Landbouw en Veeteelt. 0 H P E R W IJ S. Leger en Viool. Scheffel als afzender was opgegeven, Had Hij geen. "bezwaar de vracht te betalen. Vol verwachting opende hij de kist en was buiten zich zelf van woede. Want hij vond slechts een dikken steen met een briefje, waarop enkel stond„Bijl het lezen van het bericht over je goeden, toestand viel me dezen steen van het hart". Hoe praatjes ontstaan. Zooals 'telders gaat, gebeurt het ook wiel hier. Ile „Avp." schetst: Een volkskluwen op den hoek van een drukke straat in Den Haag. Juffrouw tegen een tweede: Wat is er aan de hand? Kindje uit den wagen gevallen. Erg? Op 'thooffie! Juffrouw van een eindje verder: Kindje van drie maanden overreden Tweede juffrouw, hand langs '1 oor: Erg? Over 'thalssie. Godnogtoe! Door een aschwagen? Dood? Ik geloof het wel, de dokter jg er al hij Vreeselijk vertrokken gezichten. Juffrouw van een volgend rijtje: D'r is een wurm van drie maanden door zoo'n aschvent over 'thalssie ge- reje. Dokter is er al bij.... maar 'tis al doodl Door nieuwsgierigheid gedreven, dring ook ik door den broeden monschianklamp en bereik een kinderwagen. Dus schijnt het toch waar te zijn. 'k Zie een meneer en een juffrouw, 't Wordt waar schijnlijker. De man buigt zich her haaldelijk over den wagen. - - 'k Dring door. Ben er! 'k Geloof niet, dat 't. me lukken zal, zegt de man zuchtend. Vrouwtje ziet peinzend toe. De man staat op. D'r mot 'n nieuw bandje om ja wieletje; hij is versleten kijk maar! Een dikke baby zat in den wagen aan een korsj? brood te zuigen, onbewust dat hij de genoederen in beweging had ga- bracht. Jager en koningstijger. Men heell op Java drie soorten konings tijgers, d. w. de gembong. de tjanté en de Ijatji. Hiervan is de laatste, hoewel de kleinste, de gevaarlijkste. Hij zal zie.h, al is hij doodelijk ge wond, nog mei zijn laatste krachts inspanning op zijn tegenstander wer pen. Dit heeft, helaas met treurig ge volg, de welbekende lijgerdooder Loing te Kediri moeten ondervinden. Heiligen lijd geleden begaf zich L., die sleeds bereid is zijn evcnmensch zonder aanzien des persoons hulp en bijstand te verleenen, zich op ver zoek van het dessahoofd Panggoon- Redjo, naar hel district Lodojo, (Bliar), waar hem werd medegedceid. dal een tijger een dessabewoner had meegesleurd, verscheurd en half op gegeten. Hij begaf zich naar de plaats, waar hel dier zicli bevond, vertelt het Soer. Nwsbl. Door een dum-dum- kogcl getroffen, viel hel dier, na een sprong van ca. 2 M. in de lucht te hebben gemaakt, neer. L., die als be proefd jager gewend was kalm af le wachten tot hel beest goed dood was. moest echter ditmaal zijn slandplaals verlaten, omdal hij gehelen werd door duizenden roode mieren (gnanggangs). Mei zijn jagermuts in de linkerhand de roode mieren van zicli afwerende, naderde L. de plaats, waar de tijger gevallen was. Onverhoeds werd hij door den dood gewaanden tjalji be sprongen en zoo geweldig in de lin kerhand geheten, dal hij op dat mo ment zijn linkerarm niet meer ge bruiken kon. Toen begon een worsteling. Met de gezonde rechterhand begon L. op den kop van den tijger te beuken met de zware loop van zijn buks. Zijn geroep om hulp bleef onverhoord, geen enkele inlander kwam le hulp, niettegenstaande er verscheidene ge wapend waren met lansen en een paar met geweren. Toen L. uitgeput was, wierp hij het dier zijn buks in het gelaat. Dit greep het wapen met de tanden en klauwen vasl. waardoor I.. gelegenheid vond, door de vlucht zichzelf te redden. Gered was hij, doch een arm moest worden al'gezel. I.. kan nu den kosl voor zich en zijn gezin, w. o. 3 nog jeugdige school gaande kinderen, niet verdienen. Bui len zijn pensioentje van f 12.50 's maands heeft hij geen ander middel van beslaan, zoodal hij wel zeer be klagenswaardig genoemd mag wor den. C o m h e s beoordeeld door een Amerikaan. Op een warmen avond, eigen aan de Philipijnsche eilanden, kwam aan het hospitaal der Zusters van SI. Paul een zieke, door koorls aangetast en die reeds zeer ver weg scheen te zijn. 