ilburg ;t C14, ïeuze den. trbeem, Db triomf der onoprechtheid. '5 ets. 55 ets. fl.00 fl.00 fl.00 f 1.25 No 71. Donderdag 19 Juni 1913. Negende Jaargang apoenstraat f EÜÜLLETOM Van kwaad tot erger. BUITENLAND. Middelburg. Mooie keuze. •kt - - - Goes. kt onze co co Welk weder zullen wij hebben H. Familie, ook 3r mooie Wijwater- bd, Rozenkransen. Ier stolp en zonder jbaar prachtige Lor versiering. Ge pen vanaf 1 cent tegen goedkooper Vloerzeil, Tafelzeil, T o" cd cd O INI O M cd' Bp NIEOHE ZEEUWSCHE COUM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. ReclamebericKten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A gulden bij Pi I I II I verlies I I verlies van M vaneen nil een I \0 duimwijsvinger, gulden bij verlies van eiken anderer. vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zoo mag met recht en reden voor wie de zaken objectief be schouwt hel aanvankelijk succes van links bij de stembus van 17 Juni worden genoemd. Ons volk is door het geschetter aan de overzijde in onzekerheid geraakt. Het gelier tegen „Rome", het lawaai over de tariefwet, die z.g. ons volk heette te verarmen, het gesol met de Ned. Herv. Kerk, die in het gedrang heette te zijn als Rechts aanbleef, liet zwaaien met de Staatspensioensbelof te, de stelselmatige verdachtmaking van al wat door de Regeering werd gedaan, niet liet minst het gesol met de openbare school, die bij- de in liet uitzicht gestelde grondwetsherziening beetle „vermoord" te worden, dat al les tslichtte groote verwarring bij de vele kiezers die niet al te vast in hun schoenen staande, hun vertrou wen in de. rechtsche regeering voel den wankelen, in stede van pich vaster rondom de rechterzijde te scharen, als rondom het ware bolwerk der nationale vrijheid en der nationale welvaart. Op geheel de stembuscampagne dei- concentratie staat dan ook de onop rechtheid als onleerend merkteeken. Onoprechtheidhet wijzen op het „zwarte gevaar" en de „macht van Rome", waar nog verleden Vrijdag door de Roomsche dorpen op Zuid- Beveland als óén man werd gestemd op twee hervormden en een gerefor meerde voor de provinciale stalen. Onoprechtheid: het opkomen voor de belangen z.g. der Ned. Hervormde Kerk, waar die belangen absoluut niet benadeeld werden of zouden worden door de coalitie, zoodat de hervormde predikant Wisse die belangstelling der concentratie dan ook terecht een „pijn lijke belangstelling" noemde. Onoprechtheid: het vermengen van politiek en godsdienst, dat niet uit eerbied voor bel laatste, maar zuiver en alleen uit stembusrekenkunde ge schiedde en zelfs door socialisten weerzinwekkend werd genoemd. (Zie „De Roode Vaan", verkiezingsblad der S. D. A. Pl, afdeeling Leiden). Zoo mag dan de concentratie zich in de handen wrijven, het coalitie- leger in zijn opmarsch te hebben ge- sluit en te hebben belet, dat het hij den eersten slag meer dan 50 zetels bemeesterde. Doch Schillers woord: „Dat is de vloek der booze daad, dat zij immer 25) Gij moet de staldeur open. laten en ihoet u verwijderen, om haar te sluiten. Ja, om hem in de gelegenheid te stellen 'mij achterna te schreeuwen. -Hij zal niet lang meen opspelen, riep Marcus. Geersen, die zonder een woord tie spre ken, had toegeluisterd, legde Marcus bet zwijgen op; Stilte, zeide hij, men zou hier langs kunnen komen en alles afluisteren. WelnuI wat komt het er op aan? schreeuwde Marcus. Wat kan het mij sche len. Ik verberg mij niet.;, en aldus spre kende opende hij het venster. Ik verberg mij niet; een eerlpoze is hij, die zich verbergt. Ik wil, ik zal mij wieken. Geersen sidderde, spoedde zich naar het venster en zag een honderdtal schre den vierder een kind, dat zich uit de rpeten maakte. Dwaas, m,ompelde hij, terwijl Lij het venster driftig tejoot. Waag uw hals maar spaar die van anderen. Marcus ging weder zitten. Gij zjjt bang, zeide hij', terwijl hij voortgaat hel booze voor te brengen." wordt ook voor de concentratie en hare bijloopers bewaarheid. De roode vloed stijgt steeds hooger en hooger, hij zonder in onze groote steden en het geval is niet denkbeeldig, dat de ko mende Kamer het dubbel