Zü K.liAS kapoenstraat No 72. Zaterdag 21 Juni 1913. Negende Jaargang neerbuizen iCHÜLTEsC IDDELBURG Dit maner bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. v Rood is troef. niging „GOES" beveelt Ie Staten op 27 JUNI D). Centrale voornoemd, AMBERS, Voorzitter. VIENINGS. Secretaris. n stemmen. Ik ^k KEUKENMEID. lbakkersknecht, E KOOP. rdag 26 Juni 1913. Landbouwers. A. M. Wittermans NCK J.Mzn., Nieuwstraat, Goes. NGE DELFT H2 ÏOGERIJEN ERFWAREN V Waakt W. A. DE RIJCKE H. R. STRUVE L. J. VAN V00RTHUIJSEN M. N00RDIJKE Mr. P. DIELEMAN C. YSEBAERT C. B00NE Mr. P. DIELEMAN P. MERCKENS V Het Sehelm. UIT ZEELAND. Openbare vergadering van den gemeenteraad te Goes, IJ K E ij een lijde[?| gij aan zenuwzwakte j last dat gij niet kunt I? Zijt gij, des morgens ppstaan, vermoeid? Hebt gevoel dat U alles te veel ,breekt U de levenslust |it en energie? Lijdt gij "dpijnaan suizen in het de ooren Zijt gij zenuw- i angstigzijt gij prikkel- zwaarmoedig dan moet lang wachten; maar da- ien vijand bestrijden en te overwinnen. lie San- e is „het" middel dat U :n spoedig helpen kan. en bij honderden hebben s ondervonden. Neem er if van. Zij zal ook U IJ1NOSE kost f 1.50 per 6 tl. f8.— 12 11. f 15. it U voor namaak. las. VAN DAM Co. wegens huwelijk der tegen- JWaschgeld 126. Mevrouw VROOM, Lange Middelburg. |;gen Augustus of eerder, een goede getuigschriften. JWESTE1NDE, Koninklijke Bakkerij, 's H e e r e n h o e k. Lende wenscht bij LIJVING TE VERKOOPEN: IIS van ongeveer 4 gemeten ludorpe bij den Berg. dichtingen geeft ondergetee- wien inschrijvingsbiljetten rden ingeleverd tot en met 19 Juni 1913. G. STEKETEE Jz. ITSLUITEND de van de OP ZOOM. Direct leverbaar. f;egenwoordiger, >S EH DÉTAIL NIEUHEIGUWSCHE COUH Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneesebjke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; M gulden bij P" verlies van m wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. iWaakt, rechtsche kiezers in Zee land! Men belaagt onze Statenmeer derheid. Van links gaat hel kruideniers praatje rond, dat in de Staten der provincie geen politiek thuis behoort. Luistert er niet naai-! De Provin ciale Staten kiezen het college van Gedeputeerde Staten. Dat college be staat thans uit 7 leden (met inbegrip van den Commissaris der Koningin), waarvan 5 tot de rechterzijde (3 anti revolutionairen en 2 Katholieken) be- hooren. Wordt den 27en Juni a. s. bij de herstemming, of reeds den 23en Juni a. s. te Vlissingen door het libe ralisme de Statenmeerderheid naar links verplaatst, dan moeten onze ver dienstelijke mannen uit het college van Gedeputeerde Staten verdwijnen. Dan gaan ook onze rechtsche Eerste Kamerleden heen, want ook de Eer ste Kamer wordt uit de Provinciale Staten gekozen. En juist nu hebben wij. meer dan ooit behoefte aan een rechtsche Eerste Kamer. Daarom, rechtsche kiezers in Zee land, weest op uw post en noteert goed de namen der rechtsche candi- daten voor de aanstaande herstem ming, en wel in het district M i ri de lb u r g (Affr.) in het district Goes: (Affr.) in het district Hulst: (Affr.) (Affr.) Gij, die behoort tot het district Vlis singen, denkt om de stembus van Maandag a. s. De candidaten zijn (Affr Niemand ontbreke! Van één stem kan het afhangen 1 Wie willens en wetens verzuimt te gaan stemmen, is in geweten niet verantwoord. Maar doen wij 23 en 27 Juni onzen plicht, dan blijven de Staten van Zeeland rechtschi Als de uitslag der herstemmingen beantwoordt aan dien der eerste stem ming, dan is rood troef en wordt der vrijzinnigheid, die zich met veel la waai