1UU OU Co No. 116. DonderdagfS October 1913. Negende Jaargang. BUITENLAND. f EUILLETON. Het Vierde gebed. DE BALKAN. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. ReclamebericKten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. A Contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; #4 gulden bij A A gulden bij gfa P* ft I 11 I verlies ft. I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Stembussucces. „Uw hooge sprongen zijn gedaan, heer graaf 1" Deze historische woorden kunnen wij, met het Middelburgsche stembussuc ces van Dinsdag j.l. in de hand, tot het Zeeuwsche liberalisme richten. Glansrijk is de nederlaag gewroken, die aan de rechtsche partijen van dit gewest werd toegebracht bij de Staten verkiezingen van Juni.') Of liever, van wraak kan hier minder sprake zijn. Beter 'is het te zeggende politieke toestand heeft weer zijn natuur lijke proporties aangenomen. De kiezers, die een wijle door het Junikabaal zich in verwarring hadden laten brengen en een weg ingeslagen, dien zij niet moesten betreden, zijn tot bezinning gekomen. Zij hebben ingezien dat de linksche stenibusleuzen slechts holle klanken waren en zij volgden het voorbeeld van Rotterdam, dat bij de eerste tusschentijdsche verkiezing na den grooten strijd den socialist verwierp en den coalitieman verkoos tot lid der Tweede Kamer. En op den eigen dag, dat Middelburg de reclitsclie vacature in de Staten aanvulde met een man van rechts en in de linksclie vacature plaatste een man van rechts, koos Leiden III een antirevolutionair in den gemeenteraad en Schiedam I een katholiek, beiden met groote meerderheid van stemmen. Dat duidt op een algemeenen terug gang van de anti-rechtsche stemming in den lande. Het volk keert keert zien af van hen, die dezen zomer een „Hetze" in het leven riepen tegen de aanhangers der rechter partijen, als maar zelden te voren werd gezien. Naast groote blijdschap over de be haalde zege geeft alzoo het Middel- burgsch stembussucces hoop en vertrou wen op de toekomst. Zij het den rechtschen partijen in dit gewest een aansporing om al datgene te doen wat strekken kan tot verwezen lijking dier hope, ten bate van land en volk, opdat beiden mogen ervaren, dat het Koninklijk woordChrist avant tout" in stede van „allerverderfelijkst" te zijn, een allerheilzaamst regeeringsprinciep bevat, de bron van waarachtigen wel vaart op elk gebied. De Staten van Zeeland bestonden onmiddel lijk vóór deze verkiezing en vóór de vacatures, die de verkiezing in het leven riepen, uit 20 rechtsche leden, 1 wilde en 21 linksche leden. Thans bestaan de Staten uit 21 rechtsche leden. 1 wilde, 19 linksche leden en 1 vacature Heijse, lib. (Zierikzee). Hoe dus ook eerstdaags in Zierikzee de verkiezing uitvalt de kans der rechtschen staat er best de meerderheid der Staten is aan de liberalen ontnomen. 25. - Al harder en doller dreef hij1 zijn paard vooruit; het vurige paard knarste grim mig op het gebit, zijne neusgaten sno ven geweldig, en dreigende wierp het meermalen den kop met vlammende oogen in de hpogte, als om zijn ruiter te waar schuwen, het niet al te zeer te tergen. Het rende onstuimig voort met de snel heid des winds. Het duurde niet lang, of Balthasar k'on het woedende paard niet meer in toom houden; het zette het op een hoilen, en sprong plotseling van don weg af en ijlde over een veldweg het nabijzijnde bosch in. Slechts met de uiter ste inspanning kon Balthasar nog in den zadel blijven. Toen hij het bosch uit kwam, lag daar vóór hem een schoon veld, doorstroomd van eene beek, welke een molen dreef. Balthasar schrikte hevig. De rietmolen 1 zuchtte hij1, nu is het gedaan met mij Eene doodelijke bleekte betrok zijn ge laat, eene gure koude rilde door zijn gebeente en plotseling werd het nacht Het Turkse h-B ulgaarsche Vre de s-v e r d r a g. Omtrent de teekening van het Turkseh- Bulgaarsche vredes-verdrag wordt nog het volgende gemeld: De laatste zitting der Turksch-Bulgaarsche vredesconferen tie droeg een intiem karakter. Het ver drag werd op klokslag 7 uur geteekend. De groot-vizier, die de zitting bijwoonde, hield daarop een redevoering, waarin hij o. m. zeide: „Ik wensch de gedelegeerden geluk, dat zij er in zoo'n korten tijd