No. 110. Donderdag. 18 September 1913. Negende Jaargang Vmhijnl eiken MAM-, 10ENSDAG- en MIMM. Hill vaneen nil ^3 DE TROONREDE. BUITENLAND. BINNENLAND Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGanzepoortsfraaf C 209, [GOES'- Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiëu van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels ,voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in liet bezit der door de I pM gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. I 0^ I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 11| I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I II I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; \0 of oog; I ^0 duim; üe uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I A A gulden bij gulden bij m I 11 I verlies I I verlies van m P duimwijsvinger. MM W gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Troonrede, waarmee II. M. de Koningin Dinsdag de zitting der Sta ten-Generaal geopend heeft, luid als volgt: Mijne Heeren liet verheugt Mij weder in uw mid den le zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden waren in het afgeloo- pen jaar weder van even vrindschap- pelijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw alsmede die der veehouderij bleef gunstig. Het mond- en klauwzeer kan als geweken worden beschouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredigende wijze. Hel scheepvaartverkeer nam opnieuw belangrijk toe. De resultaten van het scheepvaartbedrijf waren gunstig. De uilkomsten van de verschillende tak ken van visscherij zijn behoudens en kele uitzonderingen bevredigend. De West-Indische koloniën bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Neder- iandsch-Indië stemt lot groote voldoe ning. Met leedwezen moet vermeld worden, dat de pest in verschillende gewesten op Java ondanks de krach tige pogingen lot onderdrukking nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wet tigen de verwachting dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar geheel door het burgerlijk bestuur zal kunnen worden vervangen. üe burgerlijke en militaire lands dienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de koloniën op lofwaar dige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhangige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voor zieningen Uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tol toekenning, van het kiesrecht hetioudens vast te stellen uitsluitingen, aan alle manne- nelijke Nederlanders van een te be palen leeftijd, en lot wegneming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrou wen, zal onverwijld worden voorbe reid. Ik stel mij voor aan een staatscom missie het onderzoek op te dragen, in hoever een algemeen bevredigende re geling mogelij k. is ter zake van de sub- sidieering van het bijzonder onder wijs, en de voorwaarden welke daar aan verbonden moeten worden. Indiening vim een wetsontwerp; lot het kosteloos vcrleenen van ouder domsrente aan behoeftige zeventig- jarigen, die gedurende en te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene instelling van weldadigheid, kan in den loop van deze zitting wor den tegemoet gezien. Wetsontwerpen lot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Raden- wet, alsmede lot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de verzekerden .krachtens de ziek tewet worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmid delen eischt dringend voorziening, öok bij zuinig beiieer is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende om in de behoeften der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen eischen eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uw medewerking zal allereerst worclen gevraagd lot vaststelling van een algemeene inkomstenbelasting en tol wijziging en verhooging der suc cessiebelasting. Het ligt in het voornemen de spoe dige indiening van een ontwerp tot algeheele herziening van het wetboek van strafvordering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Nederlandsch-Indië zal de aanbouw worden voorgesteld van een slagschip;, ten laste van de Indische geldmid delen. De reorganisatie