:e Piano's otograaf ime keuze IKN zeer ORTRET dergenen, fcbben laten No. 87. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 2G juli 1918. BUITENLAND. FEUILLETON. Van kwaad tot erger. UIT ZEELAND. <eekbank stukken van )0.— Klooster Sancta paulo a b r i e k worden op londen. luren - Inruilen- se-partout, groot 50 tnd, die volgt op de [ren, voor de rechf- pruari zijn reeds ge- j. [n van Maart, April, zelf wel aan hun ie voorden tijd van iet 31 Dec. 1913. 1RTRETTEN fl.00. iat 63 Vlissingen. jkantoor te WINNIPEG. 3ANE te Goes. ►e verklaring volgen, «lat de genezingen niet van tijdelijken fit de Abdijsiroop de Ineest. aan Asthma, Influenza, I Kinkhoest, Borst- of lullen door de Abdij ken worden, ka Schuiten-Be Vries, at 41 te Enschede, «er- Ba, die zoo hevig was, on ademhalen. Ik was |e benauwdheden. Dan en mijn borst hijgde. Ibdijsiroop aanwendde, ps en gaandeweg ging jling met de Abdijsiroop genezen." mej. Schuiten: Tot kreri dat mijne genezing k aard, doch van duur- piddel aan een iederen ad geneest aanbevelen." u gram F. 2.en van pndteekening van den Ithekers en de beken: Mes en Zaken zich sp«. I niets anilers bezig en beste Reclame, bied met onzen tl)d BE1/61G. iWiaar schu wing tegen de Tentoonstelling te Gent. Van eerbiedwaardige zijde wordl uit België het volgende geschreven aan „De Tijd" Eenigen tijd geleden heb ik in uw geëerd blad de correspondentie ge lezen uit België, aangaande de Gent- sche tentoonstelling. Veel werd daar in gezegd, maar nog veel meer ge zwegen, wal eigenlijk bijzonder dien de gezegd. 1 De indruk van correspondents-arti- kelen op1 't lezend publiek moet vast geweest zijn: nu behoeven we ons niet langer af'te vragen: waarheen?.De weg is aangewezen. Welnu, ziehier een uittreksel uit den brief van het Doorludhtig Episco paat van België, die Zondag in alle kerken is afgelezen. Ik geef letterlijk weer. I liet is des te meer te betreu ren, dat er daar-, op verscheidene plaatsen, uitstallingen gevonden wor den, welke de eerbaarheid kwetsen. Ook heeft Mgr. de Bisschop van Gent reeds aan zijne geestelijkheid het ge vaar doen opmerken, waaraan zouden blootgesteld zijn de bezoekers, die zich -zonder behoedzaam onderscheid in de Tentoonstelling wagen. „Wij voegen onze stem hij deze van onzen eerbiedwaardigen collega om aan de priesters en de geloovigen van onze bisdommen de wet der zedig heid te herinneren. „Be priesters, de bestuurders en be stuursters van opvoedingsgestichten, de christene ouders zullen, namelijk, niet bezoeken of niet laten bezoeken door hunne leerlingen en hunne kin deren: het paleis der schoone Kun sten, het salontje der „Fransche Hu moristen", verscheidene afdeelingeu der boeken- en gravurentëntoonstel- ling, de Belgische zaal der gebouw versiering, talrijke uitstallingen van Belgisch en Fransch naaiwerk, de „zichlkassen" die langs heen de we gen staan en verscheidene vermake lijkheden, welke onbetamelijk zijn." Ik zou meer kunnen reïeveeren, als 't geheim mij niet weerhield, doch 't openbaar optreden van 't Episco paat toont genoeg, dat er hier meer dan een gewoon gevaar schuilt. Deze inlichting meende ik, als vriend der Rath. Ned. Pers, der Re dactie schuldig tc zijn. FK IMtllIJ K. Een Ferrerproces is voor de recht bank der Seine gevoerd en geëindigd. Mej. Bonnard, die thans te Lon den als typiste den kost voor zichzelve en haar'zoon verdient, was indertijd juffrouw van gezelschap bij mevrouw Meunier, een liefdadige oude dame, die veel gaf voor wal zij dacht dat tot welzijn barer medemenschen kon strekken. Ferrer, de Spaansclie anarchist, loerde op haar geld en om met haar in aanraking te kunnen komen, be sloot hij mej. Bonnard le „trouwen". Hij had wel een vrouw, maar dat was minder