't\V,as een Amerikaan, een protestant. De Eerw. Moeder Oversle Melanie en hare medezusters wijdden dade lijk hunne beste zorgen aan den zieke. Door liunne buitengewone zorgen smaakten zij hel genoegen den zieke te zien herstellen. Binnen enkele da gen was deze huiten gevaar. Hij wil de zusters zijn dankbaarheid betoonen en liet volgende gesprek had plaats. Zuster, is u een Amerikaansehe Neen heer, ik ben een Fransche. Van Protestanlsche beginselen"? Neen lieer, ik hen katholiek. Ha, zoo! Zeer goed. En waarom zijl ge hierheen gekomen, om zooveel last en zorg le dragen. In den katholieken godsdienst, lieer, zoeken wij slechts God. Wij maken geen onderscheid van land of volk. ij werken voor God en daar mee uil. Goed zoo, doch gij hoopt onge twijfeld naar Frankrijk terug te kee- ren? Dat kan ik u niet zeggen, heer, daar wij verjaagd zijn. Verjaagd! door wien? Door een zekeren Combes. Een Franschman? Ik meen van ja, heer. Neen zuster, neen. Dal kan geen Franschman zijn. Wat een gemeene kerel I Doch men heeft hem onge twijfeld gedood Iegelijk met dezen of genen bandiel? - O, neen heer, wij katholieken, wij vergeven alles en lalen de wraak aan God slechts. Beste zuster. In Amerika zou zoo iels niet gebeuren. Wij zouden hem spoedig op den eleclrischen sloel zet ten. IJ weet welMaar kom, vergeet dien slechten Combes. Wij Amerika nen zijn niel katholiek, maar nooit zullen wij er toe besluiten personen le verbannen, die zooveel goed doen. („Zoom") Eigenaardige rookgewoon ten. Noch de koopor van „een dubbel tje van de vijf", noch hij, dia zich de weelde van een gieurig morgensigaartje of een pittige* after-dinner kan v'eroorloovan, is er zich van bewust in hoeveel tallooze andere variaties bef tabaksgenot over de aarde en vooral bij de natuurvolken ver breid is. Zoo houden, evenals wij "Wel eens in onzen kwajongenstijd, de Negritos op Lu- zon, een der Philippijinen, bij het rooken het brandende eindje der sigaar in dan mond en slikken af en to? den rook in. In de sneeuwvelden der Himalaya woont een stam, welks rookars een soort kanaal in de bevroren sneeuw graven, aan het eene einde hiervan tajjak en een stuk brandende houtskool leggen, om aan het andere einde op den grond liggend dan rook in te ademen. De bewoners van het 'Kay-Vork-schiereiland, in Australië, vangen den rook van brandende tabak in een hollen bamboestok van circa 4 voet lengte op en laten dan dieze pijp in den kring rondgaan. In Paraguay prui men de vrouwen tabak en nonnen vóór do gebruikelijke begroeting miet een kus het „slaat" uit den mond. In Virginia, Georgia en Alabama likt man aan ©on stok, welke men vooraf bevochtigt en daar na in tabak rondgedraaid heeft. l)o bewoners uit Dschesireh (tusschieu Euphraat en Tigris) vermengen hun tabak met water en natron tot ©en brij, bcieka genoemd. Hiervan nemen zij een mondvol en geven zieh dan over aan eeai zalig dole© far niente. Zulke boeka-parti/xi worden steeds op de voornaamste feest dagen gegeven. In Transvaal en de aan grenzende landen rookt de kaffer uil holle antilopen-horens, in het midden waar van een houten huis is aangebracht met een dik uiteinde, hetwiolk ais