iograaf Vj\% zeer RTRET dergenen, »en laten ALF wint. wint. isendaal, Het Vierde gebod. 63 Vlissingen. ICHTEN EKOMST [ffecten. Goes, Oinsdag 26 Augustus lOlit. iNegeiide Jaargang. ..- Aan mijne Katholieke Landgenoten. FE UILL ETON. BUITENLAND. DE BALKAN. BINNENLAND. ZiiKen zich B|ie- f* auilerw bezig beste Reclame, ■net onzeu tijd fiavtout, groot 50 die volgt op de voor de rechf- ari zijn reeds ge- ran Maart, April, telf wel aan hun voor den tijd van 31 Dec. 1913. fRETTEN f 1.00. Ie plekken, ruwe |ON, Stationweg I4h. bij GEBR. MULDER motor, welke be- eekenis blijken te nservatisme of uit ,'eetakt boven den metakt (kleplooze) n neemt proef. ie rijwielen wordt te koopen! efen, Zwolle. tlJË, 's Heerenhoek PROVOOST, HSDAG gedurende de Bank- en Effecfenzaken- N o. 100. NIEDHE EUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonne's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; M gulden bij P" verlies van M wijsvinger. gulden bii verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Ouder dezen titel bevatten „Maasbode", „Tijd" en „Centrum." den navolgenden afscheidsgroet van kardinaal Van Rossum: Op het punt den vaderlandschen bo dem weer te verlaten, is het mij een behoefte des harten nogmaals een enkel woord tot u allen te richten. Mot 'gevoelens van den diepsten eer bied en van de heiligste vreugde hebt gij mij overal ontvangen en begroet. Gij hebt in mijn nederigen persoon gezien, en vereerd den Vertegenwoordiger van Hem, die als Opvolger van den H. Pe trus door God gesteld is, om de Kerk van Christus te besturen.- Den Opper herder Zeiven in uw midden niet kun nende ontvangen, hebt Ge voor Mij ge daan, wat Ge voor Hem zoudt hebben willen doen. Zoo hebt Ge van mijn reis door liet Vaderland een zegetocht ge maakt. 't Was een ware wedijver tusschen steden èn dorpen èn vlekken, om aan die gevoelens op schitterende wijze Jucht te geven, 't Werd een algemeene, oprechte, grootsche, machtige betuiging van geloof, van liefde voor de Kerk, van verknocht heid aan den H. Stoel, het door God ge stelde middelpunt der Christenheid, van vereering voor Jezus' Plaatsbekleeder op aarde. En duizenden van hen, in wier midden of nabijheid de Kardinaal niet kon verschijnen, stroomden toe om deel te nemen aan de algemeen© betooging of gaven schriftelijk getuigenis van hun blijde deelneming. Een innige, overgroote troost zal het zijn voor het vaderhart van onzen be minden Opperherder, Paus l'ius X, als ik Hem straks van al die betoogingen, van al die blijken, groote zoowel als kleine, zal verhalen. Voor alles, dierbare Landgenooten, wat Ge in deze dagen voor mij hebt gedaan, breng ik U opnieuw mijn innigen, hart- grondigen dank. Innige zielevreugde ten blijde, onuitwisbare herinnering draag ik er van mede. Uw geloof en Uw godsdien stig leven zullen U 'immer blijven etem, rijke bron van waar geluk, van zielerust ,en tevredenheid. Trouw aan Uw Geloof en Uwen Godsdienst zult Ge ook altijd trouw zijn aan Vaderland en Vorstenhuis. Hoe beter Katholiek, hoe trouwer pnderdaa.ii van onze geëerbiedigde en bemiinde Ko- 10 Toen sloeg Balthasar met een vloek op de tafel, dat de kruiken en glazen op sprongen, en stortte zjjne gramschap op den peter in een vloed van de ergste schimpwoorden uit. Hierop vroeg hij aan zijne jnoeder of zij dan niemand pnders wist, die haar die kleinigheid, die el lendige twee honderd guldens, zou wil len leenen? Neen, antwoordde