Stemt RECHTS ten bate van land en volk! Mr. P. DIELEMAN Mr. DIELEMAN Mr. p. DIELEMAN Mr. p. DIELEMAN. Mr. P. DIELEMAN Mr. p. DIELEMAN Mr. P. DIELEMAN Mr. p. DIELEMAN Laatste Berichten. Uit het 4de District. Ingezonden Stukken. Afloop verkoopirgen, aanbestedingen enz. O N D E R W IJ S. Marktberichten. men. Op den heer Timmerman werden toen uitgebracht 982 stemmen,, thans ver kreeg de heer Timmerman 1265 stem men" een vermeerdering van £83 stom men'. Bleven toen 1050 Kiezers van de stembus thuis, thans bedroeg dit getal slechts 670. Hansweerd. Bij het alhier in den tuin van het Hotel „Paviljoen" gehouden buurt- schiefen door de bandboogschutterijen „Sit. Sebastiaan" van Ierseke, „Wilhelmina" van Kwadendamme en „Oefening en uit spanning" van Hansweerd werden de prij zen als volgt behaald: Meeste punten: A. B. Modde, Hans weerd; meeste rozen: M. Goedemond, Hansweerd; meeste vieren: J. Weststra ten, Ierseke; meeste drieën: A. West- dorpe, Kwadendamme; meeste tweeën, W. Joosse, Ierseke; meeste éénien: M. Seheete, Ierseke. Het schip „De vrouw Jacoba", schip per De Meij, geladen met kolen, ge raakte op "de Wester-Schelde omhoog, waarhij het roer brak. Het schip is- dooir de sleepboot „Lady" alhier binnenge bracht en moet eerst het roer doen use- pareeren, eer de reis kan worden voort gezet. Zondag na de Hoogmis werd in eene vergadering der kiesver-eeniging een laat ste woord van opwekking gesproken tot de vele aanwezigen die de gpiote zaal van den heer Den Boer vulden, door den heer J. W. Vienings uit Goes. Met aandacht werd geluisterd en op het einde flink geapplaudisseerd. De Zeereervv. heer pastoor voegde er nog een vermanend woord aan toe over den ernstigen plicht die op ons rust aan staanden Dinsdag. Onder de pauze werd. verkiezingslectuur rondgedeeld. De ver gadering werd geopend en gesloten dooi den voorzitter, den heer J. B. 'Koch. Hedenmorgen omstreeks 8 uur pas seerde alhier ©en der grootste booten dar „Red. Star Line" met defecte machine. Bedoelde boot werd dppr 3 sleepbooten naar Antwerpen gebracht. Helnkenszand. De bazaar ten. bate van de Diaconessenvereeniging is Donderdag avond gesloten met een hartelijk woprd ,van dank door dr. Hpojrweg gesproken, aan do commissie die op zop uitnemende wijz© de Bazar arrangeerde. De nesten- do voorwerpen werden verkocht en vpn- den direct koopers, oi.a. werd een popi, door een 83-jarig vrouwtje gemaakt, wel driemaal verkocht, en bracht f30 op>. De geheel© opbrengst van de bazaar wordt op f 1000 geschat. -Zaterdag j.l. wterd alhier een proef genomen met het blussingswerk op de waterleiding, waarbij tegenwoordig waren de Burgemeester, de leden van den Raad, de brandmeesters en overig brandweer personeel. Een en ander geschiedde on der toezicht van den directeur der Water leidingmaatschappij. De proef Is uitste kend geslaagd, uit de pijpen van de slan gen, die op de brandkranen waren ge schroefd kwamen zware waterstralen jn do hoogte te vopfscliijn. De proefneming had op een paar plaatsen in het dorp plaats. Ovezand. Bij de wedstrijd om het ko ningschap van de handboogsoiciëteit „Wjl- lem Tell 1" trad als overwinner uit het strijdperk F. van Steenbergen; van de Sociëteit „Wjllem Tell II" werd het ko ningschap behaald door J. Rijk Az. 