F. HMAN F. ÖHMAN. st district Hontenisse. Hontenisse, li in vaneen nu een M*\ No. 70. Dinsdag 17 Juni 101-3. Negende Jaargang UIT ZEELAND. 913, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIOAGAVOND. TWEEDE BLAD „GOES" beveelt bij de Ir aan de Katholieke Irict Hontenisse, met 'TIER Bes, met gelijken aan- lur der R. K. Centrale |iging voornoemd, LMBERS, Voorzitter. flENINGS. Secretaris. tusschen 8 en 5 uur. Dor de Tweede Kamer I kEVOL. KIESVEREENIGING, RICT GOES. Bevelen bij de stemming ten zeerste aan 'j. PLAZIER. A. L. VAN MELLE. W. VAN OEVEREN. W. VALKIER. Kamer der Slaten-Generaal t aanbevolen den heer vijze heeft vertegenwoordigd. ig voornoemd, ter. BüIJSROGGE, ningmeester. retarissen. Onder-Voorz. g „NEDERLAND EN len meesten aandrang hun stemmen uit te redend lid scht gebruik make en ;rkiezing de Rechtsche eeniging voornoemd: J. A. VERTREGT. Chr. HONDIUS. M. GEENSE. [er. A. G. v. d. HOOFT. R. v, d WELLE. OME ffilMSCHE OMMl Abonnementsprijs p. 3 miaanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit dér door de I P gulden bij verlies van beide P" gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de 1191 banden, voeten of oogen. m |a^ I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, IZ11 III Voorts bij ongeneeselijke l_ll I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; verstandsverbijstering; I of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij fk gulden bij W* I I 11 I verlies l_ I verlies van M p^ duimwijsvinger. BB v gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Provinciale Staten van Zeeland. Zomer zitting. In de Zomerzitting van de Provinciale Staten, welke op 1 Juli wordt geopend, zullen de volgende Zaken aan de orde komen. Benoeming van leden van Gedepu teerde Staten ten gevolge van de perio dieke aftreding van de heeren Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, P. F. Fruytier en H. J. E. Gerlach van St. Joosland en de aftreding als lid der Provinciale Staten van Mr. P. Dieleman. Benoeming van liet lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale Wet (thans Mr. A. A. de Veer.) Benoeming van een lid van de Eerste Kanier der Staten-Generaal ten gevolge van de periodieke aftreding van den beer Mr. C. Lucasse. En vervolgens de vol gende voorstellen van Ged. Staten. Tot aanhouding van een verzoek van het bestnur der vereeniging „Groente proeftuin ZuidBeveland* om subsidie. Een voorstel om de regeling van de pensionneering' van weduwen en weezen van ambtenaren bij den Prov. Waterstaat zoo te wijzigen, dat van de Ambtenaren, die in 1902 reeds in dienst waren der provincie het besluit van 9 November 1894, waarbij bepaald wordt dat zij bij pensionneering moeten storten voor bun pensioen van toepassing is, en niet het besluit van 14 Juli 1903 waarbij bepaald wordt storting krachtens den grondslag wordt voorgeschreven, dus waardoor meer betaald moet worden. Bij aanneming van dit voorstel zal hetgeen reeds thans gepensionneerde ambtenaren te veel hebben betaald als nog worden verrekend. Tevens stellen Ged. Staten voor het besluit tot vaststelling van regelen van het pensionneeren van en hetverleenen van wachtgeld aan ambtenaren en be dienden der provincie Zeeland zoo te wij zigen, dat pensioen wordt verleend aan de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, de vaste arbeiders op de Pro vinciale wegen, de ambtenaren of beamb ten bij de Provinciale Bibliotheek, het personeel, verbonden aan bedrijven, welke door de Provincie worden geëxploiteerd, andere ambtenaren of beambten, op wie bij hunne aanstelling dit besluit van toepassing wordt verklaard. Naar aanleiding van een gebleken leemte in het reglement op de wegen en voetpaden stellen Ged. Staten voor, dit reglement te wijzigen en liet ook van toepassing te verklaren op de bijbe