BUITENLAND. Landbouw an tfeefeeBt GEMENGD NIEUWS Gelijk men weet, wordt door dit decreet dus verboden, dat iemand dit boek uitgeeft, Jeesl of in zijn bezit houdt. („Msbode") Het ministerie Heemskerk is Donderdag in buitengewonen mi nisterraad bijeengekomen. In den loop van dezen dag is de minister president naar Hel Loo vertrokken om met H. M. over den toestand te confereeren. (Zie te Blad.) Kabinetsformateur. Als zoo danig wordt door „De Telegraaf" mr. van Leeuwen, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland en oud-bur gemeester van Amsterdam, naar vo ren geschoven. Hel kind van de r e keni 11 g. Wie leggen liet loodje bij dezen stembusstrijd'? De arbeiders. Immers, Talma's sociale wetten zullen niel worden uitgevoerd, terwijl de Staals- pensioneering zeer lang op zich zal laten wachten, gesteld dat ze er ooit komt. Ja, ja, met de concenlratie- heeren is hel sleclil kersen eten, ar beiders Zij nemen hel vleeseh en gooien 11 niet de pitten. De toestand op den B a 1 ka 11. Uit Athene wordt aan de Matin ge seind Naar ingewonnen informaties zal de nota, welke de Grieksche re- geering de Bulgaarsche regeering door bemiddeling van den Griekschen gezant in Sofia zal laten overhandi gen, in den meest rusligen en vorme- lijken toon gesteld zijn. Do vrede lievende bedoelingen van Griekenland zullen in deze nota in het bijzonder naar voren gebracht worden. De Grieksche regeering zal tegelijkertijd voorstellen doen lol hel terugtrekken der effectieve sterkte in Macedonië als wel die voorstellen, welke lot ge- lieele oplossing der geschillen kun nen leiden. Voorts zal de Grieksche regeering voorstellen doen door een scheidsgerecht over de kwesties te la ten beslissen, welke de Balkanslaten niet konden regelen. Belgrado. De verklaringen die de minister president in de geheime zitting der Skoetsjina gaf, hebben niet nagelaten naar alle zijden den indruk te vesti gen dat een vredelievende oplossing der Servisch-Bulgaarsche aangelegen heden legemoet kan worden gezien. Van goed ingelichte zijde wordt be weerd, dat Pasjils zich binnenkort naar SI. Pietersburg zal begeven. BkLtUK De nieuwe schoolwel is in gediend. De regeering voldoet daar bij aan den wensch, door de meer derheid des volks bij de verkiezin gen van het vorig jaar uitgesproken. Het ontwerp-Schollaerl viel onder de bestrijding van den schoolbond; waarvan nu nog de meeste menschen niet weten wat hij eigenlijk washet nieuwe wetsontwerp is minder uitvoe rig an minder ingewikkeld en „men" zat dus moeilijker de openbare denk wijze om den tuin kunnen leiden. Het „H. v. A." geeft van het zeer belangrijke ontwerp een overzicht, waaraan wij het volgende ontleenen: „Het maakt het schoolgaan ver plichtend. De tijd van verplicht schoolgaan wordt in beginsel begre pen tusschen 6 en 14 jaar ouderdom. Wie op 13-jarigen ouderdom een certificaat van voltrokken lager onder wijs verwerven, worden van verderen schoolstrijd ontslagen. Een overgangs tijd van vijf jaren wordt voorbehou den. Binnen dezen overgangstijd wordt het verplicht schoolgaan voor- loopig van 6 tot 12 jaar, vervolgens van ti tot 13, ten slotte van 6 tot 14 jaar. Om de 92.000 kinderen op te ne men, welke thans in den bepaalden ouderdom niet schoolgaan, zullen ten minste 2000 nieuwe klassen moeten geopend worden; daarom is er een overgangstijd noodig. De bekrachtigingen der verplich ting zijn opvolgelijk: a) eene verwit tiging van het toezicht, b) eene ver wittiging van den vrederechter, c) eene voorwaardelijke veroordeeling tot 1 a 10 fr. boete. Voor seizoenwer ken zal verlof worden toegestaan. Het ontwerp voert bij alle lagere scholen den vierden graad in, met strekking tot beroepsonderwijs. Voor de meisjes zal deze vierde