BINNENLAND. UIT ZEELAND. De Vingtrëme Siècle publiceert een telegram uil Rome, volgens hetwelk Z. H. tie Paus door eene lichte ver koudheid is aangetast. SPAIÜJR Koning Alfons heeft den Ier dood veroordeelden Sanchez Allegre, die een aanslag pleegde op 'skonings leven, begenadigd. BllITSCHLAWD. 11 e 1 h u w e 1 ij k v a n Koning Manoel. Donderdagmorgen om 7 uur werd op bet slol Sigmaringen, in tegenwoordigheid van hel bruidspaar eii alle familieleden een II. Mis op gedragen. Het burgerlijk huwelijk werd vol gens de in de familie der Ilolien- zollern geldende huiswetlen om 11 uur voltrokken. Na liet kerkelijk huwelijk bad op hel slot een receptie plaats, waarop het gala-diner volgde. Gedurende liet diner bracht yorst Wilhelm van Ilohenzollern een toasl op de jong-gehuwden uil. Het jonge paar is om half drie naar Ulm vertrokken. De bruid heeft den titel van ko ningin en zal een koninklijken hof staat voeren. CHINA. De inname van Nanking.Het succes der regeeringstroepen (er moge dan al dan niet omkooping bij zijn in het spel geweest) beteekent veel voor de centrale regeering. Aan het bezit van Nanking tocli is veel prestige verbonden, voor wie de meester is. Tot het einde van de 14de eeuw was Nanking de hoofstad van het Chineesche Rijk en toen de grootste en volkrijkste stad der aarde. Zijn grootheid eindigde toen Koe blei Klian de keizerlijke residentie ver legde naar Peking. Nanking begon opnieuw te bloeien gedurende den opstand der Taiping. Sedert 1853 was de plaats toen het middelpunt van het het nieuwe rijk, in 1864 echter moest Nanking zich aan de regeeringstroepen overgeven en werd toen totaal verwoest. Sindsdien heeft de stad zich eenigermate hersteld en althans als centrum van wetenschap heeft zij zich kunnen handhaven. Enkele jaren geleden telde Nanking 225,000 inwoners tal van groote bibliotheken en drukke rijen worden er gevonden. Thans zal de oude stad wel weer bar geteisterd worden. Generaal Sjangsoen toch heeft de reputatie een ruw, mee- doogenloos man te zijn, en zijn soldaten hebben geen reden om Nanking en de inwoners dier plaats bijzonder te ontzien. (N. R. G.) Hoe ziet het Vredespaleis eruit? Het grootsche gebouw heeft ter eene zijde een lioogen toren, ter andere zijde een kleinen toren en een torenspitsje in het midden. Het geheel, in roode en grijze steen opgetrokken toont een duidelijk beeld van den renaissancestijl. Leien daken, vrij steil opgaande, bekronen het slechts één verdieping hooge gebouw, dat op het eerste gezicht een eenigszins gedrukten indruk maakt. Maar aan den anderen kant geeft het veel schoons te bewonderen, uiterlijk, dank zij de fraaie zuilengalerij in den voorgevel, de schoone beelden en nissen, voorstellende den vrede, het gezag, den arbeid en de industrie, bekroond door het beeld van de gerechtigheid in den top boven den hoofdingang. Alvorens het gebouw door liet fraaie hek geschenk van Duitsehland binnen te treden, beklimt men een bordes met breede trappen en treden. Dan door massieve bronzen deuren (geschenk van België) gaat men den hoofdingang door en komt men aanstonds onder den indruk van in een tempel des Vredes te zijn. De gelieele architectuur, met haar zuilengangen en booggewelven, heeft iets kerkelijks en het mystieke licht doet zijn gouden stralen vallen door de be schilderde ramen van het trappenhuis. In de groote voorhal met marmeren vloeren, zuilen en zijwanden, staat men voor de prachtige marmeren trap het geschenk van de gemeente 's Gravenhage. Aan het begin der trapleuning, met haar bronzen paneelen staan twee koperen lichtdragers, voorzien van het Haagsche wapen. De groote ramen, die het trappenhuis belichten, vormen het geschenk van den Nederlandschen Staat en zijn vervaardigd door den Delftschen glasbrander Schouten naar ontwerpen van den