zij bedroefd; aan alle deuren heb ik geklopt en ner gens hulp gevonden. Er zou echter nog een middel zijn, om dien ramp en die schande van ons af 'te koeren. Nu welk is dat? zeg het. maar recht uit, moeder. Gij weet het immers, Balthasar ver koop uw rijpaard en wij zijn gered. De molenaar van den Rietmolen geeft er u ieder oogenblik twee honderd guldens voar, en meer is er niet noodig, om den ■lood tevreden te stellen en de koeien, die ons zoo noodig zijn, te behouden. ningin Wilhelmina, hoe hechter steun voor Haar troon, Haar huis en voor het 'Va derland. En terwijl ik 'U, mijne katholieke land genooten, mijn da,nk herhaal, is 'liet mij een behoefte dien dank ook opnieuw uit te spreken jegens de andersdenkende medeburgers. Niet weinigen onder hen siloten zich aan om mede hulde te bnen- gen aan hun landgenoot, dien niet al leen de Paus, maar ook de Koningin zoo hoog hadden geëerd. Allen gaven minstens door hun houding blijk van eer bied en welwillendheid. Ook aan 'hen al- Jen mijn oprechten dank; den goeden God bid ik voor hen, dat Hij hen allen zegene en tot de Waarheid geleide. Scheidend roep ik U allen nog de woor den van den If. Apostel Paulus toe„Vigi- late, state in fide, viriliter agite, et confortaniini. Omnia vestra in. caritate fiant." (1 Cor. 16. 13» 14). Wie est waakzaam om aan Uw geloof en Uw godsdienstig leven geen schade te lijden; waakt vooral over uwe kinderen, opdat ze, in uwe voetstappen tredend, oprechte katholieken, trouwe burgers der maat schappij worden. Staat vast in Uw geloof. Zorgt den grootsten aller schatten, den schat van het eene, heilige, katholieke, apostoli sche geloof, dat Gods Zoon, Onze Heer fezus Christus, op aarde is komen bren gen, ongeschonden te bewaren, en diep in het hart uwer kinderen te planten. Handelt als mannen en weest sterk. Verdedigt Uw heilig geloof, ver dedigt de waarheid, vlerdedigt de begin selen met onverschrokken moed; maar zorgt, nooit personen te krenken, terwijl ge de waarheid meent te verdedigen, voor al als zij met gezag hekleed zijn. Hier vooral geldt het Omnia vestra in cari- lato fiant; alles geschiede onder ,U in liefde. iWittem, 23 Aug. 1913. t W. M. KARD. VAN ROSSUM, C.s.s.R, De Adrian o pol-kw e siti e. De correspondent van het „Berl. Ta- geblatt" te Constantinopel seint; Hier loopt het gerucht, dat tusschen de Porte Balthasar echter werd op dit voorstel zijner moeder, hetwelk zij bovendien met een smeekenden blik ondersteunde, over geheel zijn gelaat rood van. gramschap. Daar moet gij mij niet van spreken, dus viel hij uit, mijn paard sta ifc niet af liever verkoop ik mijn laat ste hemd. Dat paard is mij aan het hart gewassen, zonder dat kan ik niet leven. Voor geen duizend guldens is het van mij te koop. Balthasar, hernam de moeder, Balthasar, bedenk het weldie twee hon derd gulden, waarom het gerecht ons zal vervolgen, heb ik immers om nwent >vii bij den jood tegen hooge rente opgenomen, om uw speelgoed te betalen. Zij wilden u aanklagen en gij zoudt uwe eer en goeden naam verforen hebben. Ik' bid u om 's Hemeis wil, lieve Balthasar, red toch uwe moeder van de schande ge lijk zjj zelve met zoo zware offers u daarvan gered heeft. Ik koop u, op zijn langste, na den oogst, een ander paard weder; zoo schoon als uw zwart. Maar Balthasar scheen zijn rijpaard op hooger prijs te stellen dan zijne moedei-. Zoo een paard als mijn zwart Is, vind ik