traps, enz. 10 Mag a contant. tMESTASSCHEN TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 5 Juli 1013. DOPJES! BINNENLAND FEUILLETON Van kwaad tot erger. aarte mak^< - No. 78. en. k deze maand buitengewone Collectie ecbt lederen ig de Heeren-Portemonnaie keijzer, Tandarts, Gedurende worden alle aan wezige goederen verkocht met in de Etalage van igazijn van fijne Lederwaren enz. ervaardigd uit één stuk leder oor reclame ii f 1.25 per stuk. Middelburg, Dam N. Z. 12 eiken Dlnsdaj te GOES te con tearen ten huize van W. G. LRTESVELD, Lange Kerkstraat van 1041/uur. Minister-Crisis. De heeren mr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-minister van Justitie, lid van den Raad van Stato en lid van de pas ontbonden Grondwets-commissie en mr. C. Th. van Deventer, lid ;van do Eerste Kamer dor Staton-Generaal en be noemd lid der Tweede Kamer voor As sen. hebben beiden veiklaard, dat zij niets weten van een samenstelling van een kabinet, als in het door den Haagschen briefschrijver van „De Tijd" curiositeits- halve vertelde verhaal vermeld wordt. De voorzitter der Tweede Kamer. Nu de Tweede Kamer óm is, wordt schrijft de Haagsohe redacteur van de „Tel" daarmede een eind gemaakt aan het voorzitterschap van den lieer 'Van Nispen tot Sevenaer. .Ongetwijfeld zal men aan hem de heugenis behou den van oen uitmuntend leider, streng maar eerlijk, die met vaste hand de teu gels roerde en zich die niet ontnemen liet, noch door tinkte, noch door rechts, noch door de regeering; men herinnere zich, 'dat hij ook enkele malen een minister tot de orde riep. ,Wie volgt heim op? Dat is natuurlijk nog een raadsel. Maar het zou ons niet verwonderen als het de heer De Beaufort of de heer De Mees ter was. De politieke toestand. In verband met. de Kabinetscrisis is, naar de „Ned." meldt, de heer mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer voor het district Tiel, Donderdag door II. M. de Koningin gehoord. liet „Vad." verneemt, dat de beer mr. Th. li. de Meester, oud-minister van Fi nanciën, door de Koningin is uitgenoodigd tot een onderhoud op Het Loo, op 'a.s. Zaterdag. De concentratie te Apeldoorn. Over de spannende Kamerverkiezing in liet district Apeldoorn doet „de Veluwe" de volgende onthullingen: Links, dat bleek al dadelijk, zat goed in de papieren. De Bond van Ned. On- denv. had f "250 beschikbaar gesteld on toen de heeren Esmeijier, Ravenswaaij en Niessink Woensdag .18 Juni van hun be zoek uit 's Gravenhage terugkeerden, was de zak zoo gespekt, dat met de rijks daalders alis het ware kon worden go gooid. Dat men te Elspeet. en UddeJ, naar het hardnekkig gerucht loopt, geld heeft beschikbaar gesteld voor hen, die op den candidaat Esmeijer slemden, kan er o.i. niet. mee door. We vernamen daaromtrent zooveel ïnededeolingan, dat de mogelijk heid zeer groot, is, dat deze zaak nog gevolgen zal hebben. Het tarief was daar als volgt: aan. breng-piemio voor eiken kiezer vooir Es meijer 25 cents. Uitbeering aan den ki© zen? bij de stemming 50 ct., Lij de' her stemming f 1. Plaats -en tijd voor de uitbetaling dezer gelden, alsmede door wie dit is geschied, zijn l>ekend. 't Komt ons voor, dat deze handelwijze riekt naar omkooperij, wat hij de wet. strafbaar is gesteld, en waarte gen, naar we vernamen, door ©enige le den van de vrijz. kiesvereeriiging zloer terecht krachtig is geprotesteerd. In Overijssel werden de aftredende le den mr. H. van der Vegt en baron Van Voorst herkozen. In plaats van den heer Berends, die riiet herkozen is als Staten lid werd gekozen baron van Dedem (a.-r. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder arriveerde Dinsdagmiddag met den trein van 1.33, ko mende van SoestdijK, ip Amsterdam. In den trein was het Koninklijk salonrijtuig, dat H. M. indertijd door de N. C. S. werd 32) Veendal bemerkte de ontroering van Pieter, haalde langzaam een gezegeld papier 1c voorschijn en vraagde hot le mogen lezen. Gij heet Pieter Belot? Ja," antwoordde Pieter; bleek als een doode, maar Gij zijt molenaar van beroep? Ja, waarom Gij zijt gedagvaard; gij moet voor de rechtbank verschijnen. Iki Hij, Pieter! riep Maria uil. Als getuige voor den rechter van onderzoek, zie daar het bevel schrift, pas op uw lijd. En hij verliet het vertrek zonder er een woord bij te voegen, zonder iemand aan te zien, zonder te ver- bleeken, zonder zieli le haasten. Die moed was grooler dan tegen den vij and in tc loopen. De haat van Geer- sen, de angst van Pieter konden hem doodelijk zijn. aangeboden, ingeschakeld. II. M., die ver- gezeld was va.n twee hofdames en Jhr Mr A. G. Schimmelpenni nek', werd aan het station door Jhr. S. de' Ranitz verwel komd Allereerst werd een bezoek ge- macht aan do nieuwe Diaeonèssenin rich ting aan den Overtoom; daarna wérd de tentoonstelling „De Vrouw" bezichtigd. Omstreeks half zes keerde II. M. de Ko ningin-Moeder per auto naar SoestdijK terug. J De Tarief-quaestie. Bestaat nog de coalitie der drie ver- louden Christelijke partijen Ons antwoord luidt:'zonder twijfel 1 Nog is het tegenwoordige Ministerie, hetwelk uit deze drie partijen' is voort gesproten, niet afgetreden. En al weten wij, (lat dit binnenkort liet geval zal zijn zoo kan dit tocli op de beantwoording van bovengestelde vraag niet. van invloed zijn. Gezamenlijk treden de drie verhonden Rechtsche partijen in de oppositie met den stelhgen wil en het zekére vooruit zicht, zoo spoedig mogelijk weder mecr1- derhoid te worden en dan opnieuw de teugels van hel. bewind te aanvaarden. immers, aan hel Kabinet, hetwelk thans, verwacht wordt, liet moge dan een Zaken- ot een Concentratie Kabinet zijn, k'an dooi de vrienden zeiven omnogelijk een lang leven worden voorspeld. Ook de verblinding van veel kiezers die thans meenden door hun uitgebrachte stem ten gunste van Linkte de Ned. Herv. kerk tegen denkbeeldige gevaren te be hoeden en hel. land te beveiligen tegen Roomsehe ovérheersching, zal wel niet van langen duur wezen, als zij! de te genpartij maar eens eenigen tijd aan het werk hebben .gezien. En is eenmaal de politieke wind ge keerd, dan hebben wij spoedig weder ©en Kabinet, van gelijken geest bezield als het tegenwoordige, dat do zakten opvat daar waar de tegenwoordige Regeerine gedwongen werd, die af te breken - I)us koml -alsdan opnieuw Tarief herzie ning aan de orde? Ons antwoord wederom luidt met be slistheid, ja! ten minste zoolang niet met onderling goedvinden der drie partijén dit punt van het gemeenschappelijk' pro-- gram wordt afgenomeniets, wat wij liet zij met volle overtuiging gezegd zeer onwaarschijnlijk en daarbij ook zeer onwenschelijk zouden achten. Hoofdpunt van het gemeenschappelijk program gedurende de jongste Regéeringg- penode was de Arbeidersverzekering. En het middel, om die verzekering in finan- ilr^R Tariefsh<fdening - het word door de Regeermg herhaaldelijk en duidelijk uitgesproken - was aan de verzekerings wetten onafscheidelijk verbonden, zóó dat kén tornen Z°ndC1' t0t Stand van''dpn001 u 'IT de gebeurtenissen gedaan erlaatsten ni<-t te niet een'homP/T' °nS' die met vc'rouwen een hetcio toekomst tegemoet zien waar m het thans afgebroken werk hi S- H Seest zal worden voortgezet z jn volle waarde behouden. Hiermede is voldoende gezegd, dat wii den