No 87. Zaterdag 26 Juli 1913. Negende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Immer bestaat uil 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De Oorlog op den Balkan. Landbouw en Veeteelt. BINNENLAND. NIH ZEEM COURWT Abonnementsprijs g. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's i Kantoor d. Administratie; Ganzepoortstraaf C 209, GOES ReclamebericHten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A gulden bij P® I II I verlies I I verlies van M lil vaneen fl een Zl duimvP wijsvinger, \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. „Datzelfde Rome, dat nooit verandert." Juist een week geleden verscheen in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" algemeene vergaarbak van anticlericalen afval een stuk van den anti-Roomsclien kemphaan ds. J. H. Maronier te Oosterbeek. De man gevoelde zich geroepen te protesteeren tegen de hulde, die door het Katholieke Nederland aan kardi naal Van Rossum wordl gebracht. In 't voorbijgaan gezegd, men zou kunnen vragen: waar bemoeit de heer Maronier zich mee. Als de Ka tholieken in ons vrije Nederland een groolwaardigheidsbekleeder hunner Kerk, levens landgenoot, willen toe juichen, wat gaat hel hem aan! In itien zin beantwoordde hem trouwens zeer ad rem een protestant in de „N. II. Crt." van Zaterdag 19 Juli (och tendblad A). De heer Maronier sprak in zijn protest van „datzelfde R o m e, d a l n o o i t verandert". Menigeen zal nieuwsgierig zijn wat toch met die uitdrukking mag worden bedoeld. Wij willen den nieuwsgierige hel- pen. Donderdagavond j.l. stond op het balcon van het aartsbisschoppelijk pa leis te Utrecht kardinaal Van Ros sum in vol ornaat, gelooid met hel grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, eene onderscheiding, die den heer Maronier een doorn in het oog is, blijkens zijn uitlating in het bo vengenoemde protest. Voorbij den Prins der Kerk defi leerden de Utrechtscbe Katholieke vereenigingen, naar ruwe schalling een (B000 man, met vaandels en mu ziek. Duizenden menschen vulden de Maliebaan, om va,n het grootsche schouwspel getuige te zijn. Op het einde van het .schitterend défilé schaarden zich 200 Katholieke kerkgangers voor de bisschoppelijke woning en zongen onder eerbiedig luisteren der saamgepakle menigte eerst het „Tu es Petrus", „Gij zijl Pietrus" als betrekking hebbende op den Paus, wiens raadsman en vriend in kardinaal Van Rossum is verper soonlijkt. Daarna hel „Wilhelmus" als toe speling op het Nederlanderschap van den zoo pas uitbundig gevierden kerk vorst. Nauwelijks was de laatste klank van onze dierbare volkshymne weg gestorven, of kardinaal Van Rossum opende den mond tol spreken. Nu zou 't komenI „Datzelfde Rome, dat nooit verandert", 't schrikbeeld van ds. Maronier, zou zich nu laten hooren! En wat kwam er? Een: „weg met de Protestanten!", een „leve de in quisitie" Mis, mijnheer Maronier! Diep bewogen door de heerlijke to nen van ons oude Wilhelmus, welke hem de hechte banden in herinnering brachten, die hein vastsnoeren aan zijn geboortegrond en aan het roem rijke vorstenhuis, dat erover regeert, riep kardinaal Van Rossum zoo hard hij kon: Leve Koningin Wilhel- nnna!" En toen zoo zegt de correspon dent van „De Maasbode" klaterde een geweldige geestdrift op tegen den helderen zomerhemel. Het was een (Onbeschrijfelijk oogenblik Ziedaar nu „datzelfde Rome, tl at nooit verandert", maar dat voortdurend zijn kinderen, groolen en kleinen, verhevenen en geringen het gebod van den Meester ter betrach ting voorstelt: „Geef den Keizer wat des Keizers en God wat Godes is." Zoolang Rome zóó is, behoeft zelfs een Maronier niet bang te zijn voor de toekomst van ons land. V Aardenburgsche Verkiezingsrhetorica. Om een staaltje te geven van den geest, die in onze 2üe eeuw nog onder de Aardenburgsche protestan ten hcerscht ten overstaan hunner Roomsche medeburgers, die bij de ge meenteverkiezingen opkwamen voor hun goed recht, n.l. een billijk aan deel in het bestuur der gemeentelijke godshuizen, bieden wij onderstaand strooibiljet onzen lezers ter kennis making aan. Het droeg de onderteeke- ning: „de Protestantschc