heer A. Ie Comte. Het bordes van de hoofdtrap wordt later versierd door een marmeren groep, voor stellende „Vrede door Recht". De wanden van defgroote hal zijn bekleed metprachtig marmer, terwijl de bovenste helft en de zoldering van het gewelf van fijne licht kleurige Fransche baksteen zijn, afgewis seld door beeldhouw- en mozaïkwerk. Gaande naar den rechtervleugel, komt men in de groote Rechtzaal, wederom met prachtige ramen, schitterende zij wanden met decoratieve paneelen en mooie basreliëfs. In deze zaal bevindt zich in den lengtewand de tribune. Aan den kant van den voorgevel kan men door openslaande glazen deuren onder het groote raam in de galerij komen aan de voorzijde van het Paleis. Aan de andere zijde van de voorhal sluit zich de kleine rechtzaal aan. Ook in deze zaal weer mooie geschenken, die aan het geheel een rijken, weelderige» indruk geven. De lainbrizeering, zoldering en de meubelen zijn in deze zaal van eikenhout. Aan de kleine rechtszaal sluiten zich aan: de raadkamer, de de spreekkamer en een kamer voor par tijen, gescheiden door trappen naar de eerste verdieping en door de toilet inrichting. Hetzelfde is het geval met de raad kamer, de spreekkamer, de griffiekamer en de kamer voor partijen, die zich bij de groote rechtzaal aansluiten, terwijl al deze lokalen hun toegang hebben van den corridor af, welke uitzicht geeft op de binnenplaats. Een fraaie fontein werpt hier baar klaterende stralen. De bekleeding van de meeste ver trekken is z.g. velours d' Utrecht; de meeste plafonds zijn van beschilderd eikenhout. Ter weerszijden van de hoofdtrap zijn nog een paar vertrekkendaarnaast en daarachter vestiairesentoiletinrichtiugen. In den corridor bevindt zich een tegel tableau uit de fabriek Rozenburg, dat een plattegrond en indeeling gééft van de belétage van het Paleis. De voorzijde van de eerste verdieping wordt ingenomen door de vertrekken, bestemd voor liet Permanent Hof van Arbitrage. In het midden de groote vergaderzaal voor den Raad van Beheer met schitterende, ge borduurde Japanselie wandbeschilde- ringen. De wandbetfinmering is van palisander, de zoldering van satijn hout. Rechts van deze zaal ligt het vertrek van den President van den Raad van Beheer. Daar hangen aan den wand een portret van den Tsaar en dat van Carnegie. Links ligt de kamer van den secretaris generaal. Beide Kamers maken een voor namen, rustigen indruk. Verder zijn boven nog: een kamer voor den adjunct-secre taris, een spreekkamer, dienstvertrekken, toilet-inrichtingen en vestiaires. Boven de kleine rechtzaal bevindt zich de 7. g. Bolzaal, welke haar naam ontleent aan den beroemden schilder Ferdinand Bol, van wien eenige meesterwerken de wanden sieren. In twee vertrekken nabij de groote zaal hangen de portretten van de Vorsten der landen, die aan de Vedes- conferenties deelnemen en van hun ver tegenwoordigers op die conferenties. Een oppervlakkige bezichtiging van een rondwandeling door het gebouw vordert een uur tijds. Rond het gebouw ligt de prachtige door den Engelschen architect Mawson aangelegde tuin met een rosarium en mooie beeldengroepen. Het Vredespaleis staat daar als een sieraad voor het land en voorde residentie in liet bijzonder. Een telegram van Tsaar Nicolaas. Ter gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis heeft de Tsaar van Rus land, volgens een telegram uit Sint Pe tersburg aan de „Köln. Zeit." het vol gende telegram aan de Koningin gericht „Ik verzoek U. M. mijn hartelijke geluk - wenschen te aanvaarden ter gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis. Ik hoop van harte, dat dit gebouw, dat de idee van het Internationale Hof van Arbitrage moet symboliseeren, moge bij dragen tot het werk des vredes, dat mij steeds dierbaar is geweest en dat het een nieuwen band zal