aantal so cialistische afgevaardigden van thans zal tellen. Alles ten koste van hen, die den. geest der revolutie hebben opgeroepen, doch onmachtig zullen blijken hem te bezweren, wanneer zulks noodig is. Menig vrijzinnig kiezer, die zich thans de handen wrijft van vreugde de „Roomschen" en ae „fijnen" een hak te hebben gezet, zal later met schrik moeien erkennen, dat hij in den verkiezingsroes van het anti- coaiitie-delirium zijn eigen partij met gebonden handen' en voeten heeft overgeleverd aan de sociaal-democra tie en het land waar het roemrijk Oranjehuis regeert aan het „bon plai- sir" van Troelslra en consorten. De stembus gaf ons Dinsdag veel teleurstellingen. Beverwijk en Middel burg, als vaste burchten van rechts beschouwd wij nemen maar een paar voorbeelden zullen zich aan een herstemming moeten onderwer pen; Oostburg, waarheen zich zoo hoopvol veler blikken richtten en waar de rechtsche candidaat, nog wel een zoon van de eigen streek, zoo- velcr sympathie had, viel ten deel aan een vreemdeling uit hel concen tratiekamp. Er zijn echter ook lichtpunten. Vooreerst, dat de Katholieke partij bij eersten aanloop met 24 van dé 26 leden in het parlement terugkomt, is een eclatant bewijs voor de eenheid en vastheid dier staatspartij. Jammer dat de personenstrijd te Bergen-op'- Zoom op dit sehoone beeld van Ka tholieke saamhoorigheid een kleine smet werpt. Met groote voldoening begroeten wij de onmiddellijke verkiezing der hee- ren Lohman (Goes) en Fruijtier (Hon- tenisse). In eerstgenoemd district bleef men ondanks den bij uitstek feilen aanval der vrijzinnigheid, den grijzen staats man, tevens een der groote coalitie aanvoerders getrouw. De heer Mooijen kan zich wederom terugtrekken in zijn oud-Indisch ambtenaars-isole- ment. In het district Hontenisse is met de verkiezing van den zeer sympa thieken heer Fruijtier aan de Van Dalsum-fractie de genadeslag toege bracht, dank zij de trouwe hulp der Katholieken, antirevolutionairen en v,ol minachting glimlachte. Ja, antwoordde Geersen. Louise maakte met het hoofd een. ge baar, dat zij van hetzelfde gevoelen was; wat Tregpri betreft, hij at. Gedurende dit gesprek was het reeds laat geworden, en Louise verliet weldra den molen. Pieter en Geersen gingen in de ka mer wat zitten spelen. Marcus en Tregori namen het geweer; Tregori laadde het met twee kogels; Mar cus gaf hem., zonder ©enig nadenken ©en papier om er een prop van te maken. Marcus had ©en papier gegeven zonder or bij na te denken, maar Tregori, op bevel van Geersen, had het papier niiat zonder voordacht gevraagd. Deze dacht aan alles, en hij had gewild, dat men bij ontdekking zelfs de uitvoering der mis daad aan Marcus zou wijten. Hij was ze ker, dat als de rechters het vermoeden koesterden, dat de zoon de misdadiger was, de anderen dan ten hoogste konden beschuldigd worden den jongeling een slechten raad te hebben gegeven, en zjj dus niet met den dood zouden gestraft worden. Marcus was in den hoogsten graad op gewonden. Hij 'beval Tregori zich te haas,- ten. Eindelijk was deze gereed. Op het oogenhlik waarop zij den rno- christelijk-historischen op Zuid-Beve land, die tot Hontenisse behooren. Aan beide laatstgenoemde partijen hopen wij den 27en Juni a. s. dien broeder- te vergelden, door als één man den heer Noordijke te steunen. Dat ten slotte een der, Goesche vrij zinnige kemphanen, die èn te Fra- neker èn te Delft cje candidaat der concentratie was, niet is gekozen, zal wel niemand als een onherstelbare ramp voor het land beschouwen. Het zeer hooge stemmencijfer der vrijzinnigheid op Zuid-Beveland be haald, steunt mede op de onoprecht heid van houding, die wij boven ken schetsten. Wij spraken in den aanvang van dit artikel van een aanvankelijk succes der linkerzijde. Niemand weet wat de herstemmingen ons brengen kunnen. Het is zeer goed mogelijk dal de kiezers, tol nadenken gebracht door den klimmenden invloed van het socialisme, dat in zijn diepste wezen anti-nationaal en anti-vaderlandsch is, zullen weigeren nog verder de kra kende concenlraliekar voort te trek ken, maar met één fiksclien