DUIF", D MOEKEN ENZ. Üjwielen MAKO'S Kde goes. wint. wint. delburg. Dinsdag 11) Augustus 1913. legende Jaargang. •orten. toes, No. iders. Cz., GOES. Ieelhan del CHTEH KOMST den, Zwolle. loorloopend orten koen en. IIIII vaneen uil /il BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. ¥1< UIT DE PERS. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben in Hoogeerw. heer |lende medewerking |,V.O.V" te Goes, or Katholieken) voor iedereen). om 1 uur precies, te 's Gravenhage. M. v. K. te Goes. Irtzanger, Voorburg. Ign. G. te Goes. Rang f0,40 K. Koster, Lange fen voor uw vee ERE >13/14 I motor, welke be tekenis blijken te [ïservatisme of uit leetakt, boven den Jeetakt (kleplooze) neemt proef. |>e rijwielen wordt jnsoliditeit, lichte te koopen! IJK, 's Heerenhoek jRPROVOOST, IMING I aanbevelend, NIH MUHSCHE COüH Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes fO. 76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór halt drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de SP A gulden bij verlies van beide J jP* gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de d I 11 I handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Tl I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; I of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank te Schiedam. I gulden bij gulden bij ff" d I 11 I verlies I I verlies van U duimwijsvinger. MM gulden bij verlies van eiken anderen vinger. FRANKKIJH. Het gestolen halssnoer. Het paarlen-snoer van drie nüllioen is nog niet gevonden, maar heeft reeds aanleiding gegeven tot een dubbel proces. üe juwelier Salomons, die de paarlen in een verzegeld pakje naar Londen had gezonden, heeft een aanklacht ingediend tegen den vroegeren advocaat. Paul Com- by, wijl deze hem bedreigd en belasterd heeft. Comby zou hem in opdracht der Engelsche verzekerings-maatschappij, het voorstel hebben gedaan, het collier voor een half millioen af te geven, wilde hij niet als dief of heler in de gevangenis kómen. Comby, die zich van de balie jnoest terugtrekken, wijl hij op onbescheiden wijze zijn diensten als verdediger aange boden had, heeft hierop met 'n tegen- aanldacht geantwoord. Hij verzekert, n.l., dat hij Salomons niet opgezocht, heeft, maar dat deze hem heeft willen over reden om 'n geheim contract met de Lloyd te sluiten. De Engelsche verzeke ringsmaatschappij zou een half millioen aan Salomons, en één millioen aan Com by geven, en 'daarvoor het collier, dal den Engelsc.hen juwelier Max Meyer toe behoort, ontvangenzij zou aldus de hooge verzekeringssom van drie-en-een-half mil lioen niet behoeven te betalen. Zoowel Salomons als Comby verzeke ren, 'dat zjj "den uffslag van het pro ces met. de grootste kalmte afwachten. (Msbode.) AMERIKA De droogte. De hitte in de Ver- eenigde Staten blijft steeds aanhouden. Hoewel in sommige streken in hel be gin der verloopen week regen is geval len, moet in andere staten als Missouri, Oklahoma, Kansas, sinds 40 dagen geen regen meer gevallen zijn. De temperatuur is daar voortdurend boven de 50 gr. C De oogst in het Midden-Westen is dan ook bijna geheel vernield, terwijl het vee bij honderden sterft. De schade moet eenige milliarden bedragen. Het water, dat uit andere streken aangevoerd wordt, kan niet in de ontzettendste behoefte voor- De Crisis. Met uitzondering van „Het Vaderland" bevatten de verschillende dagbladen dezer dagen liet bericht, dat die heer mr. Cort van der Linden met den heer mr. Th. de Meester een onderhoud heeft ge had. i. 7) Aldus wist Josef alle bedenkingen Je wederleggen; hij was voor ongemak noch bezwaar vervaard al scheen het nog zoo groot. Inderdaad, waar is ook voor eene getrouwe kinderlijke liefde, voor een krachtigen wil, voor