No. 108. Zaterdag 13 September 1013. Negeude Jaargang. II III vaneen ill 1 een Mm\ Dit QMimer bestaat nit 8 bladzijden, i EERSTE BLADT BUITENLAND. DE BALKAN. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij gulden bij I 11 I verlies l_ I I verlies van I duimwijsvinger. flhB \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Een bloedig feest. Aangaande het bloedig incident in het hoofdkwartier te Andrianopel, waarvan wij in een vorig .nummer onder laatste berich ten melding gemaakt hebben, bevat de „Msb." nog het volgende: Op den eersten dag van het Beiramfeest bevonden zich de minister van Oorlog de generaal Izzet Pacha, de generaal'sl Abuk Pacha, Hurschit Pacha en andere hooge officieren in een zaal van den Ko- nak, om de Beiram-gelukwensohen vajn het officieren-korps in ontvangst te ne men. Ook Enver Bey verscheen en felici teerde allen, behalve Abuk Pacha. Hur schit Pacha trachtte de beide tegenstan ders, door op godsdienstige voorschriften van het Beiramfeest te wijzen, met elkaar te verzoenen en wilde Enver Bey tot Abuk Pacha leiden. Maar Enver Bey ver zette zich hiertegen, waarop Abuk Pacha hem een beleediging naar het hoofd slin gerde. Enver Bey liet zich niet onbetuigd en antwoordde met een dergelijke uit drukking aan het adres van Abuk Pacha. Daarop vloog Abuk Pacha op en schoot zijn revolver op Enver Bey af, die aa,n zijn arm gewond werd. Men telegrafeerde terstond naar ('onstantinopel, waarop de regeering het bevel gaf, dat Abuk Pacha zijn sabel moest afgeven en gevangen ge nomen moest worden. Toen de officieren, die dit hevel moes ten uitvoeren, hij Abuk Pacha versche nen, verzetten de officieren van zijn regi men zich hiertegen. Er ontstond een ver woed gevecht met sabels en revolvers, waarbij vijf officieren gedood en 20 ge wond werden. Generaal Abuk Pacha was een van de vurigste aanhangers van wijlen den mi nister van Oorlog, Nazim Pacha, hij wiens vermoording Enver Bey zoo'n gToote rol speelde. Cereenigde Staten. Aan een hartziekte overleed plotseling aan boord van een stoomboot de heer Mr. J. William Gaynor, burgemeester van New-York, een man die veel voor den bloei dezer stad heeft gedaan. In 1910 werd op hem een aanslag gepleegd door een wraakzuchtig ambtenaar. Hij ge nas echter van de hem, toegebraclita wonde. (Zie verder Tweede Blad.) Hallo Talma. Het „Pagbl. v. N.-Brabant" schrijft: Wij wachten, sinds het bericht, dat er geboren was een ministerie-Treub, de aan kondiging, dat een der leden van de anti revolutionaire partij zijn zetel beschik baar stelt voor den heer Talma. Wachten tot Iheden tevergeefs. De aankondiging blijft uit. M el heeft men, vlak na den stembus- uitslag vernomen van een pla.n des hoeren SchreureT, om zijn zetel aan te bieden aan den heer Colijn. Het was een sympathiek aanbod, ook al heeft de heer Colijh het niet aanvaard. Maar het was o.i. minder noodig, dan nu het aanbod van een zetel aan den heer Talma zou zijn. Immers, de Militiewet van den .heer Colijn is er. Zijn legerorganisatie staat. De nieuwe aanvoerders zijn alten op post. Het zou nuttig zijn, dat de heer Colijn present was in de Kamer, om eventueel een gemorrel in zijn werk te bestrijden, en ook in 'talgemeen ziet mén een man als Colijn ongaarne uit de parlementaire kringen verdwijnen, maar(met den heer Talma staat het toch anders. Diens wetten zijn er ook. Maar de Linkerzijde staat gereed ze af ite breken. En op de plaats van den heer Talma zit nu iemand, die zich enkele jaren geleden nog bereid verklaard heeft pm met de rechterzijde „den oogst binnen te hatenf, waarvan de velden wit stonden" en die nu van plan schijnt de schuren in brand te siteken, waar de oogst in geborgen is. Moet de heer Talma dat maar uit de verte aanzien? Dat men zijn werk afbreekt on onder den voet vertrapt? Geeft men hem' geen gelegenheid om bet te verdedigen met al de kracht van zijn welsprekend woord en zijn gedegen weten schap? Het Nieuwe Kabinet. Het nieuwe kabinet zal Dinsdag der- volgende week met zijn regeeringsprogram] voor het voetlicht komen. Welke houding de rechterzijde tegen over het ministerie heeft in acht te nemen wordt o.i. zeer goed geschetst door „Het Centrum", dat in een driestar, getiteld „Onderscheid", het volgende opmerkt: Bij het tegenwoordig Kabinet moet na tuurlijk onderscheid worden gemaakt tus- schen het geheel en zijn leden. Verschillende ministers ziju ook in de Rchtsche pers met sympathie en waar deering begroet. Men prees hun bekwaamheid en andere goede persoonlijke eigenschappen. Dat mei hen op een of ander punt zal zijn samen te werken, is dan ook geens zins uitgesloten. Maar hoofdvraag is, wa,t liet Kabinet als geheel zal doen en min of meer verplicht zal zijn te doen, gelet op do omstandigheden, waaronder het is opge treden. Het moge een extra-parlementair Kabi net heeten, dat extra-parlementaire is slechts een woord, dat zijn karakter niet wijzigt, noch den band met de stembus en de parlementaire meerderheid afsnijdt. In sommige pers-uitingen schijnt het verlangen door te straten, dat de Regeering nu eens bij Links, dan weer bij Rechts steun zou kunnen zoeken. Of het Kabinet dat zal willen doen, is nog het geheim der goden. Maar wij betwijfelen, of de hier aan geduide taktiek als regel voel kans van slagen zou hebben. Het Kabinet heeft als zoodanig een taak te vervullen, waarbij de Linkerzijde meerderheid en Rechts de oppositie is. En al zullen de Rechtsche partijen aan h.i. goede maatregelen hun medewerking] niet onthouden, zij zullen zich toch geens zins laten gebruiken als steunpunt, of hulptroepen van een ministerie, dat, uit de Linker groepen voortgekomen, daar geen voldoende meerderheid zou vinden. 'Daartoe zijn de principiëele tegenstellin gen te groot. Onathankelijkheiësfeesten te Amsterdam. Een zijden onafhankelijkheids- vlag met den Ned. Leeuw in goud erop geborduurd is Donderdag plechtig over handigd aan den burgemeester en dein stellingscommandant, in optocht naar de Westemarkt gebracht en daar onder het gebeier der Bokken en het zingen der Vaderlandsehe liederen op den toren ge- hesch en. Vredespaleis. Woensdagmiddag "heeft de heer Da C'osta, echtgenoot van de presidente van den Argentijnschen Vredesbond, aan het voetstuk van het in het Vredespaleis' ge plaatste beeld „De Christus van de An des" een gedenkplaat aangebracht in brons, waarop-in zilveren letters vermeld staat de herinnering aan het feit der aan bieding van het vredessymbool aan de Carnegiestiehting, Bal ten hove. Het bal ten paleize werd Donderdag)- avond te Amsterdam door zeer vete genoot- digden bijgewoond. De avondtoiletten der dames waren prachtig. De Koninklijke fa milie vertoefde van 9 tot 12 uur te mid den der gasten. In de kleine zaal werd gedanst. In de groote zaal hield de Ko ningin cercle. (Zie verder Tweede Blad.) Gemeenteraad van Goes. Zitting van Donderdag Voorzitter de heer De Beaufort, bur gemeester Afwezig met 'kennisgeving de heeiien. Kakebeeke, Pilaar en De 'Witt Hameit, allen wegens uitstedigheid. Na goedkeuring der notulen van de laatste twee vergaderingen wordt voor lezing gedaan van de ingekomen stukkein. Ingekomen zijn: schrijven van den heer F. C. van Strien, waarbij hij verklaart de benoeming als onderwijzer bij het herhalingsondervvijs aan te nemen; id. van den heer F. G. C. Rothuizen, dat hij de benoeming als assistent-leeraar bij het onderwijs in het Jiandteekenian aan de Avondschool voor Ambachtslieden aa:nr vaardt; verder nog goedkeuringen van een paar raadsbesluiten; ontvangstbericht van aangebrachte wijzigingen in enkele veró o.rdeningen, en de begrooting van het gast huis voor 1914, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 20795.465. De laatste wordt in handen van B. en \V. gesteld ter fine van advies. Op de aanvragen van de lieeren N. Kruis Voorberge en D. Rouw tot afschrijf ving van Masting (H. O.) werd over eenkomstig het advies van de financieel© commissie gunstig beschikt. Een af- en overschrijving van posten op de gemeentebegrooting vopir 1913 wor den aanstonds goedgekeurd. Daarop is aan de orde de wijziging der verordening voor bet bestuur van het gasthuis. Deze wordt voorgesteld, omdat geacht wordt, dat de verpleging van pa tiënten in'lokalen voor besmettelijke zie ken niet kosteloos behoort te geschieden. Deze wijziging wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde staten stelten B. en W|. ver der nog voor in de verordening 'pp