Dinsdag 22 Juli 1913. Negende Jaargang. N WEZEL, No 85. ach ines ranaf f2250 it achines m 10-2 nar [imachine M1' digen en opknappen ADRES ,st, wal b 47. Vtrschijnt slim MAANDAG-, WOENSDAG- id VRIIDAGAVOND. f(JU OU Zü De Roode Vlag. BUITENLAND» De oorlog op den Balkan. BINNENLAND. |ndcommissie in het Tienddistrict ter Irg, maakt bekend, in- Jle lid der Tiendwet lo. 222), dat zij op plden datum, aan de artikel 53 dier wet lij geadviseerden brief afschrift van den en schadeloosstelling aten, bedoeld in ar- Iwet, vastgesteld bij [dimster van fin au- 310, No. 78 G. Th., den tekst van arti- llcr schadeloosstelling rlijfc vast bij den aan. ie maand, volgende de in artikel 68 be- I opgemaakt", datum een uittreksel iedere gemeente af- letrokken gemeentebte- Uietwelk ter secretarie |en maand kosteloos kunnen worden ge- Juni 1913. Irceelen in de Hoofd- |p, De Welhoek van bewesten wege, ge- Baarsdorp bezuiden benoorden Deurloo, leerboek, Rijdeehoek, lnd, 'tMoohvater van J Maalstee of Bouwen |k van Maalstee of bezuiden wege acli- llendrik' Eversdijkkin- 't Moolwater, Willem pk, de Woek bij' de laag Wellewaarts- Jrseke. kroelen in Hoofdblok ['denmarkt, het Zout- het Bosch, Deurloo en Schoudee op de bnen heul, gemeente rceelen in Kakeldans, p,eelen in No. 41 daar de te staan tusschen -de pn No. 43 de tienden of Ambacht Yersek'e heente Yerseke. |luni 1913. De Secretaris, Mr. P. D i e 1 e m a n. garantie) Ir garantie), st de beste afbetaling. Op proef in werking te zien de filialen der Goes Middelburg het enhouwer, - Singel weg 29* >r Middelburg NIH ZEDIWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie; Ganxepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels ,voor 25 Ct. b contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A gulden bij verlies I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zaandam is rood geworden, de raad is er thans overwegend socialistisch (10 van de 19 leden). Natuurlijk groote vreugde onder de Esdeapeeërs. Duijs heeft er al op gespeecht. Hoe zou liet ook anders kunnen: Duijs en zwijgen zijn immers gezworen vijanden Een van de zegeningen waarop Zaandam onder het socialistisch bewind zich kan voor bereiden is ook dezede roode vlag zal voortaan telken jare op den len Mei van liet stadhuis wapperen. Nu moge men in dit laatste een soort van socialistische liefhebberij, een „Spie lerei" zien, toch moet het, dunkt ons, den liberalen Zaandammers, die nog wat voelen voor vorstin en vaderland, vieemd aandoen, dat op een dag die aan de socialistische, d.w.z. revolutionaire pro paganda is gewijd, de roode banier, het teeken der revolutie, wordt ontplooid van het stadhuis, waar slechts één vlag mag en kan wapperen, namelijk de Nederlandsche driekleur. Want dat wasclit het water van de zee niet afwie de roode vaan omhoog steekt, verklaart zich als aanhanger der omwentelingspartij, als vijand der be staande maatschappelijke orde, dus in dit concrete geval als vijand van Neder land en Oranje. Liberalisme en socialisme zijn thans nauw aan elkander verbonden. Arm in arm gaan beide partijen ter stembus. Welnu, men ziet thans waartoe dat bondgenootschap voert. De socialist gaat recht op zijn doel af, hij schippert niet, hij transigeert niet. Waar hij de macht verworven heeft, gebruikt hij ze aan stonds in dienst van zijn partij en zijn idealen. Daarom: weg met de symbolen van een hem vijandige richting, hoog de roode vaan Dat is brutaal, zeker, maar consequent. En de liberale „frère et compagnon" Onder eigen kornuiten zijnde, op een vrijzinnige partijdag b. v. b. pleegt hij met een dettig gezicht een „Wilhelmus" aan te heffen, dat staat gekleed, weet je. En daarbij, je moet je kiezers niet uit het oog verliezen; die hechten aan zoo iets, en anders loopen ze allemaal naar de vergaderingen van de „clericalen". Welnu, zal hij in liet gezicht der roode vlag, door zijn socialistische bondsbroe- ders te Zaandam alreê geheschen, pro testeeren tegen het geweld, zijn nationale en royalistische gevoelens aangedaan? Hij kan liet gerust doen. De geschiedenis spreekt ons van een dergelijk protest. 