lioorende kunstwerken; zoodat ook het verbod om zonder vergunning van B. en W. eenig werk in of aan den weg of voetpad aan te leggen ook op de kunstwerken kan worden toegepast. Een beschikking van B. en W. van Middelburg, waarbij een dergelijke vergunning werd gewei gerd, moest door Ged. Staten in hooger beroep worden bevestigd, daar het aan gehaalde artikel in het geval niet voorziet. Naar aanleiding van eene briefwisse ling met den Officier van Justitie en den ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten te Middelburgen Goes, stellen Ged. Staten voor ook eene wijzi ging te brengen in de strafbepalingen van den schouw, daar haar voorkomt, dubbele strafbaarheid, met afwijkend strafminimum en anderzijds de omstan digheid dat sommige overtredingen slechts periodiek vervolgbaar zijn. Ged. Staten stellen voor, in verband met het afloopen van den termijn voor welken aan A. B. Carpreaux te lJzendijke concessie werd verleend tot heffing van tol op den weg van lJzendijke naar de Belgische grens in de nchting van Watervliet; ingevolge het besluit van 8 Juli 1851 dien weg bij de Provincie in onderhoud te nemen en voor den weg van Schoondijke over lJzendijke naar de Belgische grens 2 vaste arbeiders aan te stellen. Ged. Staten stellen voor, omdat sinds 1897 door de Provinciale veeartsen geen preventief toezicht meer plaats heeft, en de vrees, dat zich geen genoegzaam aantal veeartsen in de Provincie vestigen geen voldoende grond meer aanwezig is, althans zoover het meerendeel der stand plaatsen betreft, een stelsel in over weging te nemen, waarbij de verleening van steun uit de Provinciale kas van de behoefte afhankelijk wordt gemaakt. - In Noord-Brabant heeft men in 19tl ook zulk een stelsel ingevoerd; thans beeft alleen Limburg nog eene vaste districten-indeeling, terwijl Zeeland de eenige provincie is, waar een korps vaste veeartsen met ambtelijk karakter bestaat. In overleg met den districts-veearts en den provincialen veearts der le klasse stellen Ged. Staten voor toelagen te verleenen tot een gelijk bedrag als de gemeenten verleenen met een maximum van f400. Een door den districtsveearts in over weging gegeven bepaling, dat de vee artsen verplicht zijn ieder jaar een of twee kosteloos toegankelijke lezingen te houden, achten Ged. Staten overbodig. Voor de thans in functie zijnde vee artsen blijven de oude bepalingen van kracht. Ged. Staten stellen voor subsidies in de kosten van huishouding toe te kennen aan de gemeente Nisse f62,50, Veere f280, Burgh f90; doch af te wijzen een verzoek van Serooskerke (Schouwen) om f 150 subsidie, daar het gelukt is de begrooting dier gemeente zonder subsidie sluitend te maken. Ged. Staten stellen voor de voor waarden van het subsidie toegekend aan de ambachtsscholen te Hulst en Goes zoo te wijzigen, dat het subsidie na afloop van elk kwartaal zal worden uitgekeerd en berekend naar het grootst aantal leerlingen, die gedurende dat kwartaal tegelijkertijd aan de lessen hebben deelgenomen, met dien verstan de, dat dezelfde leerling slechts éénmaal voor subsidie mag worden in rekening gebracht. Vervolgens wordt voorgesteld f275 subsidie per jaar te verleenen voor 1914 en 1915 aan de school voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen en van ten hoogste f350 aan de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes. Ged. Staten stellen in overleg met den bibliothecaris aan de Provinciale bibliotheek voor om te voldoen aan het verzoek van den concierge, tevens be diende bij die bibliotheek, en diens salaris te verhoogen van f 400 op f 500 (plus vrije woning) en de vergoeding voor het schoonhouden van het gebouw van f 50 op f 150 te brengen en hem den titel van amanuensis te verleenen. Uit de toelichting tot het voorstel blykt dat bet werk van den concierge zeer