Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Landbouw en Veeteelt. cale kringen het besef ontwaakt van verkeerd te hebben gehandeld, toen men botweg de betrekkingen met den H. Stoel verbrak. En daardoor wordt zeer juist de waarheid geïllustreerd van hel bekende gezegdealle haat is dom. Zeker, maar bovenal de haat van hel anticlericalisme legen de Katholieke Kerk. Het is inbrekers gelukt de brand kast in het onderzeestation te Tou lon open te breken en van den in houd te berooven. Een groot aantal gewichtige papieren, betreffende de vlootbeweging worden vermist. Ver scheidene personen zijn reeds gear resteerd, doch wegens gebrek aan be wijs weer op vrije voeten gesteld. De reis van Poincaré. De groote automobieltochl van Pioincaré door Frankrijk is te Toulouse geëin digd. Hel was een treurig einde, wijl de gemeenteraad dezer stad weigerde iets voor de ontvangst van den presi dent te doen; bovendien moest de pre sident onmiddellijk doorreizen om bij de groote manoeuvres tegenwoordig te kunnen zijn. Touristen hebben, zoo zegt de „Fi bre Parole", de gewoonte om naast de schoone plekjes der natuur ook de kerken te bezoeken, die hel schoonheidsgevoel streden. Poincaré echter heeft geen enkele kerk bezocht. Het blad, hierdoor teleurgesteld, vraagt zich at„Ziel Poincaré dan in het geheel niet in, dat hij, nu ihijl alle Franschen lot eensgezindheid op wekt, hel meerendeel door zijn hou ding afsloot"? Zijn wij reeds zoover gekomen, dat een staatshoofd, dat zijn verkiezing aan Katholieke afgevaar digden en senatoren te danken heeft, slechts dan een kerk of kapel durft binnentreden, als deze gestolen en in een banketzaal veranderd is?" (M.) BËLG1E. Doorbraak van een k a n a, a 1- d ij k. Tengevolge van een grondver schuiving Is de dijk van het kanaal dal Bergen met Antodng verbindt, doorgebroken. Op de plaats van de doorbraak is hel kanaal aangebracht over een grondverhooging, zóódanig, dat de bo dem van liet water op gelijke hoogte is met dc omliggende landerijen. Dooi de breuk stroomde het water met geweldige kracht weg over velden en landerijen, overstroomde boerderijen en schuren, sleurde molens mede en deed de beesten, die nog in hel land gebleven waren, jammerlijk omko men. Het verschrikkelijk geraas wekle de bewoners van de omliggende huizen, zoodat zij zich nog bijtijds wisten te redden. Er is zooveel water weggeloopen, dal niet alleen het kanaal van An todng, tot de sluis, leeg liep, maar ook, dat de samenloop van dil kanaal met liet kanaal van Bergen naar Condé, tol aan de sluizen, totaal droog ligt over een afstand van meer dan tien kilometer. Drie vaartuigen zitten vast in het zand. De bewoners van het overstroom de gedeelte poogden het water te la ten wegloopen in een afleiding naai de Haine. Dies middags dreigde ech ter ook cjeze rivier over te loopen; de oevers brokkelden af door de stuwkracht en den geweldigen toe vloed van het kanaalwater, Woensdagnacht is wederom brand uitgebroken op de Deutsche Wereld tentoonstelling en wel 'in het Restau rant Rijnland. De brand heeft eenige gebouwen vernield, doordat het vuur vermoedelijk door de windrichting naar eenige andere paviljoenen over vloog. De brandweer der stad Gent en die van de Tentoonstelling werden direct gealarmeerd en werkten met veel materiaal, om het vuur te be strijden. Tegen twee uur was men het vuur geheel meester. Nader meldt men: De schade van den brand op de Wereldtentoonstelling wordt op 3 a 100000 francs geschat. De brand heeft 3 uur geduurd. Ook een paar parti culiere woningen kregen brand- en waterschade. GmeKLASD De militaire medewerker van „de Times", hoewel