lei in Fruit. ICO, AZlEfil, No. 99. Zaterdag 23 Auguslus 1913. Negeüde Jaargang. Dit nummer bestaat uit 8 Waflziiden. EERSTE BLAD. IwHttNMN* Ihonia", Goe#, E R T Augustus 1913 J PRIJZEN gemaakt worden (bestaan nergens. It naar mij en U la verkoop afre- Achtend, Telefoon 4284. Den ]i Haag, )E - GOES. lolzuur, Carfeol- rbolblokken, Vliegenvangers, Bruine Teer, ilteer. in alle kiemen, atte Verfwaren enz ïnsfbode, stbode, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- tn VMIDAGAVOND. jl I 11 I verlies I verlies van m II III vaneen till een M Ml WERELDVREDE. BINNENLAND. Landbouw en Veeteelt. UIT ZEELAND. Bekendmaking. Welk weder zullen wij hebben r I ■igunstig weder J L tevende leden is r |i veei levenslust Een gezonde Iweiklust, groote Tigheid en veer- It zijn dekentee- |ezond zenuwstel- i zulk een gezon< bft, en dezen tijd loote eischen aar gesteld worden and lichtzinnig ot' ver denkenwant I zenuwen moeten en verpleegd. IE is het eenvou pel dat de zenuw - iidt en versterkt, [stor Charbounier jSangumose„Ik |verklaren dat do beste middel is bestrijding van Ie (zenuwzwakte) volgen". Wat aan In de kracht her- zelf ook in staat Iwen op kracht te lij sterke zenuwen |r de Sanguinose. krachtig zenuw n, neem geregeld llepel Sanguinose, |wèl bij bevinden! f 1.506 fl. f8, jte Apothekers en listen. )OR NAMAAKI [AN DAM Co. |2c.4. Den Haag. i nge ziekte van de vraagd tegen Sept. a.s. ken, bij Mevrouw DE Lange Kerkstraat, 'de getuigen onnoodig igd een jaar. Gemeenteherberg Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v d. Administratis; Ganzepoortsfraat C 209, GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwuarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; J gulden bij gulden bij B* \0 duimwijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. irtikel. Hooge provisie jeld. Brieven fr. onder t blad. Het 20e Congres voor den Wereldvrede vergadert thans in de residentiestad en het Vredespaleis staat op het punt plech tig te worden ingewijd. 't Is te begrijpen, dat deze gebeurte nissen, plaats vindende, terwijl de oorlogs brand op den Balkan nog nasmeult, bij menigeen een glimlach van ongeloovig- heid te voorschijn roepen over het „Schwfirmen" der wereldvrede-minnaars. Sinds de Czaar van Rusland, zoo boort men zeggen, het idee der algemeene oorlogsbezuiniging opwierp en tot de eerste vredesconferentie den stoot gaf, zijn de oorlogen schier niet van de lucht geweest. Algemeene vrede is een utopie, het streven daarnaar onzin, zoolang Europa alleen jaarlijks nog v ij f duizend millioen gulden uitgeeft voor het behoud van den gewapenden vrede. Toch vervallen zij, die zoo spreken en met de vredesbeweging een loopje nemen, in een ander uiterste. Dat men zich schrap zet tegen het ziekelijk optimisme dergenen, die in de vredesbeweging den dageraad zien van de algemeene verbroedering der men- schen, is passend. Immers, zulke menschen houden geen rekening met de werkelijk heid, die zich niet laat wegredeneeren. Zoolang toch heel of half barbaarsclie volken de gecultiveerde natiën kunnen belagen, ongevoelig als zij zijn voor arbitrage-ideeën, zoolang zal'ter verdedi ging van eigen lijf en leven het zwaard het geboden en aangewezen middel zijn voor 't beschaafd Europa, om zich de strijdlustige en naar buit hunkerende horden van Azië en Afrika van het lijf te houden. Men denke slechts aan den alouden vijand van het Christelijk Europa, den Islam, die weliswaar op hetoogenblik in Turkije een gevoeligen knak kreeg, waar die genoeg levenskracht in Azië overhoudt om steeds een gevaar te blijven voor den door de pacifisten ge- droomden vrede, gelijk hij een gevaar was in de benarde dagen, dat Karei Martel de Arabieren versloeg