r, Fotograaf E A Roosendaal, EN PIANO'S nd EEN zeer |T PORTRET EN dergenen, hebben laten 1sfe SOORT. te Goes, l)THEEKBANK Tandarts BLAAUW, No. 67. Dinsdag 10 Juni 1913. Negende Jaargang Middelburg) tfen doorioopeiid 60 soorten houtsoorten. ÜRFKADE GOES FEUILLETON Van kwaad tot erger. BUITENLAND. BINNENLAND. luisstraat 63 Vlissingen, lit een nieuw soort Limonade markt K I50. TELEFOON 207. neraalwater- pagne Pils-Fabriek. flair in Effecten. iURGt- Reserve f 41.319-7^ N tegen beurskoers b RAAT C 18, Datums om te onthouden S 17 JUNI Stemming voor de Tweede V Heffe manleren. iugeii en Zaken zich ape. i met niets anders bezig kkenile en beste Reclame, dat gebied met onzen tijd |iet passe-partout, groot 50 I de maand, die volgt op de i ,ograteeren, voor de recht- het Fotografisch Atelier publiek kennis te laten waarvoor wij speciale Reclame voorden tijd van it en met 31 Dec. 1913, Èand Januari is geleverd, lB.-PORTRETTEN f 1.00. m ken reuk en smaak en Is nleli Eides Aanbevelend, eiken DINSDAG gedurende it komende Bank- en Effectentakn |500.— en ƒ100.—. De Directie, Mr. A. A DE VEER Gz Mr. M. C. VAN DER MINN' Consult te GOES ELEEN DINSDAG bn EEN UUR tot HALF DRIE, tea huize van MARTEIN, GanzepoortstraatCj® f500.—, f250,- en f 100 even der )ÜM. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels ,voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I W* gulden bij I gulden bij gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m I 11 I handen, voeten of oogen. M pfe I I verlies van een I II I verlies I I verlies van 1 daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet I I 11 I van een V f I een M 8 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1verstandsverbijstering; 1of oog; duim; wijsvinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. 13 JUNI Stemming voor de Pro- vinciale Staten. Kamer. 25 JUNI Herstemming (waar noo- dig) voor de Tweede Kamer. 27 JUNI Herstemming (waar noo- dig) voor de Provinciale Staten. Langen tijd leefde in ons land de le gende dat de vrijzinnigheid alleen kon bogen op Intellect, netheid en fatsoen. Gelukkig heeft dit sprookje thans zijn besten tijd gehad en bet liberalisme zielf doet zijn uiterste best om wat er nog van leeft te vernietigen door zijn netheid en fatsoen te grabbel te gooien; getuige onderstaand relaas van een politieke bij eenkomst :üe Westzaan, waarin de vrij zinnigen nu juist niet „le beau röle" Vervulden. Men schrijft aan „De Tijd'' uit het dis trict Beverwijk Passtoors, de candidalat der rechtsche partijen in Beverwijk, was nog nooit in Wpstzaan geweest. Men moest ,en zou nu zjjn afgevaardigde eens zien en hoo- ren. Op algemeen verzoek der weinige rechtschen in die plaats, die overwegend links (is, belegde het Centraal bestuur der Katholieke kLesvereeniging Ier Don derdagavond een vergadering, een open bare vergadering met vrij debat. Pas stoors zou spreken. Ongeveer half neg;en een lialf uur ,te laat, omdat bet rijtuig dat P. zou balen van Krommenie niet tijdig jaw- wezig was kwam de heer Passtoors voor Café de Prins aan. Hij was vergezeld van den heer A. Harms, hoofd eeneT Christelijke school te Zaandam, en den heer C. D. Wesseling, redacteur wan „De Tijd", uit Den Haag, die met hem zou optreden. Die ontvangst der bevolking was allerhartelijkst. Een heel-e troep school kinderen, door de liberalen allen voor zien van de groote platen van het Anti- Tariefwet-Comité ontvingen de spreker, toen zij uit het rijtuig stapten. En dat —tusschen haakjes terwijl de liberale krantenredacties