Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Landbouw en Veeteelt. Besluiten en Benoemingen. Boekennieuws. KERKNIEUWS. Rechtzaken. Anthonis Keldermans, de machtige bouwheer van Sint Lieven, droeg de teekening van den toreD, dien hij niet mocht afbouwen. De dappere hertog Karei, die eens Zierikzee streng zal straffen, rijdt nu gelukkig aan de zijde zijner gemalin (mej. J. Pomes) even later gevolgd door Philips de Schoone, die mede namens zijn gemalin aan zijn goede en getrouwe stad liet drieluik zou schen ken, dat jarenlang onze kath. kerk sierde. Karei V, de machtige lieerscher, blikte nog eens op naar het Liefdehuis, waar hij als weleer tijdens zijn Schouwsche stormreis placht te toeven bij zijn gast. heer de Huijbert, die den landheer volgde- De roemruchte Levinus Lemnius, wijd vermaard dokter, schreed zwart-getab- berd voor zijn eveneens in zwart ge- dosten burgervader Kaarsemaker (dhr. F. A. Ideler). Toen volgde weer het bloeiende lieden in den vorm van een groep bloemen meisjes, die de Nassauers voorafgingen: Prins Willem (dhr. Frank) met eenige zijner broeders en krijgsgenooten. De kranige gestalte van den ouden scheepskapitein, dhr. Van Schelven, beeldde Boisot uit, die in een schip met Watergeuzen thans door de stad voer, welke hij niet had vermogen te redden. Veel aandacht trok het gezantschap Atjehsche grooten, die de Companie te vriend zullen houden. De schietvereeniging Zierikzee had den Schuttersmaaltijd van Van der Helst als als model gekozen. De uitbeelding was voortreffelijk tot zelfs in het verorberen van de kwantums spijs en drank, gelijk onze 17 d'eeuwsche schutters zulks konden. Volgden de Prins en Stadhouders met voorname Zeeuwen. De weelderige uit rusting van heer Pieter Mogge (de heer Biermasz) evenaarde zijn reusachtig ver mogen. Dan komt in Schouwsche wagen het driemanschap uit de dagen van '13, ge volgd door den Erfprins (dhr. De Vulder van Noorden) te paard, luid toegejuicht en meermalen bebloemd door de stad- genooten. Zegewagens, voorstellende de elf pro vincies en den Vredesengel, met het mu ziekcorps „Oefening en Uitspanning" van Nieuwerkerk (dir. dhr. P. A. Jong- mans) en het zanggezelschap „Looft den Heer" (dir. dhr. H. G. van den Doel), sloten den prachtstoet. Den middag werd gevuld door een concert van „Kunst en Eer", een uit voering van „Luctor en Emergo" en van „Looft den Heer." Schitterend was de verlichting, die langs Havenplein, Havenpark en Oude Haven was aangebracht. Duizenden ver lustigden zich in het onvergelijkelijk fraai lichteffect der een-kleurige lampions. Muziek en bioscoop-voorstelling lokten niet minder tot hooren en zien. Jammer was het, dat de vrij sterke wind de ver lichting van de ophaalbrug niet tot haar recht deed komen. 3U September is een schitterende dag geweest in ons geschiedboek, die de saamhoorigheid onzer burgerij niet weinig heeft versterkt. En dat is wel eens noodig Woensdagavond was er opnieuw con cert, waarbij en waarna het enthousiasme ten top steeg, zich uitend in samen- jubeling en spontane vreugde. Ver over elt klonk de muziek door de reeds stil wordende stad. Nisse. De bloembollenteelt voor enkele jaren hier met zooveel kracht begonnen zoodat ze van alle kanten kwamen om de uitgestrekte bloemenvelden te zien, is thans opgehouden. De oprichters der vennootschap „De eersteling" hebben be sloten geen bollen meer te planten en de gebouwen van de hand te doen. Voor onze gemeente is déze bedrijfsstaking een schadepost, daar toch veel personen er steeds hun werk in vonden. Kruiningen. Ingevolge de gehouden aan besteding inzake de rioleering en be strating te Hansweerd hield de ge meenteraad gister