graad voor al het huishoudelijk onderwijs begrij pen, dal aldus algemeen zal worden. Voor de jongens zal de vierde graad verschillen volgens de plaatselijke noodwendigheden, 't zij landbouwe- 't zij vakkundig (voor toekomstige handwerkers), 'tzij handelskundig (voor toekomstige klerken, boekhou ders, kleinbedienden). De vierde graad zal met halven schooltijd mogen inge richt worden." Wat de salarissen betreft wordt hel volgende bepaald 15 tweejaarlijksche verlioogïngen van 1U0 fr. in plaats van de vierjaar- lijksche, zooals thans; vergoeding voor huisvesting aan de hulponderwijzers, dubbele vergoeding aan de gehuwden en aan de hoofdonderwijzers; vergoe ding voor schoolbestuur; bijzondere vergeldingen voor speciale diploma's, zooals voor handwerken, huishoude lijk onderwijs, landbouwkunde, cerli- fikaat van schoolhoofd, bij dit ont werp ingesteld enz. Studiebeurzen voor kinderen van onderwijzers, die normaalsludiën doen. Verbetering van jaarwedde voor tijdelijk plaats vervangende leerkrachten. De wereldlijke onderwijzers zullen hetzelfde wettelijk salaris genieten als de gemeentelijke en aangenomen on derwijzers aanvangswedde, huisver goeding, regelmatige verhooging. Tc dien einde zal de Staal eene bijko mende toelage van 500 of GOO fr. per klas verleenen (maar de onderwijzer moet gediplomeerd zijn) zooals de Staat thans aan de arme gemeenten eene toelage geeft en zal blijven ver leenen 0111 de jaarwedden der ge meente-onderwijzers te betalen. De Slaat zal daarenboven, lot een bedrag van drie vierden bijspringen, in de tweejjaarlijksche verhoogingen, zoo als hij hei voor de arme gemeenten doel. In de aanneembare en aangenomen scholen zullen de onderwijzers voort aan, met eerbiediging van bestaande toestanden, moeten Belg en gediplo meerd zijn. Ook voor dc onderwijzers, welke lol eene religieuze gemeenschap be lmoren, wordt de toestand verbeterd. Deze onderwijzers zijn thans van Staatstoelage voor regelmatige verhoo gingen uitgesloten. In 'l vervolg zullen zij die genieten mits gediplomeerd zijnde. Het geneeskundig toezicht der scho len wordt algemeen gemaakt. Te dien einde neemt het ontwerp, met uitbrei ding tol al de scholen, het artikel 23 aan uit het ontwerp van gezondheids wet van minister Berryer. De aan neembare en aangenomen scholen zullen hare geneesheeren aanduiden; de gemeenten de hare voor de ge meentescholen. De Staatsdienst voor gezondheidszorg zal hooger toezicht houden. Het ontwerp geeft nieuwe gemakke lijkheden voor het vestigen van ge meentescholen: in plaats van de thans vereischte twintig huisvaders, stelt het een getal huisvaders die samen twin tig kinderen hebben van den leef tijd, dal ze de lagere school kunnen bezoeken. De regeering zal een nieuw ko ninklijk atheneum vestigen te Schaar beek en mag hel staats-middelbaar onderwijs voor meisjes uitbreiden; dit beantwoordt aan den wensch der gezinnen, die gevraagd hadden de les sen der athenea door hunne meisjes te laten volgen, wal ongerief zou op geleverd hebben. Het ontwerp vaardigt de gelijkheid der kinderen van al de scholen uit, voor het kosteloos bekomen der klas- benoodigdheden. De last dezer uitgave wordt opgelegd aan de provinciën, welke daartegen ontlast worden van de toelage der waarde van 2 centie men, welke zij sedert 1812 aan ge meentelijke en aangenomen scholen geven. IJe terugbetaling der waarlijk afgeleverde benoodigdheden zal ge schieden volgens door het toezicht ge controleerde staten. Het ontwerp stelt ook al de kinde ren gelijk ten opzichte der mensch- lievende werken zooals schoolsoep, het schooleetmaal, de schoolkoloniën. Het ontwerp maakt hel onderwijs algemeen kosteloos. Waar evenwel tal rijke koslelooze scholen bestaan, zul len de besturen