w Peren, ehuis, e D 30 - Goes tverkoop lUU 1 DU Zü No. 93. Zaterdag 9 Augustus 1913. Negende Jaargang. Dit nmnmer bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. >rkooping Justus 1913 .PAAUW", ts, Erf en ïgustus 1913 E IMP OF I! 1001 A. SCHRIJVER. itmerlieden, SKNECHT Veischijul tlktn MAANDAG-, WOENSDAG- en IMGAVOND. NA DEN STRIJD. Roomsche Boerenbonden in Zuid-Beveland. LEGER EN VLOOT. niemand bezwa- Ie op de gewo-n'e l.'est zijt ©n het lau bet dan geen Is op een andeile jmet de SANGUI- Ineer van weten, l:anten Co. |2c/4, Den Haag. flacon van 300 |s f8—, 12 Ba le este Apothekers ur, te Kapelle, in Ïanson, ten over- JOH. PILAAR, 30 cA., op het Imen bij de Nota- li DULLEMEN te |OH. PILAAR te DHRAM te Kruinin- „Het Wafen van koopen nde boomgaarden Jümokkelhoek van iCHNER, te 's Gra- irooten hoek achter ouw DE BECKER— apelleweg, van den Idaar. dij de hofstede van Dz., van den heer l)land Bath. Vcliterweg van den [.SE aldaar. Oude Putten van bWENHUIJZE aldaar, ld Valckenisse van [aldaar. lij de hofstede van Ik Dz., van Mej. de |IJN te Rilland-Bath. ie hofstede „Sr ar- heer J. F. GELUK der Meubelzaak a Contant. raagd Broeder en Zuster- i JOH. PRONKERS een aankomende IK, Goes. NI1IM ZEEOHSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v d. Administratie; Ganxepoortstraat C 209, GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h Contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Jj WB gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I banden, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorverstandsverbijsteringof oog\0 duim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij gulden bij pi I 11 I verlies I I verlies van m gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Onder bovcn.staa.ndcn titel vinden wij in „de Maasbode" van de hand van A. v. Wijnbergen een zoo pak kend artikel, een zoo door en door juist omlijnd program, dal wij het in zijn geheel overnemen. De treurige afloop van den verkie zingsstrijd geeft aanleiding lot tal van beschouwingen. Men gevoelt, dal er iets gebeuren moet, dat er iets gedaan moet worden. En zulks volkomen terecht. Wel zij gewaarschuwd tegen over dreven pessimisme. De meerderheid immers van het Nederlandsche volk bleek ook thans nog rechts te staan. D.at niettemin hel land aan liberalen en socialisten en vrijwel aan de laatsten alleen, die zich van de leiding meester maken wordt overgeleverd, bewijst alleen, hoezeer democratisch onze tijd in werkelijkheid is; bovendien behoef den slechts eeuige honderden stem men van links naar rechts verplaatst te worden om een geheel anderen uit slag te verkrijgen, dan wij thans te betreuren hebben. Maar toch zij erkend, er moet inge grepen worden, spoedig en afdoende. Het kwaad, dal zich thans open- haarde, moet in den aanvang gestuit. Vast staat toch, dat ditmaal velen, wellicht zeer velen, die rechts staan, althans behooren te staan, óf niet óf links hebben gestemd. Dit in de toekomst te voorkomen, moet doel wezen der te voeren actie. Ten einde de middelen le leeren kennen, om tot dat doel te geraken, tracht men de oorzaken op te spo ren der geleden nederlaag: een goed werk, voor zoover hel geen aanlei ding geeft lot verbittering in eigen kring. Tal van oorzaken meent men reeds te hebben gevonden: wellicht zijn ze alle juist. Bij het lezen ervan treffen mij som mige dingen. Vooreerst de luchthartigheid waar mede gesproken wordt over de gedra gingen van Dr. Kuyper. Zijn houding wordt afgekeurd, tactische fouten worden hem