BUITENLAND. I)e Oorlog op den Balkan. BINNENLAND. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. De Albaneesche Kroonp re iend en ten. Do „Stampa" verneemt uit Napels, dat aldaar de graaf van Turijn, prins van Savoye, als toekomstig vorst van Alba nië genoemd wordt. Door een huwelijk met een Oostenrijk- sche aartshertogin zou de prins de toe stemming van Oostenrijk' verkrijgen. In dien deze combinatie niet gelukken zou, moest men een Pruisischen prins kie zen. Van Albaneesche zijde wordt intusschen gemeld, dat alle geruchten, die de. laat ste jdagen in omloop gijn over nieuwe kroonpretendenten, totaal valsc.li zijn. In deze kwestie is nog geen enkele beslis sing genomen. Oorlogsgruwelen. De in Berlijn studeerende Bulgaarsche studenten hebben aan de Berlijhse.be bla den verzocht een protest in hun kolommen op te nemen tegen de berichten, welkte over zoogenaamde Bulgaarsche gruwelen in Macedonië verspreid worden. 'tls trouwens met die oorlogsgruwe len in den Balkan zooals het spreekwoord zegt: De pot verwijt den ketel enz!. De steden Dedeagaisch Xanthi en Gu- muklsjina zullen op 21 Aug. door do Grieken ontruimd worden. Bij de bezetting van Koesjoek Kakvak door de Turken vereenigde zich de Muzel- mansche bevolking van het gebied mot het Turksche leger .en vermoordde de Bulgaarsche soldaten en de Bulgaarsche bevolking. De regeering te Sofia heeft hierop de aandacht gevestigd van de ver tegenwoordigers der Mogendheden. En omgekeerd heeft de Porte een nieu we lijst van wreedheden, die door de Bulgaren begaan zouden zijh, aan de mo gendheden doen jnededeelen. Terwijl te Saloniki door do Grieken tegen de Bulgaren onrecht bedreven zou worden. Het is nog geheel onzeker wat de mo gendheden in zake de Adrianopel-kwestie zullen doen. I> lir S H I. A lT! De 6 0e Algemeen© Katholie kendag is dezer dagen met de oude geestdrift welke onze Duitsche geloofsge- nooten voor de goede zaak bezielt te Metz gehouden, een eigenlijk Fransch© stad, sinds 1871 nochtans behoorende tot het Duitsche rijk. De vergaderingen wor den er dan ook in de heide talen, het Fransch en het Duitsoh gehouden. Zooals wij reeds in een vorig nummer meldden, werd Prins Loewesteiu tot voor zitter van het congres benoemd. Reeds vroeger was hij zulks, n.l. in 1895, van den Katholiekendag te Straatsburg. Onder de Duitsche sprekers bevond zich de bekende volksredenaar, Mgr. Faulhaber, bisschop van Spiei's, wiens heerlijke toe spraken op den Katholiekendag te Maniz in 1911 onder den titel „Priester und Volk" in brochurevorm zijn uitgegeven. Thans 'behandelde hij liet aantrekkelijk thema: de Kerk en de Vrijheid. Onder de Fransche redenaars trok' dit maal bijzonder de aandacht dr. Cuny, die een zeer gedocumenteerde, in vorm en stijl tevens schitterende rede hield over de voordeelen der confessioneele school. Zijn ideeëngang was deze: In de eerste plaats is voor katholieke kinderen een katholieke school noodig om hun karakter te vormen. Niet enkel het versland moet worden gevoed, ook de wil dient gesterkt; hij 'gemis aan karakter sterkte zal meerdere kennis slechts hlet ge vaar vergrooten, dat uit den leerling een slecht mensch wordt. Enkel lezen, schrijven en rekenen maakt nog geen man en geen vrouw. Vervolgens mag er geen tegenstelling zijn tusschen de opvoeding thuis en de opvoeding in do school; wat de onderwij zer, do onderwijzeres tot den leerling spre ken moet denzellden klank hebben als hetgeen vader en moeder zeggen; anders ontstaat, er verwarring en onzekerheid in den zich ontwikkelenden geest. In de derde plaats mag do taak) der Kerk' tegenover hel kind niet worden be lemmerd oi' verkort: ook in de school1 dus moet Zij' de opvoeding harer kinde ren kunnen bewaken, hetgeen enkel mo gelijk is in de confessioneele school. In de neutrale en de gemengde christe