een vroom vertrou wen iets lafschrikkends te vinden? Zijn vertrouwen boezemde "ten laatste ook zij ner moeder, welke langen tijd er bang tegen opzag en wankelde, den noodigen moed in. Niet zoozeer was het de lengte, niet de bezwaarnissen der reis, niet hare armoede, wat haar zorg baarde; haar moederhart was vooral door de gedachte bekommerd, da,t haar zoon zich bij het voorttrekken van het wagentje, misschien boven zijne krachten inspannen en daar mede zijne gezondheid benadeelen zoude. Och, moeder zet toch die gedachte van u af! dus troostte haar de goede zoon, bezie mij eens ter deeg, ben ik niet zoo sterk als twee anderen? volg mij maar! wij gaan immers niet alleen! Allicht zullen uit dat bericht door het publiek en de pers gevolgtrekkingen wor den gemaakt; men behoeft geen ervaren politicus te zijn om een antwoord te ge ven op de vraag, welke. Voor het geval zulke gevolgtrekkingen mochten gemaakt zijn oï worden, deelt het „Vad." uit hoogst betrouwbare bron mede, dat daarvoor niet de minste grond bestaat. 'Daarom plaatste 'tblad het bericht dan ook niet. De heer De Meester dus: geen Minister t Naar de „Maasbode" verneemt is aan den heer Treub, oud-lid der Tweede Kamier voor Assen, de minister-portefeuille voor Landbouw, Nijverheid en Handel aan geboden. Men schrijft van welingelichte zijde aan „De Nederlander", dat de heer A. van Gijn, thesaurier-generaal van het departe ment van Financiën, wel degelijk aange zocht is voor de portefeuille van Finan ciën, doch Maandagmiddag definitief ge weigerd heeft, omdat hij het onmogelijk acht, de kosten voor Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen. Men schrijft hierover aan de „Ned." „Zooals men >veet, heeft de heer Van Gijn zich onlangs publiekelijk over de noodzakelijkheid vau een verhoogd tarief uitgelaten. Men begrijpt,' dat deze weigering op dien grond van dezen, inzake 's rijks fiT nanciën meer dan iemand anders bevoog de, jan niet geringe politieke, beteekenis is; heter dan iets anders toch stelt zij in het licht, op hoe onverantwoordelijk: lichtzinnige en demagogische wijze door de vrijzinnigheid aan de kiezers beloften zijn gedaan, zonder dat men zich vooraf vergewist had, of en hoe de kosten te vinden zouden zijn. (Of zou misschien de nu ook uit Was hington bevestigde poging der Amerikaan- sche regeering, om Curasao en Bonaire aan te koopen, een lichtpunt bieden?...) Begrijpelijk 'is ook, dat het tot stand komen van een Kabinet-Gort van der Lin den dat Maandag reeds ongeveer ge heel in elkander zat door deze wei gering weer hoogst dubieus geworden is; even begrijpelijk, dat de kabinetsfoima- teur op verschillende personen, die hem sedert Maandag ontmoetten, een indruk van onbehagelijkheid en ontstemming heeft gemaakt. Trouwens, reeds eenige dagen geleden deelde iemand uit zijn omgeving ons mede, dat liem bekend was, „dat de heer Van der Linden er zoo spoedig mogelijk van zou trachten af te komen". Toch kan men zeker zijln, dat deson danks het onmogelijke zal worden be proefd, om een Kabinet bijeen te brengen. Mislukt mr. v. d. Linden's kabinets vorming, dan is 'het minstens genomen zéér dubieus, of aan de concentratie op- met ons gaat onze lieve Heer, naast ons wagentje wandelen, hoewel wij ze niet zien, Maria en Josef, en vooruit de aarts engel, Raphael, de reisgezel van den jon gen Tobias. Geloof mij, wij komen met het wagentje behouden en wel te Lau- benberg, en veilig en behouden ook weer te huis. Daags na het feest der bescherming van den H. Josef hetwelk den "derdein Zondag na Paschen gevierd wordt, ging Josef met zijne moeder op reis. Beiden hadden eerst de heilige Mis gehoord en onder dezelve het Hemelbrood ontvangen, wat zekerlijk de beste teerspijs pp de reis is. De