ru,k den coalitiewagen zullen brengen op den ouden weg, die hem voert naar de zegepraal op den 25en Juni a. s. Mogen toch allen, die aan de rechter zijde staan, hel gewicht van dien dag begrijpen en met het „ora el labora", „bid 'en werk" voor oogen, alles doen om ons volk van een linksche over- heersching te vrijwaren. N.B. Wij hebben een kleine rectifi catie aan ie brengen aan onze verkie- zingsopgave. Er is niet één maar er zijn 2 vrij-liberalen gekozen, in Am sterdam VI en in ,'fiel, zoodat dus totaal niet 11 iinkschen maar 12 link- schen zijn gekozen. In Gorkum is her stemming tusschen Briet en Visser van IJzendoorn. De letter II (her slemming) vóór den naam Bergmeijer is een drukfout. Redactie. FRANKRIJK. Geestelijken in de Fran- sche Kamer. De jongste aflevering der „Actae Aposlolicae Ledis" bevat een decreet van de Congregatie van 't Consistorie, krachlens hetwelk in 't vervolg in Frankrijk geestelijken geen mandaat als volksvertegenwoordiger mogen aanvaarden zonder toestem ming van hun eigen bisschop of van ten zouden verlaten, ontmoette Marcus een© vrouw; het was Mina. Zij nam hem hij de hand en trok hem naar eene bank. Tregori breei staan en leunde op het geweer. Het gesprek van Mina en Marcus duur de bijna een kwartier uurs. Door ©ene behendigheid, die de vrucht was harer overdenking, wilde zij Marcus op het laatste oogenhlik van zijn plan afbrengen. Zij sprak met hem over de gevaren; zij zeide, dat zij zeker geraden had, dat hij haar wilde huwen, wanneer hij zjjn eigen meester was, maar dat een zoo klein geluk al te duur gekocht was; dat zij niet in do wereld wilde bljjven, dat zij ongelukkig was; dat zij allen ver gaf, en ook aan Vreeman, die haar ge lasterd hadden. Marcus sprong op, maar Mina legde haai: hand op zijn arm. en drong hem weder te gaan zitten. Ik Wil hem geen kwaad, zeide zij op treurigen toon; hij heeft mij op zijn weg gezien, ik heh zijne plannen gedwars boomd; hij zou den mped niet gehad hebben mij !te dooden, hij heeft mij ge lasterd, is dat niet bijna hetzelfde? Wat ben ik toch ongelukkig, Mina, dat (ik u zooveel verdriet yerotorzaakt heb, sprak Marcus. Trek u dat niet aan, arme Mar den bisschop1 van 't district, waarvoor zij zich candidaat willen laten stel len. Hierdoor komt dus te vervallen het decreet van den II. Stoel van 1906, hetgeen aan de geestelijken, die reeds in het parlement zitting had den, de verlenging van hun mandaat toestond zonder daartoe speciaal ont vangen verlof. Op dit decret beroept zich tot dusverre de democratische abbé Lemire, vertegenwoordiger van liet district Hazebrouck en voor wiens bisschop mgr. Delaimaire van Cam- brai het Kamerlidmaatschap van de zen prieveter-afgevaardigden een bron was van voortdurende bekommering. (Tijd.) DOTSOHUAO. Regeerings jubileum Kei zer \V i 1 h elm. Keizer Wilhelm II vierde Zondag j.l. het zilveren jubilee zijner regee ring als keizer van Duitschland en koning van Pruisen. „Het Centrum" zijn persoonlij klieid besprekende, zegt van hem: „Wilhelm II is een krachtige, op vallende figuur in de rij der Euro- peesche souvereinen. Hij is te veel Duitscher, hij wil, naar onze opvallin gen, ook te veel heerscher zijn, om onder elk opzicht sympathiek te kun nen wezen. Onze aard en onze opvat tingen zijn nu eenmaal anders, hoe zeer \Vij ons goede buren voelen van zijn volk. Maar toch moet worden ge tuigd, dat zijn plaats onder de vor sten, die over Pruisen en Duitschland hebben geregeerd, een zeer bizondere is en dat het Rijk, tijdens de laalst- verloopen kwart eeuw, zich op be wonderenswaardige wijze heeft ont wikkeld. Natuurlijk is dit niet alleen te danken aan keizer Wilhelm. liet groote werk der IJuitsche eenheid was verricht, toen hij aan de regeering kwam; hij had slechts den groei te leiden, en bij dien groei openbaar den zich ook zwakke punten. Ook zal hel verder verloop zijner regeering moeten worden afgewacht, alvorens de tijd lot oordeelen definitief geko men is. Maar een man van beleeke- nis heeft hij zich geloond, een regent, die fouten kan begaan en hééft be gaan, doch wien steeds een hoog doel voor oogen