aangewreven, enz. ik voor mij zal daaraan niet mee doen, omdat ik de autoriteit daartoe niet bezit; of zij, die zich wel dus uil- laten, er wèl over beschikken, mo gen ze voor zichzelf uitmaken. Mij nerzijds wil ik veel liever verklaren, van harte le hopen, dat Dp. Kuyper nog jaren lang als leider der anti revolutionaire partij moge worden be houden, ook in hel belang juist on zer rechtsche politiek, terwijl ik het van groot belang en lol groot voordcel reken, dal hij weder zijn gezagheb bend woord in het parlement zal doen hooren. Wat verder treft, is de beslistheid, waarmede de oorzaken worden aange geven. Er wordt gewezen op hetgeen door Regeering, rechterzijde, leiders der verkiezingen nagelaten werd, om dan aanstonds te bestuiten: daaraan is toe te schrijven de nederlaag. En toch stond daar zooveel goeds tegenover, dat het eerste had moeten neutrali seeren. Men denke maar eens om al het andere ter zijde te laten aan den arbeid van Minister Talma, en de resultaten daarvan; aan al het geen hij deed voor de arbeiders, voor den middenstand, voor den landbouw, en aan hetgeen meL grond in de toe komst nog van hem mocht worden verwacht. Waarlijk, indien er één Kabinet is geweest, dal getoond hoéft oog en hart le hebben voor de sociale vragen van onzen tijd, dat zooyfël de geestelijke, de zedelijke, als de stoffelijke belan gen van ons volk-behartigd heeft, is het wèl het Kabinet, dal thans, als er tenminste een ander gevonden wordt, helaaslot heengaan gedwongen wordt. Maar blijkt juist daaruit niet. dat dat alles niet voldoende is, om te slagen in een verkiezingsstrijd? En is men dan niet gerechtigd te zeggen dat, naast de vele elders ge noemde oorzaken, die zeker ook heb ben meegewerkt, er toch nog andere, dieper liggende, moeten wezen, waar op in de eerste plaats de aandacht gevestigd worden moet. Ook links toch waren verschillende redenen aan te geven, waarom vele mannen van links ditmaal niet links zouden stemmen. De houding van de meerderheid der linkerzijde bij de bakkerswet, bij de militiewei, enz., moet toch ontstem ming hebben gewekt; verscheidene mannen van links zijn vóór het Ta rief, hebben er persoonlijk belang bij de feitelijke toenadering tot de socia listen in hel Concentratie-program moet vele liberalen legen de Dorst hebben gestuit. En toch.en toch.heeft men van dat alles in de verkiezingsdagen niets gemerkt. Allen die links stonden, hebben, met terzijdestelling van alle bezwaren, trouw het wachtwoord der loge ge volgd: tegen rechts, tegen de ütiriste- lijke coalitie. D,e haat tegen de Christelijke begin selen in het openbare leven deed den meest rooden socialist met den aller- oiulsten liberaal samengaan; deed broederlijk optrekken den proletariër met den schatrijken kapitalist. Zoo sterk was de kracht, die van den haat uitging. N oor hem, die dan ook slechLs even luisteren wilde, was de grondtoon der gansche linksche verkiezingscampag ne „Tolle, tolle, crucifige, Weg met Hem, kruisig llenv'. En nu mag, dunkt mij, de vraag gesteld: welke is de oorzaak, dat rechts de liefde voor het Christendom, de liefde voor de Christelijke beginse len niet zóó sterk was, dat ook zij alle gegronde en ongegronde grieven en bezwaren vergeten deed, en allen trouw de leiding deed volgen, die ter rechterzijde, gegeven werd? In de eerste plaats zoude ik willen antwoorden: 'tis treurig maar waar, dat ook thans nog voor sommigen het principieel karakter van den politie- ken strijd verborgen bleef, hoewel hel toch de laatste maanden duidelijk