I? 1.1 tE. snaren. wmm voemeel No. IU. Zaterdag 27 September 1913. Dit nummer bestaat nit 8 bladzijden. DlhKS. iff IT en VET Cz., Goes. 5 SPEK! ang beproefde en, uitmuntende stemming en aamlieid. KKER, Goes. SCH-ATELIER ortretten 11.00 'ortretten f 1.00. rten mat 1100. rV¥V tsiersknechf, gersknecht eerling, Negende Jaargang. 1UU OU ZO EERSTE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. Welk weder zullen wij hebben Landbouw en Veeteelt. de kiezers l stem uit eer heer liezers JONGE. EN. meelschep gegeven. AEELHANDEL. f0,72 p. KG. f0;70 ;t) f 0,80 jen) f 0,78 5 kilo f0.68 i f0 70 bussen van 25 en 10 fan 3 kilo f0.58 p. KG. amworst f 06.0 „Af Utrecht". On- met 1 korting. tTS ZOON, echt. ÏLBURG rdstraat E 6. Aanbevelend, pOULEIJN. :vraagd een lding, liefst in persoon, EEKE, Goes. t half October gevraagd STEE P z n., Slager NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijkenummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht pp Maandag en Woensdag vóór hall" drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. èi contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij fk gulden bij j» I 11 I verlies I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Denkt om 30 September! Dinsdag 30 September a.s. is voor de rechtsche kiezers van het district Mid delburg een gewichtige dag. Hun wordt dan de gelegenheid geboden een gedeelte van het verloren politiek! terrein in. de Provinciale Staten terug te winnen. Want dan moeten twee leden voor dit bestuurs lichaam worden gekozen, één in de recht sche vacature Louwerse, één in de libe rale vacature Den Bouwmeester. Aan de rechtsche kiezers in het dis trict Middelburg de eervolle taak1 den ze tel van Louwerse te behouden en dien van Den Bouwmeester te veroveren. Wij zeggen rechtsche 'kiezers zonder onderscheid van politieke belijdenis. En daarom Katholieke medeburgers in dit district, hanteert Dinsdag' a.s. allen met geestdrift het wapen van uw stem biljet pm daarmede den candidaten, der rechtsche partijen de heeren H. R. STRUVE II. ©U W. MELIS hij eersten aanloop een plaats te bezor gen in de Staten van ons gewest Toont, dat Zeeland nog immer een goed rechtsch gewest is, dat door den vijand wel eens kan overrompeld wor den, doch nimmer blijvend door hem Kan worden bezet. Dinsdag Struve en Melis erin en de Staten zijn weer rechts! Dan begint van Middelburg de victorie. Denkt er om. De anticlericale moesson is aan het luwen. Gisteren nog koos Den Raag I jden Katholiek! boven den socialist. Met moed en vertrouwen alzoo voor waarts Niemand blijve Dinsdag thuis 1 Voor Struve en Melis in het vuur als trouwe bondgenooten. Hoog de coalitie! FRAKKKUK Er was het is bekend onder het .volk der politici en diplomaten veel ont stemming over den uitbimdigen lof, dien de Grieksche koning Constatijn bij zijn bezoek aan keizer Wilhelm aan de Duit- sche krijgskunde toezwaaide en men ver wachtte van hem bij zijn bezoek aan. Parijs vriendelijke woorden aan het adres van Frankrijk, die het te Potsdam gespro kene zoo'n beetje uitwischten. Op de tafelrede, door president Poin- carré gehouden antwoordde de Grieksche vorst zeer minzaam doch niet zóó of velen vonden zijn speech onvoldoende. Constantijh heeft echter zijn „strafwerk" niet verbeterd, maar is tot het laatste toe blijven volharden in een waardige hou ding. In een onderhoud met een ver tegenwoordiger van de „Temps" verklaar de hij, toen de door Griekenland behaalde