BINNENLAND. KERKNIEUWS. LETTEREN:EN NUNST. 4 zij de keur van ons volk opleiden? Zeker, goed geredeneerd. Maar eerstensi is dat iets, wat ons niiet aangaat, waarover alleen het gezag .ie beslissen heeft. Vervolgens, dat alleen is niet voldoende. Ook dient herhaling voor komen te worden door wering van hovan- gesignaleerde lectuur uit de handen der onderofficieren of tenminste dient het gif door goede lectuur onschadelijk te warden. Zou de boven gesignaleerde lectuur niet vallen onder "t verbod van den Minister van Oorlog, daaromtrent een paar jaren geleden in een circulaire gegeven, als zijnde gevaarlijk voor de krijgstucht en de goede orde? Hiermede zou o.i. een der putten ge dempt worden, waaruit de walm opstijgt, die sommige onderofficieren bedwelmt, en zou de geest iti ons leger ui aanmerke lijke verbetering ondergaan. De politieke toestand. Uit Den Haag schrijft men aan de „Tijd": Onder eenig voorbehoud, maar toch uit goede bron deelt, mian ons mip.de, dat de publicatie der briefwisseling tusschein dr. Bos en ntr. Troelstra, in zake de Kabiniets crisis, moet geschied zijn zonder goed keuring of medeweten van Hare Majesteit. DelCrisis. Het persbureau Vaz Dias te Amster dam meldt, dato 13 Aug.: Omtrent het verloop van don crisis kan slechts worden medegedeeld dat de oplossing nog in een uiterst onbeslist en onzeker stadium zich bevindt. Wal de gisteren genoemde personen aangaat, zoo Wer'dient te worden medegedeeld, dat zoo wel kolonel N. Bosboom als de staatsraad prof. Oppenheim het bericht elk voor zich tegenspraken. De mogelijkheid bestaat, dat Mr. Fok ken als zoovele anderen gepolst, werd, doch ook de voorzitter van den Centrallen Raad van Beroep sprak van een „canard". Tweede Kamerverkiezingen Groningen Bij de Woensdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Groningen, noodig geworden door het bedanken van dr. Bos, die bij de periodieke Tweede Kamerverkiezingen van dit jaar mede te Winschoten was gekozen, verkregen de heeren Mr. J. Lim burg (V.D.) 3786, J. Rugge (S.D'.A.P.) 1863 en Sterringa (S.D.P.) 81 stemmen, zoodat gekozen is Mi'. J. Limburg. IBij de hersternmiirg op '25 Juni j.J'. vefkreeg dr. Bos, V.D., 4171 stemmen, en mr. jR. W. Sannes, S.D.A.P., 3328 stemmen. Minister Mr. M. J. C. M. Kolkman. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" kan mededeelen, dat het, voornemen bestaat, om aan minister Kolkman den zetel van Gedeputeerde van Zuid-Holland aan te bie den, die door de niet-herkïezing van den heer A. A. Nolet. te Schiedam is open gevallen. Daartoe zal een der Statenleden, zit ting hebbende voor een v.ast rechtsch dis trict in den omtrek1 van Haarlem, zijn ontslag indienen. Minister Regout Werd onlangs gemeld, dat Mr. L. H. -W. Regout, na zijn aftreden als Minis ter van Waterstaat, te 'sGravenhage blijft wonen, dit kan in zoover aangevuld worden, dat hij slechts gedurende de herfst- en wintermaanden zijn woning aan den Bezuidenhout met zijn gezin zal blij ven betrekken. Het overige gedeelte van het jaar zal de familie Regout haar landgoed in Lim burg gaan bewonen. (Mshode.) Het nieuwe kustfort te Vlissingen. Men schrijft aan de „Stand.": Nog deze maand zal een aanvang ge maakt worden mlet het maken van de betonfnindeering va,n het .nieuwe kust fort te- Vlissingen. Het fort wordt gebouwd ter plaatste Van het voormalige fort „De Ruyter", destijds door Napoleon gebouwd en toen genoemd „Fort St. Hilaire". Wie zaait tweedracht? Volgens de „Keuvelaar" hebben de bur gers van Veenwouden onze 100 jarige on afhankelijkheid als volgt gevierd „Boven een der eerepoorten stond te lezen: „Hulde aan het openbaar onder .wijk". 