UIT ZEELAND. Uit het Vierde District. Laatste Berichten. Burgerlijke Sfand. Ingebonden Stukken. Correspondentie. Goes. Onze parochie heeft voor enkele dagen in haar midden den weleerw. hoer C. B. Simons, van de bekende St. Jo zef congregatie te Milhill en sinds IV jaar missionaris te Baramulla in Kashmir (EngelschJndië). Z.Eerw, heeft er oen kerk en oen school die dooir 250 teer lingen wordt bezocht en waarvan het personeel bestaat uit oen hoofdonderwij- - zei' en 15 onderwijzers, allen Indiërs, De kosten voor deze instelling warden a.a. bestreden uit de opbrengst van den ver koop van waardevolle zegels, want de Weleerw. heer Simons is elan eerste phi latelist. Z.Eerw. is met Eunopeesch ver lof hier te lande en zal in October a.s. weer naar zijn standplaats vertrekken: Moge de Heer der talenten don ijverigien geloofsverkondiger, die in het verre Indië den roem van het Katholieke Zeeland hoog houdt (Z.Ee.rw. werd geboren te Zie- rikzee) immter met Zijn zegen nabij zijn. Bij den lieer J. Huige, alhier, is tengevolge van vlekziekte een varken ge storven. Het dier is, nadat het voor de consumptie afgekeurd was, onder politie toezicht begraven. Voor den eigenaar een scliadepostje van circa f 30. Middelbirg Zaterdagavond is op het politiebureau aan den heer S. Koster, inspecteur 1ste klasse die Zaterdag a. s. den dienst wegens vertrek naar Indië door den inspecteur 2de klasse en agenten een blijvend souvenir aangeboden, bij monde van eerstgenoemde, die den heer Koster schetste als iemand, die niet als superieur doch meer als vriend met de onder liem geplaatsten omging. Tot inspecteur van politie 1ste klasse te Middelburg is benoemd de lieer A. P. H. van den Dolder thans inspec teur 2de klasse te Nijmegen en tot Mei 1912 inspecteur 2de klasse te Middelburg'. Van de beide Middelburgsche firma's die op de Internationale Tentoonstelling- te Gent exposeeren, de firma F. B. den Boer, Kunsthandel en firma Antoine Mes, pianofabriek, is de eerste bekroond met diploma gouden medaille, en de tweede met diploma bronzen medaille. In een fraai geïllustreerd artikel in „Eigen Haard" van Zaterdag j.l. over de Gentsehe Tentoonstelling komt over onze bekroonde stadgenooten het volgende voor „De pianofabriek van A. Mes te Mid delburg met haar piano's bijgenaamd de „Hollandsclie Beclisteins" brengen de toehoorders dagelijksch in verrukking." „De uitgever F. B. de Boer te Mid delburg doet wellicht met zijn verzame ling van acht Hollandsclie landschappen méér voor het vreemdelingenverkeer van zijn land dan menige lijvige brochure." Schieten. De uitslag van de Korpswedstrijden, welke gedurende den vierdaagschen wed strijd van den Zeeuwscben Sctierp schut tersband „Pro Patria" plaats hadden luidt als vcflgt Afdeeling A. Wisselbeker. Wedstrijd ba nen „Pro Patria". Geweer Model 95. Af stand 200 Meter. Schijf „Loosduinen". Kon. Scherpschuttersvepeeniging „Vlis singen" te Vlissingen roet 191 punten; geweer M. 95, afstand 150, schijf „Haan". Sichietveneenigiog „Zierikzoo" te Zierik- zee met 360 punten; Buks, afstand 12 M., sctuetveneeriging „G.O.E..S." te Goes met 404 punten. De schieivereen.iging „Prins Hendrik" te Gaping© ontving van de verecnjgiliig, G.O.E.S. een herinneringsmedaitte. B. Koïipswedstrijd, deelgenomen door 12 vereenigingen1. Geweer M. 95, af stand 200 M. Schijf „Loosduinen". 1ste prijs Kon. Sdherpschuttersver. „Vlissin- gen" te Vlissingen met 191 punten (me daille geschonken door H. M. de Koi- ningin); 2d© prijs „Medioburgum" te Middelburg 186 punten3d© prijs ,,'Zie- rdkzee" te Zierikzee 179 punten; 4de prijs. „Domburg te Domburg 176 pun ten; 5de prijs „Willen is Kunnen" West- kapelle, 162 punten. 2. Geweer M. 95, afstand 150 M., schijf „Haan", 14 vereenigingen. 