jf0 107 Donderdag lFSeptember 191-3.Negende Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNEHLAHD. HE ZEEUHSCHE COOPI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Vp^rhiitlt plltPII MAANDAD- WOENSDAG- Bil VRIJDAGAVOND Reolameberichten 25 Ct p. r B| abonnement speciale prgs Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. IGlblilll|lll GIKGII mHAIHIHU IIULnOUHU Gil IIHJUHUHIUnU. Advertentien van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGangepoortstraat C 209, GOES Dienstaanbiedingen 6 regels .vioor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I p" gulden bij fk gulden bij éfa 4% gulden bij pA gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de iI 11 I handen, voeten of oogen. i I verlies van een A|l|| verlies I verlies van M verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet van een 11 I een M I eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; IW of oog; I duim; wijsvinger. hV vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Een parool? De „Middelburgsche Courant" van Maandag j.l. bevat een corresponden tie uit Goes, over de aldaar opi louw gezette kinderfeesten ter viering van het eeuwfeest onzer herwonnen on afhankelijkheid. Daarin komt de volgende zinsnede voor i „De besturen der bizondere scho- len hebben dus blijkbaar vrijheid gevonden aan het indertijd door de rechtsche persorganen gegeven pa rool „geen cent en geen man" voor het gezamenlijk vieren van het onaf- liankelijkheidsfeesl met de. vrijzinni gen ongehoorzaam te zijn." De correspondent is hier wel wat al te royaal geweest met zijn „recht sche persorganen". Voorzoover ons bekend, is het standpunt: „geen man en geen cent" voor de onafhankelij'k- heiclsfcesten alleen ingenomen door liet Cihr.-hist. dagblad „De Zeeuw", die hel in een paar artikelen verde digde. Hel vond echter van de zijde der Cihr.-hist. en antirevolutionaire lezers aanstonds bestrijding, zoodat van een „parool" in deze al moeielijk kan worden gewaagd. Daarbij! heeft „De Zeeuw" reeds water in zijn wijn gedaan door het schoolfeest, waar van boven sprake is, aan te bevelen. Wat ten slolte de „Nieuwe Zeeuw- sche Courant" aanbelangt, heeft dit blad indertijd mededeeling gedaan van de stemmen, die opgingen in de rechtsche pers tol onthouding ten op zichte der onafhankelijjkheidsfeesten als represaillemaatregel tegenover de smadelijke bejegening, welke de aan hangers der rechterzijde, speciaal de Katholieken, tijdens de verkiezingen van hun politieke legenstanders moes ten verduren, doch de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" gaf harerzijds op die berichten geen commentaar. Om echter den schijn te vermij den, als zouden wij in deze kwestie een dubbelzinnige houding aannemen, willen wij hier gaarne als onze be scheiden meening weergeven, dat de dankbaarheid voor het herwonnen goed onzer nationale zelfstandigheid in 1813 den Nederlandscben burger leu plicht stelt, zich niet aan feest betoon en plechtige viering dezer ge beurtenis te onttrekken, zoo vaak hij' daartoe wordt aangezocht, wijl hier door een welkome gelegenheid wordt geboden om den band 'van saam hoe righeid te versterken, die alle Neder landers als bewoners van een en het zelfde vaderland omvat, iets wat in onzen tijd met zijn cosmopolitische en internationale tendenzen, niet ge noeg kan worden aanbevolen. ITALIK. Een onwaar bericht. Uit Rome wordt aan de „Iiöln. Volkszei- tung" gemeld, dat Jiet bericht van eenige buitenlandsche bladen, als zou Z. 11. de Paus lichL verkouden zijn, onjuist is. Z. H. verleent dagelijks audiënties en deed Vrijdag een lange wandeling door de Vaticaansche tui nen. Donderdag ontving de P|aus op het Damasus-piein 6000 Lombardi sche pelgrims, onder leiding van kar dinaal Ferrari. UGL«1E Koning Albert te Bergen. Zondag is Koning Albert met zijn twee zoons te Bergen geweest en er ontvangen door den voorzitter van den provincialen raad, een socialist André gelieelen, die hem als „den hoogsten dienaar des volks" begroette. Ook de burgemeester hield een toespraak. In antwoord op de welkomstrede van den burgemeester van Bergen, zeide de koning o. a.