der levende strijd krachten, die na de invoering der nieuwe militiewet en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooid. Met de voorziening in de behoeften, betreffende de uitrusting en de verple ging van het leger, zal worden voort gegaan; ;een herziening van de be staande wettelijke regeling ten aan zien van het verlofskader is iu voor bereiding op de noodzakelijkheid om een uitbreiding van dat kader ook in de hoogere officierskringen in de toe komst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. i Ik acht de tijd gekomen om de af sluiting en droogmaking van de Zui derzee te ondernemen. Verbetering van den waterstaatkundigen toe stand der omliggende provinciën, uit breiding van grondgebied en blijven de vermeerdering van arbeidsgelegen heid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering van die afsluiting en gedeeltelijke droog making zal u worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de re geering de laatste overblijfselen, yan de vordering van heerendiensten opi Java en Madoera weg te nemen. De regeering oordeelt het hare roeping ook in de koloniën de volkswelvaart le verheffen en aan te kweeken het besef van saamhoorig'heid v,ajn moe derland en koloniën en van al de be woners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastreven door bevordering der volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoeften dei- verschillende groepen waaruit die be volking in Nederlandsch-Indië bestaat en opwekkende lot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op uw veelom- vattenden arbeid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Zoo sprak Hare Majesteit Dinsdag j.l. in de Historische Ridderzaal, om geven van een luisterrijk gevolg voor de vertegenwoordigers des Nederland- schen volks, wat llaar in het Ministe- rieele Staatsstuk van het kabinet C,orl v. cL Linden was voorgelegd. Stippels, geen lijnen, ziedaar de in druk, dien de lezing der Troonrede wekt. De Sphinx wanneer men 't mini sterie v. d. Linden zoo 'noemen mag heelt nog niet gesproken. Zeker, den heetgebakerden concentratiemannen wordt een brok toegeworpen in de be lofte van Grondwetsherziening tot toe kenning van kiesrecht voor mannen en vrouwen. Maar de rechterzijde wordt gepaaid met het in uitzicht stel len eener commissie van onderzoek voor een bevredigende oplossing in zake subsidieering van liet bijzonder onderwijs. Moet hier gedacht worden aan het bekende „kapstop" beeld'? Wil men die commissie de oplossing van 't onderwijsvraagstuk doen verschuiven ,,ad calendas graecas" of is hierin inderdaad een edelmoedige poging te zien om aan langgekoesterde wen- schen van een groot deel der natie tegemoet te komen. Moet het kosteloos verleenen van oudersdomsrente aan behoeftige 70- jarigen worden opgevat als en uitbrei- dings der bekende overgangsbepalings' van de wet Talma of als de eerste stap gezet op den weg der Staats- pensioneering? Beleekent vereenvoudiging van Raden- en Invaliditeitswet, dat daarin wijzigingen worden aangebracht van formeelen aard ofwel, dat de daarin aan te brengen veranderingen het l i karakter dier wetten een algeheele ge daanteverwisseling doen ondergaan? Ligt in de belofte tot opwekking van een verdraagzaam samenleven der rassen en confessiën in onze over- zeesche bezittingen ook opgesloten hel waarborgen van de vrijheid onzer missionnarissen in de uitoefening hunner edele taak, of wordt onder de leuze van verdraagzaamheid een. aera ingeluid van belemmering en tegenwerking der zending? 