WA A R O 31 LELIËNMELKZEEP 031RAT Uit het 4de District. Oostburg fer Victorie! Mr. P. DIELEMAN Mr. p. DIELEMAN Mr. P. DIELEMAN Mr. p. DIELEMAN. GEMENOT NIEUWS Landbouw ara Veefeeii 402e Staatsloterij. Afloop verkoopipgen, aanbestedingen enz. De inzet van den verkiezingsstrijd is de bijzondere school. De liberalen be grijpen maar al te goed, dat de bijzon- de school de oorzaak is van de afbrokke ling van hun macht. Daarom verzetten zij er zich tegen met al hun krachten. De groote grief van de Liberalen tegen deze regeering is altijd, dat zij niets ge daan heeft; zeker is echter dat er ob structie gevoerd is, dat de linkerzijde er steeds op uit was, der regeering een spaak in het wiel te steken. Nu klinkt het toch al te gek, dat men een spaak steekt in een wiel dat stilstaat, 111. a. w. dat men de regeering wil beletten wet ten tot stand te brengen, als zij geen wetten voorstelt. Alsdan ging spreker in hoofdtrekken na, wat enkele ministers tot stand brachten. Hij sprak over minister Talma, Regout, Colijn, Heemskerk en wat zij gedaan had den voor het welzijn van het Neder- landsche volk. De komende jaren zullen staan in het teeken van het onderwijs, als we dit ministerie mogen behouden achter de groene tafel. Het gaat om de opvoeding van het kind. Heeft men de jeugd, dan heeft men ook den ouderdom. Het gaat er om of men het kind al dan niet zal opvoeden in de leer van Christus. Christus den den bewonderde, maai' ook den gehate, Christus den hoog-vereerde, maar ook den ook den (liep-verguisde. Wie is Christus? Wat dunkt u van den Christus? Op deze vraag kan een drievoudig ant woord gegeven worden, lo. de leer van Christus was alleen sociaal-reformatief. 2e. het christendom was enkel religieus. 3o. de leer van Christus was vóór alles religieus maar ook sociaal. lo. De leer der revolutionairen. Zij zien in Christus een buitengewoon genie, voor hen was Hij de hervormer bij uit nemendheid. Zijn doel was de opheffing van alle misstanden, was sociale revolutie Zij eeren Hem, echter niet als God; zij zien in Hem slechts den timmermans zoon van Nazaretli. 2o. Deze beschouwing, de beschouwing der Liberalen, is in lijnrechte tegenspraak met de eerste. „Christus", zoo bewe ren zij, was niet de hervormer van het sociale leven, doch van het zieleleven. Hij predikte onthechting van al het aardsche. Zijn volgelingen zijn geen menschen van politiek leven. Bijgevolg, zoo redeneeren zij, moeten Christus'vol gelingen uit de politiek geweerd worden wijl zij niet geschikt zijn 0111 een ambt te vervullen. Scherp hekelde spreker deze leer der liberalen en bepleitte hij het goed recht der goedgeloovigen op de „baantjes". 3o. De gulden middenweg. Christus heeft in Zijn Evangelie op liet oog èn de religieuze èn de sociale, de stoffelijke belangen der menscliheid. De aanhangers van deze leer worden verdeeld in twee groepen, a.) de conser vatieven, b.) de progressisten. De eersten prediken „geduld", „gematigdheid". Chris tus wilde geen opstand tegen kapitalisme of macht; de zaligheid der vreedzamen was Hem meer waard dan socialen oorlogsroem. De laatsten echter beweren Christus deed geen half werk. Hij bracht de lijdende menschheid meer dan enkel lijdzaamheid. In Zijne leer ligt opgesloten een streven naar vooruitgang, naar recht. Na de pauze behandelde spreker het Katholieke standpunt n 1., Christus was de meest wijze Hervormer, van Wiens leer alleen de sociale hervorming kan verkregen worden. In tegenstelling