'Houwers! ourdes. elburg. de D 30 - Goes tverkoop IIIII vaneen nil een No. 89. Donderdag 31 Juli 1913. Negende Jaargang. Van kwaad tot erger. ÏURG. lerdaj 7 Aug. Jappen OES. RS. T, HÉ i a Contant. E KOOP OF TE HUUR tSKNECHT Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. BUITENLAND. ii* ekdagen van 10 |ier; B. Oud-Wal- en Snuifdoosjes, Steden- en Gil- Jangvereenigingen uitoefening van 5,per persoon aan het Bureau te Middelburg Kinderen der Na ,1e pauze ak derReeruten. (ravenstraat en M. clientèle, en wel op e maand. :e enorme lillende en. ZONNESCHERMEN iippen. Zonnepilten, RIJ«t, pzaap, enz. in- en Meelhandel. iden maken hier- at zij in het bezit biel met Eorsch- „NERO" gaarne granen te dor- iding. velend, I der Meubelzaak A. SCHRIJVER. g terstond een irij Wed. RIJK, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Sanzepoorfstraaf C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 jX geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonne's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij gulden bij (ft IM" llll verlies I I verlies vail M1^ \0 \0 duim\0 wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Berg en muis. Enorme drukte werd in de Zeeuw- sche vrijzinnige pers gemaakt over de aanklacht van den heer Van Nif- trik, naar aanleiding van een tegen hem verspreid strooibiljet in de ver kiezingsdagen. De drukte gold niet zoozeer den heer Van Niftrik, om hem te bekla gen of le verdedigen, maar meer de verspeiders van liet biljet, want dat zouden mannen van rechts zijn ge weest. Heerlijk materiaal alzoo voor bel samenstellen van een „chronique scandaleuse", waarin de „politieke verdorvenheid'' der „verpolitiekle christenen" (wij antieenen deze uit drukkingen aan de „Goesche Cou rant", die ze bij voorkeur gebruikt) eens flink op de kaak zou worden ge steld. Ue „Goesche Courant" had zelts een roerend verhaal van een volijverigen „vrijzinnigen kiezer" de spraakmakende gemeente zei, dat die „kiezer" een jongmensch was van de eigen redactie der „Goesche" die zicii uitgesloofd had met hel geven van allerlei min of meer waarde volle inlichtingen aan vrouwe Justitia over die snooue rechtsche propagan disten. Zie je: dal beloofde nog eens iets te worden! Een kluifje voor de wij- zinnigheid om van le likkebaarden! Edoch, thans wordt uit Vlissingen gemeld: „Wij vernemen, dat de heer .1. G. van Niftrik zijn klucht hij de justitie, in zake hel verkiezings- slrooibiljel, waarin hij zou beleedigd zijn, heeft ingetrokken." \veg is het kluitje, verdwenen het buitenkansje 1 De geheele zaak, ont zettend opgeblazen, spal als een zeep bel uileen 1 Wal zei Iloratius ook weer'? O, ja, „de bergen gaan baren ener komt een belachelijk klein muisje le voor schijn V Al te naif. in de „Middelburgsche Courant" van Maandagavond komt een inge zonden stuk voor van den heer R. G. van Nieuwkuyk te Vlissingen, waar in deze het groole rumoer en mis baar, dal de vrijzinnige pers over het strooibiljet tegen den beer Van Niftrik maakte, plaatst tegenover hel zoo goed als algemeene stilzwijgen, dat die pers bewaarde over het pamflet (valsche- lijkj onderleekende enige recht sche protestantse he kiezers, dal bij de Goesche gemeenteraadsver kiezing tegen den heer de paauw, 43) De bestudeerde houding' van Mina werd door de houding der weduwe en moeder geheel in de schaduw gesteld. De ver schijning der vrouw die zich door geeue nevenzaken liet afleiden en alleen de waarheid, en niets anders dan de waar heid zeide, was indrukwekkend. Mina deed moeite m haar mantel weg te schuilen. Zij gevoelde zich verpletterd en eene groote vrees, zooals zij eens bij de verschijning van Veendal had gevoeld, maakte zich van haar meester. De verklaring van Jeanne was lang en maakte diepen indruk. Een oogenblik gelooide men, dat de zitting zou worden opgeheven, de getuigen a décharge ge- koord en het woord aan den procureur- generaal zou gegeven worden. Ware dit geschied, dan was de veroordeeiing zeker gevolgd. Maar de advokaat vanGeersen, die met de verdediging was belast, ver zocht om Marcus te hooren ten einde eenige inlichtingen in te winnen. Die