in geslaagd zijn het grandioose werk van den vrede, in een geest van eendracht en verzoeningsgezindheid tot stand te brengen. De groot-vizier dankte vooral ook de Bulgaarsche gedelegeerden en besloot met de verklaring, dat hij er van over tuigd was, dat de vrede voor beide na ties een nieuw tijdperk van geluk en wel vaart opende. De Bulgaarsche gedelegeer de Sanoff dankte in ongeveer gelijke be woordingen en drukte denzelfden wensch uit. De Bulgaarsche afgevaardigde Tout- scheff sprak dan deze twee Turlcsche woorden: „Inch Allah!" (Zoo God het wil), waarop Talaat Bey het teeken tot applaus gaf. Over de bijzondere bepalingen van het verdrag wordt aan de „Frankf. Zeit." nog gemeld, dat Bulgarije zich daarbij ver plicht behalve de Turksche middelbare scholen ook een inrichting tot vorming van de Mohamedaansche priesters op te richten. Bulgarije krijgt daarentegen het recht het Turksch gedeelte van de spoor lijn Mustapha PachaDedeagatsj gedu rende 10 jaar te gebruiken. In dien tijd moet het echter een eigen spoorwegverbin ding aanleggen. Verder wordt in de bij zondere bepalingen verklaard, dat het oude handelsverdrag weer voor een jaar wordt verlengd. (Msbode.) OHT.MIII.AYI». Een Würtembergsche verkie zing. In het Würtembergsche landdag district Hottweil, dat voor 70 percent Ka tholiek is, heeft de nationaal-liberale partij Zondag een voor het Centrum spijtige en onverwachte overwinning na een felle kiescampagne, bevochten. De liberale war- moezenier Muller, behaalde, met de hulp van de socialisten, bij de herstemming 4551 stemmen op zich, terwijl de Cen trumsman er 4334 verwierf. In de Würtembergsche tweede kamer- was tot nu toe de verhouding der leden 4046, linksch-rechtsch. Na deze verkie zing, waarbij, zooals gezegd, rood en li beraal samenspanden, is de verhouding voor zijne oogen. Een angstkreet ontvlood zijne bleeke lippen, en de ongelukkige stortte van het paard; hij bleef met den voet in den stijgbeugel hangen en werd door zijn woest hollend paard voortge sleept. Naar allen schijn was Balthasar een kind des doods. Toen de nood op het hoogste geklom men was, kwam Josef daar op dienzelf den weg aan, zijn wagentje met zijne moeder trekkende. De groote weg van Mohlingen naar Laubenherg ging over eene reekh van tamelijk oploopende hoog ten; men kon dien evenwel langs een anderen weg ontgaan, en zonder veel tijd verlies, bij den zoogenaamden rietmolen, weder op den grooten weg komen. Dien weg was Josef ingeslagen, als van God zeiven daarheen geleid. Marianne en Josef hadden juist de Li tanie van den heiligen Engelbewaarder gebeden, gelijk zij dit op hunne reis al tijd des namiddags verrichtten, en nu zeide de vrome weduwe, Josef, nu nog een Onze Vader voor Balthasar 1 hij is immers de zoon onzer weldoenster, en bevindt zich op den kweden weg. Josef was terstond daartoe bereid, en nog hadden zij hun gebed niet voleindigd, of Marianne werd het hollende paard gie- geworden 47 links tegen 45 rechts en een linksche vacature. Eind October zal in Gerabronn voor dezen laatsten zetel een verkiezing plaats hebben. De volkspartij heeft het mandaat tot nu toe weten te verdedigen, maar haar positie is voortdurend verzwakt. Er bestaat groote kans, dat Gerabronn dooi den Bund der Landwirte, die tot de ïech- terzijde gerekend wordt, zal worden ver overd, waardoor de kamer andermaal op het doode punt zou zijn gebracht. (Msbode.) Tegen de Jezuïeten. In de Zon dag te Goeriitz gehouden algemeene ver gadering van den Evangelischen Bond werd besloten een betooging te houdien tegen de opheffing of verzachting van de Jezuïetenwet. In een motie werd ver klaard, dat men in het feit, dat op den Katholiekendag te Metz een volledige vrijL heid van handelen geëischt werd voor de Jezuïeten in Duitschland, een nieuwe verscherpte oorlogsverklaring en uitda ging tot den godsdienstkrijg zag. Daarna wordt in de motie het vertrouwen uitge sproken, dat de bondsraad, met het oog op den „godsdienstvrede" de Jezuïetenwet noch geheel noch gedeeltelijk zal af schaffen. Uit München wordt aan het „Berliner Tgbl." gemeld, dat, zoo de verbetering1 Sn. den gezondheidstoestand van de ge malin van ex-koning Manuel aanhoudt en zich geen nieuwe complicaties voordoen, de