Eenige meubilaire goederen BOUWLAND Weiland BOUWLAND, Bij inschrpg te linr: BRANDWEER. UIT ZEELAND. ADVERTENTIE N. Voorloopig Berichf. Openbare Verkooping. Dinsdag 23 September 1913, openbaar verkoopen: 20 Melk- en Kalfkoeien, Kalfvaarzen. Een partij OSSEN en VAARZEN, benevens Graskalveren. Openbare Verkooping. Maandag 29 September 1913, openbaar verkoopen Een Huis met Erf, Openbare Verkooping. Dinsdag 30 September 1913, I aftands werk- paard, 2 bruine merriepaarden en I zwart ruinpaard (18 maanders). 4 vare koeien, I ISjL- kalfkoe, I kalf- vaarsje, 4 vette ossen, 2 jonge stieren, 3 één-jarige runders en 3 loopvarkens. Openbare Verkooping. Donderdag 9 October 1913, openbaar verkoopen: Openbare Verkooping. Dinsdag 7 October 1913, openbaar verkoopen Donderdag 2 October 1913, 1.33.30 Heet. 1.35.50 Heet. Eene Bouwhoeve, He Zierikzee, eene schriftelijke opgaaf in zenden van a. het product dat zij wenschen in te zenden; h. de hoeveelheid die /ij van het in te zenden graan ten verkoop be schikbaar hebben; c. den prijs, franco Zierikzee, met 'inbegrip van emballage; d. het nette-gewicht per H.L., de streek waar en de soort grond waaro-p het ver bouwd is. De inzendingen moeten vracht vrij bij den Secretaris zijn aangekomen vóór 23 September. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken en 2 L. groot zijn en eenige aren daarbij gevoegd zijn. (Z.) Goes. Lijst der lotelingen voor de Na tionale Militie voor de lichting 1914. 5 Hendrik Bartelse, 19 Albertus Corne lls van Beugen, 24 Leendert Beuns, 21 i'ieter Adriaan lïoone, 28 Johannes Lam- bertus Borgs, 23 Pieter Brouwer, 18 Jo hannes Martinus de Coninck, 30 Eugène Bootjes, 1 Marinus Eversen, 20 Cornells Geluk, 16 Anthonius vau Hese, 13 Abram van der Heijden, 11 August Theodoor van der Hoek, 4 Leonardus Laurentius van Hoorn, 27 Marinus Hootsmans, 22 Hu- brecht de Kok, 31 Johannes Maehiel Koo ien, 9 Jacobus Lepoeter, 33 Andreas Loc- kefeir, 14 Adriaan Maartense, 15 Petrus Johannes Maartense, 40 Johan Le Mair, 32 Johannes Martinus Nieuwdorp, 6 Hen- drikus Olivier, 29 Jacobus Johannes de Pan, Gillis van de Rafelaar, 2 Constant Reijerse, 25 Jan Reijnhouit, 7 Gerardus van Biet, 17 Jacob Cornells Sinke, 26 Petrus Johannes Smolders, 8 ('ornelis Pieter van de Velde, 3 Cornells Jacobus Verheide. Op de Dinsdag gehouden tentoon stelling van zaaigranen in het café Bou- deling alhier zijn door de firma Van den Bosch en Co. alhier niet minder dan 2 eerste en 2 twèede prijzen verworven met hare ingezonden tarwe, rogge en gerst. In de eerste lielft der maand Sept. zijn in deze gemeente ingekomen: I. C. Groenoveld, apothekers-assistente, uit Scheemda, St. Adriaanstraat 61N. M. van Kalmthout, onderwijzeres, Zevenber gen, Magdalenastraat 19; S. J. Olrichs, letterzetter, 's Gravenhage, v. d. Spiegel straat 229J. Zwartepoorte, rijwielher steller, jVVissenkerke, Voorstad 112. Vertrokken N. Kruis Voorberge, onderwijzeres, naar Arnhem; E. J. van Paasse, koper- slagereknecht, Hoorn; A. C. Adriaans©, chauffeur, Middelburg; G. J. van Riet, timmerman, Middelburg; G. Beimers, win kelbediende, Berkel; W<. H. de Jonge, on derwijzer, Middelburg; J. B:. Plompe, grondwerker, Maastricht; P. Houthof, smid; Roosendaal; J. H. Nagelkerke, gel vangenbewaarder, Middelburg. CM. Crt.) Uitvoering gewijde muziek. Het Comité, .dat deze