Uit het Vierde District. Aan de afdeelingen was verzocht de afgevaardigden volmacht 'te geven deze petitie namens de vereenigingeu te tee ltenen. Vervolgens werden nog eenige voorstel len van verschillende aangesloten ver- eenigingen behandeld. Bij de Behandeling van het vraagstuk der Coöperatie verdedigde de heer Cohen uit Arnhem de volgende motie De Arnhemsche Vereeniging van Han del ,en Nijverheid erkennende hiet goede- recht van ieder om Coöperatieve Inkoop- vereenigingen op te richten, is van mee- ning, dat het niet ligt op den weg' van den Bond als zoodanig om de Coöperatie zelf ter hajid te nemen of te bevorderen, omdat daardoor een deel der leden wordt benadeeld Deze motie is met algem-eene stemmen aangenomen; daarna werd de vergade ring geschorst. Terzake de inkoop-Coöperatie was nog een brochure over de inkoop-Coöpleratie in Duilschland door Joh. Evers te Am sterdam ingekomen en bovendien een overzicht over de in Nederland bestaande Middenstands-! 'oöperaties, samengesteld door Oor. Visser, accountant te Leeu warden. Middelburg. Donderdagavond had de 3- maandelijksche vergadering plaats van den St. Ptetruskring. De voorzitter herdacht bijzonder de genoegelijke uitspanning door de leden gedaan naar Breda en do Be devaartplaats Meeree!. Onder daverend ap plaus werd voorgesteld om door zuinig heid te 'bewerken, dat hel volgend jaar ook de vrouwen der leden, tezamen met hum mannen, diesclioone reis méde kun nen. maken. Verder niets méér te be handelen zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Gisterenmiddag werd een deel onzer stad op stelten gezet door een echtpaar, dat te veel aan Bacchus geofferd had en dal onder verzet door eenige agen ten naar de politiewacht op het stadhuis Werd overgebracht. Het bleek hierbij1, dat liet. „zwakke"1' geslacht niet altijd het. zwakste is, want deze „dame" gaf aan vijf mannen han den vol werk om haar op te hergen. Schoolkinderen van Westkapelle in Walcherstóh© kleederdracht hebben Don derdag ten aanhoor© van tal van stadgc- mooten en vreemdelingen via, Bres- kiens waren 300 en met verschillende plei- zierbooten uit Zeebrugge en Oostende nog een 400 tal naar Vlissingen en hier ge komen op de Groenmarkt alhier een aabta.1 liederen gezongen onder leiding van den heer G. Houtekamer. De jonge „Wiestfcapellelaars" maakten een goed be gin in de rij: van uitvoeringen. Morgen wacht ons een bezoek' van de zangv-ereeniging „Vooruit" van Nieuw- viiet, terwijl a.s. Dinsdag de eerste ring- rijderij zal jilaats hebben en dien dag ook mutsenplooien en borduren zal plaats hebben. Vlissingen. Programma van hel. 1ste concert op Zondag 27 Juli in de muziek tent aan het strand door de harmonie „St. Caiecilia" van 3'/2 tot ö1/2 uur. 1. „Grand-Attractions" Pas redouble, Jean Preckher. 2. Ouverture „Bella Rosa", Jos. Keesels. 3. Fantaisie „Gendrillon", F. Andrieu. 4. „Salut au drapeau" Pas redouble, J. Dewolf. 5. „Keramis", Pas redoublé, v. Turine. (1. Fantaisie „les Troubadours", L. Moermans. 