lijke school kan aan deze eischen niet worden voldaan allerlei waarheden moe ten worden voorbijigegaan en verzwegen, wat noodzakelijkerwijze den indruk wekt, dat ze niet belangrijk' zijn, totdat ten. slotte de godsdienst zelf als een bijzaak] wordt beschouwd. Bovendien zullen niet-katholieke onder wijzers er nooit in kunnen slagen alles te vermijden wat het geloof hunner katho lieke leerlingen schaadt of kwetst, zelfs al zouden zij! daarnaar streven. En het maakt ook een treurigen indruk op de leerlingen, waar te nemen hoe die neutrale onderwijzer zelf zijn eigen over tuiging voortdurend moet verbergen. Deze ideeën zijn dezelfde welke ten grondslag liggen aan onzen strijd, hier! in Nederland, voor de algeheele vrijmaking van het bijzonder onderwijs, maar het doet goed ze ook' over de grenzen door eminente mannen te hooren verkondigen. Dat brengt ons het besef hij1, dat wij niet alleen staan in onzen strijd voor het goed recht onzer zaak. IJL. «ie:. De brand op de Gentsche ten toonstelling. Over het verloop van den brand, die 'het Spaanscho paviljoen op de Gentsche tentoonstelling vernielde, meldt de „G. v. Antw." het volgende: .Woensdagavond rond 9 ure, werd de tijding door Gent verspreid, dat een erge brand in de Tentoonstelling was ontstaan. De stedelijke brandweerlieden, dadelijk verwittigd, waren er reeds heengesneld. Uit de eerste inlichtingen vernamen wij, dat hot vuur, uitgebarsten in een houten gebouw dienende tot herberg, overgesla gen was naar het Spaansch paviljoen. Bedoeld paviljoen is gelegen naast dat gene der stad Gent, en bijgevolg, in de nabijheid van de paviljoenen der drie ste den: Antwerpen, Luik en Brussel. 'De Spaansehe afdeeling beslaat eene oppervlakte van duizend vierkante me ters. Daar waren 'kostbare juweelen, va zen, enz., uitgestald. Zoo gauw de brand bemerkt werd, snel den de brandweerlieden van het pavil joen der stad Parij's, en die geplaatst in de Tentoonstelling, ter plaatse en begon nen hel vuur te bestrijden. Weldra Kre gen zij hulp van de brandweerlieden van Gent. Het vernielend element breidde zich echter zoo bliksemsnel uit, dat men aan het beperken van den brand moest den ken en het paviljoen van Spanje ter prooi aan de vlammen laten. Het vuur vond er een gemakkelijk 'te verslinden voedsel, de hitte was zoo erg, dat de ramen van het paviljoen der stad Gent stuk sprongen. Geheel het paviljoen van Spanje lag weldra in asch. Vrij aanzienlijk is de schade". Groote waterschade ,werd aangericht in het Gentsche paviljoen, waarvan hel dak' instortte. Drie brandweerlieden hebben ta melijk ernstige brandwonden hekomen. J-UVCKLASIU. Koning Man oei. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de vroegere koning Manoel van Portugal hel prachtige land goed Fulwell Park in Twickenham tus schen Richmond en Hampton Court nabij Londen aangekocht om daar na zijn hu welijk zijn woonplaats te vestigen. Het landgoed was vroeger het eigen dom van graaf Mark en ligt te midden van een heerlijken tuin met uitgestrekte boseehen. In de nabijheid van Fulwell Park' staat het Orleaushuis, dat langen tijd de re sidentie geweest is van den uit Frankrijk verdreven koning Louis Philippe. (Msbode.)i Een samenzwering. In Oxford is men een samenzwering tegen het leven van lord Kitchener op het spoor geko men. Do .voornaamste schuldige was een pas onlangs uit Egypte aangekomen stu dent, die met de samenzweerders in be trekking stond, die Kitchener reeds ja ren naar het leven gestaan hebben. Een bizonder drukke briefwisseling onderhield hij met Mohammed Ferid Bey, den vu- rigsten Egyptischen chauvinist. Voor men den student in hechtenis kon nemen, was hij reeds uit Oxford verdwenen. OOfiTCllRIJK. De aanslag o p tl e 11 C, o m ml i s- saris van Croatië. OrtttrenL den aanslag op den commissaris van