bij dezen gewetenloozen kerel en zoo ging hij met de Purij- sche dame voor leden eener vrijmetse laarsloge een „vrij huwelijk" aan. Ferrer slaagde er nu in, mét mevr. Meunier kennis te maken en hij bracht het zoover, dat zij haar ge- heele vermogen aan zijn vrije school vermaakte, met uilzondering van 100,000 francs, welke mej. Bonnard ontvangen zou. De dame stierf en Ferrer gebruikte; hel geld voorde bloedige revolutie te Barcelona. Ook de 100000 francs zijner „vrouw" 41) Mina ontstelde bij deze vraag. Zij werd bleek en stamelde eenige woorden toen zij zich verwijderde. Zij vraagde zichzelve af of Veendal Geersen gezien had; of hij ook iets van diens vermomming -wist. In dat geval was hunne zaak verloren. Voor het eerst maakte een schrikkelijke angst zich van haar meesterhet scheen alsof de grond zich onder hare voeten opende. Veendal dacht bij zichzelven toen hij zich verwijderde Geersen moet zich hier bevinden, ik zal hem opsporen. Den volgenden dag werd Mina voor den rechter van onderzoek geroepen. Zij vond den rechter van Moriaan en den Procureur generaal vergaderd. Men las haar de verklaring van Marcus Voor. Mina vertrok geen spier van haar gelaat. De arme jongen 1 zeide zij, toen de nam hij in beheer en zij had niets dan een kind. Nu begon ze een proces om die 100000 francs uit de nalatenschap te verkrijgen en die zijn haar- door de rechtbank dan ook toegewezen. In het vonnis wordt uitdrukkelijk op de schandelijke handelwijze van Ferrer gewezen. Het moeten wel fijne lui zijn, die zulk een schurk als held vereeren. En ze z ij n er, gelijk men weet. i („Centrum") DOTTSCHLAND. Aardschokken zijn Zondagmiddag waargenomen in bijna geheel AVlir- temburg. Te Stuttgart werden menschen te gen de straatsteenen geslingerd, en van enkele gebouwen stortten de schouwen neer, Ook te Frankfort a. d. M. heeft men Zondag een aardschok waargenomen, welke van vier tot zes sekonden aan hield. Ditzelfde verschijnsel kwam voor in Beieren en het groothertog dom Baden. Tafels en stoelen wer den omgeworpen, klokken bleven stil staan, en verscheidene muren be kwamen scheuren. Te Karlruhe was de eerste schok zoo geweldig, dat er een begin van paniek onder de bevolking ontstond. Vele personen snelden in doodsangst de straat op, en durfden eerst veel later in hunne woningen terugkeeren. GBGELiND, Voor Londensche arme kin deren. Pater Bernard Vaughan S. J„ die zich bijzonder wijdt aan de zorg voor de arme kinderen in .Oost-Lon- den, plaatste onlangs in de Londen sche bladen een verzoek om giften, ten einde aan zijn jeugdige bescher melingen, de armslen onder de ar men, een blij yacantie-dagje te kun nen bezorgen. De oproep van pater Vaughan bleef niet onbeantwoord, weldra kon -hij beschikken over een bedrag om een duizendtal kinderen te doen genieten van de frissche bui tenlucht in Epping-Forest. Een extra-trein bracht het jonge volkje, onder hoofd-geleide van pater Vaughan, daarheen en de dag het was gelukkig prachtig weer werd tusschen de maaltijden door allerpret tigst doorgebracht met allerlei spelen en veelzijdige sportbeoefening. Pater Vaughan zal zijn oproep nu ongetwij feld nog wel eens herhalen. („De Tijd".) MEXICO. Uit Mexico komen voortdurend on rustbarende berichten. Hooggeplaatste regeeringsambtenaren te \V ashington hebben, naar Reuter seint, atarmee- rende berichten ontvangen over een naderende krisis. Officieel werd van gezaghebbende zijde vastgesteld,- dat de verwikkelingen van de eerstvol gende twee weken van buitengewoon belang zullen zijn voor de regeering van president Huerla. i Volgens sommigen zou een ooi-log tusschen Mexico en de Vereenigde Stalen op til zijn. t ITALIË. In de Pauselijke Zwitsersche gar de is een soort