WAAROM OMDAT LELIËNMELKZEEP UIT ZEELAND. •••••••••••••••••••••••••••A 2 Dr. F. MEFFERT. Uit het 4de District. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. 4 4 "I neemt het gebruik van DOBBELMANN'S nog dagelijks toe? men steeds meer van de deugdelijk heid overtuigd wordt en ondervonden heeft, dat onze zeep van 25 ets. per stuk beter is dan liet buitenlandsch fabrikaat, hetwelk voor 40 ets. per stuk verkocht wordt. Goes Bij de meubelfabrikante, firma wed. II. Clement in de Ganzepportstraat alhier, is lijdelijk! ter bezichtiging gesteld de hoekenkast bestemd voor den hoofd onderwijzer Breetveldt alhier en hem bij gelegenheid van zijn jongste jubilee als feestgave aangeboden. Het is een prachtig stuikt werk dat den vervaardiger alle eer aandoet en een bij zonder sprekende reclame is voor bo vengenoemde firma.. De least in de af metingen van 2.10 M. hoogte op 1.30 M. breedte en 0.50 M. diepte, is gemaakt van gepolitoerd Italiaansch notenhout, in de opstaande stijlen versierd met het Acanthysblad, dat in zijn sobere maar artistieke lijnen aan het meubel een ca chet geeft van voornaamheid. De deu ren zijn in de bovenste helft van glas, dat geslepen van rand in koper is inge zet. Dit verhoogt zoowel de waard,e als het aspeet der kast, zonder aan den rui men blik op het interieur te -schaden. Moge id e gelukkige bezitter van dit even fraaie als practische geschenk er nog ja ren van profiteeren. Aan den heer K. W. Koevopts, mé- canicien alhier is bij 'inschrijving de aan leg gegund van de gasleiding in de R.-K. bijzondere school aan Wijngaardstraat en Vlasmarkt alhier. In de tweede helft der maand Juni zijn in deze gemeente ingekomen: L. J. Dromer, kinderjuffrouw, uit Amsterdam, Kieuwstraat 218; I. Weijer, verpleegster, Hilversum, Oude Vischmarkt 06; Ci. de Waard, zonder beroep, 's Heer Arends kerke, Oude Vischmarkt 66; P. Kik rijks veldwachter, Veere, de Ruijturlaan 88; L. D. Smit, orgelmaker, 's Heer Arendskerkje, Groote Kade 33; K. J. Pervoost, timmer mansknecht, Middelburg, Spiegelstr. 229; F. W. van Gent, boomkweekerskn., Am sterdam, Wijngaards-tr. 88; C. .1. Blok, landbouwer, Kloetinge, Klokstraat 154; H. Steketee, straatmaker, Woerden, Van der Goeskade 161a; Pa. .1. Cornelissen, winkeljuffr., O. en W. Souburg, Lange Vorststr. 231.1. Bonnel, tandarts, Wa tergraafsmeer, Stationsweg 27. VertrokkenD. van den Rerg, rijks veldwachter, naar Stavenisse; A. Roze- boom, kleermaker, Ede (G.) (M. Crt.) Middelburg Door Gedeputeerde Staten zijn door plaatsing op do werklieden!ijst van den Raad van Beroep van de onge vallenverzekering benoemd tot lid Pb. Lip pens, timmermansknecht te IJzendijke en tot zjjn plaatsvervanger L. Th. Louwerse, timmermansknecht te Wissenkerke. De vereeniging tot bevordering van heit Vreemdelingenverkeer in Walcheren biedt haar leden a.s. Zondagmiddag een matinee aan in den tuin van het Schut tershof, alwaar de Koninklijke Harmonie „St. Cecilia" uit Enaarde, directeur de lieer Prudent van Drume, een© uitvoering zal geven. De vereeniging „Handelsbelang" al hier heeft onder de winkeliers eene cir culaire verspreid, waarin .wordt aange moedigd aan de etalages in de earatvol- gende weken bijzonder veel zoig te be steden, zulks met het oog op de tentoon stelling welke 17 dezer geopend wordt, en het dan te verwachten druk bezoek van vreemdelingen. Tevens wordt ge vraagd aan hen, die dit nog niet deden, zich hij de vereeniging