BUITENLAND. „Het Vaderland" heeft ook ai een pro fetie bij de hand „Op grond van de steminencijfers bij deze verkiezingen uitgebracht, en behou dens onverwachte complicaties die zich, bij de herstemming nog kunnen voordoen, gelooven wij dus ais waarschijnlijk te mogen aannemen, dat de samenstelling der nieuwe Kamer niet ver zal afwijken van de hier volgende, n.l.: Coalitie 44 (Ede en Ommen meege rekend). Concentratie '43. S. J). A. P. 13". Rotterdam en de Verkiezingen. Rotterdam is buit van Links. Ook de buitendistricten z'ijh slecht voor Rechts. 'tls ;op dezen zoelen zomeravond nacht in onze ziel, al schittert nog steeds heel ver de sterre der hope. Over vier jaar misschien eerder beleven jve licht een 1909. Maar nu is 't treurig. In Rotterdam liggen we onder maar 't liberalisme ligt verpletterd en de roode vlag «vappert wijd. In I werd Rorgesius uitgeworpen. In II de Klerk. In V Fock. In IV van Vollenhoven bijna. Alleen III bleek de burcht van h!et liberalisme. De slagen zijn fel. Maar de liberalen hebben toch1 geen reden tot juichtieren als zie nu over- winningsdronken doen. Als er een ministerie moet gevormd worden Want hoeveel zetels krijgen de Roode Neven? We zijn geslagen, doch gevallen met eere. Onze wapens zijn blank. Kan Links dat nazieggen 1 Neenl Daarom (Zal op dit 1905 een 1909 vol gen. Want ons volk is wel een paar malen te begoochelen, .maar dan wordt bet weer wakker. Bij reuzenwerk is Rotterdam I en II nog te winnen Maar Buiten (gaat telkens een huiljubel op. En 'tis of er een gele brand van haat doortrilt. Links viert een bachanaal. We keeren ons tot Hem, Die gaf en nam en ons vurig gebed niet verhoorde dezen keer. We buigen onder Zijn Hand. Hij zal helpen. We zeggenHeer, Uw wil geschiede De dagen 19051908 keeren terug. Nog erger. Maar weiken zullen we tot het bit tere einde. Arm land, zoo geteisterd door haalt tegen 't geloof en groei dier Revolutie. En 't feest der Vrijzinnigen duurt maar voort. 't Juichen is niet uit do lucht. De kelen worden heesch, maar liooger gaat T getier bij eiken slag, toegebracht aan Rechts. lOver alles gloeit een heete roode brand De Christen-kiezers gaan stil huis waarts En morgen-ochtend offeren wij op de plaats, waar we van morgen nog hoopvol boden, onze slagen Gode op. Hij zal helpen I („Centrum".) Linksche Fraaiigheden. Men schrijft aan de „Stand." In den nacht van 16 op 17 Juni trekken 15 a 20 vrijzinnigen, voor 'tmeerendeel onder den invloed van 't Schiedammer nat, naar de Chr. school te Klazinaveen. Ze zijn met stokken gewapend, hebben de jassen 't binnenst buiten gekeerd en de petten diep inn de oogen getrokken. Ze nemen plaats op 't schoolhek, terwijl één hunner zal „proeken". Hij braakt de verschrikkelijkste verwens© hing en .uit aan 't adres van de school en 't schoolhoofd, den beer De Bimijn, voorz, der Centr. A. R. K. Daar deze niet thuis was, zond diens eehtgenoote om pólitiehulp, doch zonder gevolg. De preek is uit en nu zal mm gaan spijkeren en plakken. Op1 ramen en muren wordt Borgesius bevestigd, onder een stortvloed van vloeken en lasteringen na een demonstratie die met een ronde dans over 't speelplein werd besloten, trok- ekn ze na een verblijf van circa 3/i uur weer weg. Mene, Mene! Uit de „Nederlander" nemen wie het volgende rake stukje over, gericht tot de „Nieuwe Rotterdamse!» Courant" Naar wij uit vertrouwbare bron verne men, is te Rotterdam Dinsdagavond een hoogst merkwaardig verschijnsel waarge nomen. Het was in de Witte de Withstraat, voor het gebouw der „Nieuwe Rotterdamscbe Courant." Een enorme mensc hen menig te wachtte voor de transparanten in adem- looze