so's, Beleeningen, etc. zeer IRTRET dergenen, (ben laten ibruik 8 appon, IERRANK ink JNo 76. Dinsdag 1 Juli 1913. Negeude Jaargang. DIJ een ZO BUITENLAND. 63 Vlissingtn. ikroond 1 serve f41.319 745 n beurskoers I BINNENLAND Welk weder zullen wij hebben? Kaken zich spe lts anders bezig beste Reclame, met onzen tijd partout, groot 50 die volgt op de voor de recht- grafisch Atelier ennis te laten >r wij speciale [voor den tijd van t 31 Dec. 1913. jari is geleverd. FRETTEN fl.00. 100.—. De Directie, A. DE VEER Gz. C. VAN DER MINNE. Interc. 2479. a la carte. HENHAGE. f 0.75. warme spijzen. MIDDELBURG. 9SITO. vast I jaar vast >Ct. 4 pGt. ME ZEEUWS® COURflHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels ,voor 25Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij P* I verlies van M ^0 %0 wijsvinger. \0 gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V' Kwade Moesson. Wij leven in den kwaden moesson. Een anticlericale wind gaat over ons land, die voor een wijle alles neer buigt. De leugencampagne tijdens de Kamerverkiezingen legen rechts op touw gezet, werkte bij de Statenver kiezingen na, vandaar de teleurstel ling in Middelburg en Goes. Een woord van lof komt toe aan de Ka tholieke kiezers, die onwrikbaar ge trouw bleven aan het coalitieparool en door op protestanten ais éón man te stemmen bewezen hebben, hoe dom en lasterlijk al dat anti-Room- sehe geschreeuw is. Verblijdend was de uitslag in Hulst. Hadde in dat district de strooming Van Dixhoorn-Kramer de overhand gehad, een toestand van hopelooze verwarring zou zijn ingetreden. Waar echter de heeren Ysebaert en Diele- man met zoo'n flinke meerderheid werden herkozen, mag dit als een triomf der Katholieke organisatie worden beschouwd. Na regen komt zonneschijn en na een kwaden moesson treedt de goede in. Hel christelijk Zeeland moge een oogenbiik zijn teruggedrongen, weldra herneemt het zijn oude plaats. Dat waarborgt ons de kracht van liet beginsel, waarvoor de rechtsche partijen optrekken. Geen moed verloren! ITALIË. 's Pausen Staatssecretaris, Kardi naal Merry del Val, overhandigde den II. Vader een exemplaar der medaille, die op den feestdag van St. Petrus en Paulus aan het H. College wordt uit gereikt. De voorzijde vertoont een beeltenis van den H. Vader, en op den achter kant is afgebeeld het monumentale priesterseminarie te Catanzaro. Ul'ITMOULAND, S.pi on n a ge-z aak. Te Leipzig werd de vorige week door het rijksge recht de spionnage-zaak behandeld tegen den 37-jarigen gewezen politie beambte, Peter Janicke uit Wil hel ins- haven. Zooals men zich misschien herinneren zal, had beklaagde in ge meenschap met Glausz, een voorma lig politie-agent, den ober-,signalmaat Ehlers, den tooneelspeler Ilofrichter en de vroegeren politicagent Suhr, be langrijke stukken van het signaalboek der marine aim een Imilenlandsche mogendheid verkocht. Glausz wist indertijd uit de preven tieve hechtenis te ontsnappen en de wijk te nemen naar Engeland. Hij werd echter door dit land uitgeleverd, niet wegens de spionnage-kwestie, maar wegens een diefstal te Aurich gepleegd. Voor dit misdrijf werd hij tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Wegens medeplichtigheid aan den diefstal werd legen Janicke drie en een half jaar tuchthuisstraf ge- eisehl. Ehlers werd door de recht bank, 27 Juni 1912, wegens spionnage, lot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hel spionnageproc.es legen Janicke, werd voorloopig uitgesteld, omdat men beklaagde ontoerekenbaar achtte. Ter observatie werd hij naar het krankzinnigen-gesticht te Hildesheim overgebracht. Daar is echter onloo chenbaar gebleken, dat hij wel dege lijk in het volle bezit zijner geest vermogens was. Derhalve kwam de beschuldiging wegens spionnage opnieuw weer in behandeling. Als getuigen werden gehoord drie doctoren, een leger-autoriteit en een politie-coinmissaris. Beklaagde, die zwaar geboeid was en door acht agen ten werd bewaakt, gaf zich gedurende de behandeling der zaak de