w. ilatorium TEHA". )en. - GOES. No. 102 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 80 Aug. 1918. gsmiddel orradig. iOODBOL. Imarkt.Goes GULOEN ÏELD TERUG. ladelijk. lacon f 1—. tie Zoon, BINNENLAND. MULDER, Goes tHMW b o d e, FEUILLETON. IELBURG. tierpijn. nieren zou haast heeft, maar zij, hebben, zijn. altijd >rgens .steeds met meer zij zich buk- -ptillen, trekt een mdenen. Hetzelfde hun rug gunt hun rug en de zijden estigen op de nie- ret smalle gedeelte rugpijh beschouwd nierpijn. Daarom ;evolgd door andere sn nieraandoening, wellingen onder de »wolktheid, brande- r, bezinksel. Nier- ek, ontsteking der teliek), zijn andere raarloozen der nie- eren Pillen dienen jen der nieren en eze organen en he lloed behoorlijk fil- erheden daaruit af- aar bij de heeren te Middelburg: bij toos, Vlasmarkt K. schiedt franco na issiel k fl.75 voor in, of f10.voor es doozen. Eischt de ohte Foster's Rug- ijn Nieren Pillen, 'eigert elke doos, die voorzien is van evenstaand handels- lerk. (13) het overtollige haar geheel verdwijnen. 14b, ROTTERDAM. or den inmaak, ook en Perkamentpapier, in soorten, ook van ers en Johan Maria rpillen, Sanguinose, gen, Staalpillen, enz. oorradig bij November gevraagd voorzien. Zich aan A. F. DE PAAUW- srkstraat, Goes. De opening van het Vredespaleis. Den Haag, 28 Aug. 1913. Zoo heelt dan heden in Den Haag, de groote gebeurtenis plaats gehad, welke door de geheele beschaafde wereld met blijdschap en voldoening verwacht en be groet werd, ons land wederom aan be- ieekenis heeft doen winnen en op ons land in het buitenland meer dan tot nu, de aandacht blijvend zal doen vestigen. Den Haag, zetel van het Vredesrlnter- nationalisme Wie de ontwikkeling van hot Haagje den laatsten tijd heeft gadegeslagen, zal het met ons eens zijn dat onze Residentie met haar historische herinneringen, lang zamerhand een centrum van Internationa lisme geworden is. De Vredesconferen ties zijn er gehouden, belangrijke; inter nationale congressen heeft ze in haar midden gehad en gerecipieerd, de onmid dellijke pabijheid van Scheveningen met haar aardig mondain-internationanl ge doe dat ons aan bekende buitenlandsche badplaatsen doet denken en pas do vo rige week het 20e congres voor den Vrede en binnenkort de Interparlementaire con ferentie, ze zijn zoovele teekenen en be wijzen dat ons 's draven hage een, wat men zou kunnen zeggen, internationale slad genoemd mag worden. Maar van af heden is Den Ilaag' defi nitief de vaste zetel van het Permanents Scheidsgerecht geworden, dat zich thans in een eigen gebouw gevestigd ziet: het Vredespaleis, waarvan de stichting, dank zij de gekten van den gever Andrew Car negie, een grootsche manifestatie is voor het edele denkbeeld van den Vrede, een zaak met kracht en volharding en on ophoudelijk door tal van mannen en vrou wen verdedigd, en die niet versagein zul len, integendeel met nog meer kracht zul len ijveren voor den algemeene-n wereld vrede. Er zijn er, die ondanks vredescongres sen en de fraai-klinkende moties en re soluties, niet gelooven aan een tijd, waar in de menschen elkander niet meer zul len beoorlogen, maar deze moeten niiel, vergeten, dat, hoewel de tot nu verkre gen resultaten niet groot zijn, de vredes beweging in omvang toeneemt en vor dert en vooral dat een grootsch. ideaal niet verwezenlijkt wordt dan door laaien, voortdu renden en vooral langdurigen strijdi. Den 30en Juli 1907, gedurende de zit tingen van de Tweede Vredesconferentie werd de eerste steen voor