de instellingen van weldadigheid de bepa ling op te nemen, dat de kas en de hoeken van dengene, die met het geldelijk beheer dier instellingen; is belast, ten minste éénmaal per jaar op een willekeurig tijdstip door of vanwege B. en Ml moet worden nagezien. Te zijner tijd zal het reglement op het burgerlijk armbestuur met de regeling van dit onderzoek worden aangevuld. De Raad gaat met een en ander accoord, nadat de voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Doniner heeft geant woord, dat het onderzoek der boeken ver plichtend zal zijn. Alsnu is aan de orde het voorstel tot het aangaan van een geldleening voor de gemeente-gasfabriek en het voortzetten van de rioleering. Deze teemsng betreft! den aanleg van inuntleidingen, een 3e stoomketel, ketelhuis, stokerij: (met be grooting-, 8 retorts generator oven, ruim- tekoeler met leidingen, verbetering der kanalisatie, en tenslotte de riolójerjjngjsl- werken, uit te voeren door d© heenen) P. L, Buitendijk en J. M. va,n Riet. Aanvankelijk stelden B. en Wi. voor voor de gasfabriek f27000 k 41 /2 pCt. aan te vragen en voor de rioleering f 3300, hetzij met jaariijksche aflossingen, of als annuiteitsleening. De voorzitter deelt echter mede, dat B. en Wi. voorstellen éen hoogter bedrag is leenen, da;n oorspronkelijk genoemd, en wel omdat er geen geld te krijgen is anders dan tegen 99 pCt. (plus i/4 pCt. voor commissie). Zij willen nu hebben 30700, d.i, ongeveer ld/4 pCt. meer, zoo dat er dan nog een nettobedrag van f 30300 overblijft voor de beide werken. Lr zijn twee aanbiedingen ingekomen voor «leze leening: een, van het Uiern. -Predict (vertegenwoordigd door de firma van Heer en to.) en een van de Kanter en Hordijk s Rank. De laatste firma biedt vooixleenger. aan, waarom B. en ,W(. voo stellen bij deze een bedrag van f30700 op te nemen tegen 41/2 pCt. rente 'sjaars, ais annuiteitsleening. Nadat de heen Dunner nog een inlich ting bekomen heeft om|trent de rioteenng in Dange Kerkstraat, Ivreukelmarkt, Gan- zepoortstraat enz. wordt het vopjstel van B. en Wt z. h. s. aangenomen. Be heer Hoffmann stelt nu voor pm de punten G en 7 (voorstel inzake nadere regeling van verschillende saiarisse® in: verhand met de gemeentebegrooting voor 1914, en voorstel tot vertiopgmg van het te heften maximum bedrag aan hoofde- Jijken omslag) tot een volgende verga dering aan te iho-uden, wijf verschillend© ieden niet aanwezig zijn, p.a,. de heen Pilaar, lid van de fmancaëele commissie. Het komt spr. gewenscht voor deze aan gelegenheden gelijktijdig met d© begipo- ting te behandelen. Be heer Fransen van de Putte onder steunt het voorstel, doch op andere gronden. Dat er leden afwezig zijn, is voor hem geen reden de zaak uit te stellen, maar het verdient z.i, aanbeveling om beide punten tot de begrooting uit te stellen, wijl zij met de begrooting tege lijk beter zullen 'kunnen worden behan deld. De heer Dekker wijst er op, dat het vooral met het oog pp punt gewenscht is eenst hij1 de behandeling der begroo ting daarover te beslissen. De zaak kan voor dien tijd moeilijk afgedaan worden. De lieer van den Bout merkt op, dat het om het bepalen van een maximum gaat, niet oni het vaststellen van oen bepaald bedrag. De heer Dekker staat pp oen ander' standpunt. Waaneer er een maximum gevraagd is ran f45000, aldus spreker, dan is men allicht geneigd tot zoover te gaan, en wellicht kan nog blijken, dat de raad het met minder dan 45000 kan doen. Met algemeene stemmen wordt besloten beide zaken aan te houden totdat do begrooting voor 1914 in behandeling komt, op den heer v, d. Bout na, die blanco sitemde. Vervolgens, wordt nog goedgekeurd een wijziging in de regeling der borgstelling! van den Directeur der Gasfabriek. Bij de rondvraag vraagt de heer Donner wanneer het carrillon weer zal kunnen, spelen. Wij hooren thans wel de klok maar niet bet klokkenspel De voorzitter antwoordt, dat men Maan dag een der hoeren van de firma Eijsi- bonts verwacht, die zal zorg dragen, dat het klokkenspel 1 October gereed is. Spr. merkt op, dat vóór dien tijd ook bei- gewone slagwerk nog' eenige dagen zal moeten stop gezet worden. De heer d© Paauw, aldus spr., wil dan wel zoo goed zijn de stoomfluit