ge noeg na.ar voren gekomen was. De principiëele ontwikkeling blijkt nog steeds te wenschen over te laten. Wis ten toch allen, waarom het heden gaat, welke ten slotte de toeleg is van links, geen man van rechts zou zich om een vermeend stoffelijk voordeel tje, hem in leugenachtige berichten voorgespiegeld, van de wijs laten brengen, om zijn beginsel te verloo chenen en le stemmen links, gelijk nu helaas wel is geschied. Welnu, aan de zoodanigen moet nu in de toekomst worden voorgehouden, waaraan zij hebben .meegewerkt. Hun moei worden duidelijk gemaakL, dat zij mede hebben geholpen den weg le bereiden, langs welken in Nederland om met Ds. Hoogenhuyze te spre ken het ongeloot kan worden ge bracht op den troon. Hun moet worden duidelijk ge maakt, dal zij er toe hebben meege werkt, om de leiding van 's lands za ken vrijwel te leggen in handen van lien, die, naar- de eigen woorden der concenlratiemannen, de grondslagen der maatschappij ondermijnen, in handen van hen, die een gevaar ople veren voor de riclitige handhaving van het gezag, een gevaar ook al is hel ook niet in de allernaaste toe komst voor den koninklijken troon. Vóór alles dus principiëele ontwik keling; dan en dan alleen zullen al de onzen besland zijn Legen een leu gencampagne als thans is gevoerd, en waartegen men dan ook in sommige streken van ons land schitterend heeft bewezen bestand te zijn. Noodig daarvoor zijn degelijke cur sussen, of bezoek der reeds bestaande noodig is uitbreiding van het getal le den der Iviesvereenigingenbovenal noodig is sleeds meerdere uitbreiding der rechtsche pers. (D,at le Arnhem liet aantal personen, dat rechts stem de, vrijwel overeenstemde met het aantal lezers van een rechtsch dag blad, is een feil, dat lot nadenken stemmen, en tot handelen brengen moge. ervolgens zal den onzen sleeds meer praktische politieke ontwikke ling moeten worden bijgebracht, zon der nochtans daarbij lot doel zich te stellen, dat allen over alles met vol komen kennis van zaken zullen kun nen oordeelen, wil men zichzelf en anderen teleurstellingen besparen. Noen, liet moei veeleer ronduit ge zegd worden, dat er sleeds tal van zaken zullen blijven, waaromtrent ge vraagd mag en moet worden, dat er vertrouwen worde gesteld in de lei ders, en de leiding dan ook gevolgd worde. Zulks moet een ieder doen op zijn beurt. Men wordt er heusch niet minder door; integendeel. Gelijk de Kegeering 't mag vragen van de meerderheid, op wier steun ze meent le mogen rekenen, mogen het ook in bepaalde omstandigheden de politieke leiders vragen van de kie zers. Het moge, naar sommiger meening, flink slaan, steeds vrij, zelfbewust, zelfstandig, onafhankelijk te wezen ware grootheid verraadt het zeker niet. Steeds eigen meening l'e willen volgen, naar niemands raad of voor lichting le willen luisLeren, zelf altijd alles het best te weten, het is de trots, de hoogmoed, die in 'l openbare leven zoo ontzettend veel verwarring en ellende brengt, gelijk hij ook in zoo menig gezin het huiselijk geluk verstoort, of het wellichl zelfs nim mer deed bereiken. Niet alsof in onze kringen geöischt zou moeten worden een onredelijke, slaafsche onderworpen- en volgzaam heid, als door de sociaal-democrati- sche leiders, van ,de hunnen gevor derd, en door deze laatsten gedwee gegeven wordt, niaar wèl mag ge vraagd een willen volgen van rede lijke leiding, waar die gegeven wordt. En te gemakkelijker zal zulks tocli vallen, waar vertrouwen gevraagd, waar leiding gegeven wordt door hen, van wie men