is toegenomen. In 1909 bedroeg het aantal bezoekers 1669, het aantal uitgeleende en geraad pleegde boeken 3538, in 1912 waren die cijfers 3130 en 9555. In 1906 werden 162 werken per post verzonden, in 1912 steeg dit tot 526. In 1909 werden 1279 nieuwe werken ingebracht, in 1912 3562. Ged. Staten stellen voor over te gaan tot de aanschaffing van een reserve boot voor de Provinciale stoombootdiensten tot een prijs van ongeveer f65.000, hen te machtigen, om desgewenscht deze boot onderbands aan- te besteden, en zoodra de nieuwe boot in dienst is ge steld, het stoomschip Zeeuwsch-Vlaan deren, dat thans als ïeserveboot dienst doet te verkoopen. In hun toelichting wijzen Ged. Staten erop, dat de Zeeuwsch-Vlaanderen in grijpende reparatie zou moeten onder gaan en het schip de gebreken van den ouderdom gevoelt, naar de vroeger ge volgde gewoonte zou de Zuid-Beveland thans reserveboot moeten worden, maar dit schip zal een groote reparatie, waar van de kosten ongeveer f 25.000 bedragen, moeten ondergaan en is dan weer een schip dat nog gedurende een reeks van jaren den gewonen dienst met de Westerschelde en de Zeeland zal kunnen uitoefenen. Ged. Staten prefereeren het aanschaf fen van een kleinere, eenvoudiger inge richte reserveboot voor alle provinciale diensten. Een nieuwe Stoombootdienst. Het volgend voorstel luidt om voor rekening der Provincie een stoomboot- dienst in te richten tusschen Neuzen en Hansweert met Hoedekenskerke als tussohenstation, ten behoeve van dien dienst eene schroef boot aan te schaffen tot een prijs van ten hoogste f 10(1.000, aan Gedeputeerde Staten machtiging te verleenen, om des gewenscht deze boot onderhands aan te besteden en hen ook te machtigen tot liet nemen van de verder noodige maatregelen, om den dienst zoo spoedig mogelijk te doen aan vragen. In de toelichting tot dit voorstel her inneren Ged. Staten aan hetgeen ten deze in de najaarszitting is gesproken, en zetten als hunne meening uiteen, dat deze lijn de gelegenheid zal geven, van Neuzen en een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen,van Hoedekensker ke en een groot deel van Zuid-Beveland eene betere verbinding te krijgen met den Staatsspoorweg te Vlake. Wanneer als type voor dezen dienst wordt aangenomen een schip met een snelheid van 11 Engelsche mijlen in den gewonen dienst, ongeveer overeenkomen de met die van de booten van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Ooster- Schelde, zal, rekening houdende met het tij, met liet aanleggen te Hoedekenskerke enz., de afstand van do ponton te Neuzen tot het station te Vlake in ten hoogste een uur en vijftig minuten kunnen wor den afgelegd. Met eene boot kan dan zeker driemaal, wellicht viermaal per dag eene verbinding visa-versa tot stand worden gebracht. Volgens een zeer voorloopig plan, zou men te 4.15 uit A'dam nog Terneuzen kunnen bereiken en te 6.30 van Neuzen vertrekkende naar Rotterdam en zelfs Amsterdam nog kunnen bereiken. Ook zou de reis veel korter worden dan via Vlissingen. Ook voor het goederenvervoer noemen Ged. Staten de nieuwe lijn van belang, evenals voor post- en postpakketten. De kosten van de boot en verdere inrichting van den dienst schatten Ged. Staten op f 100,000. Het tekort op den nieuwen dienst kan dat op den dienst WalsoordenVlake niet belangrijk overtreffen. Ged. Staten wijzen uitdrukkelijk op den finantieelen last, die op de Provincie zal worden gelegd en zeggen, dat de aanneming van het voorstel zal leiden tot een blijvende uitgaaf, waarvan het bedrag thans niet met zekerheid is op te geven. Neemt men daarbij in aanmerking de sommen, welke binnen niet te langen tijd de Provinciale begrooting zullen bezwaren, van de rente en de aflossing van de leeningen aan te gaan, uitbetaling van de rentelooze voorschotten voor de tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland, dan is het niet twijfel achtig, dat de Provinciale belastingen zullen moeten worden verhoogd. Intusschen meenen Ged. Staten dat dit niet behoeft terug te houden van een overigens goed geachten maatregel, vooral waar het verbetering van middelen van verkeer betreft, zij men niet te schroom vallig. Indien het v.erkeer te water in handen, van het Povinciaal bestuur is, bestaat er meer zekerheid, dat het reizend publiek zal worden gebaat en met de belangen van de verschillende deelen van ons gewest zal worden rekening gehouden. In verband met het vorige voorstel stel len Ged. Staten voor een geheel nieuwe steiger te Hoedekenskerke te maken, waarvan de kosten worden geraamd op f33,000. Ged. Staten stellen voor de bepaling der plaats, waar die steiger zal komen aan hen over te laten. Ged. Staten doen aan de Provinciale Staten mededeeling van de uitvoering van het besluit genomen in de najaars- zitting ten opzichte van de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland en van de onderhandelingen, die gevoerd zijn met de beide veerschippers, die gaarne genegen bleken, den veerdienst met een motorboot voor eigen rekening te exploiteeren en zich bereid verklaarden ieder een pacht van f450 per jaar te betalen. De winst uit het bedrijf wordt geschat op f2855, hiervan zal eerst 4°/0 aan de pachters komen als rente van f 14000, zijnde benoodigd voor de aan schaffing van een boot, van het restant zou hun 30 en de Provincie 700/o toe komen. Noodig is echter het herstel van de steigers te Kortgene en Wolphaartsdijk, het maken van middenbruggen en stei gertjes. Al deze werken samen zouden f9580 kosten. Ged. Staten stellen voor in dezen geest te besluiten. Vervolgens stellen Ged. Staten voor grenzen vast te stellen der werken tot zeewering en oeververdediging van den calamiteuzen Moggershilpolderhet adres van de Nederlandsche vereeniging tot afscliaffiing van alcoholhoudende dranken om het gebruik van die dranken op Pro vinciale werken te verbieden naar hun college te verwijzente verhoogen het renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den polder St. Jansteen en dit te brengen van ten hoogste f9285 op f11085; aan de gemeente Serooskerke (Walcheren) een renteloos voorschot van ten hoogste f 14000 te verleenen voor wegsverbeteringaf te wijzen het ver zoek van den A. N. W. B. om het be ginsel prijs te geven, dat niet voor de tweede maal een renteloos voorschot wordt verleend tot verbetering van een weg, waarvoor reeds eenmaal een rente loos voorschot is verleend. Van de gemeenteraden van Breskens, Domburg, Aardenburg en Aagtekerke en de besturen van den Polder Walcheren en den Anna-Jacoba-Polder waren adres sen van adhaesie ingekomen, met dit laatste verzoek. Ged. Staten stellen voor een wijziging te brengen in de voorwaarden voor subsidie voor den wagendienst Tholen—St. Maar tensdijk, waardoor het mogelijk is die subsidie uit te betalen. Vervolgens om f70 subsidie te ver leenen aan E. Weemaes te Clinge voor de jaren 1914, 15 en 16 voor den wagen- dienst HulstNieuw-Namen en f 200 aan J. J. Jeronimus te Wissekerke voor zijn wagendienst WissekerkeKortgeen- sche veer. Volgens het desbetreffende verzoek stellen Ged. Staten voor den termijn van in exploitatie komen van een stoomtram weg Brouwershaven—Burgh andermaal te wijzigen en thans te bepalen op 1 October 1914. Vervolgens wordt voorgesteld de ver koop van een sloot langs den weg Oost burgZuidzande en van grint aan den weg Buitensluis—Groede. In verband met het gebrek aan plaats in het krankzinnigengesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom stellen Ged. Staten voor aan de Vereeniging tot Christe lijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland een nader voorschot te ver strekken