uitvoeringen voor bereidt mag wederom! met genoegen terug zien op de zesde uitvoering welke Donder dagavond in de groote (voormalige Sint Maria-Magdalena) kerk plaats had. De orgelnumniers werden door den heer J. Kooiman met de hem eigen kunst vaardigheid ten gehoore gebracht. Bij liet Andante in As" van G. Merkel vooral viel de talentvolle behandeling van het registerwerk te bewonderen. Hoe gaarne zouden wij hem b.v. een Fuga van Bach hooren spelen, wat zeer zeker in het kader ligt dezer soort uitvoeringen, ©ar dan een „Romance" of een „Bourrée". Hiermede is echter volstrekt niet gezegd, dat de heer A. Berlioz deze vioolstukken niet op superbe wijze voor zijn gehoor vertolkte. Integendeel I Een prachtige, vaste streek, veel sentiment en een on berispelijke interpretatie van de muzikale motieven vielen in dezen violist te be- bewonderen. Mevrouw B. Keeman gaf ons een heer lijk vol en krachtig geluid te hooien, ten volle berekend voor de niet gemakke lijke partij in Mendelssohn's Aria aus dem Elias. Poch rolden ook de hooge tonen glashelder door de gewelven, den indruk achterlatend van beschaafde kracht, ge paard aan edel gevoel door de kunst ge polijst en naar juiste verhoudingen ge temperd. Indien het waar is wat men ons mede- doelde, dat Mevrouw Keeman een leer linge is van Mevrouw Sino-Van Houten' Wier superbe gaven wij' voor eenige jaren hier in „Das Lied von der Glocke" moch ten bewonderen, dan is de leerlinge harer meesteresse waardig gebleken. Inderdaad hoogst sympathiek is de indruk dien het optreden van Mevr. Vreeman bijl haar audi torium heeft achtergelaten. Tilly C oen en. Deze begaafde zangeres, welke een vorige maal alten, die naar hier hoorden in verrukking bracht, zal spoedig weder in ons midden verschij nen. Den 8sten October zal zij met den neer Robert, organist, eene uitvoering ge ven in de groote kérk alhier. w7„Naar men ons verzekert, zullen de entr&I\U-mmtJY5 V00r de 3e maal hun entree tnumphale houden in onze stad «P 30 September a.s. (7 «ij het onlangs gehouden vergelii- b LTr'! Van Aspirant-Landmeter ,ii 1 kada®tep slaagde onze stadgenoot de heer M. Lunenburg. Middelburg De Katholieke Kiesvereni ging alhier' heeft besloten bij: de stem ming voor twee leden van de Provinciale Staten op 30 September de candidate!), der antirev., de heeren W|. Melis en H. R. Strnvo den krachtigste te steunen. (Z.) Naai' wij in „De Zeeuw" lezen 'heeft de Katholieke kiesvereeniging te dezer stede Woensdagavond in eene buitenge wone algemeen© vergadering besloten de candidatuur Mes niet te steunen, als zijnde buiten de kiesvereeniging om geschied. Wij willen ons in dien onverk'wikke- lijken strijd niet mengen. Zoolang evenwel vaststaat, dat de kiesvereeniging hij het nemen barer besluiten reglementair heeft gehandeld, past het den Katholiek', des noods met opoffering van eigen meening en voorkeur die besluiten te eerbiedigen, gedachtig het aloude en beproefde prin ciep het belang van het algemeen gaat boven het hijzonder. Ten slotte kunnen wij uit de beste [bron verzekeren, dat liet bericht, voorkomende in „De Maasbode" van 18 Sept. j.I. (och tendblad) en volgens hetwelk naast (d.w.z. tegenover) de .bestaande R.-K. kiesver eeniging „Recht voor allen" alhier eene nieuwe R.