in 732, Don Juan de Turksche vloot bij Lepanto vernietigde en Johannes Sobiëski Weenen van de Turken bevrijdde. Dat in den kamp tegen dien onver- zoenlijken vijand Europa de zegeningen des vredes en de vruchten der ware beschaving kon blijven genieten, is aan het zwaard der helden te danken, die ten strijde werden geroepen en aange wakkerd door de pausen, welke met zienersblik in de toekomst stavend, ten koste van alles aan Europa het onheil wilden besparen, te worden verstikt in de onarming der wreede, fatalistische en verwijfde Islamitische wereldbeschou wing. Wie zal beweren, dat zulks de bloedige offers, daarvoor gebracht niet ten volle waard was? Er. wie gelooft niet, dat bij het ontwaken der Aziatische volken: het sluwe Japan en den colossus, die China heet, Europa in de toekomst nog niet eenmaal naar het zwaard in stede van naar tractaten zal moeten grijpen? Met dit al mag het streven der pari- fisten zoo maar niet met een minachtend gebaar als iets onzinnigs worden terzijde geschoven. De idee om den volkeren met de voortschrijdende beschaving en ontwik keling gaandeweg het besef in te prenten, dat overleg, beraad, gepaard aan den afkeer van al wat naar noodeloos bloed vergieten zweemt, meer en meer de bloedige botsingen tusschen de natiën helpt voorkomen en de gerezen geschillen door middel van scheidsgerecht en arbi trage tot oplossing brengt, is even edel als verheven en verdient de toejuiching en steun van alle weidenkenden over geheel de beschaafde wereld. Wat de vereende pogingen van nobele mannen en vrouwen, die de verweze- lijking van de vredesidee met hart en ziel nastreven, ja er als het ware hun levensprogram van maken, reeds tot stand heeft gebracht, wettigt volkomen liet bestaan der verschillende vredes- bonden, die zich voor de doorwerking- dier idee hebben georganiseerd en is het bewijs, hoe meer en meer de over tuiging in den boezem des eigenlijken volks zoowel als in het kabinet der diplomaten en aan de regeeringstafels doordringt, dat de aloude klassieke uitdrukking„cedant arma togae", het zwaard wijke voor den tabbaard" het „leitmotiv" moet zijn bij de beslechting der volkerentwisten. Daarom heeft terecht de Nederlandsche Roomsch-Katholieke Vereeniging tot be vordering van den Wereldvrede haar plaats op het congres dat in Den Haag wordt gehouden. Zij toch vertegenwoordigt er dat merk waardig historisch instituut, Roomsch Katholieke Kerk geheeten, dat brengster vau de Vredesboodschap bij uitnemend heid en gesticht door Hem, bjj Wiens wieg de engelen het „vrede zij den menschen" aanhieven, zoo ontzaggelijk veel gedaan heeft, nog doet en nog doen zal, trots tegenkanting en teleurstelling van allerlei aard, om aan de menschheid den waren vrede te verschaffen, die tevens de bron is van der menschen waarachtig tijdelijk en eeuwig geluk. Zij, die R. K. Vereeniging tot bevor dering van den Wereldvrede, is op dat congres om te getuigen, hoe de wereld eeuwen lang die merkwaardige vierschaar van arbitrage heeft gekend ter beslech ting van de twisten tusschen volkeren en vorsten, zoowel als tusschen beiden onderling, de vierschaar des Pau sen, die boven de vorsten en volken verheven, om hun den weg kte wijzen, naar het woord van den protestantschen wijsgeer Leibnitz, zoo zij thans weer werd ingesteld, de gouden eeuw zou terugvoeren. Daarom vergezellen de beste wenschen van dtn Katholiek, die het wel meent met de maatschappij, de congressisten op hun arbeid. Al moge het waar zijn dat het huidige vredesideaal minder hoog reikt dan dat der middeleeuwen, wijl het minder beïnvloed is door de beginselen van dien godsdienst, die aan den Goddelijken Vredevorst zijn ontstaan dankt, toch past het Gode te