overwinningen ter sprake kwamen, dat Griekenland de diensten en raadgevingen van het buitenland geheel en al tot de zijinia zou maken door er een eigen stempel op te drukken. Griekenland zal nu de politieke en mili taire autonomie verwezenlijken door een vastberaden, rechtvaardig en onafhankelijk diplomatiek optreden, want, constateerde de koning, het land moet zelf de beslis sing over zijn toekomst in handen houden. Of deze verklaringen van. koning €on- stantijn de Fransche nationalisten meer zullen bevredigen dan zijn rede in het Elysée zulks gedaan heeft, valt te be twijfelen, (Zie vierder Tweede Blad.) De troonrede. Hierover schrijft Dr. W. Nolens van uit Bern den 22sten Sept. j. 1. in de „N. Venl. Crt." het volgende: Bij het optreden van het nieuwe Kabi net werd de vraag gesteld: Wat zal dit Kabinet doen vooral ten opzichte van enkele op den voorgrond staande aange legenheden? Vooreerst de grondwetsherziening. Zal het zich tot een beperkte herziening bepalen Het kiesrechtartikel was een der hoofd punten van het concentratie- en blokpro- gram. Daarmede werd echter van den kant der rechterzijde het onderwijsartikel in verband gebracht. In de tweede plaats: Welke houding zal het Kabinet aannemen tegenover de verzekeringswetten? In hoever zal ten andere eisch van het concentratie- en blokprogram tot zijn recht komen? En in de derde plaats: Waar zal het onmisbaar geld gezocht en gevonden wor den, nu dit niet uit het tarief te halen is? De namen der nieuwe bewindslieden gaven, met name wat het eerste en tweede punt betreft, geen afdoend antwoord op die vragen. Integendeel zij waren ge schikt om op een dwaalspoor te brengen. Een interview met een der Ministers klonk als orakeltaal. De troonrede zou de verlangde ophelde ring brengen. Is dit het geval geweest? M. i. niet. En wel op geen enkel der drie voor name punten. De grondwetsherziening blijkt wel als partieel bedoeld te zijn, en beperkt te worden tot het kiesrechtartikel. Uit de Troonrede blijkt echter niet of voldaan zal worden aan den eisch, dat ook het vrouwenkiesrecht door de grond wet niet aan bepaalde eischen gebonden zal worden. Ook wordt in de Troonrede geen melding gemaakt van evenredige vertegenwoordiging en van stemplicht. Door de rechterzijde, wier medewerking bij eene grondwetsherziening, zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer, moei lijk gemist zal kunnen worden, wordt het onderwijsartikel met het kiesrechtartikel in verband gebracht. i Over dat punt wordt nu eene Staats commissie aangekondigd. Het zal wel niet verwonderen, dat aan de rechterzijde het vermoeden bestaat, dat hiermede getracht wordt, haar met een kluitje in het riet te sturen. Toch schijnt het Kabinet te verwachten, dat met een afzonderlijke behandeling van art. 80 vrede genomen zal worden. Staatspensioen voor behoeftige zeven tigjarigen- wordt toegezegd, alsmede eene vereenvoudiging van de Invaliditeits- en Radenwet en eene uitbreiding van de Ziektewet met geneeskundige hulp. Zullen de voorstanders van Staatspen sioen zich kunnen tevreden stellen met een pensioen, waarvan door hen vroeger gezegd werd: Wat heeft een doode aan pensioen? En zal de vereenvoudiging der Invaliditeitswet in een vermindering der toch reeds karige uitkeeringen bestaan? En wat komt er van de vrijwillige ver zekering, die door sommige deelen der linkerzijde op den voorgrond werd ge steld? Uit de Troonrede blijkt het niet. Maar wel geeft ze grond, tot