1ste prijs „Medioburgum" te Middelburg 398 pun ten (Medaille van H. M. de Koningin-Moe der); 2de prijs Kon. Scherpschuttersve®. „Vlissingen" te Vlissingen 382 punten; 3de prijs „Domburg" te Domburg 379 punten; 4de prijs „Zierikzee" te Zierikzee 360 punten; 5de prijs „Prins Hendrik der Nederlanden" Zoutelande 354 pun ten. 3. Buks, afstand 12 M., schijf „Faule". 13 vereenigingen. 1ste prijs „Domburg" to Domburg 438 p. (Medaille van Z. K. II. Prins Hendrik); 2de prijs „Vlissingen" te Vlissingen 417 p.; 3de prijs „Medio burgum" Middelburg 408 p.; 4de prijs G.O.E.S: i© Goes 404 p.; 5de prijs „Prins Hendrik" Gapinge 360 p. 4. Cylinder. Afstand 12 Meter. Schijf „Faule", 12 vereenigingen. 1ste prijs „Vlissingen" te Vlissingen 396 p. (Me,- daille van den Commissaris ter Koningin) 2de prijs „Domburg" te Domhuig 395 p.; 3de prijs „Medioburgum" Middelburg 362 p.; 4de prijs „Klein maar Dapper" Aagtekerke 358 p.; 5de prijs „Marnix van, St. Aldegonde" Souburg 332 p. Vissingen. De volgende vergadering van de Vei', van Gasfabrikanten wordt alhier gehouden. Zierikzee. Heden vergaderde de R. K. Middenstandsyfaweniging op de gewon© vergaderplaats. De Zeereerw. Adviseur verklaard» - na liet welkom deze vergadering bij hoogo uitzondering te willen openen. Hij stelde het nieuw-gekozen bestuur aan de vergadering voor. Het grootste gedeelte' der bestuursleden zijn reeds oude beken den, van wie wij weten, wat zij voor onze vereeniging geweest zijn. Vooral de nieuwe voorzitter wordt welkom geheeten ©n evenals de andere bestuursleden gja- ï.nsitaHieerd. Den voorzitter wijst hij op bet eervplle der functie, doch tavleps op de lasten en onaangenaamheden, die er onafscheidelijk aan .verbonden zijn. Op de medewerking van bestuur en leden zal' de nieuwe functionaris kunnen reke nen. Die Eerw. adviseur hoopt dat de voorzitter zal bijdragen tot de bevor dering van den bloei onzer vereen,dging', om zoo mogelijk den band tussohen de leden te versterken. De voorzitter, dhr. Gudde, dankt voor de verschillende woorden, dankt ook vopr het in hem gestelde vertrouwlan. Hij be looft zijn beste krachten te geven aaq de veroeniging, aan den bloei van onzlö Hanze, hoopt op trouw vergadering,-be>- zoek en op onderlinge vriendschap van de loden. Zoowel de woorden van den Zeerteerw. adviseur als van den nieuwen voorzitter verwerven krachtig applaus. De secretaris leest daarna de notulen der vorige buitengewone vergadering. Zon der aanmerking worden deze goedgekeurd. Op de volgende algemeen© vergadering zal door pen onzer stadgenooten een le zing woiden gehouden over „Een en an der uit liet faillieten-recht". Aan het afgetreden bestuurslid, dhr. F. Ideler, wordt alsnog dank betuigd voor de diensten door hem in zijn bestuurs functie bewezen. Op voorstel v'an bet bestuur wordt be sloten, wegens de groote kosten, gpen afgevaardigde te zenden naar de te hou den Amsiterdamsche Centrale Raadsver gadering. De voorzitter brengt als,nu, in bespre king het onderwerp „Spaarkas". De in. richting ervan komt hierop neer, dat door onderlinge bijdragen een kapitaal bijeen gebracht wordt, waarvan door belangheb benden te gelegener tijd gebruik kan wor den gemaakt. Als grondslag weid genoemd een jaarlijkse!» bijdrage van f 10 bijv. In de Commissie van voorbereiding ne men de Bestuursleden zitting', beniavtensl de hoeren II. G. de Boer, ion A. E,. Ilolty, die daartoe worden uitgenoiodigd. Met op een na algemeen» pteintaen wordt besloten de jaarlijkse!» feestviering te doen aanvangen met een gemeenschap pelijk ontbijt, evenals ten yorigen jare. De voorzitter brengt in bespreking bet vormen van pen club van jónge Midden standers, die den feestavond door het op voeren van toonieelstukjes zullen doen, slagen. Dit denkbeeld vindt instemming. Indien na de feestuitvoering zulk een club le vensvatbaarheid bezit, kan desgewenscht worden overgegaan tot het oprichten v'an een onderafdoeling. Er wordt een com missie