REIZIGER OU een zü pathologische dienst. lliyTËElANP. G. DE CRANE, No 81. Zaterdag 12-Juli 1913. Negende Jaargang. Bit nnfflBier bestaat Bit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Voor Eer en Deugd. missie van advies jr Zuid-Beveland. ikzee - Oude Haven. loordbraband. festigd te WAALWIJK. Agenten gevraagd. KAPELLE BIJ GOES. APPELS en PEREN 0G- en HALFSTAMMEN. th en Hoogendijk's Seedling Zwarte Bessen. C. PERSANT SNOEP, loodhulp gevraagd. (NOODHULP Verschijnt eiken IIAAHDAG-, W9EHSDAG- tn VIIMUD. Welk weder zullen wij hebben I ikers van Krulsbessen-perceolen I herinnerd aan artikel 3 der I iwwet 1912", welk artikel luidt: ■ti struiken verschijnselen van ■nerikaanschen KruLsbessenmeel- ■vertoonen, geeft de gebruiker ■t perceel, waar de struiken zich in, daarvan terstond kennis aan rrgemeester van de gemeente, het perceel gelegen is." reding van dit artikel kan vol- tikel 9 der „Plantenziektewet," worden met hechtenis van ten I eene maand of geldboete van jgste vijfhonderd gulden. Namens voornoemde commissie, De Secretaris. P. KAKEBEEKE. elden In Ittn in Schouwen en lnd, tegen onderpand van Effecten stelling op billijke voorwaarden. happij van Verzekering op 't leven. Jiikelyk opgericht 8 Maart 1843 fiedgekeurd bi] Koninklijk Besluit van 15 Juli 1865, No. 41. ''.end maatschappelijk kapitaal 1300.000. ra 28 October 1911: f2.077.596.32' fctOOTE VOORRAAD Iin de beste handelssoorten. Je kweekerijen kunnen dagelijks bezichtigd worden por ziekte der tegenwoordige diens wordt voor direct een flinke iagd bij Mevr. DE PAAUW— Geldof, erkstraat, Goes. raagd, voor den verkoop van Naai- chines, tegen vast salaris en prov. den verkoop. >lechts flinke verkoopers, die met de portage vertrouwd zijn, gelieven hunne iicitatie te zenden onder letter V reau van dit blad. roken had, had zij alles bekend. Zij had rklaard, dat zij Marcus bemindo, en zij zich gelukkig zou gevoelen zijne >uw te worden. Zij deed zelf met den ■hter onderzoek naar den moordenaar, ileitte de zaak ten voordeel» van Mar- 5, en wist allen argwaan ver Van zift •wijderd te houden. Echter bestonden er tegen Marcus vK- ilijke bewijzen, zooals tïe prop en vort- ppen, en de verklaring van een jongen, e hem met een lang bleek man den olen had zien verlaten. Die lange bleeke man, mot leen gewe»? wapend, was door eene oude rrouv', e 's avonds, om negen uur, een stukja men naar Doeles had gebracht, gezien, t was alles. Niemand kende dien langen itten man. Het kon Gearsen niet zij0- ant die was kort en zwart, en Pietrt as b(j elkeen bekend. Die .man was ïregori, die een witte roek en jas had gedragen. Er moest ©en einde aan do zaak k°' icn. Dat aarzelen mocht niet langer du' :n. Pieter bevond zich in vrijheid. Mar- is bleef zwijgen. De bewijzen ontbraken.- iaar de vermoedens waren zeeir sterk- (Wordt vervolgd.) NIEUWE ZEEUWS® COURWT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vóór balf drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Sangepoortslraat C 209. GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct. b. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekering* voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 van een duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij yverliesf tl 8ulden bi.i p8 - I verlies van 0 wijsvinger, fel gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bij den dood van mr. Robert Re- gout werd zijn nagedachtenis op bij zondere wijze geëerd wegens de tot standkoming der z.g. zedelij klieidswet- ten, voornamelijk zijn werk als mi nister van justitie. In die hulde uitte zich de vreugde van het christelijk volksdeel over het feit, dat men de openbare onzedelijk heid een eind teruggedrongen wist, dat er nu wettelijke middelen beslaan oin haar in weer enger terrein in te sluiten. Tijdens de verkiezingen las men hier en daar in vrijzinnige organen, dat men ten slotte omtrent de zegen rijke gevolgen der zedelijkheidswetten niet veel kan zeggen, omdat zou moe ten blijken, dat de