leggen tusschen de volken, doordat het hun als midden punt zal dienen om de meeningsverschil- len, die hen scheiden, uit den weg te ruimen." De verkeerde propaganda Te 's Gravenhage heeft het nieuw ge kozen socialistisch Kamerlid mr. Mendels een rede gehouden om te betoogen, dat de socialisten het grootste gelijk van de wereld hadden, de aangeboden porte feuilles te weigeren. Het socialisme is immers een partij van eigenbelang en klassestrijd, en ais die maar bevorderd worden is tactisch alles geoorloofd, dat was liet kort en bondig begrip van de heele rede. „En, zei mr. Mendels, wanneer nu al socialistische kiezers teleurgesteld zijn, omdat niet dadelijk liet algemeen kies recht en staatspensioen komt, welnu, dan is eenvoudig de propaganda niet goed gevoerd. Dan is niet voldoende gewaar schuwd, dat men, een socialist stem mende, niet slechts een voorstander van algemeen kiesrecht en staatspensioen stemt, maar tevens en in de eerste plaats een socialist, die voor een paar dadelijke voordeelen niet de verder liggende doel einden van het socialisme mag prijs geven Dat is dus alles- de propaganda werd niet goed gevoerd. De kiezers moeten voortaan weten, dat zij niet voor sociale hervormingen stemmen, als zij de keuze van een rooden candidaat bevorderen, maar voor het socialisme, dat dan achteraf getuigt, zich metterdaad niet om sociale hervormingen te bekommeren en deze in elk geval achter het partijbelang te stel led. De propaganda is waarlijk even fraai als haar verdediging. („De Tijd"). Een Horoscoop. Een onzer lezers, zegt „de Tijd", zendt ons nog den volgenden horoscoop over het nieuw Ministerie RaMborinet Bertllng BoSboom LEly ORt Van der Linden TrEub. De voorzitter der Eerste Kamer. Bij kon. besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den 3den Dinsdag in Sept. J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die kamer. Ten afscheid. II. M. de Koningin heeft Woensdag avond de leden van het afgetreden ministerie-Heemskerk aan een afscheids diner ten paleize vereenigd. Onafhankelijkheidsfeest Bergen op Zoom. De vele feesten in onze Zeeuwsclie gemeenten in de afgeloopen week beletten ons de aandacht te schenken aan hetgeen te Bergen op Zoom Zaterdag j.l. voorviel. Toch diept er met een ei|kel woord aan herinnerd, want in de stad, die door de Zeeuwen zoo druk bezocht wordt, is een mooi onafhankelijkheidsfeest gevierd. Het werd Zaterdagavond geopend met een étalage-wedstrijd tusschen 50 win keliers. Tegelijkertijd had op het keurig ver sierde Marktplein het openingsconcert plaats door de Harmonie „Kolpings Zonen", bijgewoond door duizenden, die van de keurige yeijichting eveneens konden genieten. In „Thalia" gaf het stedelijk orrkest van 's Boscli onder leiding van den heer Ogier een welgeslaagd concert in den schitterend verlichten tuin, waarbij Bergen op Zoom's mannenkoor welwil lend hare medewerking verleende. Na afloop van dit zeer druk bezochte orkest was er bal ehampêtre. Zondagnamiddag om half 4 had onder enorme belangstelling, ook van duizenden vreemdelingen uit alle deelen der pro vincie de historische optocht plaats. Eene beschrijving te geven van den optocht, jiet zou eene herhaling zijn van andere daar ze op hetzelfde thema was opgebouwd, zoodat wij kunnen volstaan, met de mededeeling, dat dank de goede medewerking der vereenigirig, docli vooral van majoor Jhr. Storm van 's Gra- venzande, commandant der afd artillerie alhier en H.H. officieren der bereden en onbereden wapens, de stoet een schit terend effect maakte. Overal waar hij doortrok ondervonden de deelnemers groote waardeering, meer malen werden zij toegejuicht vooral de hoofdpersonen Napoleon en Prins Willem van Oranje, zoodat bij de ontbinding de voorzitter van het hoofdcomité zoowel als de eere-voorzitter, en de