erkennende dal de handelsbelangen van Engeland bij den aanleg van een tunnel onder het Kanaal belangrijk zouden zijn gebaat, bestrijdt toch de aanhangige plannen uit een oogpunt van defensie. Zoolang Engeland niet beschikt over een volksleger, is het een dwaasheid zich een „landgrens" te scheppen, die de voorwaarden van de landsverdediging aanmerkelijk zou wijzigen. Instorting. De schoorsteen van de Wiorkingtoner ijzer- en staalfabriek stortte Dinsdagmorgen in. In de fa brieken werden vijf man door de neervallende steenen gedood en een twintigtal gewond. De gevonden paarlen. Zoo als wij onder laatste berichten van ons vorig nummer meldden, zijn de paarlen van het gestolen collier van Mayer Dinsdagmorgen om 8 uur ge vonden en wel in een der armelijke buurten van Noord-Londen. Een drietal werklieden, die aan den arbeid gingen, zagen in de goot een klein pakje liggen. Een van hen raap te hel op, en vond in vloeipapier 58 paarlen gewikkeld. De werklieden begaven zich naar het politiebureau in de Galedonian- slraat, waar men dadelijk begreep met iets kostbaars Le doen te hebben en Scotland Yard waarschuwde. Een van de inspecteurs nam ze mede en deed Max Mayer ontbieden, die de kostbare juweelen als de zijne er kende. Zooals reeds gezegd, bevatte liet pakje 58 paarlen; de collier had uit Cl beslaan. Twee er van waren in- tusschen, zooals men weet, door tus- schenpersonen reedsteruggekocht, zoodat nu nog een parel ontbreekt. De Maandag j.l. vrijgelaten ver dachte ontkent natuurlijk strikt iels van het geval le weten. De politie zal er nu echter wel spoedig in sla gen de lieele zaak lot opheldering le brengen. Nader wordt nog gemeld, dat de gelukkige vinder van het paarlen- oollier, de arbeider August Hernd heel. Men zegt, dat hij eene beloo- niiig van 8000 pond sterling zal ont vangen. DUITSCHIjAIV». Socialistische leugens. Daags na hel overlijden van Bebel werd bekend gemaakt, dat de leider der Duitsche socialisten een vermo gen van een half millioen bezat. De familie protesteerde daartegen en gaf aan het bureau der sucessie-rechlen te Zurich de som van 450.00 gulden op. De socialistische bladen, over tuigd, dat het nalaten van een derge lijk vermogen door hun hoofdleider, die als doodarme leerjongen begon nen was, een slechten indruk zou maken, beschuldigden de bladen dei- burgerlijke pers, dat al wat zij ver leiden omtrent de nalatenschap van Bebel slechts leugen en laster was. Thans is echter uitgemaakt, dat de burgerlijke bladen gelijk hadden en de socialistische pers weer eens te meer er op los heeft gelogen. De be- laslingbeambten van Zürich hebben n.l. een nauwkeurig onderzoek inge steld en daarbij is gebleken, dat de overledene niet 500.000 maar meer dan 800.000 gulden rijk was. De bladen vragen zich nu af hoe Bebel dil groote fortuin heeft verwor ven. Eenmaal heeft hij een erfenis van 200.000 gulden gekregen, maar toenderlijd verklaarden zijn partijge- noolen, dal Bebel daarvan slechts 50,000 gulden voor zichzelf zou be houden. (Msbode.) Z. Emin. K a r d i n a a I Van Ros su m. Z.Em. Kardinaal Van Rossuni heeft België verlaten en is via Venders, Keulen naar Duitscii- land gereisd. Met den trein van t uur 34 min. kwam Z.Em. Dinsdag middag te Keulen aan, om vandaar zijn reis le vervolgen naar Hennef, waar hij tegen den avond arriveerde. Per automobiel reed Z.Em. vervolgens naar het Redemptoristenklooster le Geislingen, waar Z.Em. op de ge bruikelijke kerkelijke wijze ontvangen werd. De kloosterkerk was feestelijk gesierd en hel koor hief het „Tu es Petrus" van Ilaller aan. Daarop trok Z.Em. zich in hel klooster terug, waar hij