buren omringden het. wagentje en na,men een hartelijk) afscheid van hen; ieder gaf hun, naar zijn vermogen, een of ander geschenk op reis mede, de eene een stuk) geld, de andere een stuk kaas, of fruit; de armen beloofden een Onze Vader voor huane gelukkige wederkomst to bidden. Moeder en zoon dankten met de tranen in de oogen, gaven allen de hand en bevolen zich in aller vriendschap, vooral in hun gebed. Zoo ging dan Jo sef, van alle zegenwenschen vergezeld, met zijne moeder het dorp uit op den grooten weg aan. Marianne was het hart een weinig zwaar geworden en zij zou nieuw de gelegenheid zal worden geboden, oen Kabinet te vormen. Zeker is dan echter wel, dat de vlam van tweedracht, die reeds sedert weken, door de hou ding der vrij-liberalen, in de concentratie smeult, plotseling hoog zal oplaaien. Het is dus van het grootste belang vooral voor de vrij-liberalen, dat de heer Cort van der Linden, ondanks de ge heime tegenwerking uit de Liberale Unie (en ook, hoewel minder, uit de Vrijz. Demoer. Bond) er in slage een negenman- schap bijteen te brengen. Hoe men de financieel© onmogelijkheid Mil trachten te bemantelen van op lossen is natuurlijk geen sprake is nog onzeker. Waarschijnlijk zal men zich, met een strooman vergenoegen, trachten de grond wetsherziening vóórop te schuiven, en ver der „op zien komen" trachten te spjet- len. Tijd gewonnen 'is, voor de concen tratie, thans alles gewonnen. Maar wat ik omtrent het laatste mede deel, is, in tegenstelling met het overige, bloot vermoeden. (De Tijd.) Het gevaar voor or ze koloniën. Reeds nu loert men er van Concen tratiekant op, om Idenburg uit Buiten zorg weg te krijgen. Principieel heelt men zich van liberalen kant tegen de kerstening van Indië ge keerd. De Islam is heilig. Ze mag niet, worden aangetast. En wat er ook op de Indische Staatsschool voor in de plaats kóme, in geen geval mocht Indië in on rust gebracht door datzelfde verouderde 'en afgeleefde dogmatische Christendom, waartegen in Nederland zelf steeds meer de politiekte strijd gaat. Zijn er nog altoos dwazen in Nederland, die er persoonlijk' talent, en geld voor over hebben, om Zending te gaan drijven, dat moeten ze zeiven weten. Maar geen subsidie mag hun gegund, geen bescher ming hun verleend worden. Veeleer moet gewaakt, d,at zulk eeu Zending niet. te stoutmoedig optrede. Vooral op Java moet vóór alle dingen voor rust en orde gewaakt. Nu eindelijk de Christelijke coa litie er hij de stembus onderkwam, moet. derhalve, zonder aarzelen en zonder treuzelen, worden doorgetast. Idenburg moet op staanden voet uit Indië weg. De lastige Christelijke missie moet, ge stuit. En er moet een man naar Indië, die den strijd tegen deze onduldbare Chris telijke propaganda aandurft. Éénzelfde Antithese in Indië en in 't Moederland, en altoos tegen het Kruis. Donkere dagen zijn dan ook voor hot Zendingswerk komende. De steun van Rijkswege wijkt, en de tegenwerking, zoo niet de onderdrukking, is op til om te komen. wel liever wedergekeerd zijn. Daar ver hief zich de zon boven de bergen en verspreidde, al groetende en vlammende hare stralen over het dal en dreef den nevel tiiteen, welke de landerijen ,van hetzelve als met een lichten sluier be dekte. Weldra lag nu het schoone land schap helder verlicht voor hunne oogen en onwillekeurig dacht Marianne, bij het aanschouwen der altijd voller en machti ger stralen der zon, aan de vuurzuil, welke (tod de Heer den Israëlieten, op hunnen tocht uit Egypte, toegezonden had om hun den weg naar het beloofde land te toonen; deze gedachte en de liefde rijke toespraken van haren zoon beurden haar bekommerd gemoed weder op, zij haalde haren rozekrans voor den dag en begon met Josef te bidden. Dan ver heugde