-K. kiesvereeniging zal worden opgericht, absoluut uit de lucht ge grepen is. Hedenmorgen om ruim acht uur, juist toen het personeel der naamlooze vennootschap „Houthandel voorheen G. Alberts en .Co." aan het schaften was, klonk het brands,ignaal der fabriek. Het bleek dat en brand was uitgebroken aan het plafond tusschen (le beide deelen van het kantoorgebouw. Dit plafond is opge vuld met zaagsel en dit brandbare goedje gaf voedsel aan de vlammen. De eigen, zooals heden bleek, goed georganiseerde brandweer der firma had in een oogenblik tijds vijf slangen op de waterleiding' ge schroefd en tastte hiermede het vuur aan. De overwinning was spoedig bevochten, doch het daarvoor noodige water en het neervallende zaagsel heeft v!eel schade aangericht in het benedenkantoor, terwijl ook boven veel waterschade is veroorz- zaakt. Er werd in het kantoor aan het gas gewerkt en hierin zoekt men de oor zaak van den brand. Van de stads-brandweer zagen wij een slangenwagen en de rijdende brandladr dei' op het; terrein. De beide wethouders en de secretaris kwamen het hlussingsi werk gadeslaan. De rijksveldwachter C. Lodder van de brigade Middelburg wordt met ingang van 4 October overgeplaatst hij die te Vlissingen en wordt hem Souburg als standplaats aangewezen. De brigadier titu lair G. de Waard wordt van Souburg naar Middelburg overgeplaatst, teneinde daar dienst te doen ten parkette van (ten officier van Justitie. Vlissingen. Benoemd tot directeur van Vlissing's Mannenkoor dhr. A. van Os, organist van de Nieuwe Kerk te Mid delburg. Zierikzee. Maandagavond vergaderde Maria-Vereeniging en Kruisverbond te (le zer Stede. Daar de afhandeling der agenda tot 21 dezer uitgesteld is, wachten wij met het verslag der gehouden vergadering. Woensdagmorgen genoot onze stad het zeldzame feit van een militair bezoek, 't Was do bemanning van het oorlogsschip „Gelderland", die yanuit 'Brouwershaven een militaire wandeling naar Zierikzea maakte, voorafgegaan door muziek. Vele belangstellenden waren teir been. Behalve de heer A. v. Weijde, cand. der lil), kiesvereeniging te Burgh- Haamstede, wordt ook de heer L. Bonter, vrijz. dem,., genoemd als candidaat voor den Sta,ten-zetel, vacatmie-Heijse. Rilland Bath. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd besloten op grond van art. 53 der wet op het L. O. een tijdelijke subsidie van het rijk aan te vra gen, daar de gemeente door de verbouwingl van de o. 1. scholen te Rilland-Bath, wat ongeveer f 6000 kost, de verbouwing van het gemeentehuis plm. f 2000, en het bou wen eener nieuwe woning voor het hoofd der schoot te Bath, zoodanig finantiëel wordt bezwaard, dat eigen middelen zulke groote uilgaven, wélke toch hoogst nood zakelijk zijn, niet toelaten. Bovendien weid naar aanleiding van een circulaire vau Gedep. aan het nieuwe reglement van het buigerlijk armbestuur deze bepaling toegevoegd, dat boeken en kas van den secretaris-penningmeester één keer in (teil jaar onverwachts door B. en Wl. zullen worden opgenomen. (Z.) Han8weerdOp het Kanaal had eene aanvaring plaats tusschen de schepen „Vereinigung 36", schipper Muiter en het schip „Johanna", schipper de Looy, waar- dooi' het eerstgenoemde vaartuig veel schade boven water beliep. Beide sche pen hebben de reis echter voort kun nen zetten. Door den zwaren mist kon de stoomboot „Walsoorden" heden de eersite reis niet waarnemen, zoodat de