het Vredespaleis gelegd, nadat heel wat moeilijkheden om- Irent de terreinkeuze en het verkrijgen van een goed terrein waren opgelost. Men weet, dat ten slotte de Carnegie, stichting erin slaagde een gedeelte va|n liet park Zorgvliet aan den oud-Schevening- sohen weg te verkrijgen, terwijl de kosten van dit terrein, ongeveer f750.000 dooi de Nederlandsche Regeering werden gtedra- gpn. Korten tijd later kocht de Carnegie stichting nog een stuk grond van onge veer één H.A. er bij, zoodat het ge heele terrein thans ongeveer 6'/2 'I-A oppervlakte heeft. De Fransche architect L. M. Co-rdonnier uit Rijssel werd naar aanleiding van een uitgeschreven prijsvraag voor een ontwerp voor het Paleis, 'bekroond, zoodat zijn ont werp de eer waardig werd gekeurd te worden uitgevoerd. Het ontwerp van Cordonnier werd om, gewerkt en in samenwerking met den Hol landschen architect J. A. G. van dei- Steur een definitief ontwerp verkregen, dat dan nu verwezenlijkt is. Voor een paar jaar bezochten wij tijdens het bezoek van President Fallières aan 'a G raven hage in gezelschap van de aan wezige Fransche journalisten het. in aan bouw zijnde Vredespaleis, doch heden morgen was het een internationaal gezel schap journalisten dat in de gelegenheid werd gesteld onder leiding van den beer Van der Steur het zoo fraaie gebouw te bezichtigen.. 12. Iederelen, behalve alleen de ouders, zag vooruit, dat, indien dit niet anders wtord Baithasar slechts tot een deugniet zou opgroeien. (Wat do opvoeding der kinderen en het huiselijk leven in bat algemeen betreft, >vas het bij Katharina onvergetelijk beter gesteld. Zij was inderdaad' leiene 'uiterst zorgvuldige moeder ton had een veretan digon, christelijken echtgenoot, die haar in de opvoeding der kinderen getrouw bijstond en met geb|ed, mjet woord en vvoorbeeld hen in allo go-ed voorging Bovendien waakte ook Kasper oiv-er zijne klein-kinderen ten gaf hun dikwijls eene geduchte bestraffing. God zjegend© hunne moeite en dto kinderen groeiden in een» opgeruimde onschuld gezond lein sterk op. Van den anderen kant echter ontbrak het bij den hofboer niet aan kruisen, en zwaar werden ze door God bezocht. De bliksem sloeg in hunne woning, en legde haar in de asch. Zij bouwden haar weder op, voor- Wij komen nader daarop terug, doch wensohen nu reeds te constateeren dat de verschillende zalen met hunne weelde rige inrichting, hunne rijke en voorname decoratieven en bijzonder smaakvolle uit voering een indruk maken, die niet spoe dig uit de herinnering zal verdwijnen Het paleis is bovendien, omgeven als het is door keurige en smaakvol aangeleg de bloemperken, fraai gelegen Bovendien waren, dank zij "de goede, zorgen der gemeente, 's Gravenhaigb, van daag op het voorplein en het terras mas ten aangebracht, die rijk heiaden bloem korven droegen, terwijl de talrijke vlag gen der vertegenwoordigende landen, waarmede het Vredespaleis was getooid, het geheel een prettigien kleurrijken aan blik geven -. Hedenmiddag hoeft de plechtige in wijding van het Vredespaleis plaats gehad in tegenwoordigheid van een uitgelezen internationaal gezelschap; De plechtig heid geschiedde in de groote zaal. Wij zagen er leden van den minister- aad, die heden voor het laatst in het openbaar als minister Verschenen, den heer en Mevrouw Carnegie, die gisteren in Den Haag waren aangekomen, Baro nesse Bertha von Suttner en ancien: ha kende personen uit de Internationale Vre desbeweging, de leden van het' Corps dip lomatique, wier landen tot het