pijpenkop dienst doet. De horen wordt met water gevuld, ver volgens steekt men den mond in 't wijde, naar boven open einde en haalt krachtig adem. De rook uit den houten kop neemt zijn weg door de houten buis ©n komt door den met water gevuld *11 homen in den mond. Deze pijpen bevatten doorgaans leen heel pond tabak en gaan van mond tot mond. Dikwijls wordt Indische hennep (dogga), welke een gelijksoortige werking als opium heeft, uit deze pijpen gerookt. D? negers aan den equator rooken uit gaten in den grond. Dit was o.a. ook de gewoonte van den Zooloehoofdman Chayz, di met trots verklaardede gehaehe wereld is mijn pijp. Bovendien wordt dooir deze stam,mien met groot© b?ge?righ?i(l het. tabakssap op geslurpt.. Neusbloedingen. Haast ieder kent wel uil eigen ervaring de meest voorkomende van alle bloedingen, de neusbloeding. Het bloed vloeit uil één of als de bloeding erger is, uil beide neusgaten tegelijk of loopt acliler in (le keel. Wordt dit bloed ingeslikt, dat wordl het niet zelden laler weer uitgebraakt en kan de gedachte aan een maagbloeding doen ontstaan. In den regel is de zelel der neusbloe ding het slijmvlies van het voorste deel van liet neuslusschenschot. Dit is niet alleen het meest aan de inwerking van geweld blootgesteld, maar ook om andere redenen is hel lot bloedingen voorbeschikt. Het grootste deel van het ingeademde slof slaat daar ter plaatse neer, vormt met het neusslijm een vastklevende korst. Deze korst veroorzaakt jeuk, zoodat men door snuiten of duwen met een vinger haar tracht te verwijderen. Hierbij kun nen rle oppervlakkigste lagen van het slijmvlies gescheurd worden en bloe ding doen onlslaa'n. Soms treedt neus bloeding op als bloedziekten, infectie-, nierziekten enz. Bij vrouwen komen soms periodieke (maandelijksche) neusbloedingen voor. Slechts zeer zelden is een neus bloeding direct doodelijk of veroor zaakt bewusteloosheid door bloedver lies. Elk, telkens weer optredend (ha bitueel) bloedverlies, echler ook al is dil telkens gering, wordt op den duur gevaarlijk. Veel onschuldiger en min der nadeelig is een eenmaal optre dende heftige bloeding, dan telkens terugkeerende kleine bloedingen, om dat men bij (leze laaLsle niet voldoen de herstellen kan voor de nieuwe bloeding begint, en er dus bloed armoede ontstaat. Wie dus aan habitueele neusbloe dingen lijdt, verzuime niet zijn ge neesheer le raadplegen. Ilel behande len van de oorzaak, die bijv. een zweertje op het neusslijm vlies kan zijn, is hier aangewezen. V001* een eenmaal optredende neusbloeding be hoeft niet alleen de geneesheer ter hulp geroepen le worden als de ge wone huismiddeltjes niet helpen. Welke middelen kan men toepas sen? Vooral wat men niet moet doen: niet snuiten, geen koud, lauw of warm water opsnuiven, niet spuiten, niet duwen ol' vegen, vooral nieL met spon sen en andere onzindelijke voorwer pen. Alle genoemde maniipilalies heb ben hel tegenoversteld effect, ze doen de bloeding toenemen en geven kans op besmetting (spuiten kan een ooraandoening veroorzaken). Ook het inbrengen van watten in den neus moet onlraden worden. Wel kan door een goed aangebrachte prop watten een neusbloeding gestild worden, maar bij hel verwijderen der watten heeft men kans hel wondje weer open le trekken of wel blijven er enkele vezeltjes achter, die weer lot snui ten. niezen en krabben aanleiding kunnen geven. Ook de kans op be smetting is hier niet gering, evenals bij het brengen van andere stoffen, oj) een bloedende wond. De middelen, die men zonder scha de en in den regel met succes kan toepassen zijn: lo. Gaat ruslig zillen, houdt hel hoofd niet voorover, waardoor de hals op kraag of boordje drukken kan, maar ook niel sterk achterover; houdt hel hool'd recht, eerder iets naar ach teren dan naar voren. 