danken voor het onbaat zuchtig streven zooveler edelmoedige zielen naar het bezit van de kostbaarste aller gaven, welke dagelijks over heel de wereld in het Heilig Misoffer wordt afgeroepen in het smeekgebed „Heer geef ons vrede!" Wereldcongres voor den vrede. Donderdag is in tegenwoordigheid van vele leden van bovengenoemd congres in het vredespaleis de buste onthuld van Hugo De Groot, vervaardigd door mej. Rachel van Dantzig uit Amsterdam. Op het congres werd o.a. besloten het plan Van Vollenhoven tot. invoering een er internationale politie op de agenda dei- volgende congressen te handhaven. (Zie verder Tweede Blad.) Door de Aankoopcommissie van den R. K. Boerenbond voor Zeeuwsch-Vlaan- deren O. zullen in het aanstaande sei zoen 5 groote aanbestedingen gehouden, worden van verschillende kunstmeststof fen, veevoederartikelen, zaden en plant aardappelen. Deze aanbestedingen zullen gehouden worden op 8 September 911 8 November 1913 en 24 Januari, 28 Maart en 2 Mei 1914. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat Hare Majesteit de Koningin op Zaterdag 30 Augustus a.s. ten onge veer lO'/a uur des voormiddags zal aankomen aan het station van den Staatsspoor om zich van daar per auto mobiel te begeven naar Middelburg. De door Hare Majesteit te nemen route zal zijn als volgt Stationsweg, Jacob Valckestraat, Voor stad, Oostsingel, Groote Kade, Bierkade, Turf kade, 's Heer Hendrikskinderenstraat. Bewoners van boven genoemde straten wordt beleefd verzocht, door het uit steken van vlaggen blijk te geven van hunne ingenomenheid met Harer Majes- teits doortocht, waarbij in deze gemeente langzaam zal worden gereden. De Burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. Goes. Omtrent den doortocht van H. M. de Koningin door de stad vernemen wij, dat de Koningin vergezeld van Prins Hendrik te ongeveer half elf uur aan het station aankomen, waar alleen de Commissaris der Koningin in deze provincie en de burgemeester zullen worden toegelaten. In de koninklijke auto die reeds een dag te voren naar hier is gekomen, ver trekt de Koningin aanstonds met den Prins en den Commissarisnaar 's Heer- Arendskerke. Vanwege de kermisdrukte wordt het centrum der stad vermeden. Het schijnt, dat H. Majesteit heeft te kennen gegeven met de gewone vlaggen- tooi aan de huizen genoegen te nemen. Verder zie men de bekendmaking van den burgemeester. Veranderingen in de so ciëteit V. O. V. Ons bericht over op handen zijnde veranderingen in de so ciëteitsgebouwen van V. O. V. heeft zoowaar stof opgejaagd. In de Middelb. Grt. stond een tegenspraak na vermel ding van het bericht, zooals het voorkwam in het „Roomsch-Katholieke orgaan" de woorden „Roomsch-Katholiek" voluit, alsof daardoor ons bericht minder ge loofwaardig zou zijn. V/ij hebben het bericht neergeschreven, zooals wij het opnamen uit den mond van een niet- katholiek lid der sociëteit, wiens bewe ringen geheel klopten met hetgeen ons vroeger door een ander niet-katholiek lid van V. O. V. was medegedeeld over het absoluut onvoldoende der tegenwoor dige concertzaal, waarin reeds lang ver andering zou zijn gebracht, indien zulks niet door een invloedrijk lid zou zijn tegengehouden, die geld hebbende zitten in een andere dergelijke zaak, daling zijner papieren vreesde, bijaldien V.O.V. zijn mtspanningslokaliteiten te mooi en te geriefelijk zou inrichten. Nu is liet best mogelijk, dat onze zegsman gedachtig het spreekwoord„men gelooft gaarne wat men wenscht", van een ophanden zijnde verandering sprak, die feitelijk nog in de lucht hangt en geenszins „op handen" is. Maar dat de plannen bestaan hebben en nog bestaan, werd ons weder om dezen morgen van geloofwaardige zijde bevestigd. Woensdagmiddag