voorzitter van den optocht dc heer Stam konden verklaren, dat de voorstelling van de historie in aller harten zal blijven na klinken, waardoor het doel van dezen optocht was bereikt. Met verschillende concerten op open bare pleinen werd deze dag besloten. De Landbouwtentoonstelling ie Breda zal den 22en Sept. a. s. be zocht worden door II. M. de Koningin- Moeder. Het Koninklijk echtpaar heeft Don derdag een bezoek gebracht aan Bot terdam, er dc nieuwe ambachtsschool in de Tamboerstraat, de scheepsbouw- inrichtingen op Feyenoord en de in richting voor Vuilverbranding bezich tigd, na een boottocht over de Maas gedaan te hebben. Ook werd nog een flinke rijtoer gemaakt. Ten stadhuize werden de vorstelijke personen gecomplimenteerd. De ont vangst van de zijde der bevolking was zeer hartelijk. Ter verantwoording geroepen. Een partijgenoot te 's Gravenhage roept in het „Volk" den beer Schaper aldus Ier verantwoording: In de burgerlijke bladen lees ik dat „de beer Schaper met zijn dame" aan wezig was op liet tuinfeest dat ge geven werd bij gelegenheid der ope ning van bet Vredespaleis. Is dat waar? „Het Volk' schreef dezer dagen nog een hoofdartikel tegen het Vredesge- huichel der bourgeoisie, en tegen liet stuk volksbedrog dat door bourgeoisie hier ter stede is opgericht. Doet Schaper hieraan mee'? Het Christusbeeld in het Vredespaleis. Naar aanleiding van hel plaatsen van een reproductie van het Christus beeld van den Andes in het Vredes paleis, schrijft de „Osservatore Roma no" bet volgende „Met de grootste voldoening lazen en publicecren wij dit bericht als een bewijs wat het godsdienstig gevoel in een edel vrouwenhart vermag te doen. Mevr. Oliveira heeft inderdaad een betreurenswaardig verzuim weer goedgemaakt en een merkbare, leemte kunnen aanvullen, deze n.l., dat in een gebouw, dat dienen moet om de belangen van den vrede te beharti gen en den roem ervan te verkondi gen, dc beeltenis ontbrak van Hem, die op aarde nedergedaald is, om lief de en trouw onder de menschcn te verkondigen en Die de ware grond legger is van den algemeenen vrede. Terwijl wij onzen lezers den naam van deze dame als een eerclitel mede- deelen, is het onze vurige wensch, dat, evenals door haai- toedoen het beeld van den Verlosser in liet nieuwe paleis zijn plaats kreeg, evenzoo in dc zielen van al degenen, aan wie de regeering der volkeren is toever trouwd, Zijn Geest moge wederkeereu en heerschen n.l. de geest der gerech tigheid en der charitaa, zonder welke geen ware, volledige en bestendige vrede voor de mensehen mogelijk is." Men meldt aangaande deze zaak nog uil 'is Gravenhage aan de „Msbode": H. M. de Koningin heeft aan me vrouw Angela de Oliveira Gesar de Costa, de in het Hotel des Indes al hier 'nog steeds vertoevende presidente van den Argentijnsdhen Vredesbond, die liet in hel Vredespaleis geplaatste byeld van den Christus van den Andes aangeboden en onthuld heeft, de bij zondere en zeldzame onderscheiding betoond om haar Harer Majesteits portret te schenken, voorzien niel al leen van de handteekening der Ko ningin, maar waarop II. M. ook eigen handig de woorden gesteld beeft: „Cjlirisl avant tout", d.w.z. Christus, boven alles. Goes. De St.crt. bevat de statuten va,n de Goesche coöperatieve vereeniging tot. aankoop van kunstmeststoffen te Goes, opgericht door de fieeren J, Korsta.nje l'z., landbouwer, G, M. Timmerman, koe melker, K. de Buck, koopman, M. Zan- dee Nz., landbouwer, en F. de Dreu Mz., koemelker, allen te Goes. Onafhankelijkheidsfeest Gisterenavond vergaderde heit volledig co mité voor het te houden kinderfeest, na dat vooraf het moderamen een voprloo- pig program had saamgestekl. Door uitstedigheid van den voorzitter den heer v. d. Bosch, werd deze verga dering geleid door den heer Risch, die mededeelde dat