tranen met tuiten hui len, als „het kind in de politiek wordt betrokken." In de zaal Was de stemming nog onwil liger. Bijna de heele zaal, die stampvol was, was ingenomen door liberalen en socialisten, die tot op het podium een goed plaatsje haidden gevonden. Er werd ge mompeld en gejoeld. Nauwelijks had de heer Goes, president der R. K. Centrale, die presideeren zon, de vergadering geopend en wilde hij dn» heer Harms een gebed laten uitspreken, of daar begon het al. Twee, drie he eren althans na,ar hun uiterijj-k die vooraan zaten, vroe gen het woord. En toen de waardige voor zitter hun dat natuurlijk niet wilde geven, protesteerden zij heftig. De hear Pas stoors betrad den katheder en hield zijn rede, telkens onderbroken door hoonend gelach en gejoel. Maar Passtoors hield moedig stand, al wa,s onderwijl de tempe ratuur in de luchtdicht gesloten zaal tot zeker 90 gr. gestiegen. Groote zweetdrop pels parelden op Passtoors voorhoofd, maar hij kon zijn rede althans beëindigen en ontving tot belooning een zwak ap plausje der rechtschen. De voorzitter gaf toen het woord aan den heer Harms, den 'twleeden spreker. Maar toen deze den katheder betrad, werd het spreken hem eenvoudig belet. Een oorverdoovend gejoel en gestamp pn geschreeuw ontstond, in welk' rumoer-ba- chanaal het Westzaansch' „intellect" (I) dapper voorging. De heer Harms wachtte minutenlang of het geweld zou bedaren, de voorzitter hamerde en klopte, wees den heeren op hun plicht van fatsoen, de heer Wesseling overschreeuwde de ben- da en wees er op, dat hij zooi iets on beschofts nog nooit ondervonden had, maar niets hielp, de schreeuwende len tierende bende was niet tot bedaren te brengen, en boven alles klonk uit het gegil„Wij moeten Passtoors hebben I wij moeten Passtoors hebben!" Ten einde raad, sloot de president onder een kalm, waardig, maar krachtig protest de herrievergadering. De geschiedenis is echter nog niet uit. Integendeel het ergste moet nog komen. Nauwelijks was de vergadering opgehe ven, of het publiek begon te dringen naar het tooneel. Een der heeren va|n de eerste rij, een zekere heer Lang, sprong met woest gebaar en zwaaiende armen op het tooneel. Hijlag, er echter in „no time" weer af. De heer Wesseling, waarschijnlijk ver moedende, dat men den heer Harms, die nog altijd rustig het tooneel stond aan te staren, ie lijf wilde, had met een for- schen duw den indringer een salto-mor- tale achterover laten maken, dat hij met zijn beenen in de lucht onder rijn vrienden was terecht gekomen. De stituatie werd er echter te gevaar lijker om. Er ontstond nu een vreeselijk gedrang, met verwrongen trekken ging men den heer Wesseling te lijf, opge heven stoelen en stokken dreigden, en kele stoelen vlogen door de lucht, ©en bierglas verbrijzelde ieen der brandende 21) Ja, ik jaag u weg. Dat het ongeluk u en het huis vervolge, waarin ik ben geboren; weg-» gejaagd! weggejaagd! En Marcus verwijderde rich met haas tige schreden. Vreeman, alleen gebleven, ging op een steen zitten, rustte met het hoofd in de hand en weende. Hij zat daar eenige oogenblikken, toen Jeanne hem naderde, de hand op zijn schouder legde en sprak; Vreeman, ik heb eenig geraias ge hoord; is hjj teruggekomen? Hij is vertrokken. V(oor altijd? Vreeman knikte. Jeanne viel op de knieën. Och! goede hemel! goede Jiemiiel 1 riep zij uit. In dien tusschentijd dwaalde Marcus als wanhopig door het bosch en slaakte nu en dan een kreet van wv>ede Op dit oogenblik had één woord, één blik die drie harten tot elkander kunnen