ninspan Isnaren. Co., Amsterdam. Politis in dienst van Candidaten? f EU8LLETOM, Van kwaad tot erger. ONNET, Donderdag 26 Juni 1913. Negende Jaargang nlang beproefde rten, uitmuntende e stemming en zaamheid. KKER, Goes. 26 Juni 1913, verkoopen APIT ALEN PAARDEN, ARMEE, KEUKENMEID. akkersknecht, ïerschijnl eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en MUM. C. VAN DISSEL te s om 10 uur, in de ge- rendskerke, op de hofstede polder, op een half uur e Halte Noord-Kraaiert, n ten verzoeke van den ER J Lzoen, nde o.a. uit errie, aftands, bruine ar, lichtbruine Merrie, et Merrieveulen, licht- e, oud 7 jaar, met bruine Merrie, oud 7 Ruin, oud 4 jaar, vos jaar, bruine Ruin, oud dn, oud 2 jaar, zwarte aai-, vos Merrie, oud 2 derrie, oud 1 jaar en id 1 jaar; oeien, 1 Kalfvaars, 5 e Vaarzen, 1 ander- 4 jonge Stieren; 60 Kippen en Hanen hond. I oor ts: met toebeliooren, Drie- leper, 2 Tilburys (w.o. 3 Berggij), Paarden- Handwiedmachine, 2 Coksploeg, 7 Eggen, 1 of 2 paarden inge- ■d, Sleepbord, Wind-, iirnolen, „Stouts" een- Slijpsteenen (w.o. 1 Maaimachinemesseii Kruiwagen, Bascule, ewichten, Zaaibekken, lappelsproeier en eenig Geeselsteen, Wagen- en Aardappelzakken, pen, Pleiën, Ponger- ppen, Griepen, Vorken, eepketting, Ilarnasse- ien Klaverruiters, 10 Kunstmestzeeft, Draad- ïingdraad, oud Zink, Lap, Balance Gentri- Karn, Kookfornuis iter), 1 Fiets, Jachtge- z. de is een bergplaats voor in stalling boden. INDARTS, Juli te GOES, Stations- tigen. angename en gemak- jgenwoordiging. voor iedereen, gaand uw adres onder het advertentie- tan vegens huwelijk der tegen- aschgeld f26. vrouw VROOM, Lange liddelburg. n Augustus of eerder, een roede getuigschriften. VESTE1NDE, Koninklijke kkerij, 'sHeerenhoek. No n. NE mm. COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht (op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. [d. AdministratisGanzepoortsfraat C 209. GOES ReclamebericKten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. A ciontant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I ^^k ^^k gulden bij verlies van beide I ff® gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Z 1I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I ^0 of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandscbe Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij f gulden bij VA I 11 I verlies verlies van vaneen [11 I een Zl \0 duim\0 wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bij dit nummer behoort een bijblad. Ter voorkoming van misverstand, vergis singen, vertragingen enz. zij er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat opgaven van advertentiën moeten worden gericht aan de Administratie, Ganzepoortstraat Goes. De Redactie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". T Is verbazend kras, wat er Zon dag tc Middelburg is geschied. Wat dan, vraagt u. Luister. Te Vlissingen is Zaterdagnacht een strooibiljet verspreid, vol zware be schuldigingen aan het adres van een der candidaten voor de Provinciale Staten, en wel den heer Van Niftrik, wethouder van fabricage en directeur der gasfabriek te Vlissingen. De man achtte zich hierdoor beleedigd en gaf de zaak in handen van den Officier van Justitie. t Tot zoover alles in orde. Maar nu! Den dag daarop; dus Zondag, wordt te Mid d e 1 b u r g een drukker uit zijn Sabbathrust opgeschrikt door de komst van een adjunct-inspecteur der gemeente-politie le Vlissingen, den jongslen van het corps, die onderzoek verlangt van het kantoor. Nu weten wij allen: bij ons, Nederlanders, zit een zekere wees voor de politie- uniform. Deze vrees, gevoegd bij1 de gedachte, dat de inspecteur zeer zeker bevoegd was lot liet doen van het gevraagde onderzoek, deed