de Burgemeester het Eers- Voorzit,terschap had aanvaard en reeds de vergadering van het moderamen had bijge woond, wat met applaus werd vernomen. Voorts dat aan de voorzitters van het moderamen zijn toegevoegd als secretaris sen de heeren K. Le Cointue en S. Duve- kot en als penningmeesters de heeren I*. A. de Ligny en M. Dronkera Als feestterrein was aangevraagd de weide van den heer v. d. Linde aan den Westsingel (Klein Frankrijk), die door ge noemde heer welwillend en kosteloos viopr het feest is afgestaan, wat eveneens met applaus werd vernomen. Met algemeene stemmen werd goedge vonden ook de bewaarsohoojkinderen in het feest te doen deelen, door hen in de gewone schoollokalen een feestje te be reiden. De optocht en de verschillende ver makelijkheden op het terrein werden be sproken en aan het uitvoerend comité in overweging gegeven. Een belangrijk punt was de nenoodigde gelden voor het feest. Gewezen weid op de groote som, die er noodig zal zijn vooir een ruim 1600 kinderen sterk feest, maar ook de Verwachting werd uitgesproken dat, ais al tijd, de Goesche burgerij een mild hart zal toonen, vooral nu, waar het een nationaal; kinderfeest geldt. Tenslotte werd de stad in wijken ver deeld en voor elke wijk een twieetal hee ren aangewezen, die diezer dagjen eien rond gang zullen doen tot het in ontvangst nemen der bijdragen. Laat de gedachte aan Neerland's onaf hankelijkheid, den zegen in het. bestuur door het hui® van Oranje en den bloei ons land geschonken, de harten mild stem men en de bijdragen vooral van de ge goede ingezetenen rijkelijk doem toevloeien. Waar het een nationaal herdenkings feest geldt mag niemand worden uitge sloten en zal de kleine gift va;n den min der bedeelde even welkom zijn als de groote bijdragen van de meer gegoeden. Wij twijfelen niet of de heeren zullen alom met een „w e 1 k o m binnen" ont vangen worden. Zegt het voort 1 In de Donderdag alhier gehouden algemeene vergadering van de vereeniging Zuid-Beveland „Het Groene Kruis" waren 15 afdeelingen vertegenwoordigd, te zamen uitbrengende 30 stemimen. Voorzitter de heer jhr. Lewe v. Nijenstein wegens af wezigheid van dr. Kolff. Uit het jaar verslag bleek dat in 't vorige boekjaar als lid waren toegetreden de afdeelingen Kloetinge, Nisse en W.olfertsdijk. Do rekening wordt goedgekeurd in ontvangst f 452,00s, uitgaaf f 245.51goed slot f 206.49-'. Een langdurige discussie ontspon zich naar aanleiding van een voorstel-Elle- woutsdijkHet hoofdbestuur neme stap pen in de richting van eenheid der „Zeeuwsche Groene Kruis-beweging" zoo dat de bestaande gescheidenheid ophou- de en men gerake tot oprichtingi ©enen geheel Zeeland omvattende Provinciale Groene Kruis-vereeniging. Het bestuur toonde aan uit welke oorza ken zijn streven in deze richting was be lemmerd geworden. Vooral de ziekte van den voorzitter had een en ander vertraagd; 't bestuur ging in beginsel met 'tvoorstel mede. Het slot was de aanneming toet 8 tegen 2 stemmen eener motie; waarbij meer practisch werken in den geest van 'tvoorstel aan 't bestuur in overweging gegeven werd. De afdeeling Nisse wees op de onnauw keurige verkiezingen, gelijk die thans door het hoofdbestuur voor tusschentijd- sohe vacaturen worden uitgeschreven. Een voorstel Nisse werd aangenomen om de candidaatstelling al zoo te doen blijven, en de afdeelingen daarna een opgavie ont vangen der gestelde candidate» om daar uit een keuze le doen. De begrooting 1913 werd aangenomen in [ontvang en uitgaaf op, f596.495 be houdens deze wijziging dat. voor aflossing in plaats van f 100 f 25 wordt uitge trokken. In de geldleening 1909 werden uitge loot de nummers, 1, 13, 21, 24. De aftredende hoofdbestuursleden F. D. Kolff van Oostenrijk, jhr. U. E. Lewe van Nijenstein en H. Wessel werden her kozen iresp. met 