„De regeering en het parlement zullen zich, bewust van de plichten, die de bescherming van onze rechten en waardigheid ons opleggen, niet terugschrikken voor nieuwe offers, ten einde de kracht van het leger te versterken. Met liet land verheug ik mij hierover, als die naar der constitutie en wetten met het oog op den eed, die mij den plicht oplegt, de integriteit van liet grondge bied te handhaven. Uw vaderlands liefde is voor mij een verzekering, dat mijne gevoelens in uw harten weerklank zullen vinden." Gedurende het voorbijtrekken van den koninklijken stoet juichten de le den eener Vlaamsehe vereeniging den koning in het Vlaamsch toe, waarop de Walen in het Fransch begonnen te schreeuwen. Hiermede vielen de Walen de Vlamingen aan en ver scheurden het vaandel van de Vlaam sche vereeniging. De politie moest aan het schandaal een einde maken. l'BAÜ U K IJ K. Ontploffing te A uber vil li ërs. Omtrent deze ontploffing wordt nader vernomen, dat zij plaats had op het oogenblik, dat een meester knecht met vier werklieden ontplof bare stoffen aan het opbergen waren in een vertrek naast de werkplaats, waar patronen worden gemaakt. Zij schoot. Openlijke, zware Legenspoeden troffen haar wel is waar niet, gelijk vroeger den hofboer; het ging echter niet vooruit, daar ontbrak de ware zegen. Beata weende daarover dik wijls in liet verborgene en haar gewe ten riep haar dan toe: W,at helpt u al uw tobben en werken? het wil toch niet met u vooruit en al uwe moeite baat niets, want gij mist den zegen des vierden gebods 1 en gij weet waarom. Iloe dikwijls herinnerde zij zich nu de waarschuwende woorden haars vaders en zijn laatste bezoek! ook viel haar dan zwaar op het hart de wroegende herinnering, dat zij hare zuster in haren nood niet bijge staan had. Dit alles beweende zij thans bitter en met bloedige tranen had zij de gedachtenis daarvan wel willen uitwisschen maar alles kwam nu te laat. Meer en grooter kommer dan ,alle zorgen der huiselijke zaken baarde aan de moeder en niet minder aan den vader huil eenige zoon. Bathasar groeide op en met hem zijn hoogmoed, zijne snoeplust, zijine traagheid. Der waarschuwing haars vaders indach tig, trachtte Beata nu de ondeugden haars jongen zoons met strenger ernst werden door dé ontploffing 200 meter weggeslingerd. Him lijken waren vreeselijk verminkt. Door weggesla gen steenen werden eenige arbeiders gewond, die op den spoorweg aan het werk waren. Op vijfhonderd me ter afstand van het ontplofte liuis lag een menschenvoet. De oorzaak van de ontploffing is waarschijnlijk, dat een soort ontplof baar poeder met water in aanraking kwam. („De Tijd") Spoorwegongeluk. Op het sta tion van St. Ainans-Soull liepen hvee treinen op elkaar. Drie personen wer den gedood, terwijl Q soldaten ernstig gewond en nog een aantal reizigers lichter gekwetst werden. Serenade aan de Koningin. Zaterdagavond heeft de Nederland- sche Zangersbond op het ruime plein voor het Huis ten Bosch een serena de aan II. M. de Koningin gebracht, welke door Willem Mengelberg geleid werd, wegens ongesteldheid van den aanvankelijk aangewezen leider, den heer Henri Völlmar, directeur van de Koninklijke Zangvereeniging. Na afloop van de repetitie, welke tv,an. 6 lol half acht piet de Koninklijke Militaire Kapel gehouden was op liet voorplein van de Oranjekazerne, had de heer J. W. B. Ilage, voorzitter van den Ixind, den heer Mengelberg hartelijk dank gezegd voor zijn bereid willigheid. Hierna stelde de sloet zich in de kazerne op. Met stille trom werd de lange weg afgelegd. Het Daleisplein was omzoomd door een groote meiischcnme.nigte, die iach- ter houten afsluitingen geplaatst was. Op hel plein zelf bevonden zich eën 500 ii 600 dames en lieeren, leden van het eere-comité en verdere genoo- digden, onder wie verschillende auto riteiten. Voor het aanzienlijke getal zangers was een zeer voldoende ruimte open gelaten met als middelpunt, een ver sierde estrade voor den dirigent. Ongeveer half negen verschenen H. M. de Koningin, in geheel wit toilet met witten hoed, en Z. K. H. de Prins, in de marine nnifornp op hel bordes van hel Paleis, met verschillende da mes en heeren van de hofhouding. De eere-voorzitter van het eere-comilé, dal