onzedelijkheid niet alleen meer bedekt en verplaatst maar ook verminderd was. Voor zoover met deze bewering geen pharezeërsargument is bedoeld, kan en mag men er op antwoorden, dat het openlijk kwaad aan de boosheid van de zonde zelf ook nog dc er gernis toevoegt en dat wanneer het waar is, dat een rotte appel een ge- heele mand met gave vruchten aan steekt, dit bewijst, dat men bedorven en zieke vruchten niet vrijelijk aan de gezonde moet laten toevoegen. En ook, dat er een zedelijk bewust zijn is, hetwelk beschermend werkt voor wie niet gevallen is en dat zelfs den gevallene remt in dieperen val en grootere vaart naar den eindaf- grond, van waaruit opheffing bijna niet meer mogelijk is. En waar nu een der groote kwalen van dezen tijd juist ligt in dat gemis aan zedelijk bewustzijn, mag veilig worden aan genomen, dat de vermindering, de ver dwijning zelfs daarvan juist aan de openbare onzedelijkheid is te wijten. Wanneer dus door eenige wet kan worden bereikt, dat de openbare on zedelijkheid afneemt; dan moet daar uit volgen, dat de onzedelijkheid in haar geheel voor de toekomst ook een teruggaande beweging zal maken. Het kwaad, minder driest optredend, zal minder tot navolging opwekken, en wie liet goede wil zal meer hulp en kracht vinden in de gezondere open bare sfeer, waarin hij leven moet. .Wanneer dit alles nu z°o is, dan wordt hel duidelijk, dal het voor de samenleving van liet allergrootste ge wicht is, dat tegen de openbare on zedelijkheid zoo krachtig mogelijk moet 'worden opgetreden, niet alleen door de wet, maar ook door het par ticulier initiatief. Door wie er belang in stelt, met persoonlijke kracht, door al diegenen, die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van goede zeden in een volk; door vereeniging van kracht. i En, zooals in het sociale leven van zelf de behoefte de middelen schept om eraan te voldoen, is hier uit den drang der omstandigheden de vereeni ging geboren, welke onder ons katho lieken, een verzamelen in den edelen en noodzakelijken strijd, mogelijk maakt. Die vereeniging heet „Voor Eer eu Deugd", en zij keeft naast de jon- gensafdeeling, die enkel versterking van den eigen wil beoogt in den strijd om de zuiverheid der ziel, mannen- afdeelingen opgericht met als hoofddoel ook de bestrijding der openbare onzedelijk heid. En zij wenscht vurig, dat in zoo veel mogelijk parochiën van ons land zulke mannenafdeelingen wor den opgericht, of ten minste een met de vereeniging verbonden Comité van Actie. Immers de openbare onzedelijkheid kent geen grenzen van plaats en, dank zij de moderne middelen van verkeer, is zelfs het kleinste gehucht niet vei lig voor eenigerlei aanslag op de open bare eerbaarheid. En het is wel niet te boud gesproken, wanneer men de veronderstelling zou durven uiten, dat ook in de kleinste plaats degenen, die het weten kunnen, den invloed der openbare onzedelijkheid zullen heb ben gespeurd. Als dat alles nu zoo is, dan behoeft men geen lang betoog voor het op zetten en bewijzen der stelling, dat iedere plaats een mannenafdeeling van „Voor Eer en Deugd" behoeft. Om plaatselijk te kunnen werken en om de algemeene actie over geheel het bisdom en geheel het land te steunen en afdoende te maken. En waar men de eerste reden niet aanwezig zou achten, daar zou men waarschijnlijk gebrek aan medeleven met de levens belangen der groote gemeenschap openbaren, misschien zelfs zich schuldig maken aan de soort zelfzucht die achter de vraag „ben ik mijns broeders hoeder" verborgen lag, wan neer men ongevoelig zoiu 'blijven voor het tweede geheel doorslaande argu ment, dat de over geheel het land uit gespreide openbare onzedelijkheid slechts door een krachtige over geheel het land ingerichte tegenweer kan worden beteugeld en verlamd. Men weet hoe gemakkelijk de op richting eener mannenafdeeling „Voor Eer en Deugd" in wel alle plaatsen kan geschieden. Waar b.v. een H. Familie of een Congregatie van O. L. Vr. bestaat is niet eens een nieuwe vereeniging