zijner' inrichting .een- paar keer extra te doen hooren. (Gelach.). De voorzitter vraagt tenslotte nog, pf de Raad aan B. en Mi. machtiging wil verleenen tot een max. uitgave van f 250 voor de aanschaffing vau een blijvende herinnering voor alle schoolkinderen ter gelegenheid van de a.si. feestviering1. De ,heer, Hollmann meent zich daar tegen te moeten verzetten. Het gaat al dus ispr., niet aan om .het geld der be lastingplichtigen aan feestjes te besté den. De heer Donner is het hiermede niet eens. Maar de grnoten niet zullen feest vieren vindt deze spr. het ©en goed© gedachte nu den -kinderen een f-eest te bereiden, .opdat zij. samen het onafhan- kelijkheidsfeest vieren zooals het behoort. De .heer Fransen van de Putte, vo-ellt weinig voor deze ons opgedrongen feest viering. Nadat er tweemaal tevergeefs be proefd is om een feest te geven, zegt spr., heeft men toch nog den moed gehad Verwachting tot den avond van 13 Sept. Meest matige winden uit zuidelijke richtin gen. Meest licht tot half bewolkt. Droog weer behoudens kans op onweer. Iets warmer. ermee door te gaan. Ik vind het geen gelukkige gedachte de burgerij, nu toch een feest op te dringen. Mraar het hier echter uitsluitend een genoegen voor de kindia- ren betreft, kan ik er mij echter wel rnlee vereenigen, de voorgestelde gelden te vo- teeren. De heer Dekkei'héeft niet het minste be zwaar. Bij hem rijst echter de vraag of over dit punt wel beslist kan worden, daar het niet op de agenda stond. De heen Hollmann gaat in deze met den heer 'Dekker accoord. Niemand, zoo. meent hij, heeft gelegenheid om zich over dit voorstel te beraden. En was het nu nog dat men aan arme kinderen iets moest geven, dan zou hij er niet tegen zijn een duitje in het zakje te gooien, maas thans acht hij het onverantwoordelijk. Inmiddels doet de gemeente-secretaris, een bepaling der gemeentewet aan burge meester en leden voorleggen waaruit blijkt, dat B. en Mb het recht hebben ook mon deling punten te doen toevoegen aan de agenda. Hiermede vervalt: het bezwaar van. den heer Dekker. Bij stemming besluit de raadmet al gemeene stemmen op ©ene na (die van den heer Hollmann) het voorstel van R. en Wi. als punt op deze agenda te bron- gen en op dezelfde wijze besluit de raad het gevraagde bedrag toe to staan, waar na de openbare vergadering wordt geslo ten en de raad in 'besloten vergadering op verzonk van den heer Dekker, oven gaat. Goes. P ,a s op! In deze dagen zijn verschillende personen, aangesloten bij de Zuid-Bevelandsc.he Waterleiding dooi den directeur dier inrichting bekeurd voor het verstrekken van wafer aan ni-et- aangeslotenen, iets, wat verboden is. De dro-ogte. der laatste dagen doet de waterleiding geen schade. Op een dezer dagen kwam-en 14 nieuwe aanvragen om aansluiting bij de direr, tie in. Evenals yorige jaren Ls ook' thans weer door het bestuur van de Landbouw- soe.iëteit een tentoonstelling van zaaigra nen uitgeschreven, welke zal gehouden worden op a.s. Dinsdag 16 Sept. op de bovenzaal van het cafe Boudeling alhier. Voor deze tentoonstelling zullen niet min der dan 8 prijzen worden uitgeloofd, n.l. 4 voor tarwe, 2 voor rogge- en 2 voor gerst. Gisterenmorgen zou de melkhande- laar W. als naar gewoonte zijln Koeien gaan melken in de Poel. Bij het inrij den van de weide trok h§t melkmeisje verkeerd aan een der leidsels, waardoor zij met melkwagen en melkgerei in de sloot terecht Kwam. Zij; werd daarop spoo- dig wit haar netelige positie door haar baas verlost, maar van den wagen wa ren de beide hoornen gebroken en aan het tuig was ook nog al wat schadö aangericht. 'Onze onhebbelijke manieren' tegen over vreemdelingen Kwamen vandaag weer aan den dag toen wij een Maleische Koopvrouw zagen, die met kunstbloemen langs de huizen ventte en door een wolk van straatkinderen werd omzwermd, die de vrouw na.riep.en en het haar lastig maakte. Politie schitterde door afwezig heid. b Mogen de oudere thuis en de onder- wijzere op de scholen de kinderen toch, inprenten de menschen op de straat, hoe vreemd zj er ook uitzien ongemoeid te laten. Onze reputatie is in dit opzicht in het buitenland allesbehalve schitte rend.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1