den druk ker het verlangen van de politie autoriteit inwilligen. Het onderzoek had plaats op eene wijze, die doet denken aan de dagen van liet schrikbewind: alles werd doorsnuffeld, geen lade bleef onge opend, zelfs het kasboek en copyboek waren niet veilig voor den politieman. Hadde de drukker slechts geweten, dat hij dien man, die van de gemeente politie uit Vlissingen kwam, ongestraft de deur had kunnen wijzen! Want als men met de wet voor oogen nagaat, op wat brutale wijze hier een der heiligste burgerrechten is verkracht, vraagt men zich met verbazing af: hoe is zoo iets mogelijk! Driedubbel toch is de beleediging, die hier de vrijheid van den Neder- landschen staatsburger is aangedaan, eene beleediging, die niet wordt weg genomen door het feit, dat de bewuste adjunct-inspecteur van politie den drukker om excuus is komen vragen, nadat deze en terecht zijn beklag 28) Jeanne zag de pastoor strak in de oogen. - Hij is doodherhaalde zij en zij zonk bewusteloos neder. God zou hare ziel eene groote gunst bewezen hebben, indien Hij haar op dit oogenblik tot zich geroepen had. Het woord dood werd buiten gehoord. De nieuwsgierigen drongen het huis binnen. De brigadier volgde lien, en terwijl de anderen daar in stomme verbazing ston den maakte hij spoedig een proces-verbaal van het gebeurde op. Ongeveer een half uur nadat de ge neesheer het noodlottige vonnis had uit gesproken, snelde een jongeling, met stof bedekt, liet gelaat krampachtig verwron gen, de kamer binnen. Het was Marcus. Iedereen maakte plaats voor den zoon, die het huis binnentrad, om er zijn ont zielden vader te vinden. Jeanne lag nog altijd in bezwijming. had gedaan bij den Officier van Justitie. Art. 110 van het Wetboek van Strafvordering zegt „Buiten het geval van belrap- ping op heeterdaad zal geen huiszoeking1) mogen plaats hebben zonder verlof van de arrondissementsrechtbank. Er zal evenwel in geval van dringende noodzakelijk- h e i d, zonder dit verlof, door den rechtercommissaris ter requisitie van den Officier van Justitie, huiszoeking mogen ge schieden lo. in de woning van den be klaagde; 2o. in de woning, waarin het misdrijf gepleegd is; 3o. in herbergen, koffiehuizen en andere openbare plaatsen." Volgens dit artikel liad de adjunct- inspecteur der Vlissingsche ge- mee n l e-politie niets bij den drukker te Middelburg te maken. Doch er is meer. Art. Ill van het zelfde Wetboek van Strafvor dering zegt „In alle gevallen eener huiszoeking, AL IIAD DIE ZELFS PLAATS, MET VERLOF VAN DE RECHTBANK, zal het den rechter-commissaris niet ge oorloofd zijn, geschriften, boeken en andere papie ren te onderzoeken of in beslag te nemen, zonder dat h ij daartoeuitdrukkelijk door de rechtbank zij gemachtigd." Hieruit blijkt dus, dat dc Vlissing sche politieman op schromelijke wijze zijn boekje is te buiten gegaan. Doch er is nog meer. In zijn Hand leiding tot het Wetboek van Strafvor dering vraagt prof. Mr. D. Simons zicli af, of "de huiszoekingen, waar van in art. 110 en 111 sprake is, ge oorloofd zijn tijdens de voorloopige information van een (waar of ver meend) misdrijf. En dan beantwoordt hij die vraag met een beslist „neen". Zelfs al had dus de Vlissingsche gemeente-politieman alle bevoegdhe den voor de huiszoeking bezeten wat onmogelijk is, daar hij noch rech tercommissaris is noch eenige andere rechterlijke functie bekleedt dan zou hem in de gegeven omstandighe den door den drukker te Middelburg nog de deur voor den neus 'kunnen zijn dichtgesmeten. t Doch er is nog meer. De Van Nif- triksche strooibiljelkwestie verkeerde op den dag van het bewuste politie- bezoek aan den Middelburgschcn De pastoor was bij het bed nederge- knield. Veendal stapte op