noodzakelijk. Als „allen of nagenoeg allen", zegt artikel 5 der Statuien, tot de vereeniging „Voor Eer en Deugd" willen toetreden, is het vol doende, dat „ten minste tweemaal 'sjaars eene vergadering aan de be langen der vereeniging „Voor Eer en Deugd" gewijd worde. Als er dus een wil is, zal de weg ook hier gemakkelijk te vinden zijn. Aangezien wij hier niemands ter rein willen betreden, zelfs geen ad viezen uildeelen, alleen maar een nut tige, schoone en door het hoogste ker kelijk gezag aangeprezen zaak beplei ten, willen wij hieraan niels meer toe voegen dan den wensch, dal deze korte opwekking tot nadenken en han delen moge aandrijven, en dal over ons geheele bisdom de talrijke man nen in de mannenafdeelingen van „Voor Eer en Deugd" zich voor den grooten strijd mogen aangorden, op dat zij allen door het medewerken aan het tweede deel der vereeniging „de bevordering der reinheid van zeden en de bestrijding der immoraliteit zoo wel in de geheele samenleving in het algemeen, als meer in het bijzonder in ieders kring van huisgenooten of ondergeschikten", gemakkelijker den zegen zullen genieten van het eerste voor ieder noodzakelijk te bereiken doel: „eigen heiliging en versterking van den ïndividueelen wil." Waar achullt da oorzaak. Waar schuilt de oorzaak van het toenemend aantal stemmen bij schier iederen verkiezing te Amsterdam werden Maandag twee verdienstelijke raadsleden: prof. Diepenhorst (a.-r.) en Verscliure (r.-k.) uitgeworpen en door socialisten vervangen op de candidaten der revolutie-partij? In de onwetendheid der groote massa, die de holle leuzen der roodc „Genos sen" voor klinkende munt aannemen en hel groote tegengif der socialisti sche besmetting, de godsdienst, niet of niet voldoende kennen. Terecht zegt „Het Centrum": „Hel ongeloof is dikwijls niet anders dan onbekendheid met het ge loof en heeft in de laatste jaren vooral ook bij de volksklassen schrik barende verwoestingen aangericht. Diiar schuilt de groote kwaal van onzen lijd. Wanneer niet alle pogingen in 't werk worden gesteld, om de uitbrei ding dier kwaal te stuiten, zullen de gevolgen onberekenbaar zijn, noodlot tig voor Slaat en Maatschappij." Goes. Benoemd tot klerk der Poste rijen aan het kantoor alhier de heer J. C. van de Weert Jr. te Goes. De Waterleiding. Men meldt aan de „Middelburgsche Courant" van hier: Donderdag Werd alhier gehouden een spoedeischende vergadering yan aandeel houders der N.V. Waterleiding-Maat schappij Zuid-Beveland. In deze vergade ring werd het voorstel van den Raad van Beheer, om liet geschil met Carl Francke over verschillende punten, de uitlegging van 't contract betreffende, door scheids mannen te procedeeren, aangenomen. Over de Waterleidingmaatschappij eu haar administratie loopen allerlei vreemde geruchten. De een vertelt, dat er hoog gaande ruzie is 'tusschen de directie en de Bremer firma Carl Francken (iets wat blijkens bovenstaand bericht niet zoo ge heel uit de lucht gegrepen schijnt). De ander vertelt, dat de balans en winst- en verliesrekening door den mi nister is teruggestuurd met de opmerking, dat hij een accountantsonderzoek' ge- wensebt acht. Een derde zegt, dat de boekhouding in de Wiar is. Een vierde vertelt, dat er vertegenwoordigers zijn die de balans niet eens hebben ingezien. Enz. enz. Daar de gemeenten de aandeelhouders zijn der vennootschap zou het op haar Weg liggen om door middel van de ge meenteraden den raad van beheer om trent het pi of niet ware dezer geruchten te polsen, al ware het alleen maar om noodelooze praatjes uit de wereld te helpen. Groote belangen toch zijn hiermede ge moeid. - Wij gaven in ons vorig no. onder Gemengde Berichten een bericht, uit War mond betreffende de familie Deendert Oudshoonn in vier geslachten. Als een waardig pedant daarop kan vermeld wor den dat eenige weken geleden in de eta lagekast van den photograaf Spruijt alhier een photo te zien was van de familie Jan Voois. Daar zag men n.l. den 83-jarigen, Jan Voois, omgeven door