's Heer Arendskerke. Hoe sommige mien- schen tegenwoordig onder den indruk van hot stemmen zijn, blijt uit het volgende: Toen Vrijdag j.l. de stemming plaats had, kwam er ©en stemmer het huis bin nen bij Dr. van Iwaarden, en toen de dienstbode naar het doel van zijn komst vroeg, antwoordde hij „hier moet men toch stemmen". Het was iemand die hier wel al ruim twiintig jaar heeft gestemd. Bij een kind van den landbouwer J. Arts is bloedveigiftiging geconstateerd, vteroorzaakt dopr het openkrabben van een puistje. Door het Dames-comité alhier is de som van drie honderd en vijftig gulden uit 'vrijwillige bijdragen bijeen gebracht, voor het bouwen van ©en nieuwe muziek tent. Hoedekenskerke. De kommies der rijks belastingen dhr. A. de Maker alhier, wordt met ingang van 1 Juli a.s. verplaatst naar Beigen op Zoom, terwijl in diens plaats alhier wordt gestationneerd dhr. II. Rammeloo, thans te Nieuw-Namen. In de heden gehouden buitengewone algemeene vergadering van ingelanden van den polder Hoedekenskerke werd be noemd tot waterbouwkundig ambtenaar dhr. A. J. Koetze te Wemeldinge (ge boren te Oudelande) met 11 gtemmen, no. 2 der voordracht. Dhr. L. J. Hou wers te Cats, no. 1 der voordracht, ver kreeg 6 stemmen en dhr. G. A. de Regt te Sleeuw|ijlk, no. 3 der voordracht, ver kreeg 1 stem. Er waren tegenwoordig 17 ingelanden, uitbrengende 18 stemmen Begrafenis K. Houterman Zaterdagmiddag 12 uur werd te Bigge- kerke onder groote belangstelling het stof felijk overeehot van wijlen den heer K. Houterman, in leven lid der Proy. Sta ten van Zeeland, wethouder vau Bigge- kerke en ouderling der Gereformeerde kerk te Meliskerk-e, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de groeve werct het woord gevoerd door den heer Blum, Lid v. Gedeputeerde Staten, den heer Simonse, burgemeester, den heer Wielemaker, hoofd der Chr. school en den predikant da. Van Veen. Liberale Overheersching. Roomsche mannen! Weet gij niet hoeveel uwer zonen in ons vierde district betrekkingen bekleed den in liberale gemeenten? Weet gij niet hoe alle pogingen wor den aangewend om uwe zonen achter uit te zetten bij sollicitaties? W.eet gij niet, dat men het er op toe legt ons nog meer te brengen in den toestand van slavernij tegenover het li beralisme Weet gij niet, dat een der liberale voor mannen in ons district gezegd heeft, niet te zullen rusten voor de laatste hoe# van zijn hof is „gekoterd"? Weet gij niet, dat laatst bij eene be noeming in een Roomsche gemeente door de liberale voormannen werd gezegd s ,,'tls gelukkig weer een der onzen"? Weet gij niet Maar gij weet het heel goed, niet waar? Daarom tegen de liberale overheer sching Elk stemme vandaag: Vrijzinnigheid te Breskens. Er ?ou gesproken worden in de zaal van een liberaal te Breskens. 'De heier Gerritson, Kameu-candidaat voor Rotter dam I zou hier komen. Maar het lekte uit, dat deze spreker k'wam ten voordeele der rechtsche par- tjjen. En do zaal werd opgezegd. Door den vrijzinnigen herbergier. Nu dachten wij1 altijd, da,t een vrij zinnige om zoo iets niet gaf. Edoch I En dan schelden de vrijzinnigen ons voor „dompers", wanneer op een Roomsch dorp als Hoofdplaat en Eede gjeen zaal voor een liberaal beschik baar is. Wjj zijn ontzaglijk' liberaal Zouden de heeren bang worden, dat er M'ezertjes overloopen? Is