't Slaat alles in hel teeken eener vraag, de toekomst zal 't geheim ont sluieren. Duidelijk en klaar is de aankondi ging eener nieuwe vermogensbelas ting. Middenstander, winkelier, tast in je zakken, man. Thans betaalt niet het buitenland, maar gij de kosten van ouderdomspensioenen en andere concentratieliefhebberijen. Gepruttel helpt niet. Betalen is '1 wachtwoord! ,,'Tu l'as voulu, George Dandin Wat de verdere punten van de Troonrede betreft, zijn zij' van dien aard als welke op het program van een zakenkabinet gevoegelijk kunnen voorkomen. Of evenwel aan het kabinet, dat hiermede voor het voetlicht treedt, een genoegzaam lange levensduur zal worden toegemeten om die punten te verwezenlijken, is vooralsnog het ge heim der goden, ofschoon eenige twij fel in deze niet geheel en al onge motiveerd mag worden geacht. Aan de socialisten, wier vertegen woordigers bij de opening der Staten- Generaal schitterden door afwezigheid (liet socialisme kent geen vaderland en verfoeit het koningschap)) moet de troonrede wel uiterst tam voorkomen en gansch niet geëvenredigd aan. den invloed, dien zij zich na de groote verkiezingen droomden erlangd te hebben op den gang van ons politiek maatschappelijk leven. Of het hun ge lukken zal hel ministerieel werkpro gram zóó rood le maken, als met hun wenschen strookt? Ook zal het wet niemand, die de troonrede aan dachtig las, zijn ontgaan, dat daarin de précaire positie doorschemert van dit kabinet, steunende, ja op een in getalsterkte overheerschende linker zijde, maar in voortdurend gevaar van door de roode bondgenooten de bee- nen te worden gelicht en staande tegenover een sterke rechtsohe min derheid en een machtige rechtsche Eerste Kamer. 't Wordt dus varen op avontuur, zooals „De Standaard" zegt. En dat kan een tijd lang goed gaan, maar ook maar een tijd lang. ITALIË, De Katholieke turners in Ram e. Uit Rome wordt aan de „Echo de Piaris" geseind dat de H. Stoel besloten heeft openlijk le protesleeren tegen de anli-clericale betoogingen tegen de Katholieke turners in Rome. Aan de „K. Vzlg." wordt nog uil Rome medegedeeld, dal de Turnafdee- ling uit West-Ij uilschhmd hel volgen de protest heeft opgesteld. „De Duilselie turners protesteerein krachtig legen het optreden van het kerkvijandige janhagel, dat door zijn handelwijze getoond heeft den spot te drijven met de elementairste plich ten der wellevendheid. De Duitsche turners hoopten de gastvrijheid le ondervinden van de Alma Mater der katholieke kerk, ter wijl hun beleedigiugen van het anti- clericale gespuis ten deel zijn gevallen en hun verbaden werd de Duitsche nationale vlag te ontplooien. De tur ners protesteeren tegen die geweldda den van de z.g. vrije gedachte, waar door Rome beheersaht wordt, terwijl zij tegelijkertijd hartelijke broederlijk heid betuigen aan degenen, die, katho liek of niet-katholiek, de waarde en de eer van het gastvrije Rome weder herstellen." 1111 li li IJ K. M ij n r a m p. De Piarijsche bladen bevatten een telegram uit Lyon, waar in gezegd wordt dat aldaar het ge rucht de ronde doet, dat gedurende de werkzaamheden voor het terugvinden van de lijken der slachtoffers van het ongeluk, hetwelk dezer dagen in ©en mijnput bij Montserrat plaats had, de bergingsbrigade verrast werd door een instorting. i Er zijn geen arbeiders bij om het leven gekomen. Allen konden zich bij tijds redden. De kloostervervolging in F rank r ij k. Zondag is de politie van Toulon het gebouw van de Maristen binnengedrongen en heeft de paters, die zich lange jaern op hoogst verdien stelijke wijze aan de vorming van jon ge zeelieden hebben gewijd,, met ge weld ujt hun eigen huis gezet. De ge bouwen, waaronder ook liet zeemans huis, zullen binnenkort onder den ha mer komen. (Maasbode.) BEJLGIE. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Cut.": i Het bericht der Parijsche Matin,, over een afzien van vervolging legen Wilmart, is slechts in zooverre juist, dat er meer en meer zekerheid begint te komen, dat men hem voor de uit gifte der valsche aandeelen met rust zal moeten laten, daar deze op bevl van commissarissen zijn uitgegeven en deugdelijk onderteekend door de verantwoordelijke bestuurders. Blij ven dan Legen Nestor bestaan de aan klachten van inbreuk op; de wet der naamlooze vennootschappen en van het vervalseden van balansen. De rechtbank heeft dan ook Zaterdag j.l. den termijn van voorloopige hechtenis met een maand verlengd. De begrafenis van den oud-minister en staatsraad graaf de Smet de Naeyer heeft Zaterdag met grooten eenvoud plaats gehad. Van Brussel werd het stoffelijk overschot overge bracht naar Gent, waar de familie leden zich op het station verzameld hadden. In een lijkwagen, door vier paarden getrokken, werd het stoffelijk overschot naar