om kwart over vijf had zekere P. G., aan de Turfkade bezig zijnde met het lossen van graan uit de motorboot van den heer Vende- ville, het ongeluk, doordat een zak uit het leng schoot, dezen op het hoofd te krijgen, 's Mans hoofd was deerlijk ge havend, zoodat hij hevig bloedde en het bewustzijn verloor. Na weer bijgebracht te zijn en nadat de wonden voorloopig verbonden waren, werd G. naar huis geleid. (Z.j Middelburg. De begrafenis van 't stoffe lijk overschot vpn wijlen den. heer II. P. den Bouwmeester heeft Donderdpg te NieuwJiand plaats gehad onder overgroote belangstelling. Het woord op het kerkhof werd gevoerd door den Commissaris der Koningin, den burgemeester van Middel burg, den lieer A. W. Berdenis van Berle- kom en den heer H. van Gelderen. Een zwager van den overledene dankte namens de weduwe en de familie alle aanwezigen voor hun belangstelling en de sprekers voor de hartelijke woorden van troost en bemoediging. Met een laatsten groet, namens de weduwe, aan den overledene eindigde ook' deze spreker. Waar ons reeds meermalen ge/vraagd was, hoe het komt, dat wij len de heer H. P|. den Bouwmeester een familiegraf te Niieuwlatid had, in formeerden wij daar gens na. Ons werd van hooggeachte zijde medegedeeld, dat vroeger jaren de familie den Bouwmeester te Nieuwland woonde en zij toen de ge meente een nieuwie begraafplaats aan: bood, waarbij zij voor zich zelf een af zonderlijk afgezette ruimte, waarop een grafkelder reserveerde. In dez|en grafkel der, waarin reeds een viertal kisten ston den, is gisteren ook die met het stoffelijk overschot van onzen wethouder bijgezet. De gementeraad alhier bestaat uit 17 leden; nu doet zich het zeldzame feit Voor, dat in dit jaar niet minder dan 6 leden, dus 1/3 van het totale aantal, door anderen worden vervangen. iReeds zijn bij de periodiek© verkiezing drie nieuwe leden gekozen; terwijl thans reeds weder drie vacatures ontstaan zijn, nj. twee door het overlijden van de heeren H. P.. :den Bouwmeester en J. H. C. Heij.se en ©en door de verkiezing van den heer mr. F. J. Spnenger tot lid van Ged. Staten van Zeeland. Naar wij uit goede bron vernemen zijn op de aanbeveling voor griffier van den polder .Walcheren geplaatst als num mer één de heer jhr. II. J. van Adri- cheni Boogaert, burgemeester van Brou wershaven en als nummer twee de heer mr. F. B. Evers, advocaat alhier. Men schrijft ons uit Middelburg: Donderdagmiddag is uit de vestibule van het post- en telegraafkantoor alhier ten nadeele van een Belgische da-me een photograpihietoestel ontvreemd. Vermoed wordt, dat een ander vreemdeling zich het toestel toeeigende. De politie onder zoekt de zaak. De tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten is Donderdag door niet minder dan 1222 betalende personen be zocht. Koninklijk bezoek. De feest viering ter gelegenheid van den jaardag- van II. M. de Koningin, eerst bepaald op 1 September, zal thans in verband met Baar komst in Middelburg alhier plaats hebben op 30 Augustus a. s. De Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" stelt zich voor dien dag's morgens een reveille te houden, middags en 's avonds een concert op de Markt tu geven en verder 11a afloop van dit laatste con cert een fakkeloptocht naar het Molen water, waar vuurwerk zal worden afge stoken. Met den extratrein kwamen Don derdag niet minder dan 700 vreemdelin gen mede, zoodat er door tentoonstelling en restaurateurs weer een goede dag gemaakt werd. Vlissingen. In de heden gehouden ver gadering- van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan vau de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raads besluiten en van het verleenen van verlof aan den burgemeester