brengen, alle misslagen, allen toorn en haat kunnen verbannen, de vreugde aan de mioeder, de eer aan den vader, d© deugd aan den jongeling kunnen weder geven. Dat woord werd niet gesproken, die blik niet gewisseld. VIII. De Zwelger.ijt Marcus zwierf den geh'eelen nacht door het veld. Des morgens bevond hij rich op weg naar Hulgoet. Reeds eenmaal had hij dien w.eg willen inslaan; )iaj had toen reeds oen duister vermoeden van zijn vertrek: gehad en had gedadht zich in te schepen. Dit denkbeeld kwam met kracht terug. Ja, zeidp hij; hét beste ,is orn te vertrekken. Weggejaagd! Waar mloet ik mjj heen begeven? Allen zullen mij piet den vinger nawijzen: weggejaagd! Marcus bezat een ondernemenden geest; hij liep langs den weg, terwijl hij nadacht wat te beginnen. Hij vrees de geene vermoeienis, de ongemakken der reis schrikten hem niet afen petroleumlampen, 'twas een wiaire hek- sensabbath. Op dit oogenblik, dat mooird en doodslag dreigden verscheen een reddende engel in den vorm van een reusachtigen veld wachter, die zich door het gewoel wist heen te werken en den hieer Wesseling naar huiten bracht en op het Raadhuis opbeigde. Maar w|a&r was Passtoors? Toen het tumult het hevigst was, voeb de onze vriend zich door zes, acht sterke armen aangegrepen later bleken het welwillende vriendenarmen te zijn |en met één sierlijken zwaai door een raam achter het tooneel buiten in den tuin ge zet, waar hij haast in een sloot terecht kwam. Ten slotte liep allies nog goed af. De socialisten en liberalen, nu meester vjain het terrein, zetten op hun eigen houtje de vergadering voort, whai- de heer prof. Eerdmans en de heer De lloode, redacteur van „Het Volk", heiden voor het debat overgekomen, het woord voer den. Of zij eig ingenomen en veraard zullen zijn met het optreden -van hun partijge.nooten Zeker is, dat alle goed willende menschen schande spraken over het weergaloos brutaal optreden der con- centratiieheeren. De populariteit van den heer Passtoors zal door deze gebeurtenis zeker nog meer stijgen en geen rechtsche kiezer zal den hoon, hem aangedaan, on gewroken laten. Tot de laatste man komt nu op. Voor buiten Beverwijk kan men uit deze geschiedenis eens zien, hoe er in zulke districten voor de goede zaak moet gevochten wion'den, tot zelfs in let terlijken zin toe. Wie steunen kan, die steune, vooral financieel. Er is veel noo- dig, zooals de redactie vïm „De Tijd" on langs nog uiteenzette. Men denke om haa'r strijdkas. B UI, A It IJ E. Uit Sofia wordt aan de „Köln. Ztg." geseindHet ontslag van Gueschoff is aangenomen en Daneff is met de vorming- van een nieuw kabinet belast, misschien met medewerking der democraten. Het antwoord op de Servische nota is opgesteld, doch zal eerst na het verschijnen van het koninklijk besluit over het nieuwe ministerie aan den Servischen gezant Spalaikovitsj overhan digd worden. Zij verwerpt de door Servië geeischte herziening van het Servisch Bulgaarsch verdrag en dringt aan op de ontruiming van het door Servië bezette, maar aan Bulgarije toebelioorende gebied in Macedonië. Na den vrede. Bij het uitbreken van den Balkanoorlog had Turkije een no'ehtans, hij stapte langzamer voort. Hoe verder hij' voorwaarts schreed, hoe meer zijn hart zich aan de plaats scheen te hechten waar hij geboren en opgevoed was. Hij stond stil. Hij wierp een blik in het rond. Hij bemerkte het schoolhuis, en dacht aan de vele dagen daar doorgebracht; hij- zag de kerk, en herinnerde zich de feesten waarop hij met zijn ouders zich naaj het Godsgebouw