniale weten schap heeft toegevoerd gezien door geen andere kanalen dan door die van het bedrijf en van socialen omgang. De voornaamste verdiensten van mr. Pleyte schijnen te zijn, dat hij behoort tot de vrijzinnig-democratische partij eneen homo novus is. Wat de keuze nog minder gelukkig maakt is de volstrekte afwezigheid van parlementaire ervaring bij den gewezen indischen advocaat. Toen de heer Idenburg die overigens aan koloniale zaken nauwgezette aan dacht had geschonken voor de eerste maal het departement op het plein betrok, had hij een jaar in de Kamer gezeten en deze korte termijn werd door sommi gen nog een bezwaar geoordeeld. Wat dan zeggen van een man als mr. Pleyte die politiek „maagdelijk" is en nimmer de Kamerlucht heeft geroken Intusschen onderhoudt mr. Pleyte nog zakelijke relaties met Indië. Gelukkig! In De Bussy's Handboek vindt men hem genoemd als commissaris van slechts 15 naamlooze vennootschappenAls zooda nig toont hij een onrespectabele veelzij digheid. mr. Pleyte zit in het bestuur van de Cultuurmaatschappijen Ampel, Assinan Klein Getas, Menta Toelakan en Tjtloewak (alle ondernemingen in Midden Java)van de Javasche Gas maatschappij van de N.-I.Mij. tot voort zetting der zaken Van der Linden en Tevens en R. S. Stokvis en Zonen ltd. en de Stoomwerktuigenfabriek voorheen Harris en Co.; van de Oost-Borneo Mij.; van Schön en Go's. Boschproducten Mij. van de Eerste Manilla sigarenfabriek voorheen Claser en Co.van de Mij. tot explotatie van Meelfabrieken de Oen- garangvan het dagblad „De Locomo tief' en van Haudelsmij. Go Boen Tjhan. Of het geïnteresseerd zijn in vele kolo niale ondernemingen een aanbeveling is voor een minister van Koloniën, is een vraag die geen antwoord behoeft De slotsom kan geen andere zijn dan dat men moeilijk een onsympathieker keuze had kunnen doen. Een gedeelte verklaring ligt in het feit, dat een extra parlementair kabinet moest worden ge vormd en dus buiten den kring der kolo niale polijtici moest worden gezocht." de afborstelen. Nu viel hem de gedachte in zijn jas te verkoopen; hij was nog zoo goed als nieuw en van goed laken, ongetwijfeld kreeg hij daar zooveel voor, als hij noo- dig had, om den waard te bevredigen, en dit was, op dit oogenblik het drin gendste noodzakelijk; met Gods zegen hoopte hij er nog meer voor te krijgen, misschien wel zooveel, dat hij zijne moe der daarmede te Laubenberg kon brengen. Want naar Laubenberg, naar den dok ter, dat stond vast, daar moest zijn moe der naar toe, al zou hij zijn laatste hemd verkoopen, zijn brood daarheen bedelen moeten! Hij nam dan zijn jas en ging naar de markt; daar had hij een uitdra gerswinkel gezien. Hier trof hij oen reeds bejaarde vrouw aan, van een goedaardig voorkomen en vriendelijk in hare ma nieren. Dit was de weduwe Hillmayr, de eigenares van den winkel, en in geheel het stadje hekend en geacht wegens hare weldadigheid en goedheid voor de nood lijdenden. Josef verzocht haar op het dringendste den jas van hem te koopen met de woorden: Om Gods wil, koop toch den jasl Neem er uwe verdiensten van, die u toekomen, maar laat er toch voor mij ook wat overschieten. Ik zou denken, dat ik hem u kan geven en gij hem van mij kunt overnemen voor vier guldens. Jk Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 7 Oct. Meest matige Oostelijke tot Zuidelijken wind. Zwaarbewolkte lucht, later waarschijn lijk weer regen. Zelfde temperatuur. BBLCtlK De Schoolwet. Het verbond der Katholieke kringen en vereenigingen van het land, aldus schrijft het Brusselsche „N. v. d. D.", heeft besloten, in al de gemeenten een vertoogschrift in omloop te brengen, ten voordeele van de nieuwe schoolwet, waarvan de bespreking bin nen tien dagen in de kamer zal aan vangen. Het is met honderdduizenden hand- teekeningen, dat de Katholieke huis vaders hun eisch moeten doen gelden de vrijheid in de keus eener school voor hnn kinderen. Het Katholieke België moet krachtig zijn stem laten hooren, het geldt de be scherming van de vrijheid van geweten en van de vrijheid van onderwijs door de grondwet gewaarborgd. llTSCIIIiASD. Koningin Augusta Victoria, de gemalin van Dom Manuel van Portu gal, is aan de betere hand. Vrijdag was zij sedert vier dagen vrij van koorts. De ontsteking van het rechter nierbek ken was aanmerkelijk verminderd, en de daardoor veroorzaakte pijnen hielden geheel op. Indien, zoo luidde het bulle tin, het herstel op dezelfde wijze voort gaat, zal de patiënte met haar gemaal de reeds vroeger voorgenomen reis naar Sigmaringen en naar Engeland kunnen maken. Spionnage. Voor het rijksgerechts hof te Leipzig zullen 24 October en 10 November weer twee spionnageproces- sen behandeld worden. In het eerste proces zijn betrokken de waard Kreuzner, de slotenmakers DriDgenberg en Schil fers, en de onderwijzer de Sacy uit Essen, wegens verraad van militaire ge heimen, diefstal en heling. In het tweede zijn de aangeklaagden Punt Biesalski en de schrijnwerker Karei Biesalski uit Longury wegens dezelfde misdrijven. heb dat geld dringend noodig. Vrouw Hillmayr gevoelde medelijden met den armen jongeling, in wiens gelaats trekken zoo duidelijk de angst en be zorgdheid te lezen stonden; zonder eenig afdingen telde zij hem het gevraagde voor in zwanzigers, en deed er bovendien on onopgemerkt nog een zwanziger bij, en was zeer verlangend een gesprek met hem aan te knoopen. Maar Josef, wien de waard en zijn moeder het hoofd vol en het hart vurig maakten, gunde zich daar geen tijd voor; maar bepaalde zich in zijn haast bij het enkele woordGod loone het ustak het geld in den zak en liep, wat hij kon, naar de herberg. Inmiddels riep hem in zijn binnenste een stem toe: Ziet gij nu niet? Heeft God niet wederom geholpen? Gij kunt nu den waard beta len, uw goeden naam behouden en do reis naar Laubenberg aanvaarden. Ja, moeder heeft gelijk; degenen, die God beminnen, die op Hem betrouwen, moet alles ten beste gedijen. Wie weet, of ook de valsche thalers u nog niet van groo- ter nut zullen zijn dan de echte? Dit is zeker, God zal u niet verlaten en u en uwe moeder wel naar Laubenberg bren gen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1