WAAROM OMDAT LELIËNMELKZEEP UIT ZEELAND. neemt het gebruik van DOBBELMANN'S nog dagelijks toe? men steeds meer van de deugdelijk heid overtuigd wordt en ondervonden heeft, dat onze zeep van 25 ets. per stuk beter is dan het buitenlandsch fabrikaat, hetwelk voor 40 ets. per stuk verkocht wordt. Oe Crisis. „De Tijd schrijft: Hel voorslel-Bos is dus nu formeel afgewimpeld, op het zegelmerk van hel partijcongres wordt niet eens ge wacht. In de geheele geschiedenis van ons constitutioneel leven valt geen enkel feit aan te wijzen, als waar voor thans de S, I). A. P. met een politieke brutaliteit en een cynisme zonder weerga den Kabinetsforma teur en zijn onmiddellijke lastgecfsler, H. M. de Koningin, heeft geplaatst. De voorspelling van Vliegen wordt thans bewaarheid, dat de van het kies recht uitgestotenen en de hulpelooze ouden van dagen hel recht krijgen tot de socialisten Ie zeggen: „Wij had den het kiesrecht kunnen hebben, in dien gij gewild had; wij hadden Staatspensioen kunnen hebben, indien gij niel langs kronkelwegen van par tijdige redeneering, anderen een laak had opgedrongen, welke het u een eer en een plicht had moeten zijn, zelf te volbrengen". Maar ook den Nederlandschen kie zers, die zieli door de politieke mis leiders der vorige maand lieten over halen, om aan de sociaal-democratie de macht fte bezorgen, welke deze thans uit enge partijbelangen zan zich afsloot, zullen de oogen opengaan. En bij een volgende slembus zullen zij zich wel tweemaal bedenken, eer zij opnieuw met deze politieke egoïsten hel avontuur zullen aangaan, dat thans op zulk een staatkundige mi sère uitloopt. Wat de Concentratie aangaat, die krijgt het haar toekomende loon en de verdiende slagen thuis. Want voor al haar haal en lasterlijke verkiezings campagne tegen de christelijke partij en hebben ons in den ellendigen toe stand gebracht, waarin de binnen- landsche staatkunde thans gaat voort sukkelen. Ondanks het zekere vooruil- zicht, dal ook bij den meest gunsli- gen uitslag der stembus niet geregeerd zou kunnen worden zonder den steun en de gunsL der socialisten, heeft men toch den teugel gevierd aan de machtsbegeerte, de anti-kerkelijke hartstochten en den haat tegen de politiek der christelijke partijen, be lichaamd in hel .Ministerie-Heems kerk. Zal men nu leering trekken uil de harde les'? „Ik geef elke regeering in overwe ging, om haar bestaan niel afhan kelijk Ie stellen van de sociaal-demo craten" had mr. Troelstra de Con centratie gewaarschuwd, en deson danks leverde deze zich wanhopig over aan de groep, waartegen zij in een officieel document fier had ver klaard te zullen strijden als tegen een verderfelijke partij, clie „zich stellende op het standpunt van den klassen strijd, lol bereiking van een hersen schimmig einddoel, de grondslagen van de hedendaagsche maatschappij ondermijnt". De heer W. II. Vliegen schrijft in „Het Volk": Het beroerdste in de heele situatie is, dal wij ze niet meer in eigen hand hebben. De Nederlandsche sociaal- demokratie, de fiere S. A. I'. staat thans, in plaats van de hervórmings- taak voor zich op te eischen, in angst en vreeze te hopen op de vrijzinni gen F Dat die hun plicht zullen doen. Die pliclil bestaat in het doen van wat wij Lol nu toe ons werk achtten. Gelukkig weten de vrijzinnigen dat, als zij „die plichl" niet doen, niet alleen wij, maar zij ook een vernieti gend oordeel van de geschiedenis heb ben af le wachten. Maar zij hebben hun |toekomsl ten minste in eigen hand, wij gaven ze aan anderen le beredderen over. I 1 De. afdeeling Franeker der S. I). A. P. spreekL haar afkeuring uil over het niet door laten gaan van het uit geschreven buitengewoon congres. De verbrokkeling der natie. De verbrokkeling der natie is, vol gens „De Nederlander het noodza kelijk gevolg van de invoering der neutraliteit als geprivilegieerd Staals- geloof. Slechts de afschaffing van dit privilege kan de eenheid der natie herstellen. Een groot man, een man zelfs van iets minder geborneerdheid dan de doorsnee-vrijzinnige, een vrijzinnig man, die niet slechts durfde zeggen (zooals onlangs in de vrijz.