'echt voor Allen" i- vereeniging :r, :m. Irikse Bortel 81nnenland. gemengd nieuws. IR, Zaterdag 14 Juni 1913. Negende Jaargang 1TATEN. ER, |E, Mummer bestaat ait 8 bladzijden. EERSTE BLAD. GOES" in hare jongste de aftredende anti. ct Goes bij de aanstaande [men, beveelt den Katho- als één man hun stem No. 69. [HL ttesvereeniging voornoemd, bevelen bij de verkiezing 13 Juni aan, de aftredende jimens het Bestuur, jsfburg. Provinciale Staten in liet beveelt de Centr. E. K- HET BESTUEB. vinciale Staten zijn: volen. OME, Voorzitter. EPPINGS, Secretaris. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENBDAG- en VRIJDAGAVOND. BERICHT. BUITENLAND. („C") [BERS, Voorzitter. HNGS, Secretaris, en 5 uur. ffging in het Statendistriet Gors Tten opnieuw candidaat gesteld are belang van onze provincie, Bevolen. |DE JAGER. KLOOSTERMAN. JONNER. bhen 8 en 5 uur. J. PLAZIER. A. L. VAN MELLE. I. WESSEL. •iW. VAN OEVEREN. S. DUVÈKOT. te Ifzendijke- te Oostburg. Abonnementsprijs p. 3 miaanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d AdministratisGanzepoorfsfraaf C 209, GOES Reelameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h ciontant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I P* gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I 11 I lianden, voeten of oogen. A I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, I Z 11 II I Voorts bij ongeneeselijke l_ II I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; %0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „HoUandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij gulden bij A I 11 I verlies A verlies van m 1IIIJ vaneen HII een JJ ^0 duimk0 wijsvinger, fln \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Onze Goesche abonné's ontvangen hef TWEJEDE BLAD van dit num mer wat later, In verband met de daarin op te nemen resultaten van de Staten verkiezing. Red. V De laatste loodjes. „De laatste loodjes wegen het zwaarst," zegt een yaderlandsch spreekwoord. Laten wij het gewicht er van beseffen, nu vooral, de laatste dagen vóór den gewichtigen 17den Juni. Aan voorlichting, verklaring en opwek king heeft het onzen rechtsohen kieziersl niet ontbroken en er wordt moedig mee voortgegaan tot op het laatste oogenblik. Dat is prachtig 1 Doeh het voornaam ste moeten de kiezers zelf doen door getrouw mede itie werken en, gedachtig aan het: „kiesrecht is kiesplicht" als één man op te komen voor het behoud der Christelijke regeering, die naar onze in nige overtuiging, beter dan welk ander bewind ook, het ware 'heil der natie beoogt en dat ook voldongen heeft bewe zen door een reeks van wetten, die zon der den minsten twijfel ons volk pok onder stoffelijk opzicht in ruime mate ten zegen zullen zijn. Veel wordt geroepen en geschreeuwd aan de overzijde: liberalen en socialis ten dienen zich om strijd aan als de ware volksvrienden, eerslg'enoemden ook nog o, bittere ironie! als beschermers van godsdienst en „vaderlandsche kerk". Onze rechtsche mannen weten, om met Vondel te spieken, hier het „snaterbek ken der eksters van zwanenzang te on derscheiden". Doof voor al het vrijzinnig en socialistisch gejoel om hen heen, gaan zij recht vooruit en in éénen aanloop op hun doel af: door het bezetten der Kamerzetels met zooveel 'mogelijk recht sche leden de positie van ons bewind te handhaven en de voortduring te verze keren van den Christelijken koers in de politiek. „Ons in meerderheid Christelijk volk behoort Christelijk geregeerd." Onder die lenze, welke de coalitie on der Ciodes zegen reeds zooi menigmaal teir victorie voerde, aanstaanden Dinsdag als één man :i'n het vuur en wel ïn GOES voor L0HMAN, in HONTENISSE voor FRUIlTlER, in ZIERIKZEE voor H0GERZEIL, in MIDDELBURG voor BLUM, in OOSTBURG voor DIELEMAN. V Praatjes. Weer een vrijzinnige uitlating als waar- delooze kletspraat ,op de kaak gesteld. Een zekere Mr. De Gast las te Kampen uit „Zelandia" voor (althans die allures nam hij aan), dat, al wie links stcmlt naar de hel gaat. Thans looft .