van f 78.750 en het aantal op te nemen en te verplegen behoeftige krankzinnigen van 100 op 145 te brengen. In overleg met den Rijkslandbouw- leeraar te Goes, stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken op een verzoek van den R.K. Boerenbond Zeeuwsch Vlaanderen O. D. om een jaarlijksch sub sidie van f 300 voor vlasproefvelden. DeRijkslandbouwleeraar heeft ernstige bezwaren tegen het door den Bond ge volgde stelsel voor proefnemingen. Ged. Staten stellen vervolgens voor aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw en het voormalig IVe district van Zeeland f 50 subsidie te geven, ten behoeve van het houden van voordrachten, door deskundigen op het gebied van ooft- en groententeelt, gedu rende den winter 19121913 tot toe kennen over 1913 van een subsidie van f lOu voor den aanleg van proefvelden bij de wintercursussen van Landbouw kunde van f 400 subsidie gedurende de jaren 1914 tot en met 1923 aan liet Zeeuwsche genootschap der Wetenschap pen tot het beschikbaar stellen aan het Rijk van het aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, verleende jaarlijksch subsidie ter voorziening in de uitgaven van den zuivelconsulenttot het verleenen van f 100 subsidie aan Nehalennia tot ver hooging van het subsidie aan de afdee- ling Viissiiigen van den Nederlandschen Militairen Bond, ten behoeve van het mihtair Tehuis aldaar, van f luO op f 150. Er was gevraagd voor dit laatste f 250, doch Ged. Staten achten het niet billijk voor dat militair Tehuis hooger subsidie te geven dan voor de andere militaire Tehuizen. In verband met het nieuw voorschot dat aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland zal worden verleend, worut voorgesteld een leening te sluiten, welke met het oog op het koersverschil op f81.000 nomi naal behoort te worden bepaald, en welke een vierpercents leening zal zijn. De rekening over 19ti wordt ter goed keuring voorgedragen aanwijzende in ontvangsten f927.095.236 en in uitgaven f853.0UU.60; alzoo een goed slot van f 74.094.83". Na een voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1913, leggen Ged. Staten over, de begrooting van 1914en merken daarbij o.a. op, dat zij nog in onzeker heid verkeereu over den tijd, dat nieuwe leeningen moeten worden gesloten en zij daarom eerst in de najaarszitting voorstellen tot het aangaan van leeningen zullen doen, verder tot wijziging van de begroeting en tot nadere regeling van de belastingen voor 1914. De ontwerp- begrooting sluit in ontvang en uitgaaf met een som van f757.279.43. Tenslotte wordt voorgesteld tot dek king van de uitgaven der Provincie voor het dienstjaar 19i4 te heffen: 39 opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting van de ongebouwde eigendommen, 31 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting van de gebouwde eigendommen 25 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. Goes. Liberale verdraagzaam heid in de 2 0e eeuw. Toen gisteren avond in een vergadering van vrijzinnigen in „De Prins van "Oranje" door don li beralen spreker de Schriftuur wefld ge profaneerd in verband met de tariefwejt en twee der aanwezigen daarover ge- ergerd de zaal verlieten, werden z.ij met een hoonend voetgetrappel uitgeleide ge daan. Ook' vandaag is zeer druk door de verschillende politieke partijen gestemd en werden van heinde en verre de kie zers naar de stembus gebracht. (Men zie den uitslag op de binnenpagina van ops blad). Door het personeel van den Provii\- cialen stoombootdienst op de Wes terschelde zijn 'onlangs aan de Proving ciale Staten van Zeeland adressen ge,- richt, wiaarin gevraagd wordt wijziging der jaarwedden en béter geregelde rustp tijden. Ged. Staten stellen voor die adressen voor kennisgeving aan te nemen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5