zonderlingen draai, door dr. Kui per dezer dagen ten aanzien van de Ta riefsherziening genomen, volstrekt niet wenschen mede te maken. Voor zoover door 'het medege- deelde, inderdaad verbazingwekkende ar 6 j.'ri, Standaard" een verandering l»e m°gCi Van het gemeenschappe lijke Rechtsche program, moet aan het genoemde blad het recht en de beevoegd heul tot zoodanige verandering worden ontzegd. Daarbij kwam die verandering n elk geval ontijdig: óf veel to laat ot veel te vroeg. Wij voor ons achten niet op grond van een willekeurige interpretatie van het ge beurde bij don Babylonischon torenbouw maar op grond van economische beschou wing en ervaring een verstandige en ge- Nauwelijks was Veendal vertrokken of Pieter snelde naar hel geweerrek. Geersen hield hem met geweld te gen, maar niet vlug genoeg, om Veen dal, die weder de deur geopend had, niet te laten zien, hoe Pieter nog mei het geweer in de hand dreigend in hel midden der kamer stond. Dal wapen moei gij niet aan raken, Piieler, zéide Veendal, hel slaat sedert gisteren in slechten reuk. Hij verwijderde zich. Pieter viel op een bank neder. Geer sen balde woedend zijne vuisten en riep uit: De ellendeling weel alles. Mina, nog altijd onverschillig, stond op hare beurt op; zij zong niet meer, zij weende. Pieter, zeide zij, laat ons ver trekken. Vertrekken! Waarheen? Naar Moriaan. - Denkt gij daaraan? wat moei gij daar doen? dat is u vrijwillig in den muil van den leeuw werpen. Neen, wij moeien vertrekken. Maria kwam nu tusschenbeiden en sprak Gij zijt eene zottin. matigde bescherming in T algemeen^be lang van ons Volk. Wij meenen daarbij, dat de ontzaglijke kosten, welke de ln- validiteits- en (iudordomsvcrzekcring gaat medebrengen, uit do hoogere iako®®^n' welke de Tariefsherziening in «le schat kist zal brengen, moeten .bestreden, wor den omdat eene verzwaring dei dnecte belastingen tot eenzelfde bedrag aan ons volk in zijn verschillende rangen, mam- vooral aan de middenklassen, ondrage liike lasten zou opleggen. Wii herinneren in verhand hiermede, wat hij de aanneming der Verzekerings wetten in de Eerste Kamer van Katho lieke .zijde hieromtrent gezegd is. Terwijl men liet betreurde, dat met te gelijk niet de Verzekeringswetten de her ziening van het Tarief aan de Kamer kon worden voorgelegd, wenschte men duidelijk te doen uitkomen, dat men door zijn steun te geven aan de Verzekerings wetten geeno verplichtingen hoegenaamd wenschte aan te gaan ten opzichte van andere financieele wetten, zoo die lal tot uitvoering der Verzekeringswetten zon eten voorgesteld worden, als onverhoopt de Tariefwet van de baan mocht gera- kC Zooals wij vroeger over de zaak dach ten, denken wij er nog over. I mmers, wit hebben geen enkele steekhoudende redeneering vernomen, welke ons van het verkeerde van het door ons ingenomen standpunt overtuigd heeft. Strijdpenning voor rechts. De Brabantsche briefschrijver van „De Tijd" werpt liet. denkbeeld op van een strijdpenning voor rechts en zegt: Wit stollen ons deze voor als volgt. Geen vergaderingen, geen verkiezingen van bestuursleden, niets van dat alles. De hoofdbesturen der Coalitie partijen wijzen ieder een gedelegeerde aan, (1® Ito zamen de leiding nemen. Het reglement kan uit drie artikelen '°",He" fonds wordt beheerd door drie leden, aangewezen door de hoofdbesturen der Coalitie-partijen. Drie maanden vóór periodieke ot on middellijk na 't bekend worden van tus- sc.hent.ijdsc.he verkiezingen, wordt in over leg met de hoofdbesturen overgegaan tot vcrdeeling van het fonds onder en naar gelang de behoefte van de verschillend© kiesvereenigingen. Ieder Nederlander geen ChinOezen h.v. die als lid toetreedt, verbindt! zich tot een jaarlijkse!