iQroai- lië, baron Iwan Starlecz, wordt uit Agram liet volgende gemeld: Ter ge legenheid van den verjaardag van kei zer Frans Jozef werd in de kathe draal van Agram een plechtig Te Deum gezongen, waarbij ook de com missaris tegenwoordig was. Toen deze de kerk verliet loste een jonge man ivlak bij den ingang twee revolverscho ten oj) den commissaris, waarvan een hem 'in den rechter bovenarm trol". De kogel bleef in liet vleesch zitten. Baron Sterlecz merkte aanvankelijk niets van zijn verwonding en vroeg, wal er eigenlijk gebeurd was. Toen echter hel bloed begon le vloeien zag de commissaris dat hij gewond was. Nadat een noodverband' was aange legd reed hij per automobiel naar het hospitaal, waar de kogel verwij derd werd. De blessure is onbedui dend, zoodat de commissaris reeds den volgenden dag het hospitaal kon verlaten. De aanslag wordt door alle par tijen zonder onderscheid, ten streng ste afgekeurd. Twee vertegenwoordi gers der Groatisch-Serviscbe coalitie verschenen enkele uren na den aan slag in hel hospitaal om Sterlecz met zijn redding geluk le wenschen. De misdadiger werd onmiddellijk door een agent gegrepen en naai- hel politiebureau overgebracht. Onderweg had de politie groote moeite om hem legen de opgewonden menigle le be schermen. Hij het verhoor verklaarde de man Stefan Doisjilsj le heelen en schildersknecht van beroep le zijn. Hij is 23 jaar oud, in Croatië geboren en was sinds enkele enkele dagen uil Amerika teruggekeerd. Hij had den aanslag gepleegd enkel en alleen om den commissaris, onverschillig van den persoon, die (lil ambt bekleedde. Katholiekendag. Te Linz hielden de Oostenrijksche Katholieken <een wel geslaagden Katholiekendag. De stad was voor deze gelegenheid prachtig versierdalleen een gebouw stond er somber en verlaten, zonder eenig ver siersel tusschen, n.l. het stadhuis, i De raad toch van Linz is vrijzinnig en ge begrijpt, de „vrijzinnigheid" zou zich geblameerd achten door officieel deel te nemen aan do algemeene vreugde der burgers. Er werden telegrammen van hulde ge zonden alan Paus en Keizer en vervol gens werd dn verschillende secties ver gaderd. Onder de sprekers werden opge merkt de bisschop van Linz, de kardi naal-aartsbisschop van Salzburg, de aarts bisschop van Weenen, de stadhouder Frei- herr von Handel enz. In de vergadering voor de pers werd eraan herinnerd, dat te Linz voor 21 jaren de „Reichspost" word gesticht, en werd o.m. het woord gevoerd door mgr. dr. iWaitz, die jaren lang journalist is ge weest en ook thans als bisschop nog de hoogste waardeering heeft voor de. taak der mannen die de couranten verzor gen. Zondag werd een groote processie ge houden naar de bedevaartskerk op den Pöstlingberg. Het was, zegt de „Reichspost", een woud van vanen, dat zich langzaam op waarts bewoog. De eerste groep bestond uit priesters in de meest onderscheiden ordeskleedij en Mgr. Hittmair, de bis schop, ging in vol ornaat met mijter en staf. Biddend trok' de stoet langs den weg, waarvan 14 Kruiswegstaties staan, naar boven. Daar boven stonden reeds duizenden don stoet af te wachten en met Kanon schoten werd deze begroet. Toen de kerk en de geheel© omtrek met deelnemers gevuld was besteeg pater Boiszl S.J. de estrade en hield een prach tige feestpreek', waarna de kardinaal aartsbisschop van Salzburg den zegen met het Allerheiligste gaf. In de laatste algemeene vergadering werden telegrammen van den keizer en den troonopvolger voorgelezen, en ook oen broedergroet uit Metz. Rector Miklas sprak over het Sacra menteel karakter van het huwelijk en pa ter Andlau 'S.J. over steun aan de pers nis een „heilige plicht". Kardinaal Katschthalcr drong met ernst aan op de stichting van een katholieke Universiteit, die in Oostenrijk nog altijd ontbreekt. De H. Vader zelf had hem onlangs nog gevraagd hoe