vraag gaf aan Mina haar wilskracht Katholiek gemeenteraadslid, aldaar werd rondgestrooid en voor dien heer hoogst beleedigend was. De redactie der „Middelburgsche" voegt aan hel ingezonden stuk deze bemerking toe „Het Goesche biljet hebben we niet gezien. We konden er dus moei lijk melding van maken. Of de vrijzinnigen in Goes dat verspreid hebben, beschouwen we lot nu toe als een beschuldiging, waarvan de gegrondheid ons even min bewezen is, als dat de onge rechtigheid in Vlissingen wordt goed gemaakl door een andere on gerechtigheid in Goes." iviet hel laatste gaan wij accoord. De eene ongerechtigheid wordt niet goed gemaakt met Ue andere. \V.at de verspreiding van liet biljet in kwestie betreft, wij weten, dat een Goesch ingezetene dn biljet 's nachts om 1 uur, den 7 Juli j.l., uit de bus trok, juist toen de verspreider of een der verspreiders het er in stak. llij deed de deur open en zag' den verspreider wegloopen, doch meende in hem iemand te herkennen, die op het redactiebureau der „Goe sche Courant" geen vreemde is. Al le naif echter is wat de redac tie der „Middelburgsche" beweert met le zeggen, dat zij het Goesche biljel niet heeft gezien. NieL „gezien", dat kan, maar niet „gelezen in af schrift of afdruk, onmogelijk! In ver kiezingsdagen lezen de redacteuren der verschillende couranten eikaars bladen met meer dan gewone aan dacht. „De Zeeuw", die op de lees tafel van de redactie der „Middel burgsche" zeker niet opgevouwen blijli liggen, had in zijn nummer van 7 Juli net pamtlet van A lot Z over gedrukt. Wij zijn dan ook zoo vrij om deze, bewering der „Middelburgsche", on danks hel naive air waarmede ze wordt geuit, niet als oprecht gemeend te aanvaarden. lKtVKItlJ K. EenkijkjeinParijs. De corres pondent van „De Maasbode" te Parijs schrijft aan zijn blad o. a. Op de „place de l'Opéra" in den na middag. Het is er, als altijd een kluweu van rijtuigen en auto's. Op eeu gegeven oogenblik, kan niemand voor- noch ach teruit. Alles staat stil en agenten tijgen weder. Toen Marcus binnentrad, wierp zij een blik op hem. Marcus sidderde. Jeanne ontroerde zichtbaar. Zij werd angstig. Het was een gevecht op leven en dood, dat zou beginnen. Marcus begon zijn verhaal. Toen hij geëindigd had zeiden de toe hoorders: zij is schuldig. Mina glimlachte. Toen Mina gesproken liad, zeiden al len: zij is onschuldig. Marcus had dit verhaal nog niet uit den mond van Mina vernomen Toen zij geëindigd had, wendde zich de voorzitter tot Mareus en zeide Vreeman, gij hebt gehoord hetgeen de beschuldigde gezegd heeft; heeft zij de waarheid gesproken? Marcus stond bleek en bevend ophij antwoordde niet dadelijk. Antwoord. Zij heef't slechts de waarheid gezegd, mijnheer, niets dan de waarheid; maar van het eerste tot het laatste woord heeft zij gelogen. De toehoorders sidderden. Verklaar u nader. Dat kan ik niet verklarenzij zegt aan den arbeid om het kluwen te ont warren. Een auto heeft bijna een „aapje" om vergereden. De koetsier viudt zijn koddig- ste vloeken uit voor den chauffeur, die echter onbeweeglijk zitten blijft en geen antwoord geeft. Dan keert de woede zich tegen den passagier, een pracht exemplaar van een neger, onberispelijk gekleed. Zeg, vuile nikker! Wat kom je hier in Parijs doen Ga in je apenland kokosnoten eten! Stommeling, je bent niet eens gewasschen De zwarte glimlacht met verachting. De koetsier, woedend, vindt nog ver makelijker scheldwoorden uit. Lach je nog, stomme lafbek 1 Als je 'n kerel bent, kom er dan uit, maar kom er dan uit Doch het kluwen begint te ontwarren. De agenten laten hun fluitje hooren, alles zet zich in bewegiug en ook de koetsier zet zijn tocht voort, zonder ook maar in het geiingste te vermoeden, dat hij zoo even Jack Johnson, den wereldkampioen in het boksen tot een vechtpartij heeft uitgedaagd. DC1TSCHL4SD. Roofmoord. In den personentrein, van Frankfurt naar Darmstadt is Zater dagmiddag het lijk gevonden van een deftig gekleeden man. De voorloopige onderzoeking heeft uitgemaakt, dat men hier met een roofmoord te doen heeft. De broekzakken van den vermoorde waren uitgesnedenhorloge, portemounaie