en geschreeuw het regeerings- iuk der coalitie van den nek schoof, het juk van Troelstra's macht opge legd. De heeren vrijzinnigen, die in de verkiezingsdagen zoo aandoenlijk r fraai poseerden als de ware wasch- echle Nederlanders, zullen dan goedschiks, kwaadschiks moeten mee marcheeren met de aanhangers van het internationaal socialisme, voor wie de woorden „koningin en vader land" zinledige klanken zijn. Op eigen krachten een regeering te vormen is voor de concentratie on mogelijk, „Het Handelsblad" komt er rondweg voor uit. Zij zal alleen iets achter de groene tafel vermogen, wan neer zij. de wenken der roode vrien den, die in de nieuwe Kamer tal rijk zullen zijn, opvolgt. Mr. Troelslra heeft het Dinsdagavond in „Bellevue" te Amsterdam gezegd: „De vrijzinnigen hebben op de coalitie een overwinning behaald, maar tegenover de Sociaal Democraten hebben zij een geweldige nederlaag geleden. Zij mogen plaats nemen aan de regeeringstafei, maar het aantal en beteekenis der Soc.-Dem. in de kamer blijkt thans reeds zoo groot te zijn, dat den vrij zinnigen het regeeren tegen den zin der Soc.-Dem. onmogelijk is. Er is maar één mogelijkheid voor hen om te regeeren, en wel als zij hun eigen program, het algemeen kiesrecht onvervalscht gaan uitvoeren, eerlijk en zonder vervalsching". En dan durft men links nog spre ken van concentratie-jubel. Beter ware het te spreken van concentratie misère. i V Geen stem aan de anti papistische concentratie. Geen stem bij de herstemming aan de anti-papistische concentratie I Zoo is bijl rechts thans de stemming, en wie zal zulks verwonderen? „Wat toch", schrijft Mr. Wittert in „De Maasbode", „moeten onze kiezers ervan denken, wanneer zij nu den raad ontvangen te stemmen op de mannen van een partij, die op de meest infame wijze al wat den onzen heilig is, heeft aangevallen? Mogen wiji hen het optreden van een Mr. G. G. van der Hoeven en zijn Nieuwe Rotterdamsche Courant doen verge ten? Mogen wiji de woorden van een Mr. Ter Spill, van een Tideman, van een Mr. van Hamel, uit hun geheugen wegvagen? Kunnen wij het verant woorden, den schijn op ons te laden, alsof wij de meest schandelijke be schimping van onzen Godsdienst, de verdachtmaking van onze beginselen, beschouwen als geoorloofde verkie zingstaai?" Juist en daarom zij het parool: geen stem op den concentratie-candidaat, geen stem op den aanhanger van dat iinksche allegaartje, dat op de meest infame wijze tegen de Katholieke bur gers van Nederland is opgetreden. Dit is ook de wenk van „De Stan daard", die wil „dat we aan het nu komend (concentratie-) Kabinet reeds aanstonds zijn samenstelling zoo moeielijk mogelijk hebben te maken". „De Residentiebode" gaat een stap verder en overweegt of een positieve hulp aan de socialisten geen aanbe veling verdient, teneinde de concen tratie vleugellam te slaan. „Daar kunnen oogenblikken komen, waarin nood wetten breekt. En dan zouden wij er geen bezwaar in zien een tijdelijk stembusaccoord te slui ten, zelfs met de Sociaal-democraten; echter onder het eene voorbehoud, dat dit niet achterbaks geschiedt, maar men er openlijk voor uitkomt. Men kan soms in de noodzakelijkheid ge raken tegenover verdachtmaking en brutaal geweld zijn stok op te heffen en er op in te slaan. Maai- een der gelijke kastijding behoort men niet binnenskamers toe te dienen. Als gezegd, wij meenen echter, dat dit denkbeeld nog niet verder geko men is dan in het stadium van het overwegen der vraag, of het aangaat de perfide manier, waarop Vrijzinni gen van iedere schakeering tegen Rechts, de