muiterij ontstaan. De nieuwe commandant, de heer Repond, schijnt nogal streng op te treden en zijn bevelen werden wellicht op on tactische wijze-door kapitein Slasson doorgevoerd. De Zwitsers eischten het ontslag van dezen kapitein, doch wegens dit gebrek aan discipline werd straf te gen hen uitgesproken. Ook daarover werden ze boos, zoo- lczing geëindigd was, wat moet hij onge lukkig zijn. De gereclitsheeren zagen elkander verwonderd aan. Die verklaring is zeer bezwarend voor u, zeide de rechter. Waar bevindt zich die Geersen over wien Marcus spreekt? Ik weet er niets van. Men zegt, dat hij hier is. Ik weet er niets van. Dat. gij hem ziet. Dat is onwaar. Gij loochent dus alles wat in de Verklaring van Vreeman voorkomt? Neen. Dit neen, eenvoudig uitgesproken, wek te de grootste aandacht der raadsheeren; zij geloofden eene bekentenis te hooren. Mina, trotsch op den indruk, dien zij had teweeg gebracht, maar hare zegepraal verbergende, ging voort. Neen, ik loochen het niet, maar in dien gij het toestaat, heeren, zal ik u de zaken verhalen Schrijf, verzocht de rechter aan den griffier. Wij luisteren naar u, mejufvrouw. Mina herhaalde bjjna regel voor regel de verklaring van Marcns. Zij veranderde er geen woord aan, maar zy stelde de dat ze zich solidair verklaarden en weigerden te gehoorzamen. De kapi tein heeft toen een revolver getrok ken, wat de zaak weer niet verbe terde. De kolonel der garde, die met ver lof in Zwitserland was, is ijlings overgekomen om de orde te herstellen. De Romeinsche correspondent van de „Ivölnische Volkszeitung" schrijft den geest van verzet onder de Zwit sers toe aan de straffere discipline waarmede kolonel Repond, de nieuwe commandant der garde, die sinds vele jaren een bijna uitsluitend decoratieve beteekenis had, heeft willen hervor men tot een korps, bezield met het strenge plichtsbesef cn de toewijding van soldaten. Inmiddels heeft de Paus den gar disten, die zich in het corps niet thuis gevoelen, verzocht het korps te ver laten. Hieraan is door 3 of 4 man gevolg gegeven. Middenstandscongres te Middelburg. Na afloop van den eersten congres dag maakten de deelnemers aan het con gres Woensdag een rijtoer langs den mooien Noordweg naar het liefelijk ge legen Serooskerke waar de voorzitter der Muidelburgsche vereeniging' i,, Handels belang" de heer P. \X, (VI- Hoegen van Hoogelande, hen ontving op zijn hij die plaats gelegen buitengoed „Vrederust" en hij zich een innemende en gulle gastheer toonde. Voor het grootsche buitengoed verza meld, werd den gasten wijn en sigaren geboden, terwijl de dienstmaagden als souvenir een kiekje van het buiten aan boden. Na een wandeling door de schoone uitgestrekte tuinen en plantsoenen, ver zamelde men zich weer voor den .hoofd ingang, waar de heerr Hoegen van Hoo gelande den heer Meuwsen, als generaal oyer .100000 Middenstanders, en ook mevrouw Meuwsen, die do reis mede .aanvaard had, huldigde. Een driewerf hoera werd daarop aangeheven. Hierop bracht de Bondsvoorzitter hulde aan den vriendeiijken gastheer en zijn gade en wenschto hij den Bond rijken bloei toe. Ongeveer yijf uur werd de terugtocht weder aanvaard. Na terugkomst in Middelbrug jrerd per extra-tram over Koudekerk» naar Vlissingen gereden, waar in het „Grand Hotel des Bains" het officieel congres- diner plaats had. Aan het congresdiner, waaraan eer» 160 personen deelnamen onder wie de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dijckmeestej-, de burgemeester van Middelburg, jhr. M. van den Brandeler, de vertegenwoordiger yan den minister va;n handel, de heer mr. J. C. Evciwijn, de, nijverheidsconsulent, de heer Kist, werd de eerste dronk door den heer Meuwsen gewijd aan H. M. de Koningin; terivijl