„Zelandia" f 1000 uit aan hem, die kan aantoonen dat deze uit drukking in het nummer van 13 Mei van dat blad voorkomt. Flink zool Waar :op dergelijke licht zinnige wijze getracht wordt onzen spre kers en couranten uitdrukkingen in de schoenen te schuiven die in het geheel niet gebruikt zijn, is alle zoetsappigheid: uit den booze en past het onze vuist te pantseren. ITALIK Donderdag was het 20 jaar geleden dat Paus Pius X door paus Leo XIII tot Kardinaal werd verheven. Kardinaal Vives y Tuto. Men j schrijft uit Rome aan „De Tijd": Kardinaal Vives y Tuto, prefect van de Congregatie der Regulieren, is Vrijdag naar een Capucijnen-klooster nabij Fras- catt overgebracht, wijl Z. Em. geheel over spannen was e.n op last der geneeshee- ren volstrekt rust houden moet. 'Reeds sinds April j.l. was Z. Ern. lijdende aan zenuwoverspanning en diabetes, zoodat men zelfs gewaagde van ingetreden her- senverwasking. De kardinaal, die zich ja renlang geen oogenblik rust gunde, ook geen voldoende nachtrust, heeft zich blijk baar overwerkt. Thans bevindt Z. Em. zich in een toestand van, diepe neer slachtigheid. Maar genoegzame rust en afzondering zullen, naar men hoopt, den 58-jarigen kardinaal weer op verhaal kun nen brengen. De prefectuur van de Con gregatie der Regulieren wordt tijdelijk waargenomen dooir kardinaal Agliardi, kanselier van den H. Stoel. Als een bewijs, welke geest sommige loge-bladen bezielt, vertelt de Romein- scbe correspondent van de „Germania", dat de „Messagero" en de „Secoio", de twee voornaamste loge-bladen van Italië, dezer dagen een artikel publiceerden, waarin de geleerden worden aangespoord alles in het werk te stellen om het Va- ticaansche archief en het arcliief van het H. Office, zoo spoedig mogelijk te doen onteigenen. Deze beide archieven moe.- ten volgens die bladen, den H, Stoel ont nomen worden, ,wijl zij zeer veel mate rieel bevatten, dat betrekking heeft op de geschiedenis van Italië De garantievvet, schrijft de „Secoio" o.m.. heeft niettegenstaande hoogstaande politici er zich tegen verzetten, de bei de archieven aan jhet Vaticaan gelaten. Er is dus geen andere weg over dan do garnntiewet maar te veranderen! (Msbode.) DIIITSCHLASD. Het Keizerlijke Jubilé. Omtrent de viering van het keizerlijk jubilé wordt nog gemeld, dat Maandag a.s. de kei zer in de groot® zaal van het slot de gclukwenschen ontvangen zal' van het mi nisterie, de vertegenwoordigers van den bondsraad, de voorzitters van den rijks dag, den senaat en het huis van afgevaai-- digden, alsmede van verschillende depu taties van provincies of van het rijk. Dinsdag zal de keizer de Duitsche bonds- vorsten ontvangen en de presidenten valt de senaten der vrije steden. (Msbode.) Volgens de „Lokalanzeiger" heeft Maan dagavond een nieuwe aanslag door een ijzerdraad-versperring op den straatweg PotsdamBerlijn, plaats gehad. De chauffeur Praitz keerde met zijn auto van Potsdam naar Berlijn terug, toen hij in volle vaart tegen een ijzerdraad aan reed, die op een hoogte van