spanning af, hoe de landsgevaar- lijke regeering door het verjongd libera lisme zou worden vernietigd hoe Rot terdam, de oude burcht van het libera lisme, van Ren vijand zon worden ge zuiverd. Toen verscheen de uislag van Rotter dam 1. En van Rotterdam II. En van Rotterdam V. En toen zag men, boven den transparant, duidelijk zichtbaar Voor elkeen die zien wilde, een hand In vu rig rood schrift op den gevel van het trotsche gebouw de woorden schrijven „Mene, mene, tekel upharsin'l" Een man alleen zag het niet. Het was de hoofdredacteur van het bekend© blad. Die zat, naar ons gemeld wordt, op dat oogenblik in de boekerij der courant met behulp van ©enige modern© predi kanten verdiept in Loyola en de „olde scrievers", stof verzamelend voor een nieuw anti-clericaal artikeltje. Vreemde manieren. Wij lezen in „De Zeeuw" Ds. v. Hoogenhuijze vertelt in „De Ne derlander" dat in 'tdistrict Goes op zijn verzoek niet gewekt zou worden van wege den Nationalen Rond van Protes- tantsche kiezers voor Moojen. „De Nederlander" berichtte zelfs dat er vanwege dien Rond niet voor Moojen geijverd is. Wij weerspraken dit en zonden aan de redactie van „De Nederlander" ©en exem plaar van het overal in 't district ver spreide pamflet „de Koninklijke Weg" waaronder met groote, vette letter de aan beveling voor Moojen stond afgedrukt. „De Nederlander" heeft hiervan maar geen melding gemaakt. Zij heeft, 't be drog blijkbaar met den mantel der liefde willen bedekken. Doch wat blijkt nu? Ds. v. Hoogenhuijze schrijft in „De Ned." van heden dat de man die in weer wil van een absoluut verbod toch de advertentie van genoemden Hond in de „Goesche Courant" ter aanbeveling voor Moojen plaatste, de heer A. f. Boluijt is geweest. Wij gelooven meer zullen wij er nu niet van zeggen dat de nederlaag der vrijzinnigen in Goes en Hontenissa voor een goed deel voor rekening komt van de 'Siemelinks en Boluijts, aan wier handen men de leiding van deze ver kiezingen niet. had behooren toe te ver trouwen. Overigens blijft het zij met leed wezen geconstateerd ds. v. Hoogen huijze mede aansprakelijk voor dezen loop der zaken, zoolang hij' met de Quasten en andere anticlericalen iin bond blijft optreden, gelijk hij tot bierton deed. Hij had dienen te begrijpen, dat zijn zwakke stem het wilde krijgsgeschreeuw zijner ongeloovige, moderne, doopsgezin de bondgenooten toch niet overstemmen kon, ook al riep hij nog zoo hard dat zij er maar op los zouden slaan doch Lobman zouden sparen. Met den dood voor oogen. Te Assendelft is Dinsdag geen enkiete Katholieke kiezer thuis gebleven. Maar het meest treffend was daarbij, dat de pastoor, de ZeerEerw. heer darijs, niette genstaande hij ieder oogenblik kon ster ven, nog van zijn laatste levenskrachten gebruik maakte om zijn plicht te doen. Hij liet zich, doodzwak en doodziek, naar de stembus brengen en stemde voor Passtoors. Wie den vromen man gekend heeft, zal wel begrijpen met wat vreugde hij dit laatste offer bracht. Den volgenden dag stierf hij I (Tijd.) Herstemmingen. Naar „De Standaard" mededeelt heeft! het centraal comité der Antirev. partij de aangesloten kiesvereenigingen geadviseerd zich bij de herstemming tusschen 2 linte sche candidaten te onthouden. Het bestuur van den Algem. Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Nederland geeft het volgende advies Het bestuur van den Algem. Rond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland, ge- zien de ergerlijke wijze, waarop de con centratiepartijen de coalitie, in helt bijt zonder de Katholieken, Weblbten bestref den, heeft besloten om Ivoor districten, waar op 25 Juni p.s. in herstemming komen candidaten der concentratiepar tijen met sociaal-democraten, desge vraagd, aan (le aangesloten kiesvereeni gingen te adviseeren hun kiezers aan te raden zich van stemming te onthou den. Het hoofdbestuur van de Christelijk So ciale Partij deelt mede, dat bet adviseert, met allen nadruk', om hij de herstemmin gen voor de Tweede Kamer der Staten- Gene.raal in geen geval op den candidaat der coalitie zijn stem uit. te brengen. Het Partijbestuur der S. D. A. P. heeft besloten aan de concentratie-randidaten, die in herstemming komen met een coa- litie-candidaat een 4-ital vragen te stelr len: lo. Erkent gij als eisch van urgen tie invoering hij de grondwet van alge meen kiesrecht voor mannen en ophef fing van de grondwettelijke uitsluiting voor Vrouwen, onder bepaling, dat geen, vrouw op grond van minder mautschap- pel ijken welstand mag worden uitge sloten? 2o. Zijt gij bereid u tegen elke versterking van de Eerste Kamer te ver zetten? 3o. Zijt gij geneigd mede te wer ken tot onverwijlde invoering van art. 369 van de Inv. wet met uitbreiding tot alle 70-jarigen die pensioen noodig heb ben? 4o. Zijt gij' er voor, (lat. de wet- Talma met behoud van art. 369 wordt ingetrokken, in elk geval niet wordt in gevoerd. Aan den aecr. van het vrijzinnig concentratie-comité is mededeeling ge daan, dat de concentratie-candidaten, die in herstemming komen met coalitie- candidaten en deze vragen hevestigeind beantwoorden, openlijk' door de S. D. A. P. zullen worden aanbevolen. Bovengenoemde vragen zijn ook! ge richt tot dhr. Juten te Bergen op Zoom en dhr. Biclion van IJsselmonde. Vredespaleis. De Grieksclie iregeering beeft, naar de „Nieuwe Ct.meldt, aan de Carnegie- stichting een witmarmeren troon geschon ken, welke een zuivere nabootsing is van een te Knossos op Kreta gevonden troon, welke men vermoedt, dat van koning Minos is geweest. De troon zal worden geplaatst in bet Vredespaleis. De Tilburgsche tentoonstelling. Woensdagmiddag ten 2 uu,r heeft de of ficiéél© opening van de Tiliburgsche Ten toonstelling plaats gehad. Het terrein der Tentoonstelling was in vol ornaat. Van alle gebouwen wapper den fier en breed uil de nationale drie kleur met daarnaast do vlaggen der onder scheidene exposeerenilc natiën, de fon tein wierp haar kleurige waterstralen 30 M. de lieve zon tegemoet, in één woord het was ©en prachtig, kleurrijk tafereel dat het terrein bood. Binnen snorden reeds de machines en troffen anderen in de. Nijverheidszaal dc laatste schikkingen ieder 0111 zijn „stand" ©en zoo fleurig mogelijk aanzien te geven. De gasten konden komen. Sn liet. middaguur kwamen langzamer hand de genoddigden opdagen en ver spreidden zich over liet terrein als om even te .ïnspeoteorien. Dat gaT een heel© bewegelijkheid. Onder de aanwezigen be merkten we o.iii.; Z.Ex. Mr. A. Baron van V oorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant de part, secret, der K.oningin Jhr. V Geen' den heer G. 11. f. M. Raupp. huree- meester van Tilburg, liet gehoede hipofd- oonuté, benevens verschillende Eerste en tweede Kamerleden en andere leden van het eere-cjomité. Velen dezer waren van hunne dames vergezeld. Te -ongeveer kwart voor 2 qui- ver scheen Z.Ex. Minister A. S. Talma, !n gezelschap van den heer A. H. A. Arts het Tweede Kamerlid yoor Tilburg, té wiens huize de Minister de lunch had gebruikt Na de gebruikelijke voorstelling en ver welkoming begaf het gezelschap zich naar de net versierde feestzaal waar de ope ningsplechtigheid zpu plaats vinden in tegenwoordigheid van een talrijk en uitge lezen publiek. Nadat alle aanwezigen gezeten waren hield