het zelfde oogenblik met Jan liet venster binnen. Marcus naderde snel het bed. Niemand had hem toegesprokenen hij geloofde nog zijn vader levend te zien. Hij boog zich. De pastoor lichtte op oogenblik liet hoofd op. Hij is dood, mijn zoon sprak liij, omhels hem en kom met mij bidden. Marcus sidderde. Hij wankelde, het scheen hem toe alsof eene geheime stem hem toeriep: Moordenaar! Vadermoorder! En nogthans boog hij zich en wilde zijne lippen op het het bleeke voorhoofd drukken. Maar hij kon zijn besluit niet ten uitvoer brengen hij stond op, uitte een kreet, en week, bijna krankzinnig van smart, terug naar de deur, waar hij op een stoel nederzonk. Iedereen was door dit schouwspel getroffen. Arme jongen, zeiden de goede lie den, de schok is te hevig voor. hem. Veendal alleen schudde het hoofd, mompelde iets in zichzelven, verliet eenige oogenblikken later het huis, begaf zich naar het dorp, zadelde zjjn paard en reed spoorslags naar Moriaan. drukker, zelfs nog niet in het stadium van „voorloopige informatie". Im mers: voorloopige informa tie n, die het onderzoek van den Of ficier van Justitie voorafgaan, worden ingewonnen door dcnreclitcrcom- missaris, op vordering van den O f- flcier van Justitie. Van dit alles nu was Zondag j.i. zcll's nog geen sprake. De eindconclusie dezer onverkwik kelijke geschiedenis is, dat lo. bui ten de Justitie om door een per soon, die elke w e 11 e 1 ij k e bevoegd heid miste, het grondwettelijk recht van den Nederlandschen burger: vrij le zijn in eigen woning, is geschonden. Dat 2o. die schending plaats greep op Zondag. Dat 3o. die schending ge schiedde in eene gemeente, waar door die persoon geen enkele machtsfunc- lie kan worden uitgeoefend. Wij la ten hier geheel buiten beschouwing, wie de eigenlijke lastgever tot deze hoogst betreurenswaardige daad is geweest. Het feit zelf is welsprekend genoeg: de man, die zich Zondag j.l. Dij den Middelburgschcn drukker aan meldde, heeft zich leelijk vergalop peerd, ondanks het feit, dat hem ver gunning tot huiszoeking werd gegeven. De heer van Niftrik is een man van beteekenis te Vlissingen. Wij be grijpen dat hij als een Jupiter to- nans" opvloog, toen hij zijn blanco- register van publieke ongereptheid door een strooibiljet meende te zien besmeurd en als candidaat voor de Provinciale Staten op inin-nobel» wijze zicb zag aangevallen. Maar wij gelooven ook, dat liij eerbied genoeg heeft voor de Grondwet van ons Ko ninkrijk, om niet ten strengste af te keuren, dat op de wijze, als hierboven omschreven en gedocumenteerd, door politieambtenaren van de gemeente, waarvan hij wethouder is, in een vreemde gemeente is "gevischl naai den drukker of uitgever. Voor zich zelven zal hij1 of wij moesten ons al deerlijk in zijn persoon vergissen niets liever willen, dan dat deze zaak tot klaarheid kome langs den koninklijken weg, d.w.z. door hem of hen, wie de Wiet daartoe de bevoegd heid verleent. Ware het anders, de vraag mocht gewettigd heeten of, ge zien de politieke gezindheid van den beleedigden candidaat, gezien de po litieke gezindheid van den Middel burgsehen drukker, wij thans komen te staan voor een nieuwen, ongeken- den toestand in ons vaderland: de politie in dienst van candidaten eener politieke partij, onbevoegd huiszoe king doende bij de tegenpartij. Wij apatieeren, Redactie. XI. Den volgenden morgen ging de zon prachtig op, en de heerlijke morgen le verde eene pijnlijke en treffende tegen stelling op met de droefheid, die in de hoeve heerschte. In de kamer lag het lijk van Vreeman op het bed uitgestrekt. Aan het hoofdeneinde zat Jeanne, geheel ontdaan, en weendeaan het voeteneinde zat Marcus onbewegelijk, met over de borst gekruiste armen, starende