zich voor dal zangersfeest ge vormd had, de burgemeester, jhr. mr. dr. H. A. van Iyarnebeek, was ook op het bordes. te bestrijden, hem jij ver voor het ge bed in te boezemen en tot eene gewil lige en stipte gehoorzaamheid te bren gen. Maar Balthes stoorde zich niet meer aan de woorden zijner moeder, zij mochten hem in goedheid of in kwaadheid toegesproken worden; hij rammelde onaandachtig zijn morgen en avondgebed of gehoorzaamde niel anders dan wanneer het hem beliefde, en deed in alles slechts wat hem be viel. Berispte hem zijne moeder, of legde zij hem werkelijk straf op; dan liet zich de knaap daardoor geen schrik aanjagen; hij wist wel dat zij haar eenig zoontje geen zeer deed, en zich door zijn bidden, krijten en mis baar altijd tot de volledige kwijtschel ding der straf liet bewegen. Voor zijn vader had hij wei meer vrees; hij' wachtte zich wel van hem te vertoor nen en voerde zijne ondeugd meestal achter diens rug uil. De huisgenoolen, dat wist Balthes, die verklapten hem niet Beata zou dit zeer kwalijk genomen hebben en zijne moeder zelve bedekte alles zooveel zij maar kon. Wilde de vader het ondeugende zoontje van tijd tot tijd aan straf en tucht onderwerpen, dan wist Balthes, dat zijne moeder dit onweder wel zou Koningin en Prins werden begroet met daverende toejuichingen. De groote zangersschare omringde in breeden halven cirkel de Konink lijke Militaire Kapel. Mengelberg beklom, blootshoofds en in avondtoilet, met zijn ordeteekenen op den rok en een commandeurskruis om den hals, de hooge estrade. Met ontblooten hoofde hoorde de menigte de uitvoering van het eerste nummer aan, het Wilhelmus van Nassouwe, bewerkt door Richard Hol en geïnstruinenteerd door N. A. Bouw man. Verder werden gezongen: Holland's glorie, van Richard Hol; Verhulsfc's Vlaggelied op woorden van dr. Hëye het koraal Nun danket Alle Golt, van Johann Grüger, en eindelijk hel Wien Neêrlandsch Bloed. Toen dit volkslied ten einde was, werd opnieuw een hartelijke ovatie gebracht aan Koningin en Prins. Vriendelijk dankten de Vorstelijke personen. Daarop1 besteeg liiilenanl-directeur Bouwman de estrade en speelde de Koninklijke Militaire Kapel als extra serenade-nummer Bouwman's Prins Hendirikmarsch. Hiermede was de iiuldebelooging geëindigd. Door Hr. Ms. kamerheer en particulieren secretaris, jhr. van Geen, werden verschillende heeren aan II. M. en de Prins voorgesteld. Vóór alle anderen Mengelberg, met wien H. M. en daarna de Prins zich vriji lang onderhield. Vervolgens de lieer J. C. Gij'sberti Hodenpijl, voorzit ter van hel uitvoerend comité, daar na luitenant-directeur Bouwman, en vervolgens alle directeuren van de medegewerkt hebbende zangvereeni- gingen, zijnde Amersfoort's Mannen koor, Koninklijke Liedertafel Apollo, Baam's Mannenkoor, Kon. Zangver eeniging Breda's Mannenkoor, Kon. Zangv. Cecilia te 's Gravenhage, Hen- gelos Mannenkoor, Kon. Zangv. Nij meegs Mannenkoor, Kon. Zangv. Rot- te's Mannenkoor; Kon. Utrechtsclie. Mannenzangvereeniging, Mannenkoor Crescendo te Wageningen, Zalt-Bom- mel's Mannenkoor en Zutphen's Man nenkoor. Voorts werden o. a. nog de verdere leden van het uitvoerend co mité, de heeren F. F. II. van Glieel Gildemeester, J. R. Kornacker en M. Loeb, secretaris, aan H. M. en Z. IK, II. voorgesteld. Toen het voorstellen was afgeloo- pen, dirigeerde luiL-directeur Bouw man nog den difileermarscli, onder welks tonen de stoet niet de Kon. Mili taire kapel aan 't hoofd voorbij H. Al en den Prins trok en het terrein Ver- afwenden en hij inplaats van den blik sem, slechts den donder te duchten zou hebben, en dus, dat geraas van straf- en scheldwoorden, deerde hem niets. De ouders meenden, dat wanneer Balthes maar eens ter school ging, alles wel beter zou worden. Alsof ook de lies te school in sLaat ware Qin, zonder krachtige en verstandige mede werking der ouders, een kind op te voeden, laat staan, een bedorven knaap te verbeteren. Balthes was het in de school al spoedig moede, onL- liep haar zoo dikwijls hij kon; in de school zelve deed hij alles, be halve opmerkzaam zijn en zich toe leggen. De schoolmeester was veel te toegevend en te lankmoedig voor hem hij durfde