zij zich wederom in opgeruimde gesprekken, met Josef en herhaaldelijk) verzocht zij hem, toch niet te hard te trekken en zijne krachten te sparen. Hoe dikwijls vroeg zij hem niet, of hij niet moede was? hoe dikwijls zeide zij1 hiem, dat hij een weinig ophouden en rusten zoude I Bij iedere herberg wilde zij dat hij hier eens aanleggen en ten minste een glas melk tot zijne versterking ne- mfen zoude. Ontmoetten zij een berg, welk Doch er is meer, dat de toekomst don ker in doet zien. Onze Aziatische koloniën zijn een eenig rijk' bezit, maar dat ons, als kleine Mogendheid, meer benijd dan gegund wordt. In de 19e eeuw bleef 't desniettemin een rustig bezit. In dien uithoek van Azië was destijds de Europeesche poli tieke actie nog niet doorgedrongen, en Japan kwam pas op. v Thans daarentegen is er geen stuk) op de wereldkaart aan te wijzen, waar 't meer gist en kookt dan juist in Oost- Azië. Zondei' dege defensie zijn daarom ko loniën, als wij daar bezitten, volstrekt onhoudbaar. Het nu aftredend Kabinet zag dit in. De Staatscommissie zon op herstel, en diende haar voorstellen tot verbetering in. Maardie voorstellen zijn peper duur, geweldig duur, en gaan alles te buiten wat tot dusver als voldoende de fensie in zwang 'was. Vast staat nu, dat onze kruisers, die we in Indië hebben, als 'ter op aan kwam, niets zouden kunnen uitrichten, en eenparig was de commissie van oor deel, dat we Dreadnoughts hebben moe ten, tenminste negen in getal. Wat zal van deze voorstellen met een vrijzinnig kabinet nu terecht komen? Vermoedelijk dat ze kortweg in de doos gaan, en dat onze koloniën onverdedigd en onverdedigbaar hlijVen. Opengehouden voor den gaanden en komenden man. (Standaard.) Goes. Jubilee de keu Baede. De soiree. Hoewel het oogenhlik voor hel geven van den eindindruk nog niet is gekomen, daar hedenavond voor vele stad- genooten de soiree nog eens wordt gege ven, meenen wij 'toch goed te doen met althans een kort overzicht te geven va,n den meric'waardigon muziekavond, welke door het Katholieke Goes den priester jubilaris werd aangeboden. De groote dubbele sociëteitszaal was over-overvol met belangstellenden uit alle klassen der samenleving, zoowel van Goes als uit de omstreken. Op de voorste rij de geestelijkheid met den ©erbiedwaardi- gen jubilaris aan het hoofd en de bur gemeester, de Edelachtbare heer De Beau fort, benevens de leden van het sub comité, dat zich speciaal met het orga- niseeren van dezen avond had belast en dat den jubilaris met zijn medegenoodig- den de zaal had binnengeleid. Do groote feestruimte was aardig ver sierd met l'rissche slingers van groen en bloemkorven, terwijl de aan weerszijden van het tooneel op versierde piëdestals geplaatste bustes van Hare Majesteit de eene bezorgdheid voor haarhoe dik wijls vroeg zij dan, of het wagentje hem niet te zwaar was. Zoodra zij den top des bergs bereikt hadden, ademde zij' rui mer en dankte zij 'God. Zoo groot hare moederlijk teederhartigheid was, was ook de kinderlijke liefde van Josef; werke lijk stond hij' dikwijls stil, doch niet om te rusten, maar om te vragen, hoe zijne moeder zich gevoelde, om het kussen, waarop zij rustte, weder eens op1 te schud den, of om met de linnen huif den gloed der zon te matigen, of regen of wind te keeren. Bij iédere herberg en er waren er onderweg niet weinig vroeg hij zijne moedei-, of zij geen honger of dorst had? eene teug hier, een kopje melk was licht te krijgen en kostte zoo veel als niets. Riep zijne moeder bij het zien eener hoogte uit: Ach alweder een berg? dan schertste Josef: Dat een berg? ''tis maar een heuveltje, daar zijn wij1 spoedig over heen I Moeder, ik zou u wel tegelijk met het wagentje onder mijn arm willen nemen en met een