van gemeentelijke, aangenomen en aanneembare scholen betalende leerlingen mogen aanvaar den in een zeker getal klassen of scholen. Waar de belangrijkheid der bevol king het toelaat, zullen de gemeenten gehouden zijn bijzondere klassen in te richten voor zwakhoofdige en ach terlijke of niet-normale kinderen. Een zeer merkwaardige wel gelijk men ziet. Maar die natuurlijk door liberalen en socialisten zal worden bestreden. Dat is hun vak: afkeuren wat een „clericale" regeering doet. (»C. Nieuw 111 o nument te W a t e r- loo. „Gisteren", zoo meldt het „II. v. A.", werd in den boomgaard van de oude pachthoeve van Hougoumonl te Waterloo, het gedenkleeken inge wijd, opgericht ter nagedachtenis van de Fransche strijders, die aldaar sneuvelden. Vele Belgische en Fransche over heden waren hierbij uitgenoodigd en eene talrijke menigte woonde de plechtigheid bij. Het gedenkleeken, ontworpen dooi de bouwmeesters Ley en Verhoeven, stelt een arduinen zuil voor, waarop een arend zijn vlerken ontplooit. De zuil is versierd met een kroon en draagt de. versierselen der orde van hel eerelegioen. De Fransche schrijver, II. Fleisch- mann, bracht namens de vereeniging die het gedenkteeken oprichtte, hulde aan de nagedachtenis der gesneuvel den, en de Fransche looneelspeelster, Mevr. Mourel, zegde met veel gevoel dc bekende ode van Victor Hugo aan de soldalen van hel jaar II." Hel schandaa 1-F u r 11 111 o 111. Furnémont, het socialistische lid der Belgische kamer, die zich aan walgelijke feiten had schuldig ge maakt en 0111 een vervolging te ont gaan naar Parijs gevlucht is, schijnt zich daar te amuseeren alsof er niets gebeurd is. De „G. v. A." meldt n.l.: „Br:. Furnémont neemt in Parijs zijne maaltijden dagelijks in „Mar- guery", een restaurant van den groot- sten chic en eerste klasse en gaat nadien een aangename koffie nemen in de „Taverne Pioussetboulevard des Ilaliens. E.11 wal ge voorzeker niet zult weten: hij is volop bezig met het naaste Internationaal Con gres der Vrije Gedachte voor te be reiden, dat binnenkort plaats hebben zal te Lissabon. Br.'. Magalhaes Lima, senator van de Portugeesclie Republiek, moet het smakelijk vinden brieven Ie wisselen met br.v. Furnémont." Wat moeten de socialisten van Bel gië wel denken, te zien hoe hoog ver heven, hoe ontastbaar gezel Furné mont slaat boven de gewone gezellen. Voor hen ware zulks het gevang en het cachot geweest, voor hem is het... eene pleizierreis en eene voorberei ding lot groote internationale congres sen. Wat schreeuwende ongelijk heid 1" De Gentse he Tentoonstel- 1 i 11 g. Er heeft zich op de Deutsche wereldtentoonstelling een incident tus schen Vlamingen en Franschen voor gedaan, dat bijna aanleiding gegeven heelt lot een ernstige verwikkeling. De Fransche afdeeling op de „we reldfoor" had Zondagavond 11.I. een zangfeest georganiseerd met medewer king van verschillende Plarijsche ar- tisten. De Deutsche flaminganten had den eveneens een kunstfeest op louw gezel, waar Vlaamsche stukken door Vlaamsche meesters zouden worden uitgevoerd. Na afloop daarvan was een troep Vlamingen in de Fransche afdeelin- gen Vlaamsche liederen gaan zingen, hetgeen tol een vrij ernstige vecht partij geleid heeft. De commissaris van de Fransche regeering riep zijn collega's bijeen en stelde voor om de Fransche afdeeling uit protest legen hel optreden van de iamingen officieel 4 uren te doen sluiten. Telegrammen werden met de autoriteiten in Parijs gewisseld en slechts met de uiterste moeiten kon het uitvoerend comité van de tentoon stelling bewerken, dal de protest- maatregel niet werd doorgevoerd. Laat Graanvoer. Als hel najaar komt met storm en regen en de hoornen kaal worden, en alles spreekt van den naderenden