reizigers de aansluiting der treinen misten De zeilschepen „Volstreven" en „Drie gebroeders", schipper De Lege en schipper Gort, geraakten alhier op dé voorhavendam, doch kwamen zonder ave rij vlot De Italiaansche zeeboot „Ifuberta" met erts geladen, is door den mist op de Schelde aan den grond geraakt Men zal trachten het schip met het opkomend tij af te sleepen Sleepbooten zijn Thans langs zij Kruiningen In een dam was een eg'g'e rechtop geplaatst. De zoon van den land bouwer K. zou er doorrijden met kar en paard. Dit kon maar net aan. Het gevolg, was dan ook, dat de egge geraakt werd, zoodat deze kantelde en den knecht in het gericht viel met de tanden naar hem toe gericht. Bewusteloos viel hij neder. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. In de hoefstal van M. Bouwens zou den Donderdagmiddag eenige jonge paar den van den heer van Hootegem de hoe ven afgekapt worden. Een der beesten sloeg met een achterpoot over clerï dwarsbalk en trof den knecht Hannewiek op de borst. Na eenigen tijd in de smid se gezéten te Rebben, is hij per kar huis waarts gebracht. Mochten de gevolgen ernstig zijn, dan is 'teen geluk voor 't gezin dat de heer van Hootegemi zijn werkvolk tegen ongelukken verzekerd heeft. Kapelle. Uitslag loting Nationale Mili tie j.I. Donderdag gehouden. INo. 1 S, Beeke, 2 J. Walraven, 3 J. J. van Willigen Gz„ 4 S. Balkenende, 5 D. .Kloosterman, 6 A. Kooman, 7 A. Nieuwdorp Wz., 8 C. Slabbekoorn, 9 C. Almekinders, 10 M. Eversdijk, 11 C. van der Vliet, 12 P. Sonke, 13 C. van der Kuil, 14, F. Nijsse Pz., 15 J. Hermes. Bij den door den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdershond (de A.N.W.B.) in 1913 uitgeschreven wedstrijd voor sta tionsversiering zijn o.a. toegekend in ca tegorie A (versiering door den stations chef) een diploma 2e klasse met bronzen medaille aan de heeren stationschefs te Goes en Kapelle-Biezelinge e i in (.itegorie B (versiering met bloemist) diplom te klasse met zilveren medaille aan 'tsu, 'o.: Vlissingen „De Poel" voorheen en thans. Aan een artikel over den „Poel" in do „Middelb. Courant" on'loenen wijl het volgende In natte tijden was de Poel één groote watervlakte, waar de dorpjes on hoeven als eilandjes uitstaken. Bij: vorst een ideale baan voor schaatsenrijders. Half Goes kwam op schaatsen naar Nisse en de boeren reden in arresleden ter markt dwars over de ondergeloopen en bevroren weiden. Anders een moeras. De wegen werden aangewezen door wilg'entakken. Enkelen trachtten er met baggerlaarzen door te ploeteren, anderen voeren miet booten. In droge jaren vielen de harde kéiwegen wel mee. Een paradijs was de Poel voor ooie vaars, die in grooten getale nestelden op de naburige hoeven (thans niet één méér!); voor reigers, die de terecht ge prezen Poelsche paling Kwamen ver schalken en voor de kieviten, wier eieren toen niet zeldzaam waren, om niet te spreken van den populairen „puut uit den Poel", die ondanks zij'n tallooze vij anden er iustig op door Kwaakte gansche zomernachten lang. 