de .voorzitter van het hoofd-comité een weIk;omstrede en verzocht Z.Excel- lentie Talma de tentoonstelling to openen. De Minister verklaarde vervolgens in zijn rede, de tentoonstelling voor ge opend. Nadat de eere-wijn was rondgeschonken weid gezamenlijk een rondgang gemaakt over de tentoonstelling, waarbij de af- deelingen, alsook de Bloemenstad werden bezocht. /Te 3 uur werd de Tentoonstelling voor het publiek opengesteld en kwamen dui zenden bezoekers zich voegen bij de reeds aanwezigen. De Tentoonstelling ziet er onder be gunstiging van het mooie zomerweer, keu rig frisch en levendig uit en belooft oen waar succes- ivoor de ondernemers te zijn. M ij kunnen dan ook genist iedereen aanraden Tilburg in deze dagen te bezoe ken overtuigd als wij zijn, dat men daar veel schoons te zien krijgt. Wrij komen op de Tentoonstelling zelve nog nader terug. Donderdagavond te 6 uur werd aan Z.Ex Minister (Talma een feestmaaltijd aangeboden, waarbij aanzaten de 'leden van het Hoofd-comité en het Eere-comité. Minister Talma vertrok te 8.35 weer naar de Residentie! Naar wij vernemen, zal II. M. de Ko ningin op 14 Juli a.s. de tentoonstelling lo Tilburg bezoeken. H. M. de Koningen op reis. De ,,'s Hert. Ct." kan thans met zeker heid mededeelen, dat 11. M. de Koningin Maandag 14 Juli haar voorgenomen niet- officiëel bezoek aan de tentoonstelling van oude kerkelijke kunst te *s. Hertogenbosch zal brengen. Dit lxv.oek zal omstreeks 10 uur plaats hebben. Ook zal Hare Majes teit. de opvoering van het mysteriespel bijwonen, dat voor deze bijzondere gele genheid op dien dag en in den voor middag zal plaats hebben. In den namiddag reist de Koningin waarschijnlijk naar Tilburg door. Nekkramp. In de infanterie-kazeme II te Ede doet zich, naar de „N. Ct,." meldt, vermoe delijk een geval van nekkramp of rugge- merg-hersenvliesontsteking voor. De pa;- tiënt ligt in de ziekenzaal, een zestal man schappen der zelfde comp'. is ter obser vatie in de barakken opgenomen., terwijl het overige deel dier compagnie geïso leerd is. Een specialiteit kwam reeds ter onder zoek, terwijl Dinsdag de generaal-majoor- inspecteur van den geneeskundigen dienst dienst der landmacht den toestand kwam opnemen. Aftreden van het Ministerie? De „Nieuwe Haarlemsche Courant" schrijft Wij vernemen (en melden dit ondier reserve), dat het kabinet-Heemskerk heeft besloten, aan H. M. de Koningin zijn ont slag in te dienen, daar gebleken is, dat vóór het Tariefwet-ontwerp geen meer derheid in het kiezersvolk op dit oogenblik te vinden is. Is dit bericht juist, dan is de Tariefwet daarmee van de baan. Zijn wij goed ingelicht, dan zal het ontslag van het Kabinet heden of morgen, officieel worden gepubliceerd. Het blad teekent hierbij aan: Het bovenstaande bericht, dat wij uit vertrouwbare bron ontvangen, brengt in derdaad groot nieuws. Gebleken is nu wel en we zulten dat morgen met cijfers aantoonen d.at dat er voor Rechts een meerderheid in den lande is, dat ook liet getal der Rechtsche kiezers dat der anderen overtreft, maar.... dat de Tariefwet voor velen een groot struikelblok is gebleken. O.i. ten onrechte, zooals wij al meer malen hebben aangetoond. Doch wij begrijpen het, dat. er bij het Ministerie-Heemskerk, dat immers bij monde van den heer Kolkman zijn le ven verbonden heeft aan liet Tarief, de meening kan zijn gerezen, dat ook al komt er een kleine Hechtschie meerderheid in de Tweede Kamer, de Tariiefwst onder de huidige omstandigheden niet veel kans meer heeft, aangenomen te worden. Im mers, d a t. wijzen de stemverhoudingen zeker uit. Zóó bezien, komt ons het. ontslagnamen der Ministers