nergetis, dus sprak hij haar gram storig tegen, en ik sta mijn zwart niet en Bulgarije reeds officiëele onderhan delingen over Adrianopel begonnen zijn. Dit gerucht is, naar ik van welingelichte zijde verneem, onjuist. Het verloop der niet-ofüciëele besprekingen doet echter hopen, dat officiëele onderhandelingen te verwachten zijn. We erkennen er hier zelfs op, dat de demobilisatie van het Turk- sche leger spoedig zal volgen". Uit dit alles blijkt we), dat er van een ingrijpende actie der mogendheden in zake de Adrianopel-kwestie geen sprake meer zal zijn. Vooral niet, nu ook Bus- land in den stand van zaken berust. Bus- land zal, volgens de „Matin", niet ver der ageeren tegen de bezetting van Adria nopel door de Turken, indien de Porte besluit .aan Bulgarije eenige concessies te doen, zooals b.v. de ontmanteling, van Adrianopel, gebiedsvergrooting pÜ Kirk- kilisse en andere, welke nauwkeuriger zullen aangegeven worden, zoodra do Buigaarsehe afgevaardigde Natsjewitsj zijn besprekingen met de Port© begonnen is. (Msbode.) UKlitilK Het Ministerie. Weer loopen ge ruchten, 'schrijft de parlementaire cor respondent van het „H. v. Antw." to Brus sel, over veranderingen in het ministerie. Wat er daar waar van is? Weinig, voor het oogenblik, alhoewel men verzekeren kan dat binnen een onbepaalde© tijd het kabinet werkelijk wijzigingen zal onder gaan. 'tls vooral M. Helleputte, die naar rust verlangt en die wenseht van zijne porte feuille ontheven te worden. Nu de militaire wet is gestemd, meent hij een groot deel zijner taak te hebben volbracht.; doch liij zal niet aftreden al vorens de schoolwet verwezenlijkt zal zijn. Wanneer dit een feit zal wezen zal M. Helleputte zijne zending als volbracht be schouwen en vermoedelijk aftreden. Het is dus minst genomen voorbarig nu reeds van ministerieel© wijzigingen te spreken. (Msbode}. OOSTENRIJK.. De toestand van den oppasser Janku- bowitsj, die in een kazerne te Wpsnm zijn kapitein Eisenkolh en diens verloof de, gravin Bolza doodschoot, is zoover verbeterd, dat men den misdadiger in verhoor heeft kunnen nemen. De hoos- wicht verklaarde daarbij, dat hij uit wraak zucht en na rijp overleg gehandeld liad. De beide schotwonden had hij zichzelf toegebracht en dat kapitein Eisenkolh op hem geschoten had, was onjuist. Nadat zijn meester doodelijk gewond was neer gevallen, had de jonge misdadiger drie maal op de gravm geschoten, die on middellijk dood was. (Msl>.) af, gij moogt zeggen, wat gij wilt. Dit zwart, is mijn eenig genoegen, en een genoegen komt een mensch toel Maar dit is dan toch een kostbaar en gevaarlijk genoegen, merkte hem zijne moeder op; dit zwart is een wild paard en ik' 'kan den angst maar niet van mij afzetten, dat gij er nog eenmaal een gro-ot ongeluk mede krijgt. Inbeelding! moeder, ik hen geen kind meer en kan rijden, zoo goed als iemand in geheel onzen omtrek11 riep Bal thasar uit; maar geld heb ik noodig, jnoeder; ik zou morgen wei naar Barn- hofen willen rijden, daar is het kermis 1 Wat, Balthasar I morgen, als het gerecht komt en beslag pp ons goed legt, wilt giji 4an nog kermis gaan houden klaagde zijne moeder mot smart en verontwaardiging tevens. 