7. Fantaisie- Gaprioe, La Spcranza, A. BosooLli. De overplaatsing van het Belgische Loods wezen naar Zeebrugge. Men schrijft uit Vlissingen d.d. 23 Juli aan „De Maasbode": Naar aanleiding een-er particuliere au diëntie, die twee Viissingscbe Katholie ken, gisteren te Brussel hadden bij Z. Exc. Paul Seg-ers, minister van liet Zee wezen, de Posterijen -en do Telegrafie-, kunnen wij mededeel-eon dat hot gevaar voor eene overplaatsing van het Bel gisch loodswezen, althans voorloo-pig, als afge-wend mag worden, beschouwd. Maar tevens is bij die audiëntie geble ken, dat de minister zulk een© overplaat sing niet alleen z-oer goed uitvoerbaar acht, maar ook van mieening is, dat de loodsdienst zich daarbij heel gemakkelijk zou kunnen aanpassen. Tevens mochten il-e lieiil-e boe-ren il-e toe-zegging verkrijgen, dat de minister nooit een beslissing zooals gevreesd werd, zal nemen, alvorens hun gelegenheid gege ven. te hebben, nogmaals de belangen te komen bepleiten, die door ziük een overplaatsing Zouden worden geschaad. Hansweerd. De goederenstoomboot „Te legraaf I", onderweg van Antwerpen naar Botterdam, is op de Üosterscihelde omhoog geloope.n. De „Telegraaf IV" h-eeft de boot weer vlot getrokken. Beide sche pen zetten koers naar Rotterdam. (Z.) Schipper B. Schot van het schip „Hjendérika Jaooba" had het ongeluk met zijn hand tusschen twee schepen be- kljemd te raken waardoor hij oen lid van eien der vingers afklemde, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ing-e- roppen. Dje klommi-es 3de kl. dhr. K. Mar lens is met ingang van 1 Auig. overge plaatst van ('haam naar Ho;cdekenskerke. Kapelle Was de ziekte in de winter aardappelen sterk zichtbaar in het loo-f, het blijkt dat ook reeds de knol aan getast is, wat voor zeer velen, voorna melijk voor den werkman, een gevoelige slag is daar de aardappel een der voor naamste producten is voor den winter. Biezelinge. Door de werkli-edenvereeni- ging „E. M. M." is besloten het. l()-ja,rigf bestaan feestelijk te herdenken door het maken van een rijtoer door Walcheren op 2 Aug. a.s. Kortgene Voor de vacature in den ge meenteraad alhier, ontstaan ilo-or het ver trek naar Rotterdam van den lieer Gro-e- newoud zij'n tot Candida,ten gesteld -de heeren L. Maas Lz. en M. F. Zuidweg. Stavenisse. Heden viert mejuffr. wed. M. Luik, géboren Heijboer, haar lOOen verjaardag. Zij1 is nog kras en vrij- van lichamelijke gebreken. Ze is tweemaal ge huwd geweest; 3 kinderen, 11 kleinkin deren en 9 achterkleinkinderen zijn nog in leven. Vrijstelling Militiedienst. Bij kon. besluit is voor één jaar vrij stelling van militiedienst als kostwinner verleend aan J. B. Ruben te T-erneuzen. Afwijzend werd beschikt op bet. verzoek om vrijstelling van militiedienst van A. M. Langcjan te St. Maartensdijk en 1'. J. Poppe te Middelburg. Aardenburg In de gehouden gemeente raadsvergadering werden de geloofsbrie ven der nieuw gekozen loden De Muijack en Reepmaker goedgekeurd. Besloten werd t ot verharding van den Eede-weg en den Kloosit-erweg. Hiervoor zal eenie- 4 pCt-leening ad f 1000 won-den aangegaan. Tot lid van het Algemeen Armbestuur word benoemd ds. Art, Aan d-en pol der Bewester-Eede werd eene jaarlijks-che subsidie gegeven voor verharding van we gen ad f 10 gedurende 15 jaren. Hierna sluiting. Sluis. Naar we vernemen zal vanwege de Maatschappij tot Bevordering van (loll en Fniitbouw eene bentoonstelling gehou den worden in 1915 in onze gemeente-. Mooi su f ces! De Kantwerkschool van hier verkocht op de Middel burgscli.' expositie