en alle andere zaken van waarde waren gestolen. De man had een gapende wonde aan het achterhoofd. Waarschijnlijk heef't de moordenaar zijn slachtoffer met een hamer of een ander zwaar voorwerp het hoofd ingeslagenvandaar waar schijnlijk, dat geen enkel spoor van een gevecht gevonden is. De vermoorde is een man van veertig jaar, Eduard Brech- ner geheeten en koopman in Darmstadt. Daar de wagens gewoonlijk leeg zijn vanaf Langen, is het waarschijnlijk, dat de moord gepleegd is tusschen Langen en Darmstadt. De wagen waarin de moord geschied is, is door de politie in beslag genomen. Tot dusverre is nog geen spoor van den dader gevonden. Alleen horloge en ket ting zijn bij een opkooper gevonden. „Msbode." ITALIË. De Zwitsersche garde. De cor respondent van de „Croix" seint aan zijn bladOnder het corps der Zwitsersche de waarheid en zij liegt. Alles is waai en valsch. Zij heeft niets gezegd, niets gedaan en toch is zij schuldig. Zij lieeft mij een vadermoorder gemaakt, zij zal mij krankzinnig maken. Zij is eene dui velin. Mina stond opzij was aangedaan, zij weende. Mijulieer, zeide zij, sta mij toe tot Marcus te spreken. Spreek. Marcus, zeide zij op vleiendon toon, herinnert gij u nog een gesprek, dat wij, voor de reis naar Goorin, te zameu heb ben gehad? Het was op de bank voor den molen des namiddags na het mid dagmaal; gij hebt mij toen gezegd: Mijn vader zal mij tot het uiterste brengen! en ik mijne Hand op uw arm leggende, antwoordde: Marcus, wat ook uw vader doet, vergeet niet, dat hij uw vader is. Heb ik. u dat gezegd, Marcus antwooid Marcus ontstelde zichtbaar. Antwoord, Vreeman, sprak de voor zitter is dit woord tot u gezegd Is het waar Ja, sprak Marcus op doffen toon. Heelt Mina u dat gezegd? Ja. Marcus keerde zich naar zijne moe der en wierp een wanhopenden blik op lijfwacht van den Paus, heerscht thans weer volkomen kalmte en orde. De drie leiders van de muiterij, die ontslagen zijn, toonen door hun huidig gedrag, dat zij heelemaal niet waardig waren in den dienst van den Paus te staan. Dertien anderen hebben verlof gevraagd en on middellijk bekomen. De overigen zien ihans hun fout in, en verklaren, dat zij door de leiders van de muiterij geterro riseerd werden. De anti-clericale bladen van Rome, hebben het gebeurde misbruikt om aller lei leugens en lasterlijke verhaaltjes om trent het corps in de wereld te zenden. Zij zijn zelfs zoo ver gegaan met brieven te publiceeren van zoogenaamde ontsla gen Zwitsersche garden, welke van a tot z bleken verzonnen te zijn. Het is, zoo zegt de correspondent te betreuren, dat Fransche (en andere buitenlandsche bladen), dergelijke fantasieën voor juist hebben aangenomen en gepubliceerd. „Msbode." OOSTEN K1.IK. De Landdag van Bohemen is bij kei zerlijk schrijven ontbonden en een com missie ingesteld om het gewest voorloopig te besturen. UËKElllABHËN. Spoorwegramp op Jutland. Er heeft Zaterdag op Jutland een spoorwegongeluk plaats gehad, zoo ern stig als Denemarken nog zelden gekend heelt. De express-trein, die om 8 uur 's morgens van Kopenhagen over Frede- ricia op Jutland, naar Esbjerg, vertrekt om daar aansluiting te krijgen met de boot voor Parkstone (Engeland) is bij het station Seuin tusschen Fredericia en Esbjerg ontspoord. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het los zijn van een raii-schroef. De ontsporing, in volle vaart, was verschrikkelijk. De eerste machine vloog den spoorwegdijk af, de tweede machine want de trein bestond uit 2 machines en 8 wagens, ontspoorde, de 7 volgende wagens stortten eveneens van de spoor- wegbaan en alleen de laatste wagen bleef op de rails staau. Nagenoeg de geheele trein lag beneden aan den dijk in puin en van onder de ruïne hoorde men het kermen der gewonden eu het geroep om hulp. Ofschoon door de vernieling der telegraafdraden, die de trein in zijn val had meegesleept, alle verbindingen gebroken waren, kwam er toch spoedig hulp opdagen. Van onder de puinen werden 18 lijken opgehaald en 13 zwaar benevens talrijke lichtgewonden uit hun haar. Verwijder u, zeide de voorzitter tot Marcus; en zich tot Mina wendende, sprak