grootste moeite om ontoerekenbaarheid te si- muleeren. Professor Dr. Thümmler, die hem echter gedurende vier weken had ge observeerd, verklaarde hem een vol leerd simulant. Hij gaf daarvan o. a. het volgend sprekend bewijs. In de gevangenis hield Janicke zich doof stom. Op zekeren dag werd er in de gevangenis geroepen: „Zeppelin komt", en dadelijk liep beklaagde naar het venster om het luchtschip te zien voorbijgaan. Üe uitspraak in de zaak was, dat Janicke wegens spionnage tol zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, tot tien jaar eerverlies, terwijl hij gedu rende zijn verder leven onder politie toezicht zal worden gesteld. Ook de drie en een half jaar voor den ge- pleegden diefstal te Anrich, móet Janicke nu uitzitten, (Msbode) Keizerlijke woorden. Keizer Wilhelm heeft in een openbare ver klaring dank gebracht aan God voor dc zegeningen, welke hij en zijn volk in de vijf-en-twintig jaren zijner re geering mochten genieten. Een nieuw bewijs hoe deze vorst niet enkel een man is van helaas onvolkomen geloof maar ook een, die den moed heeft, zijn christelijke overtuiging te belijden. Zelfs een Fransch blad, dat in den Elzas verschijnt en dus niet van bij zondere sympathie voor den Duil- schen keizer kan worden verdacht, bevat thans bij des souvereinen jubilé een herinnering aan verschillende woorden, door keizer Wilhelm ge sproken. Bij verschillende gelegenheden sprak hij hel met nadruk uit, dat hij zich een knecht Gods jacht, bij Zijno gratie regeerend en door Hein met ernstige plichten en zware verant woordelijkheid belast. „Wij zoeken", zeide hij te Jeruza lem, „noch roem, nocht .macht, noch eer, noch eenig ander goed dan het algemeene en het hoogste: het heil onzer ziel. In dezen geest hernieuw ik de gelofte mijner voorvaderenik en mijn huis wij zullen ons gelijk vormig maken aan den wil van God." Te Aken plaatste de keizer zich- zelven en zijn huis onder de bescher ming des Kruises, ien in den Landdag van Brandenburg verklaarde hij, dat or goen morgen noch een avond voor bij gaat, zander dat hij bidt voor zijn volk. Tot zijn marine-officieren sprak hij den 29 Juli 1900: „Wanneer het gebed van een Mazes zoo wonderbare ge volgen had, zouden dan onze chris- 1 ijk e gebeden onvruchtbaar blijven? Ziel de jonge christenkerk te Jeruza lem op de knieën, haai- hoofd, haar vader, is in de gevangenis geworpen, en de gebeden doen den engel Godjs: naar de gevangenis zenden: Petrus ziet zijn boeien vallen en herwint de vrijheidEn zouden onze gebeden niet de kracht hebben om een troost engel te doen zenden tot hen, voor wie wij bidden? De God onzer vade ren leeft; ware gebeden openen Zijn vaderhanden en deze zijn met wel daden gevuld; vurige gebeden ope nen Zijn Vaderhart en dal Hart is vol liel'deDe mensch hier bene den ziet slechts wal voor het sterfe lijk oog openbaar is, maar de eeuwig heid zal ons openbaren, wat de ver borgen gebeden der rechtvaardigen hebben verkregen". Aldus sprak de keizer tot de offi cieren zijner vloot. De „Lorraine" vertelt nog van een dispuut hetwelk de keizer voerde met een modernen protestantschen profes sor die wilde beweren dat Christus niets dan een gewoon mensch was geweest. j „Professor"', zei keizer Wilhelm, „hebt ge ooit tot uw hoorders gezegd: „ik ben de wijnstok en gij zijt de ranken?" „Neen Sire". „Gelooft ge dat ooit een professor dit heeft gezegd?" „Neen Sire". „01" dat er in de toekomst zullen zijn die dit verklaren?" „Zeker niet". i „Welnu, dan blijkt ook dat Christus die wel zóó kon spreken méér was dan een gewoon mensch. Alleen God kon zoo spreken". Aldus geeft de keizer getuigenis van wat er leeft in zijn hart en daarmee aan velen een voorbeeld, dal be schaamt. l'KAUKKIJU. De Zusters te Marseille. Aan de „Croix" wordt uit Marseille ge meld De afgevaardigde en burgemeester van Marseille, Ghanot, ontving Don derdagmorgen op het stadhuis een de legatie, die hem een verzoekschrift kwam aanbieden, waarin aangedron gen wordt op de terugkomst der zus ters in de