het daarmee stond en hij1 wekte allen op, toch daar toe mee te werken. De Crisis. Rij het bericht, dat bet ni|auwe mi nisterie wat in September zijn beslag zal krijgen, teeklent „liet Centrum:", o. m. het volgende aan „Zoo wreekt zicti reeds nu de poli tieke moedwil len baldadigheid van Juni 1.1. Zoo worden nu reeds dei beloften der Linksch© propagandisten !en die niet te verantwoorden aanvallen op de Recht- se lie meerderheid en regeering beschaamd. Nu reeds, terwijl nog; gleen Linksch. mi nisterie gevormd is len de moeilijkheden van heit regelaren dus nog beginnen moe ten 1 Het was voorspeld, dat bij een neder laag van Rechts de natie voor leen cliaos, voor een moeras zou koanfen te slaan. Uit den treunei zijn de kiezers gewaarschuwd tegen dl© gevolgen, welke hun stem ovor Links zou moeten na zich sloepen. Maar bij vleien Jiacl die waar schuwing geen uitwerking. Ais onnooziel© halzen lieten tal van kiezers zich vangen door do zotte bangmakerijen der tegen standers, door liet gerei tegen Rome, door do opzweepond® taal tegen de coalitie, die het levten duurder zou maken, do eenheid der natie; bedreigde, de rust, zelfs do veiligheid 'des lands in gevaar bracht. Men moest de vrijzinnigheid en de so ciaal-democratie in de miaerderheid bren gen, dim kwam alles terecht, dan ging de kleine man vooral «en gelukkige toe komst te gemout, dan werden, zij bevrijd van druk en, miserie, bewaard voor dure levensmiddelen en Roomsche dwingelan dij. Het aantal naïeven lein onnooze- len bleek groot tei zijn 'in 'ons goeds va derland Links won, maar Tanks toont nu reeds haar onbeholpenheid en erger bij do samenstelling van leen nieuw Ka binet. Men meldt ons uit 'Den Haag: Van zeer betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld, dat de heer Gort van der Linden er in is geslaagd een ministerie samen te stellen. In verband pret de ophanden zijnde opening van het vre despaleis zal het ministerie-Heemskerk de openingsplechtigheid bijwonen, zoodat eerst over eenige weken door het nieuwe ministerie de regeering wordt aanvaard. De „N. Crt." meldt, dat liet thans moet vaststaan, dat inr. Gort van der Lin den in het nieuwe Kabinet de porte feuille zal bekomen, welke hij van den aanvang af voor zichzelven bestenul had, n.l, flie van Binnenlandsche Zaken. Aan de „Ned." wordt thans ook' de naam van den oud-Minister Lely genoemd als een dergenen met wien 'de beer Cort van der Linden dezer (lagen samenspre- kingen over de Verdeeling der Minister portefeuilles heeft gehad. De oorlogsbegrooting. De voorwaarde waarop de soc.-dem. Ka merleden een concentratie-kabinet zouden steunen en dus voor de oorlogsbegrooting zouden stemmen was, dat deze begroo- ting over 1914 niet hooger zou mogen zijn dan die over 1913. Naar wij van welingelichte zijde vernemen is de ont- werp-begrooting voor 1914 ruim 14 ton hooger dan over 1913. De stijging der begrooting wordt veroorzaakt door het inwerking treden van die nieuwe militie wet. Minister Coiijn Men meldt uil Den Haag: Omtrent liet in de Pers voorkomende bericht, dat aan den afiredenden Minister van Oorlog een hoog© betrekking aan, de Kon. Petroleum Mij. zou zijn aange boden, verklaard© deze, dat hem. hiervan niets bekend is. De lieer Colijh is voor nemens onmiddellijk na zijn aftreden als Minister een reis naar China te onder nemen en vandaar over Indië weer naar het vaderland terug te keeren, o.a. met de bedoeling zich op Ja,va op de hoogte< te stellen van de daar in den jongstan) tijd voorkomende beweging onder de Ja- Vaansche bevolking. De reis doet de heer Colijh als particulier en niet in opdracht van (le Regeering, zooals de ..Zuid Hollan der mededeelde. (Msbode.) Welvoegelijkheid in de politiek. In een artikel in „De Maasbode", waar in mr. Wittert het algemeen kiesrecht bespreekt, vonden wij ook