Oostacker overge bracht. Om half elf werd in de kerk aldaar de plechtige II. Mis van Re quiem opgedragen, waarna de lijkkist in den familiekelder werd bijgezet. Tal van hooggeplaatste autoriteiten woonden de laatste plechtigheden bij. De koning was vertegenwoordigd door luitenant-generaal Déruette. IIUIT8CHLASB. Een gasontploffing deed te Koburg een huis instorten, dat door 25 a 30 menschen werd bewoond. Van deze zijn er 12 gered, 11 dood onder de puinhoopen te voorschijn gehaald, terwijl nog twee lijken onder de pui- nen liggen. Nog werden 4 kinderlijk jes te voorschijn gebracht. Een sensationeele moord. BERLIJN, 16 September. (R. O.) Maandagavond om kwart over acht schoot de kunstschilder, professor Maas, gedurende de zitting van den eereraad in hel officierenkasino den kamerheer reserve-ritmeester Lolha- rius von Westerhagen, neer, naar hij voorga 1' uil noodweer. Maas is in hechtenis genomen. De twist lusschen Maas en Wester hagen zou ontstaan zijn naar aanlei ding van een couranten-artikel, ook de 'kwestie over het verleenen van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Sept. Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidoostelijken wind. Zwaar tot half bewolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien met eenige onweerskans. Weinig verandering van tempe ratuur. een titel moet in het spel zijn. De heeren kwamen elkander op; de trap legen. Na een korte woordenwisse ling gaf de ritmeester den professor een oorveeg, waarop deze in een vlaag van opgewondenheid zijn tegenstander neerschoot. Weslerhagen strompelde nog de kamer van den raad voor eerezaken binnen en zakte ineen met de woor den: „ik ben in liet hart getroifen." Enkele minuten later trad de dood in. De professor was na zijn daad, van ontsteltenis in zwijm gevallen. VKKKKA'IGIIK STATES. Een s La ki ng s b rek er. Te Piattsburg, in den Amerikaanschen staat New-York, is overleden James Farley, „stakingsbreker" van beroep. Hij had zijn geld verdiend met in de laatste tien jaren in de Vereenigdc Staten vijftig groote stakingen te bre ken. Hij begon zijn loopbaan als jon gen in een paardenspel. Als beginsel had hij om nooit een veldtocht tegen stakers te beginnen vóór hij de over tuiging had, dat de patroons in hun in hun recht waren. Maar dan kwam hij ook aanzetten met zijn leger vaai 1500 mannen, wien hij loonen betaalde en kostgeld vergoedde, waartegenover hij zich door de werkgevers liet be talen. Hij regeerde zijn leger met ijze ren tucht «en werd blindelings gehoor zaamd. Hij betaalde zijn mannen, als zij werkten, 2i/2 dollar loon daags en 1 dollar kostgeld. Voor eiken man, dien hij leverde, ontving 5 dollar terug. Bij de spoor wegstaking op; den Interborough Rail way verdiende hij alleen 300.000 dol lars schoon. Blijkbaar heeft James Farley geen enkeden aanslag op zijn leven te boe- ken gehad.(„De Tijd") Het Kustfort te Vlissingen. Men schrijft aan „De Standaard,,: Met de werkzaamheden aan het fort is men reeds begonnen en ze worden met kracht voortgezet. Daar het fort meer dijkwaarts gelegd wordt dan het oude bestaande fort „De Ruyter" wordt dal deel van den zeedijk aan het verkeer onttrokken en een weg gedeeltelijk om hel fort aangelegd. Daarna zijn de fundeeringen aan dc orde. Heeft fort geeft dus aan vele handen werk. De roode vlag op een oorlogsschip. „Het Anker" meldt: Verschenen Zondag heeft in de ha ven het Nieuwediep weer eens voor de zooveelste maal een oorlogsschip voor schandaal gelegen. Terwijl ©en Duilsch oorlogsschip in de haven lag, woei van het Nederlandsche oorlogs schip „Ileemskerck" gedurende onge veer een half uur een roode vlag op de plaats, waar de Nederlandsche vlag gewoonlijk wappert. De roode vlag werd aan boord van de „Ileems kerck" geheschen door een marinier, mei de opzettelijke bedoeling om den dienst uit te komen. Meermalen had hij zijn ontslag ge vraagd op; verschillende manieren; het mocht niet baten. Hij kreeg nul pp zijn rekesten. Men vertelt zelfs, dat deze man per soonlijk getracht heeft minister Co- lijn te spreken te krijgen, wat hem echter niet is mogen gelukken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1