Sociaal-Democraten steu nen, maar steeds te blijven beantwoor den met het aan zetels helpen van Linksche menschen tegenover hun scharlakenroode vriendjes. Onthoudt het, heeren van Links, de maat kan eens overloopen. Ook die van Rechtsche verduldig heid I" Aldus „De Residentiebode". Trouwens, wij behoeven absoluut geen compassie te hebben met de con centratie. Zij heeft het niet ons ook niet. i De „Nieuwe Rotterdammer" heft reeds de leuze aan: „houdt links" bijl de herstemmingen, laat den coalitie- candidaat los en steunt den socialist. En dan zou men verlangen, dat wij den anti-papistischen concentratie- menschen zetels bezorgden? Op de sociaal-democratische candi daten zijn bij de stembus van 17 Juni ruim 1 -i 5.0 U 0 stemmen over ons ge- heele land uitgebracht. In 1897 be droeg dit getal nog geen volle 150 00. Waar schuilt het geheim van dien reusachtigen en voor de aanhangers van de partij der orde bedroevenden vooruitgang? In de ruslelooze propaganda, welke de socialisten voor hunne ideeën ma ken, bij' dag en bij nacht en in het gestadig werken der roode „Genos sen" aan de verbetering hunner pers. „De Maasbode" vestigde op heide punten gisterenavond de aandacht en gaf als kenschetsende bijzonderheid van het laatste de mededeeling, dat het socialistisch dagblad „Het Volk" in één jaar tijd met tienduizend abon né's vooruitging. Die roode ijver is voor ons bescha mend en zoo wij, instedc van op de wijze der struisvogels het niet te W i 1- 1 e n zien, een les hieruit willen trek ken, laat het dan dezelfde zijn, die het wakkere Katholieke orgaan dei- Maasstad er uit trekt: Ook onzerzijds alle man propagandist voor de Ka tholieke zaak, bijzonder voor de Ka tholieke pers op Donderdag ten 4 ure. Voorzitter de heer De Beaufort. Af wezig met kennisgeving do heeren Kakel- heek"© en Donner. Na goedkeuring der notulen worden dei volgende stukken als ingekomen vermeld: Een schrijven van den heer M. G. van den Ende, waarbij hij verklaart zijn bet- noeming tot onderwijzer aan school B; aan te nemen; goedkeuring van Gede^ puteerde Staten van de wijziging in de begrooting voor 1913, de af- en over schrijving op de begrooting 1912 en de wijziging van de begrooting 1912; goed- keuring betreffende de geldLeening van f 24000; bericht van ontvangst van dei wijziging in de verordening op de strai ten en ten slotte een schrijven van bet dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, waarin verzocht wordt geen maximumi-snelheid voor motorrijtuigen in het leven te roe? pen en de veiligheid van het verkjeer; in de bebouwde kommen der gemeente alleen te doen handhaven door ©en goede, zij het ook strengere toepassing van art. 15 der Motor- en Rijwielwet. Het eenige punt der agenda: een voor stel betreffende uitbreiding van de ge meentegasfabriek, n.l. het bouwen van een nieuwe stokerij en het aanbrengen van een 8 retorts generator oven met daarbij behoorende werken was thians pan de orde. Het college van Bi. en Wi. stelde voor de nieuwe stokerij op te dragen aan de laagste inschrijvers de heeren P. L. Bui tendijk en J. van Riet voor f7400 en de 'fabricatie van de ijzeren bekapping voor 1672 aan de Ron. Ned. Machine fabriek te Helmond. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen nadat de heer DeK- ker er zijn verbazing over had te ken nen gegeven, dat de aanbesteding reeds, had plaats gehad zonder vooraf den raad te hebben gehoord. De heer De Witt Hamer antwoordde hierop, dat hier inderdaad een verzuim is gepleegd, niet zoozeer door B. en W. maar door de gascommissie. Aangezien echter vroeger reeds door den raad in princiep was uitgemaakt, dat tot de ver bouwing en uitbreiding der gasfabriek zou worden overgegaan was er intrinsiek' niets aan de zaak veranderd. De heer Dekker voor die toelichting' dankende merkte op, dat de gascommissie aanbesteedde namens B. en. W., zoodat B. en W. den raad hierin vooraf had den moeten k'ennen. De heer Hollmann vroeg of de ma chinefabriek te Helmond de laagste in- schrijfster was, wat de voorzitter beves tigde. Bij de rondvraag vestigde de heer Pilaar de aandacht op het feit, dat de heer Van der Peijl bij het begin van den West- singei voortdurend een hoogen stapel hoo rnen heeft liggen, die daar eigenlijk niet hoort Een stuk water is indertijd in erf pacht uitgegeven, om daarin de hoornen te laten drijven, doch zegt spr. bet gaat toch niet aan, om het geheel® pad in gebruik te nemen. Mijn bedoeling' is niet de industrie te belemmeren, doch ik 'zou gaarne zien, dat B. en W;. 'hun aandacht er aan schonken. B. en W;. beloofden dit te 'zullen doen. De heer De Paauw adviseerde aan B. en W. de verordening op het gebruik der schietmaskers vooralsnog niet uit te voeren wijl vooreerst het gebruik van zoo'n masker het vleesch spoediger dotet bederven, en vervolgens die aanschaffing van zoo'n masker nog al duur is; een groot kost f61, een klein f35. Het spoediger intreden van bederf, door den heer De Paauw vermeld werd beaamd door de heeren Risch en v. d. Leeuw. Alleen zij die een ijskast voor him vleesch hebben, zoo zeide laatstgenoemde, kunnen een schietmasker in den zomer gebrui ken. De heer Dekker was voor het instellen van een nader onderzoek. Do voorzitter verdedigde zich met hst advies van den keurmeester dia geen be zwaren had geopperd tegen het overnemen van do bewuste bepaling uit de gemeen teverordening van Kampen. Ook Vees hij erop dat de slagers zich gezamenlijk zoo'n masker kunnen aanschaffen. Do heer Pilaar bracht nog eens de kwestie van het onderscheid in het slach ten van koeien en vaarzen, paarden |em veulens ter sprake. De heer Risch adviseerde de zaak te laten rusten wijl binnenkort een adres der slagers over deze kwestie den raad zal hereiken. De heer Hollmann vond het vreemd een verordening in ife trekken die pas door den raad is vastgesteld, doch was ten slotte ook voor afwachten. in dien geest word besloten. De heer Dekker waagt het woord voor twee zaken. 1. de suikerfabriek waarvoor hij in een vorige vergadering verlof had gevraagd. In de notulen had hij gevonden de volgende lezing: „dat inderdaad B. en Wi. naar hun beste weten hebben gehandeld. Het be- betreft hier een industrie omitrent de in voering waarvan de meeningen zeer uit- eenloopen en is door den raad reedis voldoende tegemoet gekomen door een verkoopsprijs te stellen volgens de wlen- schen van adressanten. Er is met het Comité een bespreking gehouden cm wat de kosten aangaat, werd zulks van de zijde van het comité voorgesteld als een rekensommetje. TB. en W(. ontvingen leen, andere kaart dan de finano. commissie en de Raad heeft op 17 April jJ. dan toch ook de gestelde voorwaarden goedgei- keurd." U zegt, aldus spr., dat B. en W. naar beste weten gehandeld hebben, maar 'f is mijn grootste grief, dat B. en Wl niet genoeg wisten. .Wanneer mijin voorstel' was aangenomen, zouden B. en W. onge twijfeld veel meer geweten hebben. Spri gelooft, dat de meeningen omtrent de oprichting van een suikerfabriek niet zoo uiteenloopen. De meesten voelen er voor. We hebben te rekenen jnet hlet dat de fabriek hier kwam. Dat B. en W. algemeen belang en dat ibracht mede, het comité voldoende