de vorige week voor f 120 aan kantwerken. IJzendijke. Op de Maandag gehouden veuleiik-eui ing werden (54 stuks voorge bracht. Er waren er 94 ingeschreven. Voor bekroning werden -er 21 uitgetrokken. Oostburg Voor do veulenkeuring al hier waren 1(51 dieren ingeschreven, waar van 90 stuks verschenen. Voor bekroning werden er 38 uitgetrokken. Uit 't overig Zeeuwsch-Vlaanderen, Boschkapelle. Naar wij vernemen zal het nieuwe kerkhof, recht, tegenover d-en ingang der kerk gelegen, binnen een paar weken worden gewijd, o-m daarna in ge bruik te worden genomen. Dit zal een groote verbetering zij-n. Het in gebruik zijnde kerkhof is op veel verderen afstand gelegen, terwijl de wég er heen hij regenachtig weder voor het. grootste de-el een slijkerig voetpad en -eene drassige weide is. Nabij het gehucht Campen zijn ruim 200 personen aan het erwtenl.rekken voor eene conservenfabriek. Er wordt, f 1,75 per 100 K.G. ver diend. In den laat.st.en tijd wordt, hier alge meen geklaagd over de sterfte van kui kens en poelies; er zijn 'kippenhouders, die ternauwernood liet tiende deel hunner jonge dieren overhielden. Deze week stierf bij- een arbeider een waardevol varken. „Niets bijzonders" zal men zeggen. Dat is het ook niet; maar wel is een-e bijzonderheid gelegen in do omstandigheid, dat de dikhuid niet verzekerd was, of schoon hier eene zeer bloeiende varkens- verzekering bestaat. En liet gevolg was, dat bij vele ingezetenen oen-e inteekcin- lijst werd gepresenteerd of eene bijdrage gevraagd om een anderen krulstaart, te koopen, wat kan gebeuren, dank zij de milde giften. Was de eigenaar evenwel lid geweest der verzekering dan had hij zich het zeer onaangename werk kunnen sparen van een beroep te moeten doen op d-e lief dadigheid van talrijke personen, maar was hem eenvoudig zijn eigen geld uit zij'n eigen kas betaald. Want men zij er wel van doordrongen, dat men v-olstrekt met zijn „eigen" g-eld uit „eigen" kas wordt betaald, en er in 't ge heel geen kwestie kan zijn van een aal moes ol eene ondersteuning, indien men eene uitkeering ontvangt uit een bond of eene vereeniging, waaraan men zijne contributie betaalt. Hengstdijk. Op den koopdag hij mej. wed. G. v. Trappen werden voor paar den en rundvee hooge prijzen besteed. Kpeien beliepen van f 200 tot f 300. E-en jaarling-merrie bracht f 300 pp, oen 2( jarige merrie f 450, een vosse merrie van 4 jaar f910. Koewacht. And-ere jaren om dezen tijd heerschte hier alle dagen aan hief gr-ens- kantoor eene eigenaardige drukte. Van I den vroegen morgen tot d-en avo-nd ston- I d-en daar lange rijen vol gelaten vlas- wagens, die onderzocht moesten worden. Menigmaal gingen op één dag een hon derdtal wagens over de grens. Thans is or van al die tlrukte niets te bespeuren. Nu on dan komt eens een enkele wa gen, dat is all-es. De oorzaak ligt aan malaise in den vlashandel, waardoor d-e Bel-g-en weinig vlas van het land opge kocht hebben en aan het ongunstige we der, waardoor het weinige nog ni-et ver voerd kan worden. De landbouwers, die vlas verbouwd hebben en ilc handelaars, die gekocht hébben, lijden bedde groote schade. Hulst Do heer Roone alhier is ge kozen tot Penningmeester van de afd-ee- ling Hulst Van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. KOLONIËN. NEDERLANDSCH