aan te sluiten. Wij steunen gaarne heide verzoeken. Vlissingen. Woensdagavond omstreeks 9 uur word den heer A. Meerman, die op 1 dezer den dienst bij! de Posterijen verliet, waarbij hij bijna 33 jaar was werkzaam geweest, door de Vlissingsche Postfanfare een serenade gebracht. Na een paar nummers ten beste gegeven te hebben, werden de leden binnengonoo- digd. De heer Meerman dankte hem voor de hem bewezen eer en sprak' verder nog een hartelijk woord dat beantwoord werd door den heer L. Pont, assistent, hij de Posterijen en voorzitter der Fan fare, die hem namens allen nog vele jaren een aangenamen rusttijd t.oewenscli- te. Na een gul onthaal, werden nog een paar nummers uitgevoerd, waarna zij de stad introkken. De heeren directeur en commiezen van het Postkantoor brach ten den heer Meerman ook nog een be zoek en boden hem eveneens een sou venir aan. (Z.) De heer G. J. Beerendsen, stations chef le klasse bij de staatsspoor alhier, heeft van Koning George van Engeland de Victoria-orde 5de klasse gekregen. (Z.) De kassier J. G. de .1., die de vo rige week' werd overgebracht jiaa,r het huis van bewaring te Middelburg, is thans weder op vrije voeten gesteld en ont slagen van rechtsvervolging. (Z.) Donderdagmorgen werd alhier het gedeelte der lijn van de Electrische tram tusschen de stad en het station in ge bruik gesteld. Dat deze in een groote behoefte voorziet, bleek 'dien morgen omstreeks 11 uur, toen er drie trams achter elkander van het station reden, allen of bijna allen vol met reizigers uit België, die meest allen doorreden naar Middelburg. -In de tweede helft der maand Juni zijn in deze gemeente ingekomenWed. C. .1. van HaneghemBabijn, z. I>„ Ka naalstraat 130 van Biervliet; D. C. de Smidt, brugknecht, Wijnb. Kade 29, Ter Neuzen; B. J. Ple,s, pontonwerker, Ka- naalsli' 148, O. en W. Souburg; .1. Ham, werkman, Dijkslr. 29, Amsterdam; F. W. Strohbach, kellner wag. Jils, Kanaalstraat 118, Eilenberg; wed. M. 0. Pont v. d. Boogaard, zonder beroep, Molenstraat 40, Delft.; P. de Kreek, scheepmaker, Gla- cisstr. 141, Fiume; wed. J. van Loon Laurens, zonder beroep, Koudek. weg 64, Gouda; L. G, van den Broeke, leert. mach. S.S., Molenst.r. 18. 'sHeer Arendskerke; I. P. Dekker, asp. lijnwachter B. Tel., A. Dekenstr. 129, Noordgouwe; L. Back, werkman, Branderijstr. 16, Koudekerke. Vertrokken: T. Trijber, Kasteelstr. 59, naar Arnhem; mej. M. E. de HaanWisse, Nieuwendijk 3, Haarlem; wed. P. 11. ClowtingGillissen, St.. Jacobstr. 19, Kou dekerke; A. van der Werff, Spuistr. 66, Breda; P. 1. Poerstamper, Glacisstr. 97, O. Beijerland; E. van Offenbeek, Wijnb. Kade 29, Veere; A. II. van Tuyl, Kanaal- sir. 30, 's HertogenboschL. Meerman, Noordstr. 9, Golden; C. Vermunt, Nieuw- str. 16, Rotterdam; 11. Good, Wals.tr. 129, Rotterdam; D. Rijnberg, Kolvenierstr. 25, Woerden; M. F. Baak, Boul. Bankert 46, Amsterdam. (M. Crt.) Zierikzee De heer H. G. de Boer, hoofd der R. Kath. Par. school alhier, is ge kozen tot redacteur van „Het Katholieke Schoolblad", het orgaan voor het B. K. Bijzonder Onderwijs. Schore. Uitslag stemming gemeenteraad. Aantal kiezers 149. Uitgebracht 141. On waarde 3. A. Bruinshoof! verkreeg 51 stemmen, J. Mieras 33, W. Rijn 90, A. Rottier 74 en J. Verhage 76. Alzoo zijn de 3 aftredende led-en herko zen. Baarland. Do uitslag van de gehouden gemeenteraadsstemining is als voigl Ingeleverd 144 geldige biljetten. C. van üamme 65, C. Dekker 