svoermeel" MS, Markt. Ie IX kleiburg, 1UU zr uU ZU NNET, Zaterdag 0 September 1013. Negende Jaargang. eptember 1913, reeniging VELAND" o es. 1MINICUS, flIR T S I 4 September teeren. No. 105. JDERS. IWIT en VET- T Cz-, Goes. C 18, STBODE Dienstbode Veischijnt eiken MMHDAG-. «OENSDAG- en VRIIDAGAVOND. Dit nummer bestaat Dit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. TOT WEERZIENS! UIT ZEELAND. Uit het Vierde District. ier van het water- KE, zal tot ontvangst in, enz. over 1913/14 :ot 11 uur te Kwa- ven Timmerman en tot 2, uur te Hoede- eentehuis. Griffier voornoemd, v. d DRIES. porden gehouden Donderdags- en te 1V4 uur. teriaal wordt uit- romen des Maan- en Vrijdags. ins het bestuur, ;ster-Administrateur. )ES. Telefoon No. 25 IKEN. n meelschep gegeven 1 MEELHANDEL. f250 en f 100.— boven 21 jaar. A^5 DE BOER, Oude Haven, in half September een ii/ dergelijke betrekking genieten de voork etuigschr. onnoodig „Hotel GODERIE" osendaal (N.-B.) ÜWE IEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0,95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoortsfraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 1 f gulden bij verlies van beide I P® gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de pfe I III handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; \0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij gulden bij I I II I verlies I I verlies van I pfe gulden bij verlies van eiken anderei. vinger. Juist cene week is het geleden, dat H. M. de Koningin het besluit teekende, waarbij zij aan het Ministerie Heemskerk eervol ontslag verleende „onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hetzelve aan Hare Majesteit en den lande bewezen". De tusschen haakjes geplaatste zinsnede pleegt mensteedsin dergelijke koninklijke besluiten aan te treffen. Zij is echter in dit geval meer dan eene officieele fraze, zij is de eenvoudige, onopgesmukte uitdrukkiug der werkelijk heid. Zoolang het waar blijft, dat alle men- schenwerk onvolmaakt is, waartoe men de klassieke uitdrukking: „nil ab omni parte perfectum", „niets is in alle deelen volmaakt", ter staving zou kunnen aan halen, zoolang past het ook zuinig te zijn met liet steken der loftrompet en niet te kwistig te wezen met het zwaaien van het wierookvat der ijdele lofuiting. Maar wiens hoofd helder en wiens gemoed eerlijk genoeg is, om, kleine misslagen en vergissingen niet breeder uitmetende dan noodig is, regeeringsta- lent, ijver en werkkracht, in 's lands dienst en ten nutte der natie besteed, naar waarde te schatten, zal, dunkt ons, niet aarzelen, aan het afgetreden minis terie Heemskerk den cijns zijner lof en hulde te betalen, ook al zou men de beginselen, waardoor zich dat kabinet zicli liet leiden niet de zijne kunnen noemen. Verstaat men onder regeerenzorgen voor het algemeen welzijn, dan mag voorzeker den onderscheidenen leden van ministerie Heemskerk, zoowel den thans nog levenden als dengenen, wien óf de dood óf de politieke omstandigheden de portefeuille uit de hand namen, dit testimonium worden medegegeven, dat zij als opperste bewindslieden des lands naar best vermogen hebben getracht het heil des vaderlands, de welvaart der natie, het stoffelijk geluk des volks te bevestigen en te consolideeren met inachtneming der eischen, welke de moderne behoeften op maatschappelijk en sociaal gebied stellen. Wij zijn er zeker van, dat deze woorden, van hartstochtelijkheid en partijdrift gespeend, ook bij onze eerlijke politieke tegenstanders iiisteinmiug zullen vinden, wier leidende organen toch op uitdruk kelijke wijze de verdiensten van het kabinet Heemskerk naar voren brachten. Zoo schreef nog