eenigen lijd zal verblijven lot 25 September a. s. MEXICO. Nog niet in 't reine. Nu blijkt weer, dal de verhouding tusschen Mexico en de republiek der Vereenig- de Staten nog altijd gespannen is en president Huerta niet voornemens is voor de definitieve presidentskeuze te bedanken. In zijn boodschap aan hel Mexi caanse he Congres wijst Iluerta erop, dat Mexico tot de regeering der Ver. Staten, docli niet lot hel Ameri- kaansche volk in gespannen verhou ding staat; hij is gelukkig met de erkenning zijner regeering door 2G staten en gaat in de beste stem ming de October-verkiezingen lege- moet. Zal hij als mededinger Urrutia, den minister van oorlog, tegenover zich zien? Daar loopen geruchten, dal deze de candidaat zal worden „dei- katholieke partij". Blijkbaar ten einde zich meer vrijheid van beweging le verzekeren, heeft hij aan president Huerta verklaard, zicli genoodzaakt te zien zijn ontslag te nemen. Een e r g e r 1 ij k geval. Een er gerlijk gevat werd een dezer dagen in het Nederlandsch Isr. Ziekenhuis le Utrecht geconstateerd. Een zieke, die op een der ziekenzalen lag, was blijk baar in. het bezit van een bedrag aan geld, hetwelk hij bij' zich had. De toestand van den zieke verergerde, zoodat volgens den Joodschen ritus een waker ontboden werd, die het stervensuur zou moeten afwachten. Toen de zieke lag le zieltogen, liet de waker rondom het bed een scherm plaatsen. Toevallig lag naast den zieke een ziekeverpleger, die vermoedens had, dat de waker oneerlijke bedoe lingen scheen te hebben. Hij sloeg hem daarom zooveel doenlijk gade. Een oogenblik later, nadat de zieke overleden was, maakte de waker in derdaad gebruik, toen hij zich alleen waande, om het geld van den doode te ontvreemden. De ziekenverpleger betrapte hem op heelerdaad toen hij het ergerlijk feil wilde uitvoeren. On middellijk werd de directeur van liet geval in kennis gesteld, met het gevolg, dat de waker en diens vrouw, die beiden in vasten dienst van het Zie kenhuis zijn, op slaanden voet werden weggejaagd. 1) u ur II ol 1 a n d. Men schrijft aan „De Tijd" De „N. R. Cl." neemt uit „Strand Magazine" een klacht over. Onze badplaatsen exploiteeren de badgasten zoodanig, dal een Hollander het woord „afzetten" in den mond komt. Nu, ik heb in bezit gehad een re keningetje uil een bekend Scheve- ningsch hotel, dato 9 Aug. 1.1. Drie Engelschen, burgerluidjes, hebben a la carle gegeten, zoo, zoo, en krijgen te zien: Service f 0.75 Soep 2.25 Steak (no bigger than my purse, zei hel vrouwtje) 6.75 Aardappelen 1.50 Onleesbaar 1.50 Doppertjes (6 lepels voor 3 personen) 3. Omeletje 4.50 f 20.75 Hieronder stond: Excuus voor gebruik van potlood. Hun vacantie was wel wal bedor ven, en ze spraken mij op hel Rokin aan en vroegen inlichtingen, bevreesd als ze waren, ergens binnen te gaan. Het rekeningetje is in een lijstje gezet, om in Engelsch tehuis als afschrikwekkend voorbeeld te geiden- voor 't dure Holland. Tot zoover „De Tijd". Ons dunkt, de namen van zulke restaurants moes ten gepubliceerd worden, opdat ieder, die le Scheveningen kwam, zich wel zou wachten er binnen te gaan. Val sch geld. Eenkele dagen ge leden deed de Nederlandsche politie aan de Belgische welen, dal valsche Nederlandsche bankbiljetten van hon derd gulden waarschijnlijk uit Bru- sel afkomstig waren. Na een kort on derzoek werden een neger, die de bil jetten zoowel in België als in ons land had uitgegeven, en een Duitsche graveur, Ie Brussel gevestigd, gevan gen genomen. Een huiszoeking werd gedaan in dc woning van Fischer. Men onldekte er een druksleen, eene kleine pers en een folografieloeslel. Vrouw Fischer, die