een spoedzitting, waarin met 5 stemmen vóór besloten werd de aanbesteding niet te gunnen, doch in het aanstaande voorjaar eene nieuwe aanbesteding te houden. Benoemd tot loodsleerling bij het Ned. loodswezen te Vlissingen de heer C. van Roelse alhier. Hansweerd. Den sluisknecht J. Rijnhout alhier is met ingang van 1 October 1.1. eervol ontslag verleend. In diens plaats is als zoodanig bonoemd P. Nieuwenhuize te Terneuzen. De vrachtboot „Jeannette", geladen met stukgoed is in het Willemsrak aan den grond geraakt. Men zal trachten het schip af te brengen. Tholen. Woensdagavond hield de heer Hoorweg, arts te Heinkenszand, een populaire voordracht over de tuberculose met lichtbeelden. De bijeenkomst was toegankelijk voor ieder, tegen een klein entree. De leden van een viertal ver- eenigingen hapden vrijen toegang. Het voorlokaal van de bewaarschool was ge heel gevuld met bezoekers. (M. Ct.) Zaamslag. In het hulppost- en hulp telegraafkantoor alhier zal met 8 dezer een hulptelefoonkaaitoor voor het alge meen verkeer worden opengesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het beschadigd. (Z.) Terneuzen. Als eene bijzonderheid uit de plantenwereld kan gemeld worden, dat bij den landbouwer L. Dieleman alhier een struik aardappels werd gerooid (een zg. Industrie) waarvan de stengels 3 me ter lang waren. (Z.) Axel. Dinsdagmorgen omstreeks 4 urn- werd alhier aan den brandmeester de tijding gebracht, dat aan hot station een wagon cokes in brand stond. Onmiddel lijk trok deze er met eenige manschap pen en een brandspuit heen, waarna men spoedig den brand meester was. Ruim de helft van den wagon cokes is ver brand, terwijl ook de wagon zeer werd beschadigd. Ossenisse. In de maand "September is volgens den waarnemer van het- Ko-r ninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut alhier gevallen 31,11 m.M. neerslag. Het gemiddelde over alle jaren der waar neming over die maand bedraagt ruim 54,4 m.M. De neerslag was het hoogst in 1912, zijnde 99,8 m.M. en het laagst in 1907, zijnde 25,2 m.M. Door het eten van klavers is bij den landbouwer A. Menude Waal al hier een koe gebarsten, die hiji pas eeni- gen tijd geleden voor een flinke som had aangekocht. Het beest liep nog een eind weg en rolde in een sloot, waaruit het met behulp van paarden werd getrokken. Het vleesch is voor het gebruik goedge keurd. Hengstdijk. Deze week heeft men des nachts bij den landbouwer E. Y. op een vijftal plaatsen aan zijne woning de ruiten ingeworpen, namelijk aan de ra men van den gevel, het bovenlicht der deur en bet zolderraamvoor deze laffe baldadigheid werden koebieten gebruikt, waarvan er één te recht kwam in de wieg van een kind. Het is de politie nog niet gelukt de laffe baldadigen op te sporen. Hoogst waarschijnlijk moet hier aan een wrok gedacht worden, want dit is reeds de vierde maal in twee jaar, dat V. liet mikpunt is van dergelijke deugnieterijen. Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 Sept kwamen ter kennis van den een- tralen gezondheidsraad van roodvonk 2 gevallen te Clinge en Vlissingen en 1 geval te 's-Heer Arendskerke. Typhus, diphteritis, pokken of dysenterie werden niet gerapporteerd. (M. Ct.) De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingetrokken de aan wijzing van C. van Strien, onderwijzer te 's Heer-Hendrikskinkeren als persoon die ouden van dagen behulpzaam zal zijn bij het aanvjagen eener rente binnen liet gebied der rente-commissie te Goes. St. Crt. De verplaatsing van den klerk tele grafist der Staatsspoor J. II. Hemelrijk van Sclieveningen naar Vlissingen wordt ingetrokken. De surnemerair der S.S. C. U. J. Sijsbroek wordt overgeplaatst