2o. Haal diep adem en alleen dooi den mond uit. 3o. Druk aan de bloedende zijde den neuszijwand tegen het tusschen- schol aan (wat men gewoonlijk dicht drukken noemt!. I11 den regel zal hierdoor spoedig de neusbloeding tot slaan komen. Is dal niet het geval men blijve rustig in deze houding gedurende minstens 10 a 15 minuten, zonder telkens te probeeren ol' de bloeding reeds staat dan kan men nog: 4o. koude aan wenden op (niet in) den neus or op eenig ander lichaamsdeel. Hel bekende middel: een koude sleutel in den nek, berust op de ge dachte, dat door koude vernauwing der bloedvaten ontstaat: evenzoo pijn, waarom men ook 5o. een vinger aan de zijde van het bloedende neusgal mei een draad sterk omsnoeren kan. 60. Hel in de hoogle houden van den arm derzelfde zijde wordl aanbevo len, omdat het uit den arm slroomen- de bloed dan tevens bloed uil den schedel zou zuigen. De eerste der drie genoemde midde len bij elkaar toegepast zijn in de overgroot© meerderheid der gevallen voldoende. Waar dit op den duur niet het geval blijkt te zijn, kan men onder 4, 5 en G genoemde middeltjes pro beeren. Zoo noodig vragc men hulp bij een geneesheer; hem staan nog andere middelen ten dienste, die hij in geval van nood kan toepassen. (Moleschott.) In het Land van Axel, waar zeer veel vlas wordt verbouwd, is het trekken van hel gewas zoo goed als geëindigd. De telers hebben er een „strop" aan. wanl over '1 alge,meen valt hel zeer legen; 'l is veel te licht van gewicht en is als hooi. als hel een paar dagen gebonden slaal. Voor velden, welke dil jaar tame lijk goed kunnen genoemd worden, en die zijn er niet te veel, wordt hoog stens f70 per gcmel geboden. Als men 1111 weet, dal de verbou wers tol f 120 per geniet huur heb ben gegeven, en dan nog het zaad, wieden en trekken en hun kunstmest le betalen hadden, wal samen zeker op f50 per geniet mag gerekend wor den. dan behoeft men niet te vragen, ol er geld wordt bijgelegd. Iemand, die al jaren druk in hel vlas werkt, schal de schade, die in 1012 en 1913 (wanl 1912 is ook een slecht jaar geweest) in het Land van Axel hij (ieze teelt is geleden, op manslens f300.000. Is in deze slreek dit jaar al veel minder vlas gezaaid dan het vorige, zeker is het, dat in 1914 de vermin dering nog heel wat groot-er zal zijn. De heeren G. v. Campen en P,. Ver schuren, leden der Aankoop-Commis sie van den R.-Iv. Boerenbond Z. VI. O. I). zijn Woensdag 6 Augustus naar Friesland vertrokken, om, in verband met den aankoop van Friesehe zaai granen en poot aardappelen voor de leden van den Boerenbond, de vel den en oogsten te bezichtigen, die door de Friesehe Mij. van Landbouw goedgekeurd zijn voor den verkoop. Men schrijft ons: Aan het Verslag over den Land bouw in Nederland over 1912, opge maakt door het departement van Landbouw. Nijverheid en Handel, 011I- leenen wij het volgende, wal onze provincie betreft: Door het ongunstige weder en de lage prijzen waren de uitkomsten van den landbouw in het vorig jaar in Zeeland slechts middelmatig. De grootste, verbouw blijft suikerbieten. Daarmee waren bezet 21.213 H.A., tegen 19,150 in 1911 en 15,371 in 1910. Daarop volgen aardappelen (12.728 H.A.), wintertarwe (12,145 H.A.) en ha ver (10,510 II.A.). Met vlas was bezet 6052 II.A., en in geheel Nederland 11,727 H.A. In Zeeland, waar de vlas bouw van de meeste beteekenis is, was het vlas zeer uiteenloopend van kwaliteit, vooral