op den vooravond der jongste verkiezingen het „Algemeen Handelsblad" „Minister Van Swinderen heeft het algemeene vertrouwen verwor ven door zijn krachtig en toch ver standig beleid, en heeft aiominden lande het besef gewekt, dat onze buitenlandsche aangelegenheden toch nog wel in een anderen trant konden worden behandeld dan in dien van een muis, die geen „piep" durft te zeggen. Vreesachtige roerloosheid is geweken voor levendige frischheid. Voorts heeft het Kabinet het geluk gehad, om in den heer Colijn een minister van Oorlog te vinden, die in weinig meer dan een jaar tijds de misslagen deed vergeten, die het Kabinet in de eerste vier jaren van zijn leven had begaan en die in korten tijd voltooide wat, elf jaar geleden, door minister Eland was begonnen. En eindelijk zal men ook zeker nog lang een goede heugenis houden van eenige persoonlijke eigenschappen van sommige bewinds lieden: aan de welsprekendheid van meer dan één minister, aan den ernst der overtuiging van wijlen minister R. Regout, aan de ontzaglijke werk kracht van Minister Talma. En ook aan de staatsmansbekwaamheden, die een aantal leden van het Kabinet, in 't bijzonder de heeren Heemskerk, L. Regout en Colijn, getoond hebben te bezitten". Ook de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" die thans met blijdschap vervuld is over het heengaan van het ministerie Heemskerk „met zijn noodlottige bagage", wist toch nog in de verkiezingsdagen het volgende te schrijven over ministerTalina „De werkkracht van minister Talma is reusachtig geweest. De heer Colijn wordt geroemd om zijn volharding, doch wat hij gedaan heeft, is kinder spel, vergeleken bij hetgeen de heer Talma heeft laten zien. Deze heeft niet maar een gedeelte van de par lementaire periode met stoomop gewerkt, neen, vijf jaren lang. Zoek een tweeden staatsman, die in heel ziju leven zooveel wetten ontworpen heeft, als de heer Talma in deze vijf jaar gij zult er geen vinden. Dan zult ook gij ontzag krijgen voor dezen man, die in productieve kracht alle anderen van vele landen verre heeft overtroefd." Het stoffelijk geluk des volks te behar tigen werd zoo pas door ons als verdienste van het ministerie Heemskerk aange merkt. Hoezeer toch dit kabinet krachtens zijn beginsel het oog hield gericht op de geestelijke belangen der natie getuige de zuivering der openbare zeden door wijlen minister R. Regout, getuige de sociaal-christelijke wetgeving van minister Talma bleef het niet blind voor de materieele behoeften die zich op elk ter rein des maatschappelijken levens, nu hier, dan ginder, openbaarden. Zoo mag er met voldoening op gewezen worden, dat onder liet ministerschap van den kranigen bewindsman mr. L. Regout, wien de portefeuille van Waterstaat was toevertrouwd, het op 't stuk van verkeers wezen zeer achterlijke Limburg werd opgeheven uit zijn isolement Zoowel de verbeterde spoorweglijnen als de in aanleg zijnde lijnen Eindhoven Weert en ValkenburgHeerlen, mits gaders de nieuwe tramverbindingen VenloNijmegen, VenloHelden, Sit- tardDe Docht, MaastrichtVaals en niet het minst de plannen voor bevaar- baarmaking der Maas, die thans op het ministerie gereed liggen en als n a t i o- n a 1 e onderneming een ander lot ver dienen dan in de cartons te worden opgeborgen, bewijzen dat minister Regout een open oog had voor de stoffelijke nooden der provincie Limburg, die met de ontwakende mijnindustrie een alge- heele gedaanteverwisseling te gemoet gaat. En nu trachte men deze verdiensten niet te verkleioen met de bemerking: „nu ja, dat is maar Limburg", want wat ten bate van een deel des geheels wordt gedaan, komt ook het geheel ten goede en met name zal de