OOSTINDIË. Einde van het Koppensnellen 7 7 Pater van de Kolk schrijft in de jongste ail. van de Annalen v. Onze Lieve Vrouw van het II. Hart Men zou hier z'n gewone menselielijke gevoelens op den duur haast verbeuren. Een doodgraver is koud-onverschillig voor dingen waar een ander voor griezelt. Hier zou men op den duur ook een doodgravers-gemoed krijgen, en erger... Een paar feitenrond Okaba, over een kustlengte van zes uren, werden in de laatste weken door de oppassers (inlandsche politieagenten! ongeveer negentig versch-gesnelde mensckenhoof- den opgehaald. Honderden oudere hoofden werden verbrand, vernietigd of gewoon achtergelaten. In één mannenhut vond men negentien schedels van gesnelden. Baalzakken vol afgeslagen hoofden, eer,, dat klinkt toch te plat, te wreed, te luguber. En toch was 't hier de volle werkelijkheid. En nu telle men eens, op z'n Marindi- neescli, op de vingers uit, ol'liet koppen snellen hier ook erg was. lil de laatste twee jaren werden door deze kustbe woners minstens viermaal meer m-iischen laf vermoord in 't binnenland dan zij kinderen kregen, betgeen beteekent, dat bet binnenland stellig zou worden uitge moord, indien er niets tegen gedaan werd. Gelukkig, er werd iets tegen gedaan, ofschoon laat. De nieuwe resident, mijn heer Plate, en zijn wakkere helpers controleur Koenen en commandant Boni face, hebben eer van hun vaak onprettig en lastig werk. Kalm maar ernstig was hun optreden met een politiemacht van veertig oppassers, cn de koppensnellers, die een heiligen schrik hebben voor 't geweer, hebben de les goed begrepen, al kwamen ze meestal met den schrik vrij, zoo zij zich gewillig toonden. Ze zijn nu onder een pet te vangen, die „Helden", en doen de braafste beloften. Dat is echter niet genoeg, want een Marindineesche belofte maakt geen schuld. De toekomst zal moeten loeren of 't bun gemeend is. Zooals de zaken nu echter staan hebben we goede hoop. Vele wilden zijn van goeden wil en 't koppensnellen „in 't groot" zal voorloopig wel van de baan zijn. Dat is een heele verlichting, want wat 'n ellende en misère bracht die barbaarschheid mee, en hoe lxield ze lieel dit land onder den druk van wreedheid en onbeschaafdheid. Wie beweert, dat natuurmenschen toch maar gelukkig zijn, heeft nooit natuurmenschen gezienwant behalve 't koppensnellen is er nog- veel, zeer veel. In een paar dorpen vond men behalve koppen ook een hand: de arm was af- gekluifd, (1e hand gerookt. In een anderen kampong kwam de Resident juist te laat om 't levend begraven van een vrouw tc beletten. In Okaba zelf werd een pas-geroofd jongetje uit 't verre binnen land, na bedreiging, aan den Resident afgestaan en naar Merauke gebracht, waar hij nu gelukkig en tevreden is bij onze Pators. Er was geen doen aan om overal alle geroofde kinderen op teeischen, sommigen waren al geheel gewend en noemden hun roover reeds „vader", zon der beter te weten; anderen waren te jong en konden nergens goed worden besteed, zoo min als de geroofde meisjes anderen werden zorgvuldig verborgen ge houden. „Wat een toestanden! hoor ik li zeg gen. We zijn er aan gewoon; sinds drie jaren boorden en zagen we niets dan dat. Men moet z'n hoofd vastnemen om er eens normaal over te denken en dan voelt