koningin einde October het ziekenhuis: te München zal kunnen verlaten en zich onder-geleide van een dokter naar Sig maringen begeven. Koning Manuel zal haar daarheen ver gezellen en zich daarop inschepen naar -Engeland. Na een kort verblijf in Engeland, ver trekt hij weer naar Sigmaringen. De jonge gemalin van prins Ernst August van Cumberland, Victoria Louise, zal binnenkort met de keiz'erin, haar moe der, naar Korfoe of naar de Iliviera ver trekken tot algeheel herstel harer gezond heid. Volgens berichten uit Gmündeu is de jongste dochter van den ouden hertog Ernst August van Cumberland, de 29- jarige prinses Olga verloofd met prins Moritz, den oudsten zoon van prins Schaumbui-g Lippe. Branden. Een hevige brand heeft Za terdag 24 boerderijen en huizen iu het stadje Meinerzhagen (bij' Hagen) verwoest. In de schuren verbrandde de heele oogst, die pas binnengehaald was. De brand was begonnen in een jeneverstokerij. Dertig brandweren, die met twee extra waar, hetwelk den ongelukkigen Baltha sar achter zich nasleepte. Jesus! sta hem bij! riep zij uil; Moeder Maria bid voor hem! Verschrikt bleef Josef is.til staan, en zag nu ook het vieeselijk ongeluk. 'tls Balthasar! Ach, God! Het paard sleurt hem voort! Moeder, ik moet hem helpen. Snel en besloten wierp hij het trek zeel af en greep naar een sitok. Marianne huiverde van schrik: in haar binnenste streden de moederangst en dei liefde tot den evenmensch voor een oogen- blik een hevigen strijd. De liefde overwon. Ja, help, Josef! zeide zij, en red hem, indien gij kunt; maar waag uw leven niet noodeloos: want uw leven is het mijnel O Moeder Maria help! Maria help. Haastig teekende Josef zich met het teeken des heiligen kruizes en liep het paard tegemoet. Van zijne vroege jeugd gewoon met paarden om te gaan, wist hij zeer wel, wat hij hier te do-en had Met een snellen greep vatte hij van ter zijde den teugel van het paard aan, liet zich een tijdlang door hetzelve meetrek ken, en bracht intusschen door eene han dige beweging den voet van Balthasar treinen aangevoerd werden, hielpen bijl het blusschen mede. De schade loopt in de honderdduizenden mark! en 300 menschen moeten zonder onderdak zijn. Dezen zijn voorloopig in schoollokalen ondergebracht. Te Brandenburg a/d Havel is Zaterdag avond een groot gedeelte van de kazerne van het 31ste regiment fuseliers afge brand. 'Een bataljon heeft zijta. geheele oorlogsuitrusting verloren. De nieuwe uni formen voor de soldaten, die krachtens de nieuwe legerwet dienst moeten doen, zijn ook verbrand. De schade beloopt on geveer een half millioen mark. ITALIË. Frankrijk en het Vaticaan. De Romeinsche correspondent van )de „Croix" meldt liet volgende: De Italiaansche pers publiceert breed voerige beschouwingen over de rede, door Barthou bij het diner der leekënonder- wij'zers uitgesproken. Zelfs de antirderi- cale bladen kunnen hun verbazing niet verbergen over den beslisten toon, waar op de ministerpresident verklaarde, dat niet alleen geen onderhandelingen met den II. Stoel loopende zijn, maar dat hieraan zelfs in de naaste toekomst niet gedacht wordt. Wij meenen, zegt de „Messagero", dat een politicus, wiens ambt zulke zware en ernstige verantwoordelijkheid meebrengt, nog zelden een dergelijke scherp-omlijnde tegenspraak gebruikt heeft hij! het behan delen vau een kwestie, waarbijl de staats lieden gewoonlijk hun toevlucht nemen .tot de fijnste nuances der diplomatieke taal. (Msbode.) r A ii ii ,i ii. De „Matin" drukt iu zijn jongste num mer een anoniemen brief af, blijkbaar geschreven door een hooggeplaatst offi cier, waarin verklaard wordt, dat gene raal Joffre, de chef van den generalen staf en zijn plaatsvervanger, generaal de Castelnou, van de laatste manoeuvres al lerminst een gunstigen indruk gekregen hebben en dat hun pessimistische op vattingen door bijna alle generaals en, officieren gedeeld wordt. Scherp; worden dan de fouten gecritiseerd, door verschil lende brigade-generaals en regiments-com- mandanten bedreven, terwijl tevens ge zegd wordt, dat minister Etienne in te genstelling met Zijn voorgangers Messiwy en Jïlillerand, veel te toeschietelijk en te zachtzinnig is. De misdaden der suffraget tes. Uit Yarmouth wordt