sprong over den berg heen springen. Inderdaad voor hem was zijne moeder een lichte en dier bare last; en- Klit kon zij, ja dit moest zij wel opmerken, zoo dikwijls zij Jo sef's moedigen, vasten en gemakkelijken Verwachting tot den avond van 19 Aug. Zwakke tot matigen, noordwestelijke tot noordelijken wind Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. Koningin en Z. Kon. Hoogheid Prins Hen drik deze decoratie waardig aanvulden. Het rijk) voorziene program werd daarop afgewikkeld, doch met eenige onvoorziene veranderingen. De Weledelgestrenge heer Mr. Joh. Stieger toch deelde den feest- genooten mede, dat de geëngageerde te norsolist, dhr. v. d. Ham, Zondagmid dag getelegrafeerd had niet te komen, na nog pas den vorigen dag te hebben geschreven, dat hij1, die reeds Vrijdag avond hij de generale repetitie op 'het appèl ontbrak, vast en zeker zon komen. Men moet wel aannemen, dat de be zwaren die den heer v. d. Ham verhin derden zijn gegeven woord gestand te doen, absoluut onoverkomelijk waren; andere toch zou de conclusie ge wettigd zijn, da,t genoemde solist in zijn bibliotheek een handboek over goede ma nieren nog wel gebruiken kan, want Vrouwe Welgemanierdheid is volstrekt geen onbekende in Zeeland en in het. land van Goes, al schijnt, hare residentie nu juist niet in Voorburg te liggen. Wekte deze medodeeling begrijpelijkerwijze te leurstelling, de heer iStieger wist. aan stonds een pleister op de wonde te leg gen door er aan toe te voegen, dat de leemte was aangevuld op eene wijze, die, met inachtneming van de clementie welke de aanwezigen wel zoo goed zouden wil len zijn te gebruiken, niet. al te ongelukkig zou blijken. Op dringende uitnoodiging hadden de heeren Giesen en A. K. Zweede zich bereid verklaard de weggevallen zangnummers door andere te vervangen. De heer Giesen zou zingen „Ber ceuse de Jocelij'n en Zwei Grenadier© van Reissiger, de heer P. Pfennings zon de tenorsolo's in de „Te Deum" overnemen en de heter Zweede de ballade „Der Graf von Habsburg", van Schiller, waarin ver haald wordt hoe de graaf von Habsburg ter jacht zijnde zijn paard afstond aan een priester, die het H. Sacrament aan een stervende ging breng en en hoe hem, toen hij later als keizer aan het kro- ningsmaal voorzat deze vrome daad door een ministreel in een lied werd herinnerd. De kteuze van dit lied in dit Katholiek millieu doet den fijngevoeligen tact van den heer Zweede alle eer aan. Na het indrukwekkende „Te Deum" van den grooten Verhulst sprak de ka pelaan der parochie, de Weieerwaarde heer Heytveldt, een hartelijk welkomst woord tot allen en op de eersie plaats tot den gevierden jubilaris, ter eere van wien deze avond was op 'touw gezet, tred beschouwde en hij haar het jeugdige, krachtvolle gelaat met. die oprechte blau we oogen, welke de haren met de uit drukking der liefde en des verti'ouwens, ontmoetten, toekeerde of uit de volle borst een liedje ophaalde en in zijn Zang wed ijverde met de vogelen der bosschen. Zoodra de voornaamste zorg van Ma rianne, de vrees voor de gezondheid baars zoons van haar moederhart begon te wijken, genoot zij mede den weldadi- gen invloed, welke het reizen door zijin onophoudelijke afwisselingen op 'het be kommerde gemoed heeft. Het rijden deed haar niet het geringste ongemak aan daarvoor had Josef hare zitting in het wagentje al te zacht ingericht. Uit haar wagentje beschouwde zij met nieuwsgier righeid de dorpen en vlekken, welke zij dooz-reed; zij groette de wandelaars, die haar tegemoet kwamen, of beantwoordde hun groet; niet zelden bleven ook de menschen stil staan om de zieke een woord van belangstelling en deelneming toe te spreken. (Wordt vervolgd/

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1