Int. Scheidsgerecht zijn toegetreden, tevens le den van den Raad van Beheer van heti Hof van Arbitrage met de eerste secretarissen hunner Legaties, een groot aantal leden van het Hof van Arbitrage en bovendien eenige leden van de Staten-Generaa 1de burgemeester en wethouders van Den Haag en een aantal raadsleden der Re sidentie en voorts de vertegenwoordigers der hoogste Nederlandsche staats- en rechtscolleges als Raad van State, Hoogc Raad der Nederlanden, enz. en bovendien eenige hoogleeraren op. het gebied van het volkenrecht en hooge burgerlijke auto riteiten uit ons- land. Dengene onder de aanwezigen die uit tioofde van hun ambt uniform! of ambts gewaad dragen, waren aldus verschenen. Bovendien waren de meeste autoritei ten van hunne dames vergezeld, zoodat de geheele zaal met het goud- en zilverge schitter der statiegewaden der diplomaten en andere hoogwaardigheidsbekleders en de keurige gewaden der dames, een schitterenden aanblik opleverde. Tegen twee uur had dit illuster gezel schap zich in 'de groote zaal vereenigd, terwijl voor de leden van ons Koninklijk Huis aparte zetels waren gereserveerd. Buiten het Vredespaleis sloeg een tal rijk publiek liet aankomen der verschil lende autoriteiten gade. Tegen ongeveer ha.lt drie kwamen H. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins met gevolg aan het Vredespaleis aan. Zij werden op bun tocht naar het grootsche gebouw door de Haa.gsc-.he be volking levendig begroet. De Koninklijke familie werd aan liet gebouw ontvangen en verwelkomd dooi den voorzitter en secretaris van het ba stuur der Carnegiestichting de heeren Jim- Mr. A. P. 0. van Karnebeek en Mr. Pa- tijn en onder den zang van het A Capella, koor onder leiding van Ant. Averkanip uit Amsterdam naar de voor Haar bestemde zetels geleid. Alle aanwezigen rezen, eerbiedig van hunne zetels op, toen de Koningin, de Ko ningin-Moeder en cle Prins in de groote zaal verschenen. Nadat allen gezeten wa ren nam de plechtige inwijding van den Vredestempel een aanvang. Deze ging gepaard met een redevoering van Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek die als voorzitter van het bestuur der Carnegiestichting het gebouw overdroeg aan den Raad van 'Beheer van het Hof van Arbitrage. Namens dezen Raad voer de de President, de Minister van Bui. tenlandsche Zaken Jhr. Mr. 11. de Maltees van Swinderen, het woord, die met oen toespraak het gebouw aanvaardde. Tusschen de beide redevoeringen deed zich weer het a capellakoor hooren. namelijk door de hulp van Kasper, dite hierbij zijne krachten schier uitputte- maar nu volgden sterfte ondter het het vee en misgewas, waardoor hun diepe wonden geslagen wterden. Zij verloren echter den moed niet God zal wel we der helpenwij zullen bidden, arbeiden en op den Heer betrouwen I dus troostte de eenie wederhelft de andere en vader Kasper stond hen met zijnte goedheid bij. zoo lang hij 'nog oen penning bezat. Maar de maat was nog. niet vol, de lijdens kelk was nog niet geledigd. De hofboer verloor een pi-odes, hetwelk hij 'reeds: voor twee rechtbanken gewonnen had; nu moest 'hij eenlo aanzienlijke soml gelds betalen, of, indien hij op- dien. bepaal den tijd daaraan niet voldeed, moest hij verwachten, dat zijn huis en goed aan geslagen werdlein. De hofboer bracht de so>m tot op drio honderd guldens na hij: elkander en vlerzocht om uitstel voor het overige. 