stond en die meermalen blijk gaf van een idealisme, dat wel dadig aandoet in dezen tijd, nu het plichtsbesef zoo dikwerf schuil gaat onder onverschilligheid en overwegin gen van lager orde." cus, het is uwe schuld niet; en wat komt het er ook op a,an daar wijl el kander niet zullen wederzien. Ik heh lïrijh besluit genomen; ik ga naar Varik, dat is b'eter. G,ij zult niet vertrekken, schreeuwde Marcus, ik wil het niet hebben. Waarom wilt gij dat ik blijve? Om dat de kinderen mij op het doip zullen naroepen, omdat de fatsoenlijke lieden mij niet zullen groeten, omdat men zou herhalen, gelijk hij gezegd heeft, dat ik eene gevaarlijke en slechte vrouw: beji. Neen, ik wil niet langer bl,vjven. To'en Marcus die woorden vernam stond hij langzaam op en sprak langzaam en ■droevig: Metgeen men gezegd heeft, zal men niet meer zeggen, Mina, tot weerziens, Marcus, waar gaat gij heen? Mar cus, blijf hier, ik wil het. Tot weerziens, Mina. Marcus I Tot weerziens 1 Hij wendde zich vervolgens tot Tregori. en zeide: Kom, het is t,ijd. X. Wie heeft in liet ieven die dikwijls voorkomende tegenstrijdigheden niet opge- Verwachting tot den avond van 19 dezer Zwakke tot matigen veranderlijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Droog weer, be houdens toenemende kans op onweer. Aan vankelijk nog warm. II I I I I- I, l l,.J I I -I |js=l Voegen wij hier aan toe, dat keizer Wilhelm, ofschoon een Proteslantsch vorst, zich steeds welwillend betoonde tegenover zijn Katholieke onderdanen. Voor wijlen paus Leo XIII koesterde hij' groeten eerbied en uit hel kost baar geschenk, waarmede hij indertijd de Reriëdiktijnerabdij Maria Laach vereerde (een prachtig hoogaltaar), valt ook zijn waardeering af te lei den voor de zegenrijke werkzaamheid der kloosterlingen, iets wat sommige protestanten in ons land tol naden ken moet stemmen. Een eigenaardig incident heeft zich voorgedaan bij het „van stapel loo- pen" va:n een grooten Duitschen krui ser, die op de werf Blohm en Voss is gebouwd. De rede was uitgesproken, hel hoch' op den keizer klonk daverend, de muziek speelde de nationale hymne en rinkelend werd op de boeg van het schip de fleseli champagne ver brijzeld, het schot knalde en de hy draulische persen begonnen te wer ken. Maar het schip roerde zich niet. De machines begonnen nog eens baai- werk en liet schip schoof eenige cen timeters vooruit, maar weer bleef hof slaan. Nadat een paar houtblokken waren ingeschoven liet men de pers nog eens werken, maar de kolos ver roerde zich niet. Intusschen was de ebbe ingetreden en moest men hel te water talen van het schip uilstel- len. („CL") Ernstige b o t s in g. Te Berlijn kwam in de Briinenstrasse een auto in hotsing met een tramwagen. De auto, die langs de straat reed, werd plot seling in dikke rookwolken en vlam men gehuld. Dóór liet geroep van het publiek verloor de koetsier het hoofd en verzuimde te remmen en de auto botste zoo hevig tegen den tramwa gen, dat deze uit de rails werd ge licht en om zichzelf draaide. Vier personen werden zwaar en 12 licht gewond. In het geheel meldden zich 28 personen aan, die letsel of schade bekomen hadden. merkt, die binnen weinige oogenblikken plaats hebben, en geluk', rust en kalmte in smart, droefheid pn schrik doen ver anderen. Dit is het beeld des levens. De scha,- duw vergezelt het licht; tranen volgen dikwijls op vreugde. In de kamer der hoeve zat Vreeman aan tafel vertrouwelijk met zijn vriend Leemen te praten. Na een lang onderr houd met Jeanne was hjj bedaarder ge worden. Hij was vergevensgezind geworr den, en had begrepen da.t een goed woord meer vermag dan een slag met den stok'. Toen zijn vriend hem was k'omen bezoe ken, had hij lang en vertrouwelijk met hem gesproken en zelfs tweemalen dert naam van .zjjn zoon genoemd. De arme Jeanne was blijde en had reeds bij zich- zelve gezegd Morgen zal 'ik den jongen gaan opr zoekèn en hem zeggen: Vader heeft ge zegd, dat gjj terug moet kómen, want dat het thans zoo treurig op de hoeve is. De jongen zal k'omen en wjj zullen gelukkig zjjn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1