winter, dan wordt ook vaak het groen voer voor hel vee erg schaars. Het late nagras is groolendeels opgeruimd, maar als de landman intijds heeft ge zorgd, dan kan hij zijn runderen ver gasten op malsche spurrie en heer lijke lierfstknollen. Zoodra de oogst van het veld is weggehaald, komen de akkers vrij 0111 opnieuw bewerkt en bezaaid te worden. Wie zijn graan intijds heeft gemaaid, en dat is bij gunstig weder zeker niet ver keerd, die kan ook weder vroeg zaaien, en hel herfstgroen kan er te langer en te beter 0111 groeien. De grond is dan niel altijd voldoend,e zuiver, en omdat het warm zomerwe der is, heeft men gelegenheid het on kruid flink le bestrijden met .ploeg en cultivator. Spurrie wordt vaak ge zaaid zonder eenige voorafgaande be mesting; men rekent dan uitsluitend op de kracht, welke nog in den bo dem aanwezig is. Als men bij het zaaien van het graan een extra be mesting heeft gegeven met het oog op een tweede gewas, dan valt hier tegen weinig te zeggen, de mest zal dan des te beter met den grond ver mengd en daarin verspreid zijn. Maar onze landbouwers zijn er in den re gel niet al te hard op uil 0111 zeer zwaar te mesten, zij strooien dikwijls nauwelijks genoeg voor een enkelen oogsl. En als dat het geval is geweest, dan wordt een aparte bemesting nood zakelijk, zoowel voor de spurrie als voor dc stoppelknollen. Voor spurrie kan men per II.A. uitstrooien 250 K.G. super, 200 K.G. patenlkali of 125 K.G. 10 pCt. kalizoul en 1(M) K.G. chili; voor stoppelknollen 300 K.G. super, 150 K.G. 40 pGt. kalizoul en 150 K.G. Chili als hoogste gift. Stal mest heeft men in dezen tijd van het jaar heel weinig, en dien men heeft, bewaart men nog liever lot later. Het uitstrooien van den kunstmest vraagt bovendien weinig moeite en tijd, een dubbele reden derhalve 0111 kunstmest le gebruiken, vooral thans, nu overal een overvloed van werk om afdoening roept. Te veel heeft men van dit pui ke, late groenvoer nooit. Zou de vorst al te vroeg invallen en de winter aanhoudend en streng zijn, zoodat de spurrie bevriest, en men geen gele genheid heeft de knolletjes en hel groen le winnen, dan het bevroren en verrotte groen in het voorjaar weer worden ondergeploegd en vormt dan een goeden mest. Immers, er is dan niets van het veld weggevoerd, zoo dat de uitgestrooide kunstmest nog geheel aanwezig is. Maar in den re gel is er wel lijd en gelegenheid om van het groenvoer le profiteeren. Op de spurrie stuurt men de koeien en de stoppelknollen worden geplukt en thuis gevoederd. En heeft men al te veel groenvoer, zoodal men geen kans ziet hel voor einde December te ver bruiken, dan kan men het intijds naar huis halen en daar opstapelen in een kuil, evenals men de pulp bewaart. Dal herfstgroen vormt dan des win ters een uitmuntend eten, waarmede de koeien op melk zijn te houden, ook in den lijd, dat het builen win tert en vriest. I11 den kuil is hel be veiligd tegen vorst en met eenige voorzorg kan men het altijd gemakke lijk bereiken. De stoppelknollen kun nen ook geteeld worden met het doel, 0111 vele en groote knollen te oogsten. Dit gebeurl sedert jaren veel in België. Daarvoor zaait men dun, of te wel men verwijdert de overtollige plan ten door eggen of hakken of uitpluk ken. De knollen ontwikkelen zich dan bij een goede bemesting flink, en be reiken niet zelden de grootte van mid delmatige koolrapen, en worden be waard evenals deze. Dit geeft nog minder werk dan het inkuilen van '1 groenvoer. Heeft men veel loof, dan achten wij het ensileeren toch altijd puik. Men moet van de bladeren en van de stengels niets verloren laten gaan, daarvoor heeft het als veevoe der te groole waarde, vooral in den winter, 'als er zoo weinig te krijgen is. O n