-dem. „We reld" stond te lezen i, dat hel wei geren van de financieele rechtsgelijk heid van hijzonder en openbaar on derwijs een der ellendigste" fouten is door het „liberalisme" begaan, maar naar deze overtuiging ook durf de handelen, zulk een man zou juist op dit moment onzer parlemen taire geschiedenis, door de mogelijk heid van een niel langer partijdige maar nationale Grondwetsherziening te openen en den eersten en moeilijk- sten slap niet tol „vernietiging", maar tot buiten-werking-stelling (Ier anti these op staatkundig gebied te doen, zich wellicht een monument in liet hart zijns volks kunnen stichten. Doch wij vreezen dat zulks niet licht geschieden zal. Den stap, dien de vrijzinnigheid, en zij alleen, doen kan, om de anti these, die zij alleen in hel staatkundig gebied te doen verdwijnen, zal zij, haar verleden gezien, wel niet doen. De definitieve oplossing der school- quaestie in liberalen, d. i. rechtschen zin, is zóó eenvoudig, besluit liet blad, „dat een commissie van tien goede mannen, wedden wij, in een weck lijds eene, voor alle vrijheidslievenden in ons land bevredigende oplossing zoude kunnen vinden." Het Christ.TIisl. orgaan vreest ech ter, dal de „vrijzinnigheid", die de finitieve oplossing niet aan wil. „Het „fijne" volk slaat buiten de natie." Het besluit der S. D. A. P. om geen zitting le nemen in het mi nisterie is genomen in een vergadering van 21 personen, partijbestuurders, Yolksredaeleuren en Tweede Kamer leden der huidige, niel der nieuwe Tweede Kamer. Aclil personen ver klaarden zich voor het voorstel van dr. Bos, dertien er legen. Tot de voorstanders van Minister zetels behoorden Zondag, volgens de „Telegraaf", mei den heer Vliegen, ook de heeren Duys, Hermans, Scha per, Ter Laan en Spiekman. Boven dien heeft een medewerker van het blad den heer van Kol, socialistisch Eerste Kamerlid, die juisL Maandag van zijn groole reis is teruggekeerd, naar zijn meening gevraagd over het besluit van de leiders der S.D.A.P., om de drie aangeboden ministerpor tefeuilles te weigeren. De lieer Van Kol deelde mede, dal hij zich met dit besluit volstrekt niet kon vereenigen. Zijn meening is, dat de S. A. P. de portefeuilles had moeten aannemen, natuurlijk met een scherp omschreven doel en op zeer duidelijk vastgestelde voorwaarden. Zij had dat moeten doen terwille van hel algemeen kiesrecht en het staatspensioen. Dat de sociaal democraten aan de totstandkoming van die zaken zullen medewerken, achtte hij in de gegeven omstandighe den niet geheel voldoende: ze hadden ze zelf kunnen en moeten brengen. De heer van Kol verklaarde hel met hel artikel van den heer Vliegen vol komen eens te zijn. Indien dus de heeren van Kol en Vliegen met den heer Duys zich te Zwolle er eens hadden voorgespan nen, wie weel, wat er zou gebeurd zijn'? De Ned. Bedevaart naa Woensdagmorgen zijn de pelgrims van de Ned. Bedevaart naar Gourdes verlrokken. Allereerst vertrok om 11.30 van het station Roosendaal de ziekenlrein met 244 zieken. Daarna volgden twee lange treinen, waarin niet minder dan 1340 pelgrims hadden plaats genomen. Mgr. Gallier, die, zooals men weel, deze jubilé-bedevaarl medemaakl, was reeds vroeg op het perron aanwezig en ging, vóór hel vertrek, den zieken- trein langs. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat deze reis de 10.000ste zieke naar Gourdes werd medegenomen. De bei de perrons van het station te Roosen daal waren vol belangstellenden, die liet vertrek der treinen bijwoonden. Plet weer was zeer slecht. (Msbode.) Generaal Bergansius. f In de bladen, die waardecrendc woorden wijden aan de nagedachtenis van den ontslapen oud-minister, lezen wij a. hel volgende Tijdens de weinige jaren van zijn ambteloos leven was hij o. a. zeer op zijn plaats als voorzitter der Vereeni- ging ter Beoefening van de Krijgswe tenschap. Herhaalde malen mocht hij zich zoowel door buitenlandsehe zen dingen als door hooge onderscheidin gen" in hel vertrouwen van Vorstin en Regeering verheugen. Behalve zijn bevordering lot com mandeur in de orde van den Neder landschen Geeuw werd generaal Bergansius bij