blikken en zenuwachtig saamgeperste lippen, alsof hij beangst ware, dat hem een ge heim zou ontsnappen. Alle lieden, die waren binnengekemen, hadden zijne houding' opgemerkt, en de praatjes begonnen opnieuw. Hebt gij Marcus opgemerkt vraagde de eenhij heeft nieteens geschreid. Hij hield niet van den pachter, antwoordde een ander. Zeg maar, dat hij hem haatte. Dat is mij hetzelfde, maar dat schot is hem vijftigduizend gulden waard. Ten minste. Wat zegt ge daar, jongens? sprak Veendal, die juist was aangekomen, en zijn paard aan een boom had vastgebonden' Wij spraken over Marcus, zeideereen V Liberale voorlichting. De Zeouivsche „Nieuwe Rotterdammer" in duodecimo, die antwoordt op den naam „Middelburgische Courant" had Dinsdagavond het navolgend artikeltje: Een net debater. Gisteravond spraken te Seroo®- kerke de heeren Jac. WioJIeman en mir. A. J. Fokker ten gunste van de candidatuur van Raalte. In debat traden het hoofd der Christelijke school aldaar, die op be zadigde wijze voor zijn standpunt op kwam en mr. H. J. C. Groot, een Katholiek advocaat uit. Middelbuig. De heer 'Fokker had er do kie zers op gewezen, dat de angst voor het roode spook den rechtschen lei ders wel in den mond bestorven ligt, doch dat die angst daadwerkelijk niet zoo groot is, gezien het herstemmings advies der coalitiepartijen, dat een jndirecten steun beteefoent voor de candidaten der S. D. A. P, Dit nu noemde de heer Groot ösn bedelen om stemmetjes voor do vrij zinnige candidaten. En zoo zeide hij, het advies om zich bij de herstem ming te onthouden, was door de om standigheden geboden. Als. er ergens fatsoenlijke liberalen candidaat wa ren, zou men ze wel willen steunen, maar men kon toch niet op al die rare kerels stemmen. Gesommeerd om de namen te noe men van al die rare kerels, bleef mr. Groot het antwoord schuldig. Ten slotte eindigde mr. Grooit met den raad om niet op den „Jood" van Raalte te stemmen, die men n.b. een rnooien 'steun noemt voor de Ned. Herv. Kerk. De heeren Welleman on Fokker keurden deze lastertaal ten strengste af; de heer Fokker voegde er aan toe niet op de praat van mr. Groot in te gaan, Voordat deze heer zijn veront schuldiging zou hebben aangeboden en voordien ook nergens meer met genoemden heer te zullen 'debattee- ren. De heer Groot bood geen ver ontschuldigingen aan. Baron Canaille maakt school! De aangevallene verweert zich in on derstaande regelen. Aan den lezer het oordeel over de wijze van voorlichting door de „Middelburgsche Courant" gebe zigd. Een net staaltje van de wijze, waarop men het van links aan rechtsche debaters onmogelijk tracht te maken te debattee- ren op door links belegde vergaderingen mot debat, levert de „Middelburgsche Courant" van 24 Juni 1913. Ik vraag dan ook eene plaats in uw, idad om den rechtschen kiezers kort uit uit den hoopde jongen is nu rijk. En een wees, voegde er Veendal onverschillig bij. Ochdaar schijnt hij weinig om te geven; hij heeft nieteens geschreid. Moet een man dan weenen? Marcus is geen man, hij is nog slechts een jongeling. En hij heeft nieteens zijn vader ge kust, zeide een ander. Veendal glimlachte onmerkbaaar en wilde juist antwoorden, toen het rollen van een rijtuig zijne opmerkzaamheid tot zich trok. Hij naderde het en boog voor den rechter, die een eerste onder zoek kwam instellen. - De heeren uit Varik zullen om tien uren komen, M. de rechterik ben in- tusschen geheel tot uw dienst. De rechter begon nu de plaats te onderzoeken. Dit onderzoek bracht weinig aan den dag, uitgenomen den prop, dien hij op het gras vonl. Er werd anders geen spoor ontdekt. Jeanne en Leemen gaven de vereischte plaatselijke inlich tingen. De rechter, in zijn ambt vergrijsd, had reeds