Iviesvereeni- ging" en werd verspreid bij de j.l. herstemming voor een lid van den raad. Men leze en oordeele „Prolestanlsche Kiezers „Hebt ge verleden Donderdag vol gens plicht en geweten uw stem uitgebracht, .deze Donderdag roept tl weder ter stembus. „Voor u, protest a ntsche kiezers, is de keuze niet moeielijk en hangt slechts van uwe trouwe opkomst af, oin ditmaal weder den Room- schen ca.udidaat buiten den Raad te houden. „Het is, dunkt ons, bijna over bodig, om nogmaals te wijzen op het Aardenburg bedreigende „zwar te spook", dat zijn klauwen uit strekt naar onze r ij k e g e s t i c h- ten. „Verjaagt dat dreigende spook. „Komt Donderdag Ier stembus en brengt uwe slem uit op den pro testant j M. J. de Mpijnk. I „Blijft niet thuis, stemt niet blan co, doet niet iets wa,ar ge later als er niets meer aan te veranderen is, groolen spijt vain zoudt kunnen heb ben, stemt zooals uw plicht, uw geweten ,u voorschrijft, denkt aan de toekomst van Aardenburg, aan de toekomst uwer kinderen, en be strijdt door op M. J. de Muijnk i te stemmen het hcillooze stel sel' v a n R o m e, dat Aardenburg ten yloek zal strekken. (was gel.) Het Bestuur der prolestantsche kiesvereeniging. N.B. Het bestuur dezer Prol. Kies vereeniging bestaal uit dhrn.: K. Reepmaker, wethouder van Aarden burg, J. Reepmaker vail Belle, bur gemeester, G. Vorsterman van Oijen, oud-lid der Tweede Kamer, M. v. d. Broeke, advocaat en Pi de Bruijne, openbaar .onderwijzer. Hebben de heeren soms ds. Quast, of Maronier, of Bransveldt óf een anderen antipapislischen groot-man darijn te logeeren gehad? 'lis een fraai biljet! En dan heelen de Katholieken nog wel onverdraag zaam Een vraag: waarin bestaat „het heillooze stelsel van Rome"? In het biljet staat het niet vermeld. Dat zal wel iets verschrikkelijks zijn. Allicht wil een van de stellers van het biljet of een van de bestuursle den der Protestantsche kiesvereeni ging wel zoo vriendelijk zijn, dat even duidelijk te maken. B.v.b. de heer Vorsterman, oud redacteur van Het Weekblad voor Z. VI. W. D. i Het „zwarte spook" met de „klau wen" krijgen ze dan van ons cadeau. Dat is romantiek uit de oude doos, die te muf riekt om er langer bij te verwijlen. De vredesonderhandelingen. Het staat thans vast, dat de vredes onderhandelingen te Boekarest zullen plaats hebben en zeer spoedig zullen beginnen. Volgens het Atheensche telegraaf- agentschap is het dan ook als van zelf sprekend, dat de eischen der bondge- nooten eerst op de conferentie in Boe karest bekend gemaakt worden. Nu reeds kan men er verzekerd van zijn, dat deze eischen gebaseerd zullen zijn op het beginsel van evenwicht op den Balkan. De bondgenooten eischen niets onmogelijks en koesteren slechts den wensch een blijvenden vrede op den Balkan te verzekeren. Zoo er gevaar voor nieuwe verwik kelingen bestaat dan is dit in de onver wachte interventie van Turkije te zoeken. De bondgenooten wenschen en eischen, zoo vervolgt het officieuse bericht, dat Turkije de internationale overeenkomst van Londen eerbiedigt en in geenen deele schendt. Ondanks den opmarscli der Turken in Thracië zijn de bondge nooten geenszins van plan op de con ferentie te Boekarest Thracië als Turksch of Bulgaarscli gebied te erkennen. Of Turkije zich veel aan de diplomaten zal storen Of aan een gemeenschap- pelijken „stap" der mogendheden? Meer indiuk zal Rusland's bedreiging maken, dat in liet Armenië wil gaan ingrijpen. Bij de heerscliende verbittering is liet zelfs de vraag of de Grieken Adrianopel nog niet liever in Turksche dan in Bul- gaarsche handen zien, Oorlogsgruwelen. Een Engelsch marine-officier, die te Athene is aangekomen, heeft aan de autoriteiten de mededeeling gedaan van afschuwelijke wreedheden, door de Bul garen te Kavalla gepleegd, waarvan hij zelf getuige is geweest. Niet minder dan 1700 lijken van vrouwen, grijsaards en kinderen had hij geteld, die dan nog vreeselijk verminkt waren. De officier heeft van de afgrijse lijke doodenvelden fotografieën gemaakt, die hij aan de bevelhebbers van twee te Piraeus liggende Engelsche oorlogs schepen heeft overgelegd. Uit Sofia melden berichten tallooze gruweldaden, gepleegd