vervolgens door verschillende heeren het woord werd gevoerd en dronken werden uitgebracht op de heeren Dijtekmeiester, Van den Brandeler, Hoegen van Hooge lande, voorzitter „Handelsbelang", o{( minister Tajma, op de heeren Everwijin en Jüst, op do vertegenwoordigers der pers cn ten .slotte op; de regeling(scom- missie. Na afloop' begaf men zich op het terras, waar het veel verbeterde) weer het zitten aangenaam maakte, en waar het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" een uitstekend concert gaf. Het ,was reeds lang na middernacht toen men per extra-tram in Middelburg terugkeerde. Vergadering van Donderdagmorgen. Thans is aan de orde de kwestie der Middenstands-coöperatie. Te dezer zake heeft pok de hieier C. Roenraad van Amsterdam een praeadvies uitgebracht, waarin hij allereerst uiteen zet wat coöperatie is, om vervolgens er pp te dgijzen, dat de handeldrijvende en zaken anders voor. Al de woorden, die Marcus haar in den mond had gelegd, herhaalde zij. Marcus had de waarheid gezegd, en zijn geheugen had hem niet bedrogen. Mina sprak hem na en ook zij was zeker van haar geheu gen; maar de zaken werden door haar in een ander licht gesteld. In al hetgeen Marcus gezegd of van haar verteld had, was er geen woord, dat men als beschul diging tegen haar kon aanwenden. Mina was te listig om zich te laten vangen. Zij herhaalde hetzelfde en alles kreeg een andere gedaante. Terwijl zjj zoo sprak en de rechters aandachtig luisterden, wierpen zij elkan der nu en dan een blik toe. Zij vergaten, dat hun dit verhaal reeds eenmaal gedaan was en vergaten daarenboven den indruk dien het toen op hen gemaakt hadmet zooveel wegslependheid wist zij alle gebeurtenissen voor te dragen. Toen zij geëindigd had, las men hare verklaring voor, en weinig bleef toen be staan van den indruk, dien de verklaring van Marcus, in het begin op zijne rechters had gemaakt. De rechter van Instructie van Moriaan had Marcus niet verhoord, en hij was geheel met Mina ingenomen. iudustrieëla middenstand moeielijke tijden beleeft. Waar zoowel werklieden en amb ténaren als kapitalisten zijn terrein ber treden hebben en hierop, gedeeltelijk be slag hebben gelegd, is het noodzakelijk, da.t de middenstand krachtig optreedt voor zijne belangen en middelen beraamt om zich weerbaar te maken in den strijd om het bestaan. Een dier middelen is coöperatie, daar door samenwerking ge tracht kan worden: le. de bedrijfskosten te verminderen; 2e. de winsten te yiergroor ten; of misschien nog juister gezegd de winsten, die gedrukt worden door de ver- bruiksvereenigingen en warenhuizen, pp| gelijk peil te houden. Wat 'de eerste materie betreft wprdt aanbevolen coöperatieve- glasverzekering, coöperatieve Brandassurantie of jweUieht heter gezamenlijken, goedkoopen jnkoopi voor een termijn jaren in een bestaand© soliede maatschappij. Verder een voor gezamenlijke rekening in te stellen be wakingsdienst, -een besteldienst, do reeds gisteren behandelde informatie- en in- cassorbureauxeen verzekering tegen wa terschade op dezelfde wijze als de brand assurantie; een gezamenlijke reclame b.v. door het afsluiten door vereenigingen van gropte fidvcrtentie-abonnemienten. Nog wordt genoemd het aanwenden van pogin gen tot vermindering van den druk der belasting, inzonderheid door een billijker personeele belasting, ;en ten slotte het voor gezamenlijk© rekening aanschaffen van machines en gereedschappen. Vervolgens jvordt in den breeds uit eengezet -hoe inkoopcoöperatie bijna voor alle soort van midaenstandsbedrijven van groot nut zal zijn, al zijn er ook enkele artikelen, bijv. de kleinere, fijne mode artikelen, die zich niet voor gezamen lijken massa-inkoop leenen. Verder wordt er