nospitalen. Hel verzoek schrift telde, niettegenstaande het slechts enkele dagen ter onderteeke- ning gelegen had, bijna 150.000 hand- teekeningen. Üe delegatie was samen gesteld uit personen, uit alle klassen en beroepen; uit het geheele corps van geneesheeren, der gasthuizen, en werd geleid door Piazza, president van de „Aclion liberale populaire", die ook het woord voerde. Ghanot ontving de deputatie op zeer hartelijke wijze. Ofschoon hij ver klaarde, dal hij op het oogenbiik nog niets definitiefs kon zeggen, beloofde hij toch de zaak zoo spoedig mogelijk aan den gemeenteraad voor te leggen. Tevens sprak hij de hoop uil, dat de petitie een gunstig gevolg mocht heb beni Zoo worden dus de verdreven zus siers gemist. EAUELAA». De Suffragettes. Thans heb ben zij door het graven van een hol in den dam van het kanaal te Yard- ley Hall, bij Birmingham, getracht den dijk te doen bezwijken. Ware de aanslag, waarvan het laatste deel ver moedelijk met behulp van dynamiet zou zijn geschied, gehikt, dan zou het water van het 13 mijl lange Kanaal het dal hebben overstroomd en de grootste verwoestingen hebben aange richt. De oogst zou zijn vernield. Te Camborne is een groep suffra gettes, die zich wilde begeven naar Cap Land's Enn te Londen, om te manifesteeren voor vrouwenkiesrecht, door een menigte van 10.090 personen gemolesteerd. Hel rijtuig der dames werd omvergeworpen en ze moesten in een hotel vluchten, dal zij later onder politiegeleide weer verlieten. BELUIE. Het spoorwegongeluk in Bel gië. Een ooggetuige van de botsing ver telt „Men kan zich geen denkbeeld geven van het gevoel dat het hart prangt, wan neer men dergelijk schouwspel bijwoont. Jk zag den sneltrein in de kromjniing kómen en daar de trein te Mechelen niiet stopt, had de machinist slechts de snel heid wat verminderd. De trein rolde nog met eene snelheid van ruim veertig ki lometer per uur. Ik stond ongeveer der.- lig meter van de plaats waar de bot sing gebeurde. Het gevoel van schrik' dat mij aangreep, wanneer ik het ongeluk onvermijdelijk zag, was geweldiger dan do indruk van het ongeluk zelf. Het scheen my dat mijn hart niet meer klopte. Het duurde slechts een stond. De botsing maakte veel minder gedruisch dan ik ver wacht had. Ik hoorde ruiten stuk slaan en hout klieven. De sneltrein, waarvan de machinist de jeinblokken had geslo ten, is als 'tware ,op de sporen voort gegleden en schoof letterlijk in den an deren trein. Dit verklaart dat de snel, trein zelf zoo .weinig geleden heeft. Wan neer de schok gebeurd was, keek ik toe naar de locomotief. Ik zag noch machi nist noch stoker en dacht dat ze beiden in de ramp waren omgekomen. Later ver iiam ik dat ze door den schok ach teraan op den tender waren geslingerd". Uit het ingestelde pnderzoék is geble ken, dat het spoorwegongeluk te M-eche- ien veroorzaakt is door verkeerden wis- Selstand. Een leerling-wisselwachter had de 4de lijn opengezet, waarop de buurt- spoor van Brussel stond in plaats van de 5de, waarlangs de express rijden moest. Het tweede slachtoffer, dat de ramp geëischt heeft, is de Hollander J. Leeu wen, niet echter uit Maastricht, zooals eerst gemeld werd, maar uit Amsterdam. Het is een 55-jarige handelsreiziger, die in den laatsten coupé zat, die door den schok jfoven op de twee voorafgaande geworpen werd. Met groote moeite slechts kon men (hem uit de puinen bevrijden. Enkele oogenbiikken later stierf hij ech ter tengevolge van inwendige bloedstor ting. Het socialisme voert tot een slaven staat. De burger wordt van zijn eigen dom beroofd, hem wordt zelfs de kans op bezit ontnomen, en zoo wordt hij voor geheel zijn stoffelijk leven, waarin volgens de socialisten alles zich oplost, overgeleverd aan een openbaar gezag. (Sociologische beginselen P. B. BRUIN S.i.) De Ministerieels crisis. Men seint ons hedennamiddag „Het Volk" verneemt dat mr. Troelstra door de Koningin tot een onderhoud is uitgenoodigd op het laatste dezer week. Het spel gaat beginnen. We lezen in de „N. H. Ct.": Woensdagavond was het „overwinnings, feest" in Haarlem van de Concentratie, na de verkiezing van den heer Fock. Toespraken, jubel, fanfares, zonder eind natuurlijk. Op een gegeven oogenbiik wilden eenige enthousiasten het „Wilhelmus" aanstem men maardaar klonk gesis en ge fluit dat mocht niet I De sociaal, democratische vrienden, die JFock erin gebracht hebben, zou men daardoor be,- leedigen t En ze durfden niet, die fiere liberalen, die nu door een bondgenootschap met de revolutionairen-alléén hun candidaat verkozen konden krijgen, ze durfden niet bij hun overwinningsfeest, in het jubeljaar 1913, een,,Wilhelmus" aanheffen, het lied dat onze nationale éénheid in Oranjeliefde symboliseert 11 Dat was het geweten, dat sprak! 'tls oök een beetje penibel, om een Wilhel mus^ aan te stemmen bij een „overwin,- nin,g"van de s'ociaal-democratie, zelfs in den feestroes der anti-cleri- caliteit begreep en voelde ,men dat! Stemmingen. Het bestuur van de S. D. A. P. heeft besloten, dat mr. Troelstra zitting zal nemen voor Leeuwarden, mr. Mendels Verwachting tot den avond van I dezer Matige noordelijke tot noordoostelyken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. voor Schoterland en de heer Spiekman voor Rotterdam II. Er zullen derhalve nieuwe verkiezin gen moeten plaats hebben in de distric ten Amsterdam III, Amsterdam II, Rot terdam 1 en Hoogezand. Het Liefdewerk Oud Papier. Het verslag 1912 van dit bij uitstek Roomsche liefdewerk memoreert onder de gewichtige gebeurtenissen in het afgeloo,- pen jaar de organisatie van Oud Papier, volgens de nieuwe statiiten bisschoppelijk goedgekeurd; de benoeming van zijn voor zitter dir. C. A. I. Rademakór te Amster dam tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote, en de oprichting van meerdere centrale afdeelingen. Naast de reeds bestaande centrale afdeelingen: Amsterdam, Haarlem, 'sHage, Rotterdam, Doesburg en Gouda werden in den loop van het jaar tot eentralen verhevenAlk-' maar, Utrecht, Nijmegen, Venlo, Tiel en Oudenbosch. In 't geheel werden 24 nieuwe afdeelin gen en correspondentschappen opjge, richt; het totaal aantal afdeelingen en correspondentschappen bedraagt thans, 139 tegen pas 18 .in 1907. Weldra hoopt .het Liefdewerk zijin 40-jarig bestaan te vieren. Dit jaar bedroeg het verzamelde oud papier ongeveer 2 millioen kilo. Men weet en het wordt in het ver slag gememoreerd dat maandelijks voor de levende en overleden weldoeners van. het liefdewerk eene H. Mis te Amsterdam wordt' opgedragen. In 1912 werden f21743.03 aan werk- loonen besteed, terwijl er een bedrag van f 4500 kon bésteed (worden. Af te zonderen voor Z.H. den Paus f 100Ü Ter beschikking te stellen van: De St. Hubertus-ver. (Doorgangs-j huis) te Amsterdam f 100 De St. Magdalena-ver. (Door- gangshuis te Rotterdam 100 De St. Annaver. (Doorgangs)huis te Utrecht f 100 De St. Anna Stichting (Door gangshuis) te "s Gravenhage f 200 De vereeniging R. K. Herstellings oorden voor longlijders en zwakke kinderen f 100 Het R.-K. Blinden-Instituut fe Grave f 200 Het R.-K. Instituut voor Doof stommen te St. Mickiel'-Gestel f 100 Het R.-K. Idioten-gesticht te Udenhout f 100 Voor Kinderbescherming te Eind- hoven f 100 St. Joseph'-gesticht van verwaar loosde kinderen Haarlem 'f 150 St. Joseph-gesticht voor voogdij kinderen, Roermond 100 5 Diocesane vereenigingen tot be scherming van meisjes in Neder land f 200 St. Franciscus-gaslhuis te Rotter- dam f loo St. Lucia-gesticht te Rotterdam f 100 St. Laurentius-gesticht te Rotter- dam f loo Zita-vereeniging te Leiden f 100 St. Franciscushuis voor verwaar loosde jongens te A'dam f 150 R.-K. Vacantie-kolonies te A'dam f 100 Godsdienst-onderwijs voor ver waai!. kinderen te A'dam f 100 Godsdienst-onderwijs voor ver- waarl. kinderen, 's Gravenhage f 100 R.-K. Gezondheids-Kolonies te Maastricht f ioo Te voegen bij ons reserve-fonds f 450 Te storten in de Kas van het Hoofdbestuur voor uitgaven in 1913 f 450

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1