met de socialisten, die eerst verlangen verbetering van den Staat en daarna van het individu, streeft de Katholieke leer naar de verbetering van het individu en daardoor verbetering van de vereeniging van individuëen, van het huisgezin en van den Staat. De leer van Christus ademt een geest van zelfverloochening; het schrijft ons voor onze ziel af te houden van alles wat haar kleineert, van de zonde, en te werken ter vervolmaking van anderen. neemt het gebruik van DOBBELM ANN'S nog dagelijks toe? men steeds meer van de deugdelijk heid overtuigd wordt en ondervonden heeft, dat onze zeep van 25 ets. per stuk beter is dan het buitenlandsch fabrikaat, hetwelk voor 40 ets. per stuk verkocht wordt. Het bracht de gelijkheid van allen, de gelijkheid van man en vrouw, van den slaaf en den vrije. „Gij zijt allen broeders", sprak Christus tot het volk. Behalve gelijkheid bracht Christus de liefde tot den naaste. „Dit is mijn ge bod", sprak Hij, „dat gij elkander lief- hebt". Vrijheid, vrede, liefde, dat is de oplossing van alle sociale nooden. De katholiek-sociale leer is dus, dat Christus niet ongevoelig was voor het sociale leven. Derhalve moet de godsdienst ook niet teruggedrongen worden in het politieke leven. Spreker denkt in deze dagen zoo gaarne aan onze groote voormannen Schaepman en Kuyper Onwillekeurig vergelijkt hij lien met twee mannen uit hot Oude Testament, Mozes en Jozuö Mozes op den berg biddend voor zijn volk, Jozuë in het dal strijdend tegen den vijand. Schaepman, te vroeg heengegaan, ook hij bidt tot God voor zijn onvergetelijk vaderland, terwijl Kuyper hierbeneden strijdt met felle, bekwame kracht, onder den strijdkreetJehovah is mijn banier!" In een gloedvolle peroratie wekt spre ker zijne toehoorders op in de komende dagen te strijden onder denzelfden strijd kreet: „Jehovah is mijn banier!" (Donde rend applaus). Naar wij vernemen zal door de A. It. Drop, club de uitslag der verkiezing op Dinsdag a. s. bekend gemaakt worden in de kleine Schuttershofzaal. De zaal is speciaal toegankelijk voor de rechtsche kiezers. Morgenochtend vertrekt van hiel de eerste groep kinderen uitgezonden door de afdeeling van het Centraal ge nootschap van Kinder vacantie en her- stellings Kolonies. In de gisterenavond gehouden ver gadering in de afdeeling Middelburg van dan Volksbond vereeniging tegen drank misbruik werd de beschrijvingsbrief be handeld van de op 28 Augustus te Lei- nen algemeene vergadering en tot afge vaardigde benoemd de heer P. II. Veen. Vlissingen. Naar wij vernemen zullen vanaf 1 Juli Dinsdags een extratrein loopen van Vlissingen naar Goes en terug en Donderdags een extratrein van Vlis singen naar Middelburg en terug in aan sluiting op de excursieboot die Dinsdags en Donderdags van Ostende naar hier zal varen. Door de Commi-saris der Koningin is voor den tijd van 5 jaar benoemd tot secretaris der gezondheidscommissie de heer W. L. Huson alhier. Met de provinciale boot „Zeeland" kwamen Donderdagmorgen 11 ure voor het eerst in dit seizoen ongeveer 100 pleizierreizigers via Breskens hier aan. Per tram vertrokken allen naar Mid delburg. Met de boot van 4 uur in den namiddag keerde het gezelschap naar Breskens terug om vandaar via Oostburg- Sluis naar Brugge te vertrekken. De rechtsche partijen alhier blijven onverflauwd actie voeren voor de kamer- eandidatuur Blum. De Katholieke kiesvereeniging met name heeft eene coalitievergadering uit geschreven tegen Maandagavond a. s. in