men soms een huivering en een afkeer als men vertrouwelijk en hartelijk zit te praten met mannen, die vier-, vijfmaal, of wie weet hoeveel maal moordenaar, kinderroover en menscheneter zijn, of als men weet, dat een alleraardigst krulle- bol van twaalf jaren reeds een oude vrouw onthoofd Heeft cn van hare hersenen hooft gegeten. En toch er valt hier veel te vergeven, alles te vergevendeze arme wilden weten niet beter. Heidendom, bijgeloof en bar- barbaarsche overlevering maakten liet tot koppensnellers ondanks zich zeiven en in strijd met hun goedig karakter. Des te treuriger is die barbaarschheid, maar des te meer hoop hebben we ook, dat de betere gevoelens eindelijk zullen zege vieren, en dat ook ons missiewerk ein delijk een blijvenden invloed zal hebben. Veel, zeer veel zou ik nog over dat snellen en z'n nasleep, endestrafexpeeitie kunnen vertellen, maar ik ben liet wer kelijk beu, en ik hoop van harte er nooit meer op terug te komen. We mogen wel eens ooit herademen van al die akelig heden Een dringend verzoek echter. Ik weet wel, dat er veel gebeden wordt voor het groote, heidensche Nieuw-Guinea maar te veel kan men er niet voor bidden. Alles hangt hier af van de werking der genade, en de katholieke Nederlanders mogen zich nu en dan wel eens herin neren, dat Nederlandsch Nienw-Guinea behoort tot hunne koloniën. KER KNIEUWS. Kalender der Week. Van 27 Juli to-t 3 Augustus Zondag 27 Juli. Elfde Zondag na Pink ster (lil. 902); gedachtenis, (voor Goes: van het Octaaf o-p hl. 1298) van den II. Mareellinus (hl. 116*) en van den H. Pantaleon, Martelaar (bi. 1306). D-e ge beden na de stille H. Mis o-p hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bi. 691), na de Hoogmis gebed voo-r d-e Koningin (hl. 122). Vesper op hl. 906; gedachtenis van het feest van morgen (bl. 1306) en van de-n H. Maroellius (hl. 116*). Maandag 28 Juli. H. Nazarius e-n Ge zellen (bl. 1306)2-e gebed „A cunctis" (bl. 103), 3e gebed naar verkiezing. (Voor Goes: gedachtenis van het Octaaf op hl. 1298 en 3e gebed „A cunctis). Dinsdag 29 Juli. II. Martha, Maagd (bl. 1307); gedachtenis van de II.H. F-elix en Gezellen (bl. 1307), 3e gebed „A cunc tis" (bl. 103). (Voor Goes: Octaafdag van de II. Maria Magdalena bl. 1298). Woensdag 30 Juli. II. Henricus, Keizer en Belijder (zie o-p 15 Juli bl. 1288); gedachtenis van de II.H. Abdon en Sennon (bl. 1308); 3e gebed „A cunctis" (hl. 103). Donderdag 31 Juli. H. Ignatius van Loyola (bl. 1309). Vrijdag 1 Aug. Verheffing en Overbren ging van den li. Havo, Belijder (bl. 117*); gedachtenis van de II.H. Machabeesche Broeders (bl. 1311). Zaterdag 2 Aug. H. Alpbon sus Maria van Liguori (bl. 1314), gedachtenis van den II. Slephanus (bl. 1314), derde ge bed voorgeschreven voor d-en Paus (lil. 102). De gewone Orde der II. Mis, die i-ed-e- ren dag terugkeert, begint op bl. 71. Klein Lourdes in Zeeland. (Ingezonden.) Heerlijk denkbeeld van d-e stichters d-ei- zcr s-choone cn welgelijkend© afbeelding dor Loiu'desg'rot te Hednkenszand, om den bewoners der oevers- van de Zieeuwsche strooinen oen heiligdom 'te schenken van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, gelijk mem in do verre Pyreneeën bezit. Blijkbaar zijn kosten noch moeite g-e^ spaard, om het. Zeeuwscbe Klein-Lour- des