kanalisatie der Maas, ingericht volgens de plannen van mr. L. Regout van grooten invloed zijn op de verbetering van de binnenscheep vaart en het goederenvervoer des lands. Mag uit hetgeen hier over den arbeid van het ministerie Heemskerk werd aangestipt, gevoegd bij de lofspraken van den politieken tegenstander de gevolgtrekking niet al te gewaagd klinken, dat dat kabinet bij zijn heengaan den roep nalaat van een echt nationaal ministerie, als van zelf spreekt het, dat zijn heengaan met weemoed wordt aan schouwd door allen in den lande, die in beginsel en streven zich met dat kabinet één gevoelden. De hoop, dat de in hun oog zegenrijke werkzaamheid van liet ministerie Heemskerk ook thans nog zou blijven bestendigd en het christelijk regeeringsprogram ter voltooiing der sociale hervormingen, waarnaar reeds zoo lang en zoo vurig werd verlangd, ten einde toe zou kunnen worden afge werkt, is wreedelijk verstoord door de jongste stembuscampagne, toen onge breidelde liberale machtsbegeerte in bond met papenliaat en Kuypervrees en door socialistische volksmisleiding geholpen, het wonnen van koele bezonnenheid en gezond verstand. Toch late men in onze kringen aan den weemoed over het jammerlijk ver storen van zoo schoon een arbeid niet al te veel spel. Want er is stof tot dank baarheid en bemoediging. Tot dankbaar heid over den zegen die ons volk gewerd in den zeldzaam langen duur van dit christelijk ministerie, dat hoewel niet geroepen om „te getuigen" toch in handel en wandel bewees, dat in onzen zoo bij uitstek materialistisclien en onchriste- lijken tijd liet voeren van het bewind op chiistelijken grondslag en in christe- lijken geest niet slechts bestaanbaar is maar de vergelijking met elk ander bewind glansrijk kan doorstaan Tot bemoediging. Wat in de laatste weken, tijdens het ontstaan van het nieuwe kabinet uit de triumfeerende liukerzijde, in den lande is geschied, bewijst hoe het kiezersvolk reeds tot inkeer komt en inziet hoe het, misleid en verblind door demagogen van diverse pluimage, zich ten opzichte van het be kwame, ijverige eu aan de landsbelangen oprecht verknochte ministerie Heemskerk schromelijk ondankbaar gedroeg. Dit nu, gevoegd bij de onzekerheid en onvastheid welke het nieuwe kabinet kenmerken, doet ons met vertrouwen denken aan de strofen van een bekend Duitsch liedjeWenu Menschen aus eiuander gelien, dan sagen sieauf's Wiedersehen." Dus roepen wij aan het ministerie Heemskerk bij het aanvaarden van zijn „otium cum dignitate" met een „vaarwel" maar een „tot weerziens" toe. Vlissingen. Het onderwijs aan de ge meentelijke Handelsavondschool zal ver deeld worden over twee cursussen, een voorbereidende van 2 jaar en de eigen lijke cursus van 1 jaar. Er zal les gegeven worden eiken avond van Maandag tot en met Vrijdag van 6 tot 9 uur en wel in Nederlandsoh, Fransch, Engelsch, Duitsch, rekenen, schoonschrijven, enkel boekhouden, steno grafie, dubbel boekhouden, handelsteke nen, handels-aardrijkskunde, staatsinrich ting, handelsrecht, algemeene handelsken nis en machineschrijven. (M. OrtL) Door de directie der Kon. Mij. „De Schelde" is aan de Hollandsche Beton- Maatschappij te 's Gravenhage het uit voeren van de verschillende betonwerken voor het te bouwen kantoor aan de Aagje Dekenstraat opgedragen. Woensdagnacht is het Deensclie stoomschip „Jolantha", van Antwerpen naar Riga in 't Oostgat aan den grond gevaren, doch zonder assistentie spoedig daarop vlot gekomen. De condr. J. Groot van het zeepost- kantoor te Vlissingen is met ingang van 1 Sept. .overgeplaatst naar Amsterdam; de condr. Haast is aangewezen om dienst te doen op het zeepostkantoor. Programma van het concert op Zon dag 7 Sept. uit te voeren door het mu ziekgezelschap „St. Caeeilia" 1. „Keramis", Pas redoubié, V. 