's Avonds kreeg men a,ls besluit een vuurwerk. Op een groot plakkaat had men een in aanbouw zijnd huis geschil derd, met den Meiboom in de kap, waar boven geschreven was: „Het Coalitie huis". Dit werd zeer duidelijk ten toon gesteld en daarna in brand gestoken". 'Dat het rechtsche volksdeel in Veen wouden over een en ander weinig ge sticht was, laat zich hegrij'pen, zegt het. „Vad.", dat het berichtje opnam met. het opschrift„Afkeurenswaardig". De nieuwe directeur der Rijkspostspaarbank. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldt ons: Mr. J. Jib C. Busing wordt thans op 45-jarigen leeftijd geplaatst aan heit hoofd van een tak van 's Rijks dienst, die vooral te Amsterdam gedurende de laatste jaren een hooge vlucht heleft genomen en o.a. uit hoofde daarvan zeer belangrijk mag genoemd worden. In December 1892, dus op 23-jarigen leeftijd promoveerde de heer Busing te Groningen tot meester in de rechten op een proefschrift getiteld „Het Truckstel sel". In Juni 1893 mocht hij zich be noemd zien tot Secretaris der gemeente Vlissingen, een ambt, dat. hij waarnam; tol Maart 1.896. In dat jaar werd hij ge plaatst aan de gemeente-secretarie van Amsterdam, terwijl in December 1898 Mr. Busing benoemd werd tot hoofd-oolmimies en chef van de afdaeling getmeente-bedrijj- ven Als zoodanig hoeft de hleer Busing on der andere een werkzaam aandeel gehad in de organisatie van de bedrijven der gemeente, die in die jaren van de con cessionarissen werden gemaakt Den 1 Augustus 1909 werd Mr. Busing benoemd tot onderdirecteur van die Rijks postspaarbank. Dal was een heel andere betrekking en er was hard wterken voor noodig om 'er zich goed in te werken. Maar dat de heer Busing in de betrek kelijk weinige jaren dat hij aan die spaar bank werkte, dat. heeft wietien te doen, blijkt wel uit deze nieuwte benoeming. De Hertog van Connaught. Men meldt ons uit Amsterdam De hertog van Connaught is met zijn jacht „'Alexandra" in onze haven aange komen. Het fraaie vaartuig was getooid met de En.gelsc.he vlag ksn aan de groote mast den oorlogswimpel ten toeken, dat het vaartuig deel uit maakt van de Ivn- gelsehe Marine. Het. nam hij aankomst in de haven ligplaats aan de boeien be noorden de I.lkade. Het bezoek van dien Hertog van Connaught, die tijdens zijn Verblijf in Amsterdam de Scheepvaart ter toonstelling zal bezoeken, draagt een strikt intiem karakter. Volksbeweging Komt er een Kabinet dat geen alge meen kiesrecht en gen staatspensioen, brengt, of beiden op een manier wil brengen, dat het voornaamste gevoel waarmede ze door de arbeiders, ont vangen worden, een gevoel van teleur stel ling is, dan zal de arbeidereklasse rloor een groote volksbeweging moeien aanvullen wat ze in de Kamer mist. Het is duidelijk langs welken wieg de S. D. A. P. nu haar doel zal trachten te bereiken(Stand.) Carnegie in Nederland. De heer en mevrouw Carnegie zullen met het doel de opening van het Vredes paleis hij te wonen, in den ochtend van 27 Augustus te 'sllage aankomen on in trek nemen in het gebouw van de legatie der Vereen. Staten van Amerika aan het Voorhout