de vrees, dat het goed aaneensluitend stelsel der verzekeringen ter wille van de Staats- pensioenleuze verknoeid zal worden. De tegenstanders van de matige tariefs- verhooging kunnen zich nu alvast voor bereid houden op eene verhooging van de successiebelasting, waaruit, naast de al gemeene inkomstenbelasting, in do aller eerste plaats nieuwe middelen gezocht zullen worden. Wat dan verder aan de beurt komt, is nog onzeker. Ten opzichte van de drie genoemde belangrijke punten is de Troonrede duister. Eenig meer licht geeft de millioenen- nota. De onderofficiers-positie. Naar de „Avondpost" verneemt, zullen éenige Kamerleden bij1 de a.s. behande ling der Oorlogsbegrooting het voor de onderofficieren opnamen. O.a. zal den Mi nister worden gevraagd, waaraan het is toe te schrijven, dat aan de meest op den voorgrond tredende wenschen, zooals het burgerpak voor de gehuwden op Zon en feestdagen, alsmede het buiten de ka zerne logeeren door onderofficieren met 6 jaar dienst, enz, alle positieverbeteringen dia zonder kosten voor 't Rijk kunnen wor den ingevoerd en die niet alleen de onder officiers-positie maar ook het leger ten goede komen, niet worden toegestaan. Legaten. Door mevr. de Josine Visscherv. d. Burg, dezer dagen in het St. An- toniusgesticht te Rotterdam overleden, zijn de volgende legaten vrij van suc cessierechten vermaakt: aan het kerk bestuur der parochie vaar St. Fran- ciscus van Assisië f 3000aan het kerkbestuur der parochie van St. Bar bara f2000; aan het St. Franciscus- gasthuis f3000; aan het St. Antonius- gesticht f 3000aan de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs f3000; aan de St. Elizabeth vereeniging f2000; aan de St. Vincentiusvereeniging f6000. Gemeenteraadsverkiezingen te 's Gravenhage. De uitslag fier gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezingen in de districten I en III is als volgt: Kiesdistrict Ivacaiture-Bleeker (S. D. A. P.), aftreding 1917. Uitgebrachte gel dige stemmen 6821, volstrekte meerder heid 3411. J. G. Sikkema (S. D. A.P.) 3242, L. L. H. de Visser (S.D.P.) 85, C. D. Wesseling (R.-K.) 3494. Zoodat gekozen is de heer C. D. Wesse ling (R.-K.). Kiesdistrict III: vacature-Dr. Lely (U.- L.), aftreding 1915. Uitgebrachte geldige stemmen 5560, volstrekte meerderheid 2781, G. G. van As (Ch.-H.) 1828, C. J. Reijesse (S. D. A. P.) 542, Mr. Dr. H. J. Romeijh (U.-L.) 3190. Zoodat gekozen is de heer Mr. Dr. H. J. Romeijn (U.-L.). Kiesdistrict III: vacature-Thomson (U.- L.), aftreding 1919. Uitgebrachte geldige stemmen 5599, volstrekte meerderheid 2800. C. J. Benschop (S. D'. A. P.) 540, M. de 'Mos Jzn. (A.-R.) 1912, J. A. Sille- vis L.Wzn. (U.-L.) 3147. Zoodat gekozen is de heer J. A. Sille- vis L.Wzn. (U.-L.). De werkzaamheden van hiet in aan bouw zijnde jongenspensionaat te Amers foort, tot heden gevestigd te Roermond, zijn reeds zoover gevorderd, dat op Maan dag 29 September de plechtige eerste steenlegging zal plaats hebben. Staatscommissie voor de werkeloosheid. Vóór zijn vertrek naar het buitenland heeft minister Treub, voorzitter van de Staatscommissie voor de werkeloosheid, een vergadering gepresideerd van de com missieleden, de heeren mr. P. J. M. Aal- berse, A. Plate, mr. P. J, Troelstra en H. de Wilde, die zich met den voorzitter belast zagen met de vaststelling van het eindverslag. Na vaststelling van de punten van het verslag, is besloten voor de eindredactie, die aan den secretaris der algemteienie