het eenig zoontje van den rijken waard nieL hard aantasten en Beata zond hem op gepast en lijd aller lei geschenken in huis. Indien de schoolmeester hem moest straffen, dan geschiedde dit met eene roede van katoen, zoo deed de straf meer kwaad dan goed. Dit was zeer noodlottig; maar nog verderfelijker voor Balthes was liet, dat hij uit de ondeugende jongens der school, juist de slechtsten lot zijne makkers koos en allerlei 011- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van II Sept. Meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind. Betrokken tot halfbewolkt. Waar schijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. liet en naar den Dierentuin trok', waar liij ontbonden werd en men ver der in feestelijke stemming bleef ver toeven. (N. R. Ci) Het Koninklijk gezin in de Hoofdstad. Hel Koninklijk gezin deed Dinsdag middag zijn intocht binnen Amster dam lol het brengen van het jaar- lijlksch bezoek. Zoowel aan het Cien- traal-Station als op den Dam voor het paleis verdrongen zich duizenden stadgenoolen en vreemdelingen om Koningin, Prins en Prinses toe te juichen. i Het verblijf der vorstelijke familie, dat tot Maandag a.s. duurt, valt samen met de viering der onafhankelijlk- heidsfeesten. Ook H. AI. de Koningin-Moeder zal in het laatst van dë week een paar dagen in de hoofdstad verblijven. Dinsdagavond- brachten 2500 zan geressen en zangers II. AI. en den Prins een indrukwekkende zanghul- de op den Dam. Zij1 slaagde uit stekend. Staatsbegrooting. Naar de „Nieuwe Cl." verneemt, zouden de ministers van oorlog en koloniën voornemens zijn de begroo- tingen van hun. voorganger ongewij zigd te talen, lerwijl de minister van marine op' de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pantserschip van 21.0(H) Ion. Jhr. Mr. Victor de Stuers. Naar „De Tijd" nader verneemt, zal de commissie, welke zich heeft sa mengesteld om jhr. mr. Victor de Stuers op zijn 70sten verjaardag in October te huldigen, den jubilaris een geïllustreerd album aanbieden. De tekst in dit album zal worden geschre ven door eenige kunstenaars en ver der door eenige op den voorgrond tredende personen. Ook heeft zich een tweede commissie gevormd, om jhr. de Stuers een buste aan te bieden, door Toon Dupuis gemodelleerd. voegzaamheid met hen bedreef, de an dere knapen en meisjes sloeg, vruch ten wegnam, brood en worsten slal, de achtbaarste menschen in het dorp met smaadwoorden aanblafte of najouw de, kortom alle soort van kwajongens streken uitvoerde. Dit werd den pastoor van het dorp, een zeer zaclil moedigen, geduldigen man, te erg. Hij legde Balt lies en zijn makkers eene geduchte straf op én ging toen zelf naar diens ouders, iloe dikwijls heb ik u niet dringend gebe den en vermaand, Balthes beter in be dwang te houdenzeide hijin ge heel het dorp is er geen ondeugen der jongen dan hij. Ik vraag u, wat moet er van hem worden? een vroom christelijk meiisch, een dankbaar, ge hoorzaam zoon, een braai en oppas send huisvader? van dit alles, vrees ik, wordt hij juist liet tegendeel! Zie ik hem, gelijk bij zicli in de kerk eniin de school onder hel gebed gedraagt; ga ik na, hoe Lrotsch en ondankbaar hij ten uwen aanzien is, bedenk ik verder zijne traagheid, zijne leugen achtigheid en zijn snoeplust, dan hen ik zeer beducht voor zijne toekomst. (Wordt vervolgd.) De hofboer kwam mei de zijnen behouden in zijn nieuw vaderland aan. Zijn oom had in zijne beloften niels overdreven zij werden overal op het vriendelijkste ontvangen. Dc hoeve, welke zij pachten zouden, had eene allerschoonste ligging en een goe den bouwgrondde voorwaarden dei- pacht waren zoo billijk, als zij die maar wenschen konden. De oom stond den hofboer in alles bij met raad en daad; God gaf zijn zegen en zóó kon de brave, naarstige man m korten tijd vooruitkomen, zijne schulden betalen en met een opge ruimd gemoed eene onbezorgde toe komst tegemoet zien. VI. Ditzelfde kon van Beata en hare huiselijke zaken te Alahlingcn niet ge- zegd worden. Daar ging het eerder aclilei uil, en toch was dc waard een rechtschapen, werkzaam man en leg de ook Beata de handen niet in den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1