te stichten. Nu bezit degene, die ni-et i-n staat is het genade-oord te Lourdes te bezoeken, een gemakkelijke gelegenheid, aan zijn godsvrucht voor 'do Onbevlekte Moeder- Maagd te voldoen. I)-e I leinkenszaridscjie bedevaartplaats is voor enkele jaren gesticht en kan daarom als geschiedkundige herinnering aan den ©eredienst der Moeder van God geen bi- zouilere rechten laten g-eldien. Toch mag nne-n ec in zien -ee-n levensvolle kiem, -welke spoedig zal uitschieten, groeten, bloeien en vruchten dragen. Het is alsof nu reeds een geheimzin nige kracht de g-eloovigen aantrekt, om dit nieuwe Maria-heiligdom te gaan be zoeken. Het houden van bedevaarten is altijd een duidelijk kenmerk g-ewoest van god- vreez-ende menschen. Wij zi-en zulks bij Abraham, ja, Hij alle Joden, bij d-e eerste Christenen enz. en later nog meer al gemeen. Et ligt dan ook iets achtenswaardigs, iels vrooms in. Imlme-iis, iedere toeloop van geloovigen strekt tot verheerlijking van God, wekt krachtdadig de gods vrucht o-p en haalt bovendien de banden der Christelijke verbroedering aan. De 11. Kerkvergadering van T ren,lie schenkt haar volle goedkeuring aan de bedevaarten, die volgens den geest der H. Kerk geschieden. Groot is het gé-tal diergenen, die uit Zeeland's steden en dorpen opgaan naai de welg-e-1 ijkende Lourdes-grot te Hein- keinszand. Onlangis gingen uit Middelburg de voog dij-kinderen geleid door d-e E.E. Zus ters, daarna een flink getal jonge dannes uit de stad. Woensdag 1.1. zag men er niettegenstaande bet gure wieer, de leden van het bestuur van het Middelburgs-che jongenspatronaat, het bestuur der St. Jo- zefs-GezeUen-veree-niging en der Militai- ren-vereeniging „St. Martinus" in gezel schap van den WielEerw. Directeur. 'Wanneer wij vaststellen dat d-ez-e be devaartplaats in bloei toeneemt en mloer ©n meer d-e belangstelling van Zealand's Katholieken gaande maakt, mogen wij allerminst, verzwijgen, hoezeer d-o vrien delijke bezorgdheid van den ijveriglen pastoor, in wiens, parochie dit genade oord werd opgericht, de dankbaarheid Ider pelgrims opwekt en het verlangen doet opkomen, spoedig naar Heinkenszand's eenvoudig stil heiligdom terug te k-aaren. Ee-n pelgrim. Heinkenszand, 23 Juli 1913. Het Zondag-misboek. Voor de Katholieken, die alleen 's Zon dags mis hooren en toch liturgisch willen bidden, is door de abdijen van Leuven en Afflighe-m een Zondags-Mis boek als practisoh kerkboek uitgegeven. Dit boek verdringt dus niet het mooie, in d-eze courant meermalen besproken Al gemeen Mis- en Vesperboek. Integendeel, maar is alleen een hulpmiddel vo-or de Zondag-misbezoekers om devoot cn in den geest der Kerk te bidden. „Letter, papier, druk', formaat en hand beantwoorden volkomen 'aan strenge eischen welke in dit opzicht kunnen wor den gesteld, terwijl de prijs f 1.10 onbe grijpelijk laag is. Het is in iederen solie- d-en .R K. Boekhandel te verkrijgen. Bo vendien en dit is eene groote verdienste, is de indeeling, en zijn de verwijzingen uiterst practisoh en eenvoudig, terwijl een duidelijke kalender, met echt Benedictijn nten geduld en nauwkeurigheid samen gesteld, -de H. Mis van iederen wilier keurigen Zondag gedurende 10 jaren aan wijst, 'voor de dioceezen: Utrecht, Haar lem, Breda, 's Hertogenbosch, Roermond, Mechelen, Brugge, Gent, Namen, Doornik en Luik'. Ziehier een voorbeeld. 