geloofwaardig' en begrijpe- voor: bij de herstemmingen staat dan de zaak veol zuiverder en gegrond op de zuivere beginselen EERSTE KAMER Verga (lering v an Woensdag 18 J u n i. Do Voorzitter stelde voor aan de agenda alsnog da| kustverdediging toe te voe gen, Doch daar k'wam de lieer Cremor tegenop, Men moclit aan het einde van een parlementair tijüvalk! geen ontwerp aannemen, waardoor een eventueel vol gend Minister in moeilijkheden kon wor den gebracht, omdat het niet met zijn ideeën strookt; en hij wees op 1901, toen de Eerste Kamer tusschen stemming en herstemming voor h.aar zuster aan den overkant een Indisch ontwerp van het Liberale Kabinet PiersonBorgesius niet behandelde; doch hij verzuimde er op te wijzen, dat toen reeds bij eerste stemming Rechts in dc meerderheid was gekomen, spr. nu nog slechts kon gewagen van „bij na zeker, dat er groote wijziging komt in de politieke verhoudingen". Te voren waren een vijftal kleine ont werpen aangenomen; dat tot inrichting van het huis van Groen van Pri.nste<- rer 'te Den Haag voor het Kabinet der Koningin, 'welks verblijf bij de Eerste Ka mer 'zal worden getrokken, echter niet dan nadat een .motie-Reekers was verwor pen, om den Minister te vragen geen ingrijpende verbouwing te doen, voordat de 'tribune-quaestie zou zijn opgelost. Minister Regout beloofde evenwel bin nen enkele dagen tribuneplannen in te zullen zenden. De Eerste Kamer hoeft biet voorstel, om de Kuslverdedigingswet Maandag in behandeling te nemen in de zitting van Donderdag aangenomen met 28 tegen 13 stemmen (rechts tegen links). De Koudekerk8Che burgememeesters- benoeming. De „Tel." meldt, dat baron van der Borrh tot Verwiolde aan den heer Duyniaer van Twist verzocht heeft geen vervolging in le stellen. Andere bladen melden dat de hieer Duy niaer reeds persoonlijk bij den officier van justitie Ie Heerenveen zijn klacht heeft ingediend. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 389 tegen 190 stemmen besloten, tot de behandeling der artikelen van het legervoorstel over le gaan. De socialist Yaillant had een legen- voorstel hij wilde het slaande leger afschaffen en een nationale militie in stellen, Hij werkte dus met een dier woor den. waarvan niemand een juiste de finitie geven kan, doch die prachtig zijn om applaus mee te krijgen. Een degelijker opposant wees op de bezwaren voor den landbouw, als dc jonge mannen drie jaar in dicnsl moeten blijven. Jaurès had ook een legen-voorstel: hij wilde den diensttijd verkorten. Eerst tol anderhalf jaar, dan tol een jaar en eindelijk, na 1918 lol een half jaar. Daar zal wel heelemaal niets van komen. Een Fransch-Duilsche oorlog is al begonnen; mei... larieven, zegl „Hel Centrum". De „Köln. Zeitung" klaagl sleen en been over dc wijze waarop de Fran sche douane te werk gaal hij den in voer van Duitsche goederen. Met nauwgezetheid wordt het ar tikel toegepast, volgens hetwelk hel is verboden om etiketten of merken te gebruiken, die aan buitenlandsche artikelen den schijn geven, als zouden hel Fransche zijn. Geen savon dus mag worden inge voerd alleen Seife en die koopen de Franschen niet. DIJITSCIIL. AN D. Jezuiëtenhaat. De regeerings- president van Munster, in Westfalen, prins Von Ralibor und Corvey, heeft den vooravond van 's keizers jübilé, Zaterdag 14 Juni uitgekozen om aan een zestal palers Jezuieten, die le Coesfeld geestelijke oefeningen leid den, deze „Jezuitenmissie" te ver bieden, zoodat de palers plotseling in alle stille moesten vertrekken, waar door een plechtige godsdienstoefening Ier gelegenheid van 's keizers jubilee en waarbij een der paters de feest rede