het misschien bekend, dat ook hier velen zjjh voor onzen candidaat: Voor Mr. P. DIELEMAN. Te Hoofdplaat, Biervliet, Oostbung, IJzendijke en in nog enkele andere plaat sen hebben de rechtsche landbouwers hunne rjjtuigen beschikbaar gesteld om de gebrekkige kiezers 'naar de bus je brengen. Een mooi voorbeeld. Zoo vroeg mogelijk b'renge men elk ter bus. Dan zal niemand ontbreken. Op alle plaatsen daarom zulk een „dienst" ingericht, rechtsche landbou wers I Toont door uw voorbeeld en uwe óf fervaardigheid, dat 'gij belang stelt in de goede zaak! Dan zal voor een groot deel oofc' u de eer toekomen, dat gekozen wordt on,ze rechtsche candidaat: IJ. Z. Mr. Dr. J. van Best en Mr. P. Dieleman te Oostburg. Vrijdagavond spraken voor een goed heziett© zaal alhier de bovengenoemde sprekers. Onder de aanwezigen merkten o.a. we op den Zeereervv. heer Pastoor van Oostburg, den Weleerw. heer Ka pelaan, den Edelachtbaren heer A. Hen- drikse, burgemeester van Waterland kerkje, de voorzitters der R.-K. en A.-R. kiesvereenigingen en de vertegenwoordi gers der Rechtsche pers. 'Vooral veel anti-revolutionairen waren in de zaal aan wezig. Herhaaldelijk werden de woorden der beide sprekers door applaus bege leid. De vergadering werd gesloten door den voorzitter der R.-K. centrale k'iesvereeni- ging met een krachtige opwekking om op 17 Juni te stemmen onzen candi daat: De uitslag in het statendistrict Sluis. Onze candidaten Hendrikse en Van Bor- tel behaalden respectievelijk' 1607 en 1488 stemmen. Er iverd op alle plaatsen druk, zeer druk' gestemd. Bezien we slechts de cijfers van Aar denburg imet 189, Biervliet met 153, Eede met 141, Hoofdplaat met 135, Oost- burg met 128, Sluis met 219 en IJzen dijke met 293 stemmen voor de Recht- schen. Hierbij1 dingen we natuurlijk niets af op de andere plaatsen. Moed houden daarom vandaag, de dag van den grooten strjjü Alle man aan de bus Elk doe zjja plicht! Ieder zij' propa gandist voor onze partij1! Allen stemmen we: Philippine met 118 stemmen voor Mr. P. Dieleman. Een verblijdend JLeitl Onze Itamer-candidaat kreeg hij de Sta tenverkiezing in Philippine 118 stemmen. Dat is de wraak van de ronde Phi- lippienscho visschers, door de liberafa „Middelburgsche Courant", betiteld met den naam van canaille". De wraak van mannen, die uit dur ven komen voor de Katholieke zaak op Staatkundig gebied. De edele wraak van „kerels", die ge voelen, dat het met de liberale over heersching moet gedaan zijn. 't Is nu Dinsdagmorgen Elke man in Philippine zij: op zijn post. Geen man ontbröke. Vrijdag,is wraak genomen/Thans neme men dubbele wraak. Geen stem voor de liberalen. Maar als pén man op Ph. voorvechter. Gereed voor Mr. P. Dieleman. We staan gereed Met 2600 Roomsche mannen, geWoon aan tucht en orde, staan we gereed 0111 door middel van ons stembiljet den Christen-candidaat te kiezen! Met 2600 man zullen we in breede rijen optrrekken om ons te verklaren voor de Christelijke idee op1 Staatkundig ge bied I Met 2600 man zullen we een einde maken aan de knellende handen, die ons sinds jaren belemmerd hebben in ons handelen I Met 2600 man zullen w;e ons plaatsen tegenover de link'sche troepen en pogen den zetel te bemachtigen! We staan gereed I ;V,an Oostburg ter victorie! Dat zijl ons ideaal! Alle