van Veenendaal naai; Vlissingen. Goes. Benoemd tot tweeden onder wijzer in het timmeren aan het Chris telijk opvoedingsgesticht voor Jongens „Hoenderloo" te Apeldoorn de lieer C. de Beste J( z. alhier. De afdeeling „Zeeland" der Dioce sane Vereeniging van R. K. bijz. onder wijzers in 't Bisdom Haarlem zal a. s. Zaterdag 5 October om 11 uur een leden vergadering houden in het hotel „Zout keet" te Goes. De heer H. G. de Boer zal spreken over drankbestrijding in en door de school, terwijl de heer P. A. II Janssen de taal methode van Reijnders zal behandelen. Katholiek onderwijs. Blijkens een overzicht in het jaarboek van iiet R. K. onderwijs bezochten op 1 Januari 1913 bijna tweemaal honderd duizend kinderen onze Roomsche scholen, van welke 74.647 jongens en 120,418 meisjes. Naar de verschillende bisdommen ge rekend is het cijfer voor het Aartsbis dom van Utrecht 37,543 kinderen van Haarlem 69,497, van 's Bosch 46,565, van Breda 18,140, van Roermond 23,320 kin deren. Het Aartsbisdom van Utrecht heeft 218 scholen, van Haarlem 302, van Den Bosch 234, van Breda 89 en van Roer mond 124, totaal 967 scholen met 5675 leerkrachten. Gemiddeld is dus op onze Katholieke scholen voor elke 35 kinderen één leerkracht. Kindermoord te Amsterdam. Het lijkje van een sinds Woensdag te Am sterdam vermist 6-jarig knaapje is aan de overzijde van hot I.l gevonden. Het kind is waarschijnlijk geworgd, dewijl hij een strop om tien hals had, die dicht was aangehaald. Alle teekenen wijzen er op, dat waarschijnlijk een lustmoord in het spel is. Het parket was ter plaatse tot onder zoek, doch van den dader is geen spoor gevonden. Het onderzoek met eeti politie hond leverde niets op. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Niet zonder eenige bevreemding heeft ondergeteekende gezien, dat het hoofd der openbare school ie Driewegen in ons blad gelegenheid kreeg, om het bizonder onder wijs te bestrijden, want dat was natuur lijk zijn bedoeling; wat geeft hij or om, ol' wij veel of weinig betalen? De Ovezandenaars verlangen zonder uit zondering, eigen scholen voor hun kinde ren. De Katholieken hebben op waarlijk onbekrompen wijze in het onderwijs, dat zij voor hun kinderen hegeeren, voor zien en de ouders der Protestantsche kinderen hebben zich eenparig voor Chris telijk onderwijs verklaard. Maar om nu zoo mogelijk Ie verhinde ren, dat de zaak haar natuurlijk verloop heeft, komt de hoer Van Noort, die met het geval niets uitstaande heeft, mot een „rekensommetje". Ieder, die ook maar eenigszins op de hoogte is, weet, dat de opheffing der openbare schooi in elk geval een groot voordeel zou zijn voor de gemeente, maar dat is de quaostie niet. De vraag is, of de huur, die betaald zal moeten worden, billijk is of niet, waar- 'bij men in aanmerking moet nemen, dat de te maken onkosten der verbouwing geheel Voor rekening komen der Chris telijke school. Op die huur wensch ik hier niet nader in te gaan, maar aan de be slissing van den Raad over te laten. Dank voor de plaatsing. B. G. LAMBERS. De geachte inzender van bovenstaand stuk boude ons ten goede, dat wij de bedoeling van den heer Van Noort, zooals de inzender die aangeeft, niet ken den; althans bleek daarvan niets in zijn ingezonden stuk, dat, met vollen naam onderteekend, door ons kwalijk kon wor den 'geweigerd, evenmin als zijn repliek op het antwoord van den heer Mulder. Een redactie heeft niet te beoordeelen over bedoelingen, maar over den objec tieven 'inhoud van stukken waarvoor men haar opname verzoekl. Wij wachtten op een mogelijke dupliek om daarmede de debatten over deze kwestie te sluiten. Bovenstaand sluk is nu het laatste dat wij over