® bijdrage van minstens een gulden". Wellicht ware 'took gewenscht op een dergelijk reglement de Koninklijke goed keuring aan te vragen, om daardoor het aanvaarden van schenkingen en legaten mogelijk' te maken. De voordeelen aan een dergelijké ver- eeniging verhonden zijn vele. De financieele verhouding tusschen de verschillende rechtsche kiesvereenigingen in eenzelfde district is tengevolge van, het aangegaan electoraal accoord gewij zigd en zou op deze manier beter gere geld kunnen worden. Va,n groot belang is, dat de kiesvereenigingen reeds te voren weten hoever zij springen kunnen. De band tusschen de Coalitie-partijen wordt er door aangehaald. Het eindeloos gebe del in verkiezingstijden vervalt er door. De lasten worden meer gelijkmatig ver deeld. r> Wie neemt nu eens het initiatief? De propagandaclubs zullen met geestdnft deze actie aangrijpen en waar geen pro- paganclaclubs zijn, daar zullen private per sonen gaarne hun steun verleenen. Maar dan ook dadelijk aan den slagt Mooi hé? In welken professoralen stijl de Leid sel® kiezers zijn opgeroepen voor den hoogleeraar Heeres blijkt uit liet vol- gende strooibiljet: „Kiezers De Tariefwet doet de loonen verdubbe len, hè? Alles wordt goedk'ooper, hè? Geersen zeide niets en sloeg Mina gade. Wat zult gij er doen, laat eens hooren, vraagde Pieter. Marcus zien, hein sprekendil moet geschieden of wij zijn verloren... Stilte! gebood Geersen. Hij opende (1e deur. In de verte in de stille van den nacht hoorde men eene slem, die spottend het liedje, zooeven door Mina gezongen, her haalde. Mina was onverschrokken, zij had het bewezen en nochtans sidderde zij. Er was iels vreeslijk droevigs in dat feestliedje aldus in den nacht op eenigen afstand van de woning waar in eene weduwe hij een lijk weende, le hooren zingen. Mina herinnerde zich insgelijks haar huwelijksplannen en haar bruidegom, zij had Marcus ook zoo genoemd, en deze weende in dit oogeriblik in de gevangenis. Mina voelde een oogenblik liaar moed verflauwen, zij wierp een dwa- 1 enden blik om zich heen alsof zij wilde vluchten; maar zij zag haar broeder en hare zusier hevenzij glimlachte medelijdend. Geersen, zeide zij, sluit de deur Laat je ec.hter niet belazeren. De kleine man is er met geen een Christelijke wiet heter op geworden. Wie moet die dub bele loonen betalen Zekér de wterkge- ver, die er door de Tariefwet op ach teruitgaat. Neen, de loonen blijven hetzelfde, alles wordt veel duurder en alleen de Room sehe fabrikanten in Brabant en Limburg worden van de Tariefwet beter en doe len de zoete winst met de. Roomsehe kerk, op welker kapitaal zij drijven. Verstandige Kiezers, houdt uw duiten in uw zak. Daar zijn zij beter besteed dan dat zij hij (1e Roomsehe kerk terechj komen. Stemt, als één man Heeres. Vele Vrijzinnige Kiezers". Dat is mooi hè? Prof. Heeres is nu waarschijnlijk! de aangewezen man voor toekomstig Minister van Financiën. („Tijd"), De verkiezing te Bergen op Zoom. Wij lezen in „De Tijd" Met den uitslag der stemming en dei- herstemming voor een lid der Tweede Kamer van de Statcn-Generaal voor het district Bergen op Zoom, blijkt, dat de heer Juten gekozen is met een meerder heid van 203 stemmen, terwijl hij bij de eerste stemming 362 stemmen vóél den lieer de Ram stond. 