's Winters kwamen groote zwermen ganzen in hun bekenden V-vorm neerstrijken, bij groote koude ook wel wilde zwanen. Niet onmogelijk is de gans in het wapen van Goes aan deze vluchten van ganzén haar bestaan verschuldigd. Een gevaarlijke bezoek ster het laatst genoemd, de Zeeuwsche malariamug, die volgens de medici de Zeeuwtsche kéorts bezorgt. Door den verbeterden waterafvoer is zijl sterk ver minderd, doch nog niet volkomen ver dwenen naar 'tschij'nt. Het vee in 1813: Ouderwetsohe Zeeuw sche schonkige koeien, waarvan men zei, dat ei- stoelen en haniken aan kon den opgehangen worden, die groote plassen niet te vette melk .gaven en in de slacht veel vet. Verder dikke paar den met zadelruggen en slappe ooren. Nog veel Zeeuwsche schapen, wiel" her ders eens in het jaar met hun 'vrouwen en meisjes stonden te dansen in hun bijzondere herberg op de herderskermis. Thans is de poel ongelooflijk veel veranderd en verbeterd. Door het stoomgemaal heeft men niet dan zeer kort last van het opperwater. Door de begrinting der wegen in de laatste jaren op groote schaal uitgevoerd, kent men geen slechte meer. Wanneer alles goed vast zit, kan 't zomers en 's winters bij nacht en hij! dag De Poel in alle rich tingen doorkruist worden per rijtuig, per fiets of per auto. Ja, per auto, want geen koe kijkt meer verbaasd als zij £it moderne vervoermiddel voorbij ziet tuffen. Een der practiseerend© me dici bereikt op deze wijke zijn patiënten. Snorde laatst niet een vliegmachine over de Poel, zonder dat iemand verwonderd was, daar eenvoudig aan een motorrijtuig of een dorschmachine in de buurt ge dacht werd I Zoo leeft men ook nu I Had de oude heer Geill uit Nisse dit nog eens mogen beleven! Vijftig jaar heeft hij geroepen om betere wegen, zich vij'anden gemaakt onder de dorps- en poldergrootwaardigheidshekleedere door zijn wel eens gepeperde kranten artikelen en na na zijln dood wordt alles verhard. Dit gaat meer zoo. Een veeman kan thans zijn hart op halen aan het prachtige rundvee meest van Noord-Hollandsch ras. Een gewone burgerman loopt echter gevaar vreemde gedachte in het hoofd te krijgen, als hij blikt op dat malsche vee en de hooge slagersrekeningen hem te binnen schie ten. Een boer glundert er echter onder, hoewel zijn grootvader ook meer vleesch in de .k'uip had. Het was toen goed koop genoeg. In Juli rijden tallooze vol- getaste wagens met hooi de weiden uit, dank zij de nieuwere bemesting. En dan die vele jonge paarden met Brabantse!) bloed in de aderen, die alleen al leen zeer grooten s chat vertegenwoordigen. Wat hetzelfde gebleven is in onzen Poel: de prachtige zonsondergangen hij mooie zomeravonden en de eigenaardige nevelen, die soms de gansche vlakte een halven meter bedekt. Wat te bejammeren is: de slooping van de oude kerkjes van Baarsdorp en Sinoutskerke, herinnerin gen uit lajjg vervlogen dagen, diie het landschap zeer verlevendigden en een liefhebber van antiquiteiten een genoeg lijk uur bezorgden. De Commissaris der Koningin zal Maan dag 22 dezer de gemeente .Wjssienkerbei bezoeken. In verband met de thans afgekondig de verordening, regelende liet brandwe- zen, brengen Burgemeester en Wethou ders van Goes, ter kennis van belang hebbenden, dat de tot lieden van kracht geweest zijnde verordening op het brand- wezen alsmede de verordening, regelende de persoonlijke diensten, zijn vervallen, zoodat een ieder, die volgens de thans vervallen verordeningen brandweerplich- tig was, [thans van zijn dienstplicht bij de brandweer is ontslagen. Zij, die zich volgens de nu van kracht zijnde verordening, als brandgast of brandwacht willen aanmelden, worden