'tWas in 1848. Alplionse De Lamartine, de beroemde dichter der Méditations en Harmonies poétiques had het glibberig pad der politiek betreden en was door de wufte volksgunst een van Frankrijks regeerders geworden, na den val der Julimonarchie. En nu wilde men hem de roode banier als nationale vlag doen verklaren en de Fransche driekleur doen verzaken. Doch wat antwoordde De Lamartine? „Non, car le drapeau rouge n'a fait que le tour de 1' échafaud, tandisque le dra peau tricole a fait le tour du monde". „Neen, want de roode vlag heeft slechts den ommegang gedaan rond het schavot, terwijl de driekleur den tocht deed romdom de wereld". Nog eens: zal de Hollandsche liberaal met dit fiere woord van De Lamartine durven protesteeren en breken met de volgelingen van het roode dundoek? Neen lezer, hij zal het niet. Hij zal zwijgen, gelijk zijn partij, gelijk geheel de vrijzinnige concentratie zwijgt, die na eerst met veel ophef in haar brief aan de hoofdbesturen der aangesloten kiesverenigingen te hebben geschreven, „dat de vrijzinnigen strijd te voeren hebben.tegen de sociaal-democratie, diede grondslagen van de hedendaag se lie maatschappij onder mijnt" thans broederlijk met die omverwerpers der bestaande orde de regeeringszaken regelt, na even broederlijk met hen de besliste en principieele verdedigers van Gezag en Orde uit de regeering te hebben verdreven. En zoo voltrekt het liberalisme aan zich zeiven het doodvonnis door zijn halfslachtigheid, zijn hinken op twee gedachten, zijn politieke lafheid. De tijd is niet ver meer af, dat men het liberalisme zal moeten gaan indeelen bij de fossielen, dat wil zeggen bij de versteende voorwerpen uit een voor wereldlijk tijdperk. En wat dan in Nederland nog hecht aan het behoud van de vaderlandsehe driekleur, die niet minder dan de Fran sche, zijn banen deed wapperen, heel de wereld door, zal zich hebben te wenden tot die „clericalen", die steeds en onver biddelijk alle sympathieën met de roode vaan van de hand wijzende, liun trouw blijven verpanden aan de eigen dierbare Nederlandsche vlag- Zij toclx weten dat het geen ijdele gelofte is, die de dichter in ons vlaggelied neerschreef „En daaldet gij ooit in den vloed, Wij heffen uw wit uit de schuimende zee, En voeren naar 't blauw van den hemel u mee, Al kleurt zich uw rood met ons bloed Terwijl de Bulgaren met Serviërs en Grieken aan den slag zijn het beslis sende treffen aan de Beregalnitzarivier schijnt eerstgenoemden ongunstig te wor den hebben de Turken van de gele genheid gebruik gemaakt de stadAdria- nopel, hun pas door de Bulgaren afhandig gemaakt, te bezetten met kavalerie ter wijl het gros van hun leger volgt. Daardoor is de toestand nog meer verward, vooral wijl de vertegenwoordi gers van de groote mogendheden nog maar weinige dagen geleden van de Turksche regeering hadden vernomen dat deze aan geen bezetten van Adria- nopel dacht. De vraag is thanswat zullen de mo gendheden doen? De officieuse Itali- aansche „Tribuna" geeft daarop het volgende antwoord. De mogendheden zullen gezamenlijk tusschenbeide komen zegt het blad, en er voor zorg dragen, dat de Turken niet te Adriauopel blij ven. Doen de mogendheden dit niet, dan is een afzonderlijk optreden van Rusland te vreezen, en «lat zou zeer noodlottige gevolgen na zich kunnen sleepen. Daarom moeten alle mogendheden krachtig sa menwerken om de Turken uit Adrianopel te dringen. Welke middelen hiervoor gebruikt zullen worden, is nog niet be kend, maar waarschijnlijk zal het een vloot-demonstratie voor Constantinopel zijn. Verder laten wij een paar telegrammen volgen van heden