weel, dal ze gelooven in God en dus zelf overtuigd zijn een maal aan God rekenschap le moeien afleggen ook van hetgeen door hen in het openbare leven werd gedaan en niet gedaan. Hadden al de onzen in dien ge moedstoestand verkeerd, zouden zij dan b.v. wat betreft hel Tarief- ontwerp niet eerder vertrouwen hebben gesteld in de Christelijke re geering en deze gaarne hebben ge volgd. dan hel oor le leenen aan man nen, die toch, om het zacht te zeg gen, geen enkelen grond konden aan voeren, waarop zij wel op dat ver trouwen aanspraak mochten maken Daarom moet zeer zeker ons volk praktisch politiek worden ontwikkeld, maai- boven alles dienen loch de be ginselen diep le worden ingescherpt, dient de geest .vatbaar gemaakt en gehouden te worden voor onderwer ping, voor het stellen van vertrouwen in anderen, voor het gaarne volgen van leiding; met nadruk dient steeds er aan herinnerd, dal altijd eigen in zicht willen volgen allerminst getuigt van grootheid van ziel en van ge zond verstand, veeleer hoogmoed ver raadt en domheid evenzeer. Eli eindelijk zullen we steeds heli- ben le onthouden, dat ook in de po litiek wc niets kunnen bereiken al leen door menschelijke kracht. Er is in de laatste maanden veel gebeden voor de verkiezingen; dat bidden worde niet gestaakt. Naarmate de tijden ernstiger wor den, is er steeds meer reden, veel en hartelijk te bidden voor de open bare zaak; le bidden voor het vader land, voor de Regeeringspersonen, te bidden voor het welslagen onzer po litiek. En in deze kan ons zoozeer te stade komen de hulp der Vrouw, ik herinner mij, hoe een paar jaar ge leden graaf i'rasehma op den Katho liekendag te D.usseldorf den daar aan wezigen vrouwen loeriepi: „Gij kunt ons lielpen, zoo veel en zoo krachtig helpen, helpen vooral door Uw ge bed'. Welnu, datzelfde moge gezegd wor den tot de vrouwen van Nederland, lol haar, van wie op religieus gebied immers zoo ontzettend veel invloed ten goede uit kan gaan, en, God zij dank, dan ook werkelijk uitgaat. Wie meel de gevolgen, indien op haar aansporen in menig gezin, b.v. hij hel gemeenschappelijk avondge bed, eens een Wiees-gegroetje gebeden werd, opdat mede door onze Christe lijke poliek hel .Christelijk karakter onzer natie mocht worden bewaard, opdat ons volk toch niet met geweld den weg worde opgedrongen naar het ongeloof, maar een Christelijke re- geering, niet bevoorrechtend liet ongeloof, maar aan allen waarbor gend de ware vrijheid in de toe- komst weder er het liare toe moge bijdragen, dal op den Nederlandschen bodem bewaard blijve het Geloor in God, hét Geloot .in Christus als den Zoon Gods gelijk dat in het verle den zoo heerlijk is geschied. Gelijk ik boven zeicle, er moei in gegrepen, spoedig en afdoende. Mogen toch allen, ieder op zijn wijze en naar de male zijner krachten, daartoe medewerken. Dan zal ook thans uiL het kwaad iets goeds kunnen geboren worden. Dan mogen we vertrouwen, ons bin nen niel le langen tijd weer te zul len verheugen in een Christelijke Re- geering, steunende op een Christelijke meerderheid, tot eere Gods, lot waar borg der ware vrijheid aan allen, tot steun van den Koninklijken troon, lol heil van Volk en Vaderland. De medewerker I. N. Connu van liet officieel orgaan der R. K. Boeren bonden in Zeeland „Onze Boeren stand schrijft ouder bovenstaand op schrift 'l volgende stukje in „Onze Boerenstand' van heden. Ongetwij feld verdienen deze regelen de volle aandacht der Katholieke landbouwers op Zuid-Bevelaud. „Hebben onze katholieke boeren uit