Roomschen voor S. V. Cr. R. Opkammen. De liberale bladen staan vol over den levensloop; den werkkring, de bekwaam heid en de kennis van Jhr. de Muralt. Wij doen niet moe aan die opkam merij. Onzen candidaat: Mr. P. DIELEMAN zijn de belangen van land en volk1 uit het 4e district oök' volkomen toever trouwd. Dat zij ons gpnoeg! We weten immers at lang, dat de man nen van kennis en bekwaamheid alleen onder de vrijzinnigen schuilen! We weten al lang, dat wij' te dom zijn om eene betrekking te bekleeden! We weten al lang, dat yve voor niets geschikt zijn als voor lantaarnopsteker of vuilnisman! Maar we weten ook, dat van ons niet kan gezegd worden, dat het ons om alle baantjes te doen is in ons district, want we hebben hier geen enkele post be zet. Daarom geen opkammerij. Maar gestemd op De hfeer Mr. Dr. Jan v. Best sprak deze laatste dagen te Philippine, twee maal te Wfestdorpe en te Sas van Gent. Overal w'erd met groote aandacht naar den machtigfen volksredenaar geluisterd. Vooral te Sas van Gfent was hij! in zijn kracht. De debaters, die zich hij hem; aandiendten moesten met beschaamde kop pen afdeinzen en met name den heer v. d. Peijt uit Terneuzen bezorgde hij een „mauvais quart d'heure", dat dien héér nog lang zal heugen. Donderend a.pr plaus kroonde zjjin rede. Het liberaal- katholieke deel van Sas van Gent heeft e'en welsprekende waarschuwing ontvan gen. Moge zij! rijke vruchten afwerpen voor de goede zaak. Te Philippine werd Zondag in de zaal van den heer De Krijger een woord van opwekking gesproken door den heer Vie.- ning uit Goes, dat zijn uitwerking niet miste. Onder de kreet „Leve hiet rechtsche ministerie", gingen de vergaderden geest driftig uiteen. In het dorp hangen aanplakbiljetten mét het volgende opschrift: „Visschers van Philippine, gij zijl canaille, zegt de „Mid delburgsche Courant", omdat gij laatst leden Zondag met de liberalen niet ver koost te roepen leve De Muralt, maa,r „Leve Mr. Petras Dieleman". Uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen. Biervliet. Men schrjjft ons „De wjjze waarop de rechtschen in ons district hun tegenstanders bestrijden, dwingt zelfs den liberalen eerbied af". Aldus sprak .dezer dagen de (liberale) burgemeester van een onzer dorpen. Ossenisse. Ten huize van den heer G. L. Hermans alhier had Zondagnamiddag tpn 5 ure de verplichte algemeene ver gadering van de Coöperatieve Boerenleen bank alhier plaats. Dp voorzitter opende de vergadering waarna, dp notulen der vorige vergadering door dpn secretaris werden voorgelezen) en onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werden de rekening en balans door den kassier voorgelezen en even eens onveranderd goedgekeurd. Nu had dp stemming plaats voor een lid van den Raad van To'ezicht wegens periodieke aftreding van den heer P. J. Hiel. Deze heer werd met 26 van de 33 geldig uitgebrachte stemmen herko zen. Vervolgens moest er stemming plaats hpbbien voor een bestuurslid wegens pe riodieke aftrreding van den heer N. J. Rijk, welke heer voor de stemming ver,- v<erzocht niet meer voor herkiezing in aanmerking te komen, als reden aange vende, dat hij reeds opi jaren begon te komen, dte vergaderingen meestal des avonds plaats haddpn en dit voor hem te lastig was om d'e vergaderingen bijl te wonen. Men