opmerkzaam gemaakt op de publicatie van 13 September j. 1., waarbij zij wor den verzocht zicli daarvoor te vervoegen bij den general en brandmeester, denlieer L. DE BESTE, 's Heer Hendrikskinderen- straat D 95, bij voorkeur op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 September a. 8 des avonds tusschen 7 en 9 uur. Goes, den 18en September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. D. VAN DEN BOUT, loco-Burgemeeste. De Secretaris G. A. HAJENIUS, In de maand November 1913, zal publiek worden verkocht de hofstede „de Blaauwe Hoeve" ge legen te Ovezande, groot 50,89,50 Hectaren, bewoond door den heer M Rijk. Notaris LIEBERT. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder zal, ten verzoeke van dhr. L. WILLEMS te Roosendaal op des middags 12 uur, aan het Café van dhr. J de Grauw aan den Stationsweg te Goes, in het en De Notaris H. W. NEERVOORT te '8-Gravenpolder zal op in het ten verzoeke van P. K0ETZE, A. des voormiddags 11 uur, in de herberg van de Wed. Lous te Oudelande: te Oudelande, Sectie B no. 777, groot 68 centiaren. Aanvaarding bij de betaling. B. Onmiddellijk daarna aan het te veilen huis. als: Tafel, Stoelen, Leuningstoel,Kachels, Lamp, IJzer-, Blik- en Aardewerk, Klokje, 2 Veerenbedden met toebehooren en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. De Notaris H. W. NEERVOORT te s Gravenpolder, zal op des namiddags 121/» uur, op het plein bij Mej. de Wed. Westdijic, in de Voor stad te Goes, in het openbaar verkoopen De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder zal op: des voormiddags 2 uur, in de herberg van dhr. C. de Blaeij te Nisse, in het 1 Hectare 4 Aren 10 Centiaren tiendrente vrij te Nisse aan den Koeidijk, Sectie B no. 136, in pacht tot rooveii oogst 1913 bij dhr. J. Slabbekoorn. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris, waar de Kadastrale stukken ter inzage liggen. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder, zal op: des namiddags 3 uur, in het „Slot Oost ende" te Goes, in het 3 Hectaren te 's Heer Abtskerke, Sectie B nos. 199, 200, 201 en 208; in pacht bij dhr. A. Goense te Ovezande tot 25 November 1915. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris, alwaar de kadastrale stukken ter inzage liggen. De Notarissen M. C. SCHRAM te Kruiningen en J. J. M. MERTENS te Roosendaal, zullen op des middags 12 uur te Goes, in het „Slot Oostende", ten verzoeke van de erven van Mej. CORNa DE I0NGE, Wed. van den heer B. Dirks, publiek veilen en verkoopen: 2.68.80 Heet. in de Nieuwe West Craaijert onder Borselen, in 2 perc. en in Massa als Sectie A nos. 152 en 154, in huur bij dhr Corn, de Jonge aldaar, tot 31 Dec. 1915 voor f 93.90 per jaar. Sectie A nos. 153 en 155, in huur bij dhr. Krijn de Jonge aldaar, tot 31 Dec. 1915 voor f 95.50 per jaar. De huur verschijnende 1 Nov. a.s. en bij vooruitbetaling te voldoen, komt ten bate der koopers met vruchtbare Bouw- en Weilanden, in het Overberg onder HUYBERGEN en CALMPTHOUT, ter grootte van ongeveer 22 hectaren 28 aren of 57 gemeten 16 roeden. De verhuring geschiedt voor een termijn van 10 jaren, ingaande 1914. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris J. GODERIE te Wouw, alwaar inschrijvingsbiljetten worden in gewacht vóór 1 November a.s.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 7