aldaar, als gasten van den Ame- rikaanschen gezant en mevrouw Lloyd Bryce tot na de plechtigheid in Verband met de inwijding voormeld. Haagsche merkwaardigheden. Onder dit opschrift schrijft oen inzen der in de „Residentiebode" het. volgende: „In deze tijden van roizion on trekken, wanneer juist, het. vroomdelingenliezoek op zijn drukst is, wordein guides, agenten en interpreten bestormd met vragen naar en over de Haa.gsclie merkwaardigheden. Docli ik weet er eten, waaraan geen en kele gids of witkiel denkt.. Eten merk waardigheid voor alle reizigers van die Holi. Spoor Mij. merkbaar, oen wonder van gelijkheid en van liberale of neutrale broederschap. Een vrijheidsbeeld uit de twintigste eeuw zoo naïef, zooi gemoede lijk, dat het wel de moeite van beschou wing waard is. Ziehier in liet kort ge schetst waarop ik doel. „Aan het station HoUandsche Spoor Den Haag staan twee netgteklieede mannen niets, bijzonders; zult u zeggen die twee mannen hebben beiden een aantal cou ranten hij zich fevenzoo nog geen nieuws onder de zon 'doch de teen, een colporteur van de „Niieuwie Rotter dammer", staat daar beschermd door de Directeur-Generaal van de groote Spoor wegmaatschappij, gesteund door den In- specteur den heer Everts. Onder de be schermende vteuglefen van den stations chef en witkielen, incluis politie. De ander, een colporteur van het Katho lieke groot-dagblad „De Maasbode" ont beert die moederlijke zorgen. Zijn collega mag vrij1 loopen in de vestibule, bij de lo ketten, op de stoop onder liet beschutten de afdak, maar zoodra zet de „Jlaasbode"- man een voet op do 's'.toep, of durft hij zich in de vestibule wagen, ja ztelfs al roept een geestelijke hem, hij wordt bij de kraag .gegrepen en zeer onzacht voor de stoep gebracht. Nota bonte, de reizi gers van deze maatschappij mogen, als zij willen, geen „Maasbode" koopten, als zij uit hun rijtuig stappen, doch de „Nieuwe Rot;t."-cotporteur staat al aan het portier om u zijn blad onder den neus te houden. Zouden al die gebrui kers van de treinen der HoUandsche Spoor zoo gaarne de „N. Rott. Ort." le zen, dat. de directie, inspectie en wat al meer, deze maatregelen van bescherming moeten nemen? Of zijn de beteren soms aandeelhouders in de „N. Rott.. Crt."? Hoe het zij, het is verre van onpartijdig, dat de pen als teen kuiken onder de moederlijke vleugels wordt geroepen en de ander als een bastaard-kind wordt afgesnauwd. Katholieken, gij1 allen, wannöeï gij niet. wilt dat uw partijblad als bastaard wordt beschouwd, dat men uw blad op derge lijke manieren tracht te weren, protesteert dan als één. man. Dit "kunt gij- doen, door alleen een Katholiek blad te koo- pen aan het station HolL Spoor en in geval dat de colporteur niet bij uw rijtuig of hij u in de vestibule mag konten, leien- drachtig te klagen hij den Raad van Be heer der HolL Spoorweg Maatschappij,. Katholieken, die thuis de Rott. Crt." of oen ander liberaal blad leest, protes teert als één man tegen bovengenoemde behandeling, ontzegt uw steun aan die bladen, door voortaan alleen de recht sche pers te steunlen. Bedenkt, dat er reeds achttien Katho lieke dagbladen zijn, gij kunt ze groot ma ken door behalve die bladen te lezen, hen te steunen miet uwe abonnementsgel den en als geldbelegging door aandeelen te fcoopen." Bond van Anti-Rev. Propagandaclubs. Do Jaarvergadering van Anti-Rev. Pro pagandaclubs zal gehouden worden op Woensdag 20 Aug., 's voorin. 