namiddag. LONDON. De Times van hedenmorgen ontvangt een telegram uit Sofia waarin aan die blad gemeld wordt dat er een zeer kort doch hevig gevecht heeft plaats gevonden tusschen een zeer zwakke Bulgaarsche bezetting en de Turken. Hierop zijn de Turken Adrianopel binnen getrokken. De ongeregelde tuchtlooze Turksche soldaten hebben daarop ge plunderd en gebrandschat. Men vreest gruwelen. Rumeensche soldaten mar- cheeren op naar het Oosten en bedreigen Zuid-Roemenië. De gebeurtenissen der laatste dagen toonen aan, zoo zegt het Londenscli Ochtendblad dat de autoriteit van Europa deerlijk geschokt is. BELGRADO. De Bulgaarsche gedele geerden Patrikow, Iwanof, en Papanow evenals de Russische militaire attaché in Sofia zijn reeds in Nisch aangekomen. Zij hebben zich bij de minister-president Pasjits vervoegd, welke eveneens naar Nisch was afgereisd. Men houdt er zich van overtuigd dat de vredespreliminairen zeer spoedig zullen zijn geteekend, opdat Bulgarije de vrije hand zal krijgen om het tegen de steeds meer optrekkende Turken op te nemen. PARIJS. De „Matin" deelt mede dat de vredesconferentie binnen enkele dagen zal plaats liebben. Men moet slechts Venizelos tijd gunnen om van Athene naar Nisch te reizen. De voorwaarden van Rumenië zijn thans door Bulgarije aangenomen. Die van Servië zullen ver der niet meer op tegenstand stuiten. Het zijn slechts de eisclien van Grieken land welke nadere bespreking noodza- lijk maken. DIJITDCHLAND. De Krupp -onthullingen. De onthullingen van den Rijksdagafgevaar digde Liebknecht inzake Krupp hebben aanleiding gegeven tot een nauwkeurig onderzoek waaromtrent echter vooralsnog een streng stilzwijgen bewaard wordt. Het onderzoek heeft Liebknecht ertoe geleid, een aanklacht in te dienen tegen een aantal officieren, die zich op 29 Juli en de daarop volgende dagen te verant woorden zullen hebben voor de militaire rechtbank te Berlijn. Deze officieren moeten van de Krupp-ambtenaren voor hun mededeelingen geschenken hebben aangenomen. Op uitdrukkelijk verlangen van den minister van oorlog zal de zaak behan deld worden met gesloten deuren, daar in openbare behandeling een gevaar voor de landsverdediging wordt gezien. CHIKA. De strijd tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke republikeinen in China (bij Kioekiang in de provincie Kiangsi) heet te zijn geëindigd met een zegepraal van eerstgenoemden, die Kioekiang innamen en de Zuidelijken op de vlucht dreven naar Koeling. De overwinning schijnt echter nog niet beslissend te zijn, daar nieuwe troepen zich concentreeren te Poekau. Joean kan dus nog geen victorie kraaien, en deze revolutionnaire beweging in het Zuiden moet de regeering te Peking des te meer ongelegen komen, nu zij in het Noorden front lieeft te maken tegen over Mongolië en Rusland. Volgens een bericht uit Oerga ontvingen de autori- reiten aldaar van Joean een telegram, waarin onmiddellijk antwoord verlangd wordt op de vraag, of Mongolië bereid is, zich bij de Chineesche republiek aan te sluiten. Dit is, meldde president Joean het laatste aanbod van China. Bij een hernieuwde weigering van de Mongool- sche autoriteiten zouden maatregelen worden genomen van geweld. Joean laat zich dus door de houding van Rusland, dat Mongolia's onafhankelijkheidsstrevin- gen aanmoedigt om later zelf het land in te palmen, voorloopig niet afschrikken. („De Tijd") De ministerieels crisis. Het Persbureau Vaz Dias seinde ons hedenmiddag Het voorstel van dr. Bos om drie portefeuilles van het te vormen mini sterie aan sociaal-democraten te geven is definitief afgewezen. In eene bijeenkomst van het socialis tisch partijbestuur, de socialistische Kamerfractie en de redactie van „Het Volk" legde de minderheid (welke voor aanneming van het voorstel was) zich neer bij de meerderheid (welke het voor stel verwierp). Hiermede is het buiten