wieder i n Frankrijk. Een hevig onweer, dat weldra overging in een cycloon heeft de streek Luchoin vraeselijk geteisterd. Vooral in den omtrek van Moin- tauban. Te Luchon werd veel verwoes ting aangericht. Verschillende weiden, bouwlanden, 'wegen enz. zijn overstroomd, uiteengeslagen en verwoest. Een kleine rivier stroomt door die plaats. Verschil lende kleinere stroompjes lossen hierop haar water, opgehouden door een drietal sluisdeuren. Een der deuren bezweek door de hevige kracht van wind en water en ih korten tijd wies het water tot een groote hoogte en overstroomde hot goheelc dorp. Huizen, hoornen, bijna alles werd medegesleept. De bewoners, door schrik bevangen, vluchtten zonder te trachten iets van hun vee te redden. Een groot aantal die ren, schapen, koeien, lammeren kwaimon 0111. Vele graanschuren zijn ingestort. Alles wat los was, werd door den stroom meegevoerd. Op sommige plaatsen is do grond door het water medegevoer de zand 4 M. opgehoogd. Men schat dat 8000 M3. aarde uit liet do 141 is weg gespoeld. Omtrent het nieuwe ongeluk mot de scenic railway dat op de wereldtentoon stelling te Gent heeft plaats gehad meldt het „H. v. A." nog enkele bijzonder heden. Drie wagonnetjes waren, langs de hoog ten en laagten aan liet rondslingeren. Toen een er van in de hoogte ward op getrokken bleef eensklaps de kabel staan en weigerde de klop er van vast te ha ken zoodat het wagonnetje achterwaarts de helling afdaalde. In de kromming botste het wagentje tegen de andere zoodat alle uit de Sjio- ren werden geslingerd. Gegil en wanhoops kreten werden vermengd met het lawaai der botsing. Dadelijk werden politiemaatregelen ge nomen de dienst van het Roode Kruis der tentoonstelling verwittigd en de ge kwetsten ter plaatse verzorgd of naar liet ziekenhuis overgebracht. Eenige der inzittenden vluchtten met kleine kwetsuren of builen, vol angst en schrik weg, zonder zich verder om iets te bekreunen. Het aantal gekwetsten waaronder enkel» zeer ernstig, bedraagt een zestal. In de diamant-slijperij van Dam te Ant werpen hebben dieven de zware kluis opengebroken en daaruit voor 50.000 fis. aan diamanten gestolen. (Msbode.) De Engelsche kiesrechtvrouwen "hou den er eigenaardige manieren op na om de wereld duidelijk te maken, dat ze kiesrecht verlangen. Nu hebben ze in (le Bibliotheek van St. Johln's College te Cambridge van 300 hoeken de banden stuk' gesneden. Zou het beteekenen: Zoo als deze banden verscheurd worden,4 zoo willen ook wij „de handen" bre ken 't Kan wel. In dit verhand is het misschien eigen aardig te vernemen hoe Carnegie ovhij dit actueele Vrouwenvraagstuk denkt. Hij zeide in een onderhoud met een correspondent van het „Berl. Tagebl.''i „Men zou wellicht aan vrouwen met eigen bezit het stem- en kiesrecht moe ten geven, maar in elk geval zou ik het niet graag in huis hebben en ik zou dan zeker met mevr. Carnegie een over eenkomst sluiten, opdat we geen twist zouden krijgen. Want mijn huis is mijin hemel I" Zeppelin naar Amcrik a. Graaf Zeppelin en zijn tec.hinsohe staf zijn er van overtuigd, dat een modern be stuurbaar luchtschip don Atlantische» Oceaan Ikan oversteken, liet is dan ook zeer waarschijnlijk; da,t dezen zomer een reis van Duitschland naar New-York zal ondernomen worden. Graaf Zeppelin meent, dat deze veis bij gunstig weer, niet langer dan drie dagen zal duren. Hij! fhieeft zich reeds met de Duitsclhie regeering tin verbinding gesteld, welke Veel voor dit plan zou voelen. (Msbode.) De Russische generaal Alfred von Man- teufel, is Dinsdag in den sneltrein Parijs Nizza bestolen. I11 zijn coupé leerde hij een elegant officier kennen, die zich als kolonel van het Fransche koloniale leger aan hem voorstelde, en met wien hij