11 uur, in de bovenzaal van café Boneski te Rot terdam, C'oolsingel 65. De middagvergadering, waarin Mr. R. van Maane, van Arnhem, jtal spreken omar: „Wat moet er gedaan worden, gteziien den afloop der verkiezingen", begint half drie en is voor geestverwanten toeganke lijk. Belgische munt in Zeeuwsch Vlaanderen. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kien nis, dat het, te rekenen van 1 September 1913, in de gemeenten Aardenburg, Biervliet en 'Axeil verboden zal zijn, nikkelen en koperen munten van het Koninklijk België in betaling te ge ven. Overtreding van deze verbodsbepa ling wordt ingevolge art. 21 der Munt wet gestraft, hij eerste veroordeeling met geldboete van ten hoog»l|ei vijf en zeven tig gulden, bij tweede of volgende ver oordeeling met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Van t September tot 1 October 1913 zal gelegenheid bestaan tot verwisseling van de hierboven be doelde munten tan kantore van de out vangers der directe belastingen, enz. te Aardenburg, IJzetndijbe en Axel. Te Wijk bij Duurstede is de stoomtram Vrijdagmorgen ontspoordde locomotief kantelde. De stoker tear de machinist lie pen vrij ernstige brandwonden op. Kalender der Week van 17 Lot, 24 Augustus 1913. Zondag 17 Aug. H. Joachim, Belijder (hl. 1029); gedachtenis van den 14en Zon dag na Pinkster (1)1. 912) en van den Octaafdag van Sint Laurenliiis (bi. 1332); laatste Evangelie van den Zondag (bi. 913). Do gebeden na de, stilte li. Mis op hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (lil. 69), na de Hoogmis gebed voor de Koningin (hl. 122). Vespers van het feest (lil. 1031). Maandag 18 Aug. 11. Jeroen, Martelaar (1)1. 119*); gedachtenis van het Oc taaf (bl. 1339) en van den II. Agapitus (bi. 1.345). Dinsdag 19 Aug. H. Lodovieus Tolosa- nus, Bisschop en Belijder (bl. 122*); ge dachtenis van hel Octaaf (bl. 1339). Woensdag 20 Aug. 11. Bcrnardus, Abten Keirkleeraar (bl. 1346); gedachtenis van het Octaaf (hl. 1339). Donderdag 21 Aug. II. Joanna Fran- cjsca, Weduwe (hl. 134(1); gedachtenis van het Octaaf (bl. 1339). Vrijdag '22 Aug. Octaaf van 0. L. Vr. Hemelvaart (hl. 1347)gedachtenis van de 11.11. Martelaren Timiotheus ion Ge zellen (hl. 1347), Zaterdag 23 Aug. 11. Philippus Benitius, Belijder (bl. 1348) gedachtenis en laatste Evangelie van de Vigilie van dein II. Bartholomeus (de 11. Mis op ld. 159); 3de gebed voorgeschreven voor den Paus (bl. 102). [ofwel: Mis van de Vigilie op bl. 159; gedachtenis van den 11. Philippus (bl. 1348), 3e 'gebed voor den Paus.] De gewone Orde der 11. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op hl. 71. Boschkapelle Zondag 10 Augustus is weer .een bijzondere dag geweest voor onzo bloeiende Maria-vereeniging. Nadat des morgens alle leden, eereleden en begunstigers tot do H. Tafel waren genaderd, en onder den II. Dienst eene zoogenaamde „HoUandsche Mis" op ver dienstelijke wijze hadden gezongen, werd des namiddags na het lof ecne algemeene vergadering gehouden in de kerk, waarbij misschien één of twéé leden afwezig wa ren; eene zeer voorbeeldige opkomst. Na gebed en zingen van een lied hield de Z.Eerw. heer adviseur eene treffende toespraak Tiver den strijd legen koning alcohol en over .het vele goede, dat de vrouwen door gebed en voorbeeld voor hare mannen, kinderen en