commissie, prof. De Vooys, is opgedragen, na de 'terugkomst van den heer Treub uit het buitenland in de maand October nogmaals te vergaderen. Het verslag, dat, naar de „N. Ct." ver neemt belangrijke en ingrijpieinde voorstel len bevat', zal nog vóór 1 Januari e.k. openbaar gemaakt worden. Zij die afwezig zijn. In de Tweede Kamer werden Dins dag de afdeelingen gevormd en dat ge schiedt, zooals men weet, door midddel van loting. De voorzitter loot niet mee en twee katholieke leden, do heeren No- lens en De Stuere, zijn nog niet be- ëedigd, zoodat er 97 in de afdeelingen. een plaats bekwamen. Het is bekend, dat dit loten dikwijls een zeer grillige uitwerking heeft, zoodat de meerderheden en de minderheden in de afdeelingen wel eens een sterk ver- verschil vertoonen met de verhouding van Rechts en Links in de geheele Kamer. Dit gebeurt nl. wanneer de leden van Rechts en van Links in enkele afdeelin gen worden opgehoopt. Rij de trekking van Dinsdag was er slechts een afdeeling, waarin de Recht sche leden de meerderheid hadden, n.l. af deeling' II, waarin 11 Rechtsche en 8 Linksche leden een plaats kregen. Toch koos deze afdeeling, evenals de vier ove rige, een lid der Linkerzijde tot Voorzit ter, gevolg 'vermoedelijk van de afwe zigheid der Rechtsche leden. Tengevolge daarvan zit geen enkel Rechtsch lid in de Centrale Sectie. Begint het absenteïsme weer? („De Tijd"). Wie? Aan Br. Lieftinek, Voorz. M. der Haar- lemsche Loge „Vincit Vim' Virtus", die als Gr. Off. is Gr. Redenaar van het Nederl. Gr. O., viel als oudste lid iu jaren de eer te beurt te mogen optreden als tijdelijk voorzitter der Tweede Kamer. In een kort redevoerinkje, dat de „N. R. Ct." noemt „weer een en al gemoede lijk", wilde de Gr. Redenaar zijn ma<;on- niek hart eens luchten. Daarbij zeide hij dat tijdens de jong ste verkiezing „veel gedebatteerd en ge discussieerd is", hetgeen de heer de Sa- vornin Lohman de interruptie ontlokte „ok veel gelogen". Naar aanleiding dezer interruptie, vraagt de „N. R. Ct." „door wiens geest verwanten" is veel gelogen? Op deze vraag antwoorden wij: door de „N. R. Ct." en zijne geestverwanten en wanneer men de „N. R. Ct." ein zijne geestverwanten op hunne leugens wees, was men ter Linkerzijde niet bereid die te herroepen. iWij kunnen dit bewijzen met een per soonlijk feit. Men had gezegd, dat in „Zelandia" van 21 Mei hadden gestaan de woorden „Wie stemt op de liberalen gaat naar de hel." Wij hebben een premie van duizend gulden uitgeloofd, dadelijk betaalbaar, aan ieder die ons eenig nummer van „Zelandia" kon vertoonen, waarin die woorden voorkwamen. Wij hebben aan een aantal Linksche bladen, ook aan de „N. R. Ct." toege zonden een ingezonden stuk, met ver zoek tot plaatsing, waarin wij de toe gezegde premie van duizend gulden be schikbaar stelden voor ieder, die ons kon vertoonen een ex. „Zelandia" van 21 Mei, of van welken datum ook, waarin de gewraakte woorden voorkwanen. De „N. R. Ct.", evenals verreweg de meeste Linksche bladen, namen ons in gezonden stuk niet op, want daardoor zou gebleken zijn, dat de „N. R. Ct." en zijne geestverwanten hadden gelogen. Ook is tot dusverre nog niemand op gekomen om de uitgeloofde premie van duizend gulden te verdienen, ofschoon men van Links bij 'herhaling bij onze Administratie heeft aangevraagd ex. „Ze landia" van 21 Mei, ja zelfs al de num mers welke drie maanden dien datum voorafgingen. En, ofschoon onze Admini stratie aan al die