evenals haar man en diens medeplichtige valsche bank biljetten in haar bezit had, werd ins gelijks aangehouden. De valsche bankbiljetten zijn won- dergoed nagemaakt. Fischer heeft be kend er eenige in België uitgegeven te hebben. In afwachting, dat zij zullen uitge leverd worden, zijn Fischer en Fer ret in de gevangenis opgesloten. De vrouw, die niet plichlig schijnt aan dé zaak is weer iu vrijheid gesteld. II o e m e n i n R u s 1 a n d o m - koopt. Een Petersburger blad ver haalt eenige staaltjes van Russische omkooperij. Want hel is bekend, dat men in Rusland niets verkrijgen kan zonder le „smeeren". Maar veel ligt aan de manier, waarop dal gebeurdt. En daarin zijn de Russen meesters. Een groot-industrieel in Petersburg had de hulp van een ambtenaar noo- dig voor een levering; hij was een slimme rakker, wien het aan den noo- digen humor niet ontbrak. Op een prachtigen zomerdag ging hij naar hel bureau van dien ambtenaar met een zwarten regenjas aan. Op overschoe nen en met een parapluie in de hand. Zoo verscheen hij bij den geweldige. Wel, mijnheer de handelsraad, zeide de Tsjinownik, gaal gij een reis maken naar de Noordpool Och neen, mijn kikvorsch voor spelt regen. En ik heb mij er op ingericht. De ambtenaar keek eens naar de lucht. Geen wolkje te zien. De hel dere Juli-hemel stond strak boven de slad. Uw kikvorsch weet er niets van, hoor! Geen sprake van regen. Wedden, dat het binnen een half uur regent? Wedden, waarom Ik zet duizend roebels tegen een, dal het binnen een half uur giet Top, zeide de Tsjinownik. En dc industrieel haalde een pakje banknoten uil zijn portefeuille, dat hij op tafel legde. Hij keek op zijn hor loge en zeide: „Het is nu half twaalf. Als het om twaalf uur niet regent, heb ik de weddenschap verloren. Over de leverantie werd geen woord gerept. En de duizend roebels ble ven op het bureau. Maar de industrieel kreeg dc leve- vering. Een andere geschiedenis is niet minder merkwaardig. Een groot-groolbezitler in den lvau- kasus zat leelijk in de klem. Hij kon eiken dag een staatsdocuument ver wachten, waarin hij werd aange maand een zeker bedrag te storten, en hij bezat hel niet. Kon de zending van dal document drie maanden wor den vertraagd, dan was hij gered Hij deed genoeg zijn best, bracht hemel en aarde in beweging om uit stel te krijgen, maar het gelukte hem niet. Overal werd zijn verzoek afge wezen. Hij riep van bureau tot bureau, maar niets baatte. Terwijl hij in gedachten verdiept de trap van het regeeringsgebouw af ging, werd hij aan zijn jas getrokken. Een kleine, nietige persoonlijkheid stond naast hem. Gij wenscht? vroeg de groot grondbezitter, ietwat uit de hoogte. Uwe pogingen, om de zaak uitge steld le krijgen, zijn mislukt, heer? Ja, wal zou dat? Ik kan er voor zorgen? Gij? En hoe? Dat is mijn zaak —En de kosten? Honderd roebel. Verbaasd zag de grootgrondbezitter den kleinen man aan; deze bleef hem met zijn slimme oogen aanstaren en zeide: „Honderd roebel kunt ge licht er aan wagen. Gelukt het, dan kunt »e later uwe edelmoedigheid toonen. De grondbezitter bedacht zich een oogenblik, haalde toen een bankbiljet van honderd roebel uit zijn porte feuille en gaf het den schrijver. Mijn naam is Pëtrof, zeide deze. Ik zal er voor zorgen. U zult lijd ge noeg hebben, om de zaak in orde te brengen. Een half jaar een jaar weet ik liet Hel duurde twee jaar, voordat de grondbezitter iels van dc zaak hoorde. Wat was er gebeurdNiets, natuur lijk. Een vergissing van een schrij ver. die twee stukken in verkeerde en veloppen deed, zoodat een brief, die voor den Kaukasus bestemd was, naar Wladiwostok werd