broeders kun nen verrichten, waarna, drie nieuwe le den werden aangenomen, waaronder ééne geheel-onthoudster, zoodat de ledenlijst, thans 137 namen telt. Vervolgens werd nog een lied gezon gen en de vergadering met gebed geslo ten. Een paar uur later had eene indruk wekkende plechtigheid plaats, namelijk het wijden van het nieuwe kerkhof door onzen Z.E.H. Pastoor, gemachtigd daartoe door Z.It.II. den bisschop van Breda en ge assisteerd door de heeren geestelijken van Stoppeldijk. Op 'den vastgestelden tijd was de kérk geheel met geloovigen gevuld, terwijl nog velen zich jnet een plaatsje buiten dei deur tevreden stelden. (Nadat door allen een „lied tot den II. Geest" was gezongen, betrad onze her der den kansel, om in welsprekende taal hartelijk dank te brengen aan allen, die op eenige wijze hadden medegewerkt aan het tot stand komen van den nieuwen) Godsakker, en vervolgens eene duidelijke en leerrijke uitlegging te geven va,n de ceremoniën, die verricht gingen worden. Hierna begaf men zich onder het lui den der tóok in stoet naar het kerk hof in deze volgorde: a. Pl'ocessiekruisb. leden der II. Fa milie met vaandel; c. Z.E.H. Pastoor met heeren geestelijken van Stoppeldijk; d. kerk- en armbestuur, dragende flambou wen; e. congreganisten met vaandel; f. verdere aanwezigen. Ter plaatse gekomen werd een kruis gewijd, dat op het oude kerkhof wordf opgericht, waarna door de. koristen .de. Litanie van alle Heiligen en De profun dus werd gezongenvervolgens werd on der het luiden der klok door den lier- der dei' parochie, begeleid dooi- heeren geestelijken en de leden van II. Familie, Congregatie, Kerk1- en Armbestuur de gansche doodenakker zegenend rondge gaan, waarna door allen het lied „akelig klinkt het 'doffe luiden" werd gezongen. Nu beklom Z.Eerw. een spreekgestoelte om aan zijn zeer aandachtig gehoor eene heldere uiteenzetting te geven van hcifc katholieke begrip „kerkhof" en wal daar mede in verband staat, en de plechtighéidl te sluiten niet een woord van dank' voor de betoonde huilengewone belangstelling. St. Johannes Berchmans. Over den II. Johannes Berchmans, wiens gedachtenis in zijn geboortestad Diest on langs met schitterende feesten werd ge vierd schrijft pater V. Cramer S.J. o.m. liet volgende in „Hooger Leven" De stille jongeling van onzen stam, ile kleine Fiamingo, zooals de Romeinen hem noemden, is niet minder beminnelijk en bemind na, zijnen dood, als gedurende zijn verblijf onder de menschen. Hij is van eigen bloed en eigen aard, en vooral hij loont ons hoe men toch zonder meer een heilige kan zijn. Zijn levensloop: eene spanne tijds; bijl werd slechts '2'2 jaar oudzijn le venswandel is doodeenvoudig: hiji ging ter school, was een tijdje leereknecht te Mechelen en deed tnsschen door zijne studiën, voelde dat hij Jezuïet moest wor den, wat het zijne ouders ook moc-hte kosten, trad in liet Gezelschap binnen, en nauwelijks had hij zijne hoogere stu diën begonnen of hij stierf. Zijn karakter - hij was een helder- vroolijk hart, van beminnelijken, minza- raen omgang, kieseh, heusch en hoofsch, zoodat hij de Italianen trof door zijne voornaamheid, een knappe geest daarbij; maar wat men zeldener aantreft in jon gens van zijn temperament: hij1 had een positieve wilskracht, geweld lag bui ten zijhen toon nochtans, - vast. maar zonder vertoon of praalhanserij. Hij wist altijd haarfijn