41, A. Iluyzen Lz. 62 en P. Remijn 76 stemmen. Gekozen de heer P. Remijn; herstem ming tusschen de heeren C. van Damtne en A. Iluyzen Lz. Aftr. waren de h.h. C'. van Dammie en P. Remijn. Ofschoon de heer 0. van Dammie vóór de candidaatstelling per advertentie be kend heeft gemaakt, niet meer in aanmer king te willen komen, heeft hij later toch weer een candidatuur aanvaard. Kloetinge. De feesten ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig be staan van Neerland's onafhankelijkheid zijn hier met opgewektheid gevierd. Zoo wel het zangersfeest als de iichtstoet en het vuurwerk slaagden uitmuntend. Het weer was koel maar over hel algemeen droog, wat een druk bezoek van feest gangers nit. Goes en omliggende plaatsen in de hand werkte. 'sHeer Arendskerke Hier in de-ze ge. ineente doet zich weer leen 'geval van bloedvergifting ,voor, by het veertienja rig meisje van den beer P. alhier. Door den landbouwer Kodde alhier, is op landbouwgebied een practisch middel uitgevonden. Zijn motor, welke dient om graan mede te dorscli-en en ©ben te snij den voor de paarden, heeft hij zoo- ingcr richt, dat hij er ook tegelijk mede kan wassohen en karnen, zond-er dat de werk zaam,heden in de schuur er vertraging van hebben. Dus voor de vrouwen veel lor- beid uitgewonnen. Het is voor landbou wers wel de moeite waard om dat werk eens te gaan bezichtigen. lerseke. Rij de Woensdag gehouden verkiezing voor leden van den gemeente raad werden uitgebracht 511 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. M. v. Har- melen (lib.) aftr. 310 sloten; I). Riet veld de Hondt (onafh.) 167 si.M. C. v. d. Jagt (a.-r.) 140 st..1. van Oeveren (lib.) aftr. 204 st..1. Ossewaarde (s. d. a. p.) 170 st.; P. J. Poley (onafh.) 183 st.; J. Sink© (a.-r.) aftr. 278 st.M. v. Stee (lib.) aftr. 240 st. Gekozen Van Harmeien en Sinke, heiden aftr., her stemming tusschen Foley, Ossewaarde, Van Oeveren en Van Stee. (Z.) - De heer Ph. K. die in een wa gentje Woensdag over den hoogen Var kensdijk reed met een hond voor den wagen, had het ongeluk met zeer groote woeste vaart hoven van den dijk te rijden. Als men bedenkt, dat bedoelde persoon totaal lam is, wordt het haast ongelooflijk, dal hij zich niet bezeerde. (Z.) Ovezand. De raad vergaderde lieden. Present alle leden. De geloofsbrieven der herkozen leden D. v. d. Dries, L. Goense en A. de Jonge werden onderzocht en in orde bevonden. De gemeenterekëni-ng over 1912 werd voorloopig vaslgesteld in ontvang met f 40.453,92 en in uit gaaf met f40.119,43s, alzoo met een goed slot van f 334,38s. Aan den heer A. D. de Waal jverd met ingang van 1 November 1913 eer vol ontslag verleend als hoofd der open bare school alhier. Nisse. Ook in onze gemeente vertoont zich de zoo zeer gevreesde varkensziekte. Een varken is er reeds aan bezweken, hehvelk heden onder politietoezicht is he graven. De socialist MARX heeft gezegd a „De vernietiging van den godsdienst a J is de bevordering van liet wcr- 2 kclijke geluk des volks." 2 a De socialist LOSINSKV: a 2 «Wie socialist wil zijn moet atheïst 2 2 zijn." 8 De socialist I.IEBKNEC'HT 2 „De sciiool moet legen de Kerk, de 2 schoolmeester legen den pastoor wor- 2 a den gemobiliseerd." a 2 Men leggc nn eens naast elkander, 2 de stelling „Godsdienst is privanlznak" 2 S welke als bewijs van de verregaande a 2 verdraagzaamheid van liet socialisme 2 wordt aangehaald en zijn werkelijke 2 a gezindheid, die spreekt uil de onop- a 2 lioudelijke felle bestrijding (van den 2 godsdienst.) 