drong er bjj! hem echter zoo ze'er op aan dat hij dit besluit zou intrekken, dat hij ten laatste aan dit ver langen gfeen weerstand kon bieden en) zich weer herkiesbaar stelde, waarna hij met 26 va.n de 33 geldig uitgebrachte stemmen herkozen werd. ■Op voorstel van hét bestuur werd ver der besloten den rentevoet voor dit jaar wed'er te bepalen op dezelfde hoogte als van het vorige jaar. Daar b;iji de rondvraag door den voor zitter niemand meer iets in het bëlang der bank 1e zeggen had, werd de ver gadering door hem onder dankbetuiging gesloten. Op Dinsdag 24 Juni zal er voor dezte gemeente eene verkiezing plaats heb ben voor twfee leden van den gemeente raad wegfcns periodieke aftreding va,n de héeren P. J. Adriaansens en P. A. War rens. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Wilt u mij eenige ruimte in de kolom men der „N. Z. C." afstaan voor het vol gende? Bij voorbaat hartelijk dank. In de „Zierikzeesclie Nieuwsbode" van verleden Woensdag 11 Juni vindt de Redactie liet gewenseht de jeugd van zekere scliool teverdenken van het maken van schandelijke caricaturen betreffende dhr. Patijn. Daar als de plaats, waar dit geschiedde, de Hooge Molenstraat ge noemd wordt waar de R K. School staat kan met de „verdachte school" dus alleen de katholieke school bedoeld worden. Geen der leerlingen heeft zich aan liet feit schuldig gemaakt. Een verzoek mijner zijds aan de Redactie van bedoeld blad om opheldering bleef totheden onbeantwoord; op zuivering van dien blaam valt dus nog niet te rekenen. Daarom wenscli ik op deze wijze ten krachtigste te protes teeren tegen de handelwijze der Redactie, die zich niet ontziet om maar raak te schrijven en aldus onverdiend een te goeder naam bekend staande instelling een smet aan te wrijven, Door verregaande kortzichtigheid schijnt het de Redactie niet te zijn opge vallen, dat de caricatuur niet betrek king had op den lieer Patijn, doch op onzen candidaat, den heer Hogerzeil en op den lieer Koomans, soc. dem. Aan de politie is dan ook een wenk gegeven, in welke richting de dader gezocht moet worden. Het Hoofd der R. Kath. Par. School te Zierikzee. II. G. DE BOER. Zzee, 15 Juni 1913. Hoedekenskerke. Zaterdagmiddag werd voor den heer Jan Mol Pz. te Hoedekens kerke door den bouwkundige J. J. Hoog vliet to Baarland aanbesteed het bou wen van een geheel nieuw woonhuis op het erf van het thans door hem bewoonde hoefje. Ingeschreven werd door: Buitendijk, Goes, f2248; Schrijver, Goes, f2050; J. la Grand, Hoedekenskerke, f2025; D. Arends, Goes, f 1.925L. Minderhoud, Hoe dekenskerke, f 1819L. Peeters, Kwaden damme, f1760; A. Janse, Nisse, f1735; G. do Mol, Baarland, f1725; J. de Mol, Ileinkenszand, f1700. Gegund aan den la.afsten tevens laagsten inschrijver.' NeW-york. Een gedeelte der in aan bouw zijnde ondergrondscbe spoorweg is door onvoldoende ondersteuning ingestort. Elf werklieden zijn gedood en verschillen de zwaar gewond. Gistermiddag zijn op verschillende plaat sen van ons land, o.a. te Veenendaal, te Maartensdijk (N.