verzonden. Fin toen was er nog geen spoorweg, De post had maandenlang noodig, om naar het verre oosten te komen. Toen de vergis sing uitkwam, kon niemand meer na gaan, hoe het gekomen was, Hbl.) .1 acht op een rhinoceros. Als men in de diergaarde een neushoorn ziel, zou men gelooven dat de jacht op deze dieren niet zeer interessant moet zijn. Zulk een log blomp dier neer le schieten, zou men zeggen, moet uit een sportief jagersoogpunt met de moeite waard zijn, daar liet beest zich betrekkelijk weinig kan verdedigen. Wie dat denkt vergist zich. De neus hoorn kan in de wildernis zich vooit- bewegen met een buitengewone snel heid en hel houdt zijn snellen gang langen tiid vol. De Duitsche officier Weisz genaamd, heeft in het hartje van Afrika jacht gemaakt op den hoorn. Ilij was aan de Kamera een springbron van de Nijl, westelijk van het Victoria-meer belast met grens- opmetingen le doen. Op een goeden dag was hij op jacht gegaan. Slechts dooi de paden die de neushoorns gemaakt hadden kon Weisz door dc struiken en bosschen heendringen. Na uren lang rondgezworven te hebben door hel struikgewas zonder een rhinoceros uezien le hebben, kwam hij op een plaats die minder dicht begroeit was. Daar zag in de schaduw van een scherm.-accac.ia een grauw-onbe- stemd iets dat hij voor een rotsblok hield. Hel lag totaal onbewegelijk, ook de geleiders van de jager gaven er niet de minste acht op. Toch kwam het grauwe ding wat verdacht voor en hij bleef staan om er nog eens goed naar te zien. Juist knielt ook een zijner bedienden voor hem neer, wijst hem op hel grijze ding en zegt: „Heer, een neushoorn, zeer groot,, en rent daarna weg. Na eenig beraad besloot de jager te schieten. Op goed goed geluk schoot hij op het groote lichaam. Hel schot ging ai' en op hetzelfde moment hoorde hij een woest snuiven en proesten. Uit het gras springt een geweldig groot clier op met een prach tige hoorn op de neus. Hel was een fameus gezicht toen 'L woedend en met hoog opslaande ooren kwam aanren nen Na ongeveer 50 meter bleet het slaan en keek zoekend om zich heen. Op dat moment schoot de jager weer. Weer een doffe slag, weer rende het woedende dier verder een toonbeeld van machtige toorn. Dan na twintig meter stortte hel neer en uitte een klagend geschrei; zulk een klagend en kinderlijk gehuil dat men nooit zou kunnen gelooven dat het kwam van een dier dat er even te voren nog uit zag als wilde het alles vernielen. Nu naderde Weisz. Het dier kreunde erg en trachtte vergeefs zich op le richt ten. Weisz gaf hem het genadeschol. Hei beest had een hoorn op den neus van 65 c.M. lengte. De „Volksverein." te M. Gladbach, af- dus K. in De Voorhoede, heeft kort ge leden een brochure uitgegeven, getiteld „Der Socialismus", waarin op schitterende wijze weerlegd werd de valsche leer van liet socialisme, dat de middenstand en het kleinbedrijf verdwijnen en allengs meer en meer worden opgeslokt door het. groot kapitaal. Met de volgende onweerlegbare cijfers wordt deze socialistische theorie voor goed en voor altijd kort en klein gp- slagen. Aantal personen, werkzaam in het kleinbedrijf in Duitschland: 1882 4.3 millioen. 1895 4.8 millioen. 1907 5.5 millioen. Aantal personen, werkzaam in liet middenbedrijf 1882 1.4 millioen. 1895 2.5 millioen. 