gevormd, bestaande uit de hee- ren Fr. Ideler, F. Wijsman, J. W. Gud de, L. J. Henning en C. Kohschulte. Do collecte voor het Fonds tot stichting van een altaar in de Sint-Bavo ter eer© van het 'H. Hart, brengt f 8.87 op. Bij rl:e rondvraag worden verschillende zaken ter tafel gebracht, die aanleiding geven 'tot oen levendig© gedachtenwisse- ling. Op gebruikelijke wijze sluit de voorzitter daarna de vergadering. Heinkenszand. Zaterdag vond D. Swa- luw alhier op den 's Heer Arendskerk- schen dijk een beursje mot zilveren knip,, inhoudende ongeveer zOvten gulden. Een meisje uit Nisse die het verloren had en in de buurt m,et ©en bedroefd geizicht liep te zoeken, mocht het genoegen srna- liaar beursje met inhoud van den eer lij,ken vinder terug te krijgen. Kattendijke. Naar aanleiding van een in dit nummer voorkomende annonce kun nen wij mededeelen, dat de berging van fietsen zeer oordeelkundig is ingericht. Zij zullen worden opgesteld in rekken, 10 fietsen in elk vak, zoodat men direct zijn fiets kan terugvinden. Kapelle. Vrijdag jl. maakten de school kinderen der openbare school hun jaar- lijksch reisje, ditmaal naar Domburg. 's Avonds werden ze door liet fanfare corps „Ons genoegen" van den trein afgehaald, wat een lieele drukte teweeg bracht. In optocht trok men onder het spelen van oen opgewekte marscli naar het dorp. Na aankomst aldaar werd het „Wilhelmus gespeeld, waarna ze allen voldaan huiswaarts keerden. Wolfaartsdijk. Zaterdag hield de hand boogsociëteit „Doel naar hooger" haar jaarlijks concours met de handboog naar den lossen vogel, waaraan door 83 schut ters, vertegenwoordigende 16 sociëteiten, werd deelgenomen. De eerste klepprijs, f 16.00, werd be haald door dhr. J. van 't Westeinde van „Victoria" te Kwadendamme, na kamping met diirn. C. Goense van „Diana" te 's Ileerenhoek en S. Westveer van „Ons genoegen" te Oudelande, die toen resp. den 2en klepprijs, f 15.45, en den 3en klep prijs, f8.30, behaalden. De le zijvogel, f 10.37", werd geschoten door dhr. J. Koopman, de 2e id., f 10.375, door dhr. B. van den Dries, beiden van „Soranus" te Heinkenszand. De 4 kallen, elk f 4.15 werden behaald door dhrn. J. B. Rijk van „Soranus" voorn., A. Rijk van „de Vrije schutters" te 's Heerenhoek, J. Dobbelaar van „Willem Tell II" te Ove- zand en P. G. Pieterse van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk, terwijl de meeste kleine vogels (5) werden geschoten door dhr. P. de Winter van „Soranus" te Hein kenszand. Het concours werd begunstigd door prachtig weer en opgeluisterd door de muziek van „Wolferts fanfare", die de gezelligheid door haar vroolijke tonen niet weinig verhoogde. Een talrijk publiek sloeg de wedstrijd met belangstelling gade. 's Heer Arendskerke. Toen Zaterdag de vrouw van J. Z. van Nieuwdorp, een fietstochtje ging maken had zij het onge luk, zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodig was, die verleend werd door Dr. van Zwaarden alhier, en zij per rijtuig naar huis vervoerd moest worden. Op de Zaterdag gehouden geitenkeu ring alhier, behaalden S. van den Broeke en C. Yzerman, met hunne geit. beiden een eersten prijs, C. Butler verkreeg een tweeden prijs, beide eerste pracht exem plaren zullen in September, op de tentoon stelling te 'sGravenhage verschijnen. Baarland In de Zaterdag gehouden ge meenteraadszitting waarbij afwezig waren de hh. J. v. Wingen en Jobs. de Jonge, werd besloten de begrooting over 1913 te verhoogen met f8675. in ontvang en uitgaaf. De rekening over 1912 werd nagezien en goedgekeurd. Onvangsten f25456.985. Uitgaven f24864.82. Batig saldo f582.165. Hoedekenskerke. De jongelingsvereniging „Eensgezindheid" alhier had ter gelegen heid van de Heinkenszandsclie kermis, welke ook hier gevierd wordt een ring- rijderij te paard georganiseerd waaraan door een twaalftal personen werd