'Purine; 2. Ouverture 1,1a Ruche", Aug. Tack; 3. „La 'Belle Volande", Fantaisie Hi sto riette, F. Morgue; 4. „Lèjjésir", Air Varié pour Tuba solo, J. 'Hartman; 5. „Marche des Aviateurs", V. Purine; 7. „Neigeseter- nelles", Fantaisie, E, Pontet; 8. Mozaïque sur l'Op, Stradella an, M. J. H. Kes- sels; 9. Finale. Donderdagmoigen brachten de prov. booten via Breskens en Terneuzen onge veer 800 reizigers aan, waaronder zeer vele uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de „Walcheren" en „Avanti" kwamen nog I uit Zee-brugge via Ostende ruim 500 reizi gers mede, terwijl de „Administrateur de Bats" slechts een 35 reizigers aan boord had. De extra-trein vervoerde ruim 350 passagiers, de overige vertrokken per extra-trams en gereedstaande auto's naar Middelburg. (VI. Crt.) Zierikzue. De heer Schildmeyer, die met zijn stoomdraaimölen vooj- de 25ste maal op onze kennis gearriveerd is, had de jeugd der Katholieke en Openbare school beden uitgenoodigd, om gratis een half uur van bet draaimolen-genot te profi- teeren. Dat de schoolkinderen gaarne van deze vriendelijke uitnoodiging gebruik maakten, is te begrijpen; ook, dat zij zich kostelijk amuseerden in dit gemoderniseer de kermisvermaak. Van de 4630 kiezers hebben Woensdag 1.1. 3377 hun stemplicht vervuld. De heer de Biruyne werd gekozen met 2266 stem men tegen 1080 op den heer D. Mulder; 3 stemmen waren van onwaarde. De kermis heeft met mooi weer zijn intrede gedaan in onze stad Uit den tijd ais dit vermaak schijnt, heeft het een taai leven; althans in onze stad behoudt zij den omvang, dien zij de laatste jaren steeds bezat Voor onze neringdoenden is het te hopen, dat piet weer, ais onontbeer lijke factor voor welslagen, mag mede werken, dan beloven Zaterdag, Dinsdag en Donderdag weer drukke dagen te zijn In de Maandag jj. gehouden al gemeene vergadering „van het Waterschap Schouwen spande het nog al, voorname lijk naar aanleiding van het tegen. 1 Oct. gevraagde eervol ontslag door den heer De Muralt als ingenieur. De heeren Cient van Schelven, Boogerd e.a. wilden vooraf het rapport dpr Commissie van onder zoek, benoemd in de vorige vergadering om te onderzoeken of de ingenieur finan- tiëel betrokken was of aandeelen had in de Betonmaatschappij, behandeld zien, ter wijl de heer Boogerd nog het vopirsteli deed om het ontslag niet 1 Oct., doch 1 Sept. te doen ingaan, aangezien de heer De Muialt reeds was verhuisd, waaruit voor steller de conclusie trok, dat de ingenieur zeker geen plan had om nog wat Voor het Waterschap te doen, dat dan die f 250 salaris ook wel kon uitsparen. Nadat de voorzitter had verklaard, dat de ingenieur nog terug komt, werd dit voorstel met 7 tegen 13 stemmen verwor pen. Doch warmer ging het toe aan het eind der vergadering, toen bovengenoemde com missie verzocht haar rapport te mogen uitbrengen. De voorzitter wilde daartoe geen ge legenheid geven, doch verzocht het rap port in de handen va,n het bestuur te stellen, teneinde het 14 dagen ter viste te kunnen leggen. Daartoe was de Com missie echter niet bereid. De heer Boogerd zeide niet anders dan in een openbare zitting te kunnen en te mogen rap porteeren; belette de voorzitter dit, dan kwam er geen rapport maar bleef dat in den zak! Een poging van het Bestuur om het rapport in een besloten zitting te behan delen, mislukte, daar de leden dier com missie zich gedurende die zitting verwij derden. Niets kan de commissie bewegen van haar standpunt af te gaan en anders te te rapporteeren dan in een openbare ver gadering, zonder voorafgaande ter visie