tegemoet gekomen zijn met betrekking 4ot de lage Ven Koopssom van den grond mag eigenlijjk niet gezegd worden, want 'tis de Raad geweest, die daartoe besloot tegen htet voorstel van B. en W. in. Spr. gelooft verdei-, dat de heeren van het comité ernstig werk geleverd hebt ben en daarom mag niet van „een reken sommetje" gesproken worden. De kwes tie van door het comité verstrekte ver schillende kaarten, waarom het comité genoopt werd alzoo te doen, daarover vernam ik zulke vreemde geruchten, dat ik er maar niet naar onderzocht heb. Dat leek mij te vies. IK begrijp de bedoeling van B. en W. nijet. De bedoeling kan uitstekend ge weest zijn, daar wil ik niets van zeggen, maar ik ,heb niet gezien resultaten van ernstig werk. In de 500 jaar, dat Goes bestaat, hebben wij het tot ruim 7000 inwoners kunnen brengen en bijha geen. industrie. Meermalen zijn prachtige ver beteringen van de hand gewezen. Het staat nu definitief vast, dat de fabriek er n i e t komt. Ik wijt 't alzoo aan de hou ding van B. en W., dat Goes verstoken blijft van de suikerfabriek. Ik kan naar mijin beste weten niet anders zeggen.; De heer V,an den Bout: Ik kan de fameuze beschuldiging van den heer Dek ker niet aanvaarden. Ik meen do zaa,k alzijdig behartigd to hebben in het belang der gemeente, waar wij met de belangen van een complex en niet met die van enkelen te maiken hebben. En is dan de Raad maar klak keloos met B. en W. meegegaan? Zijn het dan hier allemaal knikkebollen? Alles wat B. en W. doen is voor den heer Dekker verkeerd. Hij gaat als een geweldige stormram voortdurend tegen B. en W. to keer. Zijn handelwijze is al tijd: 'tKomt van B. en W., dus moet ik er tegen opkomen. Nu blijkt dit ook weer. Ik meen onpartijdig gehandeld te hebben. Persoonlijk zou ik ongetwijfeld) voordeel van de fabriek hebben gehad.' Eigenbelang was. bier dus niet in het spel. Bovendien heeft zelfs mijnheer Dekjkier, die zoo ontzettend scherpzinnig is, gpen enkel afkeurenswaardig punt in onze voorwaarden kunnen vinden. De heer 'Dekker: Dhr. v. d. Bout heeft mij niet begrepen. Ik heb aitij'd gemeend, dat de heer v. d. Bout de belangen der gemeente naar best vermogen behartigt. Het verwijt treft hem niet persoonlijk, het gaat tegen B. en IV. De houding van B. en W. is niet zooals die moest zijn. Waarom de Raad meeging? vraagt u. Wel, de Raad wist niet genoeg van de kwestie af; en daar hadden B. en W. voor moeten zorgen. Nu gaan zij niet Vrijuit. U vindt het „machtig aardig1''', zegt u, dat ik „als een Vreeselijke storm ram" tegen B. en W. ben te velde ge trokken. Dat heb ik niet gedaan. Ik ben volstrekt niet „machtig aardig" geweest, zooals u zegt. De zaak is er veel te ernstig voor, wiaar het de belangen van zoovelen geldt, waar zoovelen hier an ders brood gevonden hadden. Ik heb kalm do dingen gezegd, die niet tegen to spre ken te zijn. De hatelijkheid, dat ik al tijd tegen B. en W. opkom, is ten eenen- male ongegrond. Ik zit hier naar plicht en geweten. Altijd heb ik B. ien W., waar het moest, ter zijde gestaan gedu rende de 12 jaar dat ik in den raad ben. Doch er is veel op de houding van B. en W. aan te merken. Veelal doen zij niet, wat het belang van Goes eiscbt. Als er wat te halen valt in het belang van Goes, dan moeten wij dat doen; wij staan voor de belangen van de gemeente. IK heb niet beweerd, dat B. en W. de suiker fabriek wilden tegenhouden. Ik neem in tegendeel aan, dat de bedoeling goed was, maar met bedoelingen alleen schieten wij niet op wij moeten daden zien. En dan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1