'De hardvochtige schuldeisoher weigerde hlem, ;en op; zijii drijven gaf de rechtbank volmacht tot den vlerkoop; van het vee. Eenige dagen te vonen ging de vrouw des hofboers naar hare zustier te Mahlin- gen ein, had haar met gevouwen» handen haar deze drie honderd guldens efechtsi De plechtigheid weid besloten met een nwijding in besloten kring van de borst beelden van don overleden Engelschem, Koning 'Ëduard VII en van den stich ten van de Interparlementaire Unie, te vens een der meest op den voorgrond getreden Engelsche Pacifisten, Lord Wi. R. Cremer. De hulde werd gebracht door vertegen woordigers van Engelsche corparatiën o.a. van de International Arbitration League, van welk lichaam een deputatie uit Engeland was overgekomen Ten slotte werd door de leden van ons Vorstelijk Huis en alle autoriteiten e:n verdere genoodigden een rondgang door het Vredespaleis gemaakt, waarbij ook het rosarium en het park bezichtigd werden Op het terrein 'van hot Paleis gaf de Kon Militaire Kapel een namiddagconcert. Tijdens den geheelen duur van do plechtigheid was het. om het Vredes paleis zeer druk met vele toeschouwers, die weer met belangstelling het vertrek der Koninklijke Familie en de .genoodig den gade sloegen. De nieuwe Minister van Financiën De binnenkort als Minister van Finan ciën optredende directeur der registratie en dqmeinen te Leeuwarden, de heer A. E. J. Bertling, werd 13 December I860 te Assen geboren en heeft dus den 52-jarigen leeftijd bereikt. Op 23 Mei 1882 trad de heer Bertling op als surnumerair der registratie en domeinen en werd in Maart 1886 als ontvanger der registratie t.e Nijkerk benoemd. Vervolgens was hij1 als zoodanig te Goes werkzaam, waarna in 1894 de benoeming van den heer Bert ling tot inspecteur te 's Hertogenbosch volgde. Deze betrekking verwisselde hij spoedig met die van inspecteur te Lei den. In 1910 eindelijk' werd de nieuwe Minister van Financiën benoemd tot di recteur der registratie en domeinen in de Friesche hoofdstad. In Leeuwarden trad hij weldra op den voorgrond en werd verkozen tot voorzitter van het de partement en het district Leeuwarden van de Mij. 'tot Nut van 't Algemeen. In het voorjaar werd hij hij een tusschen- tijdsche verkiezing tot lid van den ge meenteraad van Leeuwarden gekozen, in welk college hij zich spoedig deed kennen als iemand, die ,zich met voorliefde met zaken, liet financieel beheer der ge meente betreffend, bezig hield. De heer Bertling is de unie-liberale beginselen toegedaan. Op een beden tot hem gerichte vraag, in welke richting hij zijn financieel beleid als minister denkt te voeren, wenschte de heter Bert ling zich niet uit te laten. De nieuwe Minister van Justitie. Mr. Ort werd geboren in 1854 te Gor, kum en promoveerde aan (1e Leidsche Universiteit tot dokter in de heide rech ten. Hij werd in 1877 benoemd tot amb tenaar van het O. M. hij! do kantonge rechten te Oostburg, Temeuzen en Hulst, en spoedig nog in hetzelfde jaar tot de zelfde functie te Amsterdam. In 1881 werd mr. Ort benoemd lot substituut- officier van Justitie to Zierik'zee en ach tereenvolgens in 1883 en 1888 tot dezelfde functies resp. te Amsterdam en te 's Gra venhage. Weldra volgde, in 1890, zijn benoeming tot Officier va.n Justitie te Win schoten en drio jaren later te Amster dam. In 1897 werd mr. Ort raad-advi seur bij het Departement van Justitie Sedert 1901 bekleedde hij! het ambt van advocaat-generaal hij den Iloogen Baad Niet voor en niet tegen. De nieuwe minister van Landbouw heeft in eeu interview verklaard, dat hot Ka binet, wat het staatspensioen betreft, niet pro cn niet anti is. Dit is