1907 3.6 millioen. Deze opgaven zijn des te interessanter, daar er wei weinig landen in de wereld zijn, waar in de laatste 30 jaren het grootbedrijf zich zoo ontwikkelde als in Duitschland. Ging dus de socialistische theorie op, dan moest dit toch zeker wei in Duitschland het geval zijn. De bovenstaande cijfers spreken echter een heel andere taal. Zij spieken pns duidelijk van liet bankroet der socialis tische leer. Een modeltentoonstelling. Zoo ma,g in waarheid de (thans afge- ioopen) Landbouwtentoonstelling te 's Gra- vonhage worden genoemd. Een e x p o s i- tie van wat, op landbouw betrekking heeft, dat was het, zonder kermesse d'été- gedoê of Luna.parkherrie. „Tijdig geopend", aldus de Ilaagsche briefschrijver in „De Tijd", „maar vroeg, hij vol daglicht gesloten, ont.brak1 hier het kermisachtige, dat aan een tentoon stelling onafscheidelijk schijnt. Wie hier niet kwam om paarden, runderen, scha pen, geiten, varkens, kippen, eenden, ko nijnen te zien, de uitvindingen te bewon deren, die de bearbeiding van den grond steeds intensiever, steeds vruchtbaarder maken; de werking na te gaan van de machinerieën, die den landbouwer het werk vergemakkelijken; met eigen oog te aanschouwen, wat de Heidemaatschappij voor wonderen deed, hij! kon thuis blijven. Voor hem was niets van zijn ga ding te vinden. Het was een tentoonstel ling voor de hoeren, maar deze zijln tdan oOk gekomen uit alle dorpen en vlekken des lands, 'in hun eigenaardige kleedij aan de tentoonstelling een nieuwen luister bijlzett-end, ja,, haar makend tot een ten toonstelling van de Nederlandsche hoeren zelve. Men zag het huil aan, dat zijl zich hier thuis voelden, dat zij dit tevens be schouwden ,als het hunne, maar men zag hun ook ,aa,n, dat zij1, oud en jong. hieu niet wanen voor hun vermaak' dit zou den zij1 straks gaan zoeken te Schevenin gen of den Haag, maar dat. zijl er waren om te leeren, om va,n alles, wat ;zij zagen en jioorden, iets mede te nemen naar huis, om daarvan voordeel te trékken voor hun bedrijf. Het was een lust te zien, hoe aandachtig naar alles werd geluis terd, wat werd uitgelegd en verklaard', met welke gretigheid beslag werd gelegd op hrochuurtjes en geschriften, die wer den aangeboden; hoe zij1 hun tijdelijk'en leermeesters vertelden v,an 'eigen onder vinding en eigen ervaring. Ik 'hen niet bevoegd, om een oordeel uit te spreken over het tentoongestelde zelf, maar ik heb mijn ooren te luisteren gelegd en het heeft mijl getroffen, dat men een én al bewondering was, over hetgeen men te zien kreeg. Het was blijkbaar voor dezen kring van deskundigen als 'tware eene openbaring te zien, tot welk een hoogte op elk terrein de Nederlandsche landbouw het in de laatste jaren heeft gebracht, hoe zijln vee en zijn produc ten in kwaliteit geregeld vooruitgingen. De Stct. bevat de skatuten van de afd. voor Telers van de Tuinbonwvereeniging „Tholen en Omstreken", te Tholen. Aan het programma voor de Tentoon- 1 stelling van Zaaigranen enz. te houden op Donderdag 25 September te Zierikzee, door de Centrale Tentooinstellings ver eeniging „Landbouwbelang", ontleenen wij het volgende: De tentoonstelling wordt gehouden le Zierikzee, in de zaal der Sociëteit „Land bouw en Handel", op Donderdag 25 Sep tember, van des voormiddags 11 uur tot j des namiddags 2 uur. Bij deze tentoonstelling wondt uitgeloofd voor Ruwharige Essex-Tnrwe le pr. f'3, 2 e pr- diploma, Wilhelmina-Tarwe le pr. f2.50, pr. diploma, de beste andere variëteiten Tarwe le pr. f2.50, 2e pr. diploma, Roggp le pr. f2.50, 2e pr. diploma, Wintergerst le pr. f2.50, 2e pr. diploma. Van deze granen moeten minstens 10 H.L. voor' radig zijn. De tentoonstelling zal gehouden wor den op de wijze en volgens de- bepalin gen, die voor de vorige hebben gegolden- j Om op deze tentoonstelling te kunne" mededingen, moeten (te inzenders vooi of op 22 September 1913 hij den Secre taris, den heer M. C. Mulocfe Houwer,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6