2 8 De Sociaal-democratie tegen- a 2 over Godsdienst, Christendom 2 en Kalliolieke Kerk. (Blz. 14 2 S 52, 70 en (16 Bond van Vlassers op Schouwen. De goedbezochte vergadering van vlas sers, Donderdag te Zierikzee gehouden, die door den hond van vlassers t-e Dreir schoï belegd was om te komen tol de op richting van ©en bond voor geheel Schou wen, had nog niet de oprichting van dien bond tein gevolge. Er werd echter besloten om im all-e plaatsen 1e trachten een afd-esding; te stichten. Indien dit gelukt, zullen de be sturen der afdeelingen epn concept,-reglel- ment samenstellen en zal opnieuw icon vergadering worden gehouden ten einde tot oprichting van den hond tc geraken. (M. Gt.) De Statenverkiezing in Zeeland. Door de verkiezing van den heer J. G. van Niftrik tot lid van Ged. Slaton zal hij ontslag moeten nemen als wet houder en lid van den gemeenteraad van Vlissingen, zoodat in het Ie district waar voor de heer v. Niftrik zifting heeft als lid van den raad een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Te Middelburg zal eveneens een nieuwe verkiezing voor den gemeenteraad moe ten worden uitgeschreven wegens de ver kiezing van den heer mr. F. .1. Sprengen, die daar ook' voor het Ie district zitting heeft. De heer J. N. Elenbaas, die Wpens-- dag tot lid van Ged. Staten weid be noemd, en toen de beslissing over al of .niet aannemen in beraad hield, hoeft thans de benoeming aangenomen, zoodat. het college voltallig is. Hierdoor oints-taat o.a. eene vacature als burgemoester- secretaris van Krabbend ijk©. Van Dalsuni zich niet neergelegd bij de uitspraak van het H. College van d-en Index,dat. eendoor hem uitgegeven werk! je op de lijst der verboden boeken plaatste. Blijkens opgave van den centralen ge zondheidsraad kwamen in de week van 25 Juni tot en met 1 Juli 1913 in Zee land voor 4 gevallen van dip-hteritis te Kloetinge en 1 geval van deze ziekte tc Goes, Noordgouwe, Wissekerk-e ©n Zie rikzee. Bijkens hetg-eeil „Zelandia" in zijn jongste nummer mededeelt, heeft nataris Aardenburg. Bij de gehouden verkie zing voor lid van den raad is herkozen de lieer L. Reepmaker (lib.). De h-eer Ceulenare (R.-K.) komt in herstemming met dhr. De Muijnck (lib.) Hoofdplaat Bij de gehouden verkiezing voor lid van den gemeenteraad zijn her kozen de heeren Th. van Haelst (R.-K.) en M. Dhondt (lib.) Uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen. Koewacht. Deze week herdacht de heer P. va.ii Weijnen alhier den dag. waarop hij vóór 25 jaren hij de posterijen in dienst trad. Talrijke blijken van belangstelling en waardeering werden den geachten ju bilaris aangeboden. Het is voorzeker de wensch van allen, die den vriend-el ijken en gedienstigen ambtenaar kennen, dat hij nog vele jaren met dezelfde opge wektheid en toewijding zijn ambt moge waarnemen. Binnenkort zal ook hier geregeld Argentijnsch vleeseh worden aangevoerd. Een winkelier is bezig zijn winkel voor don dagelijk'schen verkoop in te richten. (M. Ct.) Zaamslag. Uilslag der verkiezing Dins dag voor vier leden van den gemeen teraad. Abr. Dees Jacz. verkreeg 269 stem men, I). Dees Abrz. 255, W. Does Pz. 265, Joh. de Feijter aftr. 301, Jan de Putter aftr. 279, \V. Scheele aftr. 333 en C. A. Wisse aftr. 311; zoodat herkozen zijn de heeren de Feijter (a,-r.). Wisse (a.-r.) en Scheele (c.