wel een eigenaardig standpunt voor een ministerie, dat de invaliditeits- en ouderdoms-verzekering heeft in te voe ren, zegt „Het Centrum". Maar welk onthaal zal liet daarvoor voor een half jaar te teenion, en aldus haar en haren vader voor dito schande! te bewaren. Dto waardin kon wiel niet ontkennen, dat zij over die som ia be schikken had; daar zij trouwens, nog kort geleden van harle ovlerledene petemoei, die haar een tijd lang hij zich glaliad had, een legaat 'van drito honderd guldens had geërfd, |en dit geld lag nog wél be waard bovten in haue kast. De waard scheen niet (ongenegen; maar, als altijd, tiet hij thans weder dei beslissing aan zijne vrouw oven, en in dit gtevaJ zooveel te meer, [omdat Wet geld eigenlijk aan haar toebehoorde. (Maar dto waardin hart allerlei verontschuldigingen, verzekerde, dat zij leen hartelijk medelijden met liet ongeluk harer -zuster had, tan veile andere zoetklinkende troostwoorden vloeiden haar als water van de lippenWet nood zakelijke, dalgenie wat hier alleen, kan redden, liet; 'geld, idit gaf zij niet. Ka tharina ondervond Van deze liefdeloos.- hedd harer 'zuster leene diep grievende; smart, en Venvetet haar in bittere woor den hare hardvochtigheid en geldzucht. Bieata bleef daarbij niiat koud, beschul digde haar 'van achteloosheid in Idja huis houding en goot aldus, in plaats van verzachtende oli» slechts bijtende azijn vinden bij de Linkerzijde, wier groepen zeer positief voor Staatspensionneering zijn opgetreden? Dal haar stembus-program op; een zoo gewichtig punt, onmiddellijk door het Linksche ministerie zou worden verloo chend, ware inderdaad cle klap op de vuurpijl. 1 De vraagt rijst intusschen, of er nog meer zaken zijn, met betrekking waartoe het ministerie liet extra standpunt in neemt van niet p r o en niet anti te zijn Mr. F. S. K. J graaf van Randwijck. f Tengevolge van een ongeluk, hem Dins dagochtend overkomen, is te 'sGraven- hage overleden de heer mr. F. S. K. J. giaaf van Randwijck, oud-secretaris-gene raal aan 't departement van Financiën en oud-kamerheer ceremoniemeester van IJ. M. de Koningin. De heer Van Randwijck! maakte Dins dag zijn gewone ochtendwandeling, toen "V dicht bij zijn woning aan de Kanaal straat door een plotselinge ongesteldheid werd overvallen, het bewustzijn verloor en achterover met het hoofd op de stee pen sloeg Nadat hij 'door hulpvaardige handen zijn woning was binnengedragen constateerde een ijlings geroepen genees heer een groote wonde aan het achter hoofd, hersenschudding en schedelbreuk rtie het ergste deden vreezen. De heer Van Randwij'cK bereikte den ouderdom van ruim 75 jaar. Hij ving zijn ambtelijke loopbaan aan als adjunct-commies eerste klasse ter pro vinciale griffie van Zuid-Holland. De Kardinaal en de R K. Volkszang. Wij} lezen in de „Varende Zanger": Bij de schitterende hulde, die Z Em- KardinaaJ Van Rossum bij Zijn zege tocht door ons land allerwege in ont vangst iiad te nemen, is het ee.n vreugd© Ie mogen constateeren, dat ook de R K Vereeniging v,oor den Volkszang 'daarbij steeds in de voorste rijen was. (Jok heeft (leze vereeniging en enkele barer a'fdee- hngen zich op de audiënties door haar ijverig bestuur doen vertegenwoordigen. Welk een werkzaam aandeel overal el ders „de Volkszang", hij de huldiging va.n Z.Em. heeft gehad liet is, voor 'I. mo ment althans, niet geheel te achter halen. De afdeeling Arnhem is echter al bij zonder gelukkig geweest. In de St. Eusebius Kerk, waar Z.Em aan de buitengewoon talrijke