gemeld, dat twee golfvelden, een de gemeente toebe- uit den stijgbeugel en weldra daanna het paard tot staan. Terstond liep hij' naa® Balthasar toe, die met de oogen gesloten, van bloed overdekt, bewusteloos op den grond lag. Vol medelijden beurde hij hem op en droeg hem, aan zijne moeder een vroolijk Goddank! toeroepende, over heit brugje, dat over de beek lag, naar den rietmaten, waarvan hij slechts een Jialf kwartier verwijderd was. De molenaar en zijne vrouw waren op dit oogenblik niet thuis; maar de mole naars-knechten en de dienstboden, bewe zen medelijden etn bereidwillig allen bij stand. Zij brachten de;n bewustelooze in de kamer, legden hem! op bed, en zonden terstond boden uit naar den geneesheer, den geestelijke en zijne moeder. 't Was heden juist vijftien jaren geleden, dat Imen den ouden Kasper, den grootvader van Balthasar, stervende in deze kamer gedragen en op hetzelfde bed nedepgei legd had. Josef had nu zijn plicht volbracht; hij zag nu den ongelukkige zoo goed mogelijk verzorgd, gaf dan Balthasar de hand en ging zonder eenige aanspraak te maken^ stil heen: hij toch kon niets meer voor den ongelukkige doen en zijne iuo<edej) wachtte hem, en wachtte hem met smart. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 2 Oct. Meest matige oostelijke tot noordoostelijken wind. Gedeeltelijk bewoikt. Droog weer in het noorden. In het zuiden kans op regen Dezelfde temperatuur. hoorend, vernield zijn. In de nabijheid ervan werd een kaart gevonden met het opschrift: „Geen stem, geen sport, geen vrede! Geeft den vrouwen het kiesrecht!" Op een andere kaart stond vermeld, dat ook de brand in een houtwerf te Yar mouth, die Zaterdag uitbrak, door suffra gettes was aangesticht. De schade in de houtwerf wordt op 35.000 pd. st. geschat. Trambotsing. Uit Charleroi wordt gemeld, dat er Zondagavond een tram botsing plaats gehad heeft bij Marcinelle. Twaalf reizigers zijn meer of minder ernstig gewond. KUNLAID. Spoorwegongeluk. Een bericht uit llostow aan den Don meldt, dat dicht bij het station Sosyka van den Wladikow- kas-spoorweg een passagierstrein van Ba koe naar Batoem ontspoord is. Zes wagens zijn geheel en al vernield, veertig personen gedood en meer dan honderd gewond. Het ongeluk schijnt ver oorzaakt te zijn, doordat boosdoeners de rails hadden losgeschroefd, teneinde te kunnen plunderen, als er een ongeluk gebeurde. VEREEHItiDE STATES. Gaynor, de overleden burgemeester vau New-York, laat drie a vier millioen gul den na. Twee dochters, Edith en Gertrude, krijgen daarvan elk500 fr. De meisjes waren van huis weggeloopen om tegen den zin van den vader te kunnen trouwen. Dat heeft Gaynor, die een hartstochtelijk en naar thans blijkt wraakzuchtig man was, haar nooit vergeven. De woning van Gaynor met waarden en aandeelen, die f 35000 's jaars opbrengen, komen aan de weduwe. De rest van het fortuin komt voor 2/8 aan eik der twee zoons en voor 1/7 aan elk der drie ongehuwde dochters. De beide onterfde dochters zijn zeer rijk getrouwd. l'OBTl!«AL. De Republiek. Den 5en October e.k. wordt de verjaardag der republiek gevierd en om de geestdrift voor dezen nieuwen regeeringsvorm wat op te fris- schen, worden allerlei verhalen omtrent Zij gingen dien avond Jiqg een goed eind wegs verder. Men begrijpt over wien zij ispraken, .voor wien zij baden. Hün geweten gaf lutn den grootsten troost, dien troost, dat zij als christenen gehan deld en op Balthasar de edelmoedigst^ wraak genomen, het kwaad met goed vei-- golden .hadden. Josef had voor dengene, welke hem beleedigd had, zijn leven ge waagd wat Marianne gedurende die «ogenblikken, toen zij haar eenig kind, haar dierbaarste pand op aarde, baalr leven, voor hare oogen met den do,od zag worstelen, wat zij toen uitgestaan en opgeofferd had, dit kan slechts het moe derhart heseffen. VIII. Den volgenden avond kwamen Josef en Marianne te Pleunwalde, een aardig stadje, aan en wilden daar een dag rusten. Zij namen hun intrek, in de eerste her berg, die zij aantroffen, de Beer genaamd. Zij hadden wel eene betere kunnen vin den; van buiten zag zij er zeer goed uit, doch zooveel' te slechten was het er van binnen gesteld. (Wordt verYolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1