ongeveer' 1.65 meter over den weg was gespan- ;nen. Tengevolge van de duisternis had Praitz er niets van bemerkt, De auto werd zwaar beschadigd, doch de chauffeur bleef ongedeerd. Nog kort te voren was een andere auto de plaats ongehinderd gepasseerd. De draadversperring m'oest dus kort te voren zijn aangebracht. „Feest" te Lissabon. Als onder het republikeinsche regiem te Lissabon feest gevierd wordt, dan gebeuren er ongelukken, wordt er gevochten, mot bom men geworpen enz. Zoo ook weer deze week tijdens de viering der Camoënsfaas- ten. Op het plein Dom Pedro ontplofte een bom, juist, op liet oogenblik, dat de kinderoptocht daar aankwam. Het woe dende volk vernielde toen het gebouw» tje, waar de anarchisten gewoonlijk bijeen komen. Het vermoedde dus dat anarchis ten aan deze misdaad schuldig wanen. Toen nu de menigte, zoo meldt Reuter, draagbaren voorbij zag gaan, stoof gij verschrikt uiteen in groepen, die vijani dige betoogingen gingen houden voor de bureaux Van het conservatieve blad „Odea" en het vakvereenigingsgebouw. Een groot aantal gewonden zijn in het hospitaal opgenomen. Naar men meldt, is slechts één persoon om het teven ge komen. De „zuivere" republikeinen kennen dus behalve de anarchisten nog slechts één vijand, die zij tot dergelijke afschuwelijke misdaden in staat achten, n.l. de conser vatieven. Met of zonder ©enige iraden, dat doet er niet toe. Tegen dezen betoogen is altijd republikeinsch-patriotisdh (Tijd.) De drie sociale wetten door H. M. de Koningin geteekend Stct, no. 132 bevat de drie groote soci ale wetten van den 5en Juni 1913 n.l. a. de wet tot regeling der Arbeidersziekte verzekering (Radenwet), b. de wet tot regeling der Arbeidersziekteverzekering (Ziektewet) en c. de wet tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. (Invalidi teitswet). Deze drie wetten znllen op een nader te bepalen dag in werking treden. In de Invaliditietswet staat in art. 411 evenwel de volgende bepaling: Zes maanden na den dag der afkondi ging dezer wet treedt artikel 369 van rechtswege in werking, indien het niet vroeger in werking is getreden. Dit artikel 369 bepaalt o,m. als volgt: Hij die bij het in werking treden van dit artikel den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt of overschreden, heeft recht op een rente, indien hij aannemelijk maakt, dat hij in het tijdvak van tien jaren, dat onmiddellijk voorafgaat aan het in wer king treden van dit artikel of aan de vervulling van zijn zeventigste jaar, te zamen gedurende minstens 156 weken in de termen van verzekeringsplicht zou zijn gevallen, indien de verzekering bij den aanvang van dat tijdvak reeds inge voerd ware. Voor de bepaling van de 156 weken, in het vorige lid bedoeld, komt mede in aanmerking de tijd, dat tengevolge van ziekte niet is gewerkt, voor zoover over dien tijd de premie door een ziekenkas zou zijn betaald, indien de verplichte ver zekering ten aanzien van invaliditeit en ouderdom en ten aanzien van ziekte reeds had bestaan bij den aanvang van liet tienjarig tijdvak. Het verzoek om rente wordt afgewe zen, indien de vei zoeker of zijn echtge- noote in He vermogensbelasting was aan geslagen over het belastingjaar, eiudigen- de den 30 April van het jaar, waarin •dit artikel in werking treedt. Hieruit volgt dus, dat zij, die 7 Decem ber a.s. 70 jaren zijn, en in de laatste 10 jaren tezamen minstens 156 weken heb ben gewerkt, recht krijgen op ouderdoms pensioen. Vrijmetselaars De Nieuwe Crt. deelt het belangrijke nieuws mee, dat door de