deze zaak opnemen. De Redactie. Najaarskeuring van dekhengten te Bergen op Zoom, hoofdzakelijk voor de hengsten in Tholen cn St. Philipsland. Aangegeven 14, aangeboden 13, waar van 1 uit Zuid-Holland en 4 uit Noord- Brabant Goedgekeurd 7, waaronder 1 uit Noord- Brabant, 1 uit St. Philipsland en 5 uit Tholen, uitgesteld 2, waarvan 1 voor cornage, vermoedelijk van voorbijgaanden aard, terwijl er vier werden afgekeurd. De uitslag der verplichte hengsten- keuring, Zaterdag te Zierikzee gehouden wasaangegeven 7, aangeboden 6, goed gekeurd 5, afgekeurd 1 hengst. Hiermede zijn de verplichte najaars- keuringen van dekhengsten in Zeeland afgeloopen. Aangegeven werden 279 dekhengsten, voorgebracht 243, goedgekeurd 127. waarvan 2 ondanks cornage, vermoedelijk van voorbijgaanden aard, afgekeurd voor het exterieur 80. Goedgekeurd werd dus pl.m. 52,3 pCt. (Zier. Nwsbode. Bij de keuring van dekhengsten te Kal tendijlke op 24 Sept. 1913 gehouden, zijn goedgekeurd Imbattable, Belgisch van IV. Lenshoek e.a. te Kloetinge; Amateur, Z.-B. van G. Lu ijk te Vlake; Aristo, Belgisch van G. Luijfc te Vlake; Salvator, Belgisch van Ct. Luijfc te Vlake; César de Sardenson, Belgisch van G. Luijfc te Vlake; Isauras, De-lgisch van H. Ver. Excelsior te Wissen- kérke; Passe-Partout, Belgisch van H. Ver. 's Beerenhoefc te 's Heerenhoek; Bayard de Yinderhaute, Belgisch van II. Ver. Oude- lande te Baarland; Sadi, Belgisch van J. Langeheefce te Heinkenszand; Phenix, Belgisch van J. Goetheer te Wilhelmina- polder; Blériot, Z.-B. van Gebr. Heijnsdijk te Wolfaartsdijfc; Dernier, Z.-B. van II. Ver. Oostelijk Zuid-Beveland te Krabben- dijfce; Ja.n, Z.B. van Gebr. de Vrieze te Wolfaartsdijfc; Christophie de Bothey, Z.B. van Gebr. De Vrieze te. Wolferts- dijfc; "Christal, Z.B. van P'. Verdonk te Ovezand; Majeur Mecht, Belgisch van H. A. Ha,nkén van WilhelminadorpBara, Belgisch van K. de Koeijer te Biezelinge; Amiral de Knocke, Belgisch van W. Kake- beeke te Goes; Néron d'Eec.loo, Bel gisch van Gebr. van 't Westende te Ove- zande; Saxon, Z.B. van P. Dees te Krab- bendijke. Afgekeurd 10; uitgesteld 5. (G. Ct.) Verbintenis als sergeant. De Min. van Oorlog heeft bepaald, dat milicien-sergeanten, die een vrijwillige ver bintenis wenschen aan te gaan als ser geant, tot een zoodanige verbintenis eerst zullen worden toegelaten, nadat door hen is voldaan aan de algemeen© en bijzon dere «pschen voor den vrijwilligen ser geant gesteld, terwijl de werkelijke dienst als milicien-k'orporaal en milicien-sergeant te zamen minstens één jaar moei be dragen. Het superphosphaat en het Thomas- slakkenmeel, geleverd aan de Aankoop commissie van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D., hadden een gehalte van respectievelijk 14.5 pCt. en 18.8 pCt. Bij kon. besluit zijn benoemd: tof lid van het bestuur der watêrkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, C. J. llanse te Bruinisse; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Egbert Petruspolder, G. M. de Vrieze l.e Wolphaartsdijk; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Burgh en Westlandpol- der, A. Beije, te Burgh; tot voorzitter van het waterschap Schouwen A. .1. F. Fokker te Zierikzee. 2© Reeks. 