door de Servische en Grieksche troepen. Vooral in de dorpen Djakovo en No- voselo zou door de Grieken, die vergezeld worden door onregelmatige en Mahome- daansche troepen, onder de bevolking een vreeselijk bloedbad zijn aangericht. In den strijd tegen de Grieken werden verscheidene Bulgaarsche soldaten dooi de zoo gevreesde dum-dum kogels ver wond. (Msbode) Een telegram. Over het telegram, dat koning Karei van Rumenië den Turkschen sultan zond, seint mén uit Boekarest: Men heelt alle reden te gelooven, dat de Koning van Rumenië het telegram aan den Turkschen sultan heeft gezonden met het doel hem te verzoeken het Londen- sche vredesverdrag te eerbiedigen. De koning herinnerde er den sultan in zijn telegram aan, dat het hem mogelijk geweest ware Turkije eenige diensten te bewijzen en wel na den Italiaansch- Turkschen oorlog toen door zijn bemid deling de vredesonderhandelingen weer begonnen toen zij op het punt stonden te mislukken. Koning Carol zegt ten slotte dat Turkije er niet aan denken kan Adrianopel te behouden. Van het oorlogsterrein. SALONIKI. Ondanks de terreinmoei lijkheden en den vertwijfelden tegen stand van den vijand, dringt het Grieksche leger steeds verder voorwaarts in de richting der Bulgaarsche grens. De rechtervleugel heeft de Bulgaren bij Mehonia teruggeworpen. Alle dorpen, die de Grieken binnentrokken, waren door de bewoners verlaten. Eenige huizen waren platgebrand. Het feit, dat het centrum van liet Grieksche leger den engpas van Kresna bezette, wordt van groot gewicht geacht. Deze stelling werd voor onneembaar gehouden, zelfs dan wanneer zij door weinige manschappen verdedigd werd. De Grieksche pionniers zijn bezig met het bouwen van bruggen daar de Grieken de door de Bulgaren vernielde bruggen niet kunnen gebruiken. De gevechten, die over de gevechtslinies werden voortgezet, droegen speciaal aan den linkervleugel een fel karakter. V1SSCHERIJEN. Men. schrijft uit Zeeland aan de „N. R. Ct." Het mosselzaad in, de Zeeuwsóhe Stroo- mesn, voor de mossielkweekers van zoo grooto beteekenis, is van dep nieuwen val van dit jaar in de Mosselkreek ook reeds waargenomen; vorige jaren hadden de oesterperceelen van zaadval nog al veel last, 'maar daar werd tot beden wei nig van waargenomen, wat den kweekers zeen welkom is, daar het aan de oes- teirperceelen schade berokkent en voor de mossetvisschers toch niet bruikbaar wordt. Het Zeeuwsche zaad voor den zaai wordt drie- a viermaal zoo duur betaald als het Zuiderzeezaad, dat wordt verhan deld tegen 55 a GO cent per ton. Hét Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid zendt ons het volgende com muniqué Invoer van fokgeiten van Zwitsersch ras. Evenals in toorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het midden van de maand Augustus naar het Groothertog dom Hessen begeven, ten leinde aldaar een aantal fokgeiten en -bokken van bet Zwitsersche Saanenras aan te koopen. In geen geval zal de prijs van esn volwassen geit of bok tot nader oip te geven quaran taineplaats, alle onkosten inbegrepen, f45 to hoven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren die medewerking ontvan gen van de Hessdsche Kamer van Land bouw. Landbouwvweenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wlansohen in te voeren, kunnen zich vóór 5 'Augustus tot den heer Zuurbier te Alkmaar wenden. Kardinaal van Rossum bezocht deze week 's Hertogenbosch, waar hij plechtig in de St. Jan ontvan gen werd, het seminarie te Haaren, het Redemptoristinenklooster en het Capucij- nerklooster te Velp, het seminarie te Kuilenburg, waar zijn Z. Em. zelf zijn opleiding genoot en deed Donderdag avond zijn feestelijke intrede te Utrecht waar de katholieken hem een grootsche ontvangst bereiden door met hun ver eenigingen bij fakkellicht onder het spelen der muziek tweemaal langs de woning van den aartsbisschop te trekken waar Z. Em. verblijf houdt. De kardinaal vertrekt Zaterdag naar Zwolle en zal 28 Juli een kort bezoek breDgen aan Venlo, waar Z. Em. een grootsche ontvangst wordt bereid. Dien- zelfden dag zal Z. Em. naar Roermond vertrekken. In tegenstelling met de eerste berich ten, zal Z. Em. op 31 Juli met een vierspan van Valkenburg naar het Re demptoristenklooster te Wittem worden gereden. 