het Concertgebouw, waar door eenige sprekers een opwekkend woord tot de geestverwanten zal worden gericht. Als katholiek spreker zal optreden de heer Vienings van Goes. Zierikzee. De verkiezingskoorts schijnt voortdurend te stijgen. De heeren, die zoo tegen vermenging van godsdienst en politiek zijn, schijnen toch de deuren van een katholieke kerk wel een ge schikte plaats te vinden, ter aanbeveling van de candidatuur Patijn, nadat voor eenigen tijd dezelfde plaats misbruikt was tot hét doen ophangen van biljetten ter bijwoning van een vergadering van den Bond van Nederlandscbe onder wijzers. Tegenwoordig schijnt het ook geoor loofd, de Eerwaarde Zusters op straat te beleedigen. Tegenwoordig schijnt het geoorloofd, de ruiten van een gebouw, zooals de R. K. School met steenen te bombar deeren. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is men thans ook bezig de lessen aan genoemde school te verstoren door gejoel en dreigementen. Zou onze actieve Zierikzeesche politie niet eens beginnen, met zekere lieden aan het verstand te brengen, dat zoo iets weinig gemeen heeft met de hoog geroemde liberale verdraagzaamheid Het praatje, betreffende het op school houden van vier flinke leerlingen dei- bijzondere school te Zonnemaire ter wille de meerdere subsidie, wordt thans dooi de Zierikzeesche Nieuwsbode ingetrokken. Mocht het blad haar blanco-pagina's in het vei volg gebruiken tot liet rectili- ceeren van de talrijke onjuistheden en scheeve voorstellingen, waaraan het zich in de verkiezingsdagen schuldig maakt. Woensdagmorgen vergaderde in café .Juliana" de Maatschappij tot Be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De talrijk opgekomenen werden welkom geheeten door den heer Domi- nicus, die den toestand van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gedurende het verloopen jaar schetste. Mede in het belang van den landbouw hoopte hij, dat Tholen en Zierikzee zich spoedig zouden verheugen in een duinwaterleiding. Namens de Commissie, belast met het uitbrengen van het rapport over de rekening 11)12, brengt de beer Groeneveld de Kater verslag uit. Tot goedkeuring wordt besloten. De heer Ph. J. van Dexhoorn te Axel hield een rede over hot pachtstelsel. De heer Lindenbergh te Wemeldinge houdt een rede over de hooge onkosten-reke- ningen der notarissen bij verkoop in het openbaar van vaste goederen. De heer notaris van Nouhuys protes teerde tegen de beweringen van spreker. De vergadering werd bijgewoond dooi den heer van Iloek, directeur-generaal van den Landbouw en den heer Burge meester. benevens den Secretaris van Zierikzee. In een zeventigtal rijtuigen werd een rijtoer gemaakt door Schouwenna afloop daarvan vereenigde zich vele deelnemers aan een gemeenschappelijken maaltijd in het café „Huis van Nassau." 's avonds gaf „Kunst en Eer" een druk bezocht concert in Parklust. Heden Donderdag was het reeds vroeg druk in onze stad ter gelegenheid der Landbouw-tentoonstelling, die op het weiland van mejuffrouw Wed. de Haaf werd gehouden. Des middags en des avonds deed de Harmoniekapel van Steenbergen zich hooren. Honderden woonden dit laatste concert bij. waaraan door de vereeniging „Tot Nut en Genoegen" tevens oen feestelijke verlichting was verbonden. De eadet-serg. W. O. de Graaf van hier is bij het 2de Reg. Inf. gedetacheerd. 's Heer Arendskerke. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd mede gedeeld dat de eventueel te houden stem ming en herstemming "vajn, 4 leden van den gemeenteraad door I!. en \V. zijn bepaald op Vrijdag 4 en Dinsdag 15 Juli a.s. Verder werd besloten tot het aangaan oener geldleening ad f20000 voor den, aanleg van een keiweg te Niouwdorp tin tot den verkoop van 2 aandeelen respec tievelijk groot f500 en f250 in het ka pitaal der Maatschappij voor Gemeente- Crediet te Amsterdam. D© belooning van den heer S. do Koning te Goes, wegens het toezicht houden bij het bouwen van woningen werd verhoogd met f 75 en na der vastgesteld op f150. Tot lid van de Commissie tol Wering van Schoolverzuim werd benoemd de heer .1. de Ruiter. Hoedekenskerke. Hedenmorgen staken kinderen die met lucifers speelden in een onbewaakt oogenblik het stroo in den mestput van dhr. II. in brand. Ge lukkig werd dit spoedig bemerkt, en gelukte het met emmers water het vuur meester te worden. Daar in deonmidde- lijke nabijheid van dezen mestput een vrij groote houten schuur staat, mag men blijde zijn dat deze kwajongensstreek gelukkig goed is afgeloopen. Nisse. De zangvereeniging „Excelsior alhier door de ingekomen giften van de burgerij in staat gesteld een vaandel aan te koopen, mocht Domlerdagavond het genoegen smaken het vaandel in gebruik te nemen. Een wandeling door het dorp werd gemaakt, en een serenade gebracht aan den eerevoorzitter dhr. P. Meijers, die na afloop een gepaste toespraak hield en voorts de vereeniging in verdere gunst aanbeval. Slechts drie dagen scheiden ons van de stembus, de geweldige Wij, Roomsche mannen, kennen onzen plicht: den hoor met verpletterende mfooirderheid in do Tweede Kamer te brengen. Dit is <e©n ©isch van trouw aan het eens gegeven woord. Onze organisaties hebben gesproken en met algemeene stemmen als onzen can didaat geproclameerd. Als echte Roomsche mannen, d.w.z. als disciplinaire coalitie-mannon, gaan w ij in het vuur voor dien candidaat. Daarom „Oostburg ter victorie" moet het voor ons, belijders der Katholieke Staatkunde, zijn. De vlag dier Staatkunde daarom hoog I Zij waaie zoowel over de trouwe korpsen van Ede, Aardenburg, Sluis <-n St. Kruis, als over de klei nere ai'deelingen van Oosfburg, Groede Waterlandkerkje, Breskens en Schoon- dijkel Zij woide hoog gehouden door de groote machten van IJzendijke, Hoofd plaat en Biervliet! Zij ontplooi© zich als een beschuttend teeken boven de trouwen uit Philippine, Sas van Genl en West- dorpel Zij worde een overwinningsteeken voor do onzen uit Neuzen en het omlig gende I Kortom 1 Zij waaie rijk en breed uit over al de onzen, die tie victorie tege moet snellen I Katholieke kiezers, uil het '4e district! Doet uw plichtStemt trouw, stemt goed! Wekt. uw vrienden en kennissen, op, die met it één zijn van gevoelen en denken, maar misschien wat trager en langzamer Zóó met vertrouwen in het vuur voor don eersten candidaat van bol stembrief je, wien de belangen van hel 4e district uitnemend zijn toevertrouwdI O. X. Oostburg. Zaterdagavond komt voor het laatst spreken in onze gemeente Jonkheer de Muralt. Niemand van rechts kan 'nu een voorwendsel vinden om nog naar hem Ie luisterenhij is immers al in onze gemeente geweest. Zondagnamiddag wordt de vrijzinnige bondsdag gehouden op eene weide. Nie mand van rechts ga er heen of steune deze beweging.