de troonsbestijging der Koningin in 1898 benoemd lot adju dant i. li. d. van Hare Majesteit, die hem als erkenning van de vele dien sten, door hem aan den lande en liet leger bewezen, den Libel schonk van Minister van Staal. Hij was hoofd der militaire missie, die enkele jaren geleden namens de Koningin den Duitschen Keizer le Grcfeld be groette. Keizer Wilhelm had Bergan sius reeds bij zijn bezoek te Amster dam in 1831 liet grootkruis der orde van den Bonden Adelaar verleend. lil alle kringen, zoowel van Maat schappij als Geger, werd hij vereerd wegens zijn vriendelijken, gemoede lijken omgang en zijn aangenaam woord. Het stoffelijk overschot zal a. s. Za terdag le half twaalf van het sterf huis worden overgebracht naar de II. K. begraafplaats te Den Haag. Nog enkele weken en we sluiten de schooldeuren achter ons dicht. De vacantie nadert en brengt helaas nog niet voor allen maar dan toch voor velen uitspanning in Gods heerlijke Natuur. Ongetwijfeld zullen meerderen ons heerlijk Zuid-Limburg gaan bezoeken. Ze. zullen daar genieten van kunsl en 't vrije buiten. Ook van de harte lijke gastvrijheid en ronde gezelligheid der Zuid-Limburgers. Wie eenmaal aan de boorden dei- Maas loefde, neemt aangename her inneringen daarvan mee naar ons koelere Noorden. '1 Komende seizoen belooft ons, Roomsehen reizigers, nog meer gulle gastvrijheid in de oude Bisschopsstad Maastricht. De R. K. Heerenvereeniging, afdee ling „Sl. Servalius Sociëteit", name lijk heell een commissie uit haar Be stuur geconstitueerd niel liet doel voor ons katholieken het verblijf in Zuid- Gimburg zoo aangenaam en genoe- gelijk mogelijk te maken. De lokalen en frissche tuin der So ciëteit in de Breeslraal staan voor de toeristen open, terwijl er uitmun tende gelegenheid bestaat voor enkele personen zoowel als voor groolere en kleinere gezelschappen om aldaar ververschingen van allerlei aard te gebruiken. Tegen matige prijzen kun nen tevens dejeuners, diners en sou pers worden icsLeld. De bedoelde commissie stelt zich met echt-Limburgsche belangloosheid beschikbaar voor hel geven van alle gewenschte inlichtingen, 'l samenstel len van uitstapjes in hel Zuiden van Limburg, 'l bezorgen van degelijk lo gies, enz. enz. Groolere gezelschappen als R. K. kerkkoren e. d. kunnen zich van de voorlichting der commissie bedienen ten einde hel maken van excursies in de omstreken van Maastricht incl. Aken en Luik met omgeving zoo aan genaam en omvattend mogelijk le maken. Dc lokalen der Heerenvereeniging zullen voor ieder Roomsch Boven- Moerdijker een gezellig thuis zijn en er zal getracht worden den bezoe kers een allervriendelijkste ontvangst le bereiden. De buitengewoon goed voorziene leestafel, alsmede de amu sementen en ontspanningen staan ter hunner beschikking. 's Avonds zal men er in een kring van joviale Limburgers, die van geen stijve deftige geslotenheid weten, kun nen uitrusten van de tochten in den omtrek gemaakt. In één woord: men zal er zich thuis voelen en de brug over den Moerdijk zal er worden verbreed, ja het Hol- landsch Diep gedempt. 'I Uitgesproken hoofddoel van deze aangeboden vriendelijke gastvrijheid is dan ook, den band met de katho lieke broeders in Holland le ver sterken. i Er valt niel aan te twijfelen: Ieder zal de bedoeling van het Bestuur der St. Servalius-vereeniging spontaan toe juichen. Maar ook zal ieder, die van deze hartelijke aanbieding gebruik maakt, een aangename herinnering aan 'l Roomsche Maastricht mee naar huis nemen. Dus collega's, gaal ge zelf of gaan er kennissen van u naar Zuid-Gim- burg, benul deze gelegenheid en maakt ze onder uw vrienden bekend. Ge zult er geen spijt van hebben, doch uw vacantie-reisje een geheel bijzondere gezelligheid en een idee van echL Katholieke saamhoorigheid bijbrengen. Een briefje aan: Het Secretariaat der St. Servalius Sociëteit, Breestraat. Maastricht, is voor U stellig het be gin van een aangenaam vacantie- reisje naar 't mooiste stuk van ons land. Misschien dal we er elkaar ont moeten. Fr. W. Kamer- en gemeenteraadsverkiezingen. In Amsterdam II is de uitslag dei- Dinsdag j.l. gehouden Kamerverkie zing, dat herstemming moet plaats hebben lusschen A. II. Gerhard (S.D. A.P. 1532 sl.) en Snouck Henkemans (G.