beide in Den Haag beslaande vrijmetselaarsloges is be sloten van 1 Juli tot 1G September e.k. gezamenlijk eiken Dinsdagavond in bet Logegebouw aan den Fluweeten Burgwal bijeenkomsten te houden, ter ontvangst van leiders in ons land of uit den vreemde gekomen leden der orde, die zich tijde lijk te Scheveningen of in Den Haag op houden, en zulks „ter bevordering Val\ het geestelijk verkeer len den vriendschap- pelijken pmgang tusschen de vrijmetsela ren van verschillende nationaliteit". Vóór 1 Juli zullen de heeren vrijmetse laars het op een andere manier druk hebben: met het bestrijden van het mi nisterie en de coalitie, die vooral de loge een doorn in het oog zijn, zegt het Ilgz. De bewakers der openbare School. Te Ulreeht verscheen het verkiezings nummer van „Het Onderwijs", Maand blad uitgegeven door de Afdeeïing-Utrecht van den „Bond van Ned. Onderwijzers", onder liet motto „Het edelste orgaan van het politieke lichaam klopt links." Daarin is de volgende vetgedrukte groote advertentie opgenomen „De belangen der openbare school zijn het veiligst bij de sociaal-democraten. Stemt dus op ds. v. d. Heide en dr. J. van Leeuwen". Als men dit leest moet men zich niet verwonderen, dat er droefheid lieerscht bij vele oude liberalen. Daar gaat hun openbare school. (De Tijd.) Dr. Nolens. Indien ooit eene onderscheiding in den waren zin des woords „welverdiend" mag heeten, dan is het ongetwijfeld het Commandeurskruis van den Nederland- schen Leeuw door Hare Majesteit ge schonken aan Mgr. Dr. 'Nolens, den voor zitter der Commissie van Voorbereiding der ontwerpen-Arbeidersverzekering. Nu dan dat reuzenwerk de Ziekte-, In validiteits- en Ouderdomsverzekering tot stand gekomen is, mocht, neen moest openlijk gehuldigd worden de man, die naast den Minister aan het tot stand brengen daarvan het meest, het hardst gearbeid heeft. En terwijl allen hem ongetwijfeld brengen de meest oprechte gelukwen- schen, moet daarmede gepaard gaan een uiting van hartelijke dankbaarheid voor het vele en goede, dat hij in bovenge- noemde kwaliteit aan de Nederlandsche arbeiders en daardoor aan gansch het Nederlandsche volk heeft gedaan. Met leegs handen. Liberalen, die liun hoofd koel weten te houden in deze dagen, schrijft het Centr. zullen een gevoel van onrust niet kunnen onderdrukken, wanneer zij na gaan, welk een roekeloos oppositiespel hunne geestverwanten in de Kamers heb ben gespeeld. Tegen de gewichtigste sociale ontwer pen brachten zij hun stem uit. Geen verzekeringswet tegen ziekte, in validiteit en ouderdom vond genade in hun oogen. Gansch de trits van ontwerpen, thans door beide Kamers aangenomen, zou, had den zij hun zin gekregen, zijnjafgestemd. En dat de Bakkerswet geen meerder heid kreeg, was ook al weer in hoofdzaak aan de Linkerzijde te wijten. Stel daartegenover de lijst van sociale wetten en ontwerpen, door de regeering tot stand gebracht of ingediend, en de medewerking, door de Rechterzijde daar aan verleend Welk een ongelukkig figuur maakt dan de vrijzinnigheid Tegenhouden, critiseeren, afbreken en het Kabinet den voet dwars zetten, scheen het parool. Van „leege handen" heeft men gesqro- ken. Niemand behoeft inderdaad te vragen, wie straks met „leege lianden" voor dé kiezers komt. De Regeering is het niet. En de Rechterzijde evenmin. Hij haalt nieuwe manchet ten. Te Maassluis zou verleden Don derdag een jong paartje in hel huwe lijk treden. Familieleden van weers kanten waren reeds saamgekomen om hel huwelijksfeest recht vroolijk ie vieren. Even