159 stemmen heeft de candidaat der R. K. kicsveree- niging dus ingehaald op den tegenstan der, een bagatel, dat op een stommen- aantal van eenige duizenden niet meetelt. Of er dan niet gewerkt is door „do goede partij" zooals ik de partij (le Ram nu ook maar eens noemen zal, hoewel „De Avondster" op hare partijgangers dit etiket reeds geplakt heeft en ik dus gevaar loop door haar wegens oneerlijke concurentie vervolgd te worden Zeker en hard, tc hard misschien En te laat Men haalt in enkele dagen geen gebouw tegen den grond, dat door meesters in het bouwvak daar neergezet is, hecht, sterk, in maanden en jaren. Want de Jutenparlij zon. zij bekent het zelf, reeds 12 jaren op het bezetten van den Bergschen zetel op het Binnen hof. En als de bezitter er niet goedschiks afging, wanneer ze haar tijd gekomen achtte, dan zou ze hem er kwaadschiks afbonzen, zooals gebeurd is gister. Dat zij in die twaalf-jaar niet stil gezeten heeft, maar bij alles, wat zij deed, en bij alles, wat zij naliet, en bij ieder woord, dat zij sprak en bij elke letter, die zij schreef, dit vurig begeerde doel voor oogen had, wie is daarvan niet vast overtuigd na den uitslag van dezen jaren en jaren in stilte voorbereiden verkiezings kamp? En nu moge de tegenpartij aan den vooravond van den stemmingsdag met macht en kracht pogen, dat lang beoog de doel te verijdelen, en nu moge zij alle hens aan dek roepen, alle zeilen bijzetten om met vernielende vaart in te loopen op het stoute kaperschip en trachten het in den grond te boren om het te doen vergaan met man en muis, haar pogingen, hoe goed bedoeld ook, lijden schipbreuk en de koene zeeschui mer ontkomt met den lang nagejaagden buit in veilige haven. Waar hij hem verdeelen kan onder het scheepsvolk, dat hem trouw ter zijde stond bij zijn welgeslaagde vrijbuiterij voor wat, hoort wat Meent daarom de R. K. Kiesvereeni- ging, dat op de eerste plaats de belangen van het land, op de tweede plaats die van het district en eerst op de derde plaats haar eigen belangen niet in veilige handen zijn bij onzen nieuwen afgevaar digde, dan moet zij niet wachten tot 1915 of 1917 om hare maatregelen te nemen, maar reeds nu beginnen met pogingen in 'twerk te stellen om een herhaling van de inneming van Bergen op Zoom, door een, die op eigen gelegen heid ten oorlog voer, te voorkomen. en luistert allen goed toe; de oogen- blikken zijn kostbaar en de liedjes van anderen zullen ons niet dooden. Pieter slond zenuwachtig op. Zijl gij bang? vraagde Mina. Wees maar rustig, de zaken hebben nog niet die hoogte bereikt. Intus- schen moeten wij op alles voorbereid zijn. Gij gaat naar Moriaan; men ver denkt u en zal u gevangen nemen. Mijmij t riep Pieter, terwijl hij sidderde. Lafaardmompelde Geersen. Dil woord maakte de drift van Pie ter gaande; tij sprong op en greep Geersen hij de keel. Deze verweerde zie li en dwong Pie- ter weder te gaan zitten. Verroer u niet, sprak hij, bewaar uw moed voor later. Men zal u gevangen nemen, ging Mina voort, dat is zeker ik zou ook wel wenschen gevangen genomen 4e worden. Geersen zag haar vol bewondering aan. Gij liebi mij begrepenGeersen, indien ik word gevangen genomen, dan zijn wij allen gered. Te drommel Want wat Willem Juten gelukte in 1913 kunnen de anderen willen beproeven bij een volgende verkiezingslecht voor gaan doet slecht volgen en meer dan een kaper wacht misschien op de kust den geschikten tijd, om uit te zeilen ter zeeschuimerij, nut ongeduld af. En nu halen we, evenals de Zoom, een streep onder dezen verkiezingsstrijd, die ons wel onaangenaam verrast, maar ook veel geleerd heeft. En al noemt de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" onzen nieuwen afgevaar digde een recalcitanten Katholiek wij kozen liever Katholiek tout court ;en al juichten de vooraanstaanden in de rijen voor het bureau van „Het Handels blad", liet waren socialisten