het Zuid-Bevelandsche, zoo schrijft I. N. Connu dan uit de enkele in hoofdzaak katholieke dorpen van dit grootste der Zeeuwsciie eilanden er al eens ooil aan gedacht, dat ook voor hen een organisatie op katholieken grondslag bestaanbaar is en zelfs bij zondere aanbeveling verdient? Daar ik buitengewoon veel belang slel in hel sociale leven onzer land bouwers, en ik weet dat de sociale saamhoorigheid slechts bevorderd wordt door flinke organisaties, meen ik de vereenigingskwestie oen oogen- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 9 Aug. Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt. Waar schijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Zelfde temperatuur. blik aan de Roomsche boeren van Zuid-Beveland te moeten voorleggen. Wat dunkt U, Zuid-Bevelanders? Zoowel het Oosten als liet Westen van Zeeuwsch-Vlaanderen bewijzen, dat er voor organisatie reden is en dat de boeren er niet afkeerig van zijn. De Nederlandsche Boerenbond machtig en invloedrijk lichaam die reeds zooveel gedaan heeft en nog zooveel doen zal voor de belangen van den boerenstand, wacht ook op U, Zuid-Bevelanders. In onze veelbewogen tijden is het voor ons, Roomsche boeren, die hech ten aan Altaar en Troon, noodig dat we één band, één sterken band vor men; de wetgever behoort in den Boerenbond ons aller vertegenwoor diger le zien; de Boerenbond zij de cent r a 1 e, die stroom ontvangt uil alle Roomsche streken. Brabant, Limburg, Gelderland, Overijsel, Utrecht, de Hollanden, Zeeuwsch-Vlaandcren, enz. enz., al die gewesten zijn er met duizenden in vertegenwoordigd; laten de Zuid-Bevelanders ook toonen gaan dat deze cr zijn, en dat ze er zijn wil len in onzen Boerenbond. Slechls aller samenwerking kan de volle kracht geven. Wie der Zuid-Bevelandsche Room sche boeren ol hoerenvrienden sym pathiseert met het denkbeeld '0111 spoedig de koe hij de horens le val len? Laten dezulken er eens geen gras over groeien 1 Beleefd verzoek ik sympathie-betui gingen vóór 15 Augustus, 'l zij in den vorm van een visitekaartje of' anders zins, aan de Redactie van „Onze Boe renstand" R.-K, Boerenbondsorgaan le Sas van Geilt. Niet vergeten, maar omgaand zen den s.v.p.' li e ii vree m d geval. Men schrijft aan „De West": Een vreemd geval heeft zich voorge daan in het militair garnizoen. Farimiaribo. Twee zieke fuseliers waren hersteld ont slagen uit het militair hospitaal. Zij ver klaarden aan luitenant Meynema, dat zij zich nog ziek gevoelden. Zij zeiden echter niet te durven klagen, uit vrees .voor kapitein Hovenkamp. Luitenant Meynema nam, de zaak ter hand, opkomende voor de rechten dier fuseliers, met het gevolg, dat zij' wieder opgenomen en thans zelfs ernstig ziek werden bevonden. :\Vat gebeurde nu echter? Dq kapiteins Hirschmanu en Hoven- kamp, dio het optreden van luitenant Mey nema kwalijk hadden genomen, lokten pen resolutie uit, waarhij luitenent 'Meynema werd afgekeurd wegens oyerprikkeling van zenuwstelsel. Da heer Meynema onderwierp zich daar na aan een onderzoek van drie zieer be kende, bekwame burger geneesheeren, die na een zeer nauwkeurig onderzoek in een uitgebreid certificaat hebben geattesteerd, dat de luitenant physisch, neurologisch' en psychisch volkomen geschikt is voor alle diensten, ook in de tropen. Aan luitenant Meynema is aangezegd, om per eerste mail naar Nederland te vertrekken, maar men mag verwachten, dat dit muisje in Den Haag een staartje zal hebben. (Zie verder Tweede Blad.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1