-H. 923 sl.). En in Amsterdam VI herstemming lusschen B. Nierstrasz (V.-L. 1833 sl.) en mr. II. Verkouteren (C,.-H. 1438 sl.). In Amsterdam III is gisteren ge kozen de heer E. Polak (S.D.A.P.) met 4831 st. De heer Otto (Ü.-G.) kreeg 2378, de heer mr. P. Reijmer (R.K.) 1828 en de heer Wijnkoop (S.D.P.) 217 stemmen. In Den Haag zijn deze week door samengaan van al wat links is, 4 rechtsche raadsleden, 1 anti-revolutio nair en 3 Katholieken, waaronder de heer Wesseling, uitgeworpen, om één linksch zeteltje le winnen. De „Nederlander zegt hiervan o. a. „Waarlijk, om dit treurig, dil pover, dit der vrijzinnigheid onteerend en hel gemeentebelang schadend resul taat Ie bewerken, was wél de lei ding noodig van een oud-Minister dei- Kroon, mr. Fock. Immers hij, en niet de heer Aas Dias is de man der onderhandelingen geweest. Die eer heell hij voor zich opgeëiseht. Welnu, hij liebiie ze, en drage zetot zijn schande. Onzen mannen die vielen, den heer De Mos in Scheveningen, den heeren De Groot en Pcnn in II, Wesseling in III, een eeresaluul. Zij zijn gevallen in een strijd, waarin althans onzer zijds de eer bewaard, hel vaandel on bevlekt is gebleven. Straks dagen weer betere tijden." In Rotterdam I had Woensdag de stemming jilaats voor een lid van de Provinciale Staten. De heer II. .1. Lambert (1.) verkreeg 1454, de heer 11. W. G. Stolle (s.) 2529 en de heer Jae. van Vessem (c.-li.) 38Ö2 stemmen, zoodat herstemming moet plaats heb ben lusschen de heeren Stolle en Van Vessem. „De Maasbode" is van oordeel, dal de hooge cijfers door den heer Van Vessem behaald, wijzen op een ken tering in de stemming van liet kiezers corps en wel ten gunste van rechts. d van Goes. Zitting van Donderdag. Voorzitter de heer De Beaufort, bur gemeester. Afwezig de hoeren Pilaar en Do Paauw, niet kannisgeving. Na goedkeuring dar notulen wordt voor lezing gedaan van do ingekomen stuk ken lé. 't piroces-verhaal van opneming van de kas der 'Gemeente-Gasfabriek bij de:n ontvanger (in kas f 13072.85) en id. van kasopneming bij den gemeente-ont vanger (in kas f 3999.08) 2 Schrijven van de Eerste Nat. Arbeids contract en Ziekteverzekering Maatschap pij Het Roode Kruis, waarbiji onder toe zending van het model eener polis offerte gedaan wordt voor een arbeidsrisicover- zekering. Ze worden voor kennisgeving aange nomen. Daarop zijn aan de orde de aanvragen om afschrijving van belasting, n.l. 6 af schrijvingen 11. 0. en 3 afschrijvingen hondenbelasting. Conform het advies van de financieele commissie wordt op deze aanvragen gunstig beschikt, waarop in behandeling komt het adres van het da- gelijksch bestuur van den A. N. Wi. B. Toeristenbond voor Nederland houdende verzoek om geen maximum-snelheid te be palen voor motor-rijtuigen en alleen een zoo noodig strenge toepassing van art. 15 der motor- en rijwielwct 'te bevorderen. In dit adres wordt er op gewezen, dat zelfs in Amsterdam en Rotterdam geen maximum bepaald is, 'dat een motorfiets op zeel' korten afstand 'tot. stilstand ge bracht kan worden en verder medege deeld, dat het bestuur 'gaarne „bereid is voorlichting te verschaffen omtrent mid delen tot het tegengaan van stofverspred- ding De voorzitter vertrouwt dat de plaatsing van borden reeds een matige auto-snel heid ia de hand zal werken, en geeft in overweging bet adres voor kennis geving aan te nemen. De heer v'. d. Leeuw achtte Goies roet smalle straten, dus geen Amsterdam, een plaats waar niet voorzichtig genoeg kan worden gereden. Dat er verleden week, toen met de Kattendijksche feesten de auto's door de stad renden, geen ongeluk ken zijn gebeurd acht hij een wonder. De heer Dekker achtte in allen gevalle een nieuwe stemming over punt 4, waar over in de vorige vergadering de stem men staakten, noodig. De heer De Wilt 'Hamer erkende zulks doch vond stemming over het adres een geneede gelegenheid om (le zaak princi pieel te beslissen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Daarop is aan de orde de