gewoon socialistisch partijcongres over bodig geworden. Kardinaal Van Rossum bevindt zich thans te Tilburg in het klooster der zusters van O. L. Vrouw van Barmhar tigheid waarvan hij de ^beschermer is. Hij rust er wat uit van de vermoeienis der laatste weken om daarna zijn tocht door ons land voort te zetten. Te 's Her togenbosch wordt hem een grootsche ontvangst bereid in de prachtige St. Janskerk. Op uitnoodiging van dr. Poeis den Lim- burgschen aalmoezenier van den arbeid, zal Z. Em. een liuldebetooging der mijnwerkers in ontvangst nemen, waarbij ook de bisschop van Roermond en de commissaris der Koningin zullen tegen woordig zijn. Nog eens Dr. Bos. In de „Telegraaf" schildert de drie hoek-correspondent van dat blad Dr. Bos als een man „van besliste, zelfs vurige overtuiging, maar iemand in wiens bla zoen altijd het woord gematigdheid met gulden letteren heeft geprijkt" en die ook door de rechterzijde steeds is ge waardeerd. Ofschoon een uitnemend spreker, die bijzonder kan improviseeren, is hem nooit een woord ontvallen, dat den tegenstander kwetsen kan. Als onderwijsman is hij bij zijne opvattingen de rechterzijde tegemoet gekomen zoo veel als maar eenigszins mogelijk was. Er zijn er zelfs niet weinigen ouder de vrijzinnigen, die meenen, dat hij daarbij te ver van zijn geestverwanten afwijkt, dat zijn verzoenonde houding van te veel toegeeflijkheid getuigde. Nog in zijn jongste artikel in de „Vragen des Tijds" heeft dr. Bos betoogd, dat hij voor zich de subsidie aan het bijzonder onderwijs gaarne wil verhoogen, wanneer de noodzakelijkheid daarvan blijkt. Wat niet wegneemt, dat dr. Bos een beslist en vurig verdediger van de openbare school is. Ook inzake het Staatspensioen behoort hij geenzins tot de uitersten. Hij is, wat dit betreft, geruimen tijd den heer Treub getrouw gebleven, doch heeft zich ten slotte met het bekende punt in het concentratieprogram vereenigd. Kamerverkiezing te Bergen op Zoom. Uit het district Bergen op Zoom wordt aan de Vaderlander gemeld, dat het nog bij lange na niet zeker is, dat de heer Juten 's lands vergaderzaal zal binnen treden. Er moeten toch bij de verkiezing tal van informaliteiten hebben plaatsge had, waarnaar op dit oogenblik een onder zoek wordt ingesteld. Een verschijnsel dat de aandacht vraagt wordt door Criticus, den Brabantschen briefschrijver in „De Tijd" genoemd het afglijden onzer jongelingschap naar links. Dit is, zegt hij, een zeer ernstig ver schijnsel, hetwelk wij onder meer toe schrijven aan twee voorname oorzaken lo. de niet-christelijke opvoeding der jeugd en 2o. hei gemis van een principi eele opvoeding voor onze jongelingschap of anders gezegd de groote gaping, die er bestaat tusschen de organisatie der jeugd en die van den mannelijkeu leeftijd. Wat punt lo. betreft, daartoe kan ik liier het zwijgen doen. Dit is een accute quaestie, welke zich algemeen in zeer groote belangstelling mag verheugen, doch punt 2o. wordt nog te stiefmoe derlijk behandeld. Nemen we eenvoudig de feiten en laten we dan onderscheid maken tusschen de centra en het platteland. We stellen de nuchtere vraagWat doen onze jongens, nadat zij de school banken verlaten hebben, totdat zij ik zal de grens maar ruim stellen als huwbaar jongeling hun intrede doen in de maatschappij? Ik heb bewondering voor hetgeen Patronaten, Zondagscholen e. d. in deze richting steeds doen. Maar hoevele dui zenden onzer spes patriae staan helaas daarbuiten En na afloop van het patroj naat, dus na den 16-, 17-jarigenleeftijd? Hoevelen, die dan geheel aan zich zelve overgelaten worden om op te groeien in lamme onverschilligheid voor onze zaak en onze beginselen, juist in den tijd, dat de levensbeschouwing zich moet vaststellen 't Is slenteren langs 's Hee- ren straten, samenrotten in bioscopen en kroegen, aanknoopen van vroegtijdige verkeeringen of met