zou houden, niet kon doorgaan. En dil niettegenstaande vijf jaar ge leden le Coesfeld door palers van de zelfde orde een groole missie was ge houden zonder dal de autoriteiten de minslc moeilijkheden daartegen luid den gemaakt en (hier komt het vooral op aan!) zoowel de rijkskanselier als de staatssecretaris van hel rijks-mini sterie van justitie, dr. Losco, op 14 December 1912 in de meest uitdruk kelijke woorden verklaard hadden, dal aan dc bestaande milde practijk door hel bekende Bondsraad-besluit niets zou veranderd worden. De re- geeringspresidcnl van Munster heeft de katholieke bladen en Centrums leiders, die tegenover deze mooie be loften en verklaringen destijds onge- loovig het hoofd schudden, in hel ge lijk geslcld en in heel hel katholieke Munsterland door zijn anli-papisti- schen maatregel een groote verbitte ring gewekt, waaraan de „Germania" in een uitvoerige beschouwing op al leszins begrijpelijke wijze uiting geefl. („De Tijd") RUN I. AN I> De Russische Iroonopvo 1- ger. Volgens berichten uil SI. Telers- burg is de toestand van den negen jarige Russischen troonopvolger, sinds dc groote feesten in Moskou weer verergerd. De geneesheeren had den verklaard, dat hel veel beter was, dat de kroonprins niel naar Moskou ging, maar locli heeft hij aan de feesten deelgenomen. Hoewel hij steeds gedragen werd, is sindsdien toch een vererging in den toestand gekomen, zoo zelfs, dat prof. Rauch- l'usl oogenblikkelijk naar Sarkoje- Selo ontboden werd. Daar deze be volen heeft, dal de troonopvolger ge durende eenige weken het bed moei houden is de reis der keizerlijke fa milie tiaar de Finsche scheren lol nader le bepalen daluin uitgesteld. (Maasbode) TURKIJE. Tc Konstanlinopel zijn twee kolo nels van den generalen staf van het ministerie van Oorlog gearresteerd: Kolonel Foead Bey en kolonel Kemal. Foead Rey, die niet geheel toereken baar is, moesl president worden van den groolen generalen staf na hel sla gen der samenzwering. Kemal was bestemd voor militair gouverneur te Konstanlinopel. Ook is gearresteerd kapitein Adil, die de vertrouwensman was van Foead. Nog wordt een kapitein ge zocht, die commandant der stad moest worden. Deze officieren, alle Gircas- siërs, zijn echter de eenige die bij hel complot zijn betrokken. De gearresteerde personen behoor den tot vijl' groepen, die gevormd wa ren met hel doel Mohmoed Shefket pacha, Talaad Bey, Djemal Bey, den directeur-generaal van politie en de Israëlistische afgevaardigden Carasso en Mazliah le vermoorden, Men verwacht, dal zij deze week nog voor den krijgsraad zullen te rechtstaan en dat een 30-tal doodvon nissen zullen worden uitgesproken. Een nieuw ministerie is gevormd: Halim Pacha, groot-vizier van Buiten landsche Zaken, Izzet Pacha Oor log enz. De hoofdzaak is, dat het nieuwe Kabinet weer Jong-Turkseh is en dus het doel van den aanslag niet bereikt. Men meldt uit Konstanlinopel: Gistermiddag is het proces tegen de moordenaars van Mahmoed Gliefkel Pasja begonnen. 22 aangeklaagden stonden terecht. 14, welke gevluchl waren, werden veroordeeld. De an dere worden verhoord. Er heerschl volstrekte rust in Konstanlinopel. De shxnnboot met de verbannenen gaal heden naar Sinope. De gisteren ver schenen lijst der aangeklaagden wekt groot opzien. Onder de gevluchten wordt o. m. genoemd prins Sabah- eddin, Sekricd Pasja en de vroegere minister Redchid Bey. De regeering zal groote rechtvaardigheid betrach ten. Dc iwee chauffeurs van (Mahmoed Ghefkel Pasja, Iwee gendarmen en twee vroegere officieren zitten mede op de bank der aangeklaagden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6