-H.), te Wijchen, bij Nij megen en op 2 plaatsen in Drenthe Duit- schë hallons gedaald. Deze waren 's mor gens om 9 u. v.m. te Keulen opgestegen. Allen waren het deelnemers van ipein wed strijd. Do luchtreizigers vertrokken per eerste gelegenheid naar Kfeulien. Gorinchem. Bij de politie alhier is een klacht ingekomen tegen het Kamer lid Roodhuijzen, die na afloop der verga dering beleedigende uitdrukkingen moet hebben toegevoegd aan een der de baters. Alkmaar. Door de stoomtram! Haar lemAlkmaar is een jongen J. v. L. overreden en gedood. Straatsburg. Bij het overbrengen der munitie van het schietterrein naar de ka zerne is een granaat ontploft. 3 soldaten werden gedood en een levensgevaarlijk gewond. Arnhem. Het o.penb. Ministerie van de rechtbank eischte bevestiging van het von nis inzake de moord te Renkum. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brachten een bezoek aan het ge sticht te Hoenderloo, H. M. en Z. K. II. waren hoogst voldaan over hun bezoek. H. M. liet een gift achter voor de ver pleegden. Sofia. (Handelsblad). In het district Pergond zijn hevige aardschokken gevoeld, verschillende woningen zijn ingestort. Er moeten vele slachtoffers zijn. Edam. De 21-jarige visscher A. E. uit Texel, die met zijn botter hier lag is vannacht verdronken. Goes. Aan de Universiteit te Utrecht is geslaagd voor het theoretisch tandheel kundig examen mej. C. J. Stunmi geb. te Goes. Gent, 13 Juni 1913. Ter veemarkt van Woensdag, Donder dag en Vrijdag werden tezamen te koop gesteld: 6 schapen, 0 lammeren, 1 geit, 265 kalveren, 380 vette varkens, 20 loopers, 646 biggen, 2 melkkoeien, groote ossen, 7 jonge ossen, 11 vaar zen, 3 vette koeien, 14 stieren, 184 magere dieren. Prijzen waren per kilogr. voor: ossen en vaarzenvleesch fr. 1.95 a fr. 2.05; idem 2e qual. fr. 1.70 a fr. 1.90;koeien- vleesch fr. 1.80 a fr. 1.90; idem 2e qual. fr. 1.40 a fr. 1.75, stierenvleesch fr. 1.50 a fr. 1.90; kalfsvleesch fr. 1.75 a fr. 2.30 schapenvleesch fr. 1.70 a fr. 2.lam- merenvleesch fr. 1.70 a fr. 2.—varkens- vleesch fr. 1.25 a fr. 1.40. Huiden. VaarzeD, ossen, koeien fr. 1.65; stieren fr. 1.34; kalveren fr. 2.34. Versch roet fr. 0.55 a fr. 0.80 en meer volgens qualiteit. (M. Crt.) Cureghem-Anderleclit bij Brussel 13 Juni. Heden werden aangevoerd: 1509 kal veren. Men betaalde per kilo: fr. 0.95, fr. 1.L0 a fr. 1.27. (N. R. Crt.) Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 14 Juni 1913. Groote Veiling. Geveild werden 14000 KG. Kruisbessen van f 11.— tot f 11.70 per 100 KG. Kleine Veiling. Aardbeien 22 ct., per KG. IJzendijke, 14 Juni 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer klein en de omzet ook. De verkoop geschiedde bij onveranderde prijzen. Men besteedde voor Nieuwe Tarwe f 10.a f 10.50 Nieuwe Rogge 6.50 a 6.75 Nieuwe Wintergerst 9.50 a 0.— Nieuwe Zomergerst 9.25 a 0. Haver9.75 a 0 Paardenboonen 8.50 a 0 (M. Crt.) Productenveiling v. d. R. K. Boerenbond. Bergen-op-Zoom, 14 Juni 1913. Asperges le soort 45 a 55 ct., Asperges 2e soort 35 a 42 ct., 3e soort Asperges 9 a 15 ct., Peulen 22 a 24 ctErwten 13 a 16 ct., Kersen 19 a 21 ct., Aardbeien 26 a 35 ct., alles per K.G., Wortelen 12 a 14 ct., alles per bos, Komkommers 60 a 70 ctper 10 stuks. Eiken dag om 4 uur n. m. Asperge- veiling. Aangevoerd werden 1000 K.G. 's Maandags om 5 uur voormiddags. Rotterdam, 16 Juni 1913. Binnenlandsche Granen Tarwe: Essex f 10,— a f 12 Wilhelmina f 10,50 a f 10,90 Overige soorten f 9,— a f 10,—

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 3