de vermelding van een feit, dat tol dusver niet bekend was. Sprekende over de drift, waarmede de vrijzinnigen va,n allerlei nuance hij' de stembus zich hebben veroonigd en zich onderwierpen aan de eischen der sociaal democraten, schrijft mr. Wittert: „Zoo hevig was bet. verlangen naar ver nieling, (lat een mr. W. II. de Beaufort het er voor over had, zijh geheele politiek verleden te verloochenen, zijn waardevolle geschriften tot scheurpapier te maken. Zóó hevig was dat verlangen, dat mannen in particulieren dienst van de Koningin, Ka- merheeren, geheel en al vergaten, dat zij zich verbonden met een partij, die er openlijk voor uitkomt, dat zij die Konin gin van den troon wil gestooten hebben, die openlijk zich verklaart voor vijan den van het Koningsschap, en er zelfs niet aan dachten, dat de welvoege lijkheid medebracht eerst ontslag te vragen uit de betrekking die hen hond". De verantwoordelijkheid voor hetgeen hier staat' aan den geac.hten schrijlvor overlatend, m'eenen wijl er do aandacht op le .moeten vestigen. Commentaar is overbodig! („De Tijd".) De derde phase Mgr. dr. Wis TI. Nolens schrijft in de „Nieuwe Venloscbe Courant": „De Kabinetscrisis verkeert nog steeds, althans nog op hot ooganbJik, waarin dit geschreven wordt, in d© «terete phase. in de eerste phasle werd getracht een blokkalhnet te vormen, d.w.z. «en pni- nisiteriie, bestaande uit die geheel© Tinker! zijde, ook uit socialisten. Deze poging mislukte. In do tweed© phasle wordt de oplos sing gezocht in een concontratiiekabind# d.w.z, ©en linksch kabinet, zonder socia listen, maar steunende op do geheel© linl- kerzijd© in de Kamer. Ook hierin slaagde men niet. In do derde phase wordt die proef genomen, met ©en extra-parlementair kabi net. Mr. Cort van der Linden hooft, naar bericht werd, de opdracht gekregen ©en dergelijk kabinet samen la stellen. Of die opdracht aanvaard werd, is niet bekend. Bij deze opdrachten schijnt het ge woonte te worden eerst te aanvaarden als men de zekerheid heeft te slagen. Er bestaat een groot verschil tusachienj (leze phase van de crisis ion d© vorige. Toen wist men waaraan men toe was. Nu kan men gissen en raden. Eerst als het Kabinet gevormd is, en met een program voor den dag kount zal men weten, waarmee men te doen beeft. Do benoeming geeft het karakter niet aan En over de beteokenis van liet extra- parlementaire is rnien klit niet eens Wiel neemt men algemeen aan, dat het toch een linksch kabinet zal behooiiein te zijn Het extra-parlementaire zou dan hierin gelegen zijp, dat zijn lede» gezocht moe ten worden in personen, die niet door ©en politiek verteden bedorvten zijn, dia buiten liet parlement zijn gebleven Door hun optreden echter konten ze er midden in En voor laiieuw optredende bewindslie den is het geen voordeel, (lat ze de in tellectueel© acoustiek der Kamer niet kennen. Ook zou men het extra-partemlentarra in dezen zin kunnen opvatten dat die nieuwe ministers, al zouden zij allien uit «ie Kamerleden (én zelfs uit de heftigste partijmannen, genomen worden, motatein optreden als los van het parlemlent en zijn verschillend© partijen [en groepen, en, ham programs en wenschen. Dat zou echter zuiver theorte zijn. Eene 'fictie. Bij hun optreden houdt die fictie op. Dan hebben de bewindslieden onmiddel lijk met liet parlement en zijn verschillen de groepen te maken. Zouden ze hun gefingeerde positie willen volhouden i.ij het parlement, dan zouden zie allicht ge vaar loopen dat Tnel hen tusschen rechts en links gevoetbald werd. Nu wij ons toch op het gebied der gissingen bevinden kan nog gevraagd worr den of de term extra-parlementair niet gebezigd wordt om een vrij|zinnigrcont centratiekabinet aan te duiden, waarin, echter oen of twtae groepen der concenr tralie, op wier tegenstand hot optreden van een