wijziging der motor- en rijwielverordening, daartoe strekkende, dat in de bebouwde kom der gemeente met geringere snelheid word! gereden. Voorgesteld wordt de Brouwers- gang en het Kattenstraatje voor motorrij wielen te sluiten. Gestemd wordt over het voorstel-Pilaar lot bepaling van een maximum snelheid van 15 K.M. per uur. In de vorige zit ting staakten hierover de. stemmen. Met G teigen 5 stemmen wordt dit, nu ver worpen. Thans wordt gestemd over het bemid delingsvoorstel Dekker, om 12 K.M. vast te stellen. Dit wordt aangenomen met op één ffii algemeene stemmen. tiet eerste suppletoir kohier honden! belasting dienstjaar 1913, wordt vastge steld tot een bedrag van f56. Goedge keurd worden een af- en overschrijving va,n posten op de Gast.huisbegrooting van. het jaar 1912 en de wijziging dier be groeting. Volgt do regeling van de borgstelling van f 3000 van den nieuwbenoemden di recteur der gemeentegasfabriek, den heer Bonthuis. B. en NV. geven in overwe ging, da,t effecten in panrl worden ge geven met een overwaarde van 30 pCt, in bewaring te geven bij de Ned. Bank; en voorzien in 't geval, dat de overwaar de door koersdaling minder wordt. Zon der discussie en zonder stemming gaat de Raad met dil voorstel mee. Daarop is aan de orde het verzoek van den heer J. van Ba,mme om weder om vrije beschikking te verkrijgen over het z.g. kommiezen-wachthuisje. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen om dit. verzoek in te willigen, immers liet bedoelde huisje wordt niet meer gebruikt: en blijkens schrijven van den minister! van financiën is de gemeente niet ver plicht een andere localiteil voor dat doel beschikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. Het. volgende punt is de wijziging der verordening voor hef. burgerlijk armbe stuur, welke is noodzakelijk géworden, aangezien 1 September de nieuwe Armen wet In werking treedt. Deze zaak .geeft geen aanleiding tot discussie en wordt goedgekeurd. Bij punt 10, wijziging der verordening op de straten enz., stelt de voorzitten voor het in de vorige raadszitting ge nomen besluit over het invoeren van een schietmasker bij het slachten in te trek ken en de vrije slachting te handhaven. Bij de hierover ontstane discussie bleek' de heer Fransen van He Putte voorna melijk op technische gronden zijn stem aan dit voorstel te geven, wijl gebleken is, dat hij gebruik van schietmaskers geen voldoende uitbloedijig ,va.n het cadaver1 wordt gewaarborgd. Deze heer was niet. erg te spréken over den toon die heerschte in het adres der slagers aan den ge meenteraad om intrekking van het vroe ger raadsbesluit. Het paste hun niet den raad een standje te geven. De raad bad niets ongepast gedaan, maar zijh licht ontstoken daar waar het ontstoken moest worden, n.l. hij den gemeentelijken keur meester. Die ambtenaar had misdreven door zijn advies niet heter te overwegen en dan ook een berisping verdiend, wijl door hem de raad thans iets moet te rugnemen wat hij eerst besloten had. De heer Dekker wa.s m-eer om finari- ciecle redenen voor het voorstel vlan G en W. wijl het schietmasker d.e slagers op onkosten z'ou zijn te staan gekomen. Hij vond het vonnis van den heer Van de Putte tegen den keurmeester wel wat streng. Die ambtenaar verwees toch naar Kampen, Middelburg en andere gemeen ten waar het schietmasker wordt gebruikt en daarbij het advies van de 'Gezond heidscommissie ging met zijb voorstel mee. De afkeuring van den heer v. d. Putte treft dus ook de Gezondheidscom missie waarin een deskundige zitting1 heeft. De heer Riscli sloot zich aan hij' de opinie van den lieer Dekker. Z.i. is de kwestie v.an de niet. voldoende uitbloe ding van het cadaver als men het schiet masker gébruikt veel te hoog aangesla gen. De verordening wordt toet algëmeeno stemmen ingetrokken. De rekening van het, burgerlijk armbe stuur over 1912 wordt vastgesteld. wijst -een goed slot, aan van f Het verzoek van de directie der N- Waterleiding-Maatschappij „Zuid-Heli: land" pm wijziging van rooilijn voor no te houwen perceel, op de plaats van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2