begaf. Hij- zag dat pi les, en altijd zijne moeder bij hem, maar eensklaps herinnerde hij zich ook het Laatste paaschfeest, waafiop zljin. vader hem vergezelde; hij schrikte, het was alsof eene stem hem toeriep; weg ,van hier! of ik schiet. Marcus sidderde; zijn bleek voorhoofd, zijne dichtgeknepen handen drukten zijne schande en .zjjn toorn uit. Weggejaagd I herhaalde jh.ij- Hij ging weder voortnog eenige schre den, en hij had het dorp, achter den rug, en hij' 'kou zich' stoutmoedig naar eene zeehaven begeven hebben, om een nieuw leven .te beginnen. Al de her inneringen 'zijner kindsheid waren v-er- geefsch 'geweest, om hem tot andere ge voelens te brengen; alles was geëindigd. De herinneringen der kindsheid zijn invoerrecht van 100 percent geheven op alle waren, die uit de Balkanstaten werden ingevoerd, om zoo den vijande lijken staten den uitvoer van hun pro ducten naar Turkije onmogelijk te maken. De Balkanstaten hadden gehoopt, dat deze oorlogs-invoerrechten dadelijk na het onderteekeDen van den preliminairen vrede zouden opgeheven worden. De Turksche regeering heeft hiertoe evenwel niet besloten, doch alleen aan de ministe ries van financiën der verbondenen mee gedeeld, dat tengevolge van een besluit van den ministerraad deze oorlogsbelasting zal blijven bestaan, tot na de hervatting- der diplomatieke betrekkingen. De Balkanstaten evenwel hebben er alle belang bij, dat zij hun producten weer naar Turkije kunnen uitvoeren, daar dit de afnemer is van het grootste deel der voortbrengselen. Daar de pro ductie gedurende den geheelen oorlog heeft stil gelegen, en zich nu een drin gende behoefte doet gevoelen om het vroegere afzetgebied weer te herwinnen, hoopt de Turksche regeering, dat het in stand houden van de buitengewoon hooge rechten tot na de hervatting der diplomatieke betrekkingen het sluiten van den definitieven vrede zal verhaasten. LONDEN, 7 Juni. Na het noenmaal ten paleize zijn alle vredesafgevaardigden aan den Koning voorgesteld, die hen met de onderteekening van het voorloopig vredesverdrag gelukwenschte. Z. M. sprak de hoop uit, dat hun arbeid spoedig tot een bevredigend einde moge komen en geen nieuwe vijandelijkheden zullen uit breken. De afgevaardigden waren zeer onder den indruk van 's Konings ernst op dit punt. LONDEN, 7 Juni. In zijn gesprekken met de vredesafgevaardigden heeft de Koning er den nadruk op gelegd, dat de bondgenooten zich rekenschap moeten geven van de gevaren, die zouden voort vloeien uit een oorlog tusschen lien. Een nieuwe oorlog zou een misdaad tegen de menschlieid zijn. SPANJE. MADRID, 7 Juni. (R. O.) In den loop der politieke debatten in de kamer, be vestigde Maura lieden den inhoud van zijn schrijven van den 31sten December 1.1. in al zijn termen. De solidariteit der regeeringspartijen is noodzakelijk zeide Maura, wijt ik mijn toestemming niet kan geven aan de door u gevolgde politiek, en gij mijn politiek niet wilt aannemen trek ik mij terug. Zinspelende op de rede, waarin Alvarez vroeg, dat de monarchie zich zou demo- cratiseeren, zeide Maura, dat de demo cratiseering der monachie een revolutie tot 'zwijgen gebracht, maar eene andere stem, 'die der hartstochten, heeft zich doen 'hooren. Daar, achter het dorp, achter dat hout gewas bevindt zich de magneet. Marcus heeft opnieuw stilgestaan; hij ziet ze wel niet, maar denkt toch reeds die herberg van Geersen ©n den moten van Belot te onderscheiden. Hij herin nert zich het spel, den brandewijn, de vroolijk» partijtjes, en hij denkt aan Mina. Alles is bij