een gevolg van den ongelijkmatigen opgang op vele per- ceelen. Waar die opgang niets le wen- schen overliet, werd goed vlas ver kregen, dat legen flinke prijzen ver kocht werd. De prijzen wisselden van f375 tot f500 per H.A. Later zijn zij gedaald en was er weinig handel, zoo dal vooral in Zeeuwsc.h-Vlaanderen dit voorjaar nog heel wat onverkocht vlas zat. De aardappeloogst was in 1912 bui tengewoon grooltoch waren vele verbouwers niet met het financieele resultaat tevreden. De oorzaak daar van was, dat de prijs le laag was. Men schreef dezen lagen prijs toe aan den onvoldoenden uitvoer. De op brengst der suikerbieten, ofschoon iels minder dan in 1911, was toch boven het middelmatige. Ook het suikerge halte was hoog, hetwelk toegeschre ven wordl aan de zonnige dagen in het laatste van .September en in Octo ber. Daar de prijs der bieten hoog was, behoeft liet geen nader beloog, dat de uitkomsten der teell in 1912. evenals in 1911. zeer gunslig waren. Jammer dat in den loop van 1912 door de groote productie de prijzen zoo achteruitgingen. In begin Januari 1912 was die prijs 1 171 s. in Juli f 1312 en op eind December f 1118. Tengevolge van den overvloedigen graisgroei, de hooge prijzen van vee, vleesch en zuivelproducten en den gunstigen gezondheidstoestand van het vee, was het jaar 1912 voor de rund veehouderij zeer gunstig. Dit geldt vrij wel voor alle onderdeden van het bedrijf. Zoowel melkerij, fokkerij als vetweiderij en meslerij gaven gunstige resultaten. Gedurende bet geheele jaar 1912 waren alle veesoorlen bijzonder duur. In Zeeland werden in 1912 drie sl i ere 11 vereenigingen en een conlröle- vereeniging opgericht, zoodat er op het eind van het jaar waren 21 stie ren- en 15 conlrölevereenigingen, ter wijl 3 vereenigingen gedeeltelijk ook als fokvereenigingen werkzaam zijn. Dank zij de hooge prijzen, waren de financieele uilkomsten der paarden fokkerij gunstig, zoodat zij zich vooral in onze provincie voortdurend uit breidt. In 1912 waren er in Zeeland 112 goedgekeurde Hengsten, meest koudbloedige, die hebben gedekt 13192 merriën. De handel in paarden was steeds levendig; ofschoon de markl- handel door de talrijke monsteringen en het opkoopen aan huis wordl ge drukt. In onze provincie, waar in de laatste jaren veel werk voor de ver betering in het geitenras wordl ge maakt. waren op het eind van 1912 51 geilenfakvereenigingen, met plm. 250 leden en ongeveer 3500 geiten. Te Scrooiskerke werd een geitenfok- station opgericht. Te Goes, Heinkens- zand en Middelburg werden veilingen gehouden van groenten en fruit. Te Goes werd verkocht voor f 51111, te Middelburg voor f48079 en te Hein- kenszand voor f 1700. .Op de markt te Hulst waren aangevoerd 597 stuks vee, te Sas van Gent 2931 en te Zie rikzee 625 stuks. Te Oostburg wer den verhandeld 11 paarden boven 3 jaar en 219 beneden dien leeftijd. Bovendien werden te Hulst verkocht 1218 varkens, te St. Maartensdijk 534 en Le Zierikzee 1900. Op de eierenvei- ling 1e Zierikzee werden geveild 71.965 kippen- en 295 eendeneieren. Kalender der Week. Van 10 tol 17 Augustus 1913. Zondag 10 Aug. H. Laurentius, Mar telaar (hl. 1332); gedachtenis en laatste Evangelie van den 13 Zondag na Pink ster hl. 909). De gebeden na de stille H. Mis 1)1. 