de geheele toedracht der zaak geraden, en verrichte de voorschriften der wet slechts voor den vorm. een te zetten wat er j.l. Maandagavond' op Serooskerke is gebeurd. Daar spraken de heeren Jac. Welle- man en Sir. A. J. Fokker. Bleef de eer ste nog zakelijk en bepaalde hij zich in hoofdzaak tot hiet tarief, de laatste meen de, dat het hem vrij stond, om op de bekende liberale wijze thans het roode spook op te roepen en steun te vragen, voor de liberalisten, waar zij in herstem ming kwamen met een sociaal-democraat. Verder (turfde deze heer het aan, om (zich beklagende om de scheuring, die de antithese zou brengen) de anti-revolu tionairen weer eens op te zetten tegen, de katholieken en omgekeerd. Toch be treurt men links elke scheiding in ons vaderland. Nu verwijt de schrijver in de „Middel burgsche Courant" mij', dat ik zou gezegd hebben in mijn debat o.m. het volgende: dat men toch niet „op die rare kerels? (de liberalisten) kon stemmen. Ik heb dat niet gezegd. Die anders beweert liegt en lastert. Wel heb ik gezegd, dat men tegen woordig geen fatsoenlijke (natuurlijk poli tiek gesproken) liberalen meer heeft en dat 't daarom lood omi oud jjzer is of men een liberalist of een sociaal-demo craat heeft. De waarheid van dit gezegde heb ik* geïllustreerd met de namen te noemen van politiek-fatsoenlijke en hoog staande mannen als Van Karnebeek, Treub; Drucker, die allende Kamer uit zijn geloopen. Waarom? Dat weet men links heel goed. Ter verdere illustra tie van mijn gezegde kan dienen de igno- hele wij'ze, waarop in den laatsten tijd. tegen alles wat godsdienst is, is te velde getrokken. Op waarlijk perfide marden heeft men gespot en gelachen met de diepste gevoelens van ons in meerderheid' .geloovige volk en heeft men vooral de Katholieken en Gereformeerden gehoond in hunne overtuiging. Dat is geoor loofd volgens de heeren van links, maar te zeggen dat liberalisten, die dat doen politiek-onfatsoenlijfc zijn, schijnt niet ge oorloofd. Ik 'kan mijne woorden in dit opzicht echter thans weer opnieuw; il- lustreeren met het aangehaalde stukje in de „Middelburgsche Courant", dat van A tot Z onwaar is en natuurlijk! geheel onvolledig. Op deze wijze bestrijdt men geen te genstander, heeren liberalisten. Ook niet met dat soort Van verontwaardiging, waar van gij Maandagavond uiting gaaft, toen ik den Hervormden kiezers afraadde, in 't belang van hun eigen kerk, te stem men op den Jood van Raalte. Men noem de dat laster. Dat men het aantoone. Of is de heer Van RaaJte geen Jood, zelfs geen z.g. Reform-Jood en zijn niet de Joden uit hun aard anti-Christelijk'? En zal niet een van huis uit Hervormd main, gelijk de heer Blum, meer weten en ge voelen voor de Hervormde kerk dan een Bijna op hetzelfde oogenblik als de rechter waren drie andere personen op de weide verschenen. Het waren de mo lenaar en zijne zusters. Iedereen kende den twist, die tusschen die lieden en den verslagene had geheerscht en hunne tegenwoordigheid maakte een pijnlijken indruk. Men had reeds dikwijls over de aanwezigheid van Marcus in den molen gesproken, en men vond het van Mina zeer onbescheiden om den jongeling tot dij het lijk zijns vaders te vervolgen, Pieter en zijn zuster traden het huis niet binnen, en dit werd door sommigen goed opgenomen. Zelfs knoopten er eenigen een gesprek met lien aan, zoo dat zij zich weldra op hun gemak bevon den en even luid als de anderen Jeanne en Marcus beklaagden. Eenige minuten later kwam een jongen aansnellen en kondigde de komst aan van de heeren van de rechtbank. Zij verschenen inderdaad vergezeld van vier maréchaussées en traden de hoeve binnen. (Wordt vervolgd) i i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1