wat hij juist wilde, en hij deed goo, effenaf. Daarin ligt zijne on vermoeide sterkte. Hij die immer handelt zooals 'tbehoort, moet een verbazend man worden. Bij zijne aankomst te Rome was men verwonderd over zijne ingetogenheid en zijnen gemakkelijken omgang tevens, en menigeen voorspelde over deze vroegrijpe deugd: het zal niet blijven duren. Maar het duurde tochi! Wonder was zijn diep inzicht in de bovennatuurlijke waarde van ons schijn baar nietig leven, en zijne oorspronke lijkheid ligt wel daarin, dat hij- die waar deering voor het lioogerei wist te doen har- monieeren met onze aangeboren nuchtere redelijkheid. Hij is geen epische heilige, waarover veel te bazuinen valt, maar zoo een wiens onbevangene trouwhartige levensopvatting wij in pnzen handel en wandel moeten (Overdragen om te zien hoe sympathiek hij1 was. Geen spring in 'tveld en toch een leukaard, want zijne gezellen hielden veel van hem en npemden hem den „heiligen Hilarius, de plezierige hei lige". En dat was geen spotnaam. Soms gebeurde het dat 's morgens vroeg bij 't op staan, als hij meende alleen Ie zijn, hij door zijne kamergezellen, die hem beloerden, betrapt werd dat hij aan 't. zingen ging, gelijk een ontwakenden vogel. Van 't spel scheen hij nooit veel gehouden te heb ben; rumoerig was hij nu eenmaal niet; doch hij kon best lijden dat zijne mak kers zicli vermaakten, en werd hij! er toe uitgenoodigd, dan sp'eelde hij graag) mee en was er zelfs geheel en al in. Liefst deed hij mede aan liet. ringspel. en daarin >vas hij de baas. Een jongen die nooit vrijlpostig de oogen opsloeg, maar die toch alles in 't motje had, zoo vinden we in zijn dagboekje vier en twintig kiekjes van Paters en' Broeders, met eenen trek genoteerd maar zoo blij' rustig van natuur, dat hij geen last, had mol zijne kijkers, om ze gedurig terug te roepen van nuttelooze of gevaarlijke zwerftochten. Wat figuur zoo'n jongen in eene kazerne zou ge maakt hebben, is moeilijk te zeggen; voor zeker toch had hij: er zijn plicht gedaan, en ik hen wel geneigd te gelooven, dat er in zijne tegenwoordigheid geen kwaad zou gebeuixl zijn: zoo onweerstaanbaar was de goede invloed die van hem uitging. Merkwaardig is dat hij zich voor bereidde om later veldprediker (aalmoeze nier) te zijn van de Vlaamsche soldaten, die met de legers meezwierven. Hij leerde toch oök' Duitsch en Engelsch en Fransch om elkeen van dienst te kunnen zijn. Want dienst bewijzen was zijne vreugde en het geheim van zijn bijval onder zijne broeders. Terwijl hij te Rome verbleef, had hij do gewoonte van dagelijks de zieken to bezoeken. Daarvoor koos hij1 liet oogen- blik van den dag dat de zieken h'et meest verlaten waren, wanneer de overige huis- genooten een dutje deden, zooals het ge woonte is in de warme landen. 'Dan sloop hij1 stillekens de ziekenzaal binnen, en ging met veel oplettendheid de arme lijders onderhouden en hun met water de slapen en de handen verfris- schen. Dit is wel zoo aantrekkelijk ro mantisch niet, als voor sommigen de tocht zou schijnen van een zendeling, die mij len woestijn aflegt om een zieltogende te gaan (loopen. Ën toch, ook dat ernstig missiewerk' is zijn bestendig ideaal ge weest, al mocht hij het niet verwezen lijken. Nu deed hij hel goede dal hij kon: altijd en overal. Verbazend is de kracht, die ka,n uit gaan voor een volk uit een generatie van