-h.); herstemming tusschen de heeren De Putter (a.-r.) en Dees (lb.) (Z.) In (leze ©n omliggende gemeenten zijn dit jaar weer groote perceel-en erwten verkocht aan eonserven-fabrieken; de pluk van het gewas is volop aan den gang, en minstens 500 kinderen van 11 tot 15 jaar, ben-evens een aantal and-ere perso nen, zijn er mede bezig; zij worden per geplukt K.G. betaald en verdienen tot 90 cent daags. Voor den landbouwer is deze teelt winst gevend; hij verkoopt de erwten tegen een goeden prijs, liet, stroo kan hij behouden en dus groen aan zijn vee voederen, en daarenboven is zijn envtenveld zoo vroeg geruimd, dat. er nog een© and-ere viuolil op kan gewonnen worden. St iansteen Begunstigd door goed weer had dezer dagen de dorpskermis plaats welke Zondag j.l. zeer druk werd be zocht. Voor de jeugd was ruimschoots gezorgd, terwijl voor de ouderen in café ohantants en muziekgelegenh-ed-en ver- po ozing was te vinden. Alles liep in de beste stemming af. De gaai sch u titers ve ree n igi n g „St. Jean" hield Woensdag haar jaarlijksch© Koningschieling. De lieer F. de Rechter wist ditmaal den Koningsvogel te tref fen en werd derhalve tot Koning ge proclameerd. I hinden lag had de stemming plaats voor 3 leden van don gemeentieraad. Uit gebracht waren 296 geldige stemmen. Hiervan verkregen de boenen A. de Beule 138, G. de Buck (aftr.) 197, A. Locke- feer 19, I. Vael (aftr.) 229, A. P. M Vermande! (aftr.) 119 en I. Vinck 33 stemmen. Gekozen de heeren G. die Buck en J. Vael. Herstemming tusschen de heeren A. d© Beule en A. P. M. Verman del. Heden overleed de oudste inwoon ster onzer gemeente n.l. Anna Buijs, Wied. van Eerdenburg, in den ouderdom van 97 jaren. Stoppeldijk. Bij de Woensdag gehouden stemming voor 2 leden van d-en gemeen teraad verkreeg J. A. Adriaansen 145 stem men, F. Buijsrogge, aftredend, 106 stem men en S. de Munek, aftredend, 90 stem men. Alzoo is eerstgenoemde ge-ko-zen en herstemming tusschen beide anderen. Tholen Naar de „Z. N." mededeelt hebben een aantal leden der vrijzinnige kiesvereeniging hun lidmaatschap opge zegd, als zijnde een gevol-g van het niet- heginsel-vaste, zeer ondoelmatige op treden van een gedeelte van h-ot bestuur dier vereeniging, ten aanzien van de eerstkomende gemeenteraadsverkiezing. Kalender der week. Van G tot 13 Juli 1913. Zondag 6 JuliFeest van het Kostbaar Bloed O. II. J. C. (hl. 1020); gedachtenis en laatste Evangelie van den achtsten Zondag na Pinkster (bi. 892), gedachtenis van het Octaaf van Sint Petrus en Paulus (bi. 1278). De gebeden na de stille H. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 5 dezer Meest matige noordelijke tot westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Enkele regenbuien Zelfde temperatuur. Mis op hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (hl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). Vespers van het feest (hl. 1023), gedachtenis van het feest van morgen (bl. 96*), van den Zondag (bl. 895), Oc taafdag (lil. 1281) en van den H. Willi- baldus (bl. 97*). Maandag 7 Juli: II. Michaël de Sanctis, Belijder (hl. '96*), gedachtenis van liet Octaaf van den H. Bonifacius (bl. 96*) en van den 11. Willibaldu-s (hl. 77*). Dinsdag n Juli: II. Elisabeth, Koningin van Portugal, Weduwe (lil. 1283); ge dachtenis van liet Octaaf (bl. 96*); derde gebed Concede" (bl. 148). Woensdag 9 Juli: H.H. Martelaren van Gorcum (hl. 102*); gedachtenis van het Octaaf (bl. 