zijn zoon, kleinzoon en achterkleinzoon, allen Jan geheeten, waarbij de qvergrootvader als een waardige aartsvader glimlachend op zijn Jannen neerziet. Volgens advertentie voorkomende in 't nummer van heden, zal de bekendie zang school van den heer O. Lies zich in het openbaar volgende week Woensdag voor belangstellende ouders, en muzieklief hebbers doeu hooren. „Euphonia" geeft vanavond haar 3e zomerconcert op de Groote Markt met een geheel nieuw programma. Gaarne zou het bestuur, dat zich voor muzikale ont spanning des volks zooveel moeite geeft, zien, dat het publiek zich tijdens de uit voering der nummers rustig hield en niet rondom de tent heen en wear loopt. Middelburg. Donderdagmiddag J» 1 uur weid alhier een buitengewone algemeene vergadering van deii Polder Walcheren gehouden onder voorzitterschap van den heer H. P. den Bouwmeester. Aanwezig waren 4 raden en 18 commissarissen. Afwezig de raad de heer S. Louwerse. De voorzitter deelt mede dat een schrij ven is ingekomen van den griffier, den heer mr. F. J. Sprenger, waarin deze met het oog op zijne benoeming tot lid van Ged. Staten ontslag aanvraagt. De voorzitter stelt vootr het ontslag op de meest eervolle wijze te verbenen. Door applaus geeft de vergadering blijk hier mede in te stemmen. De voorzitter richt zich hierop tot den lieer Sprenger, en wenscht hem. in de eerste plaats geluk met de nieuwe be trekking waartoe hij benoemd is gewor den. Spr. begrijpt dat het van den heer Sprenger moeilijk is een betrekking te verlaten, die hij meer dan 25 jaar bekleed heeft. De voorzitter heeft meer dan de helft van dien Jijd met hem samenge werkt en dat op een wijze die altijd aangenaam was en nuttig voor den pol der; de verhouding tot de algemeene vergadering en het Dagelijksch Bestuur was altijd hoogst aangenaam. Spr. hoopt dat de heer S.prenger ook ju zjjne nieuwe betrekking den Polder zoo noodig zal blijven steunen. De vergadering geeft door applaus blij ken met deze woorden in te stammen. Do heer Sprenger wil ook met ©en enkel woord dank brengen voor de aange name wijze va.n samenwerkingde com missarissen hebben door hun welwillend heid zijn werk verlicht; maar nog meer was dit (het geval met de leden van het dagelijksch bestuur. Tusschen hen en den spreker is nooit een onaangenaam wooird gevallen. Speciaal richt spreker zich tot den voorzitter met wien hij meer als vriend dan als voorzitter en griffier omging. Spr. wenscht den heer Den Bouwmeester spoe dig geheel herstel van gezondheid toe, op dat hij nog jarenlang aan het hoofd van den polder moge staan. Nog brengt spr. dank aan den ingenieur, den ontvanger en den ambtenaar der griffie, de heer Pelle, voor den Steeds ondervonden steun, ten zegt ten slotte ook vaar het vervolg zijn steun toe. Ook deze rede werd met applaus be zegeld. Nog werd de heer J. Wi. Pelle. tot tijde lijk griffier benoemd en daarna de ver gadering gesloten. (Z.) Vlissingen. Hoewel vroegere berichten het tegendeel hebben gemeld, zal aan 't protest tegen de toelating van 't raads lid Merckens toch gevolg worden gege ven. Tot den gemeenteraad zal teen adres gericht worden, met verzoek den heer Merckens niet toe te laten, op gronden nader daarin ontvouwd. Donderdagmorgen werd door de kin deren der twee hoogste klassen van de scholen A, B en F alhier met geleidiers een schoolreisje ondernomen naar Rot terdam. Een drietal rjjtuigen waren in den sneltrein van 7.20 geplaatst. Een groot aantal bloedverwanten deed hen uitge leide. Bij 't vertrek was het een zakdoe- kengezwaai en een hoerageroep van be lang- (M. Ct.) Met den Zuidduitschen mailtrein, waarin een salonrijtuig was geplaatst, zijn Woensdagavond alhier uit Frankfurt aan gekomen H. JC. H. prinses Friedrich Kart von Hessen (zuster van den Duitschen keizer) met zonen en gevolg. Met denzelfden trein kwam tevens mie- de H. K. II. de Prinses von Wied even eens per extra salonrijtuig van Neuwied. nachtboot „Prinses Juliana" zetten allen de reis naar Engeland voort. Zierikzee. Men schrijft aan de „Mid. Courant" an betrouwbare zijde vernamen wij dat de heer mr. A. J. Fokker, gekozen lid der Eerste Kamer, zijn benoeming 3 weken in beraad houdt, in verhand met zijn voorzitterschap van het bestuur der Zeeuwsche Sti'oomen. Mr. Fokker zou voornemens zijn ver gunning te vragen om deze betrekking to mogen blijven bekleeden. Rotterd. Tramweg-Maatschappij. Mei 1913 1912 Reizigersverv. f 56.125.34 f 52.998.85 Goederenverv. 