aanwezigen den zegen gaf, werd o.a. door heel het gelukkige volk m vereeniging niet het Zangkoor (dat voor deze plechtige ge legenheid was samengesteld uit de zan gers der vijf parochiekerken) het imimjejj imposante bed van Dr. Schaepman: „Aan U, o Koning den Eeuwen" met buiten tengewoon veel geestdrift gezongen, toen Z.Em. de Kerk verliet. Door het mach tige orgelspel bleek ook toen weder liet giootsche der compositie van Verhuist waardoor wij, evenals door de sublieme begeleiding van het „Tu e» Petrus" vim Halter in den heer .1. Spekle een kundig oigamst leerden kennen. Doch dezelfde zangers hadden zich ook al weder voor het station opgesteld, lo»n Z Lm weder 'terugging1 en zoo stonden deze kranige heeren reeds uit voile horst het „Wilhelmus'' te zingen, toon liiet rij tuig met den Kardinaal kwam aangere den En nauwelijks had Z.Em. voor een kort oogenhiik in de gereserveerde wacht kamer plaats genomen, of de zangers stonden geschaard op het perron, waar zij hetvierstemmig „Ilij leve lang," mct VJ S waarna ook enkele vader- werte' R°omsche liederen uit „De Leeu- werk werden gezongen. De zang stond onder leiding van den heer A. Thieme, dLnk tv™™? ge"0Ot van Z-Em- den dank t.e ontvangen voor z'n schqojneji Z-dJlg, li-wl'T rA6 KardinaaJ ziet intusschen ter .W ,- T00- h6t Seopende vens- Jevonrl 1U^ het °i' ia llOOgOp- levend enthousiasme, in heerlijken blij- in do 'zielewondton van Katharina. Deze barstte ten laatste in tranen uit en ginjg1 heen. Aan de dpur bleef zij nog evenl staan en 'zeid-eIk vlergeef het u, God weet het; 'maar ik vrees, het zal u nog eens berouwen, dat gij uwe eenige zuster zoo mededoogenlp.os 'vtorlaten hebt. In dien gij in zoodanige.il nood hij mij1 hulp- kwam zoeken,- ik zou bet b»d onder mijn lijf uit -verkoopen, om u te reddend Dit was, -gelijk de uitkomst liet Jeeren zoude, geen leugenachtig woord. Maar de waardin dacht: Zoover zal het met Snij niet komen, daan zulten wij wtol voor zorgen. De dag van den gedwongen verkoop kwam aan. Nog kort geleden had de hof boer voor veel gleld keurige ossen en koeien aangekocht ten het was vooruit te zien, dat hij daarvoor nu ter nauwter nood de helft terug zou krijgen. Hier van werd in den gehleelen omtrek ge sproken, .ook in de herberg van Mahliii- gen viel het gieisprek daar o-p den waard hinderden dergelijke gesprekken, maar de waardin zeide: Laat de mieusch-en maar praten; wie geleft- ons het geld weder, indien de hofboer gtehael ten gronde gaat? Ik 'Zeg u, wij krijgen er geen penning] van terug; er is ge'en zegen bij den hof- den jubel het innig Roomsche lied van Dr. Sicking „Roomsche Blijdschap". En den tekst van dit lied moest Z.Eini. nog; even kunnen volgen, zoodat eein der Com missieleden, de heer C. C, Th. Groos ge legenheid had den minzamen Kardinaal zijn Leeuwerk" te mogen aanbieden, welke met een dankend gebaar werd aanvaard, terwijl het andere commissielid, de heer G.' .1. A. AL Knuvelder hetzelfde roodo hoekje den sympathieken secretaris Dr. Drehmanns aanbood. Het 'station te Arnhem daverde van dien blijden zang, die een geloofsbelijde nis is en die getuigde van het goede wer ken der R. K. Aereeniging voor den Volkszang. Barmhartige broeders van St. Jan de Deo te Amsterdam. Wie een wandeling: maakt langs het verblijf der Barmhartige Broeders, Kei zersgracht 67, zal zien dat de Broeders hun huis uitbreiden en verbouwen. Mis schien zou iemand tot de gedachte komen 'tgaat den Broeders, zeker goed. Omdat zoo iemand 'tdan ieelijk mis zou heb