300 Boekbeoordee lingen door F. Hendrichs S. J. (J. II. Vos, Maastricht). Pater Hendrichs, die als litterarisch kunstrechter een gevestigden naam beeft, verblijdde ons in 1912 met een bundel boekbeoordelingen, 300 in getal, die allen minnaars van lectuur, welke veredelt In stede van te bederven, uitmuntend te stalde kwam. Thans worden we verrast met een tweeden bundel, keurig verzorgd door den Maastrichtsehen uitgever. Ook in dezen bundel is het een genot, kennis te ne men van de oordeelvellingen des paters, niet zelden doorspekt met zeer schalkscbe opmerkingen en zetten, die bewijzen dat deze litterarische mentor allesbehalve een droogpruimer is, noch iemand die alle menschen tot bagijntjes wil maken, maar die wel verlangt en wie zal zulks niet hoogelijk in hem prijzen dat lec tuur bij allen onaangetast late een „mens sana in corpore sano" een gezonde geest in een gezond lichaam. Daarvoor helpt deze boekenschouw en daarom een wannf woord van hulde aan pater Hendrichs voor den dienst ons lectuurlievend volk bewezen. Kalender der Week. va n5 tot 12 October. Zondag 5 October. Feest van den H. Rozenkrans (hl. 1035). Gedachtenis en laatste Evangelie van 'den 21sten Zon dag na Pinkster (bi. 946). In de Stille H. Mis gedachtenis van den H. Placidus en Gezellen, Martelaars (hl. 1395). Gebeden na de Stille II. Mis op lil. 120. Voor de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69), na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). V e s p e r s op hl. 1034. Gedachtenis van den 11. Bruno, Belijder (hl. 1395) Maandag 6 Oct. II. Bruno, Belijder (hl. 1395); gedachtenis onder '1 octaaf van Sf. Bavo (hl. 139*). Dinsdag 7 Oct. Dag onder 't octaaf van St. Bavo (bl. 139*). Gedachtenis van den 11. Marcus, Paus en Belijder (lil. 1369) en van den II. Sergius en Gezellen (bl. 1396). Woensdag 8 Ocl. Octaaf van Sl. Bavo (bl. 139*). Donderdag 9 Oct. II.II. Dionysius, Bis>- schop, Rusticus en Eleulherius, Marte laars (bl. 1397); 2de gebed „A cunctis" (ld. 103), 3de gebed naar verkiezing. Vrijdag 10 Oct. II. Franciscus Borgias, Belijder (bl. 1400); 2de gebed ,,A cunctis" (hl. 103), 3de gebed naar verkiezing. Zaterdag 11 Oct II. Lodovicus Ber- trandus, Belijder (bl. 143*); 2do gebeld voorgeschreven voor den Paus (hl. 102). Do gewone orde der II. Mis, die iederen dag terug keert, begint op hl. 71. Hengstdijk. Een zeldzame plechtigheid had Woensdag jl. plaats in onze schoone Parochiekerk de W.Eerw. lieer Father J. Devolder, die binnen kort als mission- naris naar Nieuw-Zeeland zal vertrekken, zoon van ons zeer geacht hoofd der school den heer Aug. de Volder, droeg zijn Plechtige Eerste II. Mis op. Vóór de H. Dienst begon, betrad onze Z.Eerw. Heer pastoor den kansel, en schetste in verband met zijne tekstwoor den „Gij zijt priester in Eeuwigheid" in welgekozen woorden de verhevenheid van het priesterschap, om te eindigen met een harlelijken gelukwensch aan den jeugdigen Missionnaris, diens familie en de parochianen van Hengstdijk. Hierna begon Father Devolder de H. Mis met assistentie van den ZEerw. heer pastoor en zijn oom, den heer P. Buijs- rogge, kapelaan te Steenbergen. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze de driestemmige Mis van Haller. Treffend was het oogenblik, toen de familieleden uit de handen van den cele brant de H. Communie mochten ont vangen. De plechtigheid werd besloten met het Te Deum. De belangstelling der gemeentenaren was opvallend grootde kerk was met geloovigen gevuld, en van alle woningen wapperde de vaderlandsche driekleur. Een moordzaak voor de Middelburgsche Rechtbank. Hel. was den derden Maart j.l., dat het door vele Hollanders bewoonde plaatsje West-Sayville in Noord-Amerika (Staat New-York) in Tep en roer werd gebracht door de ontdekking van een af schuwelijk misdrijf, namelijk een moord. Op een van de bovenvertrekken van een zoogenaamde „Ark" een groot© loods, waar de oesters, die in het in de nabijheid van West-Sayville gelegen mepr zijn gevischt, worden gesorteerd, een be drijf dat daar hoofdzakelijk beoefend wordt - - vond men, onder een hoop soheepszei- len verborgen, het lijk