tooverslag veranderd. Mar cus denkt aan geen vertrek meer len keert op zijn schreden terug. Hij nadert wecter het dorp in de verte bespeurt hij eenige kennissen iein verbergt zich tusschen de struiken. Hij loopt als waanzinnig door het jonge houtgewas en bekommert; er zich weinig om, dat d-e takken hem in het aangezicht treffen. Hij loopt eene weide door. Een man loopt haar in tegenbverg]e- stelde richting door. Marcus herkent hem hij wil vluchten, maar het is te laat. Waar loopt gij zoo haastig heen, jongen? sprak pastoor Frienzen op ernsti- gen toon. Marcus sloeg de oogen ned-er, maar voor het eerst iKn zijn lev-en gevoeld-a hij, dat hij op het hooren- van de stem Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Juni Matige tijdelijk wellicht krachtige meest zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt. Waar schijnlijk enkele regenbuien. Iets koeler. zou zijn. Dan treft Spanje liet verschrik kelijkste wat een land kan overkomen het gezag trekt zich uit het paleis van hetgezag terug. (Langdurige toejuichingen der conservatieven). Hoe men strijdt! In de „Hoornsclie Courant" van 31 Mei 1.1. stond het volgend zinnetje overge nomen uit de „volkswil", het orgaan van notaris van Dalsum „Wie stemt op den heer mr. Dieleman gaat naar den-hemel (P. Ermann te Ter Neuzen). Aan de redactie van de „Hoornsche Courant" heb ik dit antwoord gezonden „Ik kon mijne oogen niet gelooven, want ik heb geen enkel woord van dit zinnetje gebruikt. De naam mr. Dieleman is niet op of over mijne lippen gekomen, noch het woord hemel of hel of vagevuur, ook den godsdienst heb ik er buiten gelaten, ik heb enkel gezegd, dat men door niet rechts te stemmen, zijn plicht verzuimt. Ik geloof, dat ik, sprekende tot rechtsche kiezers, dat toch wel zeggen mocht. De linksche sprekers zeggen toch ook tot de kiezers Doet uw plicht en stemt links." Dit antwoord zond ik niet naar de „Volkswil", omdat dat blaadje voor mij niet bestaat. Als de „Volkswil mij van moord of van diefstal enz. zou beschul digen, zou ik de redactie toch niet voor liet gerecht dagen, wijl (M.bode) H. ERMANN S. J. Middenstandsbond. Door de Arnhemsche vereeniging voor handel en nijverheid, wordt ter behande ling op het a.s. middenstandscongres naar aanleiding van het punt der agenda: coöperatie voor den middenstand, de volgende motie voorgesteld: „De Arnhemsche vereeniging voor handel en nijverheid, erkennende het goed recht van ieder om te coöpereeren, is van meening, dat het niet ligt op den weg van den middenstandsbond, als zoodanig de coöperatie zelf ter hand te nemen of te bevorderen, -'dat daardoor een deel der leden wc benadeeld." Verder zal worden voorgesteld, de contributie te verhoogen. des priesters driftig werd. Wat komt het er op aan waar ik ga, zeide hij op doffen toon; wat komt het ea' op aan waar een landlooper zich heen begeeft? De pastoor was onkundig met hetgeen op de Jhoeve was voorgevallen; de woor den van Marcus wekten bij hem een angstig vermoeden op. Komaan! zeide hij glimlachend, gij zijt geen landlooper, mijn joipgien; z-eg liever een verloren zoen. Hij is een landlooper, dien men heeft weggejaagd, antwoordde Marcus, en twee brandende tranen rolden hem over de wangen. Weggejaagd? i Weggejaagd! Door uw vader? Doormijn vader, zeide Marcus terwijl hij zich trachtte goed te lioud-en. De pastoor boog het hoofd en dacht ernstig na; vervolgens vestigde hij zijne blikken op Marcus en sprak Gij moet met mij gaan. Waar heen? Naar uw vader. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1