120. Vóór de Hoogmis zege ning met wijwater (bl. 69), na de Hoog mis gebed voor de Koningin (bl. 122), Vespers op bl. 1333, gedachtenis van het feest van morgen (bl. 1275), van den Zondag (bl. 911) en van dé H.H. Tiburtius en Susanna, Marte laars (bl. 1335). Maandag 11 Aug. H. Antonius Maria Zaecaria, Belijder (zie op 5 Juli bl. 1275), gedachtenis van het Octaaf (bl, 1332) en van de H.H. Martelaren Ti burtius en Susanna (bl. 1335). Dinsdag 12 Aug. H. Clara, Maagd (bl. 1335), gedachtenis van het öctaat (hl. 1332). Woensdag 13 Aug. Dag onder hel Octaaf (bl. 1336); gedachtenis van den II. Wigbertus, Martelaar (bl. 117*) en van de H.H. Martelaren Hippolytus enj Cassianus (bl. 1336). Donderdag 14 Aug. Vigilie van O. L Vr. Hemelvaart (1)1. 1337); gedachtenis van hel Octaaf hl. 1332) en van den H. Eusebius (hl. 1337). Vrijdag 15 Aug. Feest van O. I,. Vr Hemelvaart (bl. 1339). Zaterdag 16 Aug. II. Hyacinthus,I Belijder (hl. 1313); gedachtenis van de Octaven van O. L. Vr. (hl. 1339) en den H. Laurentius (hl. 1332), le gebed voor den Paus (bl. 102). De gewone orde der II. Mis. die ij iederen dag terugkeert, begint op hl. 71. N.B. Voor GOES. Maandag 11 Aug. II. Martha (zie op 29 Juli, hl. 1307 mei de gedachtenissen als boven Woensdag 13 Aug. II. Antonius Maria Zaecaria (zie op 5 Juli hl. 1275 mei gedachtenis van Octaaf (1336) en de 2 andere gedachtenissen als boven. De begrafenis van Mgr. J. H Drehmanns Naar de ,,N. K." vernam zouden verschillende hooge waardigheidsbe- kleeders van Kerk en Staat lieden het stolfelijk overschot van Mgr. Drehmanns de laatste eer komen be wijzen. Verwacht worden o. 111. Z.Lin. Kar dinaal van Hossum, Mgr. van de We tering. aartsbisschop van l'trecht Mgr. Bulten, bisschop van Luik, Mgr. Vuylsleke, apostolisch vicaris van Cu rasao, Mgr. Hofman O. F. M., Mgr. Meeuwissen C.ss.U.. afgevaardigden van bisschoppen, eenige Hoogw. ab ten. ZLxc. Mr. L. Regout, minister van Waterstaat. ZLxc. Jhr. Mr. G, Buys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, leden van beide Kamers der Staten-Generaal, van Gedeputeerde en Provinciale Sta ten. Het stoffelijk overschot van Mgr. Drehmanns, dat op een praalbed was neergelegd in de groote receptiezaal van het bisschoppelijk paleis, in ecu cliapelie ardent© herschapen, werd door een groote menigte geloovigen bezocht. In het gelaal van den doode was weinig verandering te bespeuren. Het toonde vredige kalmte. Ilel lijk was in kazuifel gekleed en had een kruisje en den rozenkrans in de samengevou wen handen. Het hoofd droeg den mijter. in de rouwkamer waren verschil lende insignalia der bisschoppelijk; en priesterlijke waardigheid neerge legd. Geslaagd op het examen voor act? fe' kenen M. (1. de heer 11. Groenendijk te Rotterdam, vroeger te Goes. Gisteren is te 's Hertogenbosch geslaagd voor heit examen hoofdarte de hoer C. Ruitenbeek van Middelburg. Op 5 Aug. slaagde te Utrecht voor de hoofdacte de heer A. A. Boude®- geboren te Zandberg-Graauw, thans onder wijzer aan de St. Jozefs jongensschool van de Rotterdamsohe vereeniging voor Katholiek onderwijs aldaar. Vliegmachines voor het Leger. Van bevoegde zijde vernemen wij. dal dezer dagen door het departement v® Oorlog voor spoedige aflevering ten 'lfjJ hoeve van het Nedjerlandsch'e lager aan Farmanfabriek in Frankrijk besteld «P* drie vliegtuigen, tweedekkers, type m1"' taire, met 80 paards Gnome-motor o" voorzien van carosserie voor bestuurd - en passagier. j Behalve de door Van Meel glefeve™ tweedekker, zal ons land dus binneuku de beschikking hebben o-ver vier t» .- dekkers, welke allen t» Soesterberg g«s*' tioneerd zullen worden 'en waarvoor J'W een uitgelezen bemanning aldaar g®- tacheerd is, o.a. de luitenante Van Briri ('oblijn, Versteegh en dan de vaan - Van Meel. Bij de a.s. groote manoeuvres zulk» bij de 2e en 4e divisie elk '50 keu' wagens in gebruik worden genomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6