23, 25 en 27 van de 27 MemmenBeide laatstgenoemden na mén de hei-benoeming aan; dr. Kolff zal van zijn herbenoeming worden kennis ge geven, In de vacature B,. G. Lambers werd gekozen de heer M. Nieuvenhuizen van Rilland-Baithin de vacature L. Kloosterman na vier stemmingen de heer ds. L. Bins. De herkozen voorzitter en secretaris werden bij acclamatie in hun function gecontinueerd. (Z.) Middelburg. Ged. Staten van Gronin gen hebben aangekocht de raderboot „Eu genie", welke gevaren heeft in provin cialen dienst van Middelburg; naar Zie- likzee. De boot zal dienst doen als golf breker in de haven te Delfzijl. Het is 'gisteren tot onze verwondering niet druk geweest op de bloemen- en fruittentoons,telling in het Schuttershof en ook des avonds bleef het aantal bezoekers verre beneden de verwachting. Dit was niet alleen jammer voor de tentoonstel ling, die ook hij avondlicht een bezoek overwaard is, 'maar ook van het fraaie con cert van het. Middelburgs,ch Muziekkorps. De verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad, namelijk twee in het eerste en een in liet. twteede kies district, zal plaats hebben op 16 Sep tember, dus gelijk met de candidaat) stelling voor de Provinciale Staten, en de stemming op 26 September. Zooals vroeger gemeld zal de stemming voor de Staten op 30 September plaats hebben. De kiezers voor den gemeenteraad in het eerste district '(Markt) zullen twee afzonderlijke oproepingskaarten ontvan gen, daar de heide te kiezen leden in verschillende jaren zullen moeten aftre den en wel hij, die in de vacature- Sprenger gekozen wordt in 1915, en hij die in de vacature-Den Bouwmeester gekozen wordt in 1919. De biljetten zullen om dezelfde reden in twee afzon derlijke bussen moeten worden gedaan. Hansweerd. Maandagavond is zekeren A. P., van Kruiningen, werkzaam op (le werf „Zeeland" alhier, zijn weekloon ont stolen. Zaterdag had hij onafhankelijk heidsfeest gevierd te Kruiningen en ont ving het daardoor eerst Maandag. Zorgvul dig had hij het geld in zijn boterham- zakje gestopt en aan de schutting der helling gehangen, doch toen hij' het la ter terughaalde, was liet zakje openge sneden en het geld er uit verdwenen. Het den volgenden morgen door den gemeente-veldwachter .1. ingestelde onder zoek leverde geen resultaat op. Naar wij vernemen is door dhr. L. ('auwenbergh te llumpst (België) aan de N. V. werf „Zeeland" alhier, de bouw opgedragen van een stalen Rijn schip, lang 80 M„ breed 9.70 M. en 'hoog 2.60 M„ terwijl den inhoud pl.m. 700 last zal bedragen. Krabbendijke. Maandagnamiddag tegen half 5 had hier een spoorwegongeval plaats. Van den ijlgoederentrein was een wagen uit het spoor geraakt en nu ont spoorden dicht bij het station drie wag gons. In twee er van zaten remmers. Een, wiens waggon bijna geheel, om gekeerd lag, kwam met den schrik vrij. Rij dengene die in den laatst® waggon zat, werd hij het uitspringen hel scheenbeen ontveld. Dhr. Geill legde een verhand en de remmer kon mét den trein om zes uur naar huis. Het verkeer on dervond weinig stremming, maar een ge- heelen nacht moest er gewerkt, worden. (Z.) Bij den gemeenteraad is ingekomen een verzoek van dhr. I. Lijbaart om eer vol ontslag als hoofd der openbare school tegen 1 Nov. e.k'. Z.Ed, is dan 65 jaar en kan dus pensioen krij'gen. Dhr. Lens hoek wil aan den West weg bouwen. De rooilijn werd vastgesteld. In verband jnet de nieuwe armenwet werd een nieuw reg lement voor het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld. (Z.) Kruiningen. J.l. Woensdag had de tim merman M. Karelse bij het opbergen van de versierselen der praalwagen op den schoolzolder, het ongeluk mis te stappen en door den zolder op de pl.m. 4 M- lagere vloer te Vallen. Het ongeval was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6