96*). Donderdag 10 JuliH.H. (Keven Broeders Martelaren en Gezellen (bl. 1285); ge dachtenis van het, Octaaf (bl. 96*); derde gebed „Concelde" (bl. 148). Vrijdag 11 Juli: H.H. Cyrillus en Me thodius, Bissch. en Belijders (zie op 7 Juli bl. 1281); gedachtenis van lipt Oc taaf (bl. 96*) en van den H. Pius I (bl. 1286). Zaterdag 12 Juli: Octaafdag van den H. Bonifacius en Gezellen (II. Mis als op ld. 96*); gedachtenis van de H.H. Nabor en Felix, Martelaars (hl. 1286 onderaan); voorgeschreven gebed voor den Paus (hl. 102). De gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op hl. 71. Kardinaal Van Rossum. Maandag 14 dezer zal - aldus meldt „De Tijd" ka rdinaal Van Roissulm hier ter -stede gehuldigd worden in hél gebouw van de St.-Josephsgezellen. Dinsdag 15 dezer zal hij audiëntie ver leenen aan corporaties en particulieren ten huize van den deken op de Nieuwe Haven. Het Centrum" meldt, dat -er Donder dag 10 Juli a.s. 'savonds half 8, in het Begijnhof te Amsterdam een plechtig Lof zal gehouden worden door den kardinaal. Het „Leidsche Dagblad" bericht, dat- kardinaal Van Rossum ook een bezoek zal brengen aan het Groot-Seminarie te Warmond. No-g verneemt het „Huisgezin", dat de kardinaal hij gelegenheid van zij'n ver blijf te 's Hertogenhosch, van Zondag 20 tot Donderdag 24 dezer, voornemens is een bezoek te brengen aan het Groot Seminarie te Ha,aren, aan de abdij1 1e Heeswijk en aan het Redemptorisfinnen- 'klooster le "Velp hij Grave. Zaligverklaring van Petrus Donders. De H. Vader heeft liet decreet getee- kend betreffende liet aanhangig maken van liet proces tot zalig- en heiligverkla ring van den eerbiedwaardigen dienaar Gods Petrus Donders. Pastoor F. van Miert, t De Hoogeerw. heer Franc,iscus, Petrus, Hubertus, Maria van Miert, kanunnik van het kathedraal kapittel van liet bisdom Breda, pastoor der parochie van den 11. Jozef te Breda, is Donderdagmorgen om 5 uur overleden. Pastoor Van Miert werd in 1848 te Gilze geboren. Na zijn priesterwijding in 1873 was hij achtereenvolgens werk zaam als assistent te Steenbergen, kapelaan te Hoeven, Hulst, Dongen en te Breda (O. L. Vr. Hemelvaart). In 1895 werd hij benoemd tot rector van het St. Elisabeths-Gesticht te Breda met de op dracht de St. Jozefs-parochie te stichten, waarvan hij dus de eerste pastoor was. Naast de nieuwe kerk, die door de zor gen van den overledene gebouwd werd, staan als zijn werk thans een patronaats gebouw en een 12-klassige meisjesschool. De laatste heeft hij door zijn plotse- lingen dood niet kunnen openen dit zal na de vacantie geschieden. In 1907 werd hij benoemd tot kanun- van het kathedraal kapittel. (Maasbode.) Vlissingen. Onze vroegere stadgenoot, de heer Wi. J. van der Dune, onderwij zer aan de opleidingsschool te Mage- lang, is benoemd tot onderwijzer lste klasse aan eenzelfde inrichting van on. derwijs }e Makassar. (Z.) Middelburg. De raad van Amsterdam benoemde tot, onderwijzer aan oein oipenb. lagere school aldaar den li-eer A. Kolstors alhier, vroeger aan de chr. school Wijn gaardstraat te Goes. (Z.) Geslaagd voor 2en stuurman de heer II. .1. de Wijk, leerling van de „De Ruy- terschool". Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Brouwershaven de lieer .1. Jon ker te Schuddebeurs (Noordgouwe). (Z. N.) Bevorderd tot opzichter van den Rijks Waterstaat 2e klasse W. A. Dormaar Pz., thans 3e klasse.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2