ben, en meer nog, omdat zulk een ge dachte grootelijks den Broeders ten na- deele z,ou kunnen zijn, "5a het wellicht goed, den waren toestand te melden. Ziet hier den wat er van is: De ondervinding heeft zonneklaar ges leerd, dat de Eerw. Broeders- van de ziekenverpleging niet kunnen bestaan. Dientengevolge zochten zij reeds lang naar middelen, om meer vaste inkomsten te verkrijgen, teneinde te kunnen blijven voortgaan met de verpleging, vooral van zieken, die minder met aardsche goe deren zijn bedeeld. Allereerst was de gedachte gevestigd op de uitbreiding yan hun pension voor heeren uit den gegoeden stand, hetgeen mogelijk was geworden door overigens toch noodzakelijk geworden aankoop- van het Fontaine-hofje. Toen echter bleek, dat ook de heeren Regenten van het St. Ber- nardusgesticht plannen maakten om in hun nieuwe stichting gelegenheid aan hee ren van den gegoeden stand te ope nen, meenden de Eerwaarde Broeders de bakens te moeten verzetten. Zij besloten nu, na veler gevoelens te hebben ge vraagd, hunne stichting dienstbaar te ma ken om in een andere behoefte te voor zien en een tehuis in te richten v.oor jongelieden die hier ter stede op kantoren of in winkels werkzaam zijn en geen eigen tehuis hebben, doordat zij uit de provincie komen, of hunne ouders, niet meer be zitten. 1 Daar echter de pensionprijs zoo laag mogelijk zal dienen te worden gesteld, zal van deze inrichting niet veel worden verwacht, ton bate van het aanvankelijk gestelde doel: steun om de kostelooze ziekenverpleging te blijven beoefenen. De Eerw. Broeders zullen dus nog grooten- deels blijven aangewezen op d-e liefda digheid der Amsterdammers. Dn bouwkosten vorderen gropte uitga ven. En ieder zal hegrijpen, dat iedere steen voor deze nieuwe inrichting dan ook jnet groote dankbaarheid zal wor den aanvaard. Het tehuis voor jongelieden zal o.m. be vatten 35 kamertjes, eetzaal, lees- en con- versatiezaal. In deze laatste zal het a.a,n niets ontbreken, waardoor dit tehuis aan genaam en gezellig kan worden gemaakt. Biljart-, schaak- en damspel enz., ja zelfs het tooneel zal niet vergeten worden. 1 Januari hopen de Broeders te kunnen -openen en zij, die zich een plaatsje wil len verzekeren voor zich of hunne zo nen zullen goed doen zich bijtijds aan te melden. (Mstoode,) Het pensioen voor Zeventigjarigen. Hoe het te krijgen. Volgens de Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zijn, eene reutje toe van f 104 per jaar, die in wekelijksche termijnen vain boel' in Kuis- dat is zoo duidelijk, dat men het met handen kan tasten, wij' kum neii ons geld voor BaJtbes wiel gebruiken!, Daar had zij volkomen gelijk in, en zon der het te vlenmoeden, sprak zij daait een voorzeggend woord, hetwelk in den tijd tot haren [sichrik en haar vterdritetj maar al fa zeer v|ervuid zou worden. u voor den verkoop kwam de oudto Kasper zelf hij zijne dochter te Mahlin- gen. Beata schrikte toen. zij h-ein zag; in die vier weken tijds, waarin zij hem niet ,meer gtozien had, was hij blijkbaar vervallen, waren zijn» haren grijzer, wa ren zijne oogen v|esl flauwer, was zijne houding zwakker geworden. Zij bood ha ren vader terstond toen stoel aan en vroeg waarmede zij hem dienen kon, met melk, koffie of met soep? Daar is nog g-een haast miedie, ant woordde de oulde man: maar te gaan. zitten, dat heb ik noodig, ik ben motode geworden I Hij ruste ©enig» oagenhlikken op een stoel en vroeg toen, of de waard thuis wasl t' l (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5