van een mansper soon met gespleten schedel, welk lijk na derhand werd herkend als dat van zeke ren Harm van der Pol, een 23-jarig Hol lander, aldaar werkzaam. Op 24 Febmari daaraan voorafgaande, hadden eenige arbeiders, toen zij des mor gens in de bewuste loods kwamen, een rood vocht op de sorteertafel in die loods staande aangetroffen, hetgeen door hen voor bloed werd aangezien. Men vroeg dan ook aan de kameraden of er den vorigen dag was gevochten, hetgeen echter ontkennend werd beantwoord. Bij deze ge legenheid maakte zekere Marinissen de opmerking, dat men misschien met roode verf had gemorst. Men schonk dan ook verder geen aandacht aan het geval. Genoemde Van der Pol evenwél ver scheen dien dag niet op het werk ert het was weer Marinissen, die zeide dat hij naar de „City" was vertrokken, daar mede bedoelend© New-York. Bedoelde Marinissen verdween den daai opvolgenden dag uit West-Sayville, Daar hij als een echte losbol bekend stond, dacht men dat hij aan den boe mel was gegaan en eerstdaags wel bo ven water zou komen. Beide mannen hieven echter wieg. Toen men op 3 Maart weer bloedsporen in het benedenvertrek aantrof, begon men argwaan te koesteren en werd een onder zoek ingesteld, waarbij op den zolder het lijk werd gevonden. Het bleek dat het roode vocht, dat men op; de tafel 'inl het benedenvertrek had gevonden het bloed van het slachtoffer was, dat door de reten der zoldering was gedropen. Bo vendien ontdekte men in ©en closet bebloe de kleederen van Marinissen en een ma tras én het hoofdpeluw van het bed waar op het slachtoffer vermoedelijk in den slaap lafhartig werd vermoord. Ook in het slaapvertrek dat Marinissen met Van der Pol deelde, trof men óp de muur en den vloer bloedsporen aan. Al deze en nog andere ontdekkingen vestigden onmiddellijk het vermoeden dat -Marinissen en niemand anders de moor- defiüar moest zijn en dat de moord uit roofzucht werd bedreven, namelijk oré' de spaarpenningen van Van der Pol te be machtigen. Onmiddelijk werden dan ook alle mo gelijke pogingen in het werk gesteld om de verblijfplaats van Marinissen te ont dekken, en bleek dat deze op 26 Febr. passage had genomen op 'het s.s. „Fin land" van de Red Star Lijn, dat dieri- zelfden dag naar Antwerpen was 'ven trokken. De politie te Antwerpen werd telegra- phisch verzocht M. bij liet verlaten van het schip te arresteeren. Bij aankomst van de „Finland" op 8 Maart bleek echter uit de passagierslijsten, dat gee.n Mari nissen was ingeschreven, doch wel zetel» Jan Verstrate, die evenwel op onverklaar bare wijze van boord had weten te komen zonder de sclieepscontrSle te- passeieren. Het vermoeden lag dus voor de hand, dat Marinnissen onder den aangenomen naam van Jan Verstrate de reis van New-i ork naar Antwerpen heeft medege maakt en ongemerkt van boord heeft weten te ontsnappen. Detectives werden gewaarschuwd, en het mocht deze op 16 Maart gelukken, de verblijfplaats van Marinissen te ont dekken, namelijk te Sluis, ten liuiz© zijner aldaar woonachtige ouders, welke brave lieden geheel onwetend waren van dc ernstige verdenking, die op hun zoon rustte. Marinissen werd denzelfden dag gearresteerd en naar Middelburg1 overge bracht. Niettegenstaande de voor hem bezwa rende aanwijzingen bleef d© verdachte steeds ontkennen, de bedrijver van de afschuwelijke daad te zijn. Deze moordzaak werd heden Vrijdag voor de rechtbank to Middelburg be handeld. Beklaagde is genaamd Willem Janis Ma i inissenis 24 jaar oud en weriï te Am sterdam geboren, thans bevindt hij zic.li sinds 16 Maart te Middelburg in voor arrest. M. maakt den indruk alcoholist te zijn, en ziet er suf uit en stottert. De beklaagde is een zoon van zeef fatsoenlijke ouders zijn vader is pensionneerd brigadier van politie tul Amsterdam die te Siuis algemeens achting geniet. Door het O. M. waren in deze zaak 9 getuigen gedagvaard, van wie 7 uit Amerika. Onder deze laatste bevinden zich o.a. een geneesheer, die destijds de sectie op het Jijk verrichtte en twee „sheriffs officiers" (politieofficieren) ui' West-Sayville. Wij vernamen, dat alleen aan de Am?