concentratiekabintet misschien is af ges tuit, ontbreken Met de samenstelling hangt het program samen. Evenmin als het eerste is het tweeda bekend. Dat program is hoofdzaak. Wat zal de taak, het werkplan zijn van een eventueel extra-parlementair kabinet? Een eigenlijk zaken-kabinet, linksch, rechtseh of gemengd, is. m.i. in do tegen woordige omstandigheden ondenkbaar. Ieder Kabinet staat bij zijn optredlani thans voor vragen, die niet tol do „zar ken" behooren, waaraan een zakenkabinet zijn naam ontleent. Denkbaar is dat het program der Con centratie wordt overgenomeneen a.lgiy meen kiesrecht ion staatspensioen. Het extra parlementaire kabinet ''zou dan fun- gceren als surrogaat, noodhulp, plaatsver vanger van het dienstweiglerend concen tratie,-kabinet Maar het zou rlan ook als zoodanig worden ontvangen, en het extra parlementaire zou er gauw af zijn. Niet uitgesloten is zijn optreden als een Kabinet ad hoe, als qen oviergangs,- kabinet niet een spieraal© taak. Het komt er dan maar op aan, te weten wat dat „hoe", dat speciale is. En dan denkt men in (le eerste plaats aan het kiesrecht- en onderwijsartikel der Grondwet. Maar lioo zal het dan staan tegenovei] de uitvoering der verzekeringswetten, eaj tegenover do financiën? Anders dan gissen is hier niet mogelijk En gissen doet missen. Misschien komt Mr. Cort van der Lin den met heel iels extra's voor den (lag. Op het oogenblik heeft Jiiet kabinet, waarvan in deze derde phasle de laatste? sprake is, iets extra-ordinairs. Kalender der Week. Van 24 tot 31 Augustus. Zondag 24 Aug.: II. Bartholomeus, Apostel (hl. 1348); gedachtenis en laat ste Evangelie van den 15den Zondag na Pinkster (hl. 915). l'ra.efatie der Aposte len (lil. 100). Do gebeden na, (le stille 11. Mis op hl. 120. Vóór do Hoogmis zegening met wijwater (hl. 69), na de Hoogmis gebed voor de Koningin (hl. 122). Vespers van hel feest (hl. 1350); gedachtenis van den '11. Gregorius (1)1. 122*) en van den Zondag (bl. 918). Maandag 25 Aug.: H. Gregorius, Bis schop en Belijder (hl. 122*); tweede ge bed „A cjinctis" (bl. 103), derde gebed naar verkiezing. Dinsdag 26 Aug.: II. Ludovicus, Ko ning van Frankrijk (hl. 1351); gedach tenis van den 11. Zepherinus (hl. 1351), derde gebed „A cunctis" (hl. 103), 4e gebed van den 11. Geest. (hl. 1457). Woensdag 27 Aug.: II. Jozef C'alasanc- tius, Belijder (hl. 1352); 2e gebed van den H. Geest (hl. 1457). Donderdag 28 Aug.: 11, Augustimis, Bis schop, Belijder en Kerkleeraar (hl. 1354); gedachtenis van den H. Hennes. Martelaar (hl, 1354), 3e gebed -van den II. Geest (bl. 1457), Vrijdag 29 Aug.Onthoofding van den II. Joannes (len Dooper (hl, 1356); ge dachtenis van de H. Sabina (bl. 1356), 3e gebed van den H. Geest (hl. 1457). Zaterdag 30 Aug.H. Rosa van Lima, Maagd (1)1, 1360); gedachtenis van de H.H- Martelaren Felix en Adauctus (bl. 1360); derde gebed voor den Paus (1)1. 102). Do gewone Orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op bl. '71. De Kerkschildering te Kwadendamme (Vervolg.) Dan wil ik hier nog wijzen op e® fout, welk© den mees,ten toeschouwers wellicht niet opvalt, omdat ze nogal veel vuldig voorkomt en, jammer genoeg, door dp kerkschilders met ©en pekel» voor liefde bedreven wordt. 11c bedoel het welcr- geven van zuilen, poorten, bogien, ster nen enz. op gepleisterde wanden. Hier zie ik in den geest reeds een drom van verstoorde tegenstanders op dagen, dreigend© mij onder hun argu menten als onder groote steenon, te zul len verpletteren. Maar, voordat iemand in zich die liefhebberij mocht voelen op komen, of ten minste de Liefhebberij om, gelijk weleer 'Saulus, even op cl© kloste'1 van diergelijke 'beulen te willen passen, wil ik hier even aanhalen wat epn erkend giezag. Mgr. van Heukelum, in de beschrij-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6