een langdurig gesprek aanknoopte. Toen de generaal zich enkele oogenblikken uit het compartiment verwijderde, maakte do pseudo-kolonel zich van (le tasch van den generaal meester, waarna hij vermoedelijk uit den in volle vaart rijdenden trein gesprongen is.. Bij het onmiddellijk in den goheelen trein ingestelde onderzoek werd tenminste geen spoor van den dief mieer gevonden. In de tasch bevonden zich, behalve een aanzienlijke som golds, ook verschillende kostbare sieraden. De voddenrapers te Parijs. Een aloude instelling van de Fransche hoofd stad gaat verdwijnen. De gemeenteraad wil een nacht-neinil- dings-dienst instellen, waardoor de straten des nachts zullen worden schoongeveegd. Groote elctrische voertuigen zullen hel werk overnemen van het oude gilde. Hevige ontroering heerscht er ondier de. voddenrapers, wijl men hun zoo het brood uit den mond wil stooten. „Maar luidjes", zoo beduidt men hen, „do nieuwe dienst heeft menschen noodig om de wagens te bedienen. Daar kunt ge toch naar solliciteeren?" Een minachtend schouderophalen is het antwoord der „chiffonnière" op dezen wenk. Hoe 't mogelijk kan zijn, dat men hun vrij beroep, waarvoor vakkennis, speurzin en zoo voort zoo hoog noodzake lijke vereischten zijn, ook maar 'n oogen- blik konden vergelijken met dat stomme bedienen van wagens, die alles, waarde volle vodden zoowel als straatvuil, zon der onderscheid bijeenpakken De voddenrapers hebben eene groote bijeenkomst gehouden in het winteiweloi- drome. Er waren er wel 10.000, rapers, raapsters, en hun kindertjes bijeengiateld. Daar 'werd nog eens duidelijk in het licht gesteld, dat de voüdenraperij niet alleen '60.000 menschen brood en wérk geeft, maar bovendien de grondstoffen levert voor verschillende industrieën der Fran sche hoofdstad, zooals de fabricage van papier, verschillende artikels de Paris ein zoo nueer. De in lnin bedrijf bedreigde lieden heb- b|en izes leden van den Parijsohen gemeen teraad weten te overtuigen van hiat on recht, dat men hun aan wil doen. En zoo zal men eerlang in den raad het goed recht der voddenraperij op liaar voortbestaan botoren bepleiten. I)e menschen zullen echter in lelk geval nog 'n tijdlang hun bedrijf kunnen voort zetten. 'tHad in de bedoeling giellegein 1 Juli a.s. meL den dienst in sommige wij ken te beginnen, maar 't. zal wel September of October wonden, voordat daarmede een aanvang zal kunnen wonden gemaakt,. 'tRecht van den sterkste, hl volle middagzon ligt de wit geblakerde straat leeg. Geen geraas 'breekt de loom® namiddag- rust langzame wandelaars voeten voort, het druk beweeg komt soms van een groepje straatjeugd, dat een gasjes- lioek bezet. Dan gerommel,, gebonkel als van holle vateneen ledige spuitwagen holdert de keienstraat af mot veel lawij't holle va ten klinken immers het hardst. Het paard ajuut den wagen op z'n dooie gemak verderen achter de spuitkar, op den straaltjeshuis^ zetelen parmantig en vrijblij twee straatbengeltjes. Zij1 .schom melen zoo heerlijk fijn op de pijp dat zij lekkertjes-leutig lachen en zegevierend- uittartend uitkijken naar soortgenoofen. De jochies-gasjes post spiedt dat lieve leventje af een begeerenswaardig1 pretje voor hen. Zij zijn met vijven de zittendeiï maar met tweeën, zij zijn dus in de meer derheid en kunnen de minderheid gemak kelijk wippen. Zij overleggen: hoe?en trippelen meteen achter den hobbelenden slpuitwa- egn aan. Dan opeens, als bij afspraak, schreeuwt het doordringend: Baos,, ze zitten er achter De wagenbestuurder blijkt te soezian of is stokdoof. Een der meerderheid trippelt naar don koetsier en schreeuwt, 'mi toe - Baos, daor zitten twee jongens achter op de spuitkèr

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6