op gewezen, dat coöperatie in geenen- deele philantropie is, doch het doel heeft het .belang van den een niet op kosten van, maar tegelijk met dat .van een an der te bevorderen. De gropte kennis en de rijke ondervin ding van den eenen, de practische zin en het gezonde verstand van den anderen, de goede \yü en de degelijke werkkracht van .allen moeten vereenigd worden tot een harmonisch geheel; sterke, in kracht ongeëvenaarde organisaties moeten wor den tot stand gebracht en de geest van de Pioniers van Kochdale moet vaardig wor den oyer de coöpereerende middenstan ders. Aan de hand van hetgeen reeds ge schiedt op de vischmarkten, bif eier- en groentenveilingen, wordt de wenschelijk- heid van verkoopcoöperatie voor den in- dustrieelen middenstand betoogd; voor den handeldrijvenden middenstand ziet men er echter geen heil in, wel is het voor laatstgenoemden nuttig door samen werking imddelen te beramen, om aart de waren meer bekendheid te geven door bet onga,niseeren van speciale tentoonstel lingen. Ten slotte worden 'besproken de pro ductie-coöperatie, die met het oog op het mislukken van verscheidene proeven, slechts onder reserve wordt aanbevolen en crediet-qoöperatie, voor welke ten krachtigste een lans jvpi'dt gebroken, en de wensohelijkheid betoogd, da,t de coöp. credietbanken zich aansluiten tot één of meer centrale banken, terwijl de heer Koenraad eindigt met de meening, dat' wanneer of door de tusschenkomst ,van den Staat óf van de Nederlandsche Bank de kapitaalverschaffing behoorlijk gera* geld is, de crediet-conperatie een mach tige factor kan zijn voor de welvaart van den middenstand. Over een deel yan de coöperatie, na melijk de inkoop,-coöperatie en de coö peratieve Glas- en Brandverzekering is nog een praeadvies uitgebracht, name lijk door den heer H. Hermens Moens- uit Roermond, secretaris van den Bond, die als oorzaken opgeeft, dat vele der reeds bestaande inkoop-vereenigjngen niet gedijen, het ontbreken van de ;zoo boog noodige saamhoorigkeid, het nogi veel te zwak zijn van de kracht der yereeni- Na eenige woorden in stilte met zijne collega's gewisseld te hebben, stond de rechter van Hagen op en Mina naderend, zeide hij Gij kunt vertrekken, mejufvrouw wees nachthans zoo goed Hagen niet te verlaten zonder mij te waarschuwen, want het kan nog noodig zijn u verder te onder vragen. Na het vertrek van Mina begonnen de rechters te beslissen. Er is niets aan te doen, zeide de rechter van Moriaan, want oen de zaak zonder uitzicht op een gunstigen uitslag op nieuw te beginnen, zou een dwaas heid zijn, men moet wachten, of liever indien gij mij gelooft, alle nasporingen staken, Maar er zijn toch nog twee mannen Geersen en Poraan. Waar zijn zij? Geersen is onge twijfeld naar Engeland gevluchten Po raan is nergens bekend. Dat boezemt mij wantrouwen in. Marcus zal ons heb ben willen verteederen, misschien eene vermindering van straf verkrijgen. Zijne moeder is het met hem eens. Gelooft gij, dat hij alleen schuldig is? Ja. gingen, de gemakzucht van vele zeli dige winkeliers, alsmede de misplaatste zuinigheid en ten slotte het aanwezig zijn van verschillende elementen, die él- kaar het levenslicht henpen. Deze praeadviseur komt tot de volgende stellingen, waarover het volgens Wem wen- schelrjk is, dat de Middenstandsbond eene uitspraak doet. lo. Het is voor den middenstand drin gend gewenscht, dat de inkoop-coöpera tie door de vakken, die zich daarvoor leenen, zich verder baan hreke, en dat de bestaande cöperatieve inkoop-vereent, gingen met alle haar ten dienste staande middelen daarvoor propaganda maken. 