beweert het blad, toen de naam „Juten" voor liet raam verscheen, wij werden door de Rooden liever uitgefloten, dat er de Pijpenmarkt van schrok, wij hebben genoeg vertrouwen in de Roomsehe over tuiging van den heer Juten, dan dat wij bevreesd zouden zijn, dat onze afgevaar digde ook maar een duimbreed zou af wijken van het Katholieke program. Maar toch, wij kunnen het ons niet verhelen, toch smart ons met „Het Dag blad van Noord-Brabant" do uitslag van deze verkiezing voor liet district Bergen op Zoom. Nog eens, niet om den heer Juten, die capaciteit en werklust genoeg bezit om den tegenwoordig- zoo gewiclitigen post van Kamerlid naar belmoren te vervullen maar om den weg dien hij meende te mogen bewandelen om op het Binnen hof te komen. B. o. Z K. v. R. Wat er „gered" is Ironisch schrijft hel anti-rev. „Friescli Dagplad" over den uitslag der verkie zingen „Zoo is er dan heel wat gered. Allereest is het vaderland gered, dat door de mannen vau Rechts naar den afgrond werd gevoerd. Dan is de troon van Oranje be vestigd, nu de mannen, die uit den aard van bun beginsel een demorcratisclre re publiek verlangen, de invloedrijke partij vormen aan de zijde der aanstaande regeering. En de Kerk is gered- Nu mannen als Blum, en van Dedem en v. d. Borcli, oprechte en geloovige lidmaten om er maar niet meer te noemen vervangen zijn door een jood als Van Raalte, en eeii kerkelooze als Drion; onderspeciale belofte, dat ze de belangen der Kerk behartigen zullen. En de v r ij h a n d e 1 is gered. Het Tarief, dat er is, wordt natuurlijk afgeschaft, want we hebben uitden treure gehoord, welk een onzedelijke broil van inkomsten die invoerrechten wel vormen Onze n ij verheid is gered. Immers iiet buitenland kan nu weet niet meer kracht zijn moordende concur rentie voortzetten, wat niet anders kan zijn dan een heilzame prikkel voor onze vaderlandsche industrie. Dc baantjes zijn gered- Die onbekwame geestdrijvers van rechts zullen nu voortaan geweerd en lietnoo- dige aantal socialisten zal in de besturen, ambten en bedieningen komen, daar heb ben ze wel eenig recht op Onze Oost is gered. De zendelingen kunnen nu onder de naaktloopers en menscheneters gaan ar beiden en den Javaan overlaten aan het moderne heidendom. Zelfs de eer is gered.... M ant er was toch dan één overgeble ven liberaal, fier genoeg om den nek niet le buigen onder liet juk van Toelsta en hem zij n scherpe vragenlijst onbeantwi >ord terug te zenden (Dit laatste is onjuist zegt „De Zeeuw". De e e r is niet gered; want alles wijst er op dat de herstemmingseisch van d. A. P. den heer v. Foreest, den eenige, die geen antwoord zond. niet vI.MJu.Jr"' Di'^t .Hot Volk- Op welke wijze? vraagden Pield en Maria. Dat is mijne zaak. Of gij gevan gen genomen wordt of niet, Pieter, gii moet alles heeten liegen; verstaat gij? Dal is niet moeilijk le heg rij oen - Gij zult zien. Nu, ik zal zien. Em ik? zeide Maria. v (rij zult hier blijven; men zal u komen bezoeken uit nieuwsgierig heid; wees bedaard, rustig, droevig maar vooral bedaard, geene aarze- hng; maak alle dagen het eten voor ons gereed alsof gij alle dagen onze LGhiuskonisl wacht. Gij begrijpt het niet waar? Er zullen bespieders hier heen kómen, indien Veendal hier komt zend hem weg, vlei hem, ver wijl hem dal hij onschuldigen laai gevangen nemen: spreek luid, dat zal nog eenig goeds uitwerken. Welk eene vrouw! sprak Geer sen, terwijl hij zich in de handen wreet; indien gij twintig jaren ouder ol k twintig jaren jonger was, zou k legen u zeggen, laat den jongen te Moriaan en laai ons vluchten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5