door de commis saris der Koningin van 19 Augustus tot 1 September. Verder van het inkomen van een ver zoek van H. Wegeling 0111 alsnog zijn aanslag in de straatbelasting 1912 te herzien. Het laat indienen van het des betreffend verzoekschrift heeft volgens Verwachting tot den avond van 23 Aug. Matige, tijdelijke krachtige zuidwestelijke tot zuidelijken wind Meest zwaar bewolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. adressant tot oorzaak, dat de straatbe lasting afhankelijk is van de" grondbe lasting. Ten slotte een exemplaar van het door de vereeniging Nehalennia uit gegeven geschriftDe aesthetisehe betee- kenis eii het nut van het houtgewas in het bijzonder van den land- en tuinbouw, en den veestapel, met verzoek de aan planting van nieuw houtgewas te be vorderen. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid de heer M. Laernoes werden onderzocht en tot zijn toelating besloten. Besloten werd tót den verkoop van 97 M2. gemeentegrond aan de Verlengde Aagje Dekenstraat aan de Kon. Mij. de Schelde. De gemeenterekening over 1912 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f515,224,28 en in uitgaaf op f962,663,185 alzoo op een batig slot van f 52,561,29-''. Programma van het concert te geven door de harmonie „St. Cecilia" Zondag middag a.s. te 3 '/s uur aan het strand. 1. Salut au Drapeau, Pas redoublé, J. de Wolff. 1. Ouverture „du Masque de fer", arr. F. Mourgue. 3. Chant d'Eté, Marche de Procession, Is. Mahay. 4. Aubépine Rose. Valse de Concert, A. Lecomte. 5. „Blaze away", Marsch, A. Holzmanu. 6. Pas redoublé, „Souvenir d' Anvers", Doublevé. 7. Fantaisie nu 1' Op, „La Dame Blanche',, Boieldieu. 8. „Emanations parfumées'', Valse, H. Demesmacker. 9. Fantaisie „Princesse Juliana", W. v. Perck. 10. Finale. Dinsdag had in het le kiesdistrict de herstemming plaats voor een lid van den gemeenteraad. Het aantal kiezers bedraagt 1071. Uit gebracht werden 622 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren M. Laer noes (gesteld door een groep kiezers) 334 en S. A. Luitwieler (antirev.) 288 stemmen zoodat gekozen is de heer Laernoes. Bij de stemming op 12 Augustus wa ren uitgebracht 638 geldige stemmen en verkregen de heeren Laernoes en Luit wieler resp. 237 en 190 stemmen er waren toen nog uitgebracht op de heeren G. J. Bijlaard (S. D. A. P.) 75 stemmen. Van de Woensdagavond alhier pas- seerende Red Starboot „Michigan" ko mende van Antwerpen bestemd naar New-York werden 4 stowaways (personen die gratis de reis mede willen maken en zich daartoe verstopt hebben) aan land gezet. Zierikzee. Door de Centrale Anti-Revo lutionaire kiesvereeniging in het Staten- district Zierikzee, is candidaat gesteld de heer D. Mulder van Zierikzee. De heer J. van Dongen, postbode te Zierikzee, is als zoodanig verplaatst naar liet kantoor te Middelburg. Woensdagavond gaf de Mannen- zang vereeniging, „Luctor et Emergo", een welgeslaagde uitvoering in de mu ziektent op het Havenplein. Onder de leiding van den directeur, dhr. van den Houten, werden een aantal Hollandsche zangnummers dikwerf on berispelijk ten gehoore gebracht. Een aandachtig luisterend publiek, dat, dank zij het schoone weder, volop kon ge meten van den krachtigen, welluidenden mannenzang, beloonde de zangers her haaldelijk door een welgemeend applaus. Heden werden caudidaat gesteld voor de Provinciale Staten in de vacature mr. Fokker, de heeren J. A. de Bruijne, vrijz.-dem. en D. Mulder anti-rev. Het Bestuur van het in 't vorig nummer vermelde feestcomité is als volgt samengesteld mr. S. van Geuns, voor zitter; mr. D. vanderVliet,eere-voorzitter; E. J. Gelderman, le secretaris J. van Os,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1