-Laten wij echter doze twee dagen nog eens gebruiken om door huis bezoek onze kiezere, die niet al te sterk staan (gelukkig zijn dit maar enkelen) aan te moedigen om te stemmen den eersten candidaat van liet stembriefje, wien onze belangen uitstekend rijn toevertrouwd: Aardenburg In de groole zaal naast de R. K. Kerk kwamen op uilnoodiging der Kath. Kiesvereeniging tal van mannen sa men die de zaal tol de uiterste hoeken vulden. Zij wilden zoo kort voor de stem bus uog een laatste opwekkend woord hooren, hetwelk hun wierd toegesproken door den heer Vienings uit Goes. Spre ker kweet zicli op uitstekende wijze van zijn taak en gaf een heldere uiteenzet ting, begrijpelijk voor ieder van de vage stembusbei often dier linksche mann en en het groote goed dat de regeering bet volk met hare prachtige verzekerings wetten heeft geschonken. Ook do hoogere belangen besprak hij in gloedvolle taal en spoorde allen aan om aïs echte Room sche mannen, die weten wat zij willen, zoowel hij Staten- als bij de Kamerver kiezingen voor de rechtsche candidaten ten strijde te trekken. Met groote aandacht werd geluisterd en met groote geestdrift geapplaudiseerd. Katholiek Aardenburg zal op zijn post zijn. Daar spreekt deze avond borg voor. Biervliet. De candidaat der rechtsche partijen in het district Oostburg,mr. P. Dieleman, sprak Woensdagavond voor ©en honderdtal aanwezigen in de herberg van den heer Wijffels. De sympathieke spre ker hield een schoone rede, die groe ten indruk naliet, zoodat allen in de beste stemming huiswaarts keerden. ■N.B. De „Middelbuigsche Courant" .is zoo vriendelijk geweest met een klein geestige toespeling op „het bekende IJzen- dijiksche kantoor" kritiek uit te oefenen op de betoonde belangstelling. De „Mid delbuigsche" zij gerust. Het Katholieke v'olk hooft geen aparte aansporingen van welk kantoor ook noodig maar gaat van zelf in dichte drommen naar de rechtsche sprekers luisteren onulat het bij instinct in hen de Voorlichters begroet die den weg bereiden Voor de bevrijding van dit in meerderheid rechtsche district uit de handen der liberale overhecrsching. Red. Uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen. Koewacht. Ondanks het ongunstige we der der laatste dagen staat hot vlas op het veld over het algemeen goed. Van koopers wordt nog niets vernomen len men vreest, dat d'oor den achteruitgang in den vlashandel het meeste vlas onver kocht zal blijven en de landbouwers het zelf zuilen moeten laten bewerken. De meeste vlashandelaars in deze en omlig gende gemeenten zitten nog met groote hoeveelheden bewerkt en onbewerkt vlas van verleden jaar, dat alleen aan zeer lage prijzen verkocht kan worden. Er is dit jaar met den lashnndcl een schat van geld verloren. Ossenisse. Zondag a.s. 15 Juni zal al hier ten huize van den lieer 1,. G. Her mans, des namiddags om vijf uur, de verplichte algemeene vergadering van de coöperatieve Boerenleenbank te Ossenisse plaats hebben. Onderwerpen van behandeling zijn: Re kening en Balans 1912; Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht we gens periodieke aftreding van den heer P. J. Hiel; Verkiezing van een Bestuurs lid wegens periodieke aftreding van demi lieer N. J. Rijk. Bekentenis. Vóór een 12-tal jaren werd de jachtwachter Lcmmens, van Lede, vermoord te Wichelen. Lemmens was utthenoodigd door eenige wildstroo- pers en vrienden om met hen het avond maal te nemen, hetgeen hij aanvaardde des avonds rond half 12 keerde hij huis waarts, werd aangevallen en met een stuk hout doodgeslagen.Het gerecht stel de een onderzoek in. Twee personen van Wichelen werden aangehouden, en na twee maanden voorloopige gevangenis werden beiden in vrijheid gesteld. On