29.635.28 26.210.166 Buitengew.ontv 45.345.60 43.174.67"' Totaal f 131.106.22 f 122.383.69 Door de verkiezing van mr. Av J. F. Fokker t ot lid der Eerste Kamer ontstaat een vacature voor de Prov. Staten van Zeeland. Verwachting tot den avond van 12 Juli Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkt. Mogelijk regen- of onweersbuien. Zelfde temperatuur. -- De heer A. Meylink alhier, thans ontvanger der registratie en domeinen, tevens bewaarder der hypotheken van het kadaster en de scheepshewijzen en rijksbetaalmeester, is benoemd tot ont vanger der jregistratie en domeinen te Haarlem. Verschenen is liet verslag van de Nuts-spaarbank over 1912. In het Be stuur kwam in 1912 geen verandering; in Maart 1913 werd de heer mr. Cau als penningmeester vervangen door d'en heer A. Meylink. De rente werd met ingang van 1 Jan. 1913 teruggebracht van 3,6 pCt. op 3 pCt ln 1912 werd ingelegd 1213262.885 en uitbetaald f250000.57. Alzoo meer uit betaald dan ingelegd f36737.685. De op rekening der inleggers hij te schrijven, rente bedraagt f 39o41.66. Kapitaal-toena me der inleggers f2803.975. Het aantal inleggers bedroeg' op 31 Dec. 1911: 3142; het vermeerderde met 361, terwijl 222 hun boekjes aflosten, zoo dat het op 31 Dec. 3281 bedroeg. Gedurende het 'boekjaar hadden 2770 inlagen en 1344 uitbetalingen plaats. Op 31 Dec. 1912 waren 193 spaar- busjes in gebruik. Op die wijze werd gespaard f2320.76 tegen 1991.08 in 1911. Door middel van spaarzegels werd f 1693.84 gespaard, zijnde 42349 zegels van 1 cent en 25407 zegels a 5 cents. Het saldo-tegoed der schoolkinderen be droeg op het einde des jaars f 2709.63, verdeeld over 470 schoolspaarboekjes. De winst- en verliesrekening sloot met een bedrag van f47658.965, waaronder een saldo van f3992.51. Hiervan werd uitgekeerd a an het Departement f 250, aan Onderling Hulpbetoon te Zierikze© f850, aan de Bewaarschool voor on- en minver mogenden f300, aan de Ambachtsschool f 100. De rest ad f2492.51 werd bij het reservefonds geboekt. De balans sluit niet een bedrag van f 1.203793.20, waaronder een tegoed aan 3281 inleggers ad f 1.125289.80. '8 Heerenhoak. In de gemeenteraadsver gadering gehouden 9 Juli 1.1. waren 6 leden tegenwoordig; absent M. v. cl. Meu ten, zonder kennisgeving. Na lezing detr notulen der vorige ver gadering en der ingekomen stukken, werd voorzien in de vacature in de Com. yan Toezicht tot wering van Schoolverzuim, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer H. v. 't Westeinde, die met algemeene stemmen werd herkozen. De geloofsbrieven der herkozieoi raads leden J. A. ltemijn (weth.) en J. B. G. Wierri, werden onderzocht en na uitge bracht rapport der Commissie werd tot hunne toelating besloten. Op het verzoek van het Comité tot aankoop van grond voor den aanleg van een los en- laadplaats, en den houw van een station ju den Wpstkraaiertpolder, werd afwijzend beschikt. Op het verzoek der feestcommissie, om een» bijdrage uit de gemeentekas, tor bestrijding der onkosten, voor het vie ren van het 100-jarig onafhankelijkheids- feest, weid besloten een» subsidie van f 60 te geven. De annenrekening 1912 kwam ter ta fel, waaruit bleek, dat er ontvangen was f600.95 en uitgegeven f596.85 en sloot met een batig saldo van f 3.845. De armenbegrooting werd vooclqopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een som van f 716.845 met een subsidie uit de ^gemeentekas van f713. Door een daartoe benoemde commissie werd de ge mee nterekening 1912 onder-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1