deel genomen. De eerste prijs werd gewonnen door J. de de Waal. Het fanfare corps „Con Amore" luister de liet feest op. Aangezien ook op om liggende dorpen feest was, was de opkomst van liet publiek uit andere gemeenten niet talrijk. Hoofdplaat. In de St.ct. no. 160 lezen we fikte van oprichting de Naamlooze Vennootschap Bredasche Stoom- en Pas- sêmentenfabriek, voorheen L. A. Hirdes, te Breda, thans directeur A. Thomaes, vroeger alhier. Doel der N. V.Het vervaardigen van en de handel in passementerieën en aan verwante artikelen in den meest uitge- breiden zin. Kapitaal f 100.000, verdeeld in 100 aandeelen van f 1000, waarvan er 46 geplaatst zijn en volgestort. Direc teuren de heeren A. Thomaes en R. Tho maes te Breda. Breskens. De hulpbesteller der poste rijen wordt met 4 Augustus werkzaam gesteld ten postkantore te Bergen op Zoom. Aardenburg. Ons muziekkorps be haalde op het concours te Gent den 4en prijs, zijnde een eere diplorua met gou den medaille. Oostburg De overdracht van het ont vangkantoor der directe belastingen al hier, vacature-Clavoreau, zal 'plaats heb ben op 1 Sept. a.s. Uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen. Ossenisse. Zekere J. Bogaart Ez. al hier kreeg gisteren bij' het gaaischieten van een kameraad een pijl op het hoofd, zoodanig dat hij een snede van ongeveer een vingerlid lengte in het hoofd be kwam en hij veel bloed verloor. Alhier liep een jongen tegen een pan kokende melk welke zijn moeder in de hand droeg. Hij kreeg de melk over het bovenlijf, zoodal hij' deerlijk verbrand werd en .geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Ook een kleiner kind bekwam brandwonden aan den voet. Woensdag 16 Juli zal alhier een vergadering van den gemeenteraad plaats hebben des voormiddags om half negen. Zaamslag. Bij de Vrijdag j.l. gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad waren uitgebracht 592 stem men, waarbij 7 van onwaarde. Hiervan verkreeg J. de Putter (A.-R. aftr.) er 304 en A. Dees (L.) 281, zoo- dat eerstgenoemde is gekozen. Kloosterzande. Onze gunstig bekende harmonie „St. Cecilia" gaf Zondag j.l. een schoon concert in de Noordstraat. Het prachtige weder liad vele belang stellenden gelokt om van het uitgebreide program te genieten. Koewacht. Zondagnamiddag gaf de vélo- club „De Adelaar" bij gelegenheid van de kermis op den „Ouden Molen" haar ge woon jaarlijkseh wielrijdersfeest. Wegens het mooie zomerweder was er veel volk op de been. 245 personen waren voor de wedstrijden ingeschreven. De prijzen werden verdiend als volgt: Voor het ring- rijden, lo prijs A. Ceelaert te Huiber gen, 2o prijs P. Arts te St. Jansteep, 3e prijs Th. Herweghi te Absdale. Voor het ringwerpen, le prijs E„ de Wael te Ossenisse en A. Rombout alhier, 2e prijs C. Stael to St. .Tansteen, 3e prijs A. van Overloop alhier. Voor het rad der for tuin, le prijs L. van den Eeckhoul al hier, 2e prijs A. van 'tHoff en 3e prijs E. Cappaert, beiden alhier. De premies voor de grootste clubs en de verstko- mende werden niet uitgereikt. Bij' loting viel het rijwiel ten deel aan no. 16, .1. van Waesberghe alhier. Heinkenszand. Woensdag zullen 30 meisjes van leden van den St. Petrus kring te Middelburg de grot van Lourdes alhier bezoeken. 's Hertojenbosch. Vanmorgen te 9.42 arriveerden alhier H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik voor een be zoek aan de tentoonstelling, van Kerke lijke Kunst. De vorstelijke personen werden opge wacht door baron Van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, die hen ook verder vergezelde. Met veel belangstelling namen de hooge bezoe kers op de expositie de waardevolle in zendingen in oogenschouw, om daarna in het Casino eenige fragmenten van het Middeleeuwsch mysteriespel „Die se- venste Bliscap Onzer Vrouwe" te zien opvoeren. Na afloop betuigde de Konin gin aan