0 God, kant gjj dit pan uw hairt hebben? Wilt gij dan, dat ik te huis zou blijven en de schande aanzien en uwe jammerklachten aanhooren? Voor geen geld van de .wereld I Moeder, geef mijl twee fcroondaalders ik moet ze mor gen hebben. Bij deze woorden ging de ongevoelige jongen, een trotschen, schier dreigenden blik op zijne modder weipende, en de ITAhlB (lp Sardinië heerscht in de laatste da gen een verschrikkelijke hitte; <1© ther mometer staat sinds een paar weken in des chaduw op 37,8 graden Celsius. Van alle punten aan het eiland worden groote boschbranden gemeld. Het historische bosch van Budduso b.v. is een prooi der vlamimen geworden. Langs de kust, aan de golf Orano is een plantage van 1500 hectaren geheel in aseh gelegd. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Kardinaal Van Rossu,m is, na een verblijf van 7 weken in ons- land, van Wjttem naar Luik afgereisd, omi na na eenige kloosters in België te hebben bezocht, naar Rome terug te keeren. H. M. de Koningin in de Residentie. Met ongeveer een kwartier vertraging keerden H. M. de Koningin en Prinses Juliana Zaterdagochtend circa half twaalf in de Residentie terug, van het verblijf op het Loo en laatstelijk' op Soestdijk. Zij werden op het perron officieel ont vangen door den burgemeester, den waar- nemenden gouverneur der Residentie en Ilr. Ms. Opperstalmeester en stormachtig toegejuicht door een zeldzaam talrijke menscbemuenigte die zoowel op hel. per ron, als langs de straten, langs wpl'ke Koningin en Prinsesje in open rijtuig en ditmaal naar het Paleis in liet Bosch, in plaats naar het Koninklijk Paleis in het Noordeinde reden, was op de been gekönien. Het heerlijkste weer begunstigde de aankomst. Het Prinsesje deed heel lief tegen het publiek, hetgeen de geestdrift steeds meer aanwakkerde. De opening van het Vredespaleis. Men meldt uil 's Gra.venhage aan de bladen Het Vredespaleis staat gereed' om allen te ontvangen, wien het voorrecht te beurt valt getuigen te zijn van de wereldge- beurtenis der inwijding van dit Vredes- hof. Omtrent de openingsplechtigheid en de ter bijwoning daarvan uitgenoodigde per sonen en lichamen kan, hoewel een of ficieel programma, niet zal verschijnen, thans het volgende worden medegedeeld i H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins worden tegen 's middags 21/2 uur in het gebouw verwacht; de genoodigden zijn verzocht een half uur vroeger te komen. Vreemde souvereinen of buitenlandsche Staatshoofden zullen er niet. bij tegenwoor dig zijn. deur met geraas achter zich toetrekkende, het v'eirtrek uit. De waardin echter sloeg ontsteld en oven-kropt van een onbesehriji- felijk verdriet de handen hoog opgeheven in elkander en klaagde; Mijn God, wat ben ik toch eene ongelukkige vrouw I hoe verlaten, ach van alle kanten verla ten! mijn eenig kind brengt mij nog1 tot den bedelstaf en vooir mijn tijd in het giraf Inwendig echter antwoordde haar eene geheimzinnige stem: Gij bekomt loon naar werken 1 liebt gij! uwen vader wel anders behandeld? Zijl gij wel eene dank bare en dienstvaardige dochter geweest? Margen komt het gerecht en legt beslag op uw goedWeet gij niet meer, wat. het. morgen voor een dag is? De ongelukkige bedekte zich het hoofd; van een© diep ingrijipende pijn gefolterd, half Wanhopig, liep ziji naar hare ka mer en strekte daar, hulp zoekende de handen ten hemel uit. V. Drie uren van Mahlingen, aan de an dere zijde van den berg, waarop de pa rochiekerk der plaats slaat, lag in een aangenaam dal de Brumilhof, om die re- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 Aug. Zwakke tot matigen, zuid-westelijke tot zuid-oostelijken