hij Ga zitten, mejuffrouw. Van dat oogenblik was de vrijspraak van Mina niet meer twijfelachtig. De advokaten der drie mannen zoch ten, elk voor zich, de beschuldigden te verdedigen of hunne schuld te verzwaren, zoodat na een pleidooi van vijf uren hunne veroordeeiing zeker was. De jury beraadslaagde niet lang. Mina werd vrijgesproken; de beschuldigden weiden tot verschillende straffen veroor deeld. Tregori werd tot levenslange, Piet er en Geersen werden tot 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Mina en Maria werden op hetzelfde oogenblik in vrijheid gesleld. XVIII. Den volgenden morgen waren Msrcus en zijne moeder in de treurige spreek kamer der gevangenis bijeen. Het is thans alles afgeloopen, moe der, ik heb mijn plicht gedaan. Miua is vrijgesproken en dat heb ik liever. Ik kon gisteren in hare tegenwoordigheid niets spreken. Ik geloof nog veel van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 31 Juli. Meest zwakke noordoostelijke tot ooste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt Waarschijn lijk droog weer. Iets warmer. benarden toestand bevrijd. Onder de ge- dooden zijn de socialistische afgevaardig de Sabroe en 6 Duitschers, waaronder de opera-zanger Barré uit Dusseldorf, verder verscheidene Engelschen, die zich naar Esbjerg begaven om vandaar per boot naar Engeland over te steken. De boot, welke op den verongelukten trein wachtte, zou dien middag haar eerste reis doen. Nader meldt men nog De catastrophe is waarschijnlijk toe te schrijven aan het loslaten van een schroef. De lijn Kopen hagen—Esbjerg heeft kolossaal van het weer te lijden. Naast den spoorweg loopt de Seum- rivier, die zelfs in den zomer meermalen buiten hare oevers treedt. Reeds in den vorigen herfst had de spoordijk door de liooge waterstanden zooveel geleden dat hij zoo goed als geheel vernieuwd moest worden. De groote hitte der laatste dagen lieeft in Denemarken verscheidene spoorweg- ongevallen tengevolge gehad, tot nu toe eischten zij echter geen menschenlevens. Het groot aantal verongelukte Duit schers verklaart zich uit het feit, dat de trein ook de badgasten naar het bekende Fano vervoert, een badplaats, die vooral door Duitschers bezocht wordt. lu Esbjerg, waarheen de gewonden in drie extra-treinen vervoerd werden, wachtten duizenden den treurigen stoet op. Latere berichten melden nog, dat het aautal zwaar-gewonden 40 bedraagt en dat der dooden 30. (Maasb.) it i ii i; A i»-; Een huwelijk. De „Figaro" ver klaart uit goede bron te weten, dat er tusschen het Petersburgsclie en Koe- meensche hof ernstige onderhandelingen gevoerd worden over een huwelijk tus schen prins Carol, den oudsten orthodox opgevoeden zoon van den Roemeenschen kroonopvolger en grootvorstin Olga Ni- kolajeffna, de oudste dochter van den tsaar van Rusland. De goede betrekkingen, welke sinds eenigeii tijd tusschen Rusland en Roe memë heerschen, zouden door dit huwelijk zeker nog hartelijker worden. haar te houden. Ziet gij, ik ben geen kind meer, ik ben naar ziel en lichaam veranderd en ik weet dat zulke banden niet in een oogenblik kunnen verbroken vvorden. Arme Marcus! gij lijdt veel. Ik zal bij u blijven en u niet verlaten. Ik zal gaan waar gij gaat. Ik heb gisteren den voorzitter gesproken, en hij heeft mij gezegd, dat gij vergunning zoudt kunnen krijgen om naar eene plaats te gaan, die men Nieuw-Caledonic noemt. Indien gij u daar goed gedraagt, zijt ge bijna vrij'. Gij kunt daar den grond bewerken. Ik zal er komen en u alle dagen zien. Ik zal er grond koopen en later zal men ons wel te zamen laten wonen. Wilt gij? Ja, moeder. Jeanne stelde, volgens den raad haar door den voorzitter gegeven, alles in het werk, om haar doel te bereiken. De arme vrouw sloofde zich af, en toen zij eindelijk geslaagd was, was -zij geheel uitgeput. Zij begaf z ch naar de gevangenis en vraagde om Marcus te spreken. Zij ontstelde toen zij zag hoe zeer hij veranderd was. Marcus scheen wel tien jaren ouder. Aan zichzel ven overgelaten had hij slechts zijne toevlucht tot den godsdienst geno men. (Slpt volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1