6 Augustus komt de kardinaal te Maastricht. Er is reeds eene feest commissie benoemd, waarvan Z. E. jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, commis saris der Koningin, beschermheer is. Valsche bankbiljetten. De bladen vernemen, dat sinds eenige weken te Amsterdam valsche bankbil jetten van f 100 in omloop zijn, gemerkt O. U. en gedateerd Novenber 1911. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 26 Juli: Meest matige, noordelijke tot noordooste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijn lijk droog weer. Zeltde temperatuur. De Jubilé-penning voor onze nationale Missies. Met genoegen en dankbaarheid kunnen wij melden, dat de Katholieke dag- en weekbladen met graagte zich hebben be schikbaar gesteld, om eene Jubilé-gave voor onze Missies in onze Koloniën te verzamelen. Wij mogen veronderstellen, dat alle goede Katholieken tegenwoordig ook een Katholiek dag- of weekblad lezen en dat zij dus de uitnoodiging vernomen hebben, om in dit jubeljaar eene bijdrage, eene bijzondere gift in den vorm van een Ju bilé-penning aan onze Nederlandsclie Missionarissen in onze bezittingen van Oost- en West-Indië aan te bieden. De Duitsche Katholieken, die bij gelegenheid van het Keizer-Jubiieum in hunne dag en weekbladen een inschrijving openden voor hunne Missiën, hebben, zooals wij onlangs in de couranten konden lezen, reeds een millioen drie honderd duizend mark aan hunne Missionarissen geschon ken. Wij mogen hier wel zeggen, Ger- mania docet, ja, Duitschland's Katho lieken leeren ons, dat wij niet karig, niet onverschillig moeten zijn, waar het geldt, ons Katholiek Geloof te verkon digen aan de bewoners onzer Koloniën, maar dat ieder onzer naar vermogen moet medewerken, om aan de volkeren in onze bezittingen de zegeningen der beschaving door de invoering van het Christendom te brengen. Wij moeten het niet alleen aan de Missionarissen overlaten, met zelfopofferende liefde in lijden en ont bering, te midden dier heidensche, wilde of halfwilde stammen te werken aan de geloofsverkondiging, maar wij moeten die edele mannen steunen, helpen, hun de middelen verschaffen, om gemeenten te stichten, bedehuizen en scholen te bouwen, hospitalen en weeshuizen op te richten, in één woord, wij moeten door onze bijdragen met hen medewerken aan de invoering van liet Christendom. Al te lang hebben Nederlands Katholieken de Missies in hunne eigen Koloniën zoo goed als vergeten, het is meer dan tijd, dat zij herstellen, wat zij tot heden ver zuimd hebben, en dat zij eindelijk eens gaan voorzien in den nood, waarin velen van onze Missionarissen verkeeren, voor al zij, die onder de heidensche stammen van Nieuw-Guinea, Key, Tenimber en Borneo arbeiden. Het is een dringende bede om hulp, die wij tot U richten, daar wordt in onze Missies in Indië gebrek en armoede geleden, de brieven in do annalen zeggen het U. Indien ieder Ka tholiek Nederlander een kleine gift wilde schenken, al was het slechts een kwartje of een dubbeltje, de Missies zouden ge holpen zijn, het werk der beschaving zou zich kunnen uitbreiden en ontwikke len. Helpt daarom uwe Missionarissen, Katholieken van Nederland, vergeet hen niet, die voor geheel liet Katholieke volk de zware taak der geloofsverkondi ging in onze Koloniën op zich namen. liet Dagelijkscli Bestuur der Indische Missie-Vereeniging W. H. BOGAARDT, Voorzitter. M. J. D. CLAESSENS, Secretaris. ERN. LAANE, Penningmeester. Jubileumpostzegels Het Stbl. bevat een Kon. besluit waar bij wordt bepaald, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van Nederlands her stelde onafhankelijkheid van Rijkswege jubileumpostzegels worden uitgegeven. De jubileumzegels dragen de beeltenissen van de Koningin en van de Koningen der Nederlanden, of wel een aan de herdenking van liet eeuwfeest gewijd decoratief ontwerp. Zij zijn zoo lang de voorraad strekt, nevens de gewone post zegels, verkrijgbaar in de waarden van 2V25 3, 5, 10, 12'/3, 20, 25, 50 cent en van 1, Ë'/j 5 en 10 gulden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1