wind. Licht tot hair bewolkt Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Warmer. Tot bijwoning der plechtigheid zijn o. a. genoodigd de Ministers, hoofden der De partementen van Bestuur; Andrew Car negie en mevrouw Carnegie; benevens enkele vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied der Vredesbeweging. De plechtigheid zal plaats hebben in de groote zaal van het 'Vredespaleis en hoofdzakelijk bestaan uit eene redevoering te houden door den Minister van Staat Jhr. Mr. Van lvarnebeek, voorzitter van het bestuur def Carnegiestichting, waar bij hij het gebouw overdraagt aan den Baad van beheer van het Hof 'van Ar bitrage. Namens den Conseil d'Administration zal de Minister van Buitenl. Zaken als zoodanig van rechtswege president van dat college, het woord voeren ter aan vaarding van het Paleis. Bij het binnentreden van de Koninklijke familie, welke aan den ingang van het gebouw ontvangen wordt door den voor zitter en den secretaris van het Bestuur der Canicgie-stichting, zoomede tusschen de redevoeringen zulien door een ii ca,- pella-koor onder leiding van Ant. Aver- kanip uit Amsterdam oud-Hollandsche lie deren, o.a» van Sweelink, worden gezon,- gen. Nadat de inwijding volbracht is, zal hel. gebouw bezichtigd worden door de le den van het Vorstelijk Huis, gevolgd dooi den stoet van genoodigden. Den volgenden dag zal het bezoek van den Vredestenipel voor ruimeren kring zijn opengesteld, waartoe meer dan 200Ü uilnoodigingen zijn gezonden aan aller lei autoriteiten van rijk, provincie en ge meente, alle leden van de Slaten-Gene- raal, van den gemeenteraad ©n personen en deputatiën van vereenigingen en cor poration, die het gebouw met. geschenken hebben begiftigd, .allen met een dame. Aan den rondgang door het gebouw gaat vooraf de inwijding in besloten kring van de borstbeelden onderscheidenlijk van wij- len Koning Eduard Vil van Engeland en van Lord Randall Cremer door vertegen woordigers van Engelsche oorporatiën, die deze hulde brengen. De bezoekers worden ook rondgeleid in hét park èn liet rosarium. Op het terrein is voor deze gelegenheid een mu ziektent opgericht, waarin de Kon. Mil. Kapel een namiddag-concert geeft. Het gebouw met het Vredesgerechtshof wordt uitwendig met nationale en inter nationale vlaggen versierd, maar zal van i— don aldus genoemd, daar hij1 van talrijke wellen en bronnen omgeven was, die de landerijen in de rondte drenkten en vrucht baar maakten. Op dezen hof werd Beata geboren; reeds vroeg verloor zij ha,re moe der, maar haar vader, een rechtschapen, ernstige man, deed alles, wat hij vermocht- om haar en Katharina, zijne jongste doch ter, Christelijk op te voeden. Kasper, zoo heette de vader, hield bij! hot. gebed en op arbeidzaamheid aan, duldde geen slecht gezelschap en zag hare gebreken niet door de vingers. Beata was dertien ja ren oud geworden, toen nam haar hare petetanle, eene naburige boerin, bij zich in huis, en verving bij haar de plaats ha,lier moeder. Maar deze petetante miste den ernst en de waakzaamheid van Kas- per; zij gaf der aankomende, levenslus tige Beata al te groote vrijheid. Zoodra Kaspier dit bemerkte, nam hij: Beata we- d|er tot zich en hield haar streng in het oog; maa,r wat de petetante, in hare on verstandige toegevendheid over het hoofd gezien had, kón zoo gemakkelijk niet we der goed gemaakt worden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1