2o. De bestaande coöp. inkoop-vereeni- gingen in elk vak dienen zich aan te sluiten tot een federatieven bond, waar-, van meer kracht kan uitgaan, die do rechten van de winkeliers beter kan be hartigen en paal en perk stellen aan het somtijds willekeurig optreden van ver eenigingen van leveranciers, kartels enz, 3o. De oprichting van onderlinge coö peratieve glasverzekeringen is ter vermin dering van bedrijfsonkosten zeer -ge wenscht en om hare gemakkelijke op richting zeer aan te bevelen. 4o. Het is wenschelijk, dat door den Middenstandsbond eene (commissie 'be noemd worde om te onderzoeken op welk© manier een Brandassurantie voor den mid denstand kan ingericht worden, welk on derzoek dan als leiddraad kan dienen voor de piiddenstaads-vereenigingen. Na de middenstands-coöperatie was aan de prde het praeadvies van den heer O. R. Barends te Arnhem inzake ,;Ver- koop van artikelen onder eigen naam'". De heer Barends zet uitvoerig uiteen jvelk een nadeel de winkelier, die tus- schenpersoon moe); zijn tussichen fabri kant, groothandelaar of producent en den verbruiker, Ondervindt van het zooge naamde verpakte materiaal. Men koopt dan het airtikel waarvoor de fabrikant reclame maakt en hetwelk hij den win kelier dwingt te verkoopen, terwijl deze laatste onafhankelijk moet zijn. Hij moet zijn de onafhankelijke distribuant aan de verbruikers, hij moet bet vertrouwen ge nieten van de yeirkoopers, moet zorgen voor een goede keus, maar vrij zijn in de keus. De verbruikers worden door de herhaalde aanprijzingen der fabrikanten verlokt, daarnaar te luisteren. Is de middenstander vrij1 in zijin keus, onafhankelijk van alle leveranciers, daii koopt hij volgens zijn inzicht en smaak en kan dan zorg dragien, dat de ver- bruikers het beste ontvangen, wat zijns inziens geleverd kan worden. Het verkoopen van naamartikelenmet vaste prijzen maakt het voor den winkelier op goeden stand met dure exploitatie niet mogelijk meer te vragen dan zijn kleine concurrent in achterbuurten; ook Ontstaat varmindering van concurrentie hij de leveranciers en juist verscherping van concurrentie hij de middenstanders. De een stijgt hooger en wordt krach tiger, andere daalt op do maatschappe lijke ladder en wordt afhankelijker. Do 'voordeelen van den verkoop onder éigen naam zijn vele; hot verantwoorde lijkheidsgevoel w.oa-dt bevorderd, de vak kennis eveneens, waardoor ook de klei nere groot handelaren weer een veel be tere kans krijgen. Evenals Lij tal yan an dere Zaken geldt ook hier„Waaroen wil is, is een weg". Te '12 uur- werd de vergadering ge schorst, mede om de congressisten in de gelegenheid te stellen Middelburg op marktdag te zien en zich te vergenoer gen in de jWalchersche kleodcrdrachten, vermengd met de moderne kleeding van de talrijke bezoekers van Belgische bad plaatsen, die dien "dag Zeeland's hoofd stad bezoeken. Te 2.15 uur jVerd de vergadering her- lopend. Allereerst kwam thans ter tafel hiel, voorstel van het hoofdbestuur om een petitie op touw te zetten ter verkrijging van eene wet pp de „oneerlijke concur rentie''. Dat hij geschoten heeft? Ja. Op dit oogenblik werd aan de deur van het kabinet geklopt. Veendal trad binnen. All 1 gij zijt de brigadier van Hul- goet? zei de rechter van Hagen. Dag, Veendal, sprakde recher van Moriaan. Wel, weet ge wat nieuws? Ja. Poraan? Gevonden, het is een valsche.naam de kerel heet Tregori, hij is-van Naren vandaan en werkt thans aan de- haven. Een oude marechaussée van Goorin heeft hem zout op den staart gelegd. En Geersen. Geersen is Lier. Hier te Hagen Zooals ik de eer heb u te zeggen. Zijt gij er zeker van? Ik lieb hem gezien. Wanneer? Toen ik de kerk ben binnengetre den, maar hij is zoodanig vermomd, dat hij bijna onkenbaar is. Hij houdt hier zijn verblijf. {Wprdt .vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5