een cigaret tusschen de lippen boulevards slijpen, met het gevolg, dat dezulken zich afwen den van al wat zweemt naar katholieke of christelijke beginselen. Ten plattenlande is de toestand weinig beter, eigenlijk nog erger, omdat daar het patronaat nog te kampen heeft met bezwaren, die in centra niet of althans minder aanwezig zijn. Nu staat daar wel tegenover, dat, zoolang wij de jeugd op 't platteland kunnen houden, het gevaar voor het verloren gaan der christelijke levensbeschouwing minder is, doch de materialistische levensopvatting voert vele onze jongelui naar de stad, waai de meeste hunner wegens gebrek aan toezicht verdrinken, vóór zij water gezien hebben. We staan dus voor het onmiskenbare feit, dat stelselmatig een gedeelte onzer jeugd afglijdt naar links en waar wij geen man kunnen missen, daar is 't om practi- sche redenen alleen reeds noodig deze afschuiving te keeren en tegen te gaan. Bekrompenheid. Onder dezen titel geeft de heer C. Koenraad de volgende behartigenswaar dige opmerkingen van den Middenstand, in 't bondsblad van dien naam. „Wanneer wij de hand op eigen boezem leggen, dan moeten wij erkennen, dat er ook bij ons, middenstanders, nog veel be krompenheid heerscht, Hoe velen worden er nog gevonden, die steeds blijven in hun beperkten gedachtenkring, niet ol' te weinig kennis van hetgeen er om hen heen geschiedt of bij het vernemen van de frissche, gezonde denkbeelden van an deren, ze zonder nader onderzoek afwij zen! Hoe velen worden beheerscht door afgunst en kunnen de zon niet in het water zien schijnenHoe velen nog wor den verblind door hun eigenzinnigheid en door hun zelfzucht! Wat meer leven met anderen, wat meer gevoelen voor anderen zou ook hun gezichtskring ver ruimen. Door ingenomenheid met zich- zeiven, door overdreven eigenliefde zijn zij blind voor anderer verdiensten. Sommigen vreezen eenige kosten te maken voor hun administratie en doen alles zoo primitief, dat zij onmogelijk hun eigen zaak kennen, en tegen hun eigen wil en wensch zich veel schade veroorzaken, die zij niet eens vermoeden. Zij meenen zich, door besparing van kos ten en moeiten te bevoordeelen, terwijl in werkelijkheid zij zich veel schade be rokkenen. Anderen zijn aartsconservatief op 't ge bied van étalage en winkelinrichting; zij missen den moed linnhe zaken op de hoogte van den tijd te houden of achten het in liun waanwijsheid niet noodig, hunne zaak behoeft deze reclame niet. Toch zullen zij wellicht bedrogen uit komen, zij of hunne opvolgers. Een ander geeft zijn personeel een loon zoo karig mogelijk en wil niet in zien, dat zijn bedienden daardoor wei nig hart hebben voor hem en zijn zaak en dat hem dit wellicht op meer komt te staan dan liij meent uit te sparen. Sommigen eischen overdreven inspan ning en te langen werktijd en trachten door allerlei beloften of zoogenaamde krachtwoorden hun voordeel te bewer ken} Zij zien niet in, dat hun onderge schikten óf hem spoedig den rug toe- keeren en de voortdurende verwisseling hem nadeel moet veroorzaken óf welzij weten op andere wijze schadoloosstelling te vinden voor zijn onheusche bejegening. Dan zijn er, me hun voordeel trachten te doen door onwaardige en afbrekende critiek uit te oefenen op hun vakgenoo- ten; wie zich wil verheffen ten koste van anderen op dergelijke unfaire ma nier, moet ten slotte zelf de dupe worden van zijn verkeerd optreden. Dan zijn er zoovele kleine peuterige dingen, die iemands bekrompenheid naar voren brengenwij zullen ze niet verder noemen. Wie zijn oogen opent en verder ziet dan zijn neus lang is, kent ze. Daar om zullen wij ze niet verder onder het zoeklicht brengen. Het leven zal er niet minder om wor den, het zal onze gemoedsrust niet scha den als wij ons voornemen wat minder bekrompen te zijn in ons denken en doen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1