danks de ijverige opzoekingen kon men do daders niet ontdekken. Nu is de zaak opgeklaard, meldt het Ctr. Een welbe kend wildstrooper uit den omtrek heeft op zijn sterfbed volledige bekentenissen aan zijn dochter afgelegd, en zegde, dat zijn laatste wil was dit kenbaar te ma ken, opdat er niemand anders plichtig zou aangezien worden voor deze feiten. (N. K.) Diefstal uit een koffer. Den28 Maart 1913 is per expeditie-onderneming van Gend en Loos van Dordrecht naar Groningen een koffer verzonden. Deze koffer is verroerd per Staatsspoor van Dordrecht via Rotterdam naar Utrecht, vervolgens per Nederlandscbe Centraal- spoor', naar Zwolle en 'daarna t weder per Staatsspoor naar Groningen. Bij aankomst te Groningen bleek de geleidebrief te zijn zoekgeraakt, terwijl de geadresseerde bij ontvangst constateerde, dat het slot vaiUden koffer geopend was en dat naast het slot een plaatje Wik op den koffer was (gespijkerd, ten einde op deze manier het opengaan van den koffer te beletten. Vervolgens vermiste de geadresseerde uit den' koffer een kartonnen doos, waar in: lo. een antiek gouden collier, z.g.n. „Carcan" bestaande"! uit een middelstuk en twee kleinere zijstukken, die bij het dragen voor de borst komen te hangen. Het achtergedeelte is een gouden schakel ketting, terwijl op de drie stukken een bloemvaas is afgebeeld; 2o een gouden broche, lang model, op de uiteinden en in het midden waarvan een klaverblad, waarop negen 'pareltjes;' tussehenjde kla verblaadjes zijn eenige diamantjesjbeves- tigd; 3o een gouden broche in den vorm van een lanspunt; op liet breede gedeelte bevinden zich drie blauwe steentjes of opaaltjes; 4o een zilveren halsketting, bestaande uit kleine vierkante schakels, waaraan een zilveren .hanger, waarop is afgebeeld een lauwerkrans; midden op den hanger is een slecht geslepen dia mantje; 5o een gitten halsketting waaraan een'[langwerpig vierkant slotje. De offi cier van Justitie te Dordrecht verzoekt nauwkeurige recherche van bovenbedoel de voorwerpen en bericht. Te Kapelle is opgericht eene vereeni ging van oud-leerlingen van een tuin- bouwcursus met aanvankelijk 21 leden. Het doel islezen van bladen en tijd schriften het aanleggen van proefvelden het maken van excursies en het houden van een bibliotheek. Practische jessen worden met veel ambitie gevolgd in een tuin van dhr. Oele, welwillend gegeven door dhr. Bosschaart en W. Glas. MC. Trekking 12 Juni, 5e klasse, 10e lijsl. f 10000 en premie van £30000 4035 f15000 34G7 f 1000: 3187 13091 14018 14921 200.38 f 40050G0 82G0 8686 17013 18788 f 2001238 1940 9428 11046 1171)1 15063 15763 17000 19266 f 100: 973 2484 2922 3328 6994 7062 8897 89.34 9723 10182 10249 16433 1GGG7 16795 17787 17895 18790 f 70G94 3362 7082 15158 18434 Nieten: 3353 8356 3376 3392 3396 1261 6303 6310 6657 6679 (IG90 G772 7009 7015 7020 7025 7054 7065 7081 7085 7110 7387 15148 15150 15192 15200 18430 20952 20962 20981 20982 20987 lijst. Trekking 13 Juni, 5e klasse, 17e Premie van ƒ3000: 15995 Nieten: 33G0 15153 Goes Aanbesteding Stokerij aan de Gas fabriek. Inschrijvers waren de heeren: M. Buitendijk voor f8422, Buitendijk en Riel voor f 7400, W. Kok voor f9500. f). J. B. Arontz voor f8450, J. de Graaff en A. Schrijver voor f8200, fi de Beste f9810, allen te Goes, W. v. d. Linde Ivattendijke, voor f 8570, Mij. Phoe nix te Rotterdam f9950, Gebr. Oom \\d- helminadorp f 8900. Gunning aangehouden. 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6