jongelingen, die weten dat verborgen plichtvervulling de groote taak' kan zijn van nederige helden. Schilderijententoonstelling te Domburg. ■Op de tentoonstelling van schilderij en van Zeeuwsche meestere,, zijn ver- kocht: van Mevr. Elout Drubbe „De Witte Duiven", penteekëningvan ('li. Feinharl -Toorop „Poket"; van .1. Fra ter „Domburg"; van Hart Nibbrig „Laag water" en „Zee en duin"; van L. .Scheef- het Plage de Domburg" en „L'arbre en hiver"; van Jan Toorop „Meisje op een Duin"; van M. Zwart „Een warme dag" en „Zeegezicht". (Mshode.) De Bisschopsstaf der Egmondsche Abdij. Naar de „"Bossche Cl." verneemt, is door een antiquair, die de tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst te 's Hertogen- bosch bezocht, voor de drie Evangeliaria uit het Aartsbisschoppelijk Museum en oen abtastaf, behoorendje aan Mgr. ('al- lier, bisschop van Haarlem, een imillimi francs geboden. De drie Evangeliaria zijn feitelijk het eigendom der Katholieke parochie SI. Lebuïnus i\n Deventer, doch worden in het aa tsbisisch o p peil ijk Museum bewaard. (In den catalogus zijn ze vermeld onder nos. 308, 309 en 310). Zij zijn ter ten- t» toonstelling voor een bedrag van 200.000 gulden verzekerd. Van de tentoongestelde handschriften is 308 het oudstehel dateert uit. den Karolingischon tijd. Hel schrift uit dezen tijd is duidelijker dan liet schrift nit latere eeuwten. De ornamenteering is so ber, goud ontbreektverluchtingen ter grootte van een volle bladzijde komen niet voor. De ornamentiek is gelijk aan die der lerscbe handschriften, trouwens 't is bekend dat ons land van uit Enge land gekerstend isoen bekend lerscli motief lis [hot léchlornanient, al of niet in verbinding met gestyliscerdo dieren; de viscih komt ook vaak voor. No. 309 is van rijperen smaak; daar het een Latijnsch Evangelie-boek is, komt de I veelvuldig als beginletter voor (In ill© tempore"); hier zijn de initialen zil- venen dieren, meestal visschen. Tegen over hot begin der evangeliën van de groote feestdagen is die volle bladzijde verbruikt voor één groot ornament, ha- gouden letters met hef koninklijk pu.rp?r tot achtergrond. Dat purper is na ruim 900 jaar nog heerlijk van toon. Tegen over het Pinksterevan gtelie vindt men een sierlijken, gekroiikelden blauwen draak om een i op een grond van purper. Achter in no. 300 komen eenigle blad zijden voor in "loopend schrift, waarbij de stokletters (gterk gerekt zijn; toch doet dit schrift het oog aangenaam aan; dit schrift dateert uit liet midden dier 10e eeuw. De staf van den vroegeren abt van Egmond, thans eigendom en ingezonden door Mgr. Gallier, kreeg op de Tentoon stelling een «ereprijs. Hij is mooi en so ber van bouw, schitterend door zijn on vergelijkelijk blauw emaildie ranken op de gouden bekleedi.rig van den eigenlij ken staf is een waardig voorbeeld van de heerlijkheid der Gothische- ornamentiek Liederen Hugo Verriest. De tekende musicus, pastoor die Afeul- der te lereekie, beeft op twee gedichtjes van den Vlaamschen letterkundige, Pas toor Hugo Verriest te Ingoiyghem, wie" 17 Au,g. a.s. een grootse.be huid® zal wor den gebracht, liederen gecomponeerd en deze compositie den jubileerenden pastoor opgedragen, die de opdracht welivilk" heeft aanvaard. Nog dezer dagen zullen de liederen voor Hugo Verriest worden ten gehoore gebracht.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6