aanvragen heeft voldaan, is men tot dusverre nog in gebreke ge bleven ons het bewijs te leveren, dat in „Zelandia" hebben gestaan de woorden: „Wie stemt op de liberalen gaat naar de hel." Als thans de „N. R. Ct." naar aanlei ding van des heeren Lohman's interrup tie vraagt: door wiens geestverwanten is gelogen? dan hebben wij het volkomen- ste recht te zeggen: door de geestverwan ten van de „N. R. Ct.", die halsstarrig) weigeren hun leugens té herroepen. (Zelandia.) Verwachting tot den avond van 27 Sept. Zwakke tot matigen, meest zuidoostelijken wind. Licht tot halfbewolkt. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Overdag weinig ver andering van temperatuur. Voor onze landbouwers en landarbeiders. Onder het vele bezienswaardige, wat de Haagsche Landbouwtentoonstelling te zien gaf, was' ook de tent, waarin al dat gene wat op landbouworganisatie betrek king heeft, in tal van tabellen en gra fische voorstellingen was in beeld ge bracht. Wat hier geboden werd was ech ter zoo overweldigend veel, dat onmo gelijk in het geheugen kan geprent blijven; en daarom heeft dan ook het Tentoonstel- lingsbestuur een uitstekend werk gedaan, door in afzonderlijke brochures de ge gevens van iedere vereeniging te verzame len en voor zeer lagen prijs beschikbaar te stellen. Over het Vereenigingsleven zijn zeven brochures verschenen, waarin zeven groo- te groepen worden behandeld. De Eerste Groep bevat de nationale en provinciale vereenigingen. Van iedere vereeniging is eene beschrij ving opgenomen van het doel, den oor sprong, de werking en de resultaten. Zoo vindt men bij de nationale vereeni gingen het Landhuishoudkundig Congres, de Heidemaatschappij, den Boerenbond, het Landbouwcomité, de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt, de Pomologi- sche Vereeniging, de Nederiandsche Zuivelbond, de Vereeniging tot bevorde ring der pluimveehouderij enz. (V. P. N.) en de Koninklijke Nederiandsche Land- bouwvereeniging. Verder bevat deze brochure een over zicht van alle provinciale vereenigingen, zooals bijvoorbeeld den Limburgschen Landbouwbond, den provincialen Boeren bond, de Maatschappijen van Land bouw enz. De tweede Groep omvat de Crediet- vereenigingen, met belangrijke gegevens omtrent de drie Centrale Boerenleenban ken te Alkmaar, Eindhoven en Utrecht. De derde Groep handelt over de onderlinge Verzekeringsvereenigingen, ver deeld in a. Brandverzekeringen. b. Hagelschade-verzekeringen. c. Landbouw - ongevallen - verzekerin gen. d. Veeverzekeringen. De vierde Groep houdt zich bezig met de vereenigingen op het gebied der vee houderij. Achtereenvolgens worden hier behan deld: a. Rundveestamboeken. b. Paardenstamboeken. c. Varkensstamboeken. d. Schapenstamboeken. e. Fokvereenigingen. f. Centrale-vereenigingen. g. Stierhouderijen. h. Hengsten-associaties. i. Geitenfokvereenigingen en Bokhou- derijen. j. Bonden van Rundvoefokvereeni- gingen. De vijfde Groep geeft een overzicht van de vereenigingen op het gebied van de zuivelbereiding, met de volgende onder- deelen a. F.N.Z. met de aangesloten bonden. b. Niet bij den F. N. Z. aangesloten Bonden. c. Zuivel-exportvereenigingen. d. Botercontrölestations. e. Kaasbotercontrölestations. f. Bonden van melkveehouders. De zesde Groep behandelt de Aan-, Verkoop- en Productie-Coöperaties, nl. a. Veekoekenfabrieken. b. Stroocartonfabrieken. c. Suikerfabrieken. d. Aardappelmeelfabrieken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1