- rikaansche getuigen ongeveer f6000 aan getuigengeld wordt uitbetaald. i Als verdediger van be de heer Mr. P. Dielema Er was voor deze zaak belangstelling, zoowel vó l hek. De eerste getuige A. Sb ker te Granfort, verklaart het eerst ontmoette in Ji| tijd van den moord was Hij woonde toen in meent, dat bekl. arm Poll nam hem uit symp; M. zeide, dat hij vier moest betalen. Getuige zaï laatst op Zaterdag 22 ging met beklaagde huis genden morgen kwam Zondagsche broek, die z getuige hem een andere Er was niets bijzonders si ken, alleen wilde hij, c ontbeten had, niets eten. Bekl. zeide, dat hij eel dat van der Pol weg J tuige is denzelfden mor diens kamer geweest, hi vlekjes op den muur bij tuige dacht, dat het bloed I zeide, dat het roode verf| verder dien dag met M. viel in een restaurant tej leege maag neer. Getuig- aan en gaf een horlo; Slager, die het later aa Ondanks een andere v< rika afgelegd, zegt getu loge niet herkend te heil v. d. Poll. M. had wef bij zich. 's Maandagsmorgens v sorteertafel weer ronde de plaats, waar later het Bekl. is toen verdwenl werden weer bloedspore gingen andere getuigen vonden het lijk's avoi het lijk in de kist zien lij als dat van v. d. Pol toonde pantoffels erke: soortgelijke als v. d. Poll tusschen beide mannen Slager niet. Beklaagde hierna ond nooit zonder geld te zij hij ontslagen werd had hij had er 40 op de Bal droeg de andere op zijn dent wees hem erop, dat eerst verklaart. Hij heef laatst Zondagsmorgens Poll heeft den nacht v; Zondag met beklaagde hun kamer. De vermoori naar de City ging. Nu vraagt de presiden moet erkennen van der vermoord. Onder aanroeping van zijn onschuld. Van de roode vlekkei: weet hij niets. Ook niet, daarop wees. Bekl. zeide, dat hij eei zuster had gehad, dat z naar hem verlangde. De president wees hem e erg aannemelijk is, dat moeder verlangde, want kwam ging hij eerst na; met veel moeite kreeg naar huis. Door den officier werd gewezen, dat hij voor missaris verklaard heeft g< lar te hebben gehad. Op een vraag van den I getuige, dat bekl. nogal d| geen vechtersbaas. Ook v. De tweede getuige, F. eens oesterkweeker, bew<l Pol gezegd heeft, dat b<j had dan 40 dollar c>p dronk veel. Getuige zegt, dat hij tot twee uur met bekl. is| hij hem nadien niet me Hij vroeg hem den volge hem te komen, maar naar de „City" gaan. Getj in de Ark en weet niets va ken. Men moest over de s om op den zolder te koi| Getuige heeft het lijk onder de zeilen zien ligg, De derde getuige J. te Alkmaar, werkte in Fi Sayville, zegt, dat bekl. bezocht, doch niet dikwijl Op 24 Februari werden d- gevonden; het gebeurt wej werkman zonder kennisg- Bij het vinden van het 1( tegenwoordig. Ook werd li en daarop stukken geroni De volgende getuige J kweeker te Sayville, heefi laatst gezien op Zaterda. Deze getuige geeft inlicht vinden van het lijk. De rc den muur hield getuige Weer ondervraagd hoe maal vol onschuldig te Getuige J. van Vessel de oesterzaak, zegt, dat j| weken voor den moord is zeide hem 40 dollar op 1 ben, en hij weet ook dat terug wilde. Na het eerste vinden is bekl. plotseling verdw Op 3 'Maart heeft getuig de bebloede matras gezii van het slachtoffer lag e tras.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2