1913 Zondag 20 Juli lOden Zondag na, Pinksteren pag. 321. Breda Kerkwijding pag. 604. Haarlem Oct. Kerkwijding pag. 604. 1922 Zondag 23 Juli 7den Zondag na Pinksteren pag. 307. Breda, Oct,. Kerkwij ding pag. 604. Op deze wijze w-ordt ook' den gewo nen lezer tien jaar lang het vinden en volgen van de Zondagsmis in dit, boek- m-o,gelijk en gemakkelijk gemaakt. Tot dit godvruchtig volgen, en daardoor tot de verbreiding van de ware godsvrucht, en van het geloofsleven in breed-en kring, dragen in hooge mate bij de beknopte maar treffende liturgische beschouwingen waarmede d.e verschillende deellen van het "Kerkjelïjk jaar worden ingeleid, en het korte o-vterzicht dat aan iedere H. Mis vooraf gaa,t. Bovendien wordt de Hollaadsche text, van Evangeliën ©n Epistels, waarvoor zoover mogelijk van de bekende Canisius- uitgave gebruik is gemaakt op som mige 'plaatsen door een paar cursief ge drukte woorden verduidelijkt, of toegelicht. Op deze wij-ze is den lezer niet alleen een letterlijk volgen, maar ook -een vol komen in- en medeleven met de gewijde handeling verzekerd. Hierdoor beveelt dit prachtige boek' zich vooral aan, en zal het zeker leiden tot een meer uitgebreid begrip van het hoogste en heiligste in onzen Heiligen Godsdienst. De weldaad door de beide genoemd© Benedictijner abdijen met de uitgave van dit prachtig ,werk a,an den iGodsdien&ll in alle landen van de Dielsclie tal-e be wezen, kian derhalve moeilijk worden over schat". Wij 'zijn het met deze woorden van den recensent in „De Maasbode" volko men eens. Men schaffe zich dit nuttige boek' dus aan. 'Overal, ook te Goes, is het in den R. Tv. b-oekhandel verkrijgbaar. ONDERWIJS. Koewacht. J. Dierick, zoon van den heer A. Dierick alhier, is dez-e week ge slaagd voor het toelatingsexamen vo-o-r (Ie 11. K. Hoogeirc Burgerschool te Nijmegen 'anisius -college). Boschkapelle. De heer P. B. v. Eerd-an- burg, onderwijzer te Haarlem, slaagde lie den aldaar voor het examen van hoofd onderwijzer. Zierikzee De volgende voordracht is opgemaakt voor een openbare lager-' school te Ou wei-kerk1. 'G. A. Sw-enne, 2. J. v. Ho-ute, hoofd der school te 'sHeer Arendskerke, 3. G. L. van Hof te Elle- woufcdijk. (M. Cut) Voor het einddiploma der R. II. B. S. met 5-jarigen cursus in Den Bosch is o.a. geslaagd mej. M. van Boven Pil. te Bil- land. De aanbeveling voor teeraar aan do gemeente hooge re burgerschool te Neu zen luidt als volgt: wis- en werktuigkunde en cosmogrn- phie W. E,stor te Iloog-ezand e-n A. 11. Nathans te Groningen; Scheikunde, plant en dierkunde dr. Wi. Midd-elberg te Apel doorn e-n P. Muller te Utrecht; Fran- sche taal D. Klerk te 's Gravenliage. A Temmerman te Middelburg en H. Nieu wen huij-se te Leeuwarden; Hoogduitscb® taal en letterkunde \V,. 3. Noordhoek to Groningen, mej. J. Valeton te Arnhem, G. L. Hom, te Schiedam; Engel-sch-e taai en letterkunde F. D. d-e So-et te 's lira verflage, A. Speij-er te Amsterdam! on A- Stehauwer te Leeuwarden; teeraar w d© gymnastiek K. Duizendstra te Amers foort, L. van der Steen te Vlissingen en Th. Postma te Leeuwardenhand- en rechtlijnig teekenen A. Scherpenh'uijsen te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6