kapelaan Smulders, den bewer ker van het mysteriespel, bare hooge te vredenheid. Te 12 uur werd hiet noen maal door de vorstelijke personen gebruikt bij den commissaris baron Van Voorst, waarna per auto naar Tilburg werd ge reden. Te 2.20 kwam men op het tentoon stellingsterrein aan waar het dagelijksch bestuur ter ontvangst gereed stond. Ook hier namen de Koningin en de Prins alles met groote voldoening in oogenschouw, om te 3.45 een bezoek te gaan brengen in de bekende machinale weverij en spin nerij der firma Van den Bcrgh en Krab bendam. Om 4 uur 15 minuten vertrok het hooge gezelschap met den commissaris baron Van Voorst per auto, naar Den Bosch en vandaar gingen de Konin gin en de Prins te 5 uur 42 per trein den viorstelijken personen van de zijdie der bevolking een geestdriftig© ontvangst te'n deel. i i Amsterdam. Z.Em. kardinaal Van Ros- sum vertrok hedenmorgen per auto naar Den Haag. Op den Admiraal De Rui- terweg werd even stil gehouden bij' de kerk der E.E. paters Franciskanen. Gisterenmiddag nam Z.Em. een groot- sche hulde in ontvangst van den R.-K. Volksbond in hot concertgebouw; en gis terenavond van de St. Jozelfsgezellen. Amsterdam. De Fransche watervlieger Levasseur steeg van morgen om 5 uur van het IJ op om naar Hamburg te vlie gen. Om half 6 streek bij! te Harlingen neder om vandaar te kwart voor 9 uur met een passagier de reis naai' Hamburg voort te zetten. Maastricht. Gisteren heeft alhier öen Moedige vechtpartij plaats gehad, waar bij de 24-jarige mijnwerker 11. gedood werd, de mijnwerker F. werd in zarg- wekkenden toestand opgenomen en naar hel gasthuis Vervoerd. Ieder oogenblik wordt zijn dood verwacht. De dader, de mijnwerker G. is ter beschikking dei- Jus title gesteld. „Het Volk" verneemt dat ine. Troel stra door dr. Bos verzocht is in liet ministerie fitting te nemen. Het bericht van eenige dagen geleden, dat d© S. D. A. P. drie minister-portefeuilles moe ten worden aangeboden, wordt bevestigd. Kamnodo. De Servische kroonprins is gisteren naar het hoofdkwartier van de le legeraf dealing g'ewaest. Di© afdee ling iwordt in voorwaartse!» richting verlegd. De alhier binnenkomend© berich ten luiden steeds gunstig voor tie Ser viërs. Weenen. In diplomatieke kringen al hier worclt bevestigd dat de groote mo gen dh-eden ©r niet aan denken toe t© laten dat Turkije met haar troepen de door bemiddeling der gezantenconferentie vastgestelde grens Enos-Midia, over schrijdt. Zou dit geschieden, dan zul len cterhallv© krachtige gemeenschappelij ke vertoog-en jn Knnstantinoipel Wi0nden, gedaan. Saloniki. De Grieksch© troepen heb ben een deel der van Istip. ©n Rado- viischt© vluchtende Bulgaarse!» troepen voor Struemmitza aangevallen en vernie tigd. De Grieken namen een groot aantal stukken geschut. Op den straatweg van Istip naar Radovischte hebben de Ser viërs meer dan drie millioen patronen gevonden. Versailles. (Reuter). Jledenmorgon zijn i'n een plaatsje in den omtrek tweje lij ken van aviateui's gevonden. De lijken werden, geheel verkoold Van onder' het vliegtuig gehaald. Los Angelos. (Hlsbl.) Twee electriscbe treinen, vol passagiers, botsten op el kaar; 12 personen werden gedood, 50 gewond. Goes, le huw. afk.: Marinus Johannes Bruigom, 26 j., jm. te Goes en Eugenie Wilhelmina Vernède, 24 j, jd te'sGra venhage. Overleden12, Jacomina Rijk, 33 j, geh. met Albertus Westdijk. Middelburg Ondertrouwd: C. Bothijl, 27 j. jm. en C. de Korte, 27 j. jd. OverledenJ. van Egmond, vrouw van A. Kokké, 82 j.; J. Flipse, man van M. Maas, 84 j. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik het onderstaande door middel van uw blad, onder de oogen uwer lezers gebracht en waar voor bij voorbaat mijn dank. Van Vrijzinnige zijde is ons her haaldelijk toegeroepen, dat de verkie zingsstrijd ons wat te zeggen en te leeren lieefl en ten bewijze dat wij' daaraan gehoor gegeven hebben, vraag ik de aandacht voor het vol gende. Nu de stembusstrijd zoo goed als voorbij is en het opgejaagde slor aan het vallen is, krijgt men een kijk op het verkiezingsvuil, waarmede van vrijzinnige zijde geworpen is. En dat is niet weinig en" bovenmate vies, zoo vies, dat wij goed zullen doen het zoo spoedig mogelijk le laten ruimen, op dat liet gevaar voor besmetting zoo min mogelijk worde. Inzonderheid van wat te Goes ge schiedde bij dag en nacht, zou veel gezegd kunnen worden, maar wij doen er liefst het zwijgen aan toe. De over winningen op zulk een wijze behaald, 'tzijn nederlagen voor recht en ge rechtigheid, voor het politiek begin sel, waarom het in een politieleen strijd toch gaat. Toch kan liet zijn nut hebben op de werpers van een deel van het vieze vuil te wijzen en willen wij' hier de aandacht vestigen op het z.g. neu trale Volksblad van de fa Ross le Goes. Ook nu weer is gebleken wat er van die neutraliteit komt in de z.g. Volksblaadjes, en als het paaltje hij het puntje moet gezet, dan kiest men partij zoo fel en venijnig legen rechts, dal men er paf van staat. Zoo ook het Goesche Volksblad van Ross, met zijn anonieme artikelen onder sterk sprekende motto's, als „het Canaille aan 't Woord", „van de Kap in de Goot", „Draaierij" enz. Daarin wordt zoo beleedigend en diep-grievend geschreven over ons Christenvolk, over rechts en hare leidslieden, dat ieder weldenkend man er den neus voor ophaalt. Van deze, rechlsche regeering, van ons Chr. Ka binet, dat geroepen werd de teugels in handen le nemen, toen de vrijzinni gen, onbekwaam om te regeere.il, ons Staatsbestuur in 't moeras hadden be stuurd, durft men nu allerlei leelijks le zeggen. Hoort slechts een enkele alinea uit een 5 kolommen lang arti kel: „De tirannie der laatste tijden was te groot en de onderdrukking le sterk geworden. Gesproken wordt van matelooze huichelarij en brutale overmacht, die iedereen de keel dreigde dicht te snoe ren. Van onbeschaamde bevoorrech ting, van schijn-Chrislenen in alle ambten en betrekkingen, ook al waren ze dom als ossen. i Een bevoorrechting, die zij alleen danken aan hun krommen rug, hun gedweeë onderwerping aan Kuypers hecrschersstaf, hun oogendieharij, hun verleugenden slavenaard." Zoo durft men oordeelen over de belangeloozen arbeid van mannen als Talm®, Golijn, de Regouts enz. Over een ministerie, dat straks met eere zal worden ontslagen voor de vele en belangrijke diensten den lande be wezen. Te veel zou ik van uw plaatsruimte vergen, indien ik meer zou aanhalen uit al hel krenkend geschrijf over de rechtsche partijen in de laatste nos. van het „Volksblad" en daarom vol sta ik met deze eene aanhaling. Maanden lang hebben wij nu gestre den en duizenden guldens moeten offe ren om onze beginselen le propagee- ren en zullen wij nu door onzen steun aan liet „Volksblad", dien arbeid en die offers krachteloos maken en on zen vijand sterken tegen onzen strijd. Dat zou toch immers al de dwaas zijn. Men bedenke toch hoeveel schade en kwaad al dergelijke blaadjes, en lectuur berokkenen aan ons, volk, ook aan onze kinderen, en daaromi moeten ze uil onze huizen geweerd en niet toegelaten worden. DaL is een der lessen, die wij bij! vernieuwing hebben opgedaan uit den stembusstrijd, en daarom vragen wij' aan allen, die dit lezen: Zegt het voort 1 en roepen u loe, het is onge oorloofd zulk geschrijf! waaruit zoo'n roeden geest spreekt, mogelijk te ma ken door uwen steun, met het nemen van een abonnement of door het plaat sen van advertentiën. Immers stoffe lijke, inaleriëele belangen moeten wij ken voor de veel hooger staande gees telijke belangen. L. M. te Goes. Uw; goede bedoelingen waar- deerende ach tori wij Wet hater uw stuk niet te plaatsen. Redactie.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 3