voordal de reis naar het stadhuis zou worden ondernomen, kwam hel den bruidegom wenschelijk voor eerst nog een paar nieuwe man chetten te koopen. Het bruidje en de gasten moesten maar even wachten, hij zou dadelijk terug zijn. Echter wie er terugkwam, geen bruidegom, hoe lang men ook wachtte. Teleurge steld moesten de gasten heengaan, ter- wijl hel bruidje nog altijd op haar „Kloris" wacht. (Tel.) Dooreen hondgeréd. Te Enk huizen geraaklen twee kleine meisjes van den heer Jelles in het diepe 'wa ter van de Drie Bianen. De hond Van genoemde heer maakte door ongewel dig geblaf een drietal voorbijgangers opmerkzaam, dat er wat gaande was. Van het eene meisjei was liet haar nog boven water en van hel andere niets meer te zien. Gelukkig slaagde men er in beide drenkelingen te redden. Een schipper had te Wcslervoorl bij Arnhem steen geladen. Zijn kin deren hadden daar een nestje met jonge musschen uitgehaald. Daar hel kooitje met jongen opi 't dek werd geplaatst, werden de jongen door het ouderpaar gevoerd. Thans ligt het schip te lossen te Nieuw-Amsterda'm en nog worden de jongen door de' ouders verzorgd. Het oudermusscheu- paar was het schip al dien Lijd ge volgd. Een politieke E n ge1s c h- m a n. 't Gebeurde tijdens een politieke vergadering, waar de lieer Vliegen op trad. In de kamer naast de vergader zaal bevond zich een Engelschman, die in het hotel gelogeerd was en niet geheel onbekend was met de IIol- landsche laai; den ganschen avond liep hij onrustig heen en weer en vroeg ten slotte aan den hotelier om een vel papier en een Engel sche dic tionaire, waarna hij zich aan den arbeid zelte, beurtelings zijn woor denboek raadplegend en dan weer schrijvend, totdat het blad papier aan een zijde geheel was gevuld. Den volgenden morgen bij het ont bijt trad de zoon van Albion met een „please Sir" op den lieer Vliegen toe, en reikte hem het epistel over dat aldus luidde: „Op een kanloor waren twee jon gelui, beiden van 20-jarigen leef Lijd, de een was een werkezel, die niet 'al leen de zaken van zijn patroon goed behartigde, maar na afloop van de kantooruren zijn vrijen lijd besteedde aan de studie, om vooruit te komen. De tweede deed niet meer dan vol strekt noodzakelijk was, na den kan toortijd wijdde hij zich aan socialis tische propaganda, rookte sigaartjes, dronk biertjes, leefde voor z'n genoe gens. i Twintig jaar later was de eerste opgenomen als deelgenoot in dc zaak, de tweede was nog steeds de oude klerk, al was zijn salaris dan ook iets hooger geworden. Eens kwam het lot een woordenwisseling luSschen de twee vroegere vrienden en verweet de laatste de eerste zijn rijkdom. Als ant woord klonk het hem tegen: „Ik ben bereid u van mijn rijkdom te geven, mits gij mij een deel geeft .van den vroeger door u verbeuzelden tijd". De heer Vliegen las het papier, glimlachte en wierp het verfrommeld op tafel, waar het door den hospes werd gevonden, die hei met toestem ming van den schrijver aan een paar aanwezigen, zich toevallig daar bevin dende, voorlas. Dood el ijk ongeluk. Zondag middag geraakte een jongetje van elf jaar, dat met zijn vader een fiets tochtje maakte, op den weg naar „Duindigi" onder een rijtuig. De dok- Ier van den ontboden gemeentelijken eerste-hulpdienst kon niet anders dan den dood constateeren. Het lijkje werd in een dichtbijgelegen hoeve bin nengebracht en later vervoerd naai de woning van dc ongelukkige ouders aan de Lombardstraat 1c 's Graven- li a ge.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1