ligging. Eindelijk stelde de voorzitter voor: dat de commissie piet den heetr De Muralt eerst een onderhoud zou hebben, om daarna, in het eind dezer maand weder te verga deren om het rapport te behandelen. Dit voorstel werd aangenomen. Ten slotte stelde de heer Boogerd (naar aanleiding van een door den heer De Muralt geschreven ingezonden stuk in' de „Zierikzeesche Nieuwsbode") de volgende motie voor, die zou worden gedrukt en rondgezonden om in een volgende ver gadering te worden behandeld: „De algemeene (vergadering spreekt baar Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 6 Sept. Zwakke tot matigen, oostelijke tot noor delijken wind. Betrokken tot halfbewolkt. Weinig of geen regen. Overdag iets koeler. afkeuring uit over het feit, dat hoogere of lagere ambtenaren van het waterschap Schouwen over het optreden van een. of ander lid in de algemeene vergadering van Schouwen in een openbaar nieuws blad ingezonden stukken doen opnemen, Gaat over tot de orde yan den dag." 's Gravenpolder. In de Dinsdag gehou- den raadsvergadering, waarin de nieuw gekozen raadsleden werden beëedigd, is tot wethouder benoemd dhr. L. Schou ten, zulks in de vacature ontstaan door het aftreden van dhr. W. Geelhoed, die als raadslid moest aftreden. Het reglement op het Burgerlijk Armbestuur werd vast gesteld, terwijl eene reclame hoofd, om slag werd afgewezen. iz-X Borssele. Woensdagmiddag geraakten een span paarden van den landbouwer C. Nijsten, welke gespannen waren voor den mestwagen in den mestput, op hol, doordat de leidsels onklaar waren. De knecht P. do Jonge, die de paard-en tot. staan wilde brengen, geraakte onder den wagen, zoodat twee- wielèn h-em over het hoofd gingen. Met een groote hoofdwonde werd hij opgenomen. Heelkundige hulp bleek dringend noodig. Dr. Phfeiffer, die spoedig ter plaatse was naaide de wonde dichte. Blijkens opgave aan den Centralen ge zondheidsraad deed zich in de week van 27 Aug. tot en met 2" Sept. 1913 in Zee land slechts één geval van besmettelijke ziekte voor en wel van typhus of febris tryphoidea te Driewegen. Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot zetters van 's Pijks di recte belastingen in de gemeente Ril land-Bath voor de jaren 1914 tot 1917 de heeren A Blok en van der Wierff. Hoofdplaat Dinsdag is een Fransch stoom-pleizierjacht op weg naar Vlis singen tegen een der bermen van de oeververdediging der Schelde onder deze gemeente gevaren en vast komen te zitten. Aan het paalwerk werd een schade van circa f 70 toegebracht. Dins dagnacht bleef schipper E. Heijdens met zijn hoogaars in de nabijheid liggen, uit voorzorg. Dank zij het kalme weer kon Woensdagmiddag liet jacht worden vlot- gemaakt en naar Terneuzen worden opgesleept. Tijdens het vastleggen van het jacht bewogen zich nabij de plek van het ongeval vele nieuwsgierigen. Breskens. Hoog bezoek 1 Zaterdag j. 1. stak met de prov. boot van half elf naar Vlissingen over Z. K. H. de Graaf van laanderen met een klein gevolg. Des avonds keerde het hooge gezelschap met de laatste boot terug. Te Middelburg werd geluncht. IJzendijke. Maandag kwam hier een 3- jarig ventje onder eene handkar, zoodat deze hem midden over het lichaam ging. Dadelijk moest de liulp van ei-n genees heer ingeroepen